e" d,"~ 'f terwijl de catecliisatiën plaats hebben in het „Militair Tehuis." De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met meerderheid van stemmen besloten 35 a 40 duizend beschikbaar te stellen tot oprichting eener boogere bur gerschool. Yoor den bouw eener groote naar de eischen des tijds ingerichte manége zijn te Amsterdam aan de Vondelkade bij de Constantijn-Huygensstraat, eenige perceelen aangekocht. Tusschen de arbeiders en de aannemers van de kanaalwerken te Veenhuizen is eene overeenkomst ge troffen zoodat er aan de werkstaking een einde is gekomen. De Leidsche Tramway-maatschappij* zal met 1 .Jan. a. s. abonnementskaartjes van 5 cent uitgeven. Te Edam is tot wethouder gekozen de heer D. E. Pont. Het nieuwe, door het Rijk gebouwde havenhoofd te Pernis is een half el gezaktzoodat het met hoog water onderloopt. Door wijlen mr. D. de Blocq v. Haersma Buma in leven griffier bij het kantongerecht te Almeloo is aan de herv. diaconie te Leeuwarden 1000, vrij van rechten vermaakt. De heeren A. Spekman en M. J. v. Hoogstraten te Utrecht hebben aan de betrokken besturen gunning gevraagd voor een stoomtramlijn van het station van den Oosterspoörweg aldaar door dé stad en over Vrees wijk naar Jutfaas. Te Tilburg is het bouwen van een nieuw burger gasthuis aangenomen voor 10,259. In den Geneeskundigen Raad van Noordholland zijn o. a. benoemd tot leden de heeren J. Hanou heel- en vroedmeester te S. Maarten en G. J. v. Hool- werff, apotheker te Hoorn tot plaatsvervangers de heeren dr. J. Haremaker te Helder en dr. J. Mulder te Zaandijk. Te Enschede is eene vrouwen-societeit opgericht. Zij telt een zestigtal leden. Ook het bestuur der spaarbank van het departe ment Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen heeft besloten over te gaan tot het verkrijg baar stellen van spaarbankbons van 5 cents. GEMEENTERAA D. Zitting van Woensdag 22 December 1880. No. 13. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving de beer Wellan wegens uitstedigkeid en de heeren Mr. A. P. de Lange, Bosman en van der Drift. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld die sedert die vergadering ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten ten geleide van bet goed gekeurde raadsbesluit. 2. tot heffing eener plaatselijke directe-belasting. 3. n wijziging van het tijdstip der kermis, die voortaan dus zal aanvangen Zaterdag 27 Aug. of op den Zaterdag, vallende tusschen den 21 en 27 dier maand, en eindigendeden tweeden daarop volgenden Zondag. 4. tot goedkeuring der 2e. suppletoire begrooting van kosten voor de dienstdoende schutterij dienst 1880. 5. tot aankoop van een stuk stortgrond aan het Noordhol- landsch Kanaal voor de exploitatie van het tonnenstelsel. Nos. 2, 3, 4 en S voor kennisgeving aangenomen. 6 tot onderhandscke verhuring van de Mijzerkade te Ursem en van een aldaar gelegen stuk weilandeigendom van het bur gerlijk armbestuur. Voor kennisgeving aangenomen alsmede de mededeeling des Voorzitters, dat de Mijzerkade voor f 250,verhuurd is voor 4 jaren, ingaande Kerstijd a s., aan Pieter Kuijper en het aan het burgerlijk armbestuur behoorende land te Ürsem aan Dirk Veldboer voor f 130,per jaar, respectievelijk f 68,en f 26,minder dan tegenwoordig. 7. Bericht, dat het voorschot, waarop^deze gemeente krach tens artikel 45 der nieuwe wet op het lager onderwijs over 1880 aanspraak^ heeft, door den minister van binnenlandsche zaken bepaald is op f 2934,25, berekend naar eene som van f 58685. 8. Ontvang bericht der op 24 November vastgestelde poli tieverordening op het bouwen en sloopen. Nos. 