STAATSLOTERIJ. HMnsdag, 4 .San., ge jyst. No. 17001 5000, No. 13881 1500, No. 11108 lOOGfc No. 1879S 400, No. 3661 200, No 1229, 3254, ;?630, 7899, 12570 f 100. tTilegraftscftc Berichten. iStaös-Bericht cu. De „nieuwe" is samengesteld uit bouwstoffendie reeds in het gemeentehuis aanwezigof die sedert eenige jaren door de Yereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet verzameld waren uit geschenken van verschillende belangstellenden en voorts uit door de Commissie gedane aankoopen bij welke zij vooral op het oog had al datgene wat mid- delijk of onmiddelijk met onze stad, hare omgeving, geschiedenis en instellingen en met de binnen hare muren geboren zij ode of geleefd hebben mannen en vrouwen, die zich op eenig gebied onderscheiden heb ben in verband staat. Is de bibliotheek dus wat der gelijke alemariana aangaat het volledigst geworden in andere afdeelingen, vaderlandsche geschiedenis vooral, belooft zij reeds veel voor het vervolg en kan zij betee- kenis verkrijgenindien maar velen het nut beseffen eener openbare bibliotheek in eene stad waar de par ticuliere boekerijen weinige zijn en bij den overvloed van dagbladen- en tijdschriften-htteravuur meer en meer zeldzaam zullen worden. Dat dan ook iederdie in staat is iets bij te dragen zich niet onbetuigd late en medeweike om Alkmaar eene boekerij te verschaffen, die velen tot vraagbaak kan zijn en met eere onder de bibliotheken van ons land genoemd kan worden. worde, dat de kinderen geregeld de dagschool bezoe ken. G-edurende het eerste jaar zal de verordening slechts voor kinderen beneden de 10 gedurende het tweede jaar voor kinderen beneden de 11 jaren van toepassing zijn. Aan den heer R. Boomsma te Nieuwediep, is, bij het nederleggen zijner practijk als geneesheer een zilveren statuette van Hippocrates op ebbenhouten voet stuk met zilveren gegraveerd schild als blijk van hoog achting en erkentelijkheid aangeboden. Zulks had plaats in de Bouwzaal, waar door tusschenkomst van den bur- gemeester de heer B. genoodigd was en een 30tal voormalige patiënten hem opwachtte. Gedurende het jaar 1880 zijn uit zee te Amster dam aangekomen 689 zeil- en 878 stoomschepen te zamen 1577 tegen 670 zeil en 829 stoomschepen te zameu 1499 in 1879. In Texel z>jn binnengekomen 555, te Maassluis 2976 te Hellevoetsluis 916 te Brouwershaven 385 te Zierikzee 50 schepen, tegen 516, 2997, 887, 327 en 48 in 1879. Bij ds. A. v. Laer te Makkinga voorzitter der Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zse, is van een onbekende, in een niet- aangeteekendon brief, f 3000 ten behoeve dier instelling ontvangen. Te Rotterdam zal welhaast eene zelfstandige af- deeling van „Het Nederlandseh Tooneel" gevestigd worden onder hoofdbestuur van den raad van beheer dezer vereeniging en onder bestuur van de heeren Le Gras en J. Haspels. De voornaamste leden van het „Rotterdamsch Schouwburggezelschap", uitgezonderd de heer W. v. Zuylen hebben zich bij deze afdeeling aangesloten. Te Haarlem zal in het nieuwe westelijke stads kwartier eene meisjesschool ter opleiding tot het mid delbaar onderwijs worden gebouwd. De kosten daarvan zullen p. m. f 55000 bedragen. Een onbekende heeft aan het bestuur der eer lang te Middelburg op te richten ambachtsschool f 1000 geschonken. De Koning heeft den lea luitenant P. Vinkhuy- zen van het regiment grenadiers en jagers thans ten tweeden male voor 5 jaren vrijwillig bij het indische leger gedetacheerdbij keuze tot kapitein bevorderd. Hij onderscheidde zich zeer op 9 Dec. 1873 bij de landing der 2e. expeditie in Atchin waarvoor hij met de Militaire Willemsorde beloond werd en ook bij latere verrichtingen vóór en na het nemen van den kraton. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappij heeft in 1880 vervoerd 7,54-9,925 passagiers zijnde 1,055,010 meer dan in bet vorige jaar. Te Haarlem zijn in 1880 wegens openbare dron kenschap 364 mannen en 11 vrouwen vervolgd, en ruim 100 honden opgevangen en afgemaakt wegens het op straat verschijnen zonder belastingpenning. De heeren D. H. Schmüll en H. H. Timmer te Amsterdam hebben aan de voornaamste belgische bladen en aan de nederlanders in Noord-America een schrijven gerichtom ook van die zijden de britsche natie te wijzen op de schending der tractaten tegenover de Transvaal. Bij de doopsgez. gemeente te IJlst is beroepen ds. C. N. Wijbrands, van Edam. Te Rotterdam zijn »n 1880 over den tramweg vervoerd 2,478,047 personen. Volgens de 21ste (laatste) lij t in de Standaard heeft de tweede jaarcollecte voor de scholen met den bijbel in het geheel opgebracht f 80,970. Eenige dagen geleden vervoegde in den omtrek van Twelloo zich iemand bij een boer, nachtleger vra gende, hetwelk de landbouwer weigerde De onbekende liet evenwel niet af, en drong er zelfs brutaal op aan. De landbouwer werd toornig en wierp ten slotte den indringer de deur uit. De echtgenoote van den boer hoorde het geraas en vroeg wat er gebeurd was, waar op zij tot haren man zeide: „Gij hebt dwaas gehandeld, roep hem terug, wie weet wat de booswicht nu doet." De boer riep daarop zijn knechten gelastte dezen onmiddelijk naar 't dorp te gaan om eenige politie mannen te halen. De onbekende werd inmiddels terug geroepen en hem eene plaats in den hoek van den haard aangewezen, terwijl hij goed in het oog werd gehouden. De knecht werd, terwijl hij zijne boodschap verrichtte, op eenmaal omringd door eenige kerels, die uit een boschje sprongen doch ontkwam ijlde naar het dorp en verhaalde wat er gebeurd was. Hij kreeg eenige politiemannen mede die, zoodra zij bij den boer kwa men den onbekende aangrepen en boeiden. Men vond een revolver met 4 loopengeladen met kogelsbij hem alsmede een bos sleutels een dolk en breekge- reedschap. Trekking der le. klasse 3 Januari, le. lijst. No. 7081 f 20,000, No. 2798 1500, No. 14-386 f 1000, No. 2560 en 6414 f 400 No. 4296 6457 13527 en 14542 f 100. WATERSNOOD. De doorbraak in den Heidijk, waardoor het water f, met een val van 6 ellen naar binnen is gestormd, is tot 200 ellen verwijd. Er zijn reeds maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk tot de beringing over te gaan. De door dit onheil overstroomde gemeenten in het bovenland van Ileusden zijn Vlijmen, Nieuwkuik, Hedik- huizenHerptOudheusden en Drunen. Te Nieuw kuik is een 20tal huis.es weggespoeld vele andere zijn zwaar beschadigdde in 1873 nieuwgebouwde protes- tantsche kerk dreigt in te storten, meer dan 100 stuks vee zijn verdronken. Omtrent het verlie svan menschenle- vens loopen de berichten uiteen in het eene wordt van 2 personen in het andere van een wegwerker eene dienstmeid en 2 kinderen gesproken. Vele huizen staan tot aan de nok in het water. Achter Vlijmen vertoef- 1 den 800 menschen, meest vrouwen en kinderen, op den dijk. Op last van 's Konings commissaris in Noord brabant werden op 30 Dec. en volgende dagen vaar tuigen met brood, dekens en tenten naar het overstroomd gebied gezonden. De garnizoens-commandant te Heus- den werd üitgenoodigd, militaire gebouwen beschikbaar te stellen ter berging van menschen en vee. In den avond van den 31 sloeg een der reddingschuiten om en ging dit vaartuig verlorende bemanning redde zich op een boom. Den 31 waren te 's Hertogenbosch, van waar 4 malen daags eene stoomboot naar Vlijmen vaartreeds 250 vluchtelingen aangekomen zij werden ontvangen en verpleegd, en, met het oog op den aldaar nog ongunstigen toestand, zooveel mogelijk naar elders gezonden. Den 1 Jan. kwamen er 150 te Tilburg, die in localen der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, in het gasthuis en in het gesticht der zus ters van liefde opgenomen en door de zorg van het gemeentebestuur van het noodige voorzien werden. Ook te Utrecht zijn den 1 en 2 vluchtelingen uit Vlijmen aangekomen. In het militair logement waren aanstalten gemaakt om er ongeveer 300 te herbergen. Eene com missie uit het gemeentebestuur en de burgerij is inge steld om voor het noodige te zorgen. Uit Gorinchem, welke stad door kistdammen beveiligd is en waar 2 locomobielen dag en nacht werkzaam zijn om kelders en riolen van het ingedrongen water te ontdoen, is den 2 eene stoomboot met levensmiddelen naar Noordbra bant gezonden. De algemeene commissie te Amsterdam heeft reeds 20000 voor die provincie beschikbaar ge steld. Den 2 hielden 3 harer leden eene besproking met de provinciale commissie. Het inundatiewater is tot Sleeuwijk doorgedrongen. Den 2 zijn de hulpgaten in de westelijke bedijking en de