No. m*\ Twee en tachtigste Jaargang. 1880. Z, A T E R I) A G 25 DECEMBER. DERDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: Bittuculanb. ALKMAAttSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geieele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. De Maas is op verschillende plaatsen huiten hare oevers getreden waardoor aanzienlijke schade is veroorzaakt te LuikSeraingCharleroi Namen, Bergen in Henegouwen enz. Vooral te Luik is de nood hoog gestegen. Een aldaar verschijnend blad maakte bekend dat het niet langer kon worden uit gegeven door het onderloopen der drukkerij. Het spoorwegverkeer tusschen Luik en Maastricht en Luik en Namen was gestemd. ENGELAND. In de Times maakt generaal Durnaly bekend dat de bekende kapitein Boijcott in een brief aan Gladstone onder uiteenzetting van zijn toestand van de regeering eene voldoende schadeloosstelling had gevraagd. Hij had meer dan 30 jaren in Ierland ge woond en zijn vermogen ten bedrage van f 90000 be legd in de ontginning van gronden. Hij was steeds geacht geweest tot op het oogenblik dat het landver- bond hem in den ban deed omdat hij twee pachters die hem zeven jaren pacht schuldig waren, op onrecht vaardige wijze uit hunne hoeven had gezet. Zoodra dat besluit door het landverbond genomen was, werden zijne arbeiders en pachters gedwongen, hem in den steek te latenzijn oogst werd gestolen en de haat tegen hem was zóó groot, dat de logementhouder te Dublin, in wiens logement hij zijn intrek had genomen na zijn huis te hebben verlatenhem na 24 uren ver blijf verzocht te vertrekken. Door deze handelingen had hij Ierland moeten verlaten als een arm man. Gladstone antwoordde dat zijn verzoek niet in over weging kon worden genomen de regeering kon geene andere hulp verleenen dan die der gewapende macht welke hem dadelijk verleend was en de bescherming der wet, waarop alle burgers aanspraak balden. Boy cott heeft zich toen wederom tot Gladstone gewend. De troepen hadden hem niet afdoende bijgestaan hij had alleen bescherming gevraagd voor 12 arbeiders, die langs wegen, alleen aan de overheid bekend, naar zijne woning zouden gaan, doch in plaats daarvan was eene gebeele legerafdeeling naar Maijo gezonden, niet om voor de veiligheid van zijn persoon te wakenmaar voor de handhaving der openbare orde. Bij de voor genomen veranderingen in de wetgeving had hij geen belangwant die hervormingen gaven hem zijne eigen dommen niet terug en beschermden evenmin zijn leven. Hij betreurde daarom zeer, dat de regeering hem niet schadeloos wilde stellen. Het voornemen schijnt te be staan eene openbare inschrijving te zijnen behoeve te openen. Volgens de Times zal de Onderkoning van Britsch- Indie weldra aftreden omdat hij die luchtstreek niet kan verdragen. Het dringt aan op de onmiddelijke vervulling dier betrekking en beveelt daarvoor lord Duöerin aan als de geschiktste persoon. FRANKRIJK. Het tweede gedeelte van het zoo genaamde „Gele Boek" is den 20 aan de Kamer aan geboden. Het bevat 209 depeches betreffende het montenegrijnsche vraagstuk loopende over het tijdvak van 2 September 1880 tot den 3 dezer maand. De stukken behelzen niets anders dan bekende feiten en beschouwingen. Het eenige, dat nog opmerking verdient, is dat de engelsche gezant na de overgave van Dul- ciguo voorstelde dat door ieder admiraal een bepaald aangewezen ankerplaats zou worden opgezocht, zoodanig gekozen, dat de verschillende eskaders zoo nocdig weder spoedig bij elkander zouden kunnen komen. De fransche minister van buitenlaudsche