Buttcnlitub Verrassingen en geheimen. pen, zoolang de eensgezindheid bewaard blijft. Maar hoe lang zal dit duren Zullen de arbeiders, de dagloonersde werklieden van deze niet-betalende pachters die hen thans steunen in hun verzet tegen de landheeren, niet weldra hoo;e- loon eischendat de pachters, nu zij geen landhuur voldoen, immers zonder bezwaar kunnen betalen? Zul len zij niet telkens hoogere eischen stellen Zullen zij hun werk niet gemakkelijk opnemen, of op hunne beuit weigeren te arbeiden Zullen zij niet hun deel van den grond eischen, en wat zullen de pachters tegen hen vermogen De toestand kan op deze wijze zeer ingewikkeld worden. Elke voorspelling is hoogst ge waagd en het verstandigste is de gebeurtenissen af te wachten. Dat kan echter de Engelsche Regeering be zwaarlijk doen Zij mag niet uitstellen, maatregelen te nemen tot verbetering waar die slechts mogelijk zijn en tot voorkoming van grooter kwaad; maar dut haar taak moeilijk is, zal wel niemand ontkennen. De toestand is de wrange vrucht van vroeger gepleegd onrecht dat niet ongedaan kan worden gemaakt; het tegenwoordig geslacht erkent hetmaar hoe een oplossing een uit weg te vinden, die tot bevrediging en verzoening leidt ENGELAND. Den 4 wilde het volk te Newbrook bij Claremorris in Ierland een deurwaarder beletten aan een pachter een bevel tot uitzetting uit te reiken, waardoor de politie verplicht werd tot het doen vau een aanval met de bajonet. Daarbij werden verschei dene personen gekwetst en wel vier doodelijk. De Paus h-reft in een aan den aartsbisschop van Dublin gericht schrijven de iersche katholieken aange spoord de wet te eerbiedigen. Hij meent, dat Ierland's wenschen door Engeland veel gemakkelijker vervuld zou den worden hield het zich streng binnen de wettelijke grenzen. Hoe Gladstone als hoofd der oppositie geheel anders dacht over de Transvaal dan nu als ministerwordt duidelijk uit hetgeen hij op 25 Nov. 1870 te Edinburg en op 18 Maart 1880 in het parlement omtrent die zaak zeide, zooals de Globe in herinnering brengt. Bij de eerste gelegenheid zeide hij dat de regeering in Afr'ca inge lijfd had de Transvaal, bewoond door vrije europeesche, christelijke republikeinsche mannen die zij goed vond onder een koninklijk gezag te brengen hoewel van de 8000 stemgerechtigden 6500 tegen die inlijving opkwa men. Dit waren de omstandigheden, waaronder men van republikeinen onderdanen van een koninglijken staat wilde maken. En bij de tweede gelegenheid, dat Beacons- field verplicht was nog meer geld uit te geven tot hand having der heerschappij van de Kroon over mannen, de protestautsche godsdienst belijdende Hollandsch van oorsprongkrachtigkoppig en halstarrig evenals de engelschende Hollanders van de Transvaal. Het wordt dikwerf beleefd, dat ministers anders spre ken dan toen zij als lid der wetgevende macht hun best deden, om zeiven op het kussen te komen en daartoe geene middelen ontzagen, doch de onbeschaamde wijze waarop deze engelsche minister zoo hoog geroemd en verheven om zijne rechtschapenheid enz. zich zelvec verloochentkan niet genoeg aan de vergetelheid ont rukt worden. Als men behoort tot die krachtige, kop pige en halsstarrige Hollanders, kan men het betreuren, geen lid van het parlement te zijn om op krachtige koppige en halstarrige, dat wil zeggen hollnnd*chewijze dien minister te zeggen hoe men over zulk een per soon oordeelt. Generaal Evelyn Wood vertrekt naar de Kaap, om het bevel te voeren over de troepen tegen de boeren. De Liverpool Poste een der bladen die de herroe ping van de inlijving der Transvaal voorstaan, verklaart dat het onmogelijk is niet iets te gevoelen voor hare bewoner-, die zjo hardnekkig zich vastklampen aan hunne onafhankelijkheid. Vooreerst behoort de kolonie hun wer kelijk toe, want zij stichtten en bevolkten haar, doch bovendien is niet hun opstaan ter verkrijging van eigen II. De laatste woorden werden aan den trap geuit, tot waar luitenant v. Pleissenbaeh zijn vriend uitgeleide deed. Daar deze zijn verder geleide rfweerde, knikte hij hem n g eens vriendelijk toe en ging dan terug. Een oog-nblik bleef bij luisterend staan in de hel verlichten korridor en sprak bij zich zeiven „Men hoort geen enkeien toon meer, het onderwijs