fiititcnlaub. Biuuculanb. eenzijdigheid, die van eigen beschouwing alleen zoo licht het gevolg is, de waan vau onze voortreffelijkheid zoowel als van onze onbeteekenendheid leiden even verkeerd. Wij moeten er prijs op stellen het oordeel te vernemen van ontwikkelde buitenlanders; en spreken dezen dit, ook als het ons soms niet vleitzoowel wil lend uit als de heer Havard dan zijn wij hun dank schuldig. En geven zij hunne indrukken en oordeel vellingen in een zoo sierlijk boek als hij dat ons een beeld van Nederland in dubbel opzicht levertdan noemen wij dat boek eene aanwinst voor ons land en geven wij het gaarne eene plaats naast Craandjks voor treffelijke „Wandelingen". C. W. B. BELGIE. Den 16 werd door den minister van openbare werken in de Kamer op daartoe gedane vraag inlichtingen gegeven omtrent het spoorwegongeluk bij Verviers den 14 voorgevallen met den proeftrein tus- schen Ostende en Aken, ten bewijze dat het mogelijk was een verkorten posttrein te verkrijgen tussehen En geland en Duitschland. Bij dat spoorwegongeluk was een van Belgie's kundigste ingenieurs de heer Hamoir, om het leven gekomen. De minister zeidedat het ontstaan was door het breken van een rail door nog onbekende oorzaken en niet door te groote snelheid van den trein zooals men algemeen meende want juist was, hij begonnen, zijne vaart te vertragen. Hij nam die gelegenheid gelijktijdig waar om te antwoorden op de kladiten over de vermeerdering van de spoor- weg-onge ukken in het algemeen. Hij was de eerste geweest, de aan het departement eene afdeeling had ingerichtwelke uitsluitend belast was met het nagaan en onderzoeken van dergelijke ongelukken. Hij moest eindelijk eens zeggen, wat hij op het hart had namelijk dat hij niet geloofde dommer of nalatiger te zijn dan zijne voorgangers. Bij de klachten over de vermeerde ring der ongelukken moest ook in aanmerking worden genomen de vermeerdering van het verkeer. In 1880 waren reeds 1,600,000 ton koopwaren meer vervoerd dan in 1879 en op den eersten dag van den geschiedkun digen optocht te Brussel in den afgeloopen zomer wa ren alleen 300000 personen heen en weer gegaan. De Kamer nam dien dag de wet op de middelen met algemeene stemmen aan. ENGELAND. Het Landverbond heeft in zijne nieuwe statuten o.a. de volgende bepalingen opgenomen. Het doel der vereeniging is in iedere iersche gemeente eene afdeeling te vestigen, welke verslag zal uitbrengen over alle met de pacht in verband staande zaken. Ieder grondeigenaar, die te hooge pacht vorderteen pach ter van de hoeve zet of eenige handeling verricht tegen de wenschen van het verbond wordt even als zijne helpers opgeschreven op eene daarvoor bestemde lijst, en eenmaal daarop geplaatst, heeft het bond het recht hem zonder verschooning door zijne eigene rechtbanken te vonnissen. Ieder pachter, die jaarlijks 60 pacht verschuldigd is betaalt aan het bond zestig centen en voor iedere f 120 meer pacht nog eens zestig centen. 14 Liberalen en 10 conservatieven zijn aangewezen ter samenstelling der jury in het geding tegen Barnel! en zijne vrienden. Iedere partij mag G namen schrap pen de overblijvende 12 maken dan de jury uit. De toestand in Ierland verbetert volstrekt niet. De Corksche stoombootmaatschappij heeft, uit angst voor de tegen haar gerichte bedreigingen den 14 ge weigerd 30 koeien en 30 schapen toebehoorende aan een grondeigenaar, Jones genaamd, die door het land verbond in den ban was gedaan, te vervoeren. Deze eigenaar, die tot heden met zijne pachters op een goeden voet had gestaan en door hen steeds stipt be taald was geworden wilde zijn vee verkoopen daar zijne pachters op aansporing van het landverbond thans ook geweigerd hadden hem te betalen. Het vee werd in vrijheid gelaten en door de politiena bijeen verzameld te zijnbij den eigenaar terug gebracht waarna het per spoor naar Dublin vervoerd is. Aldaar weigerden ook twee stoombootmaatschappijen het naar Emma het open gaan der deur niet scheen gehoord te hebbenstaarde hij haar eenige oogenblikken zwij gend aan. Plotseling gleed de glans van een oneindig geluk over zijn bleek gelaat en zijn oogen schitterden met een schoon licht. Hij trad nader en strekte zijn armen uit, als om haar uit hare