Ëtnnculanb, rechterzijde. Volgens de République franfaise levert de commissie alle waarborgen voor onpartijdigheid op. De Senaat nam den 3 nagenoeg zonder beraadsla ging de begrootingen van marine koloniën onder wijs openbare werken en bet legioen van eer en ten slotte de geheele begrooting van uitgaven aan. In het blad van Rochefort is een adres opgenomen, dat aan den gemeenteraad van Parijs zal worden inge diend om een gedenkteeken op te richten ter eere van de Commune. Den 2 werd door de regeering een wetsontwerp in gediend om vóór de verkiezingen van leden van den gemeenteraad te Parijs op 9 Januari bet stelsel van verkiezingen bij wijken te vervangen door dat van afdeelingen. Het bestaat uit 8 artikelenbepalende dat Parijs in 5 afdeelingen verdeeld zal zijn. Iedere afdeeling verkiest een vijfde van de raadsleden te weten één lid op elke 25000 inwoners, en bovendien nog één lid, zoodra een onderdeel de 10000 te boven gaat. Volgens dit stelsel zou de raad uit 79 in plaats van uit 80 leden bestaan. Het verdeelen der stad in afdee lingen wordt wenschelijk geachtomdat de kiezers over te groote candidaten-lijsten te beslissen zouden hebben, werden alle leden door de geheele stad verkozen. Ar- rondissementsgewijze stemmingzooals nu voor leden der Kamer geschiedtzou geen beteekenend verschil opgeleverd hebben met de stemming bij wijken. De Kamer besloot den 4 het wetsontwerp tot invoering van verplicht onderwijs in behandeling te nemen, nadat het op voorstel van Paul Bert spoedeischend was verklaard. De 57jarige hertogin de Chevreusegaf den 1 Nov. te la Flèchedepartement der Sarthe toen zij door de politie-agenten uit de kerk van het Benedictijner- klooster werd gezetomdat zij weigerde het vrijwillig te verlaten, aan een dier agenten een klap in het aan gezicht en sloeg van een ander de hoed van het hoofd. In de afgeloopen week stond zij voor die feiten terecht: zij werd veroordeeld tot f 10 J boete. Zij verded'gde zich zelve. Zij beweerde, dat de maatregel der agenten, om haar en de andere in de kerk aanwezige vrouwen te noodzaken de kerk te verlaten door de deur van het koor der monnikken, waar vrouwen geen toegang had den, in plaats van door de gewone de.;r, zoozeer hare verontwaardiging had opgewektdat zij buiten zich zelve van kwaadheid was geweest. Zij had zich vast gehouden aan een pilaar van het koorhek, van waar de agenten haar bij de armen en beenen opgenomen en weggedragen haddenbij welke gelegenheid een zijn hoed verloren had. Zij herinnerde zich volstrekt niet dat zij een agent een klap had gegeven wel kon zij in hare verontwaardiging hare hand uitgestrekt en de be weging gemaakt hebben van iemand die een slag toe brengt, omdat zij meende, dat de lafaards verdienden op die wijze gestraft te worden. Zij had in 18/0 twee harer zonen met geestdrift naar den oorlog gezonden zonder te vragen wie over Frankrijk regeerde want Frankrijk had recht op hun leven. Maar nu men het ge loof vervolgde en in het hart der kinderen de godsdienst wilde uitroepen kwam zijals moeder als christen en als fransche vrouw daartegen op. GRIEKENLAND. Bij de thans afgeloopen staat kundige beraadslagingen is door den minister-president Coumoundouros o. a. verklaard dat aan het sluiten eener buitenlandsche leening niet meer te denken viel; dat het leger maandelijks 5 miljoen kostte en dat zelfs na opneming der binnenlandsche leening bij de nationale bank, groot 60 miljoen, nauwelijks 15 miljoen aan het einde van 1880 zou overblijven. De minister van financiën, deze verklaring bevestigende, verklaarde, dat een terugtreden van Griekenland met een zelf moord gelijk zou staan eene wel opmerkelijke verkla ring omdat hij vroeger zeer tegen een oorlog gestemd was. In den uitersten nood kon door verkoop van staatsdomein 100 miljoen bijeen gebracht worden. Den 5 werd door den president-minister aan de Kamer medegedeeld, dat de taak van het nieuwe minis terie zou zijn het voorbereiden der uitvoering van Euro- voegde hij er glimlachend bij „Als je nu niet stil zit, kom ik naast je zitten en sla mijn arm om je heen." „Neen neen zei ze haastig terwijl een blos over haar gelaat toog, „ik ben geen kind meer." Het