4- SUlcrlci, tSTidegrafische Berichten, .Sta bis-Berichten. t -v.v.8S^ zijn 27 personen en vele koeien onder dak gebracht. Naar Yelp worden dagelijks levensmiddelen gezonden. 's Hertocenbosch. In den nacht van 2627 zijn Yught en Orthen ondergeloopen. Schijndel en S. Oe- denrode hadden zeer door het water te lijden. Den 27 is onder Rosmalen een dijk doorgebroken engroote nood ontstaan. De commissaris des Konings zond 2 aken tot redding. In de gemeente Empel staan de huizen diep onder waterde bewoners van het kas teel en van de Empelscbe hut zijn op hooischelften gevlucht en het vee is met schuiten naar den dijk ge voerd. Ook te Boxtel staan de meeste boerenwoningen tot aan het dak in het water. Te Lith was het water den 27 even hoog als verleden jaar tijdens de doorbraak te Oyen. Een groot gedeelte van het vee stond dag en naehtbij sneeuw en regen op den dijk. De vluchtenden zijn er opgenomen bij particulierenin het kjooster de school en de protestantsche kerk, staande de r. c. kerk in het water. Den 27 kwam het water te 's Hertogenbosch tot staan. De burgemeester heeft eene plaatselijke watersnoodcommissie ingesteld. Veel vee uit Orthen is in de stad in veiligheid gebracht. Naar Vlijmen is eene geregelde stoombooldienst inge steld. Den 29 bleef het water langzaam vallende. Te Boksmeerwaar men den Maasdijk door verzwaring hoopt te behouden, dringt het binnenwater vele huizen in bewoners en vee worden gereddoch de voorraad in de schuren gaat verloren. In den nacht van 2930 is de Heidijk zijnde de zuiderdijk van het land van Heusden, op de grens van Nieuwkuyk en Vlijmen over 50 ellen bezwekenwaardoor 18 dorpen in het land van Heusden en Altena zijn onder water gezet. De bewoners vluchtten zooveel mogelijkhet vee mede nemende eene oude vrouw, die niet vervoerd kou wor den is verdronken. Uit den Bosch zijn 5 groote en 8 kleine aken met 16 schippers en 25 man infanterie naar de plaats des onheils gezonden Ook de commis saris des Konings en de hoofdingenieur van den wa terstaat begaven zich derwaarts. Te Heusden trachtte men den 30 de stad door kistingen te beveiligen. Breda. Den 28 was het water aldaar langzaam zakkende. Utrecht. Rhenen. In den nacht van 2829 is het lage gedeelte der stad door het kwelwater ondergeloopen. Gelderland. Zutfen. Den 27 zijn de woningen bui ten de stad ontruimd. Overijsel. Deventer. Een aantal lieden om de stad woonachtig is met het vee derwaarts geweken en in gemeentelocalen en bij particulieren gehuisvest. De vroe gere watersnoodcommissie is den 28 weder in werking getreden. Drenthe. Coevorden. De Vechtdijken bij het gehucht de Heesterkant zijn bezwekenwaardoor dat gehucht is onder water gezet. Van het „Zondagsblad voor het jonge Nederland," uitgaaf van Henri J. Stemberg te 's Gravenbage is het eerste nummer verschenen, 't BevatVeel heil en zegen Binnenland, Buitenland, Twee Prijsvragen, Staatsinrichting door mr. G. S. v. W., Jacobus Jan Cremer door P. E. BruuingsAllerleien als feuil leton „Waarom heeft hij ze ook in de kast gesloten door Gerard Keller. Onze hollandsche jongens vinden in dit blad dus wel verscheidenheid zoowel wat hen leeren als vermaken kan. Een koopman te Ixelles, Wielemans genaamd, hoor de op zekeren nacht gerucht aan de deur zijner slaap kamer. Hij staat op en doet met zijn knecht de ronde door het huis zonder echter iets te ontdekken. Den volgenden morgen evenwel ontwaarde de handelaar, dat de portemonnaie uit een zijner kleedingstukkeu ledig en zijn sleutelbos verdwenen was. Bij een hernieuwde huiszoeking vond men nu ouder een tafel verborgen door het tafelkleedeen meisje dat de heer W. tot zijn niet geringe verbazing herkende als de jonge dame, die zijnen kinderen pianoles gaf. De pianiste, wie het niet aan de noodige vlugheid in de vingers ontbrak werd door de politie spoedig van verscheiden andere diefstallen overtuigd en achter slot en grendel gebracht om haar te beletten het in de muziek zoo geliefkoosde „crescendo" toe te passen. Te Charleroi drong een