Jugczoii&cn £»tufckcu. Een gedeiikteeken voor Elisabeth Wolff. allerlei tuwe 3°. wegens het groot verhang tusschen Doode- waard en Amsterdam het groot aantal benoodigde sluizen en het door een en ander beperkt doorvoerver- mogen; 4\ omdat de voorgestelde verbetering ook ten bate strekt van de scheepvaart tusschen Amsterdam en Botterdam 5°. omdat het kanaal naar Doodewaard afgezien van de kosten, 9 a 10 jaren zou vorderen, en de afnemende B'jnhandel van Amsterdam zoolang niet wachten kan. Wei is de vaart tot Doodewaard 8% uren korter door de Geldersche vallei dan over Gorin- chetn ir.aar dit verschil wordt ongunstiger voor eerst- genoemden weg als men het oponthoud door schutten in aanmerking neemten is minder overwegend in evenredigheid van het traject tot Manheim dat, het oponthoud buiten rekening gelaten 90 a 100 uren vordert. De zeer toenemende Bijnbandel van Antwer pen richt zich over de Schelde en Dordrecht en heeft dus evenmin eene directe verbinding met de rivier. De vaart op de Beneden-Waal kan geen bezwaar geacht worden daar Nederland, ingevolge de bepalingen der Eijnvaart-acte toch tot verbetering van dit rivierge deelte en van de Merwede verplicht is. Een rijnschip van 400 tonnen heeft thans van Amsterdam tot Gorin chem aan sluis-,brug-,jaag- eu havenge deu f 54,29 te betalen na de verbetering zou ditna aftrek der Bijks-tollen f 2,57% worden. De uitvoering van het regeeringsplan zal in 4 jaren kunnen geschieden. Den 7 is te S. Pancrai een persoon aangehouden, die zich tot den burgemeester wendde om reisgeld, en zich ter ondersteuning van zijn verzoek bediende van eene door hem met den naam van den president der rechtbank te Alkmaar vnlschelijk onderteekende aanbe veling. Hij is reeds herhaaldelijk veroordeeld geweest en onlangs uit de gevangenis te Utrecht ontslagen. Den 9 werd te Nieuwediep eene vergadering ge houden van eigenaars van perceelen en verdere belang stellenden in de Keize straat, ter bespreking van mid delen om die straat te rioleeren en te plaveien. Er werd besloten voor dit doel offers te brengen en ver volgens den bijs.and van den gemeenteraad in te roepen Staande de vergadering werd reeds voor ruim 1200 geteekend. Te Warffum is den 9 brand ontstaan in eene bedstede in de won'ng van zekeren Timmer, vermoede lilk doordat een vonkje vuur was blijven hechten aan een hectgemaakten, onder de dekens gelegden keisteen, ter verwarming van een in dat bed slapend 2jarig meisje. Toen <te bewoners te huis kwamen stond de kamer in lichte laaie vlam en werd het kind met moeite uit het vuur gehaald echter in hopeioozen toestand. Deu 9 zijn te 's Grevelduin-Capolle van 6 jonge lieden van 12 tot 17 jaren die zich achter eikander aan een stok met schaat.-enrijden vermaakten, door het struikelen der tweede, deze en de 4 volgenden door het ijs gezakt en verdronken. Te Seheveningen zijn den 10 's avonds ongeveer 600 visschersuit ontevredenheid over maatregelen, welke de reedtrs ten gevolge van verregaande fraude gepleegd met haring en visch zich verplicht hadden gezien ten aanzien van het loon te nemen samenge schoold en hebben zij van de reeberssocieteit, het nieuwe verkooplocaal en bij sommige reeders de glazen inge worpen. De policie dreef hen met den blanken sabel uiteen en bekwam spoedig versterking uit den Haag eerst van 12 agenten daarna van de tijdelijk aldaar gestationeerde maréchaussees. Wegens een gerucht, dat de visschersvloot en de reederssoi ieteit in brand gestoken zouden worden werd den ganschen nacht gepatrouilleerd hetgeen den volgenden nacht weder plaats had. In den namiddag van den 11 verzamelden zich weder 4 0 lieden aan het strand en begroetten zij eene patrouille inet steenen waarop zij uit elkander gejaagd werden. In den avond van den 10 zijn in eene woning aan het Hoedenmakerspad te Amsterdam bij afwezig heid der ouders 3 kinderen gestikt ten gevolge van een dikke rook, ontstaan door dat de vlam e.neriamp zich aan het behangsel had medegedeeld. