fiuitculanb. omhoog rijzende, ranko, bevallige maar een weinig van versierselen ontbloote lijnen teweeg brengen." Dat een scheepje in de aanteekeningen van den rei ziger scheepjes worden is licht te verschoonen. Had hij geweten dat het groote orgel door Jacob van Cam- pen gebouwd en door Cesar van Everdingen beschilderd iswellicht had hij het meer aandacht gewijd. De zeldzame grafzerk van Palinc is hem vermoedelijk niet aangewezen. „De vischmarkteen werk van veel later tijd zeer vermakelijk van vorm, in weerwil daarvan bijna classiek, en een tot de 16e eeuw behoorend oudeliedenhuis, op getrokken in bak- en bergsteen met torentjes, [hier is het weer als met het scheepje uit de groote kerk gegaan] gebeeldhouwde poorten friezen en figuren, [mocht hier niet tevens het aardige accijnshuis ge noemd worden?] bevestigen nog ie meer hetgeen ik zoo even ten aanzien van de monumenten gezegd heb. Maar al ware Alkmaar op dit punt minder rijk, het zou niettemin eene der merkwaardigste steden van Noord- holland blijven." {Slot volgt.) BELGIE. Bij de algemeene beraadslaging over de wet op de middelen werd door verscheidene leden aan gedrongen op de verlaging van in- en uitvoerrechten op grondstoiienzooals ijzer, houtgarens enz. De minister van financiën gat echter te kennen dat, hoe wel hij in beginsel deelde het gevoelen van de voor standers van een vrijhandelstelselmen echter met het oog op het buitenland in het algemeenen in het bizonder op Frankrijk, niet te lichtvaardig met het af schaffen van rechten moest zijndaar het geval zich zou kunnen voordoendat die rechten een zeer ge schikt middel waren ter zelfverdediging. Verder was de toestand van de schatkist en de nijverheid voor eene dergelijke afschaffing op het oogenblik niet gunstig DLI1SCHLAND. Te Altenburg werd dezer dagen tot lid van deu Rijksdag gekozen bij herstemming de cannidaat der fortschrittspartij met i2000 stemmen tegen 9000 op den nationaal liberalen candidaat. Bij de eerste stemming was de uitslag geweest als volgtde candi daat der nationaal-liberalen 5864 die der conservatie- 4029, die der fortschrittspartij 5211 en die der sociaal democraten die bij de herstemming de fortschrittspartij steunden 1524 stemmen. Deze verkiezing trekt zeer de aandachtomdat in 1878 bij eene verkiezing aldaar de candidaat der vrij-conservatieve 13500 en die der sociaal-democraten 5000 st. verkreeg. De nationaal- liberalen schrijven den uitslag dezer verkiezing aan twee oorzaken toe het niet steunen van hunnen candidaat door alle conservatieven bij de herstemming en de trouwe opkomst bij de herstemming der sociaal-demo craten die bij de eerste stemming te huis bleven om dat hun candidaat toch niet slagen zou. Zij meenen in aanmerking nemende gelijken uitslag te Lubeck en te Kassei, alwaar de gematigd-liberalen mede in de minder heid bleven dat de regeering zelve door haar beleid oorzaak isdat de uiterste partijen hoe langer zoo sterker en de gematigde daarentegen zwakker worden. ENGELAND. Den 16 werd weder ministerraad ge houden waarin volgens de Daily Telegraph de mo gelijkheid overwogen zou zijn van het afkondigen van den staat van beleg in Ierland's onrustigste districten. Na den afloop keerde de minister van buitenlaudsche zaken naar Walmer-Castle en de minister voor de ier- sche zaken naar Dublin terug. Gladstone zou den 17 naar Hawarden vertrekken. Het 1ste bataljon schotsche fuseliers der garde en het 2de der scherpschuttersbrigade ontvingen den 16 bevel naar Ierland te vertrekken. Het van Malta te- rugkeerende bataillon jagers zal ook daarheen ver trekken in plaats van naar Engeland, terwijl het 97 gadesloeggenoegzaam overtuigd was dat zij geene liefde voor Valerius gevoelde waarover hij zich eigen lijk verheugde daar anders Valerius niet alleen, maar ook zijn kinddat hij voor elk leed wilde bewaren zich door de langdurige scheiding ongelukkig zou gevoelen. VII. Den volgenden dag in het middaguur ging