Btmtcttlanb. vaarten einde het zoo mogelijk te voorkomen waar toe het voorstel betredende het scheidsgericht een zeer geschikt middel was. Aan dit schrijven werd door de Weener Presse het eerst openbaarheid gegeven, door daarvan eene vertaling in hare kolommen op te nemen. De fransche pers betuigde daarover hare ontevreden heid. Zij moest uit vreemde bladen niet het eerst ver nemen wat Erankrijk's minister gedaan had. In den ministerraad, den 15 gehouden, werd over het .turksch grieksche vraagstuk gehandeld en bij die gelegenheid verklaarde de minister van buitenlandsche zaken zijne ontevredenheid over die volgens hem onnauwkeurige mededeeling. Het schrijven was van vertrou wel ijken aard en niet voor mededeeling aan Griekenland bestemd geweest. Hij had gelijktijdig den f'ranschen gezant te Athene opgedragen aan de grieksche regeeri.;g te ver klaren dat het besluit der berlijnsche conferentie vol strekt geene rechten voor Griekenland deed ontstaan en datmocht hec tegen den eenparigen wil der mo gendheden zich tot eene oorlogzuchtige onderneming laten verleidennimmer op Prankrijk's steun te reke nen viel. Na dat schryven kwamen alle mogendheden overeen het voorstel betreffende een scheidsgericht te ondersteunen. Hij moet verder medegedeeld hebben dathoewel Turkije tot toegeven geneigd was het in geen geval Janina zou afstaan en dat hij dit gevoelen deelde, daar dit punt, uit een krijgskundig oogpunt be schouwd voor Turkije onmisbaar was. Ook zou hij Griekenland's houding sterk afgekeurd hebben. Den 7 is door dezen minister een nader schrijven verzonden, waarin de strekking van het berlijnsche be sluit betreffende de grensregeling op nieuw wordt toe gelicht en o. a. verklaard wordtdat de mogendheden nooit het plan hebben gehad eigenmachtig te beschik ken over grondgebied dat haar niet toebehoorde. GRIEKENLAND. De parijsehe berichtgever der Times verzekertdat de grieken van Prankrijk's zijde op niets meer dan de betuiging van welwillendheid kunnen rekenen. Dat rijk zal alleen door vreedzame middelen de oplossing van het aanhangige vraagstuk trachten te bevorderen welke bedoelingen het vroeger ook gehad heeft en hoe ingenomen het ook met Grie kenland moge zijn. Moeten de grieken hieraan wel indachtig zijn, aan den anderen kant moet Turkije niet vergeten dat een oorlog met Griekenland al blijven de mogendheden onzijdig het rijk aan zulk een alge- meenen opstand bloot steltdat niemand zeggen kan welke partij het meeste nadeel zou lijden van zulk een oorlog. Een lang in het Oosten verkeerd hebbende staatsman die volkomen op de hoogte was ter beoor deeling van den toestand had tot hem gezegd dat zoo de oorlog uitbrak niemand voorspellen kon wie daarvan ten slotte voordeel zou trekkenmaar zeker zou het noch Griekenland noch Turkije zijn. LUXEMBURG. Nadat deu 11 in de Kamer was voorgelezen het verslag der centrale af'deeling over het ontwerp tot herziening der onderwijswet van 1813 waarvan de bizonderheden reeds vroeger zijn medege deeld werd in behandeling genomen het bekende ont werp op de legerhervorming. De minister Blochausen lichtte de redenen toe welke de regeering genoopt hadden, die hervorming voor te stellen en toonde aan, dat zij beantwoordde aan de in 1867 en 1868 bij de beraadslagingen over de nog bestaande inrichting uit gesproken wenschen. Den 12 bracht hij zijne rede ten einde waarin hij o. a. aantoonde dat de nieuwe regeling Engelschen gewend zonder vaste woonplaats heen en weder te trekkennu een paar maanden op eene duitsche badplaats dan in een Zwitsersch höteldan weer in Parijseene Italiaansche stad of op een zee badplaats zonder toch ergens recht te huis te zijn gevoel ik ook thans het gemis van mijnen geboortegrond nietintegendeelhet rustelooze leven vol afwisseling, dat ik leid bevalt mij eigenlijk uitmuntend. „En verleent dokter Adam u geheel belangeloos zijnen steun en zijne bescherming?" vroeg v. Martens met een sarcastischen grimlach. In den aanvang scheen het zoo te zijn. Hij ried mij aansteeds open oog en oor te hebben voor mijne omgeving en een nauwkeurig dagboek te houden waarin ik ieder voorval, dat om mij heen plaats greep, al was het van nog zoo weinig beteekenis, nauwkeurig beschreef. Dit zou later voor mij van belang kunnen zijnja misschien zelfs van wezenlijk nutdewijl het mij meerdere bedrevenheid met