No. 4\ Drie en tachtigste Jaargang. 1881 Z O N D A G TWEEDE BLA D. BEïlICHT. Prijs der gewone Advertentiën JODOCUS V.4S\OliKK\ll(ilt(< heelt ons voor de Summers van Woensdag: en Vrijdag- een schrij ven toegezegd. De Uitgevers. Officieel (Bcbccltc iSinuculciub CUlcvlci Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven.. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van L5 regels 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS' TEE ZOON. ALK IIA A Nog kwamen de volgende giften in voor de wa- tersno-'xllijdenden Q f 1Ó„11; van een Weduwe 1,G. 10, Familiekring Oudejaarsavond 4.861 1 Mej. F een coupon van 1,98; C. f 1.Totaal bedrag van hetgeen tot heden ontvangen werd f 96.65£. Ter gemeente-secretarie zijn tegen betaling der kosten, ver- krijebaar de volgende gedrukte stukkenverordening op de heffing en invordering eener plaatselijke directe-beiastingbe sluit omtrent, de kermis; politieverordening op het bouwen; algemeene schoolverordening en verordening op bet rotkreupel. REK.ENINGEM wegens leverantiën enz., t,qn diensle der gemeente Alkmaar over 1880, worden ten spoedigste ingewacht bij den gemeente architect of ter gemeente-secretarie. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet, Commissariaat van Policie bet navolvende voorbanden, als: een prot.estant.sch kerkboek, een boegspriet., een honden-balsband, eenig paarscli breiwerk, een bandschoeneen zwarte damesdoekeen roodbonte zakdoek en vijf zakken met groene erwten. De rechtbank te Amsterdam heeft den 4 eene opmerkelijke bt slissing genomen. A. bad geld te vor deren van B., waarvoor C. en D. een borgtocht had den geteekend met afstand van het voorrecht van uit winning. B. ging failliet en A. dagvaardde de borgen tot betaing, bewerende dat hij met bet faillissement niets te maken bad daar de borgen van het voorrecht van uitwinning hadden afstand gedaan. Desniettegen staande verklaarde de rechtbank den schuldeiscber in zijn vordering niet ontvankelijk daar deze zich eer-t in bet faillissement van den schuldenaar had moeten laten verifiëeren alvo ens de borgen te kunnen aan spreken. In den nacht van 56 Januari zijn te Lienden 5 burgerwoningen en 2 schuren afgebrand bij 4 kon van den inboedel niets gered worden. 1 Paard, 15 varkens 2 geiten en 1 hond zijn in de vlammen omge komen. De huizen waren, ofschoon zeer laag, verzekerd. De kroonprins van Zweden is den G van Amster dam naar Neuwied vertrokken. De inspecteur van policie Geselschap te Amster dam is den 6 door de rechtbank aldaar ontslagen van alle rechtsvervolging. Wel werd bewezen verklaard, dat hij de grenzen zijner bevoegdheid, welke hij moest kennen, had overschreden, maar niet, dat hij dit wil lens en wetens had gedaan wat voor de toepasselijk heid der wetsbepaling omtrent de onwettige aanhouding een vereischte is. De rechtbank te Amsterdam heeft den 7 uitspraak gedaan in de zaak van G. P. Farber, bijgenaamd Over- beek te Buiksloot, beschuldigd van onbevoegde uit oefening der geneeskunst als bedrijf. Zich vereenigende met de conclusie van den verdediger, mr. E. B. Ben jamins, heeft de rechtbank de ten laste gelegde feiten niet bewezen geacht en den beklaagde vrijgesproken. Het O. M bad 183 dagen celstraf geëiseht. De „Bouwgrond-onderneming Zandv >ort" heeft aan de heeren Ozinga besteed het bouwen van eene passage voor winkels, zich aansluitende aan het spoorwegsta tion te Zandvoort en van een daghötel voorzien vnn conversatie- en