ST.I VI"» £Ulcr(ci. dTclegrafi&chc Berichten. ^taS>0~Bcricïitctu De gemeenteraad van Ede heeft den 4, met 11 tegen 3 stemmen, onder niette bezware de bepalingen, aan de gemeente Wageningen vergund het maken en esploiteeren van een stoomtramweg, langs den grind weg van Wageningen door Bennekom tot de station Ede. Tot heemraad van den polder Westzaan is door den Koning benoemd D. K. Haremaker. Voor de betrekking van opzichter bij de ge meente-reiniging te Haarlem hebben zich ruim 300 sollicitanten aangemeld. Aangaande het nederlandsche stoomschip IJmui- den, den 27 October uit IJmuiden naar Stettin ver trokken, is sedert niets meer vernomen. De hoofdbesturen der Hollandsche, Geldersche en Eriesche Maatschappijen van Landbouw hebben op 28 December gevolg gegeven aan het genomen besluit, tot het richten van een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ter verkrijging eener subsidie van 5000, tot dekking van de kosten der nederlandsche inzending op de in dit jaar te Bir mingham te houden vee- en zuiveltentoonstelling. Zij verzoeken alle vereenigingen van landbouw in Neder land hunne poging door het indienen van adressen van adhaesie te steunen. Als een bewijs hoe zacht het weêr, weinige dagen geleden neg waskan dienen dat te Hoogcarspel den 5 's ochtends op een erf een tiental bloeiende ma deliefjes (Bellis perennis) zijn geplukt De Landbouwvereeniging te Veendam en Wil- dervank heeft land gehuurd ten einde met 15 soorten van aardappelen, alle uit zaad gewonnen, een proef te nemen om uit te maken welke van die soorten voor de cultuur ten onzent het best voorkomt. Voor de rechtbank te Amsterdam is door den officier van justitie, op grend van art. 114 van het Code Pénal, f 100 boete geëischt tegen den inspecteur van policie Gezelschap die op 2 September een koet sier der Amsterdamsche Rijtuigvereeniging niet alleen onheusch bejegend heeftmaar hem ook gedurende eenige uren heeft doen opsluiten.. Terwijl de koetsier met zijn rijtuig op den Dam stilstond rookte deze een sigaar, hetgeen door genoemde Vereeniging niet door de policie verboden is als er met passagiers gereden wordt. De koetsier weigerde dus het rooken te laten toen de inspecteur hem daartoe barsch ver maande maar zoodra de inspecteur in het rijtuig stapte, om zich naar bet policicbureau te doen brengen, wierp de koetsier zijn sigaar weg. Aan bet bureau had tus- schen beide personen eene woordenwisseling plaats, welke hiermede eindigde dat de inspecteur den koet sier in bewaring deed nemen, waaraan eerst "s nachts te 1 uur toen de inspecteur, die bet oplaten van een luchtballon was gaan bijwonen, terugkwam, een einde werd gemaakt. De inspecteur brengt tot zijne verde diging in dat de koetsier beschonken was, ofschoon het niet bekend isdat deze zich ooit aan sterken drank te buiten gaat. Trekking der Ie. klasse 5 Januari, 3e. lijst. No. 11G98 f 2000, No. 13020 15589 en 17545 1000 No. 736 3 en 13435 f 400, No. 5033, 10817, 13188 en 18436 f 200, No.2 61, 4621, 12654,14235, 18715 en 19101 100. WATERSNOOD. Den 2 bevonden zich nog 1000 personen van Nieuw- kuik Elshout enz. op den dijk. Langs den dijk onder Drunen zwierven 800 runderen rond. Dien dag werd te 's Hertogenbosch 10000 ponden brood van de Haag- sche Meel- en Broodfabriek ontvangen. In overleg met de afgevaardigden der algemeene commissie te Amster dam, heeft de provinciale commissie Heusden en Wer kendam aangewezen als middenpunten van waar uit hulp verleend wordt. Van uit Werkendam wordt gezorgd voor de noodlijdenden in de gemeenten Andel, Giessen, Rijswijk, Almkerk, de Werken c. a., Woudrichem en Dussen van uit Heusden voor die in de gemeenten Oudheusden c. a., Hedikhuizen Herptc. a, Wijk c. a., Veen, Meeuwen c. a Heesbeen c. a en Drongelen c. a., Naar Tilburg werden den 3 weder noodlijdenden ge zonden alsook 200 naar Utrecht. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen verleent langs hare lijnen kosteloos vervoer voor de noodlijdenden. Som mige lieden willen hunne half verdronken huizen of de plaatsan waarbeen zij gevlucht zijn niet verlaten om nog zooveel mogelijk voor hun vee te kunnen zor gen. Een aantal menschen en ook veel vee zijn naar Ammerzodeu de rivier overgezet. Den 3 is de berin ging van de doorbraak begonnen. Wegens bet afloopend water is de stoombootdienst naar Vlijmen den 4 ver vangen door eene geregelde dienst van zeil- en roei- bootenook naar Nieuwkuik. Het comité van het Roode Kruis te Eindhoven beeft 700 voor de nood lijdenden ingezonden. Den 4 is de Mariapolder onder Dussen ingeloopen. Het water staat er '2 ellen hoag en 1000 menschen verkeeren er in nood. Voortdurend doet het hooge water, gezweept door feilen wind nog huizen instorten in de overstroomde gemeenten. Van wege het geneeskundig staatstoezicht wordt gewaar schuwd tegen het gebruik van het vleesch van verdron ken vee. De Algemeene Vereenigde Commissie te Amsterdam overtuigd, dat duizenden van alles beroofde landgenooten in de eerstvolgende weken geen middel van bestaan zuilen hebben dan hetgeen hun de openbare liefdadig heid zal verstrekken en dat hare kas spoedig uitgeput zal zijn, ziet zich genoodzaakt een dringend beroep te doen op de weldadigheid van het algemeen. De Landbouw-courant, opgericht in 1847 door wijlen dr. J. Wttewael, sinds Juni 1862 geredigeerd door dr, L. Mulder, uitgaaf van W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle is haren 35sten jaargang ingetreden. Dat zij aan hare roeping beantwoord heeft blijkt wel uit de lange reeks van bekrooningen welke zij binnen- en buitenslands verworven heeftnadat zij reeds in 1862 met het koninglijk wapen was vereerd. Zij verschijnt 2 malen 's weeks met vaste medewerking van tal van landhuishoudkundigen en van practische landbouwers die over onderwerpen den akker- en tuinbouw vee- en houtteelt betreflende, hunne kennis en ondervinding mededeelen. Vele malen is de tekst versierd met af beeldingen het eerste nummer voor 1881 met die der beide te Berlijn door de firma Wiegandt, Hempel en Parey uitgegeven fraaie oleografiëneene hollandsche koe en een hollandschen stier voorstellende. In de laatste dagen van December heersebte in de Vereenigde Staten overal strenge koude. Zelfs in de zuidelijke Staten was zij zoo gestreng dat het katoen- plukken gestaakt moest worden. Te Jocksonville in Plorida (zuidelijke Staat) bevroren zelfs de sinaasappelen aan de boomen. Het spoorwegverkeer werd overal door de sneeuw gestremd. De Landbouw-Courant deelt het volgende mede Voor den katoenoogst van 1880 die op 6,000,000 balen geschat wordt zijn 75000 Engelsche mijlen bandijzer noodig, om die balen bijeen te houden eene lengte gelijk aan driemaal den omtrek der aarde. Elke katoenbaai heeft zes banden. In het geheel zullen die 75,000 Engelsche mijlen bandijzer 600,000 centenaars (halve kilo's) wegen. De hoeve van zeker landman in de nabijheid van Charleroi was ten gevolge van den watersnood onder- geloopen en twee groote varkensin hun hok opge sloten dreigden te verdrinken Zoodra de boer het gevaar bemerktewaarin zijne beide kostgangers ver keerden waadde hij door het water, dat hem tot hal verwege het lichaam reikte en met buitengewone in spanning gelukte het hem de deur van het hok te openen. Door bet instinct van zelfbehoud gedreven zwommen de beide dieren met zulke overhaasting het hok uitdat zij hun redder omverstieten die zijne eigen redding slechts aan een toeval te danken had. Eensklaps ondergedompeld strekte hij de beide handen uit en het gelukte hem met iedere hand den staart van een zijner beschermelingen te grijpendie thans op hunne beurt hun redder veilig en wel in zijne wo ning brachten. Het tooneel dat nu tussehen die drie drenkelingen plaats greep, is beter te gevoe en dan te beschrijven. Een boer in de gemeente Koudekerk leed aan een sleepende en ongeneeslijke kwaal, die hem maanden lang zijn kamer deed houden tot hij eindelijk korten tijd geleden bezweek. Hij was in 't bezit van drie katten, waarvan er twee onverpoosd tot aan zijn jongsten snib bij hem zaten aan tafel of in de onmiddelijke nabijheid van zijn leger stede. Ook toen het lijk was in de bist gelegd zat de eene kat op en de andere