de pen zou eigen ma ken en zelfs letterkundig veel ontwikkelen zou. Ik volgde zijnen raad en gedurende den tijd dat dokter Adam zich in Prankfort ophield sloeg hij er nu en dan een oog in." „En stelde zich op deze wijze op de hoogte van uw bizonder leven niet alleenmaar ook van dat van an deren ietswat voor een man als Adam van groot belang kon zijn voltooide Martens. „Toen ik hem in Berlijn bezocht," ging Alma on verstoorbaar voortwas zijne eerste vraag„Hoe is 't met het dagboek Ik legde het hem voor en toen hij eenigen tijd er in gebladerd had, zeide hij: Gij zijt een meisje van talent en karakter mijn waarde Miss gij zult uwen weg door de wereld wel vinden. Ik antwoordde hem dat ik aan hem te danken had dat het mij tot heden goed ging. Daarop zag hij mij met zijne zonderlingedoordringende oogen aan en meendedat het mij niet kon zijn ontgaan dat ook nog andere handen dan de zijne voor mij gearbeid hadden, dat hij inderdaad slechts een vrij onbeduidend lid was van een genootschap dat zijne vertakkingen had onder alle standen der maatschappij, en dat zich ten doel had gesteld, hulpbehoevenden steun en bijstand te ver- leenen. Zonder eenen uiterlijken naam te voeren zon der uiterlijke teekenen of iets van dien aard was dit genootschap overal verspreid en zeer machtig. Indien ik meendedat genootschap voor de verleende hulp dank schuldig te zijn, zou ik dien niet beter kunnen toonen dan door als werkzaam lid toe te treden." „O die sluwe vosriep Martens uit. Wordt vervolgd). eene bezuiniging zou opleveren van f 62000 's jaars. De verslaggever der centrale afdeeling antwoordde dat hij bij de behandeling der onderdeelen op 's ministers bewijsgronden zou terug komen voorloopig bepaalde hij zich alleen tot de opmerkingdat zijne geestver wanten hem niet langer als minister konden volgen daar hij sedert 1867 reeds drie malen van gevoelen veranderd was omtrent het militaire vraagstuk. Ook vroeg hij, wat er wel in Nederland gebeuren zou, wan neer daar een minister over het leger gesproken had zooals deze minister niet geschroomd had te doen. Den 13 sprak een lid ten gunste van het ontwerp, voor zooveel betreft de afschaffing der militie doch het lid Brasseur sprak twee uren lang op zeer scherpen toon tegen het ontwerp en den minister dien hij ern stige verwijten toevoegde. Uit naam van een ander lid diende hij een voorstel in dat tot strekking had een bewijs van wantrouwen aan de regeering te geven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van jus titie, de heer von Streit en die van koophandel, de heer Kremer von Auenrode werden op hun verzoek eervol ontslagenbaron Pino von Eriedentbal stadhouder in Boven-Oostearijk, werd minister vau koophandel en mi nister Prazak tijdelijk belast met de leiding van het mi nisterie van justitie. De duitsch-liberale partij is met deze verandering niet ingenomen. RUSLAND. In verscheidene gouvernementen schijnt keelziekte vrij ernstig te heerschen alsmede hongersnood in die aan de Midden- en Beneden Wolga. Deze toe stand, in verband met de niet ruim voorziene schatkist, maakt volgens de duitsche bladen het begrijpelijk dat de regeering zoo ernstig wil medewerken tot handha ving van den vrede in het Oosten en toenadering zoekt tot Oostenrijk en Duitschland. Ook zou aan de buigaren te kennen zijn gegeven, dat eventuëele bewegingen hun nerzijds niet door Rusland in den eersten tijd gesteund konden worden. De rijksbegrooting voor 1881 sluit met een te kort van 50 miijoen roebels, gedekt zullende worden uit het spoorwegfonds, dat aan de schatkist 138 miljoen schuldig is. De minister van financiën schrijft aan den Keizer, dat de oorzaken van dit te kort van tijdelijken aard zijn. De door den slechten oogst ontstane ongun stige balans zal verdwijnen bij eenen beteren oecono- mischen toestand. In alle takken van bestuur zal even wel de grootste spaarzaamheid betracht moeten worden. Niettegenstaande' het vredelievend karakter van Rus- land's buitenlandsche staatkunde wordt '/s der inkom sten gebruikt voor legeruitgaven deze toestand maakt het dringend noodzakelijkbezuinigingen in te voeren op de onderhoudskosten van het leger. Generaal Skobeleff meldtdat 30000 Turkomannen den 9 de russische loopgraven voor Geok-Tepe over vielen de vooruitgeschoven werken bemachtigden en zich van 4 stukken berggeschut en 3 