restauratiezalen onmiddelijk vóór de passage aan den breeden boulevard langs de zeezijde, met groot terras en muziektempel. Deze werken moe ten den 1 Juni, den dag waSrop de opening van den spoorweg verwacht wordt voltooid zijn. Het kap.taal der naamlooze vennootschap „Haar lemZantvoort Spoorwegmaatschappij", groot 6 ton verdeeld in 600 aandeelen van 1000 wordt verschaft door 3 heeren Ehzbaeher te Amsterdam en Bonn en 3 heeren Sulzbach te Frankfort, alie 6 voor 99 aan deelen, en door den heer Kuinders te Bloemendaal voor 6 aandeelen. Het waarborgfonds voor eene gedurende 2 jaren door de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij te onder nemen geregelde stoomvaart tusschen Amsterdam en Nieuw-York is thans volgeteekend Professor Harting heeft, door middel van een sedert 10 jaren te Londen gevestigden nederlander, een exemplaar van zijn adres betreffende do Transvaal doen toekomen aan den vóór eenige dagen tot vice-minister benoemden heer Courtney. Deze heeft in zijn antwoord verzocht aan den hoogleeraar mede te deelen „dat zijne opiniëtt en sympathiën in de Trunsvaal-kwestie onveranderd blijven" [Vgl. het hoofdartikel in ons nummer van 25 Dec.]. Intus-chen luidt de zinsnede der troonrede waarmede het britsche Parlement den 8 geopend is, betreffende de Transvaal aldus: „Een op stand in de Transvaal heeft mij zeer onlangs den plicht opgelegd otn militaire maatregelen te nemen, ten einde mijn gezag spoedig te handhaven en heeft mij genood zaakt voor een tijd lang alle plannen ter zij ie te zetten, om aan de europeesche kolonisten dat volkomen bestuur van hunne eigene zaken te geven dat ik altijd zon der daarbij de belangen van de inboorling n uit bet oog te verliezen hun gaarne zou hebben verleend." Bit kon. besluit is bepaald dat onderofficieren schepelingen en mariniers ijrier.de aan bloedarmoede, slepende malaria-koortsen enz., ten gevolge van verblijf in de kolon ën in het etablissement „Bethesdate Laag- Soeren voor rekening van het departement van marine kunnen worden opgenomen. Het uitbreken van den puinweg en het bestraten van de Dreef, het rioleeren ophoogen en bestraten van den weg langs de in aanbouw zijnde perceelen aan de westzijde van de Dreef, het maken van riolen en bestratingen in het Florapark en het rioleeren ophoogen en bestraten van den Schooter-singelweg is den 6 door B. en W. van Haarlem besteed aan don minsten inschrijver, C. Bos te Haarlemmermeer, voor 29,960. Te Purmerende zijn in 1880 ter markt gebracht: 10,'72 stapels kaas, wegeflde 2,717,974 ponden 50513 ponden boter 4955 mudden appelen 1013 mudden peren 1692 paarden 68 veulens 10212 runderen 6636 vette kalveren, 6181 nuchtere dito, 8329 j schapen en lammeren, 3132 vette varkens, 1406 magere dito, 9303 bi .'gen 1603 zwanen en 5119 ganzen. Aan den polder Nieuw Neuzen hebben weder 2 oeverafschuivingen plaats gehad waarvan een aan de VVes.er-Schelde en de an..er aan den Brakman, ter ge zamenlijke oppervl kte van ongeveer 2250 vierk. ellen; beide afscbuivingen doen echter vooralsnog geen gevaar voor de zeewerken duchten. Op uitnoodiging van den burgemeester van Leeu warden heeft zich aldaar, onderzijn voorzitterschapeene ennraissie gevormd uit leden van de vtrschillende kerk genootschappen onder den naam van „kanoer van na vraag naar behoef'tigen", hij welke ingezetenen die ge negen zijn behoeftige personen te ondersteunen de noodige inlichtingen omtrent de bulpvragenden kunnen bekomen Dergelijke inrichtingen bestaan reeds te Atn- terdam Rotterdam en Enschede. Bij de christ.