EEN EDEEMARTER, No. 9, Drie en tachtigste Jaargang. 1881. V K IJ I) A G 21 JANUARI. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©tficiëeï (öebcclte. Btsticnlaub» ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ingekomen giften bij den Burgemeester voor den watersnood P. N. 5 Oostenrijksche coupons van n. 2,10 N. j. 1,—B. B. f 1,—. Nog kwamen bij de uitgevers dezer courant de vol gende giften in voor de watersnoodlijdenden Voor den watersnoodPostmerk Alkmaar, 10 (verzuimd in ons vorig nummer optenemen); L. f 2,50; Van een dienstmeisje 0,50; Weinig maar uit een goed hart f 0,75; „Laat de kinderkens tot mij ko men" f 0,25. Totaal bedrag van hetgeen tot heden ontvangen werd f 164,65. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen aan de ingezetenen in herinnering, dat art. 41 der algemeene politieverordening voorschrijftdat geene honden van 1 October tot 31 Maart tusschen 10 uur des avonds en 7 uur des morgens en in de overige maanden tusschen 11 uur des avonds en 5 uur des morgens op de straat mogen losloo- pen en art. 42 dier verordening, dat de honden, in overtreding met artikel 41 gevondenopgevangen zullen wordenwaarna zij binnen tweemaal 24 uren door den eigenaar tegen storting van f 3,— kunnen worden opgevorderd. Na verloop van dien tijd kunnen zij worden gedood of in het openbaar verkocht, blijvende de zuivere opbrengst drie jaren ter beschikking van den eigenaar; daarna vervalt zij aan de gemeentekas. Zij noodigen de ingezetenen dringend uit, het voorschrift van artikel 41 stipt op te volgen, ter voorkoming dat hunne honden worden opgevangen door de gemeente-politieaan wie strenge handhaving van dat artikel is opgedragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag 9 Fe bruari aanstaande, ten Raadhuize der gemeente ALKMAAR, des voormiddags ten 9 ure, waarbij de lotelingen of de ou ders of de voogden tegenwoordig behooren te zijn, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die ter zake van de Militie ingebracht kunnen worden. Voor de vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te ziju eenige wettige zoonmoet de loteling zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegen, om de noodige op gaven te doen en bovendien op Donderdag3 Maart e.k., des namiddags ten 6 ure, aldaar verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onder teekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Jan. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. (8) (Naar het Hoogduitsch.) De SCHOOLOPZIENER in het district HAARLEM brengt ter kennis van belanghebbenden in het Arrondissement Alkmaar, dat hij allendie hem verlangen te spreken hiertoe de gele genheid aanbiedt op aanstaanden ZATERDAG 22 JANUARI e.k., van 12 tot 2 uur, op het Raadhuis der gemeente Alkmaar. Alkmaar De Schoolopziener voornoemd 15 Jan. 1881. VAN ELJK. „Met vreugde gaf ik mijne bereidwilligheid daartoe te kennen en de dokter liet mij een formulier onder teekenen waarin ik verklaarde geheel vrijwillig als lid toe te treden en mij aan de wetten van het ge nootschap te onderwerpen. Vooraf maakte hij mij met de verplichtingen bekend, die ik daardoor op mij nam en die hoofdzakelijk bestonden in eene maandelijksche bijdrage in geldin wekelijksche zeer nauwkeurige berichten omtrent mijzelf en mijne omgeving en ein delijk in de belofte onvoorwaardelijk de bevelen op te volgen die mij van hooger hand door medeleden zou den worden overgebracht. Tevens deelde Adam mij het teeken mede waaraan de leden van het genoot schap elkander konden erkennen, en gaf mij zijn eere woord dat de te ontvangen bevelen nooit iets zouden inhouden dat niet met een goed geweten overeen te brengen was „En is dat werkelijk tot nu toe het geval geweest „Zeer zeker. De bevelen, die ik nu en dan ontving, hadden, naar mijne meening, niet veel te beduiden, b v. werd mij gelast op zekeren avond bij mijn optreden in het circus een rooden, blauwen of groenen sluier aan den hoed te dragen, of wel in het geheel niet op te treden of een bepaald, aangeduid paaid te berijden. Ook werd mij wel eens gezegd eene bepaalde woning te betrek kennauwkeurig acht te geven op de huisgenooten en het genootschap omtrent hunne levenswijze en gewoon ten in te lichten. Die inlichtingen vooral schijnen een hoofdrol te spelen de dokter zeide mij dat die nood zakelijk waren om te voorkomen dat gevraagde on- DENEMARKEN. Het Eolkething besloot dezer dagen een door een paar leden ingediend ontwerp militair strafwetboek