Binttcttlanb. verontwaardigd geraaktendat zij nil allerlei zaken openbaar maken ten bewijzehoe lichtvaardig Roche- fort handelt en hoe weinig karakter hij bezit. Als ant woord op zijne poging om zich te zuiveren van het verwijt, als zou hij ooit de zwakheid hebben gehad om genade te vragenwordt een brief medegedeeld door hem aan Gambetta geschrevenwaarin hij zijne per soonlijke tusschenkomst bij den president Thiers vraagt. Er werden namelijk pogingen aangewend om Thiers te be wegen hem niet te ver jannen. Rochefort ontkent niet, dien brief geschreven te hebben, maar beweert, dat hij zulks deed op verlangen van zijn advokaat, die hem alles had voorgezegd. Toen de brief gereed was had hij echter gezegd dat hij hem toch niet kon verzenden zoodat Gambetta hem nooit kon ontvangen hebben. De tegen partij zegt, dat Gambetta hem wel ontving. Intusschen wordt een tweede brief openbaar gemaaktdoor hem geschreven aan generaal Trochuen nu is het opmer kelijk dat de inhoud van dezen brief, dien hij niet ontkent niet geschreven en verzonden te hebben, groo- tendeels woordelijk overeenkomt met dien aan Roche fort waardoor zijne voorstelling van zaken geheel in het water valt. Ook zijn stukken bekend gemaakt waarbij Rochefort den heer Albert Joly uitnoodigt, hem te verdedigen hetgeen hij ook ontkend had. In den brief aan Gambetta noemt hij hem „waarde Gambetta" en „waarde vrienden legt hij de verklaring af, dat hij met de commune niets uitstaande had gehad en tegen hare gewelddadigheden zelfs steeds op gekomen was. Te Rochefort sur Mer is met 9278 stemmen gekozen tot lid der Kamer de onlangs tot voorzitter van het hof van rekeningen benoemde heer Bethmont die door de aanneming dier benoeming zich aan eene herkiezing moest onderwerpen. De bonapartistische candidaat kreeg 4181 stemmen. LUXEMBURG. De in de Kamer uitgesproken wensch tot het instellen van schoolspaarbanken gaf den directeur generaal van binnenlandsche zaken aanleiding tot de mededeeling, dat in de scholen der stad Luxem burg en in eenige in de nabijheid gelegen plaatsen reeds gespaard werd en er hoop bestond op verdere uitbreiding. Uit een uitvoerig verslag eener commissie van onderzoek bleek echter dat zij zich met nadruk tegen dat denkbeeld verklaarde op gronden ontleend aan de beginselen der opvoeding welke hem niet on juist voorkwamen. Het wetsontwerp tot stichting van een gedenkteeken voor wijlen Koning Willem II werd aangenomen. ITALIË. Den 13 werden door den Paus in een gelieim consistorie 4 nieuwe Kardinalen, waaronder de bekende msgr. Hassoun benoemd de drie andere zijn nog niet bekend. In de gewone bij die gelegenheid gehouden toespraak liet de Paus zich vrij scherp uit over de beproevingen der Kerk in verschillende landen, waarbij zeer duidelijk gezinspeeld werd op den toestand in 1* rankrijk. Het geschiedde echter in zoo voorzichtig gekozen woorden dat geen der betrokken regeeringën daarop aanmerkingen kan maken. Bij de bespreking der kerkelijke zaken in het oosten bracht hij den nieuwen Kardinaal lof toe wegens zijne verdiensten. OObTENRIJK-HONGARIJE. De officieuse pers bespreekt uitvoerig het denkbeeld der Times om de beslechting van het grieksche vraagstuk op te dragen aan een europeesch scheidsgerecht. Het Weener Kabinet gelooft aan de mogelijkheid eener bemiddeling indien Griekenland en Turkije haar uit eigen beweging vragen en vooraf verklaren, zich te onderwerpen aan eene be slissing zoo noodig met kracht van wapenen uit te voeren. Er werden zoowel te Athene als te Konstan- tinopel pogingen aangewend om tusschen beide partijen overeenstemming te brengen en de stemming te Athene scheen minder oorlogzuchtig te worden. Het gemeentebestuur van Pesth is teruggekomen op zijn besluit betreffende eene weigering der gevraagde vergunning voor de duitsche schouwburg. Met 229 ken bij een huwelijk van hunne kinderen zei Vale rius boos. „Dat moeten zij wetenmaar als ze het deden zou den er wat minder ongelukkige huwelijken zijn de meeste ouders zijn blij als hunne dochters ten huwelijk worden gevraagd en geven ze den eerste den beste opdat ze toch maar niet „blijven zitten" en bedenken nietdat een huwelijk zonder liefde het ongelukkigste lot