is zeker afgeloopen ik zal dus maar dadelijk naar Georgine gaan en haar van het bezoek van mijnen ouden vriend vertellen. Ik ben vrij zeker overtuigd, dat Martens haar bevallen zal, wanneer hij baar ten minste in haar zwak weet te trefieD. Of hij daartoe in staat zal zijn Ik geloof dat hij verduiveld weinig begrip heeft van kunst." Onderwijl had de heer von Martens de straat bereikt. Aan de deur wachtte de landauer van het hotel de Prussede knecht maakte het portier open, sloeg met veel geraas de trede neder en sioot het rijtuig weer nadat bij van zijnen heer den last ontvangen bad naar het hotel te rijden. Vlug klom hij daarna naast den koetsier op den bok en in snelle vaart vloog het rijtuig vooruit. Daar verwolkomd met een eerbiedigen groet van den portier en onderdanige strijkages van den ober- kellner, Pep de heer v. Martens den gang door naar de naast de eetzaal gelegen rookkamer. In 't voorbijgaan had een reusachtigbont aanplakbiljetmet groote letters en allerlei figuren zijne aandacht getrokken en toen hem de oberkellner gedienstig van hoed en overjas ontdeedvroeg hij „Hoe heet het circusdat hier voorstellingen geeft „Het is een gezelschap dat ieder jaar hier eenige maanden vertoeft, en zich in een buitengewone succes verheugt „Hoe laat begint de voorstelling „Te zeven uur mijnheer." regeering iets, dat engelschen, in dergelijke omstan digheden verkeerendeeven zoo zouden doen en waar voor zij geprezen zouden worden En waarom zou het dan eene misdaad zijn in deze Hollanders Misschien is de beschuldigingdat zij i. boorlingen wreed be- haudelon waar, doch Engeland behoeft nipt in geheel Atnca voor politie-agent te spelen en heeft waarlijk te dien aanzien daar en elders genoeg eigene misgrepen te verantwoorden. Een grcot land mag erkennen, dat het een misslag beging. Alles is verkieslijker dan dat dit rijk voor het oog der wereld optrede als de vertrapper van nationaal gevoel de vijand van eigen regeering De troonrede waarmede den 6 het parlement ge opend werd, houdt in, dat de betrekkingen met het buitenland van vriendschappelijken aard zijn. Over de griekscke grensregeling worden door de mogendheden stukken gewisseld. Verscheidene belangrijke gedeelten van het berlijnsche verdrag, tot heden nog onuitgevoerd gebleven, houden voortdurend de ernstige aandacht der regeering bezig. Het in Ierland heerschende schrikbe wind verhindert de werking der wetverlamt de rechten van bizondere personen en de uitoefening der burgerplichten. De regeeriug zal uitgebreider bevoegd heid vragen tot het herstellen der orde en tot het be sehermen van het leven, den eigendom en de persoon lijke vrijheid der burgers. Hoewel zij zich in de eerste plaats tot deze maatregelen verplicht acht, begeert zij tevens steeds bestaande grieven weg te nemen door voort te gaan met langs den weg van wetgeving verbeteringen in Ierland in te voeren waartoe zij zal voorstellen de ontwikkeling van de begimelen der wet van 1870. Verder zullen verschillende wetsontwerpen worden ingediend o a een om in Ierland een zelf standig bestuur der gemeeDten en graafschappen in te voeren overeenkomstig het in Engeland toegepaste stel sel en een tot af chaffing der lijfstraffen bij het leger en de vloot. Maatregelen zijn genomen om onverwijld En gland's gezag in de Transvaal te herstellen. De op stand aldaar heett noodzakelijk ten gevolge eene ver- daging van het voornemen der regeering om aan de euro peesche kolonisten volkomen plaatselijke zelfstandigheid te verleenen, zonder inbreuk te maken op de belangen der inboorlingen. De bezetting van Kandahar ztl niet gehandhaafd worden. Na de voorlezing dezer rede vingen de werkzaam heden in bet lagerhuis onmiddelijk aan. Minister For- ster kondigde aan dat hij den 7 twee wetsontwerpen zou indienen, strekkende om leven en eigendom in Ierland op meer afdoende wijze te beschermen, het bezit van wa penen te regelen en over het algemeen maatregelen tot handhaving der openbare orde te nemen. Parnell kondigde aan dat hij zich tegen die voorstellen zou verzetten. Minister Gladstone verklaarde dat hij voor Maandag de prioriteit voor die twee wetsontwerpen verlangde en vervolgens iederen dag totdat de zaak afgedaan was. Parnell kondigde daarop een amende ment