onder de lijkkisttotdat eindelijk de huisgenooten begrepen de beide trouwe dieren te moeten verwijderen en den toegang tot het doodenvertrek beletten. De beide dieren waren daarop zeer mistroostig, en stelden zich toen tevreden meteen zitplaatsje op den zolder, vlak boven de lijkkist, terwijl zij al het hun toegediende Voedsel en lekkernijen hard nekkig bleven weigeren. Twee dagen na de begrafenis stierf' de eene, en binnen eene week was ook de andere trouwe vriendin gestorven. Een eigenaardige bijdrage tot de kennis van den toestand der schutterij in Nederland levert de gemeente Gouda. Iu die gemeente staat aan het hoofd der d.d. cchut- terij een commandant met den personeelen rang van luit.-kolonel die sinds een tweetal jaren woonachtig is in Gelderland. Toen hij vertrok meer.de men na tuurlijk dat door hem ontslag zou worden gevraagd daar hij in genoemde provincie toch bezwaarlijk bevel kon voeren over schutters in Zuidholland. Dit gebeurde evenwel niet en de officier, die op den commandant in rang volgde nam zijne betrekking waar. Intusschen ziet men nu het volgende gebeuren: De kapt.-plaatsverv.-commandant iegt b.v. een nalati- gen schutter eene boete op, Deze wendt zich tot den commandant in Gelderland met verzoek de boete in te trekken welke daaraan niet zelden gevolg geeft zoodat de plaatsv. commandant het boete-briefje terug krijgt met de woorden „Ingetrokken. De Commandant Dat dit aangenamer is voor den schutter dan voor den plaatsv. commandant laat zich begrijpen en tevens dat zich in Gouda nu en dan de wensch doet hooren naar een commandantdie zich niet bepaalt tot het intrekken der opgelegde boeten. In den nacht van 2 op 3 Januari stortte een deel van het dicht bij den "VVeser gelegen stationsgebouw te Bremen in doordat de grondslagen door het water ondermijnd waren. Sedert eenigen tijd waren in Prankrijk koperen pen ningen in omloop gebracht, met de beeldtenis van Hendrik IV aan den eenen en die van Hendrik V, Koning van Prankrijk, aan den anderen kant, met de woorden: „Hij zal terugkomen." Na een langdurig onderzoek werd ontdekt dat deze penningen verspreid werden door een ondergeschikt beambte aan eene R. K. boekerij. Deze persoon werd ter verantwoording geroepen omdat het slaan van peningen zonder bizondere vergunning ver boden is, waarna hij onmiddellijk verklaarde, dat die pen ningen niet op de munt geslagen waren maar dat hij eene machtiging van 1877 bezatwelke hij weigerde te vertoonen uit erkentelijkheid jegens den minister die hem afgaf en daardoor in moeielijkheden kon ko men. Deze zaak is aanhangig bij een der rechters van instructie bij de rechtbank der Seine. Volgens „Zalsmans Jaarboekje voor kerk school en zending voor 1881" zijn er in ons land 360 chr. ger. gemeenten met 282 predikanten waarvan ds. O. Ste- ketee te Nieuwedorp G. Wissink te Appelscha en P. Dijlisterhuis te Uithuistermeeden elk 40 dienstjaren tellen. De chr. ger. gem. te Rotterdam heeft 4065 die te Amsterdam 3900, die te Hoogeveen 2300, die te Leiden 2000die te 's Gravenhage 1370d ie te Kampen 1230die te Groningen 1200 en die te Stads kanaal ook 1200 leden. Het aantal onderwijzers der chr. bijzondere scholen bedraagt 335, waarvan te Amsterdam 25, te Rotterdam 13, te Utrecht 15 en te 's Gravenhage 8 werkzaam zijn. Aan de theol. school te Kampen zijn 56 litterarische en 41 theologische studenten. Kappers van alle landen spannen samenzegt de Huisvrouwom de hedendaagsche doodeenvoudige kap sels die hun kunst bijna geheel overbodig maken door meer ingewikkelde te vervangen waarbij valseh haar onmisbaar is. In Engeland begint men dan ook alweer rouleaux en krullen te dragen die in allerlei vormen door de haarvirtuosen worden afgeleverd Men maakt er echter veel werk van om die zoo weinig mo gelijk zwaar te hebben opdat het eigen haar er niet onder lijde. Te Darmstad is uitspraak gedaan in een proces we gens vervalsching van de verkiezing voor den gemeen teraad in eene nabijgelegen plattelandsgemeente. Door hulp van den zoon des burgemeesters en een politie agent was een ingezetene, Diehl geoaamd, in