No. ïor. Twee en tachtigste Jaargang. 1880 T i; t( I) a 25 D E C E M B E R. Twee Nieuwsberichten. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLA I). £imten(anb. ALKIIAARSCIIË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Eijk f lt De 3 nummers f 0.06. Aan 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS' TEE ZOON. Van alle koloniën welke ons vaderland vroeger be zeten heeft maar in den loop der tijden voornamelijk ten gevolge onzer eerst vrijwillige en later gedwongen verbinding met Irankrijk heeft moeten verliezen, Deme- rary en Essequebo in Zuid-America Ceylon en ver schillende bezittingen op het indische vastland in Azie en de Kaap de Goede Hoop aan de zuidpunt van Af rica om van Malacca en de kust van Guinea niet te spreken is en wordt er geene meer betreurd dan „de Kaap." Terwijl onze vaderen in andere streken als vreemdelingen heerschten over wingewesten waren zij aan de Kaap als in een tweede vaderland. Talrijke landgenooten hadden er zich gevestigd landbouwers vooral, aangelokt door de voortreffelijke weiden die er te vinden zijn en er eene hollandsche maatschappij ge schapen wel beerscbende over eene inlandsche bevol king van kafferstammen maar als blijvende kolonisten, die niet bedacht waren om na zoo snel mogelijk ge maakt fortuin naar het vaderland terug te keeren. Toen na onze bevrijding van Frankrijks heerschappij de Kaapkolonie niet door Engelanddat er zich mees ter van had gemaakt, teruggegeven, maar in ruil voor de gelden, ons verstrekt tot versterking der zuidelijke grensvestingen in het ons opgedrongen België (waar- van juist Engeland later de afscheuring ten krachtigste bevorderd heeft) gehouden werd heerschte er diepe verslagenheid. Maar de gehechtheid aan Nederland gmg er niet verloren toen niet en later niet al is ze door eene afscheiding van 80 jaren en door'de ves tiging van vele er.gelschen in de kolonie zelf eenigs- zins verflauwd. Nog lang kwamen de kaapsche jonge lieden die een wetenschappelijke loopbaan wilden be treden zich aan de nederlandsche boogescholen vormen, nederlandsche schepen en hunne bemanningen werden en worden nog aan de Kaap met ingenomenheid ont vangen, nog bestaat de africaansch-gereformeerde Kerk, waartoe een groot deel der ingezetenen behoort en waarin het nederlandsch de taal der prediking blijft nog verschijnen er hollandsche dagbladen in de engelsen geworden bezitting. En moge de gehechtheid tot het oude moederland verzwakt zijn niet die tot de oude taal zij het ook verbasterd tot de oude zeden voor al niet bij de landbouwende bevolking. Erkent deze de onmogelijkheid om meer tot Nederland te behooren en tracht zij daar ook niet naarzij wil toch neder landsch niet engelsch zijn; en met de volharding, ons volk van oudsher eigen, verzet zij zich tegen het laat ste. In hare afzondering wel wat verwilderd, niet zeer ontwikkeld en streng gehecht aan de oude kerkleer, daarbj bezield met een vurig gevoel van onaf hankel jkheid en van haat jegens de vreemde verdrukkers moest zij gedurig in botsing komen met het engelsch gezag en het niet kunnende afwerpen heeft zj zich er aan zoe ken te onttrekken door uitwijking, eerst naar Natal, en toen bet gehaat gezag haar, zoodra zij daar tot eenigen welstand gekomen was, achterhaalde dieper en dieper het binnenland in dagen en weken ver met vrouwen en kinderen, kudden en huisraad, over bergen en door woeste streken, herhaaldelijk bedreigd en aangerand door woeste inlanders; tot ze, na ongeloofe- lijke ontberingen en ten koste van menig menschenie- ven weder vruchtbaarder streken en geschikte woon plaatsen vond en er 2 Staten stichtteden Oranje-Vrij staat en de Zuid-Africaansche Eepubliek veelal onder den naam van de