is dat een vrouw treflen kan.'' „Het is dus alleen mijn persoon die niet geschikt is voor Emma's geluk," zei Valerius bitter, „als ik ook „stil en bedaard" waszoudt ge mij zoo'n langen proeftijd niet opleggen." „Dat is wel mogelijk maar ik heb je zoo lang uit het oog verloren en in dien tijd ben je zóó veranderd, dat ik je bijna niet meer ken die wraakzucht en dat spotten met alles waaraan je niet meer gelooftheb ben me ontzettend in je gehinderd en dat zal er met de jaren niet beter op worden, vrees ik, en een mensch zonder godsdienst is tot alles in staat," „Mijne liefde zal mijn godsdienst zijn," viel Valerius in. De oude heer schudde het hoofd en Valerius ging voort „Hebt ge er wel eens aan gedacht, hoe 't komt, dat ik aan niets meer geloof? Gebeurt het niet dik wijls dat iemand door het leed dat hem trof of door de slechtheid, die hij om zich heen ziet het geloof aan God en het goede verliest? Dit is ongelukkig genoeg en u moest daarom iemand niet veroordeelen." „Ik veroordeel je volstrekt niet, mijn jongen, en heb er je zelfs niet minder lief om maar ik durf het le vensgeluk van mijn kind daarom niet aan je toever trouwen en als vader ben ik verplicht daarvoor te waken." Wordt vervolgd). tegen 85 stemmen is die vergunning thans verleend. Het huis der afgevaardigden nam den 14 met 183 tegen 14o stemmen het wetsontwerp aan waarbij de regeering gemachtigd wordt gedurende het eerste kwar taal van 1881 de belastingen te innen. RUMENIE. Den 14 werd de president-minister Bratiano uit de Kamer komende door iemand die hem opwachtte, met een mes aangevallen. Hij bekwam twee lichte wonden aan het hoofd en den arm en na eene worsteling van eenige oogenblikken werd zijne jas op de borst doorstoken. De moordenaar werd ge vat. Den 16 zou de minister zijne werkzaamheden hervatten. ST ATEN-GENERA AL. Tweede Kamer. In de avondzitting van 13 Dec. is op art. 86 (jaar wedden der hoogleeraren te Utrecht) met 45 tegen 21 st. aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs tot schrapping der verhoogingen van 700 voor beambten bij het kabinet van nat. historie en de bibliotheek), en met 36 tegen 30 st. verworpen een door den heer Schaepman verdedigd, door de hee ren Cremers, Sickesz, v. Asch v. Wijck, Roëll en den minister bestreden amendement van den heer Oorver Hooft tot vermindering met f 2000zijnde de jaar wedde van een lector in het sanskriet. Op art. 87 (academische gebouwen te Utrecht) is met 41 tegen 25 st. verworpen een door de heeren Bastert, Patijn en den minister bestreden amendement van den heer Oorver Hoofttot vermindering met f 32,750 aange vraagd voor aankoop en verbouwing van het Ridder schapshuis tot het verkrijgen van meer ruimte voor verzamelingen. Bij art. 101 (sub?idiën aan gemeenten ten behoeve van gymnasia en pro-gymnasia) nam de minister o»er het amendement der commissie tot ver mindering met f 30,000, zich voorbehoudende bij afzonder lijke voordracht gelden aan te vragen om ook voor gemeenten met meer dan 100000 inwoners te kunnen zorgen. Den 14 heeft de minister bij art. 110 (subsidiën voor inrichtingen van middelbaar onderwijs en opleiding van landbouwonderwijzers 286,500) overgenomen het amendement der commissie tot vermindering met/2000, ten einde geene uitbreiding te geven aan het zenden van jongelieden naar het buitenland. Verworpen zijn: een amendement van den heer Schimmelpenninck v. d. Oye, tot schrapping der subsidie van f 2000 voor de arnhemsche kantwerkschool voor meisjes (bestreden door de heeren de Meyier en Kool), met 45 tegen 31 st.; een van den heer v. Asch v. Wijck tot schrapping der subsidie van 4000 voor de middelbare school voor meisjes te Utrecht (ondersteund door den heer Mackay), met 48 tegen 30 st.; en een van den heer Bastert om de subsidie aan de kweekschool voor ma chinisten te Amsterdam van 5000 te verminderen tot f 3500 (bestreden door, Jen hter Holtzman) met 68 tegen 10 st. Bij art. 113 ontwikkelden de heeren Schaepman v. Wassenaer, Keuchenius v. Nispen v. Asch v. Wijck en de Jonge bezwaren tegen de nieuwe wet op het lager onderwijs de kosten welke zij ver oorzaakt de koninglijke verordeningen tot uitvoering der wet en de benoemingen voor het