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 11, met 17 tegen 15 st., verworpen het door B. en W. bestreden voorstel van den heer Stam en eenige ande re leden, om de renten van he: aan de gemeente van de voormalige wees- en momboirkamer ten deel geval len kapitaal te bestemmen voor bet leggen van een eerste: grondslag, ten behoeve van een fonds voor weduwen van ambtenaren der gemeente. In eene den 11 te Amsterdam gehouden verga dering is besloten tot het oprichten eener vereenigi. g tot bevordering van staatkundig leven onder de van het stemrecht uitgesloten middenklasse. Kuini 150 van de aanwezigen zijn als leden toegetreden Eene codecte, den 11 te Haarlem door de leden van den gemeenteraad ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood gehoudenheeft ruim f 6700 opgebracht. Op het verzoek der Watersnoodcommissie hebben de heeren Nijhoff en Gerke, artsen te Amsterdam, zich bereid verklaard in de dringende behoefte aan genees kundige hulp op de plaats des onheils te voorzien, en zijn zij den 12 derwaarts vertrokken. De permanente watersnood-commissie te Delft heeft den eer, missaris des Konings in Noordbraban.t 10-0 toegezonden. Prinses Hendrik heeft eene groote partij ham worst en spek gezonden. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot aankoop voor f 21000 van eenige perceelen, waaronder een voor weinige jaren nieuwgebouwd heerenhuis en tuin aan de Walstraat-om genoemd huis tot onder wijzerswoning te bestemmen en het verdere terrein tot het bouwen van eene school met speelplaats. De door of namens T. Hoogeboom, H., J. en P. Morsch aan den Koning ingediende verzoekschriften om kwijtschelding of vermindering van straf, hun op gelegd wegens de mishandeling van C. Swager, zijn van de band gewezen. Te Uitgeest zijn eenige perceelen tuingrond te zamen ongeveer 2% bunder groot, in publieke veiling verkocht voor f 33,155. Te Bergen op Zoom zijn niet minder dan 6 con certen en tooneelvoorstellingen ten voordeele van armen en noodlijdenden door den watersnood aangekondigd. Aan het strand te Katwijk zal eene groote res tauratie worden gebouwd, die nog vóór den zomer ge reed moet zijn. Het bericht van het vertrek van den ingenieur Tutein Nolthenius naar Columbia wordt op zijn verzoek tegengesproken. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben bij de mededeeling van hun gevoelen omtrent het, door hoofd ingelanden van het waterschap ter verbetering van den w.iterstaatstoestand in het noordoostelijk gedeelte der provincie genomen besluit tot het aanbieden van 2 miljoen als bijdrage in de kosten van heropening der oude Maasandermaal de aandacht der regeering ge vestigd op het hoogst dringende dat vooral spoedig worde overgegaan tot sluiting der Heerenwaardensche overlaten die hoofdzakelijk de oorzaken waren van de waterrampen die Noordbrabant teisterden. Te Aardswoud zijn op het drietal voor eene pre dikantskeuze gebracht de heeren Horst te Barchem v. Krieken te Sehellinkhout en Paré te Uitgeest. De nieuwjaarscollecte in de Zijpe heeft f 463,05 opgebracht en is onder 355 armen verdeeld De moor i te Amsterdam heeft plaats gehad in het Bijnsche Hof door een 2-jarigen gunstig bekenden kelner, op eene logeerkamer, terwijl de buisgenooteu beneden aan het kaartspel zaten. Een 's nachts te half een tehuiskomende reiziger vond zijne kamer van binnen gesloten, en toen zij met een anderen sleutel ge ipend en licht ontstoken was, werd het lijk der dochter, eene 40jarige weduwe, gevonden. Prins Erederik komt dagelijks te Amsterdam om de hulp te erlangen van dr. Mezger in het Amstelhotel, ter genezing van eene geringe ontwrichting van den duim. Bij herstemming is te Amsterdam tot lid der Prov. Staten van Noordholland verkozen mr. J. C. de Vries met 333 stemmen tegen 237 op den heer J A. C. J. S Bergsma. In vergaderingen te Dedemsvaart en Nieuw-Am- steidam hebben de verveners de arbeidsloonen voor 1*81 vastgesteld De verlaging die door den achter uitgang der turfprijzen noodzakelijk is geworden, bedraagt van 15 tot 20 pc. Te Oudorp zijn in 1880 geboren 32, ingekomen 77, overleden 25 en vertrokken 73 personen. Op 31 Dec. bedroeg de bevolking 712 zielen. In de schoolspaarbank in de Wee re, gemeente Hoogwoud werd in 1880 ingebracht 346,60%. Op ultimo December was de bank aan de inbrengers schul dig 1284,06%. De gemeenteraad van Haarlem heeft tot opzich ter over do gemeente-reiniging benoemd den waarne- tnenden opzichter J. Verkoren. 