Transvaal bekend. In deze uitge strekte landschappen wisten onze stamverwanten hoe dun ze er ook gezaaid waren, zich, vaak met groote inspanning te handhaven tegen de veel talrijker meer malen door de engelschen aangehitste en van wapenen voorziene kaffersmet dezen meer tot verstandhouding en zeiven tot welvaart te geraken en ten laatste ook van Engelands Koningin de erkenning hunner onaf hankelijkheid te bekomen. En waarom ook niet? Een lastig element was verwijderd uit de Kaapkolonie, waar de plaats der heengeganen door engelschen kon worden ingenomen en wat alles afdeed, de beide Vrijstaten, afgesloten van de zee moesten alle behoeftenwelke de bodem niet kon verschaffen over engelsch gebied en door engelsche tusschenkomst ontvangen en even zeer den overvloed van eigen voortbrengselen langs denzelfden weg van de hand zetten. Twee oorzaken kwamen echter in dezen staat van zaken ten opzichte der Zuid-Africaansche Eepubliek verandering brengen. In een woest en onvruchtbaar gedeelte werden rijke diamantlagen ontdekt en van heinde en ver, vooral uit de engelsche bezittingen, stroomden de op rijkdom belusten toe die inboorlin gen in dienst namen om met hunne hulp de groeven te bewerken. De Eepubliek hief van de gravers een recht en zorgde zooveel mogelijk voor het handhaven der orde onder de gemengde menigte. Een ideaal van veiligheid zal er wel niet geheerscht hebbenmaar men was over het algemeen met de verleende bescher ming tevreden. De gouverneur der Kaapkolonie dacht er anders over. Onder voorwendsel dat de veiligheid der engelsche gravers gevaar liep, en dat het kwestieus was, of de diamantvelden wel tot het gebied der Bepu bliek behoorden, zond hij engelsche policiemacht en en gelsche gezggvoerders en werd de schatten bergende bodem tot britscbe bezitting verklaard. De tweede oorzaak had erger gevolgen. In de Eepubliek was een nederlander die er vroeger predikant was, tot Presi dent verkozen de heer Burgers. Wenschende ziju nieuw vaderland tot meer ontwikkeling te brengen beg-eep hij, dat eene kortere gemeenschap met de zee daarvoor onontbeerlijk was. De verkrijging hiervan was mogelijk door het leggen van een spoorweg over portugeesch gebied naar Delagoabaai. Hij reisde naar Europa, bezocht Engeland, Nederland, Duitschland en Portugal, sloot tractaten, wierf bekwame lieden aan om zich naar de Transvaal te begeven, wist kapitalis ten te Dewe.en hem gelden te verschaffen ter betaling van het vuor den spoorweg benoodigde belangstelling te wekken voor zijn strevendat mede s'.rekte om de oude banden tusschen ons en onze broeders in het verre land te vernieuwen. Toen hij teruggekeerd was, vond hij zijn land in moeilijkheden door tweespalt met de grensstammen de krijg werd wel eens met voordeal gevoerd, maar de eenheid van handelen ora het beslis send te doen ontbrak. Ook vonden zijne pogingen om de Eepubliek op den weg van vooruitgang te leiden niet de gewensebte ondersteuning, veeleer tegenwer king bij de weinig ontwikkelde en hardnekkig aan het oude geneebte „boeren", zooals de veeteelt drijvende nazaten onzer vroegere landverhuizers door geheel Zuid- Africa genoemd worden. De gouverneur der Kaap kolonie, voorwendende, dat de rust der britsche bezit tingen door de onlusten van de Transvaal mee de kaffer stammen bedreigd werdmet andere woordenden aanleg van den, de engelsche belangen nadeeligen, spoor weg willende voorkomen zond een gemachtigde, sir Th. Shepstone naar Prsetoria, de hoofdplaats der Trans vaal, vergezeld door gewapende macht. Deze had in last de Eepubliek te annexeeren, indien de bevolking het verlangde. Eenige in de Eepubliek gevestigde en gelschen haalden hem met blijdschap in, maar de regee ring en de