ütiitcnl.nnb. Ëinuculatib niet zoo af te slaan als in het najaar van 1879. Beste raken maakten echter de geneeskundigen die zich on ledig hielden met het inenten en herinënten. Een paar gevallen van pokken in een uithoek van ons land deden een schrik van belang on<!er de menschen ont staan men vroeg niet meer bij het ontmoeten van eenen vriend of eene vriendin hoe gaat het maar, al ingeënt, al naar het kalfje geweest P Men verdrong elkaar op de plaatsenvoor inënting bestemd en de geneeskundigen hadden niets legen dien aandrang. Zij entten in en teekenden met een weemoedigen blik de rekening voe r voldaan. Niet minder vrees ontstond bij den lafhartigen moord te 's Gravenhage en de hande lingen der politie om den dader op te sporen droe gen het noodige bij, om die schrik, zoo niet te vermeer deren dan toch eenigen tijd levendig te houden. Zelfs kwam daardoor het vraagstuk ter sprake omtrent de wederinvoering der doodftraf. Gelukkig bleef zij ech ter afgeschaft. Die moord was tevens een rijke bron voor berichtgevers, doch zij, die in hunne verbeelding aan die zaak allerlei romantische verhalen wilden ver binden vielen leelijk in het water en menig hunner overleefde voor goed zijn roem. Tusschen twee haakjes waarde oom, geeft die moord geschiedenis mij aanleiding om nog een punt aan te roe ren. De politie vaardigt een persoonsbeschrijving uit op gegevens, welke zeer onnauwkeurig zijn, om geen ander woord te gebruiken aan die beschrijving beant woorden tal van personen. Deze personen worden achtereenvolgend aangehouden en natuurlijk bij nader onderzoek los gelaten, doel) nog altijd ontbreekt de wet, waarbij bepaald wordthoe ver een politiebeambte in dergelijke gevallen gaan kan. Groote onaangenaamhe den zijn daaruit reeds voortge loeid en zullen daaruit nog voortvloeien, en ik zou daarom wel wenschendat na die moordgeschiedenis de sedert jaren toegezegde wettelijke regeling van dit punt eindelijk eens tot stand kwam. Het antwoord was, je hebt hierin wel gelijk, neefje, doch wat zal het baten, of die wenschelijkbeid al door ons erkend wordt? Ik moet die wet zkn voordat ik geloof, dat zij tot stand is gekomen. Maar wij zouden haast eene belangrijke zaak vergeten de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs. Ik voor mij wil gaarne verklaren, dat ik niet begrijp waarom de wet van 1857 door deze vervangen moest worden maar neefje, ik word oud, heb dientengevolge geheel andere inzichten dan gij e 1 begrijp wellicht de zaken ook minder goed ik zou zeggen, dat die wet een zeer middelmatig mootje is en noch verdient dien feilen tegenstand aan den eenen noch die hooge ingenomenheid aan den anderen kant. Eindelijk zou ik willen spreken over Amsterdam maar zie, de klok wijst aan, dat het jaar 1881 daar is. Eenparig was de wensch, veel zegen in het nieuwe jaar en wij dansten met ons drieën rond, lachten over ons gekeuvel en gingen toen naar bed. JODOCUS VAN SNORKENBURG. ENGELAND. Den 10 vroeg het lid Wolff in het Lagerhuis of de regeering onrustwekkende berichten over het turksch-grieksche vraagstuk ontving. Gladstone antwoorddedat de onrustwekkende geruchten in de dagbladen over het algemeen onjuist waren. Voor zoover de regeering bij de zaak betrokken was, werd in de troonrede alles gezegd. De mogendheden trachtten het vraagstuk der grensregeling op te lossen, maar over de middelen tot bereiking van dat doel bestond nog geen overeenstemming. Het sprak echter van zelf, dat de bemoeiingen der mogendheden van vredelievenden arrd waren. Lawson kondigde een amendement aan op het adres van antwoord op de troonrede, ten doel hebbende het bloedvergieten en de vernieling van eigendommen bij de Basoeto's te vermijden. De onder-minister van buitenlandsche zaken Dilke ver klaarde, dat de heer Layar i sedei t 31 December opgehou den had als gezant te Konstantinopel werkzaam tc zijn. Bij de hervatting der beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede gat de heer Shaw een gematigd lid der Home rule-partij als zijne meening te kennen, dat de benoeming eener commissie tot vast stelling der pacht het onnoodig zou maken, tot dwang maatregelen in Ierland over te gaan. Verscheidene radicale afgevaardigden bestreden het toepassen van dwangmaatregelen omdat