BEN EDEEMARTER. No. 8. Drie en tachtigste Jaargang, 1881. FEUILLETON. WOENSDAG 1» JANUARI. BERICHT. Prijs der gewone Advertentiën: ©dieted ©ebeclte. Biiitculanb- O) Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/ 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bij den BURGEMEESTER zijn voor den waters nood ontvangen de volgende giften: X. ƒ10,—IJ. ƒ10,—A. ƒ5,—; G. A. ƒ10,—. Hij blijft de noodlijdenden in de weldadigheid der ingezetenen aanbevelen, terwijl van elke ingekomen gift in het openbaar melding zal worden gemaakt. Nog kwam bij de uitgevers dezer courant de vol gende gift in voor de watersnoodlijdenden: H. 1,Totaal bedrag van hetgeen tot heden ontvangen werd 150,65|. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat bet kohier der grondbelastingbetreffende de ge bouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente over de dienst 1881, op 13 Januari 1881 door den Heer Provin cialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland exe cutoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig heid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd 17 Jan. 1881. A. MACLAINE PONT. BELG1E. Te Mechelen werd den 12 de liberale caudidaat tot lid van den raad verkozen met 1423 st. tegen 1373 op den clericalen candidaat. In deze ver kiezing was zeer veel belang gesteld, omdat de meer derheid van den raad clericaal zou ziju geworden, was de candidaat dier partij verkozen. DUITSCIILAND. De beer Windthorst, bet bekende lid van het centrumheeft den 15 bij het huis der afgevaardigden een voorstel ingediend tot wijziging der Meiwetten van dezen inhoud Het toedienen der Sacramenten en bet vieren der mis door geestelijken, thans daarin ten opzichte van onvervulde plaatsen door de Meiwetten nog verhinderd, is niet strafbaar. Alle daarmede strij dige bepalingen zijn opgeheven. Vol gens het Bank- en Handelsblad wordt in gewoonlijk goed ingelichte kringen van leden van dat huis be weerd dat von Bismarck genegen zou zijnhet voor stel met eenige geringe wijzigingen goed te keuren in ruil voor de hulp van het centrum bij zijne belasting plannen, welke bij een groot deel der liberale partij be zwaar ondervinden. De liberale bladen twijfelen daaraan. De Nordd. Allg. Zeitung verklaart ronduit, dat bet tijdstip slecht gekozen is, om de godsdienstige worsteling te verer geren en dat de regeering zich in geen geval met het voor stel zal inlaten. De Kölniscbe Zeitung drukt bij de behandeling van dit punt het verlangen uit naar mede- deelingen van wege de regeering, om hare bedoelingen te leeren kennen bij de schromelijke verwarring welke in den laatsten tijd ouder de staatkundige partijen bestaat. De predikant Stöckertevens hofprediker, die de beweging tegen de Israëlieteu in het leven riep, is veel gematigder geworden en tracht thans het hatelijke zijner eerste aanvallen te verontschuldigen of te verzachten. Over het geheel verliest die beweging veel van haren omvang. ENGELAND.'' In het graafschap Lancashire is eene belangrijke werkstaking onder de mijnwerkers ontstaan. De patroons eischten van de werklieden dat zij zich bij overeenkomst zouden verbinden, afstand te doen van de schadeloosstelling, die de met in Januari 1.1. in wer king getreden wet hun toekentin geval zij in dienst hunner patroons gekwetst of verminkt geraakten. Zij wenschten dat zij zeiven eene onderlinge verzekering- maatschappij tegen ongelukken oprichtten. Van de 60000 staakten 40000 het werk waardoor de prijs der steenkolen dadelijk aanzienlijk rees. Den 14 des morgens begaven zich 400 werkstakers naar de groeve van Downall Green waar de mijnwerkers nog arbeid den krachtens de door ben met de eigenaren langegane schikking. Zij eischten van den directeur der mijn dat hij de arbeiders naar boven zou laten komen en na zijne weigering, lieten zij ze eigenmachtig uit de mijn komen en mishandelden ze. Een twintigtal politie agenten snelden te hulp waarna eene verwoede wor steling ontstond .