was voor 't eerst, dat in zijne tegenwoordigheid een blos van verlegenheid hare wangen kleurde, hij zag dien echter niet, want zij bukte zich onmiddelijk om haar sjawldie op den grond van het bootje gevallen was op te rapen. Toen zij weer naar hem opzag was er geen spoor van verlegenheid meer op haar gelaat te bespeuren en zei ze lachend „O als ik er inviel zoudt u me er toch wel uithalen „Natuurlijk verdrinken zou je zeker niet, terwijl ik bij je was maar van de nattigheid en den schrik zou je misschien eene ziekte krijgen waaraan je voor je geheele leven genoeg hadt, en dat zou ik voor je papa niet kunnen verantwoorden die er zoo gerust op is dat je geen ongeluk zal overkomen," „O ja die goede lieve papa hij is altijd zoo be zorgd voor me om zijnentwil zal ik wat voorzichtiger zijn zei Emma terwijl zij doodstil zitten bleefterwijl er op korten afstand van het bootje eene prachtige waterlelie haar witte kelk verleidelijk omhoog hief en haar scheen toe te lachen. Zij wierp een begeerigen blik op de bloem en zag daarna Valerius smeekend aan. Deze dacht hoe zalig het zou zijn als hij het recht had haar te vragen om zijnentwil voorzichtig te zijn hij zeide echter niets van dien aard maar roeide tot vlak bij de schoone bloem die hij zelf voor haar afplukte en, na ze eenige oogen- blikken beschouwd te hebben, zwijgend in haar schoot lei. Wordt vervolgd). pa's besluiten. Geen enkel teeken wees aandat de mogendheden hare hulp niet zouden verleenen maar dit nam niet weg, dat Griekenland zelf zijne plannen moest uitvoeren. Griekenland's eer schreef voor, geene opofferingen te groot te achten. Volgens de ingediende begrooting beliepen de ontvangsten ongeveer 26 miljoen guldende uitgaven daarentegen 57 miljoen. 80000 man geregelde troepen zouden onder de wapenen ge houden en waarschijnlijk zou de nationale garde opge roepen worden. ITALIË. Den 3 antwoordde de president Cairoli op de vraag, of de regeering het plan had, de itaü- aansche spoorweglijnen te doen aansluiten aan die door Frankrijk naar de italiaansche grenzen aan te leg gen uitsluitend ter verkrijging van een nieuwen weg door de Alpen, dat zij nog geen eind besluit genomen had. RFSLAND. De Agence Russe behelst eene verkla ring ter wederlegging der aanmerkingen, door russische bladen op de houding van Oostenrijk Frankrijk en Duitschland gemaakt. Die verklaring houdt o. a. in, dat alle mogendheden even zeer naar behoud van den vrede verlangden en alleen verschilden omtrent de middelen om daartoe te geraken dat zeer goed verklaarbaar is, als men den heerschenden geest in het Oosten in aan merking neemt. Rusland was en is het nog eens met Engelands gevoelen, maar het stelt boven eigen inzicht het behoud der enropeesche overeenstemming als den eenigen waarborg voor den vrede en het zal zich dus verklaren voor de geschiktste middelen ter verkrijging dier uitkomst. Hetzelfde blad het terugroepen der gemeenschappe lijke vloot uit Cattaro bevestigende merkt op, dat deze maatregel geen afbreuk doet aan de handhaving der bestaande overeenstemming tusschen de mogendheden. De zoutaccijns is met ingang van 1 Januari a.s. af geschaft en het invoerrecht op zout verminderd. TURKIJE. De engelsche regeering stelde aan de mogendheden voor, de verschillende schepen, behoord hebbende tot de gemeenschappelijke vloot, bepaalde aan elkander mede te deelen havenplaatsen te laten op zoeken of in vooraf bepaalde richtingen te laten krui sen zoodat eene soort van samenhang blijft bestaan. De russische regeering nam dit voorstel het eerst aan. Den 3 gaf de engelsche admiraal aan de bevelheb bers der verschillende eskaders kennis van de ontbin ding der vereenigde vlootden 4 vertrok het engelsche naar Malta en het fransche naar Toulon. De minister van financiën heeft aanmerking gemaakt op de wijze waarop de bankiers van Galata de belas tingen beheeren. Daardoor zijn de inkomsten vermin derd en worden de belangen van het Rijk benadeeld. De bankiers daarentegen beweeren dat de opbrengst dier belastingen vermindert. De commissie voor de geldelijke hervormingen onderzoekt thans de zaak. Vol gens een gerucht zou de Porte zelve die belastingen willen innen. Of het