het voorstel een nog verbaasder blik wierp op den smaakvol geklee- den heer, die zoo plotseling als uit den grond verrezen was. Het vrouwmensch geleek op haren broeder alleen in de havelooze kleeding. De wangbeenderen waren breed de neus platde mond onevenredig groot en het geheele gezicht door overmatig gebruik van sterken drank opgezwollen en vuurrood. Hare kleine grauwe oogen' hadden scherp geteekende roode randen het strookleurige haar hing ordeloos en verward over het beenige voorhoofd en was van achteren in een pot sierlijk gevormde vlecht bijeengebonden. Het geheel was een f'orschestevige figuur, de grove, plompe handen verrieden meer dan gewone kracht en de ontbloote ar men vertoonden spieren, waarover een schippersknecht zich niet zou hebben behoeven te schamen. Ze liet den stok vallen en greep met beide handen naar het zilverstukjewaarbij een akelige grijns haar terugstootend gelaat vertrok. „Gij zijt zeer goed, mijn heer zeide zij „als ik u ooit van dienst kan zijn hebt gij slechts over uwe gehoorzame dienares te bevelen." Martens bemerktehoe zijne beschermeling achter het vrouwmensch om in huis sloop en niet vergat, den gevaarlijken knuppel mede te nemen. „Het is goed voegde hij het meisje toeen wendde zich om. Tot aan de bocht der straat verlichtten de stralen van de stallantaren zijnen wegterwijl het wijf hem luide hare betuigingen van dankbaarheid naschreeuwde. Wordt vervolgd). der regeering tot verbetering der wettelijke bepalingen op het grondbezit toch niet van afdoenden aard zou zijn. De verdere beraadslaging werd daarna tot eene vol gende zitting verdaagd. Eene vraag van O'Donnell tot den onder-minister van binnenl. zaken Courtney, voor stander der onafhankelijkheid van de Transvaal of hij voornemens was, zooals hij vroeger gezegd hadeene motie in te dienen tot afkeuring van de inlijving der Transvaal, werd ontkennend beantwoord. Het wetsontwerp tot afschaffing der lichamelijke straf fen bij de vloot werd voor de eerste maal gelezen. Den II werd de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede voortgezet. Markies van Hartington verdedigde de regeering en zeide dat de voorgestelde dwangmaatregelen niet berustten op dag- bladberichtenmaar op officiëele mededeelingen. In Ierland heerschte het stelsel van vreesaanjaging door eenige kleine benden booswichten gaande gehouden, (luide aanhoude de bijval) Hij ontkende, dat de aan te bieden wet op het grondbezit in Ierland geen doel zou treffenomdat zij te zwak was. De hoofdzaak was dat het ontwerp op rechtvaardige grondslagen berustte. Bij den tegenwoordigen toestand in Ierland was de schorsing van sommige vrijheden noodzakelijk. De beraadslaging werd ten slotte weder verdaagd. Bij het aanhangige wetsontwerp tot het tegengaan der misbruiken bij de verkiezingen wordt ook verboden het tot heden gebruikelijke middel, om de kiezersnaar de plaats der stemming te vervoeren voor rekèning van den candidaat. Ook zal niet meer dan één betaalde ver kiezingsagent werkzaam mogen zijn op 500 kiezers. In het Hoogerhuis vestigde lord Lijtton den 10 de aandacht op Afghanistan en verdedigde zijne staat kunde. De ontruiming van Kandahar mede door hem afgekeurd werd door de regeering verdedigd op grond dat hetin geval van oorlog met Rusland beter was, dat dit rijk tusschen de bezittingen dier twee mogend heden in lag. Den 11 eindigden de pleidooien en de getuigenver- hooren van de zijde der regeering in het rechtsgeding tegen Parnell c.s. De zittingen werden tot den 14 verdaagd, wegens ongesteldheid van den voornaamsten advokaat der beschuldigden Volgens de Daily Telegraph zou de regeering eene verzoeningsgezinde oproeping aan de Transvalers richten. FRANKRIJK. Trinquet, het beruchte lid der com mune den 8 te Farijs aangekomen, voerde den avoDd van dien dag in eene kiezersvergadering het woord. Hij verklaard) zijn leven te willen geven voor de om wenteling en de gelijkstelling van 30U achtbare bur gers, namelijk de mannen der commune, met misdadi gers eene schande te noemen. Nooit zou hij vergeten hetgeen hij gedurende zijne verbanning had doorgestaan. De vernietiging van sommige besluiten van den parij- schen gemeenteraad door üe regeering was een ho^n, die vergadering aangedaan doch mocht