gebogene houding op te rich ten. Hij raakte haar echter niet aan maar met eene stem die hartstochtelijk teeder en tegelijk als een ju beltoon klonk riep hij uit„Emma Verschrikt rees het jonge meisje overeindwischte haastig de tranen uit de oogen streek het neergeval lene haar uit het voorhoofd en stond een oogenblik als aan den grond geworteld voor hemterwijl een gloeiend rood haar geheele gelaattot zelfs haar hals bedekte. In de grootste verwondering zochten bare oogen on- middelijk de deur en haastig liep zij achter Valerius om, ten einde die te bereiken en hem zóó te ontvluch ten. Hij had echter zijn blik niet van haar afgewend, haar voornemen geraden en plaatste zich met eene snelle beweging voor de deurterwijl hij haar hand nam en die vast in de zijne hield. „Gelden die tranen mij Emma vroeg hij zacht. Zij wendde het gelaat af en schudde met eene ont kennende bijna driftige beweging het blonde hoofd terwijl zij aan haar hand trok om die te bevrijden hetgeen haar niet gelukte, want hij hield ze stevig vast. „Niet? En mag ik ze ook niet drogen?" vroeg hij teeder. Wordt vervolgd). Engeland te vervoeren eene derde maatschappij nam op zich, het vee naar Glasgow te vervoeren. Te Kellarney werden 300 op het landgoed van lord Kenmore werkzame arbeiders afgedanktomdat de pachters weigerden de gewone' pacht te betalen. In het graafschap Gal way werd een moordaanslag ge pleegd op een priester, die getracht had eene verzoe ning te sluiten tussehen den van een hoeve gezetten pachter en zijn opvolger. Den 18 trachtte eene volks menigte van 2000 personen te Bonnicoulan de woning van een rechterlijk ambtenaar. Downing genaamd, te ver melen omdat hij persoonlijk aan eenige zijner pachters een bevel tot uitzetting uit hunne hoeven had uitge reikt. Met de bajonet hield de politie de menigte tegen en belette haar het huis te naderen waardoor de bewoner kon ontvluchten. Daarna bezette zij het huis. De twee leden van het landverbond die beschuldigd waren zoo als vroeger gemeld iszekeren pachter Manning vrees aangejaagd te hebben opdat hij eene pachthoeve zou verlaten door hem gepacht nadat een ander wegens wanbetaling daaruit gezet was zijn door de jury te Cork vrijgesproken. Uit angst voor de ge volgen verklaarde Manning dat hem volstrekt geene vrees aangejaagd was en dat het vroeger door hem opgegevene onwaar was. De regeering heeft aan admiraal Seymour dank be tuigd voor de wijze, waarop hij het opperbevel over de gemeenschappelijke vloot heeft gevoerd. Den 19 werd te Mallingor van woge het landverbond eene bijeenkomst gehouden door 10000 menscben bij gewoond waar het lid van het Lagerhuis Sullivan o.a. zeide, dat tussehen de grondeigenaren en de pachters een strijd op leven en dood was ontstaan, welke eindi gen zou met den ondergang van eene der partijen. Denzelfden dag vaardigde de Onderkoning een verbod Uit tegen het houden van vergaderingen van het land verbond in Queens-County en zond troepen naar de betrokken plaatsenom eiken tegenstand te beletten. Eene te Cullsbill belegde bijeenkomst ging met het oog op de militaire macht dientengevolge niet door. De toestand in Ierland blijft ook voortdurend het onder werp van bespreking in de bladen. Dringen sommige bladen der liberale partij zelfs op krachtiger maatrege len van de regeering aan, do Times openbaart hare ontevredenheid tegen de regeering in een zeer scherp gesteld artikel. De tegenwoordige toestand mag niet voortduren nu het landverbond zulk eene heerschap pij uitoefent en de uitvoerders der wet machteloos maakt. Het blad verklaart ook zeer te betreuren dat de regee ring niet eensgezind is: aan de geruchten, dat gemene zeer groote eensgezindheid bestaat omtrent de in te dienen wetshervorming, hecht het wel eenig geloof. ERANKRIJK. De commissie der Kamer, in wier handen gesteld is het voorstel tot het toekennen eener schadeloosstelling aan de slachtoffers van den staats greep van 2 December 1851, wenschtalvorens een oesluit te nemen te weten hoevele personen daarvan nog voordeel zouden trekken. Inmiddels heeft de minister toegezegd met de hem voorloupig toegestane som in de dringendste behoeften te zullen voorzien. ITALIË. De in Maart 1876 geopende Victor-Emma nuel bibliotheek, gevormd uit den inhoud van de boe kerijen van 37 opgeheven kloosters, werd gezegd in een zeer wanordelijken toestand te verkeeren tengevolge van de zorgeloosheid en onkunde der ambienaren, aan wier zorgen die bibliotheek was toevertrouwd. Voor eenige maanden was door de Kamer eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar die be weerde ongeregeldheden, welke commissie dezer dagen verslag uitbracht. De bibliotheek was werkelijk niet alleeu in eene onbeschrijflijke wanorde bevonden, maar bovendien waren duizenden boeken verdwenen, zonder dat men zeggen kon, hoe of waarheen. 