QUlcvlei. ^Telegrafische Berichten. &ta&0~Bcvichtcu. Jlflarkl- cn fieut*0fcericfUen. dat er niet gebleken was van kwade trouw en van toe- eigening van gelden ten eigen bate, dat de schuldbe kentenis geene verminking der waarheid bevatte en het plaatsen van den datum 15 April 1879 niet wettig en overtuigend bewezen was zoodat er ook geen spraak kon zijn van het des bewust gebruik maken van een vervalscht stuk. B. en W. van Haarlem hebben den 16 het ma ken van eene brug over de Leidschevaart nabij het Tuinlaantje gegund aan den laagsten inschrijver, J. Klaus voor 22,384. -De gemeenteraad van Wisch heeft den 1/ be- sloten, in de geldleening voor den ontworpen spoorweg WinterswijkZevenaar deel te nemen voor 200,000. Bij de aanbesteding den 17, te 's Gravenhage van het onderhouden en herstellen van Rijks post- en telegraafgebouwen gedurende 1881, 82 en 83 is het minst ingeschreven: voor Enkhuizen W. Rienderboll aldaar f 917, voor Hoorn M. Godvliet aldaar 1736, voor Wormerveer H. de Groot te Knollendam f 943 voor IJmuiden L. Kok aldaar 910, voor Zaandam J. H. Eilman aldaar 1236, en voor Monnickendam K. Klaver en Co. aldaar f 664. De Rotterdamsche Handelsvereeniging heeft den gemeenteraad verzocht haren val te verhoeden en ge rechtelijke tusschenkomst van buitenlandsche schuldei- schers te voorkomendoor haar op 1 Febr. of op na der vast te stellen termijnen 6% miljoen te leenen tegen eene annuïteit van f 292,500 of 4% p. c. voor rente en aflossingte betalen gedurende 66 jaren te beginnen 1 Aug. 1881zijnde het consortium Banque Centrale Anversoise bereid die som tegen 60 annuï teiten van f 277,500 te leenen aan de gemeentewaar door deze een jaarlijksch voordeel zou behalen van 15000. De leening aan de Handelsvereeniging zou geschieden tegen depöt van al hare hypothecaire obli- gatiënterwijl de gemeente eene commissie van toe zicht zou benoemen op het financieel beheer der ver- eeniging. Het aantal studenten aan de universiteit te Gro ningen bedraagtvolgens den Studenten-Almanak thans 300, waarvan in de geneeskunde 124, in de rech ten 95, in de godgeleerdheid 28, in de wis- en natuur kunde 28 en in de letteren en wijsbegeerte 25. In de gemeente Schoterland is van de 1514 bun ders land slechts voor 795 bunders door de betrokken eigenaren ingeteekend voor de kanalisatie der rivier de Tjonger. Het getal ingeschreven studenten bij de roly- technische School te Delft bedraagt ruim 330, waar van ruim 250 leden zijn Van het studentencorps. Gedep. Staten van Noordholland hebben bezwaar gemaakt de gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1881 goed te keuren op grond 1° dat tot dekking van een deel der buitengewone uitgaven middelen wor den aangewezen waarvan het zeker is, dat zij in 1881 niet zullen worden ontvangen 2° dat onder de buiten gewone uitgaven renteposten zijn opgenomen. B. en W. stellen alsnu den raad voor, de uitgaven voor liet abattoir voor 1881 tot 3 ton te verminderen en die voor den „bouw van een gasthuis land- en waterwe gen (groentenmarkt)" geheel van de begrooting at te nemen de ontvangst uit verkoop van gemeente-eigen dommen wegens het wegvallen van de opbrengst der veemarktterreinen te verminderen tot 10,000 en de uitgifte der lecning voor 1881 op 949,300 te stellen. Mr. J. Heemskerk Bz., lid van den Raad van State oud-lid der 2°. Kamerdie sedert eenigen tijd ongesteld was is den 17 overleden. Te Amsterdam hebben reeds 100 handelshuizen en particulieren zich aangesloten bij de Maatschappij voor Telephonie. De centrale station zal gevestigd worden in het gebouw der Groote Club. De kosten van abonnement bedragen 118 's jaars. Bij het gemeentebestuur van Enkhuizen is van particuliere zijde aanvraag gedaan voor het in erfpacht verkrijgen van stadsgrond voor den bouw van een blok flinke woonhuizen in de Paktuinen. De commissaris des Konings te Utrecht, de heer de Vos v. Steenwijk, heeft een huis aan de Maliebaan gehuurdwegens het niet verrichten der door hem aan het gouvernementsgebouw verlangde verbeteringen en den langen duur der werkzaamheden. De afdeeling te Maastricht van Volksonderwijs heeft beslotenzich bij adres tot den minister van binn. zaken te wenden, met verzoek de aldaar bestaan de opleidingsklasse voor hulponderwijzeressentegen wier behoud bij de regeering bedenkingen zijn gerezen, te willen laten voortbestaan. Bij stemming in de ned. hervormde gemeente te Utrecht hebben 469 leden de verkiezing van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten op nieuw gedurende de eerstvolgende 10 jaren den kerkeraad opgedragen terwijl 233 zulks aan een kiescollege wil den toevertrouwen. Het plein en de straat, aangelegd op het vroe gere exercitieveld buiten de Kennemerbrug te Haarlem, hebben de namen ontvangen van Frans-Halsplein en Frans-Halsstraat. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met alg. st. tot curator der universiteit benoemd jr. mr. J. W. M. Schorer commissaris des Konings in Noordholland. Fe Nijmegen heeft een korporaal der infanterie zijne beminde gedood en daarna zich zelf het leven willen benemen. Hij is niet geslaagd maar zwaar ver wond. Wijl de gelieven niet konden huwen was het wanhopig besluit genomen om te sterven. Te Gouda is voor een schipper, wiens vaartuig, geladen met 24 last tarwe, in den IJsel was gezonken, f 182,60 gecollecteerd. De tarwe is uitgebaggerd en daarna het vaartuig gelicht en op het droge gebracht. De gemeenteraad van Noordwijk heeft den heer S. A. Klaasente Utrechtconcessie verleend^ voor een stoomtramweg van Noordwijk aan Zee over Nootdwijk- binnen, Voorhout en Warmonderhek naar Leiden. De heer R. C. Keun, nederl. consul-generaal te Bender-Bushir, heeft aan 's Rijks Museum van Oudhe den te Leiden geschonken 16 voorwerpen van gebak ken aarde, glaszilver en brons, afkomstig uit 2 oude graven te Yourla bij Smyrna. Toezegging van beroep naar St. Maarten en Valkoog is gedaan aan ds. H. van der Hoeven predi kant te Schermerhorn. Een americaansch rechtsblad, The Albany Law Jour nalmeldt, dat „dr. Adolph L. Pincoffs, van de Uni versiteit te Leiden te Nieuw-York voor de leden der balie in bet engelsch voorlezingen houdt over het ro- meinsche recht". Volgens dat bladis dit recht in America nagenoeg onbekend. Het hooggerechtshof in Spanje heeft twee uitspraken van rechtbanken in Catalonie bevestigd waarbij een man tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens het niet afnemen van zijn hoed bij het voorbij trekken eener processie en waarbij een predikantdie aan boeren op de openbare straat protestantsche trac- taatjes had uitgereikt, tot dezelfde straf was veroordeeld. De luxemburgsche Kamer heeft den 14 het wetsont werp betreffende de oprichting van een standbeeld van wijlen Koning Willem II goedgekeurd. De rechtbank te Brussel heeft verschillende personen wegens medeplichtigheid aan den „handel in meisjes' tot gevangenisstraf en boete veroordeeld. Door den engelscben postmeester-generaal Fawcett is dezer dagen in eene redevoering medegedeeld, dat zijne proefneming met het sparen door middel van postzegels uitnemende resultaten heeft opgeleverd. In de eerste vijftig dagen zijn 14000 formulieren, op ieder van welk twaalf postzegels gehecht wareningezonden en toen daarna het stelsel in het geheele land is toegepast, was dat getal binnen weinig weken tot 83000 gestegen. Er waren in dien tijd 58,000 nieuwe spaarbankreke ningen geopend. De heer Eawcett deelde nog mededat hij voorne mens was voor de telegrammen een woordtarief voor te stellen van een halven stuiver met een minimum van 6 st. per telegram. Ook wil hij een ontwerp in dienen betreffende verzending van pakketten per post en onderhandelingen met het buitenland aanknoopen ten einde die zaak internationaal te regelen. Te Petersburg is den 10 dezer een zeer gevaarlijk nihilist in hechtenis genomen althans indien de Weener Neue Freie Presse goed is ingelicht. Het ia een ge wezen luitenant Poliwanoff, dien de politie reeds een maand lang op het spoor was. Een agent van politie herkende hem, toen hij uit den winkel van een pboto- graaf kwam waar hij portretten der onlangs opgehan gen nihilisten gekocht had. In zijne zakken vond men oproerige proclamatiën en vergift in zijne woning een degenstok en een koffer dien de gevangene aanbeval met de meeste voorzorgsmaatregelen te openen en die daarom naar