dan in betere handen komt, mag met grond betwijfeld, worden. ZWEDEN. Het met 1 Januari a.s. eindigende han delsverdrag met Frankrijk werd verlengd en blijft voor taan van krachtzoolang het niet 6 maanden vroeger opgezegd is. PERZIE. De Kurden onder Abdullah hebben de Perzen bij Ouroumiah aangevallen en verslagen. Na verscheidene vijanden gedood en drie kanonnen buit te hebben gemaakt, trokken zij in het gebergte terug. Zij dreigen tegen Ouroumiah op te rukken. ZUID-AMERICA. Uit Valparaiso wordt bericht dat 25000 chileenen met 5000 paarden en 100 kanon nen den 6 November uit Arica vertrokken en te Pisco nabij Lima aankwamen. Een groote veldslag werd ver wacht de peruaansche krijgsmacht scheen eens zoo talrijk te zijn. BRAZILIË. De Senaat stond een crediet van 6,250,000 toe voor uitbreiding der vloot met het oog op de wapeningen der Argentijnsche republiek. De minister van oorlog maakte gebruik van het aanbod der oppositie om nog 5,000,000 toe te staan voor ver meerdering van het oorlogs materieel. De regeering verklaarde vertrouwen te stellen in de vredelievende bedoelingen dier republiek jegens Brazilië. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 4 is het ontwerp houdende nadere bepalingen op den accijns van het zout bestreden door de heeren Smitz en Buchner, verdedigd door den heer de Sitter en den minister van financiën en aangenomen met 28 tegen 7 st. Het voorstel tot wijziging van het regle ment van orde, ten behoeve der behandeling van het ontwerp-strafwetboek, is met 24 tegen 11 stemmen goed gekeurd. Daarna heeft de voorzitter tot rapporteurs voor dat ontwerp benoemd heeren Borsiusv. Aker laken Yos de Wael en Thooft. De begrooting voor den arbeid der gevangenen werd met alg. st. goed gekeurd. Den 6 zijn na aanneming met alg. st. van de ont werpen tot wijziging van hoofdstuk IX der staatsbe- grooting voor 1879 en tot bekrachtiging van indische credieten de beraadslagingen begonnen over de indi sche begrooting. Tweede Kamer. In de zitting van 4 December heeft de minister van financiën zijne rede voortgezet ter bespreking der door de verschillende sprekers behandelde punten, en voor al tot bestrijding van het door sommigen verlangde onderscheid tusschen gewone en buitengewone uitgaven, als zijnde als grondslag van een financiëel beheer onbe staanbaar en hoogst verderfelijk. Na hem voerden nog het woord de heeren HeydenrijckWintgensHaff- mansv. HoutenBorgesiusde Bruyn Kops, Schim- melpenninck, Keuchenius, Schaepman en v. d. Linden, benevens de ministers van buit. zaken en koloniën. Laatstgenoemde verklaarde, naar aanleiding eener door den heer Keuchenius gemaakte aanmerkingdat de regeering in Indie door haren invloed op de inlandsche hoofden de vaccine bevordertmaar datsedert een zendeling in Bagelen (Rieger) daaromtrent gemoeds bezwaren had opgewekt bij het uitbreken der pokken vele ouders geweigerd hadden zich aan de inentinsr te onderwerpen waarom hij met uitzetting was bedreigd. De heer Keuchenius stelde daarop eene motie voor tot afkeuring van de handelwijze der regeering op voor stel van den voorzitter werd beslotenhaar tot ge legener tijd te verdagen. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting zijn gesloten. Den 6 zijn met alg. st. aangenomen de hoofdstukken I en II (Huis des Konings en Hoogere Collegiën van Staat). Op het laatste had de commissie van rappor teurs een amendement voorgesteld, strekkende om art. 4 (tractementen en toelagen van de ambtenaren bij de Kamer) te verminderen met 1150 en alzoo terug te brengen tot f 31,515. Het werd door verschillende leden bestreden, als zijnde de verhooging een uitvloeisel van de huishoudelijke begrooting der Kamer en voor zooveel 550 betreft eene den commies-griffier Cort v. d. Linden, voor zijne bewerking van het Kamer-verslag over het ontwerp-strafwetboek toegelegde personeele toelaag. De heer v. Houten stelde als sub-amendement voor, de post slechts met f 650 (verhoogde bezoldiging der ambtenaren) te verminderen, maar zoowel dit sub amendement als het amendement zelf werden met 44 tegen 27 st. verworpen. Een amendement van de hee ren Blussé en v. Delden, tot schrapping eener verhoo ging van f 100 