de heer Berns uit om les te geven en Emma bleef alleen thuis. Haar vader had haar vergeefs trachten over te halen met hem mêe te gaan want bij de meeste families waar hij les gaf, was Emma een welkome gast, daar iedereen het zachte vroolijke meisje lief had zoodat zij haar papa zeer dikwijls vergezelde. Nu had zij daar echter geen lust inwant zij ver beeldde zich dat iedereen op haar gelaat zou kunnen lezen wat er omging in haar hart. En dat jeugdige hartje klopte zeer onrustig en was zeer droevig gestemd, daar zij ondanks de verlichtingdie zij gevoelde dat Valerius nog vrij was, toch het denkbeeld niet van zich af kon zetten dat hij Laura beminde en dat zij elkander waarschijnlijk wel in Italië ontmoeten zouden. Tegelijkertijd zag zij zeer tegen de scheiding op want het scheen haar toedat met hem de vreugd en de zonneschijn uit haar jeugdig leven ontvlood en de toekomst, doodsch en eenzaam, in 't vervolg geen bloe men meer voor haar zou doen ontluiken. Toen haar papa weg wasnam zij haar werk en ging zitten naaien, doch zij vorderde niet, want tel kens liet zij de handen in den schoot vallen terwijl allerlei gedachten baar hart bestormden. Zij nam een boek om te beproeven of dit haar eenige afleiding zou geven maar het boeide haar niet en hoewel zij werk- regiment te Gibraltar gelijk bevel ontving. De met verlof afwezige manschappen der in Ierland staande troepen werden teruggeroepen en nieuwe verloven wor den geweigerd. De Times de turksche nota over het grieksche vraagstuk besprekende en goedkeurende haren kal- men toon is van gevoelen dat de voorstellen der Porte noch Griekenlandnoch do mogendheden zul len bevredigen. Alleen zou Griekenland de onder handelingen weder kunnen opvatten indien het ze ker was van de ondersteuning der europeesche mo gendheden. Engeland kan echter in dit vraagstuk niet de eerste stap doenwel Frankrijk. Het blad acht het dus wenschelijkdat Frankrijk zijne conferentie-voor stellen weder opneme, of nieuwe voorstellen doe, voor Griekenland aanneembaar en met de besluiten der ber- lijnsche conferentie niet onvereenigbaar. Alsdan zou Engeland in vereeniging met de mogendhedenop de aanneming daarvan door de Porte aandringen. Steunen de mogendheden Griekenland niet, dan is oorlog tus- schen Turkije en Griekenland onvermijdelijk. Het gaat naar de meening van dat blad ook niet aanGrieken land dringend aan te raden, geen oorlog te beginnen en het niet te steunen in het verkrijgen van hetgeen de mogendheden als aan dat rijk toekomende hebben aangewezen. Van 12 van de 236 misdaden, in de 4 laatste maan den gepleegd in het graafschap Maijo in Ierland, kon den de daders slechts opgespoord worden zoo belem mert de bevolking op aansporing van het land-verbond de justitie. De conservatieve bladen blijven sterk afkeuren dat de regeering nog eene maand het schrikbewind in Ier land wil laten voortgaan waardoor zii den eersten op haar rustenden plicht verwaarloost. Te Kendal werd den 16 de liberale candidaatde heer Cropper tot lid van het lagerhuis verkozen met 953 stemmen tegen 653 op den conservatieven candidaat. FRANKRIJK. Laisant en Rochefort zijn niet in hooger beroep gekomen van het tegen hen gewezen vonnis in het bekende geding, aanhangig gemaakt door den generaal de Cissey. De soldaten die onder bevel van kolonel Riu heij kamerlid Baudry d'Asson onlangs uit de vergaderzaal verwijderdenwerden door verscheidene conservatieve bladen sterk gehekeld. De kolonel vervolgde die bla den en den 15 werden de daarvoor verantwoordelijke personen veroordeeld als volgt: die der MondeParisien en van bet dagblad Triboulet, ieder tot 1000 boete en f 1000 schadeloosstelling: die van het weekblad Triboulet tot f 500 boete en f 750 schadevergoeding benevens de kosten en openbaarmaking van het vonnis in 5 verschillende bladen. Rochefort heeft na de weigering van den heer Rei- nach om met hem te duëlleeren wegens het bekend maken van zijnen brief