EEN" EDEEMARTER, No. 7. Drie en tachtigste Jaargang. 1881 De Transvaalselie Ik|>ublick. FEUILLETON. ZOND AG 16 JA IV LA It I. Dit nummer beslaat uit twee bladen. E E H S T E BLAD. Prijs der gewone Advertentiën (Officieel (<5cbccltc j ■Ruhuut van der veen. lV*TIOV4l,E HElaBllU. IE r a a il wee r. III. Een oude kennis. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Diosdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden-voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/ 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, z'ch dankbaar herinnerende, hoe meermalen Alkinaar's ingezetenen bij rampen vari hunne liefdadigheid blijk gaven, noodigt de ingezetenen dier gemeente uit, om ook thans het hunne bij te dragen tot leniging der ontzettende ramp. die op nieuw honderden land- g-enooten heeft getroffen Hij verklaart zith op daartoe ontvangen uitnoodiging volgaarne bereid tot het in ontvang nemen van hetgeen zij daarvoor wen- echen af' te,zonderen ter overmaking aan de alge- meene commissie voor de noodlijdenden te Amster dam zullende van iedere gift in dit blad melding- worden gemaakt. Alkmaar, ]2 Januari 1881. De burgemeester voornoemd, A. M ACLAINE DO .NT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen aan de ingezetenen in herinnering, dat art. 41 der algemeene politieverordening voorschrijftdat geene honden van 1 October tot 31 Maart tus-chen 10 uur des avonds en 7 uur des morgens en in de overige maanden tusschen 11 uur des avonds en 5 uur des morgens op de straat mogen losloo- pen en art. 42 dier verordening, dat de honden, in overtreding met artikel 41 gevonden, opgevangen zullen worden, waarna zij binnen tweemaal 24 uren door d°n eigenaar tegen storting van 3, kunnen worden opgevorderd Na verloop van dien tijd kunnen zij worden gedood of in het openbaar verkocht, blijvende de zuivere opbrengst, drie jaren ter beschikking van den eigenaar; daarna vervalt zij aan de gemeentekas. Zij noodigen de ingezetenen dringend uit, het voorschrift van artikel 41 stipt, op te volgen, ter voorkoming dat hunne, bonden worden opgevangen door de gemeente-pohtie, aan wie strenge handhaving van dat, artikel is opgedragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A MACLAINE PONT. 12 Jan. 188Ï? Be Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR breügen ter kennis van ouders of verzorgers, die verlangen, dat onder hun toezicht staande meisjes, op 1 Eebruari 1Sn 1 den leeftijd van (5 jaren bereikt, hebbende of zullende bereiken vddr 1 Mei 1881, toegelaten worden tot de met, 1 Eebruari a.s. geopend wordende aanvangsklasse aan de openbare school voor meisjes, dat, zij zich vóór -20 Januari 1881 daartoe moeten vervoegen bij het hoofd dier school, tnej. C. SEPP, onder overlegging van het, bewijs van geboorte en van inënting of doorgestane pokziektc der kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 12 Jan. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De Wed. A. HAAK wordt iu haar belang verzocht zich ter Secretarie aan te melden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 26 der wet op de Nationale Militie, van 19 Au gustus 1S61 (Staatsblad No. 72). Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat, het register der in bet, jaar 1880 alhier voor de Nationale Militie ingeschreven personen benevens de alphabetische naam lijst, ter inzage zullen ligsren ter Secretarie dezer ge icente, van den 13en tot den 23eu Januari e.k., van des voormiddngs 9 tot des namiddags 2 ure, binnen welken tijd tegen gemelde redsters bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift, in tegen bewijs van ontvang, bij den Burgsmeester zijner woonplaats, die het terstond opzendt,. Burgemeester en IV ethoudtrs voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1881. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Zijdie in aanmerking wiUen komen als kweekeling bij het onderwijs in de handwerken aan de openbare tusschenschool, worden verzocht zich ten spoeditrsle aan te melden bij bet Gemeentebestuur alhier. De jaarwedde bedraagt 40. De personen, die zich willen verhinden voor de bediening der brandspuiten aan de Schouten- en Ridderstraat, bij voor komende vacaturen, worden verzocht zich daartoe ter gemeente secretarie aan te melden. De SCHOOLOPZIENER in bet district HAARLEM brengt ter kennis van be anghebbenden in bet Arrondissement Alkmaar, dat hij allen die hem verlangen te spreken hiertoe de gele genheid aanbiedt op aanstaanden ZATERDAG 22 JANUARI e.k., van 12 tot 2 uur, op bet Raadhuis der gemeente Alkmaar, Alkmaar, De Schoolopziener voornoemd 15 Jan. 18SI. VAN ELJK. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 19 Jan. 1381, des namiddags kwar tier vóór één uur. Namens d - Voorzitter van den Raad De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan liet Commissariaat van Policie bet navolgende voorhanden, als: eenig breiwerk, 2 huissleutels, een armband (nikkel), een zwarte strik, een pakhuissleutel een honden-halsband en 5 zakken uroene erwten. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn. verzonden gedurende de 1®. helft der maand December 1880 A Conijn en Zonen, K. J. Hollies, C. B. Richel. Amsterdam B Wolt, 's Gravenhage C. SeheringaGroot,schermer Van de Hulpkantoren Broek op LangedijktC. Dot, Lagedijk Th. Romar, Langedijk. H e i 1 o H. A. Roobeck Tutjeliorn. Koedijk: K. de Waard, Koedijk. Rustenburg: W. Daan Harderwijk. In den Almanack de GoUm vindt men tot in het jaar 1877 vermeld de Tran-vaal.-clie Republiek, onafhanke lijk verklaard den 17 Januari 1852, hoofdstad Potclief- stro.im zetel der regeering Pretoria, President T. E. Burgers. In den volgenden jaargang van dit boekje, waarin allo bekende staten der aarde met hunne grootte en bevolking, bunne regeerng en bestuur, enz. enz., alle regeerende vorsten en vorstelijke fumiliën zijn op genomen komt deze republiek niet meer voor maar wordt „Transvaal" eenvoudig vermeld onder de Britsche koloniën in Afrika. Het feit dat de overgroote meer derheid der blanke bevolking van 40 a 50 duizend zielen van Hollandsche afkomst en de Hollandsche taal er de taal van de regeering van het onderwijs en van liet dagelijkscb leven is doet ons Nederlanders in het lot dezer republiek meer dan gewone belangstelling koes teren en was oorzaak dat het bericht van het verlies harer onafhankelijkheid ons zoo pijnlijk heeft getroffen. Ongetwijfelder is in den Transvaalscheti boer veel dat wij anders zouden wenschen, dat wij afkeuren; wij hebhen ons geërgerd over de verdee'dheid den on wil en het lijdelijk verzet tegen de regeering onder den lantsten Presidentover de regeeringl tosheid en de ontbinding van het gezag, die e het gevolg van waren en aan Engeland aanleiding gaven om het land onder zijn gebied te brengen maar wanneer wij ons herin neren wat dit oud-Hollandsciie ras heeft veil gehad voor zijn vrijheidmet hoeveel hardnekkigheid het steeds heeft getracht zijn onaf Imnkeiijkheid te bewaren en wat het daarvoor hoeft geleden gestreden en opgeof ferd dan wor.lt ons liet hart warm en wij voelen dat het bl ied spreekt. Nadat in 1652 bet land aan de Kaap door de Oost-I idische Compagnie in bezit genomen en voor Hollandsch grondgebied verklaard w.iS vestigden zich daar allengs Hollandsche boeren en 1 andswerkslieden als vrije kolonisten niet om er fortuin te maken ea daarna terug te keeren maar om er te blijven om in dat nieuwe vaderland zich een bestaan vooral een eigen stuk gronds te verwerven en het zijn kinderen na te laten. Het klimaat is er voor den Europeaan geschikt tot liet verrichten van allen arbeid ook op het veld, en zoo ontstond daar aan Afriku's zuidpunt in waarheid een Hollandsche kolonie. Zj werd in 1795 door de Engelschen genomen. Larer kwam zij nog weder gedurende drie jaren, van 1803 tot 1806, on der Hollandsch bestuur, maar toen ging zij voor goed voor ons verloren. De Hollandsche boer kon echter de overheersching van den vreemdeling niet dulden herhaaldelijk kwam bij in opstand en telkens wanneer die in bloed was gesmoord en alle tegenstand tegen de overmacht vruchteloos bleek trok zij nootdelijker het binnenland in, om er nieuwe velden ter beweiding en bebouwingen vuornl de verloren vrijheid te zoe- (6) (Naar het Iloogduitseh.) Het logisdat de heer v. M rtens in het hotel de Prusse had betrokken bestond uit een ruim slaapver trek en een keurig gemeubelden salon die zoo net en gezellig was ing richt, als het in een hö el utaar eenig- zins mogelijk is. Een zwaargestreept Brusselseh ta pijt bedekte den vloer, en een paar min of meer ver dienstelijke schilderstukjes in olieverf, in breede vergulde lijst in gevat, versierden de wanden. Yoor de breede vleugeldeuren hingen portieres van blauw gebloemd da mast en gemakkelijke sopha's en fauteuils en een lijn gesneden houten tafel maakten bet ameublement uit. Aan een der drie vensters had de lieer v. Martens zich op zijn gemak gezeten genoot