£tnuculcinb. ITALIË. Guido Baceelli, een beroemd geneeskundige, afgevaardigde voor Romede voorsteller der motie van wantrouwen in Mei 1880 tengevolge waarvan de Kamer ontbonden werdis minister van onderwijs geworden. LUXEMBURG. De commissie uit de Kamer, die belast is met het onderzoek van de door de regee ring ingediende schoolwetheeft zich voor leerplicht verklaard tot den 12jarigen in plaats van tot den 13jarigen leeftijd zooals in het ontwerp vermeld was. Zij wenscht de lands-schoolcommissie te doen bestaan uit den algemeenen beheerder van het openbaar on derwijs als voorzitter, den bisschop of zijn gemach tigde den hoofd-schoolopziener, de 4 schoolopzie ners den directeur der normaalschool en eenige door de regeering te benoemen leden. Het toezicht op het godsdienstonderwijs wil zij opdragen aan de hoof den der kerkgenootschappen. Verder stelt zij voor, de regeering uit te noodigen, een wetsontwerp voor koste loos lager onderwijs in te dienen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De afgebroken on derhandelingen over eene handelsovereenkomst met Servie zijn den 28 hervatmet de hoop op een spoedigen gunstigen uitslagde Servische regeering schijnt zich bereid te hebben verklaard tot het schik ken der bestaande moeielijkheden. De hongaarsche president-minister Tiszi sprak den 1 in zijn antwoord aan de liberale leden van den Rijksdag die hem geluk kwamen wenschen zijn ver langen uit, dat vraagstukken van buitenlandsche staat kunde in 1881 zoo min mogelijk onderwerpen van be spreking mochten zijnop dat men zich geheel aan binnenlandsche zaken en vooral aan de regeling der geldmiddelen zou kunnen wijden. Ook moesten dit jaar algemeene verkiezingen plaats hebben. Hij was overtuigd dat het volk geen geloof zou schenken aan hen die fabelachtige beloften deden maar hen ver trouwen zou, die tot vaderlandslievenden arbeid opwekten. PORTUGAL. In de troonrede waarmede de Ko ning de zitting der Cortes opende werd gezegd dat de betrekkingen met het buitenland gunstig waren. Hij betuigde zijn dank aan allen die mede gewerkt hadden tot opluistering van het feest ter eere van den dichter Camoëns en wees er op dat voor de nieuwe leening ijverig was ingeschreven zoo door het binnen- als het buitenland. RUMENIE. De president-minister Bratiano verscheen den 29 voor het eerst na den op hem gepleegden aan slag weder in de Kamer der Afgevaardigden alwaar hij met geestdrift ontvangen werd. Hij betuigde voor die hartelijke ontvangst zijn dank en verklaarde dat die aanslag hem te meer zou aansporen om de hem door het land opgedragen taak te volbrengen. SPANJE. Den 30 werden de Cortes met eene troonrede geopend waarin met nadruk gewezen wordt op de zeer vriendschappelijke verhouding met alle mo gendheden en op het in deze eeuw nog zoo zel den gesmaakte gelukdat geen enkele opstand in zes jaren gedurende de regeering van dezen Koning plaats vond. Over de conversie der schuld werd niet gesproken wel laat zij vermeerdering van belastingen doorschemeren om aan de uit de schuld voortsprui tende verplichtingen te kunnen voldoen. Ten slotte wordt de verklaring afgelegd dat de Ko ning het niet onmogelijk acht met de hulp der wetge vende macht Spanje weer in den toestand te brengen, waarin het tot aan het begin dezer eeuw verkeerde. Andere volken hadden een rang veroverdvroeger nooit door hen gekend. Het werd eindelijk tijd dat Spanje weer werd wat het vroeger geweest was. Duitschland geen sprake is. In 't Hannoversche zijt ge gewoon geweest te verkeeren met den rustigen, vlij- tigen en ordelievenden nedersaksischen volksstam, hier hebt ge met pcolsche arbeiders te doen bij u liggen de verschillende goederen betrekkelijk dicht bij elkander, uwe buren zijn daar goede bakenden of verwante fami- liën met wie ge aangenaam en prettig kunt omgaan, hier bestaat uwe omgeving uit Polen en loopt ge veel kans als Duitscher en Protestantals een volslagen onbekende onder hen te leven. Daarom kom ik er rond voor uitdat ik wat mij aangaat, aan een land goed van middelmatige grootte in het westen van Duitschland verre de voorkeur geef boven eene tien maal uitgestrekter bezitting in dit poolsche oosten." „Dat is eene kwestie van smaak," antwoordde de heer von Martens onverschillig„mij trekt de