-geref. gemeente te Broek op Lan- gedijk is beroepen ds J. Westerhuis, van Landsmeer. De heer L. J. A. v Lith de Jeude te Tiel is in rechten betrokken wegens manslag door onvoorzichtig heid ter zake van het noodlottig schot, waardoor de heer C. A. v. d. Wedden van Nijmegen op 9 Nov. bij eene drijfjacht te Wolfhezen werd gedood Naar men wil zal het corps maréchaussee aanmer kelijk worden uitgebreid in verband met eeue ophef fing de- thans bestaande Eijks-veldwacht. De Villa Rhenana bij Arnhem de uitgeloofde premie voor de inteekenaars op het werk „De Rijn", is ten deel gevallen aan den heer W. K Kien die de niet geplaatste loten van den uitgever had overgenomen. Te Akersloot zijn in 18ï0 geboren 64 kinderen overleden 42 personen waaronder 3 als levenloos ge boren en 1 elders overleden gehuwd 17 paren. Door de zorg van het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen, is in een der loca len van het raadhuis te Middelburg, eene tentoonstel ling geopend van een 67-tal o gezette dieren die vol- g'ens de wet van 25 Mei 188 (Stbl. 89) geactit wor den nuttig voor den landbouw te zijn en alzoo niet ot niet altijd mogen worden gevangen gedood vervoerd of verkucht. Op het twaalftal te Warmenhuizen ter beroeping van een predikant zijn gebracht de he renAdriani, te Noord wolde; Boonackir, te Hem; van den Broek, te OuwerBerk (Duiveland); de Haas, te Hoörnsterzwaag; Hee k, te Heer HugOwaard; Imm nk, te Bergen; B. Jelgersma, te Oudearspel van Krieken, te Schellink hout; Lamping, .te Diikshorn; ter Plegt, te Asse. delft; 1 rins, te Nieuwveen, en Wolterink, te Zwartewaal. Tot ridder van de orde van den Ned. Leeuw is benoemd J. Herman de Eidder, predikant bij de remon- strantsche gemeente te 's Gravenhage. Tut wijziging en aanvulling van het bericht in ons nummer van 1 Januari omtrent de pastorie te Ber gen zij gemeld dat het kerkbestuur niet het plan heeft op den, door de afbraak der oude, vrijkomenden grond, villa's te doen bouwen. De nieuwe pastorie in de vorm van een sierlijke villa vlak voor de oude gebouwd doet de ontwerper de heer Ducroix veel eer aan. Jr. mr. van Swinderente Gaasterland heeft aan zijne werkbazen verboden voortaan kinderen be neden den leeftijd van 12 jaren in dienst te nemen. In 1870 werd een besluit van den gemeenteiaad van Beverwijk vernietigd omdat slechts 5 van de 7 leden aanwezig waren geweest en van die 5 zich 2 van de stemming onthouden hadden. Thans echter is een besluit van den gemeenteraad van Rheden waartegen de voorzitter in verzet was gekomen goedgekeurd genomen met 4 tegen 1 st., terwijl 2 leden zich ont hielden en zulks nadat reeds 5 leden de vergadering verlaten hadden en 1 geheel afwezig was gebleven. Bij de beslissing omtrent het eerste geval is dus ge- eischt, dat de meerderheid van het aantal bestaande raadsleden over een besluit stemt, bij die omtrent het tweede geval is deze eisch prijsgegeven. De afdeeling Waard en Groet der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw, heeft den heer Prof S. A. Mayer, directeur van het proefstation te Wa'geningen, uitgenoodigd te Nieuwe Niedorp een voordracht te hou den voor de leden der a f J eel i i g, die voor deze bijeen komst ook leden zullen introduceeren De heer Mayer heelt de uitnoodiging aangenomen en stelt zich voor op Dinsdag den 11 Januari e.k., des voormiddags 10 uren, aldaar op te