zoo iets weer gebeuren, wanneer hij tot lid verkozen werd, dan zou hij aandringen op het uitvoeren der besluiten tot eiken prijs. Hij spoorde de kiezers aan, om hunne lasthebbers niet aan zich zeiven over te laten tegenover de belee- digingen der regeering maar hen te steunen moch ten zij in de ure des gevaars zich op ander gebied begeven dan dat der gedachtenwisseling. Hij werd luide toegejuicht en verkreeg bij de stemming 8000 stemmen. Zijne twee mededingers bekwamen 2000 stemmen. Hij is in herstemming gekomeu. In het geheel werden te Parijs uitgebracht 149251 stemmen op republikeinen, 42657 op conservatieven, en 31-167 cp oud-leden der commune en hunne aanhangers. Niet tegenstaande de krachtige pogingen der conservatieven om hunne partij te versterken, mocht die partij slechts 2 plaatsen winnen. De Senaat kwam den 11 bijeen, doch verdaagde hare zittingen to'. den 20, na eene openingsrede van het voorzittend oudste lid Gaulthier de Rumilly, waarin hij o. a. uitdrukkelijk deed uitkomen dat de republi- keinsche staatsregeling niets meer te vreezen had van de haar vijandige partijen. Ook de Kamer kwam dien dag bijeen: zij was echter onvoltallig en bepaalde daarom de verkiezing van haar bureau op den 20. De in ver scheidene departementen plaats hebbende herstemming voor gemeenteraadsleden is van die verdaging deoorzaak. De inkomsten overtroffen in 1S80 de raming met bijna 85 miljoen guldenwaaronder de registratie- tn zegelrechten met ruim 34 miljoen gulden, wel een bewijs van levendigheid op het gebied van handel en nijverheid en van hooge prijzen waarvoor roerende en onroerei de goederen werden overgedragen De poste rijen en de tel 'graaf brachten ruim 4 mujoen de in voerrechten 30s/< miljoen meer op. Gambetta voorzitter der Kamer, heeft een inkomen van f 36000 's jaars. In 1879 vorderde het onderhoud zijner bizondere vertrekken en het vernieuwen zijner meubelen bijna f 50000 het vuur, licht en bediening f 25000. Een brief uit Algiers aan Havas agentschap maakt gewag van nieuwe strooptoch en op algerijnsch grond gebied waardoor het nemen van eenige voorzorgsmaat regelen noodig werd en waaruit het gerucht ontstond dat troepen bijeen getrokken werden hetgeen volstrekt niet het geval was. De algerijnsche pers vestigt de aandacht op kuipe rijen in de omgeving van den Bey te Tunis en op po gingente Konstantinopel aangewend om de tusschen- komst van den Sultan in te roepenwelke pogingen mislukt zouden zijn. I olgens dien briefschrijver weet de Porte zeer goed dat Frankrijk in Tunis geen me- dedingenden invloed zou dulden. Frankrijk's belangen eischendat het aldaar een werkdadig bescherm heerschap uitoefene. De openbare meeningdie zich in dit opzicht krachtig uitzou besluiteloosheid der fransche regeeringwaardoor Algerie's belangen ge vaar liepen, niet toelaten. De geruchteu omtrent kuiperijen eener vreemde regeering in Tunis (Italië) worden door hem ongegrond geacht. Men verwart blijkbaar ondernemingen van enkele personen met de handeling hunner regeering. De bestaande beweging is van plaatselijken aard en het werk van enkele rad- draaier-i die partij hopen te trekken uit het zenden van tunesische afgevaardigden naar Palermo. Het gaan dier afgevaardigden om den Koning en de Ko ningin van Italië hulde te betuigen heeft niets ver ontrustends, en het is niet te verwachten dat bij hunne ontvangst een enkel woord wordt gesproken dat kwet send voor Frankrijk zou kunnen zijn. Het italiaansche blad Diritto zegt nsaar aanleiding van dit schrijven, dat, worden te Konstantinopel kuipe rijen op touw gezet om den Sultan tusschen beiden te doen komen de italiaansche regeering daarvan geheel vreemd is, daar haar lievelingsdenkbeeld, evenals in 1865, is de handhaving an den tegenwoordigen toestand in Tunis. Italië verlangt geen uitsluitenden invloed daar uit te oefenen, maar zou ook geen uitsluitenden invloed van Frankrijk aldaar gedoogen. De zending van een gezantschap uit Tunis naar Palermo is eenvoudig eene daad van beleefdheid. GRIEKENLAND. Het koninklijk besluit betreffende de samenstelling van het leger in werkelijken dienst werd aan de Kamer medegedeeld overeenkomstig de wet op de legerbervorming wordt het leger met 11 bataljons vermeerderd. Het regiment artillerie