inundatiesluis aan de Bakkerskil geopend en stroomde het water met een verval van 1 el naar buiten. Een goed denkbeeld van de ramp geeft een bericht uit Waalwijk van 31 December, dat aldus luidt „Zoodra de doorbraak plaats had en het water met woest geraaszijn doortocht steeds vergrootendede gemeente Nieuwkuik binnendrong, was ieder slechts op eigen levensbehoud en dat der zijnen bedacht en zocht daartoe de wijk op de zolders. Doch ook daar verkeerden zij spoedig in levensgevaar. De huizen toch nabij de doorbraak bleken alras niet be stand te zijn tegen den sterken stroom en bovendien stond het water spoedig tot aan de daken. Allerwege verhief zich een akelig noodgeschrei. Van uit de ven sters en van boven op de daken zag men geheele ge zinnen de armen uitsteken en hoorde men de ongeluk- kigen om hulp smeeken. De menschenliefde verloochende zich niet. Met levensgevaar zag men velen te water gaan om hulp aan te brengen. Binnen weinige uren zaten tal van geredde en gevluchte ongelukkigen aan den dijk velen bijna beroofd van alle kleeding en daar onder moeders met hare pasgeboren zuigelingen. Doch ook velen kreten te vergeefs om hulp dewijl de sterke stroom vooreerst de redding onmogelijk maakte. Men verzekert ons dat gisteren-avond nog zeer vele huis houdens op hulp wachtten. Men hoorde hulpgeschrei zag de ongelukkigen maar hulp aan te brengen was niet mogelijk. „Heden-morgen zaten hier en daar nog menschen in de boomen. Van hen die naar boven gevlucht waren leverde vooral een gezin een hartverscheurend schouwspel op. Men zag in de verte van den dijk af, hoe die menschen tot door het dak gekropen waren terwijl de muren bijna waren weggeslagen, zoodat ieder oogenblik het laatste kon zijn. Eensklaps stortte het dak naar beneden maar doordien het plat neerkwam, dreven de ongelukkigen voort tot zij op een ander huis stieten, waartoe zij door het dak zich ingang verschaften om daar op den zolder op verdere hulp te wachten, die echter daarvoor alsnog onmogelijk is. Tal van menschen worden nog gemistouders hebben van gisteren nacht af hunne kinderen niet meer gezien, vrouwen verkee- ren in de verschrikkelijkste onzekerheid omtrent het lot harer mannen." 's Hertogenbosch was den 31 Dec. ook in de laagste wijken weder van het water bevrijd. Uit Grave wordt nog gemelddat de boeren den 29 de afgeschutte doorlaat der Kolksche Wetering hebben verbroken. Op alle rivieren is liet water thans vallende Londen, 4 Januari. Onder britsche oorlogschepen aan de iersche kust zijn torpedos ontdekt. Athene 4 Jan. Alle gezanten drongen nogmaals bij de ministers aan op de aanneming van het scheids recht de openbare meening blijft echter tegen scheids rechtvóór oorlog. 32000 Reservisten zullen weldra worden opgeroepen. 's Gravenhage, 4 Jan. Naar men verneemt is door de nederlanders te Parijs eene watersnood-commissie gevormd die reeds duizend francs verzamelde. In 1880 zijn alhier geboren 261 jongens en 247 meisjeste zamen 508 kinderen waarvan 7 jon gens en 4 meisjes buiten huweiijk 1 jongen en 2 meisjes werden elders geboren uit alhier woonachtige ouders, terwijl 3 jongens en 2 meisjes alhier werden geboren uit ouders elders wonende. Als leven loos aangegeven werden ingeschreven 16jongens en 10 meisjes, waarvan 2 jongens en 3 meisjes bui'en huwelijk geboren. 8 tweelingen en 1 drieling wer den geboren. Overleden zijn 119 ongehuwde mannen en 108 ongehuwde vrouwen 42 gehuwde mannen en 35 ge huwde vrouwen 15 weduwnaars en 23 weduwen to taal 176 mannen en 166 vrouwen4 mannen en 5 vrouwen zijn elders overleden die bier woonplaats hadden, terwijl 2 mannen en 3 vrouwen alhier zijn overledendie elder3 woonachtig waren. Het ge tal huwelijken bedroeg 113, te weten 83 tusschen jonkmans en jougedochters7 tusschen jonkmans en weduwen, 11 tusschen weduwnaars en jongedochters en 12 tusschen weduwnaars en weduwen. 