Op art. 1 (tractementen der ambtenaren) is met 46 tegen 17 st. verworpen een amendement der commissie tot vermindering met 5850 voor verhoogingen, maar met 36 tegen 30 st. aangenomen dat van den heer v. Houten tot vermindering met 3000zijnde de ver hoogingen zonder bepaalde bestemming. Op art. 5 (jaarwedden van den hoofdinspecteur, inspecteurs, hoofd ingenieurs enz.) is met 40 tegen 31 st. verworpen het amendement der commissie tot vermindering met 72000 verhoogingen op art. 10 (waarneming van waterhoog ten enz.) met 38 tegen 33 st. dat tot vermindering met f 10000 op art. 42 (onderhoud van havens enz.) met 43 tegen 24 st. dat tot vermindering met 100,000 voor verdere verbetering der vaargeul door Pollen voor de haven van Harlingen. Op art. 95 (kosten van toe zicht op de spoorwegdiensten) is met 34 tegen 27 st. aangenomen het amendement der commiusie tot ver mindering met 2565 tractementsverhooging. Den 23 is de spoorwogbegrooting met 68 tegen 2 st. aangenomen. Op art. 1 (tractementen der ambtenaren) is verworpen het amendement der commissie tot ver mindering met ƒ15000, aangevraagd tot uitbreiding van het personeel op art. 12 (spoorweg AmsterdamNieu- wediep 612,700) met 44 tegen 30 st. dat van den heer Proger tot vermindering met f 250,000 voor de uitvoering van het centraal stationsgebouw te Amsterdam, op art. 20, 21 en 22 met 58 tegen 13 st. dat van de heeren Bastert en Schimmelpenninck v. d. Oye, om de posten voor de lijnen BotterdamHoek van Holland Zwaluwe's Hertogenbosch en Groningen —Delfzijl voor memorie uit te trekken. Daarna is de behandeling van hoofdstuk IX hervat en dit met 65 tegen 3 st. aan genomen. Zr. Ms. stoomschip Samarang dat den 17 Sept. gevaarlijk vast was geraakt op een rif van Poeloe Nain Besarin Straat Banka, beoosten Menado, is in het begin van October, met behulp van het stoomschip Bromo weder vlot gekomen. Een veerbootle van Soerabaya naar Grissee va rende en wellicht overladen, is door het op ééne zijde dringen der passagiers gekanteld. Men rekent dat minstens 23 menscken verdronken zijn. De mailboot Koning der Nederlanden heeft den 18 Dec. de reis naar Nederland aanvaard van Tandjong Priok, de nieuwe haven van Batavia welke dus reeds gebruikt kan worden. De kamer van koophandel te Batavia heeft een adres aan den gouverneur-generaal gerichtwaarbij hij verzocht wordt, door middel van een suppletoir crediet het voortzetten der spoorwegwerken in de Preanger-Be- gentschappen waarvoor de middelen voor dit jaar uit geput waren mogelijk te maken niet alleen wegens den slechten toestand der wegen en de moeilijkheid van het vervoer in die gewesten maar vooral wegens de moeilijkheid om werkvolk als het eenmaal verloo- pen is weder bijeen te brengen. Den 16 trad in de vergadering der afdeeling Iia- zerswoudeKoudekerk van de Holl. Maatschappij van Landbouw als spreker op de heer M. J. Hengeveld G.Jz., uit Alkmaar, en wel over het mond- en klauwzeer (tongblaar, kreupel). Eerst werd door hem een over zicht van den bouw der huid en van het mondslijm- vlies voornamelijk bij runderen gegeven opgehelderd door teekeningenwaarvan eene, een dwarsche door snede der huid voorstellendeovergenomen was naar een teekening van dr. Waalewijn uit Alkmaar. Ach tereenvolgens kwamen de verschijnselen het verloop, het beloop enz. der ziekte bij verschillende diersoorten ter sprake en werden de nadeelen uitvoerig opgesomd, welke door de ziekte kunnen berokkend worden. Spre ker wees er opdat die nadeelen voor ons land f 1,500,000 konden beloopen en meende dat de re- geering niet alleen daarom verstandig had gedaan de ziekte onder de besmettelijke ziekten op te nemen (bedoeld bij de wet van 20 Juli 1870), maar ook om dat er werkelijk veel kon worden gedaan ter voorko ming van verspreiding der ziekte. Bij het bespreken en haalde moeilijk adem, terwijl zij met half gesloten oogen tegen de canapé leunde en even glimlachte toen zij de liefkozende hand haars vaders voelde. Valerius trad op den heer Berns toe en terwijl een onheilspellend vuur in zijn oogen schitterde en zijne stem schor klonk