aan Gambetta, in zijn blad de Intransigeant bet volgende geschreven „jonge schelm, juist omdat de mij door Albert Joly voorgezegde brief voor mijne eer kwetsend wasverzond ik hem niet aan Gambetta. Waar gij het handschrift zonder dagtee- kening en zonder adres ook gevonden hebt, gij hadt het recht niet het te vermeesteren en openbaar te maken. Gij treedt het staatkundige leven in door middel van een diefstal, eene valschheid en eene lafhartigheid. Gij zult er ver mee komen. Ik spuw u in het gezicht, zoo overvloedig dat uw patroon (de eigenaar van het blad, waaraan hij verbonden is) daarvan ook zijn deel kan hebben." De République framjaise verklaart echter gemachtigd te zijn tot de mededeeling, dat de brief aan Gambetta ter hand i? gesteld, en nog wel door Albert Joly zeiven. De parijsche berichtgever der Times acht het volstrekt niet onmogelijk, dat de brief tegen Roche- t'ort's wil door zijnen advokaat aan Gambetta overhan digd is en keurt de openbaarmaking daarvan in ieder geval zeer af. Die brief behoort tot die s! ukken, welke nimmer openbaar gemaakt moeten worden en vooral had dit niet moeten gebeuren door iemand, die tuigelijk de bladzijden las dacht zij slechts aan Vale rius hare liefde voor hem en de aanstaande scheiding. Zij stond ten laatste mismoedig op, met dat nameloos treurig gevoel, dat wij allen kennen wanneer onze geest met iets droevigs vervuld is en niets ter wereld ons aantrekt of boeiten ging voor de piano zitten om een paar liederen te zingen. Maar bij de herinnering hoe dikwijls zij die voor hem had gezongenbarstte zij in tranen uit en sloot haastig het instrument. Zij zette zich weer op de canapé neer en staarde droomeng in den tuin waar de vroolijke zonneschijn op de bloemen lag en de schaduw der boomen zich op het gras afteekende. Het was een zeer warme en droge zomer geweestzoodat er reeds enkele gele bladeren afvielen als voorboden van den naderenden herfst. Zij had zich nooit veel over het afvallen der bladeren en het sterven der natuur bekommerd want haar jeugdig leven was altijd zoo blij en zonnig geweest dat er voor haar geen herfst of winter bestond daar haar hart steeds vol bloemen en zonneschijn was. Nu echter vervulde haar een weemoedig gevoel bij de gedachte aan kale boomen, grauwe lucht en woeste najaarsvlagen en bijna zonder dat zij het zich bewust was, vielen groote tranen uit hare oogen en bevochtigden de kleine blanke handen, die gevouwen in haar schoot lagen. Daar werd aan de voordeur gescheld en onmiddelijk deed de gedachte dat het Valerius wel eens kon zijn, haar hart onstuimig kloppen. Haastig wischte zij zich de tranen uit de oogen en trad voor den spiegelom te zien of ook sporen ervan op haar gelaat waren achtergebleven. Neen gelukkig waren hare oogen niet rood zij nam op zulk een hoogte staat, zoowel uit een staatkundig als uit een maatschappelijk standpunt beschouwd. Gaim betta moest dit bedenken de verzoeking tot persoon lijke wraakueming weerstaan en inzien, dat een staats man meer behoort te verlangen dan de nederlaag zijner tegenstanders, te weten, hen tot eerbied te dwingen. Inmiddels is Rochefort op nieuw in opspraak gekomen. Hij had als dienstbode een löjarig meisje uit Zwitser land medegenomen en dit meisje heeft zich door kolen damp laten stikken, omdat zij 50 verloren zou hebben, die zij aan haren meester had moeten geven. Roche fort geraakte daarover zoo ontsteld, dat hij zenuwtoe vallen kreeg. Aanvankelijk wist hij nietdat zij dood was. Den 16 nam de Kamer de van den Senaat terug ontvangen begrooting van inkomsten aan met verwer- ping, op voorstel der commissie voor de begrooting. van alle door den Senaat daarin gemaakte veranderingen. De geheele rechterzijde onthield zich bij de eindstem ming 365 leden stemden voor. Daarna werd de beraadslaging voortgezet over het wets ontwerp tot invoering van verplicht onzijdig onderwijs. ITALIË. Den 16 benoemde de Paus den kardinaal Jacobini