treden WATERSNOOD. Omtrent de doorbraak te Nieüwkuik in den nacht van 2930 Dcc. kan nog het volgende worden mede gedeeld de dijk liet water door, hei welk niet als van ernstigen aard beschouwd werd maar in dien nacht nam dit zoodanig toe, dat de dijkwachters vluchtten om hunne huisgefiooten en buren te wekken en tegen het gevaar te waarschuwen. Halfgekleed tog"n de lie den zooveel mogelijk met hun vee, naar den Konijnen berg een dicht inet dennenhout begroeiden heuvel, waar ongeveer 400 mensclien een toevlucht vonden terwijl anderen die door het water verrast werden, e zolders en daken hunner woningen beklommen. De kleine huisjes van de Peperstraat werden door den vloed vernield. Echter is dien nacht niemand verdronken dan eene oude vrouw den 1 Januari nog een kind van 10 jaren Het geheel getal verwoeste huizen te Nieuw- kuik bedraagt meer dan 60. Op den Vluchtheuvel is door het maken van ingra vingen en van nooddaken van dennentakken aan het vee ("130 koeien, 6 paarden en een aantal geiten) zoo veel mogelijk beschutting verschaft en sinds daar ten ten kooklórnuizen en levensmiddelen zijn aangevoerd, is het er voor ue derwaarts gewekenen dragelijk geworden. Den 5 Jan waren allo vluchtelingen en het geborgen vee in verschillende plaatsen onder dak gebracht. Den 4 zijn door het stormweder verscheidene onder- geloopen huizen te Oudendijk onder Woudrichem ingestort. De afdeeling Eindhoven van het Roode Kruis heeft, behalve 750 voor de noodlijdenden ook f 250 ge schonken aan het burg. armbestuur aldaar, ter tegemoet koming in de buitengewone uitgaven, veroorzaakt door den hoogen waterstand. Uit het noordoosten van Noordbrabant word gemeld, dat onder Gassel den 3 's avonds een groot boerenhuis met 2 schuren rondom iu het water liggende is af gebrand dat te Lith den 5 de meeste huizen weder vrij van het water waren. De Hollandsche en de Ned. Rijnspoorwegmaatschap pijen hebben kosteloos vervoer toegestaan voor goe deren bestemd voor de noodlijdenden. Niettegenstaande de Maas binnen hare oevers is te ruggekeerd geiijkeu de meerendeels met granen be bouwde landerijen in het Wijkerveid ten oosten van Maastricht op onafzienbare ijsvelden. Te Stee'nwijkerwold is al het land zoo overstroomd dat het water sommige huizen binnendringt. In de Tielerwaard staan alom de velden onder water. De Eoning en de Koningin hebben 5 00 ter be schikking der Algemeene Water noodcommissie gesteld. Te Parijs heeft zich een comité gevormd tot het in zamelen van gekten voor de noodlijdendenhetwelk bereids f 2000 heeft overgemaakt Pesth Hongarije's hoofdstad telde in December 1 1. bij de algemeene volkstelling 3000t)0 zielen. Bij eene in Met 1880 door het plaatselijk gezag gehouden tel ling beliep dat 33 000 zielen. Welke telling do juiste is wordt niet gemeld. Verleden maandag zou de Koningin van Belgie met een vierspan d ior haar zelve gemend de spoorbaan te Laeken overrijden toen de wachter in de grootste onrust haar toeriep: „Haast u, haast u In den waan, dat er een trein naderdezette H. M., niet meer kun nende terugkeeren de paarden aan. Toen zij echter rechts en links ziende, geen trein bespeurde, wendde zij let hoofd om en zag zij een geheel onbestuurd rijtuig in hollende vaart recht op zich afkomen. Zij had nog slechts e\en den tijd om uit te wijken waarop bedoeld rijtuig voorbij stoof zonder haar te deren en de Komugin kalm ha;en weg vervolgde.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5