schooltoezicht. De minister verklaarde dat de regeering verplicht was de na langen strijd tot stand gekomen wet uit te voeren en dat hij wat de besluiten en benoemingen betreft, na rijp beraad en met onpartijdigheid was te werk gegaan. Ten aanzien van het adres van het Werkliedenver bond, over het uitgeven van een beknopt en goedkoop verslag van de handelingen der Kamer, is aangenomen de op voorstel van den heer de Beaufort gewijzigde conclusie der commissie strekkende tot nederlegging ter griffie en tevens tot verzending aan den minister van binn. zaken met verzoek om inlichting. De 15 zijn aangenomen de ontwerpen tot bekrachti ging eener dading met de maatschappij de Johannes- Kerkhoven-polder over den eigendom van dien polder, van den verkoop van een gedeelte plaat in de Maas aan den dorpspolder van Ammerzoden en Well van eene ruiling van gronden met Amsterdam, tot wijziging van hoofstuk VII B der staatsbegrooting voor 1879 tot verbooging van hoofdstuk VIII de/ staatsbegrooting voor 1880, benevens de begrootingen van het pensioen" fonds voor burgerlijke ambtenaren van het domein fonds en van de algemeene landsdrukkerij alle voor 1881. Daarna is de beraadslaging hervat over hoofd stuk V (binn. zaken) der staatsbegrooting voor 1881. Op art. 120 (gebouwen der Rijks-kweekscholen voor onderwijzers 194,000) is door den heer de Jonge eene vermindering met 24000 voorgesteld ten einde de f 54000uitgetrokken voor de leermiddelen der 9 scholenterug te brengen tot f 30,000. De minister verklaarde, dat de aanvraag gegrond was op buiten gewone behoeftedoor de inrichting der 2 nieuwe kweekscholen te Deventer en Nijmegen maar op den bouw te Deventer had hij door niet toe te geven aan overdreven paedagogische eischen30000 weten te bezuinigenen te Nijmegen zou het voor beeld van Deventer gevolgd wordenzoodat hij het artikel met f 40000 kon verminderen. De heer de Jonge handhaafde toch zijn amendement op het cijfer der leermiddelen maar zag het met 43 tegen 28 st. verwerpen. Op art. 121 (subsidiën voor kweekscholen f 171,000) nam de minister, na de gegeven toelichting door den heer de Meyierover het amendement der commissie tot vermindering met 50,000. Het art. werd op verlangen van den heer Keuchenius in stem ming gebracht en met 48 tegen 24 st. aangenomen. Op art. 122 (normaallessen 550,000 d. i. f 106000 hooger dan het vorige jaar) is met 45 tegen 32 st. verworpen een door den heer Bastert ondersteund door de heeren de Meyier en v. Kerkwijk bestreden amendement van den heer Heydenrijck tot verminde ring met f 46000 voor nieuw op te richten normaallessen. Na art. 130 is behandeld het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880, o. a. met f 175,000 voor subsidiën aan gemeen ten krachtens art. 36 der schoolwet van 1857. De heeren de Jonge, Heydenrijck, de Bruyn v. Eysinga, v. BaarMackay en Schimmelpenninck ontwikkelden bezwaren tegen te ruime of ongelijkmatige toepassing van genoemd artikel. De minister gaf te kennen, dat het hooge bedrag der subsidiën een gevolg was van de intrekking der oude en de invoering der nieuwe school wet, en dat alle subsidiën gevoteerd zijn op grond der wet van 1857. Het bedrag werd met 47 tegen 32 st. toegestaan desgelijks dat van 2810 voor het perso neel van toezicht op de gebouwen van onderwijs en vervolgens is het ontwerp met 54 tegen 25 st. aange nomen. Op art. 132 (bijdragen aan de gemeenten in de kos ten van onderwijs) stelde de heer de Bruyn, ondersteund door den heer Heydenrijck eene vermindering van 2 tot 1 ton vooromdat het vroegere bedrag nu de gemeenten 30 p c. in de kosten van onderwijs ontvan gen niet meer noodig is en de heer v. d. Eeltz eene van f 50,000omdat een bedrag van 2 ton in elk geval te ruim is. De heer de Beaufort wenschte in plaats van deze amendementen slechts eene aan sporing tot zuinigheid. De minister verklaarde ech ter de 2 ton noodig te hebben, omdat er wel degelijk gemeenten zullen zijn, die met de uitkeering van 30 p.c. niet zullen toekomen. Het amendement-de Bruyn werd verworpen met 47 tegen 32, het amendement-v. d. Eeltz aangenomen met 47 tegen 32 st. Art. 133 (vergoeding van het Rijk aan de gemeenten voor de kosten van haar lager onderwijs3 