zichtbaar van zijn kop geurige koffie en fijne havanna-sigaar. Het boek, waarin hij ijverig en onafgebroken zat te bladerenwas we derom het adresboek der stad. Op dezen helderen wintermorgenzijn we beter dan in bet balfdui tere vertrek van den luitenant v. Pleis- senbaeh in staatzijn gelaat eens op te nemen. Er lag veel onverschrokkenheid en zei. bewustzijn in die trekken, in die vooruit tekende arendsneus en bet open, breede voorhoofd, maar de ta rijke kleine plooien om de diep liggende oogen en de hoeken van den mond toonden duidelijk aan dat in de borst van dien man soms hartstochten konden woeden die niet altijd ge noeg in toom waren gehouden. Het zorgvuldig glad geschoren gelaat had een eenigzins onlrissche tint, het glanzend licht b'-uine haar was met zorg in orde ge bracht, de bruine, levendige oogen verrieden de ge woonte van scherp waar te nemeu maar schenen zich bij voorkeur slechts half te vertoonen, dewijl ze steeds achter de half toegeknepen oogleden gedeeltelijk ver borgen waren. Thans echter richtten zij zich scherp naar de kamer deur, waarop van buiten zacht geklopt werd. Nadat Martens „binnen" geroepen had, trad een kellner bin nen en deelde met verlegen gebaren en een half be dwongen lach mede, dat eene dame mijnheer wenschte te spreken. Zij wilde haren naam niet noemen want zij wilde mijnheer verrassen, „Tong of oud?'' vroeg Martens. „Dat is motiehjk te zeggen haar aangezicht is ge heel verborgen achter een donkergroenen sluier." „Laat haar binnen komen besloot Martens, en zag nieuwsgierig naar de portièreswaar de vreemdelinge zou verschijnen. De deur ging open, eene vrouwelijke gestalte vertoonde zich op den drempel en bijna in het zelfde oogenblik sprong de heer v. Marlens op en ijlde op de dame toe: „Waarde tante, dat i3 inderdaad eene zeer aangename verrassing. Iladt gij reeds van mijne aankomst gehoord met deze woorden stak hij haar hartelijk beide handen toe. „Zeer toevallig, neef, antwoordde de gesluierde dame, „en ik kom thans om u mijn ongenoegen te kennen te geven dat gij hier in bet hótel en niet bij ons uwen intrek genomen hebt.'' De kellner nieuwsgierig als alle kellners, vooral wanneer er geheimzinnige, gesluierde dames in het spel zijn hield de deurknop nog in de band en keek met stomme verwondering dan de een dan de andere aan de oplossing was blijkbaar met zooals hij zich die ge- wenscht bad. Een strenge blik van den heer v. Mar tens deed hem met overhaasting de deur sluiten en in den gang verdwijnen. Zoodra de deur in het slot ge vallen was sloeg de dame haren sluier terug en ver toonde een bekoorlijk jeugdig gelaat, met twee prach tige blauwe oogen en een lachenden kleinen mond, waarvan de bovenlip een weinig opgetrokken was en ak.us de witte tanden liet zien. „Mjn vermoeden heeft zich dus bewaarheid. Miss Alma toen ik u onder dezen groenen sluier meende te herkennen." Hij leidde haar met deze in het en gelse!) uitgesproken woorlen, naar een sopha en ter wijl hij zelf in een daartegenover staanden armstoel plaats nam, ging hij voort: „I< verzeker u, dat gij de kunst om iemand te verrassen even grondig verstaat als die van paar rijden." „Vóór alles moet ik u verzoeken mij niet meer Miss Alma te noemen," begon het jonge meisje, Alma ID- binson de dochter van den aanzienleken engelschen pair Bit James Robinson Eldridge, bestaat niet meer, ze is verdwenen dood, zoo ge wilt, en er leelt alleen nog een Wand a Sumiroff, eerste sclioolrjderes van het circus Eiirst." „Maar wat is dan toch de reden, van die zonderlinge gedaantewisseling? Reeds gisteren avond toen ik u gedurende de voorstelling herkende, stond ik op het punt, u aan te spreken, maar ik vreesde, dat mijne onver wachte verschijning u o~aangenaam zou kunnen zijn. „Het is verstandig van u dat gij het niet deedt viel hem het joLee mrisje in de rede, „do herkenning had mij zoo verrast dal. het mij schier onmogelijk zou geweest zijn in tegenwoordigheid van getuigen met de noodige bedaardheid met u te spreken. Maar zijt gij niet nieuwsgieriger te vernemen wat de reden is van mijn bezoek, dan naar de oorzaak van mijne naamverandering?" „Het is moeielijk te zeggenwat mij meer belang inboezemt." „Zal u dat niet gemakkelijker vallen, wanneer ik u den naam van dokter Adam noem?" „Hoe? Miss mejuffrouw Wanda ook gij?" riep Martens uit," niet in staat zijne verrassing te ver bergen. Het jonge meisje knikte bevestigend.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1