Buitcnlanb. fiinwcnlanb ENGELAND. Daily News wijst; op de groote ge matigdheid der proclamatie,' door het driemanschap.dat aan het hoof'd der transvaalsche boeren staatuitge vaardigd. Men had van hen kunnen verwachten, dat zij alle engelschen uit hun grondgebied verbanden en dit zou van hun standpunt volstrekt niet onnatuurlijk zijn geweest, omdat langzamerhand engelsche goudgravers en handelaars zich onder hen gevestigd haddendie steeds zooveel mogelijk ten gunste van inlijving bij Engeland gewerkt hebben. Het aanbieden van amnes tie aan deze personen; het willen behouden van engelsch- gezinde ambtenaren in hunne betrekkingen; het wil len toelaten van een engelschen consul het willen be talen van alle uitgaven gedurende de inlijving en het in overleg willen treden omtrent de behandeling der inlanders en eventuele vereenigingsplanneu met de andere Staten, alle deze punten sluiten de mogelijkheid van een vergelijk niet uit. Alleen is het jammer, dat de thans door de boeren behaalde voordeelen het voor Engeland zeer moeielijk maken, termen van verzoening of vergelijk in overweging te nemen. In ieder geval kan Engeland in die richting niets doen dan uit gevoel van recht vaardigheid en in het belang van Zuid-Afriea. Niemand in Engeland gelooft één oogenblik aan de mogelijk heid dat de boeren met geweld van wapenen hunne onafhankelijkheid kunnen handhaven. En hoewel En geland. zich niet in de eene of andere richting door verzoekschriften uit Nederland zal laten leiden zoo gelooft het blad ook nu nog, dat er toch middelen zijn ter voorkoming van verdere vijandelijkheden. Onder de vele redenen die het wenschelijk maken dezen oorlog te voorkomen staat in de eerste plaats de begeerte, om Engeland's betrekkingen niet te ver bitteren met een ras, dat, onder engelsche vlag of niet, de werkelijke kracht der zuid-africaansche bevolking uitmaakt. Volgens de Times rust na de verwerping van het voorstel betreffende een scheidsgericht door Turkije op Europa de plicht op nieuw pogingen te doen om Turkije te bewe gen tot toegeeflijkheid en Griekenland tot het aanne men eener nieuwe schikking. Tusschen Turkije's onaan nemelijk aanbod van October en het onbereikbare plan der berlijner conferentie is plaats voor schikking en indien deze schikking door een of ander middel tot stand gebracht kan worden, kan noch Griekenland, noch eene andere mogendheid, belang hebben bij de ver hindering daarvan. Naar de Transvaal zullen nog eenige regimenten uit Indië gezonden worden. Omtrent de voornemens der regeering ten aanzien van Ierland worden verschillende plannen genoemd. Het is echter voorzichtig de indiening daarvan af te wachten daar allicht op het laatste oogenblik daarin nog verandering komt. Den 4 werd weder een door alle ministers bijgewoonde ministerraad gehouden. Vóór dien ministerraad hadden de ministers Gladstone en Eorster (voor de iersehe zaken) een lang onderhoud. Het geruchtdat onder een engelsch pantserschip torpedo's verborgen zouden zijn geweest om het in de lucht te doen springen wordt officiéél tegengesproken. "Wel schijnt de regeering inlichtingen te hebben ont varen welke zouden doen gelooven aan een voorne men der Fenians om de hand te leggen op de wape nen toebehoorende aan het londensche regiment vrij willigers. De bewaarplaatsen dier wapenen worden daarom dag en nacht bewaakt. Den 4 werd het rechtsgeding tegen Parnell c. s. cornet a pistons," spotte Pleissenbach, „maar daarmede zou Gei rgine mij hartelijk uitgelachen hebben. Als ik nog met dezelfde vlugheid en zooals gij beweert, talent, piano gespeeld fluit geblazen of den strijkstok gehan teerd had zou ik het beproefd kunnen hebben maar met een trompet? Neen dat ging niet. Ook mijn tenor kon mij niet uit den nood helpen. In gezelschap heeft eenmaal de zang behoefte aan eigen piano-bege leiding dat is zoo de mode en ik kon mij zelf niet accompagneeren, en evenmin was iemand anders daartoe in staat. Eindelijk en dat gaf den genadestoot aan mijne muzikale talenten, hield Georgine in het geheel niet van muziek; zij wist zelve niet, of liever was nooit door anderen er op opmerkzaam gemaakt, dat zij eene zeer goedevoor ontwikkeling vatbare stem had in dien tijd ging schilderkunst