van inwendige drift zei hij dreigend „Herroep die woorden papa of bij God Noem den naam van God niet in wien ge toch niet gelooftviel de oude heer hem op harden toon in de rede „maar verantwoord je zoo je kunt." „Ik ben geen eerlooze al heb ik tegen uw verbod gehandeldmaar ik heb Emma lief en zij mij, en geen macht der aarde zal mij van haar scheidenzei de jonge man heftig. „Zoo? ben je daar zoo zeker van, maar ik ben er ook nogantwoordde de heer Berns even driftig. „En je behoeft niet te hopen dat Emma je nog zal liefhebben als zij weet welk een verachtelijk „Papaspreek niet ten tweede maleeene beleedi- diging uit, want dat kan ik niet verdragen, zelfs van u nietviel Valerius hem in de rede. „Ik begrijp ook niet hoe gij mij zóó verdenken kuntvoegde hij er droevig bij. De heer Berns werd een weinig zachter gestemd en zei„Als ik toch van de jonge dame zelve hoordat zij met je gaat trouwen, moet ik het toch wel geloo- ven en het is zeer natuurlijk dat ik driftig word nu ik je hier bezig vind mijn arm kind ongelukkig te maken." „Ik maak uw kind niet ongelukkig God weet dat ik mijn leven zou geven voor haar geluk," hernam Va lerius. „En het is een leugendat ik Laura van Ber gen over trouwen heb gesprokenu weet zelf hoe ik der oorzaken na de pauze werd dit laatste duidelijk aangetoond. Vooral vestigde spreker de aandacht zijner toehoorders op de overbrenging der ziekte op menschen, o. a. en hoofdzakelijk door het gebruik van ongekookte melk van aangetaste dierenen waarschuwde hij in ernstige bewoordingen niet lichtvaardig tot verkoop of vermenging dier melk over te gaandaar door het ge bruik daarvan zelfs mond-, maag- en darmontsteking met doodelijken afloop kunnen ontstaan. Door aanha lingen van voorbeelden uit de litteratuur zette spreker zijne waarschuwing kracht bij. Zoowel voor het alge meen als voor het eigen belang hoopte hij dat zijne toehoorders krachtig zouden medewerken om de ziekte langs de aangegeven wegen, maar vooral door voldoening aan hunne wettelijke verplichtingen te helpen voorko men of bestrijden. In eene den 18 te Hardenberg, op uitnoodiging van den burgemeester van Stad en Ambt Ommen, ge houden vergadering van burgemeesters en wethouders der gemeenten welke betrokken zijn in de ontworpen stoomtramlijn der heeren Boers en Lebaique is beslo ten de gevraagde bijdragen aan de ondernemers te ver- ieenen, onverschillig of de richting ten noorden of ten zuiden der rivier de Vecht genomen wordt. Bij kon. besluit van den 19 zijn met ingang van 1 Jan,, in den Geneeskundigen Baad van Noordholland benoemd tot lid de heer C. W. Bruinvis thans plaatsv., tot plaatsvervangend lid de heer dr. C. J. de Lange thans lid. Den 19 kregen 3 zoutsmokkelaars te Tilburg twist, die onder den invloed van den door hen gebruik ten sterken drank aldra op eene vechtpartij uitliep waarbij een, van Dooren genaamd; eene snede in den arm bekwam en een tweede, zekere Meussen door zes messteken getroffen werd aan welker gevolgen hij overleed. De dader Oerlemans geheeten, is in hech tenis genomen. Dr W. Hecker ontving den 20, ter gelegenheid van ziju 25jarig professoraat te Groningen vele ge schenken en daaronder van zijne ambtgenooten der letterkundige faculteit een voor deze gelegenheid ver vaardigd en gedrukthem opgedragen geschrift be vattende „Lectiones Horatianae auctore Aem. Baehrens." Door den hoogen stand der Maas gepaard aan storm en regen zijn den 20 verscheidene limburgsche dorpen zooals Heugem LimmelBorgharen Itteren enz., benevens de omtrek van Grave meer of minder geinundeerd. Den 21 liepen de lage gedeelten van Maas tricht, Nijmegen en Deventer, den 22 van VenLo,Boer- monde. Eindhoven, Tilburg en 's Hertogenbosch den 23 van Breda onder. De Krogtendijk nabij die stad brak door. Yan wege de gemeente werd de groote boterbal open gesteld ten behoeve van vele van huisdak beroofden. In geen 50 jaren is het water zoo hoog geweest. Te Maastricht, waar het schoone park een golvende stroom gelijk is, heeft zich eene verzakking voorgedaan in den muurdie de Maas van het kanaal scheidt; ijverige po