ruimere kring van arbeid die ik hier hoop te vinden, veel meer aan, en daarom kunnen uwe overigens juiste opmerkingen mij niet van plan doen veranderen. Evenwel zal ik in ieder geval, als ik hier iets koop mij vooraf goed op de hoogte stellen van den aard en de leefwijze mijner naaste buren, want ik heb weinig lust hier als vergeten kluizenaar te leven. "Weet ge niets, dat voor mij ge schikt is, Pleissenbach „Eene groote oppervlakte tamelijk veel bosch herhaalde de officier bedenkelijk „neen op het oogen- blik zou ik u niets kunnen aanwijzen. Maar indien uw plan maar eerst bekend is zal het u voorzeker niet aan aanbiedingen ontbreken. Ook verzekeren uwe plan nen u eene vriendelijke opname in den kring der Oost- burger families want een vreemde kan zich hier niet beter introduceerendan door den wensch uit te spre ken in de provincie een landgoed te willen koopen." „"Welnu, dan kan ik ten minste met gerust gemoed de toekomst tegengaan. Maar vertel nu zelf eens iets, Pleissenbach. Sedert een half jaar zijt ge in deze be hoorlijke streek naar mijn idee, de gelukkigste mensch der aarde. Is misschien uwe vrouw uit deze provincie, dat ge u hierheen hebt doen verplaatsen? Waar, wan neer en hoe hebt gij haar leeren kennen. Bedenk toch, dat ik van dit alles nog mets weet en van verlangen brandom er 't een en ander van te vernemen." Wordt vervolgd TURKIJE. Voor eenige dagen trad Subi-pacha als minister van financiën af, omdat hij in voldoening aan zijne beloften aan de bankiers van Galata een deel van de opbrengst der belastingen wenschte uit te betalen waarop zij volgens overeenkomst recht hadden. De eerste minister was van een ander gevoelen en legde op die gelden beslag ten behoeve van het ministerie van oorlog. Tewfik-pachaeen «artillerie-officier, is nu minister van financiën gewordennaar men te Kon- stantinopel zegt omdat de Porte aan dat ministerie een man noodig heeft, die „een kanon kan afvuren", eene turksche uitdrukking voor „bankroet gaan". Al daar schijnt men van meening te zijn, dat Griekenland zich werkeljk tot den oorlog toerust en de turksche bladen merken dan ook op dat men zich in dat rijk dus niet verbazen moetals Turkije zich mede tot den strijd gereed maakt. De Porte weigert toe te treden tot het voorstel be treffende een scheidsgericht. Ook is weder eens sprake van eene ministeriëele crisis. ZUTD-AFRICA. De tot 7 Dec. loopende brieven behelsden o. a. de volgende bizonderheden. Uit Basoeto land was weinig nieuwsaller aandacht was gevestigd op de houding der Boeren in de Transvaal. Duizend hunner, van wapenen voorzienhadden zich in het laatst van Nov. te Schoonspruit vereenigd en waren onwillig langer naar Krügers raad te luisteren om de volksvergadering van Januari af te wachten. Krüger wilde nog acht dagen uitstel en inmiddels eene volksvergadering met 2500 Boeren houden. De Boeren waren echter vast besloten tot den strijd. In het be gin van December betrokken zij een kamp en aan een paar tot hen gekomen militairen van hoogeren rang Majoor Clarke en commandant Raaf (een boer die door de overige boeren als verrader wordt beschouwd), die hen aanraadden uit een te gaan werd geantwoord dat zij konden terugkeeren en men zich op de ge volgen kon voorbereiden was op 1 December hun het land niet terug gegeven. Overal heerschte groote op gewondenheid en iu het begin van Dec. waren te Potchefstroom reeds 1500 Boeren bijeen. De engelsche regeering eischte uitlevering der belhamelsdaar an ders door de troepen op hen zou worden geschoten. In de Wetgevende Macht van de Transvaal zou de heer White eene motie voorstellen waarbij verklaard werd dat een vertegenwoordigende regeeringsvorm noodig was daar de regeering niet geslaagd was in het winnen van het vertrouwen of den steun der be volking. Daar zijne bedoeling miskend werd trok hij haar in en was voornemens zijn ontslag als lid te vra gen. De uitgever der Volksstem wiens zaak voor den landdrost zou dienenging voort met het plaatsen van advertentiënwaarin ingezetenen der Transvaal op kwamen tegen het betalen van belastingen en weiger den engelschen op hunne erven toe te laten. De ge matigde bladen der Zuid-Afrikaanders betreurdeu dat Krügers voorzichtig beleid opgegeven was en hoopten, dat de regeeringomtrent