het bureau der geheime politie werd ge- bragt. Poliwanoff is eerst 30 jaren oud krachtig ge bouwd, en van een aangenaam voorkomen. zoo belangrijk is het gebruik der verf aan reddingsrin- gen. De bruikbaarheid der verf strekt zich zelfs tot onderzeesche operatiën uit. Een duiker in een be schilderden toestel kan op een donkeren dag in niet zeer helder water op eene diepte van 9 ellen de kleinste bijzonderheden herkennen. Uit Vianden (in Luxemburg) wordt gemeld, dat al daar een ontzettend ongeluk heeft plaats gehadin den nacht van 14 op 15 dezer is een rots losgeraakt en op drie huizen neergekomen die natuurlijk ver pletterd werden. Elf personen kwamen hierbj om. Moskou 18 Dec. Drie a vierhonderd studenten kwamen in verzet tegen de professoren. Na inroeping der politie is een hevig gevecht ontstaan en zijn alle studenten gevankelijk weggevoerd. 's Gravenhage 18 Dec. Tweede Kamer. Heden zijn aangenomen de ontwerpen tot onteigening voor de verbetering van het Meppelerdiep, de provinciale belas tingen en voorts de hoofdstukken Marine met 59 te gen 4 stemmen en Nationale schuld unaniem. Bij het laatste werd sterk aangedrongen op vergrooting van het kapitaal voor de muntbiljetten. Het hoofdstuk l!i- nanciën is aangenomenna aanneming van een paar amendementen nadat de heer Donner sterk i ad aan gedrongen op volledige scheiding van Kerk en Staat. De voor ongeveer twee jaren uit Parijs ingevoerde wijzerp'aten van uurwerkendiebij dag in de zon geplaatst, bij nacht van zeiven weder licht gaven en het uur duidelijk zichtbaar maakten verwekten groot opzien. Jammer, dat de chemische zelfstandigheid, waarmede de grond op de wijzerplaten aangebracht was, niet lang duurde en in betrekkelijk korten tijd het lichtgevend vermogen verloor. In den laatsten tijd is het aan een engelschen scheikundige, Bailmain, ge lukt eene bestendige en uiterst krachtig lichtgevende zelfstandigheid te bereiden. Hij bevond, dat deze, met water of olie aangemengd op de gewone wijze op de eene of andere oppervlakte als verf kon aangewend worden en nam octrooi op deze zoowel als op andere lichtgevende zelfstandigheden. De verf is uiterst ge voelig voor het licht, een inductievonk maakt haar dade lijk lichtend in het donker. De verf is even gevoelig tegenover het daglicht als tegenover kunstlicht. De intensiteit van het lichten hangt natuurlijk van de kwantiteit en kwaliteit van het° licht af, doch reeds kort beschijnen brengt het maximum van het lichten voort. Op gelijke wijze is de duur van het licht afhankelijk van verschillende voorwaarden. Wordt de verf aan het intensieve zon- of magnesiumlicht blootgesteld, dan verdwijnt een groot deel van den glans snel. Hiervan is echter de vermin dering zeer langzaam en een meer of min bruikbaar licht duurt een gewonen winternacht. Eene bestreken kaart die aan daglicht van matige sterkte gedurende 2 uren blootgesteld was gaf na 26 uren nog genoeg licht om den wijzer van een horlogie te herkennen. Hare duurzaamheid maakt de verf geschikt tot prae- tisch gebruik. De olie schijnt haar buitengemeen voor lucht en regen te beschutten. Zij kan uitstekende diensten bij illuminatiën enz. verleenen. Standbeelden en grotten maken een opvallend fraai effect. De wijzer platen van uurwerken, met de verf beschilderd, wijzen gedurende den geheelen nacht den tijd aanen horlo- giekasten van binnen bestrekenstellen ons evenzeer in staat den tijd in het donker af te lezen. Belangrijker nog zijn andere toepassingen. De zol dering van spoorwaggons worden met de verf bestre ken. De resultaten, die men aldus in tunnels verkreeg, waren geheel bevredigend. Men sloeg voor de namen der stratende wegwijzersde aankondigingen aan gebouwen op deze wijze te beschilderen. Nog belang rijker is het gebruik der verf in buskruitmagazijnen in bewaarplaatsen van peterolie en spiritus en in ko lenmijnen. Van het grootste practische belang is echter de toepassing der verf in het zee- en scheepswezen. Hare nuttigheid voor signalen voor zekere deelen der schepen voor merkteekens aan den ingang van haven of rivier, van ondiepten enz., is duidelijk. Proeven in deze richting werden met goed gevolg bekroond. Even- Op bet Dinsdag 21 December te geven concert door het muziekgezelschap Concordia, zal worden ten gehoore gebracht: 1. Jupiter Simphonie van Mozart. a. Allegro vivace, b. Andante cantabile, c. Menuetto. d. Allegro molto. 