werkman van reusachti- gen lichaamsbouw en daarom door zijne makkers de „Groote Heu;i" bijgenaamd, die in den laatsten tijd blijken van verstandsverbijstering had gegeven, den winkel van een horlogemaker binnen dien hij aanviel en trachtte te verwurgen. Gelukkig werd het slacht offer op zijn hulpgeroep nog bij tijds ontzet door een politiebeambtebijgestaan door eenige voorbijgangers wien het slechts met groote moeite gelukte zich van den sterkgeboüwden krankzinnige meester te maken. Op 22 dezer heeft voor het eerst het vervoer der brievenmail plaats gehad door den grooten Gothard- tunnel. Aan den oudsten conducteur der posteri] te Airoiois de eer te beurt gevallen met die taak te worden belast. Onlangs is gemeld dat een zeer aanzienlijk man te Caïro scheikh Mograhin beschuldigd was van onder voorwendsel van allerlei ziekten te genezenvrouwen van aanzien tot zich te lokken en te vermoorden. Thans heeft hij bekend op die wijze achttien vrouwen omge bracht en zich van haar geld en hare kostbaarheden meester gemaakt te hebben. Hij is veroordeeld om opgehangen te worden. Een daglooner te Küdinghoven bij Bonn, eenjong- inensch van 26 jaren liet Zondag 11. eenen vriend een geweer zien. Het wapen was geladen ging onverhoeds af en de kogel doorboorde het hoofd zijner eigen moe der zoodat zij op de plaats dood bleef. De ongeluk kige zoon werd nog denzelfden dag te Bonn gevangen gezet. Men herinnert zich hoe onlangs te Parijs op de openbare straat eenen postbode geld en papieren tot eene gezamenlijke waarde van 600,000 fr. werden af handig gemaakt. Thans is men te Berlijn den dief, of den heler, op het spoor; stukken, uit het gestolen pak afkomstig zijn daar aan verschillende kantoren inge wisseld. Te Budweis in Boheme waren onlangsnaar men aan de Neue Ereie Presse schrijftin de menagerie van Kreutzberg aldaar door eene abessinische leeuwin drie vvelpen ter wereld gebracht, waarvan de twee manne tjes naar den keizer Frans en naar den kroonprins Ru- dolf genoemd werden. Een in het naburige Kruman verschijnend blad had het berichtzonder vermelding van bron overgenomen en is wegens majesteitsschen nis door het O. M. vervolgd. Ook tegen den oppasser der menagerie ,die de welpen „gedoopt" had is eene vervolging ingesteld. Baron Eek en een porseleinschilder, Kuchenreiter zijn te Weenen gevat wegens het namaken van aan- deelen in de Münchener Vereinbank Bij de huiszoe king werden verschillende werktuigen voor het nama ken benevens enkele nagemaakte stukken gevonden. Bij een bankier hadden zij reeds voor 160o0 mk. aan dergelijke stukken beleend. De direction van vele spoorwegmaatschappijen in Oos tenrijk laten in de verschillende spoorwegwaggons bil jetten hangen ongeveer van den volgenden inhoud „Men wordt vriendelijk verzocht gelezene couranten, resp. tijdschriften ten behoeve der verpleegden in de hospitalen, in de daarvoor bestemde bus in het station van aankomst te werpen." Ieder die bekend is met de verveling waardoor ook de lijders in ziekenhuizen (en vooral de herstellende) worden gekweld en met hoeveel graagte elke gelegen heid,om in het eentoonige leven eenige afwisseling te brengen wordt aangegrepen zal moeten toestemmen, dat deze maatregel van ware humaniteit getuigt. Zou dit goede voorbeeld niet in ons land navolging kunnen vinden Een aantal israëiietische kooplieden te Triest ontvingen dezer dagen brieven die het postmerk Triest droegen en bij het openen een hevigen knal gaven. De brie ven bevatten niets dan eenige onleesbare teekens, zoo dat men den afzender nog niet heeft kunnen ontdekken. Tot dusverre zijn er nog geen ongelukken mede gebeurd. Wat een jonggezel al niet te lijden heeft als hij op kamers woont Den goeden niet te na gesproken beschouwen de hospita's hem als haar rechtmatigen buit; slordige dienstboden vergallen zijn leven en hou den hem door niet-kokend thee- of koffiewateron gepoetste laarzen en verkeerd verrichte boodschappen in een voortdurende kwade luim. Overal is hij een vreemde gezelligheid