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Mededeeling, dat het raadsbesluit tot bepaling van het ge tal scholen voor lager onderwijs en der leervakken voor ken nisgeving aangenomen is; dat het jaarlijksch bedrag der vergoe ding voor huishuur voor die hoofden van openbare scholen voor lager onderwijs te Alkmaarwien geene vrije woning kan verschaft worden, is vastgesteld op400,—, en mede op f 400,—. het jaarlijksch bedrag der inkomstenwaarop voor diezelfde hoofden, die wel vrije woning genieten, ter berekening der pen sioensbijdrage is te waardeeren; dat het raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel eenige wijzigin gen, hoofdzakelijk den vorm betreffende, zal moeten ondergaan. Voor kennisgeving aangenomen, wordende het raadsbesluit tot regeling der jaarwedden overeenkomstig het verlangen van Gedep. Staten gewijzigd. Tevens wordt daaruit weggelaten de reeds daarin opgenomen regeling der wedden van het onder wijzend personeel der tweede tusschenschool. 10 tot en met 14. Brieven van de heeren C. T. Hackstroli, nr. E. E. Karseboom J. E. Simon, dr. J. C. M. Simon Tho mas en J. de Lange C.Jz., daarbij berichtende, dat zij aan nemen de benoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 15 tot en met 17. Brieven van de heeren mr. E. H. G. van der Hoeven. J. M. de Sonnaville, D. Dorbeckdat zij om daartoe leidende redenen niet aannemen de benoeming der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Allen voor kennisgeving aangenomen. 18. Verzoek van 1'. Vester, aannemer van openbare werken, om vergunning tot het maken van een uitgang over gemeente grond uit een door hem te stichten woning aan het plantsoen nabij de Baangracht en uit een daarnaast, gelegen steeg en om den grond van dat plantsoen na dien bouw, voor zooveel dit noodig mocht zijn, gelijk te maken en aan te vullen op dezeltde wijze, als bij A. Overtoom is geschied. 19. Verzoek van D. Hoekmeijer, timmerman, om vergunning tot bet leggen van steenen buizen tot afvoer van vuil- en hemelwater in de gemeente-riolen, ten oosten en zuiden van de 4 perceelen aan de Sandersbnurt, behoorende aan de wede. K. de Groot en kinderen. 20. Verzoek van J. Jongert, rentenier, en mede onderteeke naren, om verbetering van de bestrating langs de Molenbuurt. Nos. 18, 19 en 20 gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. Zijn behandeld de voor de'leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 21. Verzoek van P. van [Oversteeg om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de openbare tus schenschool. Verleend. Van Burgemeester en Wethouders. 22. Suppletoir kohier der hondenbelasting dienst 1880ten bedrage van 50,25, met het voorstel, 1 Februari 1881 te be palen als den dag vddr of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaan. Vastgesteld. 23. Bapport op het verzoek van A. W. van der Voort, timmermanom vergunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond tot, afvoer van vuil-en hemelwater, uit het per ceel aan Bopjeskuilsectie E, No. 919,"naar de sloot aldaar. Aangenomen. 24. Bapport op het verzoek van Z. van Teunenbroek win kelier, om vergunning tot het leggen van een riool in gemeen tegrond tot -afvoer van vuil- en hemelwateruit het perceel aan de Oudegracht, wijk D, No. 94. naar die gracht. Aangenomen. 25. Verzoek om machtiging tot het tijdelijk opnemen van geld op de dienst van 1881 tot een bedrag van ten hoogste f 20000 ter voorziening in het gewone gebrek aan kasgeld. Aangenomen. 26. Nader rapport omtrent het gebruik van"gemeentewater in de Hoornsche vaarten tusschen de heeren H. J. Conijn en G. A. Conijn en Zoon, naar aanleiding van het door laatstge noemde heeren in de vorige vergadering ingediende adres. Het voorstel strekt om het ^raadsbesluit van 20 [Oct. 1.1. te handhaven. Na eenige bespreking tusschen de heeren HellingC. W. Bruinvis, Bruinvis de Lange, Stoel, Verhoèff, Vonk en den Voorzitter aangehouden ten einde de leden in de gelegenheid te stellen van de tusschen Burg. en Weth. en die heeren ge voerde briefwisseling ker.nis te nemen. De heer Stoel gaf als zijne meening te kennen, dat het beste middel voor de gemeente zou zijn, het water in de beide Hoornsche vaarten in het open baar te verpachten bij verschillende gedeelten aan den meest biedende boven het bedragdat tegenwoordig aan belasting betaald wordt. 