voor do 2 boden van den Raad van State is bestreden door de heeren v. Eek, v. d. Hoeven en den minister van financiën, en met 37 tegen 34 st. aangenomen. In zijne memorie van antwoord op het verslag be treffende de spoorwegbegrooting deelt de minister van waterstaat in antwoord op de bedenking tegen het eind cijfer der begrooting gegrond op een verschil van 6 mile joen met het cijfer van het loopende jaar, mede, dat he- 'eindcijfer voor 1881 dat voor 1880 slechts met f 2,384,000 overtreftwaarin 1,140,000 begrepen is wegens uit gaven voor de van de Antwerpen-Rotterdamsche Spoo r- wegmaatschappij overgenomen lijnen en f 1,061,000 voor werken van uitbreiding. Yoor den eigenlijken aanleg van Staatsspoorwegen bedraagt derhalve het hooger bedrag niet meer dan f 240,000. Blijkens het antwoord van genoemden minister nopens zijn hoofdstuk der staatsbegrooting, is bij den Raad van State het wetsontwerp tot verbetering der gemeenschap te water van Amsterdam naar den ltijn aanhangig. Nopens den waterweg van Rotterdam naar zee worden nog eenige inlichtingen ingewacht. Omtrent het over nemen van het Noordzeekanaal is overeenstemming met de directie verkregen de regeering hoopt weldra voor stellen deswege te kunnen indienen Bij kon. besluit van 19 Nov. zijn vernietigd ver schillende artikelen van de policieverordening der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, o.a. omdat daarin de vestiging of overneming van tapperijen, in strijd met de patentwet, werd afhankelijk gesteld van eene vergunning van burgemeester en wethouders. Bij kon. besluit van 20 Nov. is de heer S. de Jongh te Oudorp op zijn verzoek, eervol ontslagen als le luitenant bij do 4e compagnie van het 3e batal jon rustende schutterij in Noordholland. Te Annerveensch-kanaal heeft den 27 Nov. de landbouwer G. L., met een ander op de jacht zijnde terwijl hij pratende op zijn geweer leunde, zich ten ge volde van eenige onvoorzichtigheid door het hoofd ge schoten zoodat hij dadelijk een lijk was. Den 28 is te Arnhem, in bijna 82 jarigen ouder dom, overleden de landhuishoudkundige E. C. Enklaar, die zich door het schrijven van vele werken ten nutte van den landbouw zeer verdienstelijk had gemaakt. Bij kon. besluit van 2 Dec. zijn benoemd tot heemraden van de 4 Noorderkoggen P. F. v. d. Steen (voor de Wognummerkogge) en K. Zijp Mz. (voor de Middelkogge)tot hoofd-ingeland plaatsvervan ger van Westfriesland van wege de 4 Noorderkog gen C. Zijp Kz.; tot heemraden van Drechterland J. Snoeck (voor de Oosterkogge) en J. Blom (voor de Middelkogge); tot hoofd-ingelanden van Westfriesland van wege Drechterland J. Jonker en H. Kok. Te Sneek is den 3 de in- en uitwendig vernieuw de en verfraaide synagoge ingewijd. In de stoomverfïabriek van den heer W. Leur bij Haarlem is den 3 door het springen van een vat met harsolie, waarbij vuur moest worden gebruikt, 00i2 spoedig gebluschte brand ontstaanmaar de werkman G. de Nieuwe, die verschillende brandwonden bekwamdoor een gedeelte van het vat getroffen zoodat zijn rechterbeen verbrijzeld werd. Ben 4 ;s te Utrechf aanbesteed het verbouwen van het voormalig landbouwkundig kabinet aldaar tot provinciaal archiefgebouw, geraamd of f 1,800 waar voor het minst werd ingeschreven door \Y. A. G. Jans sen voor 64000. In de den 4 te Amsterdam gehouden vergadering van het comité voor de IJszeevaart is met algemeene instemming besloten, bijdragen te verzamelen om in 1881 de Willem Barents voor de vierde maal uit te zenden. Terwijl den 4 bij den landbouwer D. de Vlieger in de Haarlemmermeer met de stoomdorschmachine gewerkt werd, brak de kap van een daarnevens staanden graanberg zoodat deze omviel en de zoon van C. Ver ver van Abenes die bezig was met het lossnijden der schoven bedolf en hij den dood vondaan mond en hoofd door het mes, dat hij gebruikte, verwond zijnde. Hoofdingelanden van Delfland hebben den 4 een adres aan de 2e. Kamer vastgesteld waarbij verzocht wordt, van den betrokken minister inlichtingen te vra gen nopens het kon. besluit tot benoeming van mr. C. J. E. graaf v. Bylandt tot hoogheemraad van Delf land buiten de gedane voordracht om.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2