en poëzie boven alles. Dientengevolge waren van nu af deze en dergelijke kunsten het toppunt van mijn streven. Ik werd kunst minnaar van belang, ja zelfs kunstkenner. Wanneer de dichter, schilder en staatsambtenaar hunne wijsheid over kunst en kunstenaars uitkraamden gaf ik mede overtuigend en beslist mijne meening en inzichten te kennen want tot mijn geluk was er op het slot eene voortreffelijke bibliotheek aanwezig die mij de midde len daartoe aan de hand deed. Hemel beware me men moet wel verbazend verliefd zijnom die prulle- kraam door te lezen die ik toen te doorworstelen had om met succes den kunstkenner te spelen. Maar ik had succes Eerst hoorde Georgine mij met verbazing, daarna met ongeveinsde belangstelling aan zij begon te begrijpen dat ook een cavalerie-officier hart kon hebben voor de kunst, daarna kwam zij aireede tot de overtuiging datin dat gevaleen edelman verre te verkiezen was boven eenvoudige schilders ambtenaars of letterkundigen. Mijne pogingen om haar te naderen wees zij niet meer met hare vroegere minachtende koelheid af, zij begon ze zelfs aan te moedigen. Wei dra pakte de schilder penseel en palet bijeen plotse ling werd de assessor zoodanig door dienstzaken over stelpt dat hij geen minuut meer kon afzonderen om zijne vrienden op Tannenhof te bezoeken ik had bei den schitterend verslagen. Alleen de literator bleef nogmaar deze was onschadelijkik geloof dat hij destijds aanving met het dichten van een uitgebreid en toepasselijk vers voor het feest onzer bruiloft." Wordt vervolgd voortgezet. De jury hoorde de stenografen die verslag gaven van de redevoeringen bij de bijeenkomsten van het landverbond. FRANKRIJK. Blanquide bekende deelnemer aan alle oproerige vereenigingen en dientengevolge sedert 1830 meestal in de gevangenis overleed den 2 te Pa rijs aan eene beroerte, in den ouderdom van 75jaren. In zijn veel bewogen leven werd hij o a. driemaal ter dood veroordeeld voor het eerst in 1839 toen die straf veranderd werd in levenslange opsluiting. Bij de omwenteling in 1848 herkreeg hij zijne vrijheid doch om spoedig veroordeeld te worden tot 10 jaren gevan genisstraf, omdat hij den 15 Mei 1848 aan het hoofd van het volk de vergadering der Wetgevende Macht met geweld was binnengedrongen om het herstel van het Koningrijk Polen te eiscbeu. Bij de instelling van het Keizerrijk ontving hij kwijtschelding van de toen nog niet ondergane straf. In 1870 werd hij twee ma len ter dood veroordeeld de eerste maal bij verstek en de tweede maal wegens deelneming aan de gebeur tenissen van 31 October, welke straf echter nimmer voltrokken werd. Tot 1879 bleef hij in de gevangenis. Men zal zich herinnerendat de commissaris van politie Marcerou indertijd door de onverzoenlijken be schuldigd werd allerlei wreedheden gepleegd te hebben bij de onderdrukking der Commuue. De door den minister van justitie benoemde commissie van onderzoek naar die beschuldigingen heeft in haar verslag uitdruk kelijk kunnen verklaren dat voor die beschuldigingen ieder gegrond bewijs ontbreekt en dat zij dus voorstelt, dien commissaris in zijne betrekking te handhaven. GRIEKENLAND. Den 4 hebben de engelsche duitschefransehe en italiaansche gezanten in een langdurig onderhoud met den minister Koumoundouros aangedrongen op eene beslissing in zake de grensrege ling met Turkije door een scheidsgericht, waartegen de openbare meening steeds gekant is. Deze wenscht oorlog. 32000 Man van de reserve zullen weldra op geroepen worden. ITALIË. Onder de nagelaten papieren van kardi naal Antonelli is volgens de Nordd. Allgemeine Zeitung een brief gevondendoor wijlen Koning Victor Emma nuel aan Paus Pius IK geschreven toen Rome door de italiaansche troepen bezet werd. De Koning ver klaarde daarin overtuigd te zijn dat hij aan de Kerk een dienst beweesdaar Rome anders aan den opstand prijs zou zijn gegeven. Op dien brief was eene kant- teekening door den Paus gesteldwaarin hij den Ko ning dank betuigde voor dien voorzorgsmaatregelhoe wel genoodzaakt tegenover de wereld daartegen op te komen. In de laatste dagen werd vooral in fransehe bladen in min of meer bedekte termen te kennen gegeven dat Italië eerzuchtige plannen koesterde ten aanzien van Tunis. De Diritto ontkent in een lang artikel aan dat Vraagstuk gewijd dat Italië in dat opzicht eerzuchtige plannen heeft. Italië heeft altijd gemeend dat Tunis een onafhankelijke staat moest zijn. SPANJE. Den 10 vangt de beraadslaging aan over het adres van antwoord der Kamer op de troonrede. Levendige beraadslaging wordt daarbij verwacht. ZUID-AFRICA. Een afdeeling boeren zou, volgens bericht uit Durban het grondgebied van Natal betre den hebben om het voorwaarts rukken der engelsche troepen van den kant van Natal over den Draken- berg te beletten. ZLID-AMERIOA. 