r f V No. 1 Drie en tachtigste Jaargang. 1881 Z A T E 111) A G 1 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. iSinucuIattb. u 'H ALKHAARSCHE OOÜRAIVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gelieele Eijk f 1, De 3 nummers f 0,06. R1A Vin Van 1—5 regels 0,75;-iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers ÏÏEEMs. COS- TER ZOON. STATEN-GENEEAAL. Eerste Kamer. Den 29 zijn met alg. st. aan enomen de hoofdstuk ken I en Vila der staatsbegrooting en de wet op de middelen voor 1881 de ontwerpen tot bekrachtiging eener dading met do maatschappij de Johannes-Kerk- hovenpoldervan onderhandschen verkoop aan den dorpspolder van Aromerzoden en "Well eener ruilin» van gronden te Amsterdam en van provinciale belas- tmgen in de verschillende provinciën tot wijziging van hoofdstuk VIIb der staatsbegrooting voor 1879, der Indische begrooting voor dat jaar en der spoorwegbe- V°°r 1879 e" 80 tot verho°ging van hoofd stuk \IJ1 der staatsbegrooting voor 1880; tot voor ziening in een verschil betreffende eene vordering ten laste van den Staattot onteigening ten behoevp0 der verbetering van het Meppelerdiep; tot vaststelling van nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk van in gebruik zijnde weegwerktuigen en gasmeters; en tot naturalisatie van verschillende personen met 23 tegen 2 st. het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1880 (subsidiën lager onderwijs), liet ontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk jltór begroóting (subsidie voor de waterschappen van het Hoog Hemaal ea Oyen voor de verbetering der Maasdijken) is verworpen met 17 tegen 8 st. De Kamer is gescheiden tot 10 .Januari, om alsdan de be handeling der staatsbegrooting voor 1881 te vervolgen. Den „2 is de heer J. L. A. Nabbeveld, benoemd pastoor te Oudorp aldaar door den heer deken van Alkmaar geïnstalleerd. Bij den brand te Haarlemmermeer op 23 dezer, bij A. Spaans waardoor tevens eene arbeiderswoning werd in de aseh gelegd gingen verloren huisraad^, werktuigen, 17 runderen, 8 paarden, 8000 ponden hooi, 270 mudden tarwe, 203 m. kanariezaad, 70 m hoonen en 15 m. haver. Alles was verzekerd bij de Maatschappij te Oudcarspel. In den vroegen morgen van den 27 is in de Heerhugowaard, nabij Oude Niedorp, door het gebruik van peteroiie bij het aanmaken van een kachel de boeren woning van S. Kruijer afgebrand waarbij ook de inboedel en 2 koeien verloren gingen. Een kind werd met levensgevaar gered en eene belangrijke som geld in tijds geborgen. Huis en inboedel waren verzékerd. Saterdag-avond zijn te Haarlemmermeer 2 vrou wen en 2 kinderen door de duisternis in het water ge raakt en verdronken. Den 27 heeft een groot aantal zonder werk zijn de arbeiders te Groningen zich naar den commissaris des Konmgs begeven ten einde hem hunne belanden voor te dragen. In den morgen van den 27 is te Schagen de erberg „de Roos", waarin den nacht danspartij was gehouden afgebrand. Door de hechtheid der muren en den ijver der brandweer bleef de ramp tot dit per ceel beperkt. Van den inboedel is nog al wat gered. Alles was verzekerd. Van de 200,000, benoodigd voor de oprichting eener nieuwe manege te Amsterdam (ƒ60,000 voorden 140>000 voor den bouw), was den 27 reeds j 145,000 ingeschreven. I/inses Hendrik heeft den 27 het panorama te Amsterdam bezocht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 27 het vonnis der rechtbank tegen B. v. West, J. v. Wins en J. Enzel, wegens deelneming aan de ongeregeldhe den op 21 Mei in de Jodenbreestraatbevestigd wat de schuldigverklaring betreft, doch de gevangenisstraf veranderd tot den halven tijd in eenzame opsluitin» respectievelijk 3 maanden15 dageu en 7 dagen. Een duitscherzich noemende Jacobisinds eenigen tijd te Amsterdamzoo het scheen in het manufactuurvak werkzaam onder de firma O. Jacobi C heeft Vrijdag j.l. bij een paar goudsmeden aldaar verschillende kostbaarheden besteld, bij den een een paar knoppen medaljon en ring met juweelen omzet, ter waarde van ruim 600, bij den ander gouden horloges en kettingen, en te zijnent in de Spuistraat doen bezorgenonder voorwendsel zijn meisje, met wie hij eerstdaags zou in het huwelijk treuen, een geschenk te willen aanbieden. Den 28 bleek, dat de vogel gevlogen was. De Koning en de Koningin zijn den 28 van het Amo m de residentie teruggekeerd. H. M. vertoonde m het rijtuig het jonge prinsesje aan de talrijke volks menigte. 