mortieren mees ter maakten. Later werden zij teruggeslagen waarbij de stukken geschutuitgezonderd eenhun weder ont nomen werden. Een gelijktijdig ondernomen aanval der vijandelijke ruiterij op het russische kamp werd af geslagen evenzoo een later herhaalde aanval. Na vol tooiing der 3e omloop vatten de russen den 10 's avonds post op de vooruit geschoven werken van Geok-Tepe. TURKIJE. De Porte verzond den 14 een schrijven aan hare vertegenwoordigers in het buitenland waarin zij haar leedwezen betuigde over de haastige oorlogs toebereidselen in Griekenland welke onrust en onze kerheid doen ontstaan. Om dezen voor beide landen noodlottigen toestand te doen ophouden, noodigt zij de mogendheden uitaan hare gezanten de noodige voorschriften te zenden voor het houden eener confe rentie te Konstantinopeldaar zij hoopt op die wijze tot eene vreedzame oplossing van het geschil met Griekenland te komen. Te Weenen liep het gerucht, dat de mogendheden alvorens tot dit voorstel toe te tredenzouden vragen, hoe ver de Porte in hare schik kingen gaan wilde. Tusschen EngelandRusland en Duitschland zou min of meer overeenstemming bestaan over een plan voor eene nieuwe grenslijn welke door de Porte aangenomen zou worden. Een russische gezant zou bij de grieksche regeering te Athene de aanneming dier nieuwe grenslijn krachtig aanbevelen. Hoe dit ook zij het is in ieder geval zeker, dat het door Prankrijk geopperde plan, om een gemeenschappelijken stap te Athene te doen opgege ven is. ZUID-AMERICA. Volgens de later ontvangen uit voeriger berichten omtrent den oorlog tusschen Chili en Peru namen 12000 chileenen, te Corayaco geland, Lurin stormenderhand in: na een gevecht van 1% uur werden 9000 peruanen uit eene sterke stellingwaarin zij zich verschanst hadden verdreven. De ehileensche vloot voor Callao zette het beschieten der forten voort en^bracht den peruanen groote schade toe. Door het springen van een armstrong kanon der vloot hadden verscheidene mannen het leven verloren. De ehileensche generaal Lynch die in het noorden zijne troepen naar hartelust laat plunderen antwoordde op de vertoogen der vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendhe den over liet vernielen van eigendommen van on zijdige buitenlanders dat hij dezen als vijanden be schouwde zoo zij eigendommen des vijands onder hunne bescherming namen. Ook moet hij met honenden spot geantwoord hebben op een schrijven van den engelschen gezant, waarbij hij uitgenoodigd werd, zijne krijgsbewe gingen te schorsen gedurende de vredesonderhandelin gen. Het door de chileenen reeds bereikte Chorillos is slechts 15 mijlen van Lima verwijderd. ZUID-APRICA. De Basoeto's deden een aanval oP Maseru en Leribe, maar werden met verlies afgeslagen- De boeren rukten in westelijke richting op en be zetten Hebron in West-Grikwaland. De engelsehe op perbevelhebber in Natal bericht den 14 uit het fort A miel, dat de boeren Langereek weder bezet en daarbij 2 man de natalsche bereden politie gevangen hadden genomen. Hij had aldaar bericht ontvangen, dat he^ garnizoen te Lijdenburg in de Transvaal goed van le vensmiddelen voorzien was. De engelsehe troepen ruk ten goed voort. In eene tweede door de boeren uit gevaardigde proclamatie beschuldigen zij de engelschen van te Potchefstroom het eerste schot gelost en bij Pre toria zonder waarschuwing een der hunnen dood ge schoten te hebben. Zij beklagen zich over bet beschie ten van Potchefstroom door de engelschen en doen uitkomen dat de gewonden van het 94e regiment onder geleide van 16 boeren naar Pretoria zijn gezonden. De berichtgever der Daily News, deze laatste bizonderheden mededeelende vo gt daaraan toe, dat de oorzaak van het verzet der boeren alleen ligt in het uitschrijven der belastingen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 17 zijn met eenparige stemmen goedgekeurd de begrootingen voor Ommerschar.s en Veen'nuizen de algemeene landsdrukkerij het pensioenfonds voor bur gerlijke ambtenaren en het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen. Te Duiken in Limburg is in den nacht van 78 Jan. ingebroken bij den juwelier Haffmans en eene waarde van ongeveer f 4000 aan goud ontvreemd. Daar het juist gesneeuwd had, kon men de voetsporen een groot eind weegs nagaan hetgeen tot het ver moeden leidde, dat de dieven met den buit