No. 97. Twee en tachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 5 DECEMBE R. Een beter voorbeeld. FEUILLETON. (i2) [)e Macht der Liefde Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE BLAD. ©fliciccl (Scbeclte. KENNISGEVING. Seinlichten op liet Groot IVoordhollandscli Kanaal. ALKMAARSCHË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland krengt ter kennis van belanghebbendendat te beginnen met den 10 December e.k. de ROODE LICHTEN, die ten dienste der scheepvaart op het Noordhollandsch Kanaal van zonsonder gang tot zonsopgang thans aan de sluizen en bruggen op dat Kanaal brandenin verband met de laatste zinsnede van art. 18 van liet algemeen reglement van polieie voor de rijkskanalen, vastgesteld bij koninklijk besluit van 5 Eebruari 1879 (Staats blad No. 30) vervangen worden door GROENE lichten. HaarlemDe Commissaris des Konings voornoemd 29 November 1880. SCHORER. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat de kohieren voor de belasting op het Personeel zijnde het voljaarscb No. 5 en het negenmaandsch No. 6, beide over de dienst 1880/81, op 1 December 1880 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordbolland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang beeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig heid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 3 Dee. 1880. A. MACLA1NE PONT. De SCHOOLOPZIENER ir het district HAARLEM brengt ter kennis van belanghebbende.^in het Arrondissement Alkmaar, dat hij allendie hem verlangen te sprekenhiertoe de gele genheid. aanbiedt op aanstaanden ZATURDAG 11 DECEMBER e.k., van 12 tot 2 uur, op het Raadhuis der gemeente Alkmaar. Alkmaar, De Schoolopziener voornoemd 4 December 1880. VAN EIJK. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polieie bet navolsrende voorhanden, als: een jongensmutseen bronzen medalje voor 12jarige militaire dienst, een R. C. kerkboek, een lederen jongensriemeen moiré boezelaar, eenige huissleutels en drie sleuteltjes aan een ring. De anti-remitische beweging in Duitschland, die het onderwerp van ons vorig hoofdartikel waswekt on willekeurig de afkeer van ieder rechtgeaard en ontwik keld menseh op en vooral met onze begrippen van ge lijkheid en verdraagzaamheid is zij zoozeer in strijd dat wij, medegesleept door de opgewekte antipathieallicht het goede bij onze Oostelijke naburen niet zouden op merken. Toch is juist dezer dagen in Pruisen eene instelling in het leven geroepen die in verband met de hier te lande plaats gehad hebbende verkiezingen voor de kamers van koophandel en fabrieken allezins onze aandacht waard is. Wij bedoelen den Landhuis houdkundigen Raad. Meermalen is het bestaan van de kamers van koop handel en fabrieken heftig bestreden omdat zij naar men betoogde niet beantwoorden aan het doel waartoe zij in het leven zijn geroepender regeering onpartijdig en onafhankelijk voor te lichten omtrent alle belangen van handel en industrie. De behoefte aan zoodanige voorlichting is het motief voor haar ont staan en de bewering dat zij gemakkelijk zouden kun nen worden gemistdaar de regeering altijd ruim schoots in de gelegenheid is inlichting en voorlichting van deskundigen of belanghebbenden te verkrijgen voor de gevallen dat zij daaraan behoefte beeftgaat niet geheel op daar speciale corporaties belast met de over weging en behartiging der belangen van enkele takken o o n o van maatschappelijk bestaankunnen worden geacht beter dan eenig ander op de hoogte te zijn. Indien de kiezers voor bedoelde kamers zich steeds duidelijk rekenschap hadden gegeven van den aard dier collegeszouden deze door een betere samenstelling ongetwijfeld meer aan het doel hebben kunnen beant woorden. Niet alleen wordt bij verkiezingen nog altijd gevraagd naar de handels-theoriëen van de candidaten, maar zelfs van hun politieke gevoelens. Terwijl de laatsten geheel buiten rekening moeten blijven, mogen de eersten slechts in aanmerking komen, indien ten aanzien van de praktijk de samenstelling der kamer aan alle eischen voldoet. Vóór alles toch zijn deze geroepen om het oog te houden op de praktische be langen van handel en industrie en daaromtrent wenken en raad te geven. Vertegenwoordiging daarom van zooveel mogelijk alle takken van handel en nijverheid