14 Chileensehe oorlogschepen en 4 transportsvaartuigen verschenen den 19 November ter hoogte van de peruaansche zeestad Pisco, ten zui den van Lima, welke stad stormenderhand ingenomen werd door de troepen nadat eene opeisching afgewe zen was. Be chileenen waren 10000 man sterk en de bezetting bedroeg slechts 1200 man. Door de ophef fing van de blokkade der haven van Ancon hadden verscheidene personen Lima kunnen verlaten. Volgens een bericht aan den gezant van Chili te Parijs zou het chileensehe leger, ten getale van 26000 manzonder tegenstand de vallei van Luvin op 6 mijlen van Lima bezet hebben. Te IJmuiden zijn in 1880 en de 3 voorafgegane jaren binnengekomen 1580 1423 1288 en 1240 en uitgegaan 1530 1346 1278 en 1200 schepen. Van Amsterdam zijn in 1880 direct naar den Rijn verscheept 41,411,928 ponden, meest rogge, tarwe, meel, lijnolie, koffie, wijn rijst, pa'm- en eocosolie tegen 44,809,193 ponden in 1879. Daarentegen werden van den Rijn aangevoerd 116,788,446 ponden meest bewerkt ijzer, spoorstaven, aardappelen, mineraalwater, meelgegoten ijzer staalwaren salpeter verfwaren potasch en wijn tegen 95,723,884 ponden in 1879. Te Nieuwe Niedorp zijn in 1880 geboren 59 kin deren waaronder 1 tweelingoverleden 42 personen waaronder 3 levenloos aangegevene, en gehuwd 16 paren. In den nacht van 2829 Dec. is het mainzer sleepschip Mainz Nr. 16van Antwerpen met witte boonenterpentijn en lijnolie naar den Rijn aan de ducdalven te Hansweert gemeerd liggendewaarschijn lijk door het rijden van het schip bij den feilen wind tegen de palen gezonken. De opvarenden hebben zich bij tijds weten de redden. Schip en lading waren verzekerd. Te Duiken niet ver van Venioo heeft op den nieuwjaarsdag een troep beschonken lieden zekeren Butz aangegrepen en hem niet minder dan 47 waar onder zeer gevaarlijke, messteken toegebracht. Den 19jarigen Ulepers werd door hen met een bijl de her senpan gekloofd en de arm bijna van het lijf afgehouwen. Den 3 werden door een policie-agent te 's Gra- venhage 2 jonge deugnieten gevatdie reeds 18 dief stallen gepleegd hadden en nog in het bezit waren van een nieuw valies met gestolen goederen, waarschijnlijk uit Amsterdam afkomstig. Den 3 is in de kazerne te Leeuwarden eene on- derofficiers-cantine feestelijk geopend. Te Zwolle is den 3 den openingsdag voor het publiek van den spoorweg ZwolleAlmeloo, 's middags eene muziekuitvoering op de Grootemarkt gegeven en 's avonds voor het nieuwe station een prachtig vuur werk afgestoken Daarna werden in de fraai versierde zalen van het Odéon concert, bals en souper gehouden. Alle openbare gebouwen en de meeste woningen waren gevlagd. In den nacht van 34 Tanuari is in de Haar" lemmermeer afgebrand de boerderij van J. D. Duik met 20 koeien 7 paarden 40 kippen enz. Den 4 overleed te Amsterdam in den ouderdom van 63 jaren na een langdurig lijden de boekhande laar Frederik Muller die zijn vak wetenschappelijk beoefende en daarvan verschillende vruchten het licht deed zien, en die als handelaar in en kenner van oude boek- en prentwerken zoowel binnen- als buitenslands bekend was. De Koningin en de kroonprins van Zweden heb ben den 4 bij den hertog van Nassau het dejeuner gebruikt in het Doelen-hotel te Amsterdam. Den 5 heeft prins Fredrik de Koningin een bezoek gebracht in het Amstel-hótel. Ben 5 brak te Anna Paulowna een felle brand uit in de boerderij genaamd „Boermanshoeveaan den Boermansweg. In een oogenblik stond het huis in laaie vlam zoodat de brandweer, ter plaatse gekomen, niets te doen had dan de muren omver te halen en het smeu lend vuur te blusschen; het vee werd gered. Vermoe delijk ontstond de