noordwaarts waren getrokken. Dit is echter niet het geval geweest, want eenige dagen later werd het goud te Yenloo door de verificateurs aangehouden onder voorwendseldat zij het aan eene keuring moesten onderwerpen. De declareerders wachtten niet at wat hiervan het gevolg zou zijn maar ontsnapten met den eersten trein naar Roermonde. Woensdag 11. herdacht de heer C. Kroon Mzn., burgemeester van Noordscharwoude den dag zijner vijf entwintigjarige ambtsvervulling. Talrijke bewijzen van belangstelling vielen hem ten deel. Zondag d. a. bood de jubilaris tot sluiting der feestelijkheden der schooljeugd een feest aanwaarvan menigvuldige aangename herin neringen den kleinen zeker nog lang zullen bij blijven. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft den 13 met 5 tegen 4 stemmen de schorsing der ouder lingen te Dordrecht opgeheven. Door het optreden van mr. P. Lijndrajer in dat bestuur was de meerder heid aan de zijde der orthodoxen geraakt. Dit lid verklaarde zich overtuigd van de rechtmatigheid der schorsing, maar gaf zijne stem aan het voorstel tot op heffing in het bij hem overwegend belang der herv. kerk en der gemeente te Dordrecht. De tegenstemmers hebben tegen het genomen besluit geprotesteerd. Den 14 is te Stockholm eene overeenkomst tus schen Nederland en Denemarken geteekend tot weder- keerige bescherming van handels- en fabriekmerken. Bij kon. besluit van 14 Jan. is tot plaatsvervan gend kantonrechter te Medemblik benoemd de heer B. Baggerman v. Hou weningen burgemeester aldaar. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 14 besloten B. en W. te adviseeren tot het uit breiden der peteroliehaven, en met 11 tegen 4 st. aan genomen het advies, waarbij het heffen van eene beurs- belasting zoo lang de bestaande beurs in gebruik is wordt afgekeurd. Den 14 werd door de ministers van marine, jus titie en buit. zaken met den japanschen gezant een afscheidsbezoek gebracht aan het oorlogschip Koningin Emma der Nederlanden. Daarna bezochten zij het wachtschip en het instituut voor de marine, en namen vervolgens deel aan een diner, hun door den comman dant der Koningin Emma aangeboden. Den volgenden dag beeft het schip de reis naar Japan via Batavia aanvaard. Den 15 zijn te Valkoog de herberg van Klos en de bakkerij van Hartog afgebrand. De rechtbank te Arnhem heeft den 15 den heer v. L d. J. te Tielwegens manslag door onvoorzich tigheid bij de drijfjacht te Wolfheze veroordeeld tot 14 dagen celstraf. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben in eene buitengewone vergadering een besluit genomen, waarbij, krachtens art. 7 der wet van 12 Juli 1855, aan den dijkstoel van Stad en Land Heusden de onverwijlde bedijking wordt bevolen van de doorbraak in den Hei dijk onder Vlijmen. Reeds waren uit de overstroomde streken een paar klachten over den tragen voortgang van het werk tot den minister van waterstaat gericht. De dijkstoel heeft den 15 besloten, de bedijking den 17 aan te besteden. De beringing is voltooid. Den 17 is men begonnen om den provincialen weg van Vlijmen naar Nieuwkuik weder berijdbaar te maken. Gedep. Staten zullen een streng onderzoek instellen naar de oorzaak van de doorbraak. Het noorsehe barkschip Promotheus van Pors- grund met ijs naar Maassluis heeft in den nacht van 1516 Jan. op de West gestooten en is bij den Noord- dam gezonken. Schip en lading zijn weg het volk is gered en te Maassluis aangebracht. Het brikschip Annie Ripley, van Rotterdam naar Newcastleis den 16 bij ter Heiden gestrand. Het volk heeft zich met eigen boot gered. Bij Ruurloo is den 16 's avonds een onbekend man door den Oosterspoortrein overreden. De man was onmiddelijk een lijk. Den 16 kwam eene vreemde vrouw in een goud smidswinkel te Gouda en verzocht gouden ringen te zien. Zij zocht er een van het goedkoopste soort uit en betaalde dien. Daarna vroeg zij om een nieu wen rijksdaalder, om er eene broche van te laten maken, en hielp de vrouw van den goudsmid om in de lade er na te zoeken, zonder een naar haren zin te kunnen vinden. Toen zij vertrokken was, werden er 3 rijks daalders en een ring van f 28 vermist. Zij is spoedig opgespoord en gearresteerd. Zij behoorde tot een kun stenaarstroep reizende met 2 kermiswagens. Het adres van den Nederlandschen Vredebond

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2