het lo kaal geslopen alwaar de stembus ter verzending naar den zetel van het district gereed stond. Door middel van valsche sleutels, hem door den politieagent verstrekt, heeft hij de slecht verzegelde bus geope td, vijftig stem briefjes er uitgenomen en daarvoor vijftig andere met den naam van den candidaat zijner partij in de plaats gelegd. Diehl en de politieagent zijn ieder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met verlies van zekere burgerrechten voor den tijd van drie jaren. De zoon van den burgemeester is als medeplichtige veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Betreffende de proeven te 's Gravenhage genomen met het Siegmund-schietmasker en het eteekmasker van Bruneau deelt het Vad. mede Twee zware ossen werden met behulp der maskers neergeveld de eerste met het schiet-, de tweede met het steekmasker. On- middelijk nadat het schot was afgegaan of' de slag toe gebracht viel het dier volkomen bewusteloos neer en na niet meer dan een paar minuten wüb het leven ge vloden al bleven natuurlijk de spiertrekkingen iets langer aanhouden. Door de zekerheid en snelheid waar mede en de pijnlooze wijze wanrop de dood met de aanwending van het slachtmasker veroorzaakt word't komt het ons voor dat het gebruik daarvan de voor keur verdient boven de vroegere wijze van slachten. Dat op de spoorwegen in damescoupés niet gerookt wordtweet ieder. Een bewoner van Petersburg kon zich echter dezer dagen van bet tegenovergestelde over tuigen. Hij bracht des avonds een damedie naar Moskou moestnaar den trein. Zij wenschte in een coupé eerste klasse voor dames te reizen maar stond niet weinig verwonderd toon zij, aan de coupé gekomen, deze vol rook vond, De daarzittende dames hadden eens opgestoken en daar de dame liever niet in zulk een rookhok zatvroeg haar geleider aan den conduc teur om een andere coupé. Deze bestond nietwas het antwoord. Toen hij daarop naar den chef ging en zijn verzoek herhaalde, vernam hij dat wel heeren coupés „niet rooken" waren maar voor dames beston den die niet. "Waar moet dan een alleenreizende dame zitten die niet in dien rook wil zijn, vroeg hij knorrig Die kunnen in een heeren coupé „niet rooken" plaats nemen, was het antwoord van den chef en er was niets aan te veranderen, de dame moest in die heerencoupé of bij de rookende dames plaatsnemen. Te Dusseldorp is zekere apotheker Benemanndie een aan jicht lijdenden kapiteiu tot misbruik van opium verleid en op den rand des grafs gebracht had, wegens afzetterij tot 1 jaar gevangenisstraf en 2 jaar verlies van burgerrechten veroordeeld. Door middel van al lerlei bedreigingen had hij zijn slachtoffer hooge som men voor het heulsap doen betalen in vier jaar tjds 9000 mark. De schoonbroeder van den kapitein door de vrouw des laatsten te hnlp geroepen bracht de zaak aan. Te Parijs is een vermogend grijsaard in een krank zinnigengesticht geplaatst, die het verstand verloren heeft tengevolge van het lezen van allerlei berichten omtrent misdaden. Een zonderlinge gril dreef hem om zich steeds te verdiepen in de verslagen van criminele rechtsgedingen waarvan hij een groote verzameling bezatof romans vol afgrijselijkheden. Zelden ging hij uittenzij om de zittingen der rechtbank of die van het Hof bij te wonen. In den laatsten tijd begon hij gevaarlijk te worden daar hij zich allerlei wapentuig aanschafte den mond vol had van de schrilikelijkste wandaden die hij bedreven beweerde te hebben, ieder dreigde die hem naderde enz. Londen, 6 Jan. De Koningin opende heden het parlementin de troonrede werd aangaande de Trans vaal gezegd, dat men hoopt het Engelsch gezag aldaar te zullen herstellen omtrent Afghanistan dat Canda- har niet zal bezet blijven. De Koning heeft benoemd tot rechter in de arrond.- rechtbank alhier mr. P. A. v. Leeuwensubstituut griffier bij de rechtbank te Rotterdam, en tot kanton rechter mr. M. Buchner, thans kantonrechter te Helder. Een belangrijk onderwerp was Dinsdag-avond 1.1. aan de orde. Dr. Waalewijn behandelde de bloedarmoede

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3