naar eene commissie van onder zoek te verzenden niettegenstaande het verzet van den minister van oorlog die verklaarde dat binnen kort door de regeering een ontwerp zon worden ingediend. Het bestaande verdient wel eenige herzieningdaar het bijna twee eeuwen oud is. ENGELAND. Den 17 antwoordde minister Glad stone in het lagerhuis op eene vraag van het lid "Wed- derburndat noch de nederlandschenoch eene an dere regeering hare bemiddeling in den oorlog met de Transvaal had aangeboden. De onder-minister van buitenlandsche zaken antwoordde het lid Bourke dat de inzichten der regeering omtrent art. 24 van het berlijnsche verdrag betreffende eene bemiddeling tus schen Turkije en Griekenland vervat waren in het ge meenschappelijk schrijven der mogendheden van 25 Aug. 1880, zijnde na dien tijd de regeering niet van mee ning veranderd en aan het lid Simon, die roeg of de fransche regeering vertoogen tot Marokko had ge richt, naar aanleiding van de mishandeling eener jood- sche vrouw te Tangerdat de fransche consul zulks gedaan had. Marokko's antwoord werd afgewacht en na den ontvang van dat antwoord zou Engeland eerst vertoogen rigten tot Marokko. Op eene vraag van het lid Bryce verklaarde hijdat in zuidelijk Macedonië de gewelddadigheden der roovers en de wetteloosheid verminderd waren, doch dat daarentegen dagelijks wan ordelijkheden plaats vonden in den omtrek van Monastir, Bassova, enz. alsmede in de nabijheid der bulgaarsche grenzen. Uscup en de omtrek moeten volkomen in de macht zijn van albaneesche verbond. Daarna stelde het iersche lid Maccar;by, als amen dement op het adres van antwoord op de troonrede voor, om in Ierland eiken maatregel tot het uitzetten van pachters uit hunne hoeven te schorsen tot na de behandeling der wet op het grondbezit. Gladstone van alle zijden levendig toegejuicht kwam met kracht op tegen het rekken der beraad slagingen over het adreszooals nu geschiedde. De parlementaire werkzaamheden werden daardoor zeer belemmerd. Het ingediende amendement was eene be- leediging voor de kroon en kon onmogelijk ernstig ge meend zijn, want het verlangde, dat de regeering haren eersten plicht zou verzaken, Lord Manners verklaarde niets te kunnen voegen bij dat antwoord, dat hij vol- dersteuning niet onverdiend en aan onwaardigen werdt gegeven." „En gelooft ge nog steedsMiss Alma dat dit ge nootschap zich alleen en uitsluitend toelegt op het ver- leenen van hulp aan behoeftigen en lijdenden „Tot voor korten tijij was ik daarvan vast overtuigd, toen een schijubaar onbeteekenende gebeurtenis twijfel in mij heeft doen opkomen. Voor wij namelijk, veer tien dagen geleden, Beriijn verlieten, ging ik natuurlijk naar dokter Adamom afscheid van hem te nemen. De bediende geleidde mij naar zijn studeerkamer met de mededeeling dat de dokter op het oogenblik een ander bezoek had, maar spoedig bij mij komen zou. Ik keek uit het venster, beschouwde de platen en schilde rijen aan den wand zooals men bij dergelijke gelegen heid altijd doeten onderzocht eindelijk ook de inrich ting en het ameublement van het vertrek. Daar zag ik op de schrijftafel een photographic liggen van eene jonge dame. Het portret trok mijne opmerkzaamheid ik trad naderbij en zag een allerliefst meisjeskopje eene ware schoonheid waarvan ik de oogen niet kon afwenden. Eindelijk bemerkte ik als bij toeval een half voltooiden brief, die naast het portret lag, en werd door eenen naam, dien ik er in las, onwillekeurig gedwongen den geheelen inhoud snel te doorloopen. Die naam was die van Erich von Martens. De mandie dezen naam droeg boog lachend. „Half onbewust," ging Alma voort," las ik verder en prentte den inhoud goed in mijn geheugen zoodat ik dien nog woordelijk kan opzeggen. Hij luidde „Mijne vermoeden aangaande de poolsche erfenis heeft zich in alle opzichten bevestigd. Het is mij ge lakt een photographisch portret van de rechthebbende persoon machtig te wordenwier verblijfplaats ik u reeds vroeger heb medegedeeld. Zij heeft niet 't minste vermoeden van hare rechten en zal daaromtrent niet worden ingelicht voor zij aan een der onzen de hand heeft gereikt. Het is zonder twijfel eene even moeielijke als gevaarlijke taak die te veroveren maar toch meen komen goedkeurde. Daarna betoogde Parnell dat zoodra het bestaande landheerstelsel afgeschaft was en de grondeigenaars geleerd hadden hunne belangen met die van Ierland te vereenzelvigen Ierland zijne onaf hankelijkheid op wetgevend gebied terug zou krijgen