18 ^et nieuwgebouwde weeshuis te Oud- Beierland plechtig in gebruik genomen zoodat aldaar de uitbesteding der weezen voor goed een einde heeft genomen. De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij heeft den 28 in veiling gebracht ODgeveer 50 bunders kleigronden, tusschen het zijkanaal naar Nieuwendam en de i af sluitdijk nabij Amsterdam. Alles werd verkocht de landerijen voor 160,307, de wegen voor p. m./5C00. Te Groningen is den 23 aanbesteed het graven van een kanaal dat het stadskanaal zal verbinden met het in Pruisen tot onze grenzen aangelegd kanaal. De laagste inschrijver was W. Havinga, voor ƒ55,940. Tegen M. Bales, uit Steele bij Essen, aldaar vroeger wegens diefstal veroordeeld, beschuldigd wegens kerkdief stal in de S. Walburg te Arnhem, waaraan hij alle schuld ontkende is den 23 voor de rechtbank aldaar 1% jaar celstraf geëischt. Op het hooren van dien eisch veranderde hij van tactiek bekende hij zijne mis daad en smeekte hij om medelijden met zijne arme vrouw en kinderen. In den nacht van 2329 Dec. is de hulppost bode van Delfzijl naar Ten Post te water geraakt en verdronken. Den 29 is te 's Gravenhage aanbesteed het maken van de aardebaan, kunstwerken, overgangs- en verdere werken van het gedeelte OudendijkHoorn van den spoorweg ZaanstreekEnkhuizen waarvoor minste in schrijver was J. J. Bekker te Amsterdam, a ƒ174,270. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 30 W. M. de Jongh schuldig verklaard aan manslag met voorbedachten rade voorafgegaan van door middel van bedrog medenemen en wegleiden van een minderjarige van de plaats waar hij door zijne ouders gesteld was en gevolgd door het bij naamloos geschrift bedreigen met moordgeschied met bevelen zulks terwijl de moord gestrekt beeft om de ontdekking zoowel van het voorafgegane als van het daarop gevolgde misdrijf te voorkomen; en hem deswege veroorueeid tot levenslange tuchthuisstraf'. De voorlezing van het arrest duurde langer dan een uur. De schuldige hoorde het aan zonder een spier van zijn gelaat te verroeren. Te Amsterdam zijn ter verkiezing vau een lid der Prov. Staten van Noordhoiiand in plaats van wijlen den heer Eegtdoorzee, uitgebracht 884 slemmen, waar van 20 van onwaarde. Er m >et herstemd worden tus schen de heeren mr. J. C. de Vries en A. J. C. J. S. Bergsmadie 402 en 247 st. bekwamenterwijl op den heer 1. J. Strater 186 st. waren vereenigd. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft een adres aan den minister van waterstaat vastgesteld, waar in aangedrongen wordt op het verbeteren van den rctterdamschen waterweg overeenkomstig het in 1879 door de staatscommissie gegeven advies, aangezien die waterweg meer en meer verslecht en voor de schepen gevaarlijk wordtterwijl het kanaal van Voorne met geene mogelijkheid in het toegenomen verkeer kan voorzien. De gemeenteraden van West- en Ooststellingwerf hebben zich tegenover Gedep. Staten van Friesland ver bonden tot de verlangde bijdrage voor de kanalisatie van de Tjonger. Wordt in Schoterland ook dergelijk besluit genomen dan is de zaak geklonken. le Goor is eene nieuwe gemeenlebewaarschool geopend, waarin 250 leerlingen plaats kunnen vinden. Te Schin op Geulle (Limburg) is in de r. c. kerk ingebroken en zijn de offerblokken gelediud. De gemeenteraad van Groningen heeft de 4 pets leening van 2% miljoen, tot atlossing of conversie der hooger rentende gemeenteschulden, tegen den koers van 99'/s p. e. gegund aan de vereeniging van bankiers te Amsterdam, die ook de leening der provincie heeft aangenomen. Door de policie te Haarlem zijn 7 jongens aan gehouden, die zich voortdurend aan diefstal in winkels schuldig maakten. De oudste telt 13 jaren. Wijlen mevr. de wed. SienesLevert te Hoorn heeft vermaakt aan de herv. diaconie de algemeene armen het protestantscli weeshuis te Hoorn, de herv. diaconiën en de algemeene armen te Sehermerhorn en Hoogwoud het doofstommen-instituut te Groningen de instituten voor jeugdige en voor volwassenen blinden te Amsterdam elk 1000, de Maatschappij van Wel dadigheid en het Zendelinggenootschap te Rotterdam elk 500, alles vrij van successierechten; aan de herv. diaconie te Mcdeinblik 8000 en aan het armhuis aldaar 2000laatstgenoemd legaat ond^ "/^last van vruchtgebruik. De vereeniging van burgemeesters in Overflakkee en Goedereede heeft, ter aanbieding aan de verschillende gemeenteraden eene verordening ontworpen naar aan leiding van art. 82 der wet op het lager onderwijs nadere verbodsbepalingen bevattende omtrent het ar beiden van kinderen beneden de 12 jaren. In het Utrecbtsch Dagblad is de ena-elsche ver taling opgenomen van het adres, waarin ten behoeve der onafhankelijkheid van de Transvaal een beroep op het rechtvaardigheidsgevoel