gingen worden aangewend om dit dreigende gevaar te keeren. Een gezin uit Klein Lanaye bestaande uit man vrouw en 4 kinderen benevens 4 andere perso nen de Maas overstekende om de overstroomiDg te ontvluchten zijn door het omslaan van het vaartuig verdronken. Uit Boermonde wordt van een 22 gemeld, dat de toestand der in den omtrek in het Maasdal lig gende dorpen bedroevend is. De runderen staan tot aan de buik in het water. Tegenover Limme moeten 200 schapen verdronken zijn. De Koning en de Koningin, met gevolg, zijn den 21 van het Loo te Amsterdum gekomen. Zij werden aan het centraal-station opgewacht door den 's avonds te voren in de hoofdstad gekomen kroonprins van Zwe den. Zij begaven zich in hofrijtuigen naar het Amstel- hótel en namen bij de Koningin van Zweden deel aan een dejeuner dinatoir. Na een paar uren vertoefd te hebben keerden zij naar het Loo terug. Den 21 is op den Staatsspoorweg te Botterdam, bij het passeeren van 2 treinen, de 59jarige spoorweg- werker Oostlauder ten gevolge van eigen onvoorzich- over het huwelijk denk, dus 't zou mij nooit in de ge dachte komen mijn leven aan zulk een coquet schepsel te verbinden." „Maar hoe komt zij er dan aan het mij te vertellen?" vroeg de heer Berns nog twijfelend. „O uit jalousie misschien ik begrijp er alles van. Zij heeft zeer goed bemerktdat ik ondanks hare ver leidelijke schoonheid, Emma beminde en door aan haar vader zulk een leugen te vertellen ons trachten te scheidenhetgeen waarschijnlijk gelukt zou zijn als ik toevallig niet hier was geweest om mij terstond te rechtvaardigen. Ik zal 't echter wel onderzoeken en zij moet in uwe tegenwoordigheid verklaren dat zij ge logen heeft.'' „Dat behoeft niet, ik geloof je Valerius, en vraag je vergeving, dat ik je straks valsch beschuldigd en beleedigd heb. Het spijt me dat ik mij door mijn drift heb laten meeslepen iets te zeggen wat ik had moe ten weten dat niet waar kon zijn mijn Valerius kan geen eerlooze zijn en al had iedereen het mij verze kerd had ik het moeten tegenspreken." De stem van den ouden man beefde en hij stak zijn pleegzoon de hand toedie deze hartelijk drukte en zei: „Een ander had mij ook zoo iets niet moeten zeg gen maar u vergeef ik 'twant ik heb toch ook schuld daar ik dien avond zoodra Emma vertrokken was en Laura eene toespeling op mijne liefde voor haar maaktehaar van het tegendeel verzekerde en haar zoodanig het hof maakte dat zij wel niet anders denken kon of ik was geheel in de strikken harer ver blindende schoonheid verward. Hoewel ik maar al te zeer gevoeldedat mijne handelwijze een eerlijk man onwaardig was en ik mij zeiven om mijne zwakheid tigheid overreden zoodat hem de beide beenen en de rechterarm van het lichaam werden gesneden. Den 21 is door het departement van marine, ten dienste der kustverlichting op Ondiepwatereiland (Straat Gaspar) aanbesteed1° een ijzeren kustlicht toren 2°. ijzer- en houtwerk benoodigd voor het eta blissement. Voor perceel 1 werd het minst ingeschre ven door L. J. Enthoven en Cie. te 's Gravenhage, f 52799 voor perceel 2 door de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden a f 9850. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 22 met 30 tegen 6 stemmen aangenomen het voorstel- v. Nierop c. s., strekkende om het rapport der com missie voor den beursbouw te stellen in handen van B. en W., en hen uit te noodigen binnen 3 maanden de noodige voorstellen in te dienen tot den bouw eener nieuwe beurs met winkel-, kantoor- en andere localen, van gemeentewege, op het terrein tusschen de Heeren en Keizersgrachten tot verpachting hetzij en bloc of bij gedeelten van genoemde winkel- kantoor- en an dere localen tot heffing eener beursbelasting in wer king te treden bij de afkondiging eener onteigeningswet of, is deze onnoodig bij den aanvang van den bouw der nieuwe beurs. De raad heeft de begrooting voor 1881 overeenkomstig het verlangen van Gedep. Staten gewijzigd. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft den 22 J. Eagg, geboren te Vlissingen tolk en schilder, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Den 23 Sept. had hij den heer Pijls burgemeester van Maastricht, schrif telijk onder bedreiging van moord f 200 afgeëischt en zich 's avonds aan diens woning vervoegd om het bedrag te ontvangen. De behandeling van de zaak van de Jongh, waar van het telegraphisch bericht den 23per bulletin aan onze lezere binnen de stad is medegedeeld, is den 23, ten aanhoore van een talrijk publiekwaaronder vele dames, aangevangen. Per celwagen geëscorteerd door maréchaussée'swerd hij naar het gerechtshof overgebracht. In een voorloopig verhoor, gevolgd op de voorlezing van arrest van terechtstelling en acte van beschuldiging, heeft de Jongh volhard bij zijne vroegere bekentenis met deze afwijking alleen, dat bij hem het plan eenige weken vóór de volvoering is opge rezen. De invloed van het lezen van de roman „De 2 Moeders," handelende over het stelen van een kind door eene familie uit vrees dat haar eene erfeni zou ontgaan, had het plan bij hem doen ontstaan. Hij kende Marius slechts van aanzien de familie Bogaardt had hem nooit iets in dén weg gelegd. De dienstbode van den heer Bouscholte en de koetsier handhaafden hunne vroegere verklaringen dat zij in den beschuldigde niet bepaald de persoon herkenden dien zij aan de school de deur openden en naar duin reden. De Jongh zeide beiden te herkennen. De deskundigen dr. Coert en dr. Winkler nemen de mogelijkheid aan, dat de moord met kalm overleg is gepleegd. De getuige Simons, die, even als getuige v. d. Kooy, geschreeuw en gekerm gehoord had, verklaarde,, dat de Jongh hem van uit de moordplek kan hebben gezien. De beschuldigde be vestigde de mededeelingen van den hoofdcommissaris omtrent zijne aanvankelijke arrestatie en de latere aan hem afgelegde bekentenis. Hij verklaarde nogdat hij met geen anderen dan den opgevischten degenstok de wonden heeft toegebracht. Uit de verklaringen van Musquetierdie zeer bewogen wasbleek dat de Jongh geen wreedaardig karakter had en dat er geen verwijdering tusschen beiden bestond hoewel hij hem sinds zijn terugkeer uit Indië slechts tweemalen had be zocht. Overigens is beschuldigde door twee getuigen herkend als de persoon, die het kind van school haalde en aan eene boerenwoning in duin het rijtuig verliet. In den loop der terechtzitting is verder geconstateerd, dat de Jongh nimmer op zijne bekentenis in de gevan genis is teruggekomen. In een nader verhoor beleed hij al'es, behalve het vooraf beraamd plan tot dooden gedreven door angst was hij daartoe overgegaan. Vervolg der Binnenlandsche berichten in het tweede blad. verafschuwde was de verzoeking mij te sterk om nog eens aan mijne wraakzucht te voldoen. Mijne liefde tot Emma, die mijne betere natuur in mij had wakker geroepen deed mij echter al het lage en onedele in zien van eene handelwijze waarover ik mij tegenover haar had moeten schamen en ik had mij plechtig voor genomen dat Laura mijn laatste slachtoffer zou zijn ook al werd ik niet gelukkig door Emma's wederliefde, maar nu Hij zweeg en trad op het jonge meisje toe, dat, ter wijl de verzoening tusschen haar vader en Valerius plaats greep, was opgestaan en met groote belangstel ling het gesprek volgde. Hoewel zij met droefheid gewaar werddat haar hoog vereerd ideaal zeer lage menschelijke hartstochten en gebreken had vergaf zij hem onmiddelijk want hij bekende immers schuld bovendien had zij hem lief en wie lief heeftveroordeelt nietmaar vergeeft. Zij stak hem de hand toe en de glimlach die over haar lief gelaat gleedzei hem genoegzaamdat zij niet boos op hem was. Valerius hield haar hand vast, drukte die aan zijne lippen en zei met een smeekenden blik op zijn pleeg vader „Mag ik Emma nu hebben Ge weet nu toch, dat ik haar lief heb en geen andere." De heer Berns streed blijkbaar met zich zelve, want verschillende aandoeningen teekenden zich op zijn ge laat af en hij antwoordde niet terstond. Eindelijk zei hij „Neen Valeriusdat kan ik niet toestaan het blijft bij onze afspraakje gaat nu heen en over twee jaren spreken we elkander nader." Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2