zaken antwoordde, dat hij het voordeel van dien maatregel volkomen inzag, maar dat Engeland eerst de toestemming der andere mogend heden daartoe moest verkrijgen. Het laatste stuk zijnde het bevel aan den franschen admiraal om naar Toulon te vertrekken, rechtvaardigt de veronderstelling, dat die toestemming niet verkregen werd. De Kamer bekrachtigde den L8 de inlijving van Tahiti en keurde de credieten goed, in verband daar mede door de regeering aangevraagd voor Koning Pomare en zijne familie. Den 20 werd met 356 tegen 122 stemmen besloten ovcrtegaan tot de artikelsgewijze behandeling vau het wetsontwerp tot invoering van verplicht onzijdig onderwijsnadat de algemeene be raadslaging gesloten was. Den 21 werd het amende ment van bisschop Ereppelom aan het godsdienstig onderwijs eene plaats in te ruimen op de lagere school, verworpen met 337 tegen 136 stemmen. Vervolgens een voorstelom te bepalen, dat aan de kinderen van hun 10e jaar af algemeene begrippen zouden worden gegeven omtrent het bestuur van God en de onsterfe lijkheid onafhankelijk van ieder leerstuk. Eindelijk een voorstel, om het onderwijs in de maatschappelijke en christelijke zedeleer voor te schrijven. Daarna werd de beraadslaging verdaagd. De burgeres Louise Michel, de krachtige voorstand ster der Commune, heeft in het weekblad la Revolution sociale een brief geplaatst, waarin zij voor de aanstaande gemeentelijke verkiezingen de dooden als candidaten aanbeveelt. Het spreekt van zelfdat zij daarmede bedoelt inmiddels overleden voorstanders der commune. Na de dooden acht zij de vrouwen het geschiktst oin als revolutionaire leden van den raad op te treden en zij zelve zal zich in de wijk Monfmartre candidaat stel len. Ten slotte vertelt zij dat zij zich weinig met bizondere vraagstukken inlaat en behoort tot alle partij- groepen, die met een houweel of een mijn of met vuur het vervloekt gebouw der oude maatschappij aantasten. Zij groet het ontwakende volk en hen, die stervende de poorten der toekomst hebben opengezetzoo wijd dat de gansche revolutie er door kan. Deze lieve zachtzinnige dame heeft op eene onlangs gehouden bijeenkomst zich onder daverende toejuichingen over Gambetta ook zeer kras uitgelaten. De burgers moes ten wel bedenken, dat Gambetta even goed den oorlog wilde als die ellendige Bonaparte en dat hij dien oor log noodig had tot het grondvesten zijner dictatuur. Eenmaal zouden zij zich herinnerenwat zij gezegd had en erkennendat zij gelijk had gehad. Alleen hoopte zijdat het volk den despoot op zijnen weg naar de tyrannie zou stuiten en daartoe rekende zij op de hulp van Belleville (de bekende voorstad van Parijs, die indertijd met Gambetta zeer hoog liep). De gemeenteraad te Parijs heeft in zijne zitting van den 18 ook vreemde besluiten genomen. Bij het rapport omtrent de huishoudelijke uitgaven van den Raad voor 1881 werd voorgesteld een crediet van f 150000 te openen, om daaruit de raadsleden schadeloos te stellen voor door hen in de uitoefening van hunne betrekking gedane uitgaven. Eenige leden stelden voor, het ten vorigen jare voor dat doel uitgetrokken bedrag van 17500, waarvan slechts f 856 verbruikt was, te hand haven het thans gedane voorstel was in strijd met het beginsel dat zij geene bezoldiging zouden genieten. Ook de prefect verzette zteh tegen dat voorstel vol gens de wet hadden de raadsleden alleen aanspraak op vergoeding van werkelijk door heu gedane en niet van enkel onderstelde uitgaven en hij vreesde, dat het uit trekken van zulk eene groote som ongunstig