staat in zijn woordenboek niet te lezen en elke ontspanning,, elk genoegen, dat hij zich gunt schiet een gevoelige bres in zijn beurs. Om daarin verbetering te brengen, hebben een 200- tal jonggezellen uit den gegoeden stand te Berlijn zich vereenigd tot het oprichten van een gezelschap dat zich ten doel stelt op uitgebreide schaai oorlog te voe ren tegen inhalige hospita's ongezellige kamers en al dergelijke zaken die het jonggezellerilevën verbitteren. Wie toetreedt, behoeft zich niet te verbinden ten eeu wigen dage jonggezel te blijven, maar hij verbindt zich tot het verstrekken van alle inlichtingen omtrent die hospita's, bij wie hij vroeger of later zijn intrek heeft genomen of nog zal nemen. Verder wordt bij lid van een sociëteitwaar slechts zij worden toegelaten die den huwelijksketen nog niet torschen. Wie zich door een lid van het zwakke geslacht uit de rijen dier broe derschap laat rukken heeft recht op een welgemeend rouwbeklag der overigen. De pekings he Staatscourant maakt een besluit van den lOjarigeu keizer Quang-See openbaarwaarin hij zijnen onderdanen bekend maaktdat zijn leermeester Sia long-Seham tot de woning der Goden is opgeste gen. De Keizer, wiens hart nog vervuld is van droef heid over dit sterfgeval beveelt dat de overledene met de eerbewijzen van een gerechfspresident worde bijge zet en hem worden „alle opgelegde straffen kwijtge scholden." Bij ons plegen de opvoeders hun kweeke- lingen straffen op te leggen en kwijt te schelden, doch aan het chineesche hof huldigt men blijkbaar andere inzichten. Jl. Maandagnacht is te Curenghem (Belgie) ten ge volge van den watervloed een gebouw der bierbrou werij van de verêeniging Pauwels ingestort. Den ge- heelen volgenden dag is men bezig geweest om de honderden biervaten op te visschenwelke de Senne in haren loop medesleept. Te Brussel zullen in de eerste dagen van het nieuwe jaar soldaten als hulp-postboden gebruikt wordeD, voor het bezorgen van visitekaartjes. Sedert een paar dagen worden de brievenbestellers vergezeld door een militair, die zij in de geheimen van het vak inwijden. Te Tou'.on geraakte het pantserschip le klasse Ri chelieu in het arsenaal en reserve den 29 des nachts in brand, waarbij eenige personen wonden bekwamen. Door het schip te laten zinken en de s uisgaten te openen werd de brand gebluscht voordat de brand on herstelbare schade aanrichtte. Eersten kerstdag is onder de vesper in een dorpje van het fransche departement Tarn-Garonne het ver wulfsel der kerk ingestort. Vijf menschen kwamen daarbij om het leven en vijftig werden gewond. In den nacht van verleden Maandag op Dinsdag zijn te Parijs uit de sacristie der kerk van Notre Dame de Lorette eene voor de jezuieten bijeengebrachte som van 30,007 fres. gestolen. Twee villa's, van den heer Santé, ontvanger, en van den beer Joseph Raikem advocaat te Luik, tegenover het kasteel van Hauster aan den sehilderachtigen weg tusschen Henne en Chaudfontaine gelegenzijn ver leden Zondag onder eene geweldige aardstorting van den berg, aan welks voet zij lagen, verpletterd. Ge lukkig waren zij onbewoond zoodat geene menschen- levens te betreuren zijn. In den americaanschen Staat Vermont hoeft men een bijzonder strenge drankwet aangenomen. Daarbij is het verkoopen of schenken van sterken drank geheel ver boden en wordt bepaald dat de localen waar dit ge schiedt of waar dobbelen geoorloofd is gesloten zul len worden terwijl de eigenaars strafbaar zijn met een boete van 20 tot 200 dollars en drie maanden gevan genisstraf. Voor liefhebbers van klokluiden is het in de om streken van Knijpe tegenwoordig het beloofde land. Men stelle zich voor dat in het naburige Katlijk en andere plaatsen in den omtrek de klokken worden ge luid niet bijv. een uur lang, maar bijna onafgebroken door van 21 Dec. tot en met 1 Jan.; van 's morg. vroeg tot 's avonds laat zwijgen de klokken niet. Zelfs behoort het tot de zeldzaamheden dat men des nachts van het klokgebrom verschoond blijft hetwelk zich