wordt in 5 bataljons verdeeld. Den 11 's avonds werd langdurige ministerraad ge houden. De geruchten, dat de leening van 120 miljoen mislukt zou zijn, worden als onjuist beschouwd. Nieuwe batterijen werden naar Epirus en Thessalie gezonden terwijl de turken met grooten spo^jl versterkingswerken rondom Domoco opwerpen. De grieksche bladen be schouwen den oorlog als onvermijdelijk zelfs na eene scheidsrechterlijke uitspraak het is alleen de vraag wanneer zal hij uitbrekeu? OOSTENRIJK HONGARIJE. Volgens de Neue Freie Presse zou de regeering 25 nieuwe leden van het Heerenhuis willen benoemengeen van allen tot de duitsch liberale partij behoorendewaardoor de meerderheid van de linker- naar de rechterzijde zou worden verplaatst. Hoewel dat blad zich niet verwon dert over dien maatregel, daar het nooit geloofd heeft de beweering van het ministerie Taaffe dat het boven de partijen stondzoo acht het toch een bedenkelijk verschijnsel, indien eene regeering van hare bevoegdheid gebruik maakt om aldus de meerderheid te verplaatsen. RUSLAND. Geruchten dat in het voorzitterschap van den rijksraad verandering zou komen zijn onjuist bevonden. Generaal Skobeleff is na den laatsten hardnekkigen strijd met de Tek-Turkomanen meester van het slag veld gebleven, in strijd met de door de engelsche bladen vermelde berichten. SPANJE. Den 11 verweet de heer Leon y Castillo, liberaalbij de behandeling van het adres van ant woord der regeering, dat zij een verbond zocht te sluiten met de hoven van het noorden. De minister Canovas sprak de geruchten over een verbond met Difitschland uitdrukkelijk tegendit verbond zou volstrekt niet in den smaak vallen van het land. De betrekkingen met Frankrijk waren nooit hartelijker geweest. TURKIJE. Russem-pacha, minister van marine, werd vervangen door Hassan-pacha en Hobart-pacha werd bevelhebber van den staf' bij de marine. Hasse.n-pachn, minister van oorlog, werd vervangen door Ghazi-Osman- pacha. ZUID-AFRICA. Zeerustin het westen der Trans vaal werd door boeren bezet. De engelsche troepen in het fort te Potchefstroom opgesloten, schijnen zich te handhaven tegen de boereu en voorzien te zijn van ééne maand levensmiddelen. Een aanval der boeren met een oud scheepskanon werd afgeslagen. De vrouwen en kindei en der engelsche in woners waren in het fort. De tot 21 Dec. looper.de berichten uit de Kaapstad melden, dat de te Paardenkraal gehouden vergadering van 7 a 8000 boeren Kruger tot President en Joubert tot commandant-generaal had verkozen en dat spoedig een volksraad zou worden samen gesteld. Honderden boe ren weigerden de voldoening der belastingen. Het Kaap- sche Volksblad achtte het een onheilspellend teeken na den ontvang van het nieuws uit Engeland, dat op 26 Nov. het engelsche volk nog niets wist van de onlusten in de Transvaal waarvan toen reeds in Zuid-Atrica de ern stigste gevolgen werden gevreesd, bij den bekenden geest der boeren. Alleen kan hieruit afgeleid worden, dat de engelsche regeeringspersonen het gevaar weder ontkend hebben, tot dat het zeer gestegen was dat dus de r, ks- regeering opnieuw misleid is en nog wel op een tijd waarop het van het hoogste belang voor Zuid-Africa was dat zij de transvaalscbe toestanden goed kende. Omtrent de tijding uit Pretoria, da- de bevo king onder drukking van het oproer verlangde, kan het alleen zeggen, dat het den mannen waardig is, die eerst al- le^gedaan hebben om het land van zijne onafhankelijk heid te berooven en thans niets liever zouden zien, dan dat de bezittingen der boeren verkocht werden, om zich- zelven daarmede te verrijken. EGYPTE. De oosteurijksche aartshertog-troonop volger Rudolph zal in het begin van Februari dit rijk bezoeken. STATEN-GENERAAL. De verbetering der Keulsche vaart en van het Zede- rikkanaal door verbreeding verdieping afsnijding van bochten enz. wordt op 12 miljoen geschat. De regee- riug verkiest deze verbetering boven een (op 18 miljoen geraamd) kanaal door de Geldersche vallei: 1°. wegens de onzekerheid, of eene traverse van den Rijn op een punt tusschen Vreeswijk en de Grebbe duurzaam kan worden gemaakt 2°. wegens het bezwaar eener diepe doorgraving in den kwelachtigen bodem derNeder-Be-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2