Bimmtlanb. de oorlog ongelukkig opgedrongen worden dan zou zij flink haren plicht weten te vervullen, in het bewustzijn, tot het einde toe geduldig en gematigd te werk te zijn gegaan. Assim-pacha weigerde den 18 mondeling het scheids gericht onder opmerking dat dit verder zou kunnen gaan dan met de belangen der Porte overeenkwam. In eenen den avond van dien dag gehouden buitenge wonen ministerraad zijn de uiterste grenzen vastgesteld van het door Turkije aan Griekenland aftestane grond gebied. Zij strekken om verder te gaan dan in het schrijven van 3 October was aangegeven en zullen het onderwerp van een nieuw schrijven uitmaken. Men meentdat Larissa nog afgestaan zal worden. ZWITSERLAND. De bevolking volgens de laatste volkstelling met 174,270 zielen toegenomen, bedraagt thans 2,841,118 zielen. De nationale raad moet dien tengevolge met 10 volksvertegenwoordigers vermeerderd worden. De dagbladen houden zich druk bezig met de vraag wie den onlangs overleden heer Anderwert zal opvol gen als president van het Zwitsersche bondgenootschap. Het meest komen onder de 29 candidaten in aanmer king de heeren Ruchonnetadvocaat te Lausanne en Yessaz, beiden leden van den nationalen raad voor het kanton Waadtland, en Morel, voorzitter van het hoog-gerechtshofeen uitstekend rechtsgeleerde uit het kanton St. Gallen. De radicaal-democratische partij is grootendeels gestemd ten gunste van den kolonel Emil Erei uit Bazelland sedert geruimen tijd lid der kan tonnale regeering van Bazel. Hij woonde gedurende den burgeroorlog in Noord-America dien krijg bij in het leger der noordelijke staten. FRANKRIJK. Bij de herstemming te Parijs is de commune-held Trinquet niet verkozen hij had 160 stemmen minder dan bij de eerste stemming. De meeste aldaar verkozen gemeenteraadsleden waren aanbevolen door Gambetta's orgaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft gewei gerd goed te keuren den post van 150000 door den vorigen gemeenteraad van Parijs op de begrooting uit getrokken voor vergoeding aan de leden van door hen gemaakte kosten. ITALIË. De commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van het voorstel tot opheffing van den gedwongen koersnam het met algemeene stemmen aan uitgezonderd de bepaling omtrent de betaling der tolrechten in goud. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De verwachte benoe ming van verscheidene leden van het Heerenhuis voor hnn leven heeft den 17 plaats gehad. SPANJE. De minister van financiën deelde in de Cortes mede dat de regeering voornemens was, stipt uitvoering te geven aan het wettelijk voorschrift vol gens hetwelk van 1 Jan. 1882 aan de houders van 3 pCts. buitenl. schuld lU pCt. meer aan rente zal worden uitbetaald, zoodat zij llU in plaats van 1 pCt. zullen genieten. Ook was zij geneigd, in andere schik kingen ten gunste der fondsenhouders te treden. Ten aanzien der bevoorrechte aflosbare schuldbekentenissen, uitgegeven onder verband van de directe belastingen en de opbrengst der tolrechten waarvan de aflossing in 25 jaren moet geschieden, verklaarde hij, dat het in de.bedoeling lag om deze aflossing over een langer tijds verloop waarschijnlijk 50 jarente verdeelen. De schuldenlast zou door de trapsgewijze vermindering der voor schuldaflossing bestemde gelden aanmerkelijk worden verlicht, en daardoor hoopte hij het evenwicht op de begrooting te herstellen. gij zaagt mij nooit over het hoofd naast de oogverblin dende schoonheid van Ethelreda maar hadt altijd een vriendelijken blik of een hartelijk woord voor mij dat heb ik nooit vergeten, en al kan ik uw gedrag tegen over mijne zuster niet billijken, zoo wil ik u toch niet in onwetendheid laten, nu een ernstig gevaar u dreigt." Martens was blijkbaar aangenaam gestreeld door dit blijk van hartelijke belangstelling van de zijde van dit bekoorlijke meisje en zeideUit dankbaarheid voor den bewezen vriendschapsdienst, zal ik u de beide vra gen beantwoorden die u zoo lang hebben bezwaard. Het is waardat in het algemeen de menschen en in 't bizonder al degenen, die Adam door weldaden aan zich verplicht heeftvoor hem slechts werktuigen zijn waarmede hij zeker doel tracht te bereiken en even waar is hetdat dat doel geen barmhartigheid of geen troost of redding voor ongelukkigen beoogt. "Wat echter het eigenlijk doel van ons genootschap is, want het bestaat inderdaad en wel in den grooten om vang dien Adam u heeft geschilderd zou ik u zeer wijdloopig