11000 Ned. ponden papier, afkomstig van die boeken, waren ver kocht voor scheurpapier voor tussehen de 3 en 8 stui vers per ned. pond. Dagelijks waren karrevrachten boeken weggehaald en alleen de nationale boekerij te Elorence kocht van den opkooper 6000 deelen. Een kaaskooper had op die wijze zeer zeldzame boeken, waaronder zelfs perkamenten, in eigendom verkregen. Dit verslag gaf den 13 den oud-minister van onderwijs Bonghionder wiens ministerschap deze feiten plaats hadden, aanleiding, zich vrij te pleiten van zijn aandeel in de schuld van het gebeurde. Hij beklaagde zich over de verspreiding van dit verslag buiten de Kamer, beschuldigde de leden der commissie van partijdigheid en kwaadwilligheid jegens hem en verklaarde dat het verslag alleen bewees, hoe onkundig zij in deze zaken waren. Een der leden van de commissie verdedigde hare onpartijdigheid en voerde nadere bewijzen aan voor hare mededeelingen. De beraadslaging over deze zaak duurde twee dagen, zonder dat eenig besluit genomen werd. Inmiddels is door de rechterlijke macht een onderzoek ingesteld. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in den Senaat bracht de minister Cairoli den 18 dank toe aan den engelschen staatsman Gladstone voor de bizondere geestkracht, waarmede hij de europeesche overeenstemming gehandhaafd had en voor de vloten- vertooning, welke tot het beoogde doel geleid had. Hij vormde zich evenwel geene hersenschimmen en bleef verwikkelingen mogelijk achten. Hij hooptedat de europeesche overeenstemming gehandhaafd mocht blij ven en verzekerde, dat Italië nimmer zijne welwillend heid jegens Griekenland vergeten zou. Een voorstel tot eene scheidsrechterlijke uitspraak in het geschil tussehen Griekenland en Turkije was niet gedaan, maar toch mogelijk. De nieuwe staats-secretaris van den Paus, kardinaal Jacobini, verzond den 16 den brief, houdende kennis geving zijner benoeming. Dit stuk is gesteld in ver zoenenden geest en staat eene kalme staatkunde voor. Aan allen wordt het in acht nemen der grootste ge matigdheid voorgeschrevenom de bestaande moeielijk- heden niet te vermeerderen. De minister van onderwijsde heer de Sanctis, nam zijn ontslag. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Huis der a<"ge- vaardigden keurde den 18 met 170 tegen 155 sten a goed de verkiezingen van het groote grondber ;n Opper-Oostenrijk waarvan de geldigheid door d lin kerzijde betwist was. De gemeenteraad van Weenen wilde ter eere van het huwelijk van den Kroonprins, van gemeentewege een bal geven. De Keizer heeft echter zijn verlangen te kennen ge-even, om dat bal niet te laten doorgaan en de daarvoor geraamde kosten ten bedrage van 40000 ten behoeve der armen te bestedenonder bijvoegingdat hij en de Keizerin bereid waren dat bedrag met de helft en de Kroonprins met gelijk be drag te verhoogan. Deze kennisgeving werd door den raad met toejuiching ontvangen. RUSLAND. Ten gevolge van de bemoeiingen van den rector der Universiteit zijn de 300 a 400 studen ten in de medicijnen die te Moskou door de politie gevangen waren genomen met itzondering van zes weder op vrije voeten gesteld. Uit de voorloopige berichten blijktdat tussehen de studenten en twee professoren eenig misverstand was ontstaan hetgeen den studen ten aanleiding gaf de tusschenkomst van den rector in te roepen die echter niet verscheen. Zij begaven zich daarop naar den gonverneur-generaal en toen de in middels verschenen hoofdcommissaris van politie gelastte, dat zij uiteen zou en gaan weigerden zij aan dat bevel te voldoen. Hieruit ontstonden vechtpartijen welke eindigden met hunne in hechtenis neming. 