No. 102 Twee en tachtigste Jaargang. 1880. V It IJ A G 17 DECEMBER. FEUILLETON. e") De Macht der Liefde Prijs der gewone Advertentiën ©fïiciccl (Scbceltc. Halionale $llilitie. Buitcnlanb. ukintiiscui c«i kti Deze Courant wordt Dinsdag-, DondSfdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels/0,75; iedere regel meer/0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. n°. 72). Roepen bij deze op Alle mannelijke insrezetenendie op 1 Januari 1881 hun ne gentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke gebo renen van 1862), om zich, ingevolge art. 15 en 20 der aange haalde wet, in de maand Januari 1881 in het daartoe gereed gemaakte register voor de Rationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raad huis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Dingsdag 4,11 en 18 Januari en op Vrijdag 7 en 14 Januari 1881 en verder aan de gemeente-secretarie. De verplichting tot het doen der aangifte berust op den mi- litieplichtige zeiven; bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis op zijn vaderis deze overleden op de moeder, en, zijn beide overleden op den voogd. Burgemeester en Wethouders makentot recht verstand van het voorgaandede ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij wiens vader, of is deze overledenwiens moeder, of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Stbl. n». 44); 2®. hijdie geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januari 1881 binnen Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk ver blijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling be- hoorende tot een Staat waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aan zien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1®. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden de moeder, ofzijn beide overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; - 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienstin een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven, 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2». de in een "vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlander, dieter zake van 's lands dienstin 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, uit, zoomogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachtenterwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT 13 Dec. 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als- een gouden oorbelletje, een huissleutel en een roode wollen doek. BELGTE. In het beheer der reiniging te Brussel schijnen eenige onregelmatigheden ontdekt te zijn, dag- teekenende uit den tijd toen de heer Anspach over leden burgemeester was. Een pakket belangrijke en voor sommigen bezwarende stukken betreffende dien tak van dienst was voor eenigen tijd tot groote ver wondering van een ieder verdwenen en hieruit waren allerlei gevolgtrekkingen gemaakt en beschuldigingen geuit. De wethouder Trappeniers vond ze echter dezer dagen in eene der laden van zijn bureau waarvan de sleutel verloren was gegaan en die toen opengebroken moest worden. Die wethouder heeft onmiddelijk daarna zijn ontslag gevraagd aan den Koning. Ook de bur gemeester van der Straeten die niet berekend schijnt te zijn om de bestaande moeielijkheden uit den weg te ruimen zal zijn ontslag vragen. DUITSCHLAND. Volgens de Bank-und Hand.-Zei- tung zal de rijksregeering geen voorstel indienen tot nieuwe verhooging der tabaksbelastingzooals reeds meermalen te kennen was gegevenmaar afwachten dat in den Rijksdag zeiven een daartoe strekkend voor stel wordt ingediend dat zeer waarschijnlijk is en in dat gevel het krachtig ondersteunen. ENGELAND. De ministerraad, door alle ministers bijgewoond kwam den 13 tot het besluitdat geen noodzakelijkheid bestond om het uitvoerend bewind in Ierland te machtigen tot het nemen van maatregelen buiten de bestaande wetten of tot het onverwijld bijeen roepen van het parlement t'ët behandeling van nieuwe dwangmaatregelen. Vei der werd met algemeene stem men aangenomen