hollandsche bevolking wilden niets van zijne voorstellen weten. Wat nood, voor groote Staten gaat macht boven recht: Shepstone verklaarde de Eepubliek voor ingelijfd. De President protesteerde, de Volksraad protesteerde, niets mocht baten. Gewapend verzet der ge ringe en wijdverspreide bevolking tegen de engelsche kanonnen werd als wanhopig beschouwd, slechts lijdelijk verzet als mogelijk. Groote volksvergaderingen werden gehoudenadressen aan de engelsche regèering opge steld deputatiën naar de Kaapstad en naar Londen gezonden, alles te vergeefs. Het engelsche kabinet (Beaconsfield) zond den heer Froude naar Zuid-Africa om de zaak de onderzoeken; ingenomen tegen de boe ren en voor den heer Shepstone ging hij op reis en met juist tegenovergestelde gevoelens keerde hij terug, nogmaals te vergeefs. Te vergeefs ook liet de heer Courtney zijne stem voor de verdrukten in het britsche Parlement hoorenal was de heer Shepstone verder gegaan dan zijn lastbrief strektemen kon er niet op terug komen. Het ministerie-Beaconsfield viel en het kabinet-Gladstone trad op en daarmede kwamen ook mannen aan het roerdie toen zij nog oppositie wa ren de annexatie hadden afgekeurd. Een straal van hoop schemerde voor de transvalers, en weer deden zij hunne stem tegen geweld en onrecht hooren; maar ook nu de „edele"^ Gladstone het roer van Staa' houdt, kan de britsche luipaart zijne prooi niet loslaten; men zegt het overheerde gebied vrije instellingen toe, maar weder om op het gebeurde kan niet teruggekomen worden. Engelands politiek werd en wordt steeds beheerscht niet door het besef van recht en billijkheid hoe ook Engelands staatslieden daarvan den mond volhebben als het andere Staten hunne verplichtingen voorhoudt maar uitsluitend door Eügelands belang. Engeland heeft tot nog toe niet veel genoegen ge had van zijne vermeesteringhet heeft van de over- heerschten geenerlei toenadering verworvenen de storm die hetdoor het verkoopen van wapenen aan de kaffers, tegen de Transvaal verwekt heeftis zich tegen de eigen africaansche bezittingen komen wenden. Een gedurige staat van oorlog houdt de koloniale be volking in spanning en vrees, onderdrukt de wel vaart verslindt menschenlevens en schatten. Daarbij heeft het oorlog te voeren in Afghanistan en de drei gende moeilijkheden in Ierland het hoofd te bieden en alzoo zijne wel groote maar toch niet onuitputtelijke macht te verdeelen. Wat wonder, dat de boeren, alle minnelijke pogingen te vergeefs beproefd hebbende, thans komen tot diewelke eerst roekeloos en dolzin nig scheen en dat wij in de dagbladen het volgende bericht lezen „Aan het departement van koloniën te Londen is een telegram ontvangen van den gouverneur van Natal, meldende, dat de Transvaal in opstand is. 5000 Boeren hebben Heidelberg (halfweg Praetoria en de grenzen r/-11. uiQ Vrij'staat' ^ezefc en republiek uitgeroepen. Zij hebben Kruger tot president en J mbert tot opper bevelhebber verkozen. De gouverneur van Natal heeft alle beschikbare troepen naar de Transvaal gezonden." Dit bericht doet gewis alle nederlandsche harten trillen. INeen, de afstammelingen der nederlanders in het verre zuiden zijn niet vervreemd van hunne vade ren die ook den bloedigen kamp waagden om zich van de onderdrukking van een machtigen Staat te ont slaan Het oude bloed verzaakt zich niet. Maar wekt de ondernomen worsteling al o is uieégevoel, ons beeft het hart bij het denken aan het bloed dat vergoten zal worden, misschien zonder nut. Is er niets te beproeven, vragen wij om het te voorkomen en niettemin het beoogde doel te bereiken? En wij lezen in de dag- bladen een ander bericht De hoogleeraar P. Harting, te Utrecht, is voornemens in de engelsche bladen