tot staats-secretaris. OOSTENRI.TK-HONGARIJE. Het huis van afge vaardigden machtigde den 16 de regeering tot het uit geven van 14% milj. papierrente overeenkomstig haar verzoek. Een wetsontwerp op de nijverheid werd door den minister van koophandel ingediend. EREEMGDE STATEN. De minister van marine Thompson heeft thans werkelijk aangenomen het voor zitterschap van de americaansche commissie voor het Panamakaal. Dientengevolge zal hij den 20 zijn ambt als minister neerleggen. De aanneming dezer betrek king vindt vrij algemeen afkeuring en niet bet minst bij den president en sommige zijner ambtgenooten, die deze houding in strijd achten met de tot heden in deze zaak gevoerde staatkunde. In het Huis der vertegenwoor digers werd den 13 met 90 tegen 64 stemmen beslo ten eene voorgestelde motieom zich te verklaren tegen elk kanaal met buitenlandsch kapitaal en onder buitenlandsche bescherming en uitdrukkelijk uit te spre ken dat de Fereenigde Staten hun ter bescherming der americaansche belangen noodzakelijk toezicht zou den handhaven te verzenden naar de tegen het plan voor het Panamakanaal gekante commissie voor buiten landsche zaken. De voorstanders hadden haar in ban den eener bizondere commissie willen stellen. De be richtgever der Times te Philadelphia meldt, dat de voor standers van het Panamakanaal zeer toegenomen zijn door het voornemenom de daarvoor benoodigde za ken in America aan te schaffen. De leden "an het congres uit de fabriekstreken zijn daardoor gunstiger gestemd. ZUTD-AFRICA. De latere berichten gewagen van nog grooter opgewondenheid in de Transvaal. De boe ren gesteld op hunne onafhankelijkheid, van oordeel dat „tijdelijk" verzet slechts ijdelijk verzet is, zoo ais een kaapsch bla r opmerktmaken gemeene zaak met elkander, zoodat de in Januari a.s. te houden volksver gadering allicht besluiten kan nemen welke de zaken tot een uiterste kunnen voeren. De boeren te Potchefstroom vielen den baljuw aan en namen een wagen mede, die tot verhaal van achter stallige belastingen verkocht zou worden. Uit Pretoria werden troepen daarheen gezonden. De tot 23 Nov. loopende berichten uit Kaapstad be helzen bizonderheden over dagelijks in Basoetoland voor vallende schermutselingen. Tot een beslissenden veld slag was het nog niet gekomen. Binnenlandsche berichten in het tweede blad. dus hare vorige plaats weer in haar werk in de hand en zei tot zich zelve, dat zij zich kalm moest houden. Kort daarop trad Valerius binnen zij stond op om hem te begroeten en reikte hem met haren gewonen vriendelijken glimlach de hand terwijl zij zeide „Wij hebben u hier in lang niet gezien," Zij hadden elkaar na den avond van het feest niet meer ontmoet en beidon waren in dien tijd veranderd. Valerius zag zelfs zeer bleek en een matte uitdrukking lag in de donkere oogen, die hij met een weemoedigen blik op Emma's gelaat liet rustendat ook bleeker was dan gewoonlijk en de zonnige vroolijkheid miste die haar zoo bekoorlijk maakte. „Ja dat is heel lang ge leden," zei hij afgetrokken. Nadat hij een stoel bij de canapé geschoven en tegen over Emma had plaats genomen heerschte er gedu rende eenige oogenblikken eene pijnlijke stiltedaar ieder met zijne eigene gedachten vervuld was die niet geuit mochten worden. Emma durfde hem niet aanzienwant zij vreesde dat die groote donkere oogen tot in het diepst harer ziel zouden lezen en werkte met zenuwachtige drift aan haar naaiwerk terwijl Valerius Emma's werkdoosje naar zich toehaalde en met den inhoud begon te spelen. Eindelijk zei hij „Je Pa is toch thuis, niet waar?'' „Neenhij geeft les." „Dat doet hij anders toch nooit Donderdag middag." „Neen hij heeft anders Donderdags om zes uur les, maar omdat u hier komt eten heeft hij het verschikt." „Dat spijt me, want ik kwam afscheid nemen." „Afscheid nemen? Nu al? En ik dacht dat u mor gen ochtend eerst zoudt vertrekken." Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2