zou worden beoordeeldwant men gaf grond voor de meening, dat langs een omweg de bij de wet verboden bezoldiging weder werd ingevoerd. Het voorstel van eenige leden werd verworpen met 37 tegen 26 stemmen en dat van het rapport aangenomen met 34 tegen 20 stemmen. Eene daarna voorgestelde motie om te verklaren, dat het wenschelijk zou zijn aan de betrekking van raads lid eene bezoldiging te verbinden, hetzij eene vaste som, hetzij presentiegeld, werd mede aangenomen met 45 tegen 3 stemmen. Den 21 vroeg de heer Buffet aan den minister Eerry of het waar was dat uit de gemeentescholen te Pa rijs de godsdienstige zinnebeelden verwijderd waren. De commune had dit zelfs niet durven doen en boven dien was deze handeling in strijd met de wet van 1850. Het antwoord luidde dat het werkelijk geschied was om het leeken karakter en de onzijdigheid der scholen volkomen toe te passen: geene enkele wet schreef voor, dat die zinnebeelden er moesten zijn. De heer de Lareinty verklaardedat hij van die vraag eene interpellatie wenschto te maken ten einde bij stemming te doen blijken, hoeveel rechtschapen lieden en christenen nog in den Senaat waren; met '159 tegen 87 stemmen werd den 22 ten aanzien dier interpellatie besloten, over te gaan tot de orde van den dag, onder betuiging van leedwezen over het feit, dat daartoe aanleiding had gegeven. Bene motie om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag was vooraf verworpen met 150 tegen 124 stemmen. Den 22 werd de begrooting behandeldzooals die door de Kamer was gewijzigd. De amendemeuten strekkende om de door den Senaat reeds aangenomen cijfers c,p de begrooting van eeredienst te handhaven, werden verworpen. De posten werden overeenkom stig de genomen beslissing door de Kamer goedgekeurd. De clericale bladen behelzen een door 20 personen onderteekend stuk aan de kiezers te Parijs, met het oog op de verkiezingen voor den Gemeenteraad, waarbij in heftige bewoordingen afgekeurd worden de handelin gen van den tegenwoordigen raad en de kiezers opge roepen worden om krachtig op te komen tegen die handelingen van het aftredende bestuur, door raadsle den te kiezen Frankrijks eerste stad waardig. De République Fran<;aise acht het optreden dezer lieden zich noemende Comité van protesteene der grappige zijden van de aanstaande verkiezingen en betwijfelt alleen of het ir.artelarexr van goeden wil vinden zal voor alle arrondissementen. Het beveelt daarom aan het denkbeeld der burgeres Michel over te nemen en dooden tot candidaten te stellen. GRIEKENLAND. Minister Coumoundouros mach tigde de grieksche vertegenwoordigers in het buitenland, het voorstel van een scheidsgericht, als heb gedaan werd te verwerpen. De door het ministerie gevraagde sommen voor oorlogstoerustingen werden door de Kamer toegestaan terwijl de voorgestelde overeenkomst met de bank werd aangenomen. Verdeeldheid onder de oppositie was hoofdzakelijk oorzaak van de aanneming dezer voorstellen. ITALIË. De Kamer besloot den 21. hare zittingen tot 22 Januari a.s. te schorsenwaarna de nieuwe kieswet, waarover nog rapport werd uitgebracht, ter stond behandeld zal worden. RUSLAND. Het bestuur der hoogeschool te Mos kou besloot den 19 wegens de opgewonden stemming der studenten en de naderende feestdagen reeds dien dag de lessen te sluiten. Door ongesteldheid kon de rector de zitting niet bijwonen. TURKIJE. Frankrijk schijnt het voorstel te hebben gedaan voor een europeesch scheidgericht in zake de grensregeling met Griekenland. Oostenrijk en Duitsch- land schijnen