een beroep te doen op het recht vaardigheidsgevoel der britsche natie, ten behoeve van de ingezetenen van de Transvaaldie de wapenen heb ben opgevat om hunne onafhankelijkheid te herwinnen Alle gelijkdenkenden noodigt hij uit, binnen 8 dagen aan hem of aan het Utrecbtsch Dagblad hun naam en kwaliteit duidelijk op te geven, om die onder het adres te plaatsen Wat zal dit uitwerken, wat zal het baten? vraagt misschien menig lezer. Waarschijnlijk niet wat wij er van zouden wenschen. Maar toch is het goed te doen wat de hoogleeraar voorstelt. Slechts de diplomatie van groote mogendheden schijnt het voorrecht te heb ben, in de bres te mogen springen ten behoeve van verdrukten, die der kleine doet er het zwijgen toe al geldt het stamverwanten in den vreemde. Maar zw'ijgt ook de onze over het onrecht, de Transvaal aangedaan, liet nederlandsche volk mag en kan zijne sten doen hooren aan het engelsche volk dai toch zoo dikwijls getoond heeft een nobel volk te zijn en dat zoo het zich wil doen gelden een krachtigen invloed op de regeering kan uitoefenen. Beproeven wij althans het wakker te schudden, steunen wij de poging van dr. Hartmg. Blijkt zij te vergeefs, welnu, 'wij zullen ge- daan hebben wat wij konden voor de verre broeders hoe weiuig het ook zij. Wij zullen onze stem hebben verheven ten gunste van rechtvaardigheid en vrijheid wi] zullen het zelfverwijt ontgaan, dat wij onverschillig zijn gebleven waar beiden gekrenkt werden ten aanzien van mish mdelde, kloeke mannen, die het nederlandsch karakter trots tijd en onspoed getrouw bewaard hebben. Te 's Gravenhage is den 22 aanbesteed het af graven van den rechter Maasoever onder Mook ea Heumen minste inschrijver J. v. Oijeu Pz., te Nijme gen voor f 93815het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw der spoorwegbrug over het Noordh. Kanaal bij Purmerende, minste inschrijvers Gebr. Bem- kieserte Pforzheim (Baden!voor f 74,750, De 25 perceelen gebouwen en terreinen der voor malige stoom-suikerraffinaderij van de heeren Beuker en Hulshoff, aan de Lauriergracht te Amsterdam, heb ben den 22 in veiling f 288,681 opgebracht. Prins Erederik heeft zich den 23 naar Neuwied begeven, om aldaar de Kerstdagen door te brengen. Door eene onbekende oorzaak is in den nacht van 23 op 24 dezer te Schoorldam verbrand de wonin°- bewoond door W. Sevenhuizen. Den eersten Kerstdag wordt de eerste godsdienst oefening gehouden in eene door de r. eatholieken te IJmuiden opgerichte hulpkerk. De heer P. Jz. Proost, candidaat tot de h. dienst, heeft bedankt voor het predikantsberoep te Koedijk. Iii de veiling van landerijen te Antwerpenop 23 dezer gehoudenis niets gegund. De gemeenteraad van Hoogwoud heeft de jaar wedden van de hoofden der 3 openbare scholen gesteld op 925 benevens 1,25 voor eiken leerling die maandelijks gedurende dé helft der schooltijden het herhalingsonderwijs bijwoont; de jaarwedden der overige onderwijzers zijn op f 700der onderwijzeressen op f 500 bepaald. Tevens is besloten, de bestaande school in de Weere door eene nieuwe te vervangen. Gedep. 8taten hebben de huurwaarde der onderwijzerswonincen ter berekening der pensioensbijdrage, op f 150 bepaald! Het tekort in den boedel van den voormaligen notaris J. T. de Haan, te Wolvega, wordt geschat op ruim 2 tonnen gouds. Nevens de vroeger genoemde kunstenaars, die zich edelmoedig aangeboden hebben om portretten of tafereelen te schilderen in de ridderzaal van het slot te Muiden, kunnen ook genoemd worden de professoren Allebé en Wïjnveld te Amsterdam en de heeren Klinkenberg te 's Gravenhage en Thissen (beeldhouwer) te Antwerpen. De sub-commissie te Botterdam heeft aan de

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5