's Bijks middelen, voor 1880 geraamd op f 98,326,084, hebben opgeleverd f 102,'/15,980, tegen f 98,361,431 in 1879. De kamer van ko >phandel te Delftaldaar reeds lang maar te vergeefs pogingen aangewend hebbende tot verlaging der gasprijzen, aangezien de groote winst, daarop door de gemeente verkregen door de nering doenden en nijveren als de grootste verbruikers opge bracht wordt, heeft zich thans tot de kamers van koop handel in andere plaatsen, waar gemeente-gasfabrieken bestaan, gewend met bet voorstel om in deze gezamen lijk te handelen en 2 barer leden tot eene bijeenkomst aftevaardigen. Ir. Mr. Beelaarts v. Blokland is door den vice- minister van birrn. zaken in Engeland, den heer Court ney, gemachtigd in de nieuwsbladen diens wensch ken baar te maken, dat de nederlunders niet zullen ophou den een beroep te doen op de betere gevoelens van het engelsche volkten gunste van hunne stamver wanten in de Transvaal. Het te Londen bestaande comité is met het tiederlandsche in betrekking getreden. Het eerstgenoemde verlangt, dat aan de Boeren de rechten van oorlogvoerende partij zullen worden toege kend en dat Engeland slechts defensief zal handelen, zoolang het Parlement ten aanzien der Transvaal geene beslissing heeft genomen. Tot pre likant te Egmond aan Zee is beroepen de heer J. Mouthaan candidaat tot de h. dienst. Onze tijd is een tijd van gedenkteekens en stand beelden beeft men dikwijls gezegd en men heeft bet ilaarbij doen voorkomen, alsof het tegenwoordige ge slacht door monumenten op te richten voor de groote mannen uit vorige tijden zich trachtte te ontslaan van de moeite om zelf iets groots voort te brengen. Dit is, zoo al niet een onrechtvaardig, dan toch zeker een eenzijdig oordeel. Het herdenken van onze doodeu en het waardeeren van het goede dat zij ons achterlieten, is eene daad van piëteit en het is zeer natuurlijk, dat wij er behoefte aan hebben, die vereering in zichtbare teekenen uit te drukken. Zij die dit waarlijk hebben gevoeld wetendat het ons niet van het streven naar groot heid en zielenadel ontslaatmaar integendeel ons daar toe aanvuurt. Het dringt ons, om de levensge schiedenis van hen, die wij vereeren, nauwkeuriger te onderzoeken hunne deugden meer te waardeeren nog meer eerbied te hebben voor de wijze waarop zij hunne schitterende gaven gebruikten. Bovendien prik kelt het ons, om ons zelvtn met hen te vergelijken, het doet ons onze minderheid gevoelenmaar tevens doet het ons trachten hen naderbij te komen. Di< is wel het praktische nut van hetgeen men soms spottend de manie van onzen tijd hoort noemen ik erken echter gaarnedat het veredelend genotvan hen voor wie men liefde en dankbaarheid gevoelt, zichtbaar te ver eeren verre daarboven gaat. Of Elisabeth Wolff in die mate aanspraak op onze veneering heeftis eene vraag die nog niet aan het tegenwoordige geslacht behoeft gesteld te worden. De tijd waarin zij leefde is nog niet zoo ver van den onzen verwijderdonze grootouders hebben hare werken ver slonden onze ouders zijn gedeeltelijk door haar opge voed wij zeiven hebben haar genoten meer dan eens. Hare twee voornaamste romans verschenen in een nieuw kleed onder ons: Sara Burgerhart werd onlangs op nieuw uitgegeven en een weinig vroeger ook Willem LeeveDd maar verkort samengedrongen en zoo 't heette, pasklaar gemaakt voor de beboetten van onzen tijd. En bovendien schreven de eerste geleerden en critici onzer dagen niet over de beide begaafde vrouwen en trachtten zij niet als om strijd hare verdiensten te verheffen? Lezen wij hoe Busken Huet het streelend noemt voor onze nationale eigenliefdedat wij onder de romans dio in de 18e eeuw Europa in beweging brachten een paar kunnen aanwijzen als Willem Lee- vend en Sara Burgerhart. „Alle andere geschriften zoo schrijft hij, „die uit de school der nouvelle Heloïse zijn voortgekomen onderscheiden zich door zeker waas van droefgeestigheid zekfere somberheid van toon allen zijn als overgoten met hetzelfde een/oonig gevoel. Bij de jufvrouwen Wolff en Deken daarentegenhoewel ook zij bijwijlen zeer ver met de algemeene gevoeligheid medegaan is de speelman nooit geheel van het dak. Ernstig, zedig, spitsvindig en beeldsprakig in het ana lyseren der aandoeningen van het menschelijk hart, schijnen zij niettemin levenslang geabonneerd te zijn op de vrolijkheid." Nemen wij vervolgens het oordeel van dr. van Vloten maar neon waarom niet ge gaan tot de bron zelf? Nemen wij een