en beide volkeren in vriendschap met elkander zouden kunnen leven. Werden dwangmaatregelen toegepast, dan zou de eerste inhechtenisneming het sein wezen voor algemeene staking van het betalen van pacht. Northcote kwam ten sterkste op tegen die ongehoorde taal van Parnelldie er thans rond vooruit kwam dat hij niet naar hervorming van het grondbezit streefde, maar vernietiging van Engeland's gezag en afscheiding der wetgeving tusschen beide landen verlangde. Een door de regeering bestreden voorstel tot verdaging der be raadslaging werd verworpen met 223 tegen 40 stemmen, waarna het Huis tot den volgenden dag uiteen ging. Den 18 verlangde Maccarthy zijn amendement in te trekken, waartegen' minister Porster zich verzette. Ten slotte werd het amendement verworpen met 201 tegen 37 stemmen. Te Londen is onder voorzitterschap van kapitein Ver- ney eene vereeniging opgericht ten gunste van de on afhankelijkheid der Transvaal. In het district Wigan is de conservatieve candidaat Powell den 19 met 469 stemmen meerderheid gekozen tot lid van het Lagerhuis. In drie districten van het graafschap Clare en in het graafschap Sligo is door den Onderkoning van Ierland versterking der politie noodig geacht wegens den opge wonden toestand. SERVTE. Den 16 werd de Skoepschtina geopend met eene troonredewaarin melding wordt ge maakt van de goede betrekkingen met het buitenland en de hoop uitgesproken wordtdat in deze zitting ingediend zullen kunnen worden een handelsverdrag met Oostenrijkvoorstellen tot vermeerdering van het aantal diplomatieke vertegenwoordigers in het buiten land tot legerhervorming regeling der schuldwij ziging der kieswet enz. TURKIJE. Het schrijven der Porte aan de mogend heden in het vorige nommer reeds in hoofdzaak ver meid bevat een paar zinsneden welke in den mond der Porte zeker niet onopgemerkt mogen voorbijgaan. Wijzende op de oorlogzuchtige houding van Grieken land verklaart zij die houding bij het algemeen ver langen van Europa naar handhaving van vrede, te be schouwen als eene minachting van de verzoenende en billijke bedoelingen der groote mogendheden. Zij was aan den wensch van het berlijnsche verdrag te gemoet gekomen door hare bereidvaardigheid tot het afstaan van een groot deel van haar grondgebied. Uit eerbied voor Eu ropa zou zij volharden bij hare vredelievende en zelfverloo chenende staatkunde, niettegenstaande Griekenland's ei- schen vrees voor oorlog deden ontstaan. En mocht haar ik iemand gevonden te hebben, die daartoe in staat is, namelijkErich von Martens. Het doet minder ter zake al komt hij bij zijne onderneming om, er is wei nig aan hem verbeurd." „Toen ik den brief ten einde had gelezen greep ik met verdubbelde belangstelling nog eens naar bet por tret hetgeen blijkbaar dat van de poolsche erfgename moest zijn. Onwillekeurig liep ik met de photographie in de hand iets nader bij bet venster om het des te beter te kunnen zien. Daar deed zich plotseling het geluid van des dokters voetstappen in de aangrenzende kamer hooren, angstig dacht ik er aan dat hij mij met het portret in de hand zou overvallen, ik hoorde hem reeds de deurknop aanvatten het was te laat om het gevaarlijke voorwerp weer op zijn plaats te leggen en ik verborg het snel in een zak van mijn japon." „En merkte de dokter niet, dat het verdwenen was „Neen. Hij werd blijkbaar door andere dringende zaken in beslag genomen want hij verklaarde het te betreuren dat hij in der haast van mij moest afscheid nemen dewijl hij dadelijk eene zeer gewichtige verga dering moest bijwonen en ik was blijde na een paar beleefde woorden te kunnen heengaanwant de grond brandde mij onder de voeten. Te huis gekomen ver zamelde ik mijne gedachten om de vraag te beant woorden, hoe het mogeljjk was dat een man als dokter Adam die zulk een warm hart bezat voor de lijdende menschheid, zoo gevoelloos en wreed over iemand spre ken kon Het doet minder ter zake al komt hij bij zijne onderneming om, er is weinig aan hem verbeurd. En dan deed ik mij eene andere vraagZijn de be doelingen van Adam en zijn genootschap werkelijk slechts werken der barmhartigheid of zijn dat slechts voorwendsels om zijne medeleden des te gemakke lijker dienstbaar te kunnen maken aan zijne baat zuchtige plannen Tot nu toe heb ik op geene der beide vragen een bevredigend antwoord kunnen gevenalleen stond het bij mij vastU te waar schuwen. Gij waart altijd goed voor de kleine Alma

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1