27. Mededeeling, dat de lokalen der tegenwoordige school voor onvermogenden niet voldoen aan de eischen, bij kon. be sluit van 30 Aug. 1880 (Staatsbl. No. 107) vastgesteld. Deze school moet eene geheele verandering ondergaan en anders in- gerigt worden. Hoewel die verandering eerst op 1 Januari 1884 uitgevoerd behoeft te zijn, is spoedige verandering zeer wenschelijk. Vooreerst om de klassenverdeeling aan die school, maar bovendien om de volgende reden. Die verandering, al geschiedt zij in den zomer, vordert geruimen tijd en waar moet dan zoo iang onderwijs worden gegeven De leerlingen voor eenige weken naar huis te zenden met vacantie is ondoenlijk en lokalenge schikt om 400 kinderen gedurende ten minste 3 maanden te plaatsenbezit de gemeente niet. Het eenige middel zou dus ziju het bouwen eener tijdelijke houten loods, dat echter vrij kostbaar is. Er kan op het oogenblik evenwel in voorzien worden zonder dat eenige uitgave behoeft te geschieden, door de leerlingen tijdelijk in de 2« tussehensohool te plaatsen en de normaalschool voorloopig in de Nieuwe Doelen gevestigd te laten. Om dit te kunnen doen, moet de verbouwing der school voor onvermogenden in den zomer van 1881 reeds plaats hebben. Met het ontwerpen der plannen voor die verandering, uit het oogpunt van verfraaijing der gemeente niet minder wenschelijk, opdat ie uitstekende gebouwtjes aan de Gedempte Nieuwesloot, bestemd tot privaten, kunnen vervallen, is de architect reeds b^zigen deze^ zullen zoo spoedig mogelijk ingediend worden, zoo de Raad zich met de zienswijze van Burg. en Weth. ver- eenigt. Zij verzoekenMaarom in beginsel te besluiten a. tot het verbouwen der tegenwoordige school voor onvermogenden op de later vasttestellen wijze; b. die verbouwing iu 1881 te doen plaats hebbenin verband met de hierbij uiteengezette plannen. Aangenomen. 28. Voorstel der vaste commissie voor de strafverordeningen tot het vaststellen der volgende potitie-verordening. De Gemeenteraad van Alkmaar, Overwegende dat by bet bestaande verschil van gevoe len tusschen de deskundigen, of het kwaadaardig kfaauw- zeer bij schapen (rotkreupel) al dan niet behoort tot de besmettelijke veeziekten en of pladtsen waar scha pen aan die ziekte lijdende hebben gestaan al dan niet gevaar van besmetting opleveren Overwegende dat hoewel het k.k. besluit van 14 Maart 1880, Staatsblad No. 31, bedoelde ziekte niet onder de besmettelijke heeft vermeld, de voorzichtigheid en het belang van het marktwezen eischen zoodanigen maatregel te nemen dat de veekoopers en landlieden geene aanleiding vinden om hun gezond vee terug te houden van eene marktdie door hen wordt geacht besmet te zijn of daarvan wordt verdacht; Gelet op het bericht van de Kamer van Koophandel en 1 abrieken en zich daarmede vereenigende Gehoord de commissie voor de verordeningen, bedoeld bij art. 166 der gemeentewet Besluit Vasttestellen de volgende Veeoedenjhg met betrekking tot de ziekte van schapenlijdende aan kwaadaar dig klaauwzeer rotkreupel Art. 1. Schapen lijdende aan kwaadaardig klaauw zeer (rotkreupel), mogen niet geplaatst worden op het groote marktplein doch moeten, aan de markt aange voerd geplaatst worden op een der kleine marktplei nen benoorden of bezuiden het groote marktplein ge legen volgens aanwijzing van den daarmede door de gemeente aangestelden keurmeester van vee of van den Rijksveearts of die hem vervangt. Art. 2. Overtreding van arc. 1 wordt gestraft met eene geldboete van drie tot vijf en twintig gulden met, of zonder gevangenisstraf van een tot drie dagen. Met algemeene stemmen aangenomen, nadat in art. 1 de woor den of van den rijksveearts of die hem vervangt veranderd waren inof veearts. 