den waren staat van zaken ingelicht, nog verzoenend handelen zou. Herstel van de onafhankelijkheid der Transvaal op aannemelijke voorwaarden achtten zij voor Zuid-Africa's toestand het wenscheljkst. Aan het hoofd der beweging staat een driemanschap, dat den 21 eene proclamatie uitvaardigde, waarin vergiffenis wordt aangeboden aan alle tegen standers ambtenaren mogen in hunnen rang blijven een engelsche consul zai toegelaten en de gedurende de inlijving gedane uitgaven zullen goedgekeurd worden. Uitgezonderd de reeds ingesloten forten te Pretoria en te Potchefstroom zijn de boeren meester van de Transvaal. Volgens aan de Daily Telegraph uit Kaapstad ge zonden beripht van den 30 zou president Brand van den Oranje-Vrijstaat getelegrafeerd hebben dat het niet mogelijk was de boeren aldaar af te houden van de deelneming aan den opstand in de Transvaal en dat hij binnen weinige dagen tot aftreding gedwongen zou kunnen worden. STATEN-GENERAAL. Bij de 2*. Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot regeling van het algemeen bestuur van den waterstaat en tot verzekering van het oppertoezicht over den wa terstaat. Het algemeen bestuur wordtbehalve met uitvoering van wetten en algemeene verordeningen op den waterstaatalleen belast met het bestuur over Rijks waterstaatswerken, behoudens zoo noodig het me debestuur over andere, dat gevolg is van geldelijke verplichtingen door het Rijk op zich genomen. Voor schriften omtrent het beheerook het geldelijk en mi litair beheer van Rijks waterstaatswerken en omtrent uitvoering van werken voor het Rijk, worden door den Koning gegeven. Evenwel geen overdracht van het beheer of de uitvoering, hier bedoeld aan onderdeden des Rijks bijzondere personen of vereenigingen dan bekrachtigd bij de wet. De Staten der provinciën kun nen worden belast met uitvoering van wetten en alge meene maatregelen van inwendig bestuur betreffende waterstaat. De vereeniging waar zij nog bestaatvan Rijks en provinciale waterstaatsdienst wordt opgeheven. De scheiding van districts- en rivierbeheer blijft ge handhaafd. Bescherming van Rijks waterstaatswerken door policie-voorschriften welke het gebruik van bij zondere eigendommen beperken geschiedt alleen bij de wet. Blijkens het verslag der 2e. Kamer over het wetsont werp betreffende de verzending met de post van pak ketten, een gewicht van 5 ponden niet te boven gaande, heeft de meerderheid zich met het beginsel van dit ont werp vereenigd. Op 19 December, den stichtingsdag van het Ned. Zendelinggenootschap, zijn door een lid der herv. gemeente te Leeuwardendie onbekend wenscht te blijven aan dat genootschap geschonken 3 russisehe schuldbrieven van 1872, elk groot 100 ponden sterling. In eene den 29 te Amsterdam gehouden verga dering van inschrijvers voor het waarborgfonds voor eene stoomvaartlijn van Amsterdam op Nieuw-Tork i besloten, de dienst voorloopig niet te ondernemen aangezien slechts voor f 104,750 van de 125000 waarborg ingeschreven is. In den nacht van 2930 Dec. ging een 71ja- rige schipper met zijn vaartuig te Gouda bij de stoom- houtzagerij liggende, op het dek om te zien of alles in orde was. Boven komende woei er eene plank van de houtzagerij tegen zijn hoofd en viel hij levenloos op het dek. De nieuwe spoorweglijn ZwolleAlmeloo is den 30 feestelijk geopend. De genoodigdenwaaronder de commissaris des Konings en leden van Gedep. Staten begaven zich per feesttrein waarin zich ook het mu ziekcorps der schutterij bevond naar Almeloo waar zij door de feestcommissie en een muziekcorps afgehaald werden en een collation aangeboden werd. Op den terugtocht werd te Raalte, waar de gemeenteraad zich aan de station bevondde eerewijn geschonken. Te Zwolle werd daarna in het Odéon een diner gegeven. De Koningin van Zweden heeft den 30 een bezoek gebracht aan den Koning en de Koningin en ten hove het dejeuner gebruikt. Zij werd aan de spoorwegsta tion opgewacht door den Koning en den minister-resi dent van Zweden en Noorwegen, door welken laatsten zij bij haar vertrek werd uitgeleid. Te Kampen werd den 33 van gemeentewege be steed het bouwen van eene hoogere burgerschool met gymnasium geraamd op f 135,085 waarvoor minste inschrijver was J. H. Vos Sr. te Almeloo voor 133,825. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 30 met 30 tegen 1 stem, aangenomen het afwijzend advies van B. en W. ten aanzien van het verzoek der Rotter- damsche Ilandelsvereeniging een voorstel om het da- gelijksch bestuur uit te noodigen, te overwegen in hoe ver er nog in het belang der gemeente aanleiding be staat om met de directie der R. H. V. in verdere onderhandelingen te treden werd weder ingetrokken. Onze minister-resident te Madrid jr. mr. M. J. L. II. A. Heldewier is den 31 door zijnen bediende dood in het bed gevonden. Jr. mr. A. L. E. de Sfuers raad van legatie te Parijs is gelast zich onmiddelijk naar Madrid te be geven ten einde als zaakgelastigde a. i. van Nederland bij de spaansche regeering op te treden. De gemeenteraad van Stad-Doetinchem heeft den 31 besloten, voor f 100,000 deel te nemen inliet kapitaal van den locaalspoorweg WinterswijkZevenaar, onder voorwaarde, dat het station op stadsgrond binnen 15 minuten van de kom der gemeente geplaatst worde. Te Aalten, waar door particulieren voor ruim 53000 ingeschreven is heeft de raad, eveneens den 31 tot deelneming voor 150,000 besloten. Het voorstel van B. en W. om voor 2 ton deel te nemen werd als de draagkracht der gemeente te boven gaande met 7 te gen 5 st. verworpen. Prins Erederik is den 31 uit Neuwied in de re sidentie teruggekeerd. Het nederlandsche schip Herman Johannes, van Riga met hout naar Delfzijlis den 1 Jan. op het Borkummerrif gestrand. Den 67 jarigen kapitein T. Mets, gezagvoerder van de postboot tusscben den Helder en Texel, werden den 1 Jan., ter gelegenheid zijner 40jari<?e dienstver vulling als postschippernameps 12 postdirecteuren en commiezen, zijne vroegere en tegenwoordige chefs, eene prachtige pendule met barometer en thermometer bene vens 2 sierlijke candelabres vereerd. Te 's Gravenhage is den 1 Jan. in 86jarigen ou derdom overleden de algemeen geachte toonkunstenaar M. Blesmede-oprichter en secretaris van de maat schappij „de Toekomst" en gedurende 65 jaren verbon den aan het orkest van den kon. franschen schouwburg. Bij den brand van eene boerenwoning te Nieuwe- Pekela, in de nacht van 1—2 Januari, waarbij een paard en eene koe in de vlammen omkwamen, is een der blusschers een jongeling van 23 jaren in het water geraakt en verdronken. Den 2 heeft een gewezen stalknecht in het kan toor der Stichtsche Tramwegmaatschappij te Utrecht eenige pistoolschoten gelost op een klerk aldaar, zon der hem evenwel te raken. De dader, die dadelijk ontvluchtte, is door de policie opgespoord en gevat. De hertog van Nassau is den 2 aan het Doelen hotel te Amsterdam afgestapt. Den 3 gebruikte hij het middagmaal met de Koningin van Zweden in het Amstelhótel. Den 2 Jan. 's avonds is brand ontstaan in het stovenhok van de kerk der afgescheidene gemeente aan de Breestraat te Utrechten langs den trap overge slagen naar het plafond. De brandweer werd het vuur meester, nadat een gedeelte van het ameuDiement ver nield en het orgel beschadigd was. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 3 ook ten aanzien van B. Swaab en W. Zwalf, wegens deel neming aan de ongeregeldheden op de Jodenbreestraat, de gevangenisstraf verminderd tot den halven duur, in eenzame opsluiting, voor Swaab tot 1 maand, voor Zwalf tot 3 maanden. Den 10 Januari vangt de uitreiking van per post verzonden gelden ten platten lande ten huize der geadresseerden aan. Zij geschiedt tegen overgifte vau den postwisselnadat deze in tegenwoordigheid van den besteller geteekend is. Is de geadresseerde niet te huis dan wordt alleen de wissel afgegeven en het geld bij eene volgende bestelling op nieuw medegebracht. Is de gerechtigde of zijn gemachtigde dan weder niet te huis dan moet het bedrag van het hulpkantoor ge haald worden. W. M. de Jongh beeft cassatie aangeteekend te gen het arrest, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Zijn verdediger jmoet dezen stap voor hem gedaan hebben zonder dat d. J. het verlangd had nu het geschied was heeft deze er in berust. De gemeenteraad van het Bildt heeft eene ver ordening vastgesteld omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren. Huis-, veld- en hooiarbeid en persoonlijke diensten worden verboden tenzij bewezen

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2