om zoo in den toestand in Ierland tot 6 Januari a. s. geene werkelijke verbetering kwam, aan het parlement dwangmaatregelen waaronder op heffing der habeas corpus acte, voor te stellen, eveuwel gelijktijdig met voorstellen tot hervorming der wetgeving omtrent het grondbezit. De verdere behandeling werd tot den volgenden dag verdaagd, toen de bizonderheden der wet tot hervorming van het landbzit in Ierland besproken werden. Den 15 zou hiermede worden voort gegaan. Daily News doet uitkomendat het nemen van buitengewone dwangmaatregelen in Ierland thans afhangt van de leiders van het landverbond terwijl de Times het niet onmogelijk achtdat het landverbond in plaats van zich te laten afschrikken haar schrik bewind nog uitbreiden zal. Wordt de toestand al te ongerijmd dan kan de regeering op hare verantwoor delijkheid toch buitengewone maatregelen nemen. In eene den L3 door minister Morgan voor zijne kiezers gehouden rede verklaarde hijover Ierland sprekendedat staat van beleg nog beter was dan schrikbewind. Het was de eerste plicht van den staat de wet thans te handhaven zooals zij was. In eene dienzelfden dag door d"en onder-minister van buitenland- sche zaken voor zijne kiezers gehouden rede over de buitenlandsehe staatkunde verklaarde hij dat de re geering alles deed wat zij kon om den val van het turksche rijk zoolang mogelijk te vertragen of te ver hoeden. Samenwerking der europeesche mogendheden was daartoe het eenige middel. In het iersche graafschap Gal way kwamen twee nieuwe misdaden voor. Een door de rechtbank aangewezen bewaker eener pachthoeve werd des nachts door eenige gemaskerde en gewapende personen overvallen en op gehangen. Eene hoeve, bewoond door een pachter, die weigerde deel te nemen aan het landverbond werd in brand gestoken. ERANKRIJK. Baudry d'Asson heeft thans bij de rechtbank der Seine eene klacht ingediend tegen Gara- betta en de questoren der Kamer wegens zijne gevan genzetting. Zoodra de zitting der Kamer gesloten is kan hij die vervolging instellen zonder hare machtiging. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van het medegedeelde wetsontwerp tot hervorming van het kiesstelsel te Parijsverklaarde zichna verhoor van den minister van binnenlandsche zaken en den prefectmet 8 tegen 1 stem tegen dat ontwerp dat daarna door den minister ingetrokken werd. Dezer dagen verscheen een nieuw biad van prins Jé;óme Napoleon, genaamd de Napoléon, dat krach tig medewerkt om de verdeeldheid onder de bonapar- tistische partijwelke reeds geruimen tijd bestond te vermeerderen. Herziening der grondwet staat overigens op den voorgrond in het programma. De koningsgezinde Gazette de Erancevan dien strijd melding makende, 'm rkt op, dat Frankrijk niet dwaaz genoeg zal zijn ooit weder het bestuur op te dra den aan hendie het in het verderf stortten. De République fran9aise zegt te dien aanzien dat het publek die liefelijke verwijten tusscken de laatste ver dedigers van het Keizerrijkde voormalige aanhangers van het conservatieve verbond, onverschillig aanziet en geduldig afwachtdat ook de laatste voorstanders dezer in Frankrijk ongewilde regeeringsvormen volko men verdwenen zijn. Te Parijs maakt de volgende gebeurtenis veel opgang. Rochefort was niet tegenwoordig bij de begrafenis van den advokaat, tevens lid der Kamer, Albert Joly, die hem indertijd voor den krijgsraad verdedigd en van de doodstraf gered had. Rochefort werd deze ondankbaar heid verweten en daarop trachtte hij zich te verdedigen door het aanvoeren van redenen waarom hij zich niet meer tot dankbaarheid verplicht rekende. Hierdoor tastte hij de nagedachtenis van dien overledene aan over welke handeling des overledenen vrienden zoo door Helena. die waar haar voetstap naakt Het doode levend en watleeft gelukkig maakt. Da Costa. Hij wendde zich zwijgend af, zette werktuigelijk zijn stoel bij de tafel en met een smartelijken zucht bleef hij roerloosmet zijn hoofd op beide armen geleund zitten. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er eene diepe stilte in het vertrek. De zucht van den jongen man sneed zijn pleegvader door de ziel, hij stond op, lei zijn hand op het donker gelokte^hoofd en zei droe vig„Valerius, mijn jongen waarom moest dit nu juist gebeuren Valerius hief langzaam het hoofd op en op zijn bleek gelaat lag de uitdrukking van zulk eene wanhopige smartdat de heer Berns er van schrikte. „Is het dan zóó onmogelijk vroeg hij met een smeekenden blik op zijn pleegvader. „Je weet niet wat je vraagt, het ban niet," zei deze in de grootste ontroering. „Ben ik dan zoo'n vreesselijk mensch, dat ge mij uw kind niet durft te geven „Neen dat niet, in den grond zijt ge een goed mensch, maar met vreesselijke hartstochten, die ge niet bedwingen kunt. Wat zou het lot van mijn lief, zacht kind zijn, aan de zijde van een man, voor wiens driftig, wraakzuchtig karakter zij beven moet zij zou weg kwijnen als eene teedere bloem, die men te ruw heeft aangevat." „Zoudt u dan willendat ik een heks tot vrouw nam Merci daar zou ik iederen dag rusie mee heb ben. Juist Emma's zacht, beminnelijk karakter trekt mij aan en daardoor zal ik beter worden." „Ja, dat is wel mogelijk, maar daar kan ik mijn kind niet aan wagen als 't eens anders uitkwam en zij die macht niet bleek te bezitten wat zou dan het einde zijn P Ellende voor beiden. Bovendien heb ik geene genoegzame zekerheid of het wel liefde isdie je voor haar gevoelt; kunstenaars zijn zoo dikwijls ver liefd en daaraan heeft hun schoonheidsgevoel meestal meer deel dan hun hart. Emma is buitengewoon mooi hare schoonheid heeft je bekoord en dat houdt ge voor liefdeals over eenige jaren het nieuwe en frissche van die betoovering vervlogen is, wordt je onverschillig om trent haarwant ze is nog zoo'n kind in vergelijking van je zeiven dat het de vraag is of zij je vurigen hartstochtelijken geest blijvend zal kunnen boeien." „Wees daar niet bevreesd voor, 't is geene voorbij gaande verliefdheid maar echte ware liefde die ik voor haar gevoelik ben geen twintigjarige jongen meer maar een man die weetwat hij wil." „Nu dan zal ik je eens wat zeggen ik wil je alle hoop niet benemen 't is mogelijk dat ik mij vergis en dat je haar werkelijk gelukkig zult maken maar geene overijling; daaruit zijn reeds zoovele ongelukkige huwelijken geboren. Ik geef je een proeftijd van twee jaren, waarin je tegen Emma niet over je liefde moogt spreken en als je na dien tijd nog evenzoo denkt, mag je haar tot vrouw hebben." „Maar papa dat is onmogelijk Twee jaren Dat bunt u niet van me vergen dat houd ik niet uit „Dat zal wel gaan je blijft die twee jaar in Italië en wijdt je weer geheel aan de kunst." Zoudt u denken dat Emma ook van me hield vroeg Valerius op eens. „Neen dat geloof ik niet want dan zou zij 't mij wel gezegd hebben." „Zegt zij u altijd alles?" „Jaze is met mij even vertrouwelijk als zij met een moeder zou zijn en ze heeft mij niets van dien aard verteld." Op eens schoot hem het zonderling gedrag en het plotseling bleek worden van Emma te binnen en hij dacht„Zou het toch mogelijk kunnen zijn „En al was dit ook zoo hervatte hij na een oogen- blik zwijgen. „Emma is nog veel te jong om haar hart te kennendus ik zou haar evenzeer een proeftijd op gelegd hebben, want het verschil in leeftijd is ook nog al grootjong bij jong past beter." „En u zoudt haar zonder aarzelen aan Albert van Gelder gegeven hebben, die is toch ook zoo jong niet." O dat is wat anders die is een stil en bedaard mensch ik zou toch ook nooit in een huwelijk met hem hebben toegestemd dan na een engagement van minstens twee jaren. „Laat er dan ook een engagement tusschen mij en Emma zijn zei Valerius haastig. „Neen neen laat 't nu zoo blijven als ik gezegd heb; een engagement onderhoudt de liefde, maar eene scheiding doet ze dikwijls sterven als nu ondanks de scheiding die liefde toch blijft bestaan is 't een be wijs voor hare echtheid." „Ik geloof niet, dat andere vaders zoo'n omslag ma-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1