tot op verren afstand laat hooren. Het klokluiden behoort hier tot de vermaken van jongelieden en jongensdie zich daartoe oefenen in het „mooi luiuen,'" d i. in het geregeld bewegen der twee naast elkander hangende klokken. Dit vermaak der jongeren, en deze kwelling van ouderen noemt men „St. Thomas-lniden." Ook bij sterfgevallen doen de klokkenen dan in bijna alle omringende dorpen dienst. Sterft een volwassenedan wordt er drie kwartier geluid n 1. in drie tempos telkens van een kwartier. Is de doode een kind, dan duurt dit „beluiden" een half uur d. i. twee tempos elk van een kwartier. Dit beluiden heeft plaats des morgens te 8 uur op den eersten dag na het overlijden. De politie te Parijs heeft een geheele dievenbende, bestaande uit goudsmidsgezellen, aam/ehouden. De le den van de bende zochten geplaatst te worden bij ju weliers en verdwenen na eenige dagen gewerkt te heb ben met de juweelen, die onder hun bereik kwamen. Een der leden die dezer dagen door de politie gearres teerd werd heeft zijne makkers verraden. Te Marseille is een vreeselijke moord gepleegd, zon der dat men de daders heeft kunnen ontdekken. Een vier en zestigjarige vrouw was alleen thuis gebleven, terwijl haar man en twee zonen naar hunne bezigheden waren. Een buurvrouw, die haar een bezoek bracht vond haar, het aangezicht bedekt met een zakdoek en schapenvel. De grootste wanorde heerschte in de kamer. Toen men de geblinddoekte van haar doek bevrijdde zag men dat de schedel der ongelukkige verbrijzeld en de hals door verscheidene messteken gewond was. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen zijn ge stolen blijkbaar zijn de moordenaars gestoorddaar zij een waarde van twee en twintig duizend frans aan bankpapier en effecten en een gouden horloge hebben achtergelaten. Londen 31 Dec. Volgens ambtelijk bericht hebben de transvaalsche boeren Pretoriade hoofdstad der Transvaalbezet en moesten de engelsche troepen te rugtrekken. Heusden 31 Dec. Nadat den geheelen nacht po gingen tot redding zijn aangewend zijn heden de dor pen WaardhuyzenUitwijk en Andel ondergeloopen; in de omliggende steden zoeken tal van noodlijdenden een onderkomen. In het afgeloopen jaar zijn ter stadswaag gewogen 17725 stapels kaas, wegende 3 807,272 ponden, zijnde 1176 stapels en 602,084 ponden minder dan in 1879. Voorts zijn gewogen 4529 varkens (836 minder), we gende 495,316 ponden 13915 ponden wol en 19551 ponden verschillende goederen. Op 3 groote koemarkten zijn aangevoerd 9972 runderen op de 3 groote paardenmarkten 1212 paar den en veulens en 4 ezelsop de maandagsche vee markten 25879 schapen, 10014 vette kalveren, 4753 vette varkens, 839 nucht. kalveren, 640 magere var kens, 234 koeien 5 lammeren 6 bokken en geiten te zamen 42370 stuks 5806 minder dan in 1879. Op de zaturdagsehe markten 19010 schapen, 9478 biggen 7020 lammeren 5104 magere varkens 1637 nuchtere kalveren 775 koeien 376 bokken en geiten, 219 paarden en veulens, 103 jonge bokken en geiten, 2 vette kalveren 2 ezelste zamen 43726 stuks 2821 minder. Op alle jaar- en weekmarkten te samen 97284 stuks, 7914 minder. S. Bruyn president der 2e sectie van het Me talen Kruis concierge der Hoogere Burgerschool alhier, die sedert de oprichting der school deze betrekking vervulde, is Dinsdag 1.1. overleden, en Vrijdags d.a.v. door zijne voormalige wapenbroeders ten grave geleid. Den 1 herdenkt kapitein Schippers, van een der booten van de heeren Gebr. Zurmiihlen den dag, waar op hij voor 25 jaren zijne betrekking aanvaardde. Naar aanleiding van het bericht omtrent den diefstal bij Jupijn alhier, zegt het haagsche Dagblad: „Les dieux s'en vont[de tijd der goden raakt voorbij], Jupijn [Jupiter], de oppergod, is winkelier geworden in garen en band te Alkmaar daar eindigt zijn victorie. En de machtige oppergoddie eertijds met zijn blik semstralen alles verpletterdeheeft nuomdat hem een gulden werd ontstolenhulp moeten inroepen van de pclicie." w

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6