het niet verwerpelijk te achtenmaar wenschen eerst de verklaring van Griekenland en Turkije, dat zij zich aan de uitspraak daarvan onderwerpen. ZWITSERLAND. De conservatieve partij in het kanton Bern heeft op een dezer dagen gehouden volks vergadering besloten eene krachtige beweging in bet leven te roepen ter weder-invoering der doodstraf. VEREENIGDE STATEN, In den Senaat werd een wetsontwerp aangenomen bepalendedat de zuivere opbrengst van den verkoop van staatsgronden en eenige andere inkomsten afgezonderd zullen worden voor de vorming van een fonds waarvan de rente ten bedrage vau 4°/0, onder de staten die daaraan de meeste be hoefte hebben, zal worden verdeeld ter uitbreiding van het onderwijs. Het doel van dit ontwerp is om het onderwijs onder de negers in het Zuiden te bevorderen. Het Huis der Vertegenwoordigers moet het nu nog goedkeuren. ZUID-AFRICA. Volgens een telegram van den 19 uit Pietermaritzburg hadden 5000 boeren in de Trans vaal zich meester gemaakt van Heidelberg en eene re- publikeinsche regeering benoemd, met Kriiger als pre sident en Joubert als militair bevelhebber. Er had geene botsing plaats gehad en er was geen geweld ge bruikt. De gemeenschap tusschen Durban, waar de gouverneur zich bevond en Pretoria was afgesneden. Alle troepen waarover de gouverneur beschikken kon, werden bijeen gebracht om spoedig te kunnen optrek ken. Volgens bericht van den 21 hielden de boeren te Heidelberg de postwagens aan en openden de re- g eeringsbrieven. In Engeland is gelast het vertrek van het 97e regiment naar Natal. Den 13 werd kolonel Carrington bij eene verkenning met 1000 man door 9 a 10000 Basoeto's aangevallen en genoodzaakt met gering verlies naar zijn kamp terug te gaan. Volgens telegram van den 21 had generaal Baker eene volkomen nederlaag aan Umhlonto toege bracht. Het verlies van den vyand bedroeg 300 man, terwijl veel vee buit gemaakt werd. De koloniale troe pen verloren aan dooden 1 officier en 3 man en hadden 15 gewonden. Door den heer E. E. Botma en 10 andere land eigenaren in Oostdongeradeel is het plan gevormd tot inpoldering van 360 bunders land dat nu door jaar lij ksche overstrooming weinig waarde heeft. Tot hulponderwijzer te Koedijk is benoemd de heer de Rooy van Groningen tot hulponderwijzeres te Heyloo mej. J. Schulp van Zaandijk met wie op de voordracht stonden mejn. Vinkhuizen, van Kralingen, en Korfvan Alkmaar. In de Voorzaan is drijvende gevonden het lijk van schipper Seynevan Akersloot. Hij laat eene vrouw met 2 kinderen na. G. B. de Jong geboren 25 Sept. 1791 te Hee renveen en G. J. de Leeuw, geboren 4 Sept. 1789 te Steenwijk gehuwd te Hoorn 25 Dec. 1810, thans woonachtig te Haarlem aan de Achterstraatvieren met Kersmis hunne 70jarige echtvereeniging. Hunne 8 kinderen zijn allen nog in leven de oudste is 68de jongste 48 jaren oud. Onder Rauwerd is eene boerenplaats van 34 bun ders verkocht voor 101,070. Door den kantonrechter te Assen is ter zake van openbare dronkenschap o. a. een persoon veroordeeld die reeds minstens 200 vonnissen wegens dusdanige overtreding tot zijn last had. Volgens den provincialen almanak van Limburg zijn er thans 67 kloosters in die provincie. De orthodoxe partij te 's Hertogenbosch bezoekt sedert de beroeping van ds. Rutgers v. d. Loef, als derden predikant van moderne richtingde gere formeerde kerk niet meerdoch heeft eene overeen komst getroffen om tegen vergoeding godsdienstoefening te mogen houden in het kerkgebouw der lutherschen

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 9