in de kamer is eene eerste vereis shte. En wat is nu het geval f Op kleine plaatsen berust het overwicht in de kamer maar al te dikwijls in han den van enkele voorname handelaren of industriëelen die een overwegenden invloed uitoefenen en waartegen anderen niet kunnen optornen, die geheel door hen worden overbluft. In groote plaatsen domineeren dik wijls slechts enkele takken van handel en industrie terwijl andere geheel niet vertegenwoordigd zijn. Men merke op: in kleine steden overheerschen vaak personen, in grootere enkele takken van handel en industrie. Het gevolg hiervan kan wezendat sommige over het geheel zeer belangrijke handels- of indu triëele belangen vol strekt niet vertegenwoordigd worden en dus geen stem kunnen doen gelden, omdat zij op geen enkele plaats overwegend zijn. Om een voorbeeld te noemende suikerraffinaderij is een vrij belangrijke tak van industrie, maar zoo ver ons bekend op geen enkele plaats van overwe gend belang of overheerschenden invloedbest mogelijk, dat hare belangen in geen enkele kamer worden ver tegenwoordigd. Zoo zullen er meer te noemen zijn. Het gevolg hiervan moet natuurlijk wezen dat de re geering niet volledig en niet volkomen vertrouwbaar wordt ingelicht en voorgelicht. Hoe meer personen van uit- eenloopende beginselen en verschillende belangen ver tegenwoordigende in haar zijn opgenomen, des te beter is de kamer in staat alle belangen van handel en in dustrie te behartigen. Eenzijdigheid moet vóór alles bij haar worden geweerd, want, ter voldoening aan hare roeping, moet zij de getrouwe afspiegeling wezen van het groote gebied van handel en industrie, waarop alle eenzijdigheid is uitgeslotenwaar de meest mogelijke verscheidenheid heerscht en tal van tegenstrijdige be langen elkander ontmoeten die toch allen te zamen moeten medewerken tot bevordering van algemeene welvaart en bloei. Zoo weinig echter wordt dit ailes in het oog gehouden, dat er plaatsen zijn met belang, rijke industrieën, die echter in de kamer van koophandel en fabrieken bijna niet vertegenwoordigd zijn, terwijl het handelselement domineert. Eindelijk bestaat in de tegenwoordige organisatie nog deze groote leemtedat de landbouw geen officieel collegie voor de behariiging van zijn belangen heeft. En hoezeer dit noodig en wenscbelijk is ter bevordering, zoowel van zijn bloei als van die van aanverwante tak ken van bestaan heeft de Londensche tentoonstelling van vee en zuivel weder aangetoond. Eindelijk heeft ook in den laatsten tijd de werkmans- en arbeidende klasse zich doen hooren met klachten over miskenning harer belangen en gemis aan de gele genheid om die aan de regeering voor te dragen. Met het oog nu op de onvoldoende werking der ka mers van koophandel en fabriekendie in België reeds zijn afgeschaften het wenschelijke tot officiëele behar tiging van nog meerdere belangenverdient de vraag overweging of door de instelling van een landhuishoud kundigen raad als in Pruisen niet aan de than3 bestaande leemte zou kunnen worden te gemoet gekomen. Dat collegie zal bestaan uit 75 leden waarvan 45 zullen worden benoemd uit een voordracht, door den minister van handel, landbouw en nijverheid op te maken uit dubbeltallenhem door de kamers van koophandel handelscorporaties en landbouwvereenigingen toegezon den. Van die 45 moeten zijn 15 vertegenwoordigers van nijverheid15 van handel en 15 van landbouw. De overige 30 worden naar vrije keus door den mi nister op de voordracht geplaatstdoch van hen moeten minstens 15 tot de werkende klasse en de handwerks lieden behooren terwijl de Koning, ook ten aanzien van de voordracht der 45 eerstgenoemde bepalingen kan maken omtrent de medewerking van vakvereeni- gingen van handwerkslieden bij de samenstelling der voordrachten. Het voordeel van een zoodanige instelling springt terstond in het oog betere waarborg voor gelijkmatige door Helena. die waar haar voetstap naakt Het doode levend en wat leeft gelukkig maakt. Da Costa. Het was een zeer bont en schitterend gezelschap dat er bijeen was en zich tusschen de bloemperken op het terras en in de groote zalen van het kasteel bewoog. Deftige matrones met hare bloeiende dochters, die van hare bekoorlijkheden bewust, den schoonen gastheer trachtten te behagen trotsche adelijke heeren en