brand in den schoorsteen. In eene vrij ontstuimige vergadering van aandeel houders in het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's Gra- venhageden 4 gehouden, is met 197 tegen 95 stem men verworpen het voorstel van het bestuur om het maatschappelijk kapitaal met J 100,000 te vergrooten. Het vergrooten van de r. c. kerk te Wognum, den 4 aanbesteed, is gegund aan den minsten inschrij ver H. H. Hendriks te Oss voor f 21,400. De concessionarissen van den spoorweg Haarlem- Zandvoort hebben langs het strand ten noorden van den vuurtoren, te Zandvoort, eene groote uitgestrektheid duingrond aangekocht, met het doel om dien, onder de b enaming „Bouwgrond-onderneming Zandvoort", te slechten, van wegen te doorsijden en met woningen te bebouwen of den bouwgrond te verkoopen. Te Banholt, gemeente Mheer, is voor eenige jaren eene r. c. kerk gebouwd maar ongeoruikt gebleven omdat de bisschop van Roermonde tot heden geen geestelijke voor die gemeente heeft benoemd. De ban- holtershet wachten moede, hebben zich onlangs tot den aartsbisschop der oud-roomschen te Utrecht gewend, en door diens bemiddeling heeft de duitsche oud-room- sche bisschop Reinkens een geestelijke uit Bohemen gezonden om met Kerstmis de dienst in het kerkge bouw te verrichten. Van de te Pernis te huis behoorende sloep Cast. zijn, toen het visschen afgeloopon was en men, wegens zwaren storm en hooge zeeën, het zeil zou reven, van de 9 matrozen en den stuurman, die zich op het dek bevonden, 5 matrozen en de stuurman door eene stort zee over boord geworpen. De laatste werd door eene volgende stortzee weêr op de sloep geworpen en een matroos werd gered maar de 4 anderen verdronken. Onder de armen der herv. gemeente te Katwijk aan Zee is verdeeld eene daartoe uit Amsterdam gezon den gift van f 600. Tot onderwijzer te Maartensdijk is benoemd de heer M. Kroon te Oudsarspel. Plet op het Borkummerrif gestrande schip Her man Johannes is door eene stoomboot af en te Geeste- munde binnengebracht. Ook het op de Grienderwaard gestrande tjalkschip Gratitude, geladen met rijstis af- en te Harlingen binnengebracht. Het adres van professor Harting aan de engelsche natieten behoeve der Transvaal is binnen weinige dagen door meer dan 5000 landgenooten geteekend. Voor de 4 pets. leening der provincie Groningen is 5% miljoen ingeschreven. Aan de gewone inschrij vers wordt waarschijnlijk 52 p. c. toegewezen. Voor het bouwen eener r. c. kerk met toren en pastorie te Vinkeveen is minste inschrijver C. v. Schaik te Bedum voor f 176,799. Op de Grootemarkt te Enschedé zijn proeven, genomen met de annihilateur of vuurbluschmachine van den heer G. Bernheim uit Mulhausen, en wel in bijzijn van het gemeentebestuur, fabrikanten en een talrijk publiek. De proeven hebben uitstekend voldaan. Een stapel van ongeveer 3 ellen lengte en breedte en 3.5 ellen hoogte was opgericht van droog hout, takke- bossen enz., overgoten met 20 kan teer en 40 kan peterolie. Toen dit ontstoken was verspreidde zich eene zoo groote hi tedat de omstanders werden teruggedreven. Toen de geheele stapel één kolossale vuurklomp was, begon de heer Bernheim met een zijner annihilateurengevuld mot 4U water en Vs chemi caliën, het blusschen. Zoodra de kleine straal het vuur bereikte, ontwikkelden zich terstond in het vuur dikke gaswolken, die de vlammen uitdoofden. Dit geschiedde in 45 seconden. Na door het bijvoegen van peterolie het vuur we der te hebben aangewakkerd, zoodat nog sterker vuur gloed was verkregen werd het vuur andermaal, en nu in 72 seconden, gebluscht. Ten derden male werd nu de stapel geheel met peterolie begoten waardoor na verloop van 10 a 12 minuten weder een ontzaggelijke vuurgloed ontstond de geheele blussching werd hierna in ruim 2.5 minuut verricht, onder grooten bijval van de menigte toeschouwers. De restauratie van de Stadhouderspoort aan het Binnenhof te Gravenhage is voltooid. De houten zol dering is door een drievoudig kruisgewelf vervangen ter zijde is eene smallere, insgelijks overwelfde, door gang voor voetgangers aangebracht, en aan de Binnen hofzijde zijn de pijlers de gewelven en de gevel van de galerij grootendeels vernieuwd.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2