- de agenten moesten voor de over macht wijken en sommigen werden ernstig gewond. Er hoerschte groote opschudding en versterking werd gevraagd. Latere berichten bsschouwen de werkstaking als geëindigd, daar de meeste patroons de voorwaarden der mijnwerkers aannamen. Den 13 werd door de regeering in het Lagerhuis ontkennend geantwoord op de vraagof zij aan Portu gal vergunning gevraagd had om troepen en oorlogs- materiëelmet bestemming voor de Transvaal aan de Delagoabaai te ontschepen. Zij had ook geen plan die vergunning te vragen. Den 14 werd Parnell's amendement op het adres van antwoord strekkende om het nemen van buiten gewone maatregelen in Ierland af te keuren, verworpen met 435 tegen 57 stemmen en daarna de beraadslaging verdaagd. Den 14 's avonds had eene ontploffing van dynamiet plaats in eene loodshelend aan het tuighuis, dat een deel der kazerne te Salford uitmaakte. De loods werd vernield overigens was de sclrde onaanzienlijk. Deze misdaad wordt toegeschreven aan de Eenians. Tegen den 21 is door het lid Rijlands in het Lager huis de volgende motie aangekondigd: het huis is van meening dat de inlijving der Transvaal onstaatkundig en onbillijk is geweest en zou met leedwezen maat regelen zien nemen tot eene gewelddadige handhaving van Engeland's heerschappij over de bevolking der Trans vaaldie in haar recht is, als zij hare onafhankelijk heid eischt. ERANKRIJK. Volgens de herziene reglements bepalingen omtrent het lager onderwijs zijn lichaamstraf- fen verboden en moeten ouders steeds geraadpleegd worden over bet al dan niet verstrekken van godsdienst onderwijs aan hunne kinderen verder zullen de kinde ren niet naar de kerk cn de catechisatie gezonden wor den, dan buiten de leeruren en zal de onderwijzer hen niet langer daarheen behoeven te geleiden. De straffen zullen bestaan in slechte aanteekeningen berispingen, gedeeltelijk verbod van uitspanningschoolblijven en tijdelijke verwijdering voor ten hoogste twee dagen. Bij de herstemmingen voor de gemeenteraden zijn de gematigde republikeinen weder overwinnaars gebleven. Te Parijs werden gekozen 21 republikeinen van ver schillende kleur en 1 conservatief. Omtrent laatstge noemde verkiezing zegt Gambetta's orgaan de Repu- blique fran^aise de bevolking van Parijs heeft aan alle raddraaiersdie de republiek op dezelfde wijze als het Keizerrijk wilden behandelen te kennen gegeven, dat hun heftige strijd niet anders is dan eene handeling uit vroeger tijd. Zij wanen zich twaalf jaren vroeger verplaatst. De onverzoenlijke bladen zijn te vreden maar betreuren de nederlaag der meer geavanceerde candidaten. De gemeenteraad te Marseille heeft evenals de raad van Parijs de uitgaven voor eeredienst van de begroo ting geschrapt, uitgezonderd die voor het onderhoud van begraafplaatsen, kerkgebouwen pastoriën en de dienst in het huisjebestemd tot bewaarplaats der gevonden lijken van onbekende personen. De minister van buitenlandsche zaken zond den 24 December des vorigen jaars aan de fransche gèzanten een schrijven meir het doel de aandacht der mogend heden te vestigen op de mogelijkheid van een oorlog tussehen Griekenland en Turkije en op de gevaren, welke daaruit zouden kunnen voortvloeien. Eerst wordt daarin breedvoerig omschreven de geschiedkundige loop van dit vraagstuk, waarna het ongerijmde betoogd wordt van Griekenland's besluitom door geweld van wapenen uitvoering te geven aan de bepaling der berlijuscbe conferentie omtrent de grenslijn. Het dwaalde in zijne opvatting, dat dit besluit dier conferentie een verplich tend karakter had. In den tegenwoordigen toestand van europeesch Turkije zou een oorlog moeielijk binnen de aangewezen perken te houden zijn en eene worste ling op het geheele Balkan-schiereiland doen ontstaan, welke gevaarlijk voor Europa zou worden. Daarom vestigde hij de aandacht der mogendheden op dit ge- (Naar het Hoogduitsch.) Martens opende de lippen om een woord van deel neming te spreken maar Alma maakte een afwerend gebaar. „Ik ben van uw medelijden overtuigd hernam zij, „het wordt reeds laat en ik heb u nog veel te zeggen. Niet alleen zonder geldmaar zelfs zonder vrienden stonden wij in de wereld. Mijn vaders con versatie zijne levenswijzehadden hem en onszooals wij te laat ontdekten, van onze betrekkingen en vrien den vervreemd. De deftige leden der engelsehe aris tocratie te Wiesbaden haalden bij het vernemen van de ramp, die ens beiden getroffen had, koel de schouders op papa's oudste broeder, de markies Robinson Kort- right liet ons door zijnen secretaris een brief van deel neming schrijveD te vergeefs zochten wij hulp of goe den raad, wij waren geheel alleen, verwend, onervaren, zonder bescherming en ver van onze geboorteplaats aan ons zeiven overgelaten. Geen wonder dusdat wij geheel wanhopig waren, vooral ik, want Ethelreda hoopte nog altijd op een teeken van leven van uwe hand." „Ohad