miljoen) is bestreden door den heer Wintgens en met 49 tegen 28 st. goedgekeurd. Op art. 137 (jaarwedden van het personeel, belast met het toezicht op de gebouwen van onderwijs f 19,790) is met 3/ tegen 36 st. aangenomen het amendement der commissie tot vermindering met 2150. Op de gewijzigde domeinbegrooting is 3 ton ge bracht voor de afdamming van het Slaak. Bij de Kamer is een ontwerp ingekomen tot wij zig'11» der begrooting van het fondsvoortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1879, zijnde voor ontmantelingswerken f 4500 meer noodig geweest dan de geraamde f 180,000, en het onder art. 1 uitgetrok ken cijfer onvoldoende voor de betalingen aan koopers van (niet geleverde) S. Agatha-goederen. 6 Dames, in de laatste jareu belast geweest met het toezicht op de examens in de vrouwelijke handwer ken in Noordholland, of bestuurderessen der Alg Ned. Vrouwenvereeniging Tesselscbade, hebben den 20 Nov. een adres aan den minister van binn. zaken gericht, waarin verzccht wordt: 1°. van de overgangsbepaling in art. 89 der wet op het lager onderwijs gebruik te makenom tot 1 Jan. 1883 aan hulponderwijzeressen volgens de wet van 1857 de gelegenheid te geven tot het afleggen van examen in de nuttige vrouwelijke handwerken en 2° in het vast te stellen programma voor het examen, omschreven in art. 60 der onderwijs- wet genoemde handwerken op te nemen onder de hoofdvakken waarin moet voldaan worden om het di ploma van onderwijzeres te verwerven. De nieuwe kerk te Hoog-Blokland is den 8 in gewijd door den aldaar van Waarder c. a. beroepen predikantds. Groeneveld. In den nacht van 1011 Dec. is op Wieringen de brood- en koekbakkerij van G. Listmet bijna den geheelen inboedeleen en ander laag verzekerd door een feilen brand vernield. Het ned. schip Walcheren van Riga met hout naar Amsterdam, is den 11 op den Zuidwal aan den grond geraakt. Met vletterlieden werd een accoord gemaakt om het voor 500 vlot en in het Nieuwediep te brengen maar den 14 was dit door het lossen van een deel der lading nog niet gelukt. Den 13 is op de Randselvoor de Eemsge strand het nederlandsche galjootschip Margaretha Hen- derikavan Newcastle met kolen naar Groningen. Alleen de scheepsjongen is gered. De Geneeskundige Raad van Gelderland en Utrecht heeft den 13 met alg. st. op één na aangenomen eene door dep hoogleeraar v. Overbeek de Meijer voorge stelde motie waarbij het voortzetten van het genees kundig onderzoek der geprostituëerden uit een sanitair oogpunt hoogst wenschelijk verklaard en leedwezen over de pogingen om dat onderzoek als onzedelijk, on wettig en nutteloos te brandmerken uitgesproken werd. Door hoofd-ingelanden van het waterschap Noord oostelijk Brabant, den 13 ten getale van 100 te 's Her togenbosch vergaderd is op voorstel van den heer Luyben bij acclamatie besloten voor de heropening van het Oude Maasje en bijkomende werken de door de regeering gevraagde bijdrage van 2 miljoen te ver- leenen. Den 13 werden den heer P. Maats, burgemeester van Wieringen, ter gelegenheid van zijn 25jarigjubilé als geneesheer door eene cotffmissie namens ongeveer 250 ingezetenen een bonheur du jour en 2 kristallen met zilver gemonteerde trommeltjes aangeboden. Andere ingezetenen vereerden hem een paar fraaie beltuigen. Den 13 December was het 40 jaren geleden, dat Dr. Harting zijne intrede deed bij de doopsgezinde gemeente te Enkhuizen. Ongezind om dezen dag an ders dan in stilte te gedenken, werd hij verrast dior de belangstelling, hem van vele zijden betoond. Bij de den 14 te Amsterdam gehouden veiling der schilderijenverzameling-Viruly is het stuk Haar lems omstreken door Ruysdael, voor 6655 verkocht; de werkplaats van den alchimist door Steenvoor 3960 gekocht door een amsterdamsch liefhebber, de vischmarkt te Leidenmede door Steenvoor 3520 voor het museum te Erankfort. Een land schap van Hackaert en Lingelbach gold f 3410 alle sommen met inbegrip van het opgeld. Yoor de kustverlichting op Tandjong Berikat, eiland Banka werd den 14 aan het departement van marine besteed 1°. een ijzeren kustlichttoren 2°. ijzer en houtwerk, benoodigd voor het etablissement. Yoor

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2