1 Echt scheiding werd ingeschreven. De bevolking die op 31 December 1879 blij kens de 6«. volkstelling 6434 mannen en 6870 vrou wen te zamen 13304 personen bedroeg vermeer derde door geboorte en vestiging in de ge meente met 896 mannen en 780 vrouwen terwijl zij verminderde door overlijden en vertrek uit de gemeente met 724 mannen en 646 vrouwen zoodat zij op 31 December 1880 bestond uit 6606 man nen en 7004 vrouwen totaal 13610 personen. Er werden g e boren 1 op 26,8 er stierven 1 op 40. De geboorte bedroeg de sterfte 27» percent van de bevolking het terftecijfer bleef 154 beneden het gemiddelde (1 per dag op 10000) Van wege de Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum is dezer dagen met ruime hand ver spreid de Catalogus der Nieuwe Bibliotheek, dat is van de sedert de oprichting van het Museum gevormde boekerijniet van de daarin onmiddelijk overgebrachte oude, welke iu 1868 bibliografisch en wetenschappelijk beschreven is door dr. de Gelder en gedrukt achter den Inventaris van het Archief der Gemeente. Het aantal nummers der gedrukte werken bedraagt thans 1216, dat der geschreven 128, hetwelk, gevoegd bij de 238 der oude bibliotheek, een totaal maakt van 1582 nummers. Daaronder zijn er van weinige blad zijden maar ook van meerdere boekdeelen zelfs een de Resolutiën der Staten van Holland van 1524 tot 1793, van 278 doelen in folio. Voor deze en ook min der uitgebreide seriën biedt het Museum geene vol doende ruimte aanwaarom dan ook de uit talrijke deelen bestaande werken over regeering en wetgeving O O O O hunne plaats ter charterkamer behouden hebben. Wat alkmaarders betreft is in de rubriek Biografie, wat de stad zelf aangaat in de afdeeling Plaatsbeschrij ving en Plaatselijke Geschiedenisonderdeel Noord holland te vinden. Van Alkmaar treffen wij niet minder dan 156 nummers (waarvan 5 portefeuilles zijn met reglementen, keurenen dergelijke boekjes) en boven dien 82 nummers onder de geschreven boeken aan. Voor de beoefening of bewerking van de geschiedenis onzer stad is hier dus een overvloed van materieel voor handen. Ook onze omstreken, Egmond en andere plaat sen, zijn in de gedrukte en geschreven werken vrij goed bedacht, de daaraau verwante groep: Polders- en Zee weringen in Noordholland telt 37 nummers. Producten van alkmaarsche schrijvers en drukkers worden mede door de Commissie op prijs gesteld. Zij mochtom van de levenden te spreken van mevr. Bosboom-Toussaint 18, van den heer Hofdijk 35 nummers bijeenbrengen. Maar vestigt zij bij voorkeur het oog op dit of dat, zij wensebt geen vak van kennis of wetenschap uit te sluiten. Wat thans nog van weinig aanbelang is of schier alleen staatkan door aanvulling meer belang verkrijgen. Er is althans een kern gevormd welke voor uitbreiding de gelegenheid aanbiedt. Het doel der Commissie met het doen drukken van deu catalogus der bibliotheek ishaar bekendheid te verschaffen haar dienstbaar te stellen voor bet alge meen haar voortd renden steun te verzekeren. Moge de uitkomst ten volle aan hare verwachting beantwoorden. Des verzocht voegen wij hier nog bij dat de Com missie bestaat uit de heeren C. W. Bruinvis, voorzitter, A. Klasener J. Nuhout v. d. Veen en dr. J. J. de Geldersecretaris. De koninglijke goedkeuring is verleend op de statuten der Maatschappij tot oprichting en exploitatie van eene Bad- en Zweminrichting alhier. Onder medewerking van den heer Herman Ven- verloosolo-tenor van Amsterdamvond 1.1. Zondag in de zaal Harmonie een concert plaats van de zang- vereeniging „Arion". Met voldoening mogen wij van de uitvoering der verschillende nummers gewagen. „Graaf Eloris op het slot te Muiden" met de keurige tenor solo door den heer M. gezongen „Lebe Wohl" van Abt en „Zondag op het Meer" van Heinze wer den zeer goed door de leden van deze liedertafel uit gevoerd een weinig meer rondheid van de twee bas sen had in het laatste nummer niet geschaad. Van de gemengde koren bekleedde ongetwijfeld de 95ste Psalm van Mendelssohn eene voorname plaats met vuur en schakeering werd dit werk voorgedragen, en de dames en heeren dilettanten wedijverden als het ware om de compositie van dezen genialen componist weêr te geven. Een woord van lof aan heer Venverloo voor zijne solo en aan de dames J. 8. en G. S. voor het schoone duët mag hun hier niet onthouden worden. Het overige deel van het programma werd in beslag genomen door den heer Venverloo met de voordracht van zeven liederen van Rubinstein Adam Brandt Buis en Hol. Een tenor bij uitnemendheid begaafd met een schoon geluid weet hij elke noot te markee-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3