van de romans van Wolff en Deken en dat liefst de Willem Leevend, niet de verkorte, maar de oude, de echte editie. Wij laten ons niet afschrikken door de zes vrij lijvige deeien, de omvang zal ons medevallen het papier is zwaar de druk wiid de letter rond en groot. Alles te zamen hebben zij iets eigenaardigs dat bij het boek behoort. Op ons nieuwerwetsch glad papier met onze nette fijne lettertjes, en zonder de tallooze taal-en drukfouten, zou onze Willem Leevend lang zoo gezellig niet zijn. Het ouderwetsehe uiterlijk past geheel bij den verou derden briefvorm waarin het boek is geschreven. En als wij eens met lezen beginnenwaar eindigen wij Wij bewonderen de fijne menschenkennisde opge wekte levenbeschouwing in het gebeeie boek wij ver maken ons met de brieven van juff ouw Heftiggeb. Bammel, die haar eigennaam zoo geheel met eere draagt, wij stichten ons aan de vriendelijkemenschlievende godsdienstbegrippen der eerwaard'ge juffrouw de Vrij. De brieven van de dames Helder en die van Coosje Veldenaar, vervullen ons, voor het meerendeel althans, met die soort van half eerbiedige verbazing, waarmede wij een kleed of een meubelstuk beschouwen, dat onze grootmoeder heeft toebehoord. Inderdaad de denk beelden de gevoelens zijn verouderd het verwondert ons, dat de menschen menseben blijven en zoo kunnen veranderen. Maar wat altijd frisch altijd jong blijft dat is de geestige de ondeugende scherts van Daatje Leevend, en de vroolijkheid die hare brieven en buiten haar, voornamelijk die van Martha de Harde, geven aan het boek. Haar vernuftnoch haar eigenaardig heden zijn weer te gevenmen moet ze lezen om ze te kunnen vatten en waardeeren. Het is een genotom als men den ganschen roman meer dan eens geiezen heeftde brieven van Daatje er uit te zoeken en zich telkens op nieuw te verkwikken aan hare onuitputtelijke levenslust en haar vaak zoo kluch tige scherts. Dikwijls denkeu wij, en niet zonder een zucht daarbij: welk een goed figuur zou zij in onzen tijd gemaakt hebben waarin ontevredenheid en levensmoe heid wel aan de orde van den dag schijnen te zijn. Daatjes' spreuk „de wereld is voor mij noch een he mel, noch een hel, en ik ben er zeer wel in gelogeerd," kon gerust als motto voor het geheele boek staan. Neen niet voor haren tijd alleen ook voor ons heb ben de dames Wolff en Deken geschreven. Laat ons er trotsch op zijn dat ons volk twee zulke vrouwen heeft voortgebracht en laat ons hare nagedachtenis ver eeren niet alleen door een zichtbaar gedenkteeken voor haar op te richten maar ook door ons te door dringen met den geest, die haar bezielde. M. W. MACLAINE PONT. De Nijmeegsche politie is onhoffelijk genoeg geweest om de hand te leggen op een lid van 't sehoone ge slacht die in baar betrekking van schoonmaakster met wel wat al te ruime hand opreddering hield. Zij droeg steeds een paar omvangrijke zijzakken, en ook de pijpen van zeker kleedingstuk waren van dien aard dat er bijv. gelijk bij bare inhechtenisneming bleek een kluitboter in geborgen kon worden Uit bare woning een ware toko kwam zooveel te voorschijn dat het met een kar naar 't politiebureel vervoerd moest worden. Haar echtgenoot, bakkersknecht, werd insgelijks aan verschillende diefstallen schuldig gevonden. De jongelui waren pas getrouwd hadden één kindje en verdienen rijkelijk genoeg ombij wat juistere begrippen voor het mijn en dijn, eerlijk door de werelu te komen. Vrijdag heeft voor het eerst te Parijs een nieuw werk tuig tot opruiming van sneeuw dienst gedaan. Het is bestemd ^m de rails voor de tramwagens schoon te hou den en heeft den vorm van een driehoek, walks zij dm van eene dubbele rij kleine bezems voorzien zijn en het welk naar mate van de laag sneeuw waar het moet worden doorgejaagd meer of minder zwaar beladen wordt. De top van den driehoek heeft den vorm van een ploegijzer. Het gevaarte wordt door zes paarden getrokken. Niet onaardig is het, zegt de Midd. Ct., dat een vol komen gelijksoortig toestel reeds in 1867 door de com missie belast met bet beheer over den Middelburg Vlissingschen straatweg werd ingevoerd, om dien weg van sneeuw te bevrijden. Het wordt nog nu en dan gebruikt en hangt aan den muur van de kerk te Oost- Souburg waar ieder het kan bezichtigen.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3