2. Quatuor, voor Piano, Viool, Viola en Violoncello v. Beethoven. 3. Scène und Arie liir Clarinet-Solo v. Bergson. 4. Concert, Ouverture in D. Mineur opus 38 v. Kalliwoda. 5. Scene e Terzetto del Opéra „II Trovatore" v. Verdi. 6. „Ou vas tu, petit oiseau," Fantaisie varié pou" Saxophone Alto en Mib van Christophe. 7. Concert Ouverture v. Hummel. 8. Finale Gavotte „Circus llenz" v. Fliege. In de zitting van den Gemeenteraad op Woens dag 23 December a.s., zullen de volgende punten aan de orde zijn Verzoek van P. van Oversteegom eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de tus- schenschool Van Burgemeester en WetJiouders Suppletoir kohier hondenbelasting 1881. Rapport op het verzoek van A. W. v. d. Voort, om vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond naar de sloot bij Varnebroek. Rapport op het verzoek van Z v. Teunenbroekom dezelfde vergunning naar de Oudegracht. Voorstel om magtiging tot het tijde yk opnemen van geld in 1881. Nader rapport omtrent het gebruik van gemeentewater in de Iloornsche vaart, in verband met het adres van de heeren G A O.onjin Zoon. Voorstel betrekkelijk het in beginsel beslissen tot verandering der armenschool. Nader upport der commissie voor de strafverordeningen omtrei.t het vast stellen eener verordening tot wering van schapen, lij dende aan rotkreupel, van de markt. Algemeene school verordening met het daaromtrent door den districts schoolopziener uitgebragte rapport. Voorstel van den heer P. Bruinvis de Lange, betreffende een onderzoen naar den toestand der regenbakken bij gemeentegebou wen, enz., met rapport van Burgemeester en Wethou ders. Benoeming van verschillende vaste raadscommis- siën. Benoeming van leden der verschillende stedelijke instellingen in vervanging van de met het einde des jaars periodiek aftredende leden. KANTONGERECHT. 17 December. R T., te Alkmaaropenhouden van zijn koffiehuis na bezetten tijd,/10 boete of 2 dagen gev., H. E.. G. H. M-, C de W en E. H. B., allen te Alkmaar, zich bevinden in het koffiehuis van R. T. te Alkmaar na bezetten tijd, ieder/10 boete of 1 dag gev. D. de J. en J. K„ beiden te de Rijp, suelen met en om geld op straat te de Rijpieder f 3 boete of 1 dag gev. G. B., te Alkmaar, werpen van vuilnis in gemeentewater te Alkmaar, f 1 boete of 1 dag gev. JB., te Alkmaar, rijden met een hondenwagen te Broek op Dan- gedijk 3 boete of 1 dag gev. Allen in de kosten. VRIJGESPROKEN: W. R., te Alkmaar, toelaten van bezoekers in zijn bordeel na bezetten tijd. P. T., te de Rijp, spelen met en om geld op straat te de Rijp. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Dec Cornells Kes, wedr. van Maartje Sas, te Alkmaar, en Pietertje Wilbrink, te Zd. en N'. Schermer. GEüOKEN 15 Dec. Maria MagdalenaD. van Dirk Jacobus Willebrands en Elisabeth Margaretha Henneke. 17 Trijntje, D. van Hermanus de Groot en TrijntjeHumme. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 15 Dec. Door den Notaris M. GOUVEltNE. Huismanswoning en Weiland, Egmondermeer, gem. Heyloo groot 40,19,60. Verkocht aan J. Nagelhout voor /b314/. Huis en Tuin, Bleekerslaan te Alkmaar. Opgehouden. Alkmaar 17 Dec. Kleine kaas f 40 Commissie f 43 Mid delbare 42,50, laagste prijs 16, aangevoerd 550 st., we gende 134953 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4360 mudden, Tarwe f 8,50 a 9,75, Rogge/8,50 a 8,75, Gerst 5 a 6 id Chevalier f 6,25 a 7,25, Haver 3,25 a 4,75, Paardenbo- nen 7,25 a 7,75, bruine dito f 9,75 a 13, duiven dito f 8,60 a 8,75, Kanariezaad f 8,50 a 10,50, rood Mosterdzaad f 10 a 11,50, Karweizaad f 15, Erwten: groene 15 a 1» grauwe 12 a 17,5o vale f 11 a 16. 18 Dec. Aangevoerd 4 Paarden f 60 a 100, 6 Koeien ƒ90 a 260, 12 nucht. Kalveren t 12 a 21377 Schapen/14 a 28, 96 magere Varkens 16 a 24, 122 Biggen 8 a U, 4 Bokken en Geiten f 4 a 10Boter f 0,80 a 0,95 ppr kop. Amsterdam 17 Dec. Aardappelen. Zeeuwsche spuiseljie jam-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6