29. Rapport van den schoolopziener in het district Haarlem omtrent de in zijne handen om bericht eD raad gestelde alge meene schoolverordening. Daarbij wordt gewezen op de ge volgen van de bij art. 2 gemaakte bepaling om op de school voor onvermogenden en de tusschenscholen halfjaarlijksche toe lating intevoerendaar die scholen dan iu 12 klassen verdeeld zouden moeten worden, in verband waarmede 12 onderwijzers noodig zouden zijn. Bestond daartoe het voornemen, dat hij zeer ondersteunde, dan verviel zijne opmerking, doch voor het geval men het aantal onderwijzers op het minimum wenschte te houden, zou aan jaarlijksche; toelating van nieuwe leerlingen vast gehouden moeten worden, wilde men tot eene behoorlijke classifica tie komen. Ter tegemoetkoming aan de bedenking, dat sommige kinderen te lang van onderwijs verstoken zouden blijven, kan eene speelruimte gelaten worden van 2 of 3 maanden voor die kinderendie op den dagvoor de toelating vastgesteldnog niet bereikt hadden den leeftijd van 6 jaren. Verder werd eene geringe wijziging van art. 8 in overweging gegeven. c-i, u e, met algemeene stemmen besloten trt jaarlijksche toelating» d Mei en tevens met eene speelruimte van 3 A™ d leefüjd der leerlingen. Verder worden op vo^ 0 d heer CJ. W. Bruinvis i 30. Voorstel van het li a >n heer Bruinvis de Lange, om een onderzoek intertellen naai t tand der Wj de gemeente gebouwen aanwezige regenbakkt naar de m0gelijklieid om door het maken van regenbakk voorzjen jn de behoefte aan drinkwater waaromtrent door-, „n jn de zit ting van 22 Sept. verslag is uitgebi jt' De heer Bruinvis de Lange verdedVzi;n voorstelten doel hebbende het maken van meer regenbak J Qm voorai in tijden van gebrek aan regenwater in de behoeft; te kimtien voorzien. De weiwaterpompen mogen bier betrekkelij, veej water opleve ren, daarom is bet nog geen goed drinkwate voor allen bruik baar. Hij deelt niet het gevoelen van Burg. en VeBlii dat hier van t;jd tot tijd geen gebrek aan bruikbaar en drinkb„r water zou be staan bij aanhoudende droogte of vorst. Men let» slechts op het groot aantal ingezetenen, die in dergelijke tijden ui de brouwe rijen duinwater tegen 1% a 2 cent per emmer halen. Naar zijn gevoelen gebruikt de meerderheid echter bepaald schachlijk water en is regenwater te verkiezen boven dat welwater. B^ gelooft niet, dat de gemeente spoedig zal overgaan tot het laten aan voeren van duinwater in tijden van gebrek. Erkennendedat de kosten aan het maken van groote regenbakken verbonden aanzienlijk zullen zijn, zou hij het wenschelijk achten jaarlijks eene regenbak op de begrooting uittetrekkenten einde lang zaam na verloop van eenige jaren het beoogde doel te bereiken. In verband met de voorgenomen verbouwing der armenschool zon hij in 1881 bij die school eene regenbak willen maken van 40 stère of 2 bakken van 20 stère inhoud, zullende kosten f 2000,en vaststellen om jaarlijks daarmede voorttegaan op geschikt geachte plaatsen. Nadat dit gevoelen door de heeren Stoel, J. C. Koorn en den Voorzitter bestreden was, op grond dat het oneindig goed- kooper zou zijn in tijden van gebrek duinwater aantevoeron dan deze regenbakken te maken; dat duinwater ver boven regen water te verkiezen was en datal was nu eene poging om hier eene duinwaterleiding te brengen mislukt om de aanzienlijke uitgaafdie daarvan het gevolg zou zijn gewordendit later wellicht toch zal gebeuren en de heer Bruinvis de Lange nog nader zijn gevoelen had toegelicht, wordt het rapport van Burg. en Weth., op voorstel vana den Voorzitter, voor kennisgeving aangenomen. 