1URKIJE. De door de Porte den 14 aan de mo gendheden verzonden nota over het grieksche vraagstuk is in bezadigden toon gesteld en sluit volstrekt de mogelijkheid voor nieuwe onderhandelingen niet uit, al verklaart zij ook haar voorstel van 3 October, waarmede de mogendheden zich niet konden vereenigen, als den uitersten grens harer toegeeflijkheid te handhaven. Zij doet een beroep op de mogendheden om de aanne ming van dat voorstel door de grieksche regeering te verkrijgen alsmede dat Griekenland zijne krijgstoe- richtingen stake en een minder vijaudigen toon tegen Turkije moge aanslaan. Turkije zal zoolang mogelijk "be- daard blijven doch is verplichtinmiddels de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. De mogendheden schijnen van gedachten te wisselen over deze nota en in het bizonder over de vraag, of zij beantwoord moet worden. In eene andere aan de gezanten te Kon-tantinopel gerichte nota hecht de Porte hare goedkeuring aan het voirstel, den 5 door hen gedaan tot vaststelling der grenslijn tussehen Turkije en Montenegro van den mond der Bojana tot Scutarigaande over het meer Saz. MONTENEGRO De Vorst heeft aan de mogend heden dank betuigd voor de gelukkige beslechting" van het Dulcigno vraagstuk. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het ingediende ontwerp tot wijziging der spoorweg- begrooting voor 1880 strekt zonder verandering van het eindcijfer en dus door vermindering van andere posten tot verhooging met 1,350,000 tot betaling der onteigening voor de spoorwegen DordrechtElst^ AmersfoortNijmegen en Nijmegen—Venloo waar mede zeer snel voortgang gemaakt is kunnen worden. Den 18 zijn aangenomen de ontwerpen tot onteige ning ten behoeve der verbetering van het Meppelerdiep met alg. st. en tot bekrachtiging van provinciale belas tingen in alle provinciën behalve Groningenalle met alg. st. op 1 na, uitgenomen dat betreffende Lim burg waar 56 stemmen voor en 7 tegen werden uit gebracht. Vervolgens is met 59 tegen 4 st. goedge keurd de begrooting van marine voor 1881, waarop met 40 tegen 20 st. verworpen is een door den minis ter bestreden amendement van den heer de Casembroot, om art. 34 (instituut te Willemsoord) te verhoogen met 3500, ten einde de scheepsklerken voor hunne opleiding van een gedeelte van het onderwijs der adel borsten zouden kunnen gebruik maken. Ook de hoofd stukken VII A (Nationale Schuld) en VII B (financiën) zijn aangenomenhet eerste met alg., het laatste met 54 tegen 8 st. Op laatstgenoemd hoofdstuk zijn met 36 tegen 30 en met 43 tegen 24 st. aangenomen de amendementen der commissie op art. 17 tot vermin dering met 600tractementsverhooging van enkele ambtenaren bij de administratie der belastingen, en op art. 32 tot vermindering met 400 der bureau kosten van den directeur der registratie te Leeuwarden, en niet toekenning der tractementsverhooging van 300 voor den controleur van het buitengewoon zegel en zyn verworpen met 36 tegen 27 st. het amendement der commissie op art. 13 tot vermindering met 200 tractementsverhooging van den commies bij het muntcol- legie; met 41 tegen 26 st. dat op art. 31, tot schrapping der f 15000, uitgetrokken als vergoeding voor ambtenaren bij de voorbereidende werkzaamheden tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, en met 35 tegen 33 st. dat op art. 36 tot verminde ring met f 15000 voor een gebouw van hypotheken en kadaster te Groningen. Art. 70 is met 37 tegen 24 st. verworpen op grond dat de f 500 voor den bouwkundige voor kerkbouw vroeger op het hoofdstuk waterstaat voorkwam. Bij de achtste afdeeling eere- dienstheeft de heer Donner vermits de zeer veran derde omstandigheden, ook met het oog op het onrecht, den christ.-gereformeerden aangedaanaangedrongen op eene andere financiëele regeling tussehen Kerk en Staatof wel op eene geheele financiëele afrekening. De minister verklaarde dat dit onderwerp hem niet persoonlijk maar de geheele regeering betreft; waarop de heer Donner den wensch uittedat hij het met zijne ambtgenooten bespreken zou. Den 20 zijn de beraadslagingen geopend over hoofd stuk VIII (oorlog) der begrooting. De heeren Wy- benga Lieftinck Seret v. d. Schrieckv. Dedem

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2