aan op het adres in antwoord op de troonrede strekkende om het plan tot schorsing der constitution- neele rechten in Ierland te bestrijden. Mac Carthy deelde mede dat hij als amendement zou voorstellen om de gerechtelijke ontruiming van pachthoeven te doen schorsen zoolang het Parlement over de hervor ming der landwetgeving beraadsla igde. Rendel stelde vervolgens een adres van antwoord voordat door het lid Siagg ondersteund weid en waarover de beraad slaging onmiddelijk geopend werd N.rihcote, de eerste spreker, laakte de staatkunde van het kabinet. Glad stone antwoordde o.a dat, al waren de Montenegrijnsche grenzen nog niet volkomen vastgesteld daaruit geen ernstig bezwaar zou ontstaau. Ten aanzien van Grie kenland merkte hij opdat Frankrijk met bizondeie welwillendheid Engeland's denkbeeld in het beiang van allen had ter sprake gebracht. Eene mislukking dezer poging kon ernstige gevaren hebben doch hij be schouwde de europeesche overeenstemming als het bes e middel om die gevolgen te bezweren of hun dreigend aanzien te verminderen. Hij erkende met betrekking tot het proces-Parnelldat hij bedrogen was in de ver wachting dat dit rechtsgeding eene verbetering ;en De heer v Martens wierp een blik op de gangklok. „Het is pas vijf uur, de avond zal nog verschrikkelijk lang zijn. Laat dadelijk een toegangsbiljet voor mij balen." „Zeer goed, wil mijnheer weder het rijtuig gebruiken?" „Neen ik zal te voet gaan. Laat spoedig op mijn kamer vuur aanleggen. De oberkellner verwijderde zich met een tweeden „zeer goed" en de heer von Martens ging de rookkamer binnen en nam een courant ter hand waarin hij zich verdiepte totdat een keilner hem kwam zeggen dat zijne kamer goed verwarmd was, en hij verliet die niet voor het uur van den aanvang der voor.telliDg bijna was aangebroken. Het circus stond op zeer korten afstand van het hotel, op een groot plein, de Vrijmarkt genaamd. Reeds van verre trof de schetterende muziek het oor der voorbijgangers. Toen de heer v. Martens zijne plaats had ingenomen was het eerste nummer van het pro gramma reeds afgeloopen en stoven de clowns onder luid geschreeuw de manege binnen. Zij schenen v. Mar tens weinig belang in te boezemen, want met aandacht bekeek hij door den tooneeikijker het publiek in het ronde. Ook het volgende nummer: „De kleine Eugène Eürst in zijne onnavolgbare sprongen op het ongezadelde paard," vermocht hem niet te boeien ofschoon de kleine uit muntend zijn best deed. Eerst toen mejuffrouw Wanda Sumiroff, de beroemde scboolrijderesde manege bin nenreed begon hij meer aandacht aan de voorstelling te schenken. Het was inderdaad een betooverend tooneel, te zien, hoe dat slanke; bekoorlijke meisje haar paard in alle gangen en wendingen bereed, hoe dat prachtige, edele dier op de maat der muziek verschillende passen uit voerde of eene sierlijke buiging maakte of een knie val deed hoe zijn berijdster het eerst in draf, dan in regelmatigen galop om op onderling gelijke afstanden geplaatste, stoelen liet zwenken, die door bet paard liet omwerpen en daarna weer oprichten of boe het tot gevolge zou hebben in den staat van wanorde in Ier land. Hij betreurde, dat dwangmaatregelen noodig wa ren. De beraadslaging werd daarop tot eene volgende zitting verdaagd Ook 'et t', oogerhuis beraadslaagde den 6 des avonds over het adres in antwoord op de troonrede. Beacons- field beweerde dat de regeering. bij hare begeerte om de staatkunde van hare voorgangster omver te werpen, den vrede naar buiten en van binnen in gevaar had gebracht. Doch met het oo'g op den ernstigen toe stand in Ierland mocht hare n acht niet verzwakt worden. Minister Granville verdedigde de regeering. Hij be streed de beweering, dat zij zich de omverwerping van het berlijnsche verdrag ten doel stelde. Integendeel trachtte zij daaraan uitvoering te geven Hij verdedigde hare houding tegenover Ierland. Dwangmaatregelen en wijziging der wet op het grondbezit waren noodig. Het adres van antwoord werd daarop zonder stemming aangenomen. FRANKRIJK. Cipriani, een Italiaan, door de re geering wegens zijne tot opruiing strekkende hande lingen over de grenzen gezetverklaart in een aan Rochefort geschreven brief, dat hij den titel -anfransch burger niet begeert onder