31. Is overgegaan tot het benoemen van; a. drie leden der plaatselijke commissie van toezigt op het lager onderwijsin plaats van de 3 heerendie hunne benoeming niet aannamenwaarvoor de volgende aanbevelingen aange boden waren 1. A. Goede Dz., P. G. Graaf, A. B. Mulder, Mr. J. P. Kraakman II. Th. Koek, Mr. J. P. B. van der MandereMr. A. C Lagerwey en Mr. T. A. Sannes III. C. JiskootMr. Ph. W. Seholten, O. G. Lotsy en Jhr. N. J. Martini van Geilen. Benoemd de heer Goede met 9 stemmen'tegen 1 op den heer Mr. J. P. Kraakman en 1 op de heer T. Koekde heer Koek met algemeene stemmen en de heer Jiskoot met 10 stemmen, tegen 1 stem op den heer Martini van Geffen. b vier leden der vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, voor 1881 waarvan de Burgemeester, ingevolge artikel 166 der gemeentewet Voorzitter is. Benoemd de heeren Mr. A. P. de Lange?met 11de hee- ren^ J. C. Koorn en J. C. Vonk ieder met 10 en de heer J. G. A.Verhoeff met 8 stemmen. Verder waren uitgebragt op den heer C. W. Bruinvis 2 stemmenen op de"heerenDBos- manConijn en Wellan ieder 1 stem. c. vier leden der vaste commissie van iinaneiën voor 1881. Benoemd de heeren P. Bruinvis de Lange met 10 C. W Bruinvis met 9, C. Bosman en J. O. Koorn ieder met 8 en de heer J. G. A. Verhoeff met 7 stemmen. De heer Hel ling bekwam 5, de heer H. J. Bruinvis 4 en ieder der heeren Conijn en Stoel 2 stemmen. Daarna wordt tot Voorzitter der commissie benoemd de heer Verhoeff met 8 stemmen. De heer Bruinvis de Lange verkreeg 1 stem terwijl 1 billet in blanco was en 1 billet van onwaarde werd verklaard. d. drie leden der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen voor 1881, De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders uit hun midden den heer van der Drift als Voorzitter heb ben aangewezen. Benoemd de heeren J. M. F. Wellan met 11H. J. Co nijn met 9 en P. Bruinvis de Lange met 7 stemmen de heer Bosman bekwam 5 stemmen en" de heer H. J. Bruinvis 1 stem. e. drie leden der vaste commissie van bijstand in het beheer der wandelingen plantsoenen enz. De Voorzitter deelt mede, dat hij uit hun midden door Burgemeester en Wethouders tot Voorzitter is aangewezen. Benoemd de heeren Mr.sA. P. de Lange met 11, J. G. Koorn met 10 en O. W. Bruinvis met 9 stemmen. De heeren Wellan, Helling en H. J. Bruinvis bekwamen ieder 1 stem. f. een lid van het burgerlijk armbestuur. Het aftredende, herkiesbare lid, de heer L. C. J. van Over een), herbenoemd met 11 stemmen. g. een regent van het burgerweeshuis in plaats van den heer A. Siebert Coster, aftredende, niet herkiesbaar. Bij de eerste stemming bekomt de heer I. Holtz 5, de heer M. Preijer 4 en de heer A. Geel 2 stemmen, tweede vrije stemming heeft denzelfden uitslag. Bij de herstemming tusschen de heeren I. Hollz en M. Preijer wordt eerstge noemde benoemd met 6 tegen 5 stemmen op laatstgenoem den heer. h. een regent van het burgerweeshuis, in plaats van den heer C. W. Bruinvis, aftredende, niet herkiesbaar. Benoemd de heer P. Kool Jz. met 9 stemmen; de heer C. Janssen Cz. bekwam 1 stem en 1 billet was van onwaarde. i. een regent van het mannen- en vrouwengasthuis. Het aftredende, herkiesbare lidde heer J. Latenstein van Voorst, met algemeene stemmen herbenoemd. j. een lid der commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs. Het aftredende herkiesbare lidde heer M'. C. R. H. van Lelijveld, herbenoemd met 9 stemmen de heeren Mr. N. lï. de Lange en Dr. J. Boeke verkregen ieder 1 stem. k- een lid der gezondheids-commissie in plaats van den heer Dr. J. D. Boeke, aftredende, herkiesbaar, waarvoor aanbe volen waren de heeren Dr. J. D. Boeke en C. W. Bruinvis. Herbenoemd de heer Boeke met algemeene stemmen. I. een lid der commissie van toezicht op het museum. Het aftredende, herkiesbare lid, de heer C. W. Bruinvis, herbenoemd met 10 stemmen; de heer D. Dorbeck bekwam 1 stem. 32 Nadat de Voorzitter bij de gewone rondvraag den heer T. L. Koorn had toegezegd bij de vaste commissie voor de strafverordeningen ter sprake te zullen brengen het nemen van maatregelen tegen het houden van honden, zonder dat daar voor belasting voldaan werd, is de vergadering gesloten. Stoomdrukkerij van Herm». Ooster en Zoon te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 10