dier natie gedaan wordt. Daarbij is gevoegd eene eerste lijst van onderteekenaars met 630 namen. Den 1 Januari volgt eene tweede lijst. Het is aan schipper Visser gelukt om met eene boot bemand met 4 matrozen de 11 nog aan boord van het op Ameland gestrande schip Nellie G. Troop gebleven personen te redden. Schip en lading zijn verloren. Voor de herberg van studenten der „vrije univer siteit te Amsterdam is uit Rotterdam eene gift van f 2000 ontvangen. In het geheel is daarvoor thans 13,520 bijeen. Do vierlingen te Rotterdam waarvan in ons vo rig nummer gewaagd werd zijn een dag na de ge boorte overleden. De heeren Leveit en Schwiep hebben de voor- waaiden aanvaard waarop hun door het gemeentebe stuur van Hilversum concessie is verleend voor een paardenspoorweg van daar naar 's Graveland. De gemeenteraad van Zwolle heeft eene bijdrage van hoogstens 1000 in de kosten der feestelijke ope ning van den spoorweg ZwolleAlmeloo toegezegd. De predikant der evang.-luth. gemeente te de Rijp, ds. C. A. Evelein heeft het beroep naar Leeuwarden aangenomen. De heer A. B. Albers, ingenieur van den water staat, die ongeveer een jaar geleden met de heeren de Lesseps en Dirks naar Panama vertrok en sedert de daar gedane opnemingen in Columbia voor de regeering een kanaal deed graven om na afloop daarvan naar de Panama-werken terug te keerenis op 32jarigen leeftijd aan de gele koorts bezweken, ,De minister van binn. zaken heeft beslistdat onderwijzers, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, agent van eene brand of levensverzekeringmaatschappij mogen zijn mits zij zorgen dat het onderwijs daar onder niet lijdt. Te Hensbroek is beroepen ds. J. Bruining, pred. te Rockanje. Op de spoorweglijn Uitgeest—Helder is thans de bloksignaal-toestel in werking gebracht, zooals die reeds op de lijn AmsterdamRotterdam en de Oosterlijn in werking is. Te Purmerende wordt met 1° Januari eene hulp of voorschotbank voor neringdoende lieden geopend. Er is eene door 70 letterkundigen onderteekende cir culaire verzonden om bijdragen te verzamelen voor het oprichten van een gedenkteeken te Vlissingen, ter eere van Elisabeth Wolff, geb. Becker. "Voor den buurtspoorweg „Hunsingo" is tot een bedrag van ruim 5 ton ingeteekend en de zaak alzoo als verzekerd te beschouwen. Door wijlen mevr. de wed. S. L. GansBenja mins zijn aan het ned.-israëi. meisjesweeshuis te Amster dam vermaakt 2 certificaten 4 p.ets. N. S. van ƒ1000 en 1 van 100. De heer J. H. Hobus, predikant der herv. ge meente te Barsingerhornheeft dezer dagenonder talrijke blijken van belangstelling, zijne 25jarige ambts bediening aldaar gevierd. De eeuwen oude pastorie der hervormde ge meente te Bergen zal binnen eenige dagen publiek worden verkocht. Al zouden de zware eiken balken die het gebouw schragen en van de soliede wijze van bouwen onzer voorvaderen getuigen, het misschien nog eens eeuwen hebben uitgehouden zal de afbraak het dorp ongetwijfeld ten goede komen. Op den vrij ko menden grond zal het kerkbestuur n.l. twee villa's doen bouwen, waarvan de ontwerpen geleverd zijn door den heer W. E. Ducroix alhier. Den 14 November heeft in Atchin ten gevolge van hevige regens, eene geduchte overstrooming plaats gehad. De Ateliin-rivier en de Kroeng-Daroe zwol len zoo dat de dijken, waarmede sedert den vloed van Nov. 1878 de kraton en het hospitaalterrein ingepol derd waren doorbraken. Alles liep onder en met le vensgevaar moesten de bewoners vluchten. De spoor- wegdijk en de wegen leden belangrijke schade. Te Soerabaya zijn bij een brand 135 huizen ver nield en is een lOjarig meisje in de vlammen omgekomen. WATERSNOOD. Limburg. Maastricht. Den 27 was de Maas weder vallende Van de algemeene commissie te Amsterdam is 2000 ontvangen; de inschrijving ie Maastricht heeft, met inbegrip van 150 uit Gulpen, 6000 opgebracht. Roermonde. Den 28 is eene collecte gehouden, welke ruim 2000 opbracht. Dien dag werden nog paarden gered uit eene overstroomde boerderijtegenover de stad gelegen. De dieren hadden dagen in het water gestaan. Het rundvee echter lag verdronken in de stallen. Venloo. Den 29 zijn in de meeste fabrieken de werk zaamheden hervat en is de gasverlichting weder ont stoken. Noordbrabant. Grave. Den 25 zijn de Huisselingsehe en Dennenburgsche keerkaden overgeloopen en de pol ders van OverlangelHuisseling, Dieden en het bene- denland van Ravestein geïnundeerd. Voorts zijn de polders van Lith Lithooien en Laag Hemaal door de Beersche Maas onder gezet. In de bomvrije kazerne

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5