eene regeering, welke niets anders is dan eene keizerlijke prefectuur. Zijn vader land is de werelden waar een dwingeland te fnui ken, een misbruik uit te roeien een verdrukt volk te verdedigen is, tiekt hij ten strijde zonder ophef of pocherij zooals altijd tevreden zijnen plicht te vervul len. Mocht Frankrijk ooit weer in gevaar komen, dat hij niet wenschtdan was hij zeker, dat zijne voor hoede meer verdrevenen dan bevrijders zou bevatten. Het kon nu gelukkig die diensten echler missen want bet had God, Gambetta en den prefect van politie, om het te beschermen. Baudry d'Asson is in hooger beroep tegenover Gam betta en de questoren der Kamer mede niet ontvanke lijk verklaard De heer Graux, die de verantwoordelijkheid op zich genomen had voor den brief, door zijne echtgenoote aan het kamerlid Laehaut gericht over den heer de Girardin, als bet hoofd der duitsche spionnen, is den 4 in een tweegevecht met den heer d'Infreville neef van mevrouw de Brimontwie naam mede in dien brief ter sprake was gekomen gewond onder een zijner oogen. Aller aandacht is gevestigd op de gemeentelijke ver kiezingen den 9 gehouden wordende. De gematigde republikeinen schijnen groote kans te hebben van over- winners te zullen zijn. Eene groote menigte woonde Blanqui's begrafenis bij. Zij wordt op 15000 personen geschat. Op zijn graf werd o. a gesproken door de zachtzinnige burgeres Louise Michel. Wanordelijkheden van beteekenis had den niet plaats. Bij den ingang van het kerkhof was alleen eenig gedrang. Rochetort, die voor den aanvang der redevoeringen vertrokken was moest zich door de vlucht aan de betooniugen van hulde der menigte ont trekken. PORTUGAL. Engeland vroeg vergunning om zijne naar de Transvaal gaande troepen over portugeesch grondgebied te laten gaan. VEREENIGDE STATEN. De heer Nathan Golf van West-Virginia is tot minister vau marine benoemd. ZUID-AFRIKA. Volgens berichten tot 14 December was den 8 te Paardenkr«al een groote vergadering van boeren aangevangen vierduizend waren tegenwoordig en dat getal groeide voortdurend aan. Kruger was nog bij hen of-choon voor gematigde stappen gestemd, scheen hij zijn land in het gevaar niet in den steek te willen laten. De engelsche regeering had de vergadering niet belet, maar schriftelijk gewaarschuwd, dat de aanvoer ders en alle betrokkenen in ersonen cn goederen aan sprakelijk werden gehouden voor hetgeen verricht werd. Zij zou alleen toeziendat de wet geërbiedigd en hoe zij gehandhaafd werd. Inmiddels werden maat- besluit in vollen ren over hooge barrières sprong, die dicht bij elkander zijn weg versperden. Het was zonderlingdat men aan het meisje niets kon bespeuren dat herinnerde aan het Slavische type, hetgeen men uit den aard van haren russischen naam allicht zou vermoeden. Het prachtige goudblonde haar, dat in dikke vlechten onder den elegantenmet een blauw li: t versierden amazone-hoed te voorschijn kwam, de donker blauwe oogen en goed gevormde wenk brauwen, de smalle ovale vorm van het aangezicht met die voorname, aristocratische uitdrukking, üe vriende lijke, kleine mo- d waarvan de bovenlip een weinig was opgetrokken, dat alles deed eer denkei aan de engelsche natie dan aan de russische. Maar op het prog'amma werd zij door den directeur Eürst als een russin aangeduid, en die moest toch wel het best met zijn personeel oekend zijn. Russin of Engelsche in ieder geval bracht zij het publiek in verrukking. De heer v. Martens wendde geen oog van haar af, bij had zich zoo ver mogelijk voor over gebogen het leek wel, of de scherpe blik, waar mede hij de amazone fixeerde, bestemd was om haar, als met magnet.sche kracht, te dwingen, naar hem te zien. En inderdaad ontmoette haar oog in liet volgend oogenblik het zijne, ja zelfs zou een aandachtig be schouwer hebben kunnen opmerken, ilat Wanda Sumi roff plotseling kleurde en dat hare linkerhand die an ders zoo vast de teugels voerd6licht beefde, tenge volge waarvan het paard eene verkeerde beweging maakte en bijna uit den pas was geraakt. Evenwel geschiedde dit alles zóó snel, dat 't hoogst waarschijn lijk door niet meer dan één enkele persoon in het cir cus werd opgemerkt. En die eene was de heer v. Martens. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2