aan zienlijke vrouwen, jeugdige kunstenaars die met bewon dering of afgunst den roem en den rijkdom van Valerius bespraken schilders en letterkundigen van naam die het zich tot een eer rekenden den genialen mandie het op betrekkelijk jeugdigen leeftijd zoo ver had ge bracht in de wereld tot vriend te hebben. Onder de aanwezige gasten merkte Emma ook eene zeer schoone jonge dame op, Laura van Bergen gehee- ten, die eene goede kennis van Valerius scheen te zijn, althans zij begroetten elkaar zeer vriendelijk en hij on derhield zich meer met haar dan met andere dames. Emma meendedat zij nog nooit zoo iets schoons gezien had als deze jonge dame, met hare slanke vor stelijke gestalte donkere schitterende oogen kastan jebruin haar en betooverenden glimlach. Zij kon hare oogen bijna niet van het bekoorlijk gelaat afhouden terwijl zij met Valerius vertrouwelijk praatte en lachte. Er sloop echter een zonderling pijnlijk gevoel in haar hartwaarvan zij zich geen rekenschap kon geven en evenmin wist zij wat er de oorzaak van was zij had echter niet veel tijd daar lang over na te denken want zij ha l verstrooiing en afleiding genoeg daar een mooi meisje als zij in een gezelschap nooit alleen zit. Eerst werd er gedejeuneerd waarna men zieh naar een groot bosch begaf, dat ook bij het landgoed be hoorde en waar gezongen en gemusiceerd zou worden. Emma had spoedig een aantal heeren om zich heen, die haar hun geleide aanboden en een van hen een jong advokaat, met een knap innemend uiterlijk zag men het meest in hare nabijheid. Zij schertsten en lachten met elkaar en het scheendat beiden veel genot in eikanders gezelschap hadden. Hoe vroolijk en gelukkig de dag ook voor Emma begonnen waszij zou tot het einde toe geen onver deeld genot smaken en eer het avond was zouden er gansch andere gevoelens in haar jeugdig hart ontstaan dan de kinderlijke vroolijkheid waarmêe zij het feest betreden had. Toen het gezelschap des middags weer in huis te rugkeerde en de gasten in afwachting van het diner in groepjes stonden te praten, kon zij van verre Vale rius gadeslaan die zich weer met de schoone freule onderhield en het zelfde pijnlijke gevoel van zooeven maakte zich weer van haar meester waardoor zij stil en afgetrokken werd en de jonge advokaat het ten laatste opgaf het gesprek met haar aan den gang te houdendaar zij hem telkens verkeerde antwoorden gaf. Hij bleef dus zwijgend naast haar staan en Emma zou zeker nog langer in gepeins verzonken zijn geweest, zoo zij niet tot de werkelijkheid ware teruggebracht door de stemmen van twee heeren in hare nabijheid waarvan de een tot den ander zeide „Zie eens naar onzen vrouwenhater de With, hij is waarachtig ver liefd geloof ik." Valerius verliefd Dit was nog nooit in haar op gekomen en het klonk haar niet alleen zonderling in de ooren, maar scheen haar tevens onmogelijk toe. En dit was zeer natuurlijk want in de eerste plaats had hij haar altijd als een kind behandeldwaardoor zij hem altijd als een vader of ten minste als een veel ouderen broeder beschouwd had en ten tweede had zij in hem, na de geschiedenis van zijne ongelukkige liefde, die volg?ns zijn eigen zeggen de mogelijkheid om ooit meer te beminnen in zijn ziel gedood had steeds een man van middelbaren leeftijd geziendie alleen voor de kunst leefde. Toen zij nu echter zag hoe vertrouwelijk hij met de schoone Laura praatte en hoorde wat die heeren zeiden, gingen plotseling hare oogen open en stond hij in een geheel ander licht voor haarals een jonge man met dezelfde hartstochten als ieder ander en nog vatbaar om te beminnen en bemind te worden. Op dit oogen- blik begeep het onervaren kind dat de innige gene genheid waarmêe zij steeds tot hem had opgezien en die bijna aan vereering grensde, liefde was, liefde die tot nu toe gesluimerd had in hare zielom plotseling te ontwaken bij het denkbeeld dat hij eene andere kon beminnen. Zij hoorde nog hoe een van de heeren, die, terwijl deze gedachten als een stormwind hare kinderlijke ziel beroerdenhun gesprek hadden voortgezet, zeide „Ik geloof, dat zij elkaar vroeger in Italië reeds gekend hebben, dat hij haar toen reeds het hof maakte, maar, dat er in die dagen een beletsel voor hun huwelijk bestond."

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1