ik het toen kunnen of mogen geven „En toen dag aan dag verliep zonder dat we iets wan u hoorden vervolgde het jonge meisje met be wogen stem „werd zij al stiller en stiller en was zij zelfs vaak verscheidene uren achtereen verdwenen. Ik gevoelde wat haar bezieldezij wilde een krachtig be sluit nemen, ik bad haar mij haar vertrouwen te schen ken doch zij wees mij af, niet onvriendelijk, maar beslistik was bij haar vergeleken nog slechts een kind. Gedachten van zelfmoord waren het niet zeide Alma 't hoofd schuddend, „al bewees ook de stap, dien zij deed dat zij geen geluk meer van dit leven verwachtte. Zij legde de kloostergelofte af en werd non." „Ah Martens, wiens oogen strak op Alma's lippen waren gevestigd geweestvleide zich weer, als verlicht, in zijnen armstoel. „Zij deelde het mij eerst medetoen het reeds ge schied was," verhaalde Alma verder, „en ik kon haar het verwijt niet besparen dat zij mij door haar be sluit geheel alleen achterliet. Zij trachtte mij over te halen haar voorbeeld te volgenmaar daartoe kon ik niet besluiten en wij scheidden. Wat zou ik doen De nood klom al hooger en hooger, ik beproefde door het geven van engelsch taalonderwijs in mijne behoeften te voorzienmaar niemand wilde dat aannemen van zulk een jong meisje zonder betrekkingen en zonder de minste aanbeveling. Te vergeefs dacht ik er over na of ik niets anders geleerd had waarmede ik mijn brood zou kunnen verdienen, het antwoord luidde steeds: neen. Daar liep ik op een avondtoen ik der ver twijfeling nabij wasvoorbij het circus, en ik herinner de mij dat men mij als amazone steeds hoog geroemd bad. Dan heb ik toch iets geleerd waarmede ik mij zeiven helpen kanjuichte ik maar te gelijker tijd fluisterde een andere stem in mij, kunstrijderes Nooit Maar nood breekt wetten en den volgenden morgen bracht ik een bezoek aan den directeur Eürsten ver zocht hem mij te engageeren. -Wat hebt gij geleerd, mejuffrouw vroeg hijnadat hij mij van het hoofd tot de voeten had opgenomen. SchoolrijdeD, antwoordde ik kortaf. Verder niets? Neen, gaf ik hem trotsch tot bescheid en voegde er bij Verder wil ik ook niets leerenmaar rijden kan ik goedstel mij slechts op de proef. Hij besloot hiertoe, en het ge luk was mij gunstigwant toevallig was Eürst oogen- blikkelijk om eene schoolrijderes verlegen; een vrij voor- deelig engagement was het resultaat van de proef. Ik voelde mij gelukkigofschoon niet voor langen tijd want de schaduwzijden van mijn nieuw beroep deden zich maar al te spoedig kennen. Bittere teleurstelling schaamte angst en zorgen vervulden mijne ziel. Daar verscheen als redder in den nood. „Dokter Adam voltooide Martens. Alma knikte. „Te Erankfurtwaarheen we van uit Wiesbaden waren gereisd, zond hij mij op een morgen zijn kaartjemet de vraag wanneer ik hem wachten kon. Daar ik mij herinnerdehem menigmaal in het huis mijns vaders te hebben gezien, bepaalde ik een uur. Hij verscheen prompt op zijnen tijdwas zeer deel nemend sprak van de innige vriendschapdie hem met mijnen overleden vader verbonden haden be treurde het op kiesche manier, dat hij mij niet vroeger ontmoet had voor ik mijn tegenwoordig beroep ge kozen had." Martens viel haar met eenen bitteren lach in de rede. „Ik ben overtuigd zeide hij, „dat hij u langen tijd van verre had gadegeslagen en slechts een ge schikt oogenblik had afgewacht om u zijn hulp en troost aan te bieden." „Daarover zal ik mij geen oordeel aanmatigenant woordde Alma schouderophalend„in ieder geval is dokter Adam de eenige mensch, die zich mijn lot heeft aangetrokken en wiens hulp mij wezenlijk nut heeft aangebracht. Nadat ik hem verteld had, hoe ik in het circus was gekomen en hoe moeielijk mijne positie alras geworden wasmeende hij dat ik nu de zaken eenmaal zoo standen, moest blijven waar ik wasmaar hij verklaarde hier en daar eenigen invloed te hebben, die hij gaarne ten mijnen nutte en genoegen zou aan wenden. Spoedig ondervond ik dan ook hoe belang rijk zijn invloedhoe krachtig ziju steun was. De direkteur Eürst werd spoedig de beleefdheid en voor komenheid in persoon verhoogde mijne gage tot het dubbele gaf mij steeds de beste paarden te berijden en wist alles van mij verwijderd te houden wat mij maar eenigermate onaangenaam kon zijn. Daarbij kwam nog dat ik langzamerhand overal de gunst van het publiek verwierf, en van der jeugd af aan, als zoovele

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1