moeten uiteenzetten onze staatkundige en maatschappelijke plannen en denkbeelden de toestan den in het duitsche rijk en in de naburige rijken, een be toog, dat u vermoeien en vervelen en toch niet geheel bevredigen zou." „Dus heeft Adam mij toch bedrogen, o, dat is wreed Alma zuchtte diep en een traan blonk in hare schoone, blauwe oogen. „Ik heb hem vertrouwd en geacht als een vader, ik was zoo gelukkig, zoo trotsch op zijne vriendschap. Dat is nu alles voorbij Met eene heftige beweging stond zij op. „Vaarwel mijnheer v. Martenszeide zij, hem de hand reikend „wij zullen elkander denkelijk voor 't laatst gezien heb ben. Ik verzoek u ten minste dringend mij niet op te zoeken en ook in het circus nooit weder notitie van mij te nemen." »Zijt gij verstoord op mij, dat ik u uwe illusiën over dokter Adam ontnomen heb?" „Volstrekt niet, ik dank u voor uwe openhartigheid, maar ik vreesdat de dokter ons zal laten nagaan en ik wil niet de minste verdenking bij hem opwekken." {Wordt vervolgd.) STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 18 heeft de heer v. Rijckevorsel zijne interpel latie gehouden over den watertoestand in Noordbrabant. Hij vroeg1°. of de tijd gekomen is dat er een defi nitief plan van uitwatering kan en zal worden overge legd 2°. zoo ja wanneer 3°. of er, in verband met den aan te leggen spoorweg Zwaluwe's Hertogenbosch, aan de gemeenten Vlijmen Nieuwkuik en Onzenoord geene spoedige tegemoetkoming kan worden gegeven door het zand op te ruimen en te brengen op het tracé van die lijn De minister van waterstaat verklaarde in zijn antwoord zich sedert zijn optreden met de be sproken kwestie te hebben bezig gehouden zoodat het overleg met het gewestelijk bestuur en de direct be langhebbenden ver gevorderd wasen hij zich vleide zeer spoedig een wetsvoorstel te kunnen aanbieden. Vanneer kon hij niet met zekerheid zeggen misschien zou het ontwerp binnen 2 of 3 weken zijn departement verlatenen wellicht ware dit reeds het geval geweest, indien niet juist de overstrooming vertraging in de verzameling van bouwstoffen had veroorzaakt. Het pifnt, in de derde vraag genoemd zou hij in ernstige over- weging nemen. De heer v. Rijckevorsel betuigde daarop zijnen dank en het vertrouwen van de geteis terde streken in den minister. Den 19 is het algemeen debat over de staatsbegroo- ting voor 1881 gehouden en zijn vervolgens de hoofd stukken II en III met algemeene stemmen aangenomen. In het regeeringsantwoord op de algemeene beschou wingen der Kamer over de begrooting wordt medege deeld dat het tekort der dienst van 1880, aanvanke lijk geraamd op 4% miljoenvermoedelijk niet meer zal bedragen dan ruim 3% ton. De gewone middelen zijn niet alleen voldoende geweest om de gewone uit gaven te dekken maar hebben ook nog ruim 2,060,000 opgeleverd tot de bekostiging van buitengewone uitga ven en dat alles zonder de indische bijdrage. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingekomen tot bekrachtiging van eene grensregeling met verkoop en ruiling van buiten gronden in de Oostersc'neldegesloten met bn. v. d. Duyn v. Maasdam en de overige eigenaren der Hinke- lenoortsche schorren en slikken voor den Staat eene winst van ongeveer 400 bunders toekomstige schorren verzekerende. Den 14 's avonds is in de buurtschap Tonsel onder Harderwijk een straatmuzikant dood aan den weg gevonden, vermoedelijk ten gevolge van de strenge koude, Den 15 kwam te IJmuiden in de haven binnen net nederlandsche barkschip De Voorlichter met 72 duimen diepgang. Een gedeelte der bemanning kreeg des avonds aan wal in een koffiehuis onderling twist en sloeg ten laatste de ruiten in. De gemeente-veld wachter, bij afwezigheid van de Rijksveldwaehtgeen kans ziende de orde alleen te herstellenwist niets beter te doen dan de geheele burgerij op te roepen door de brandklok te laten luiden. Het personeel der brandweer kwam spoedig met de spuiten enz. opdagen, meenende dat er brand was, en was niet weinig ver ontwaardigd, dat het voor een loos alarm opgeroepen was. In den morgen van den 15 is te Valkoogten gevolge van het omvallen van een peterolielamp de herberg van P. Klos tevens winkel en ververij, in de asch gelegd. Door de krachtige hulp der brandweer van S. Maarten mocht hetin weerwil van de felle vorstgelukken, de belendende stalling en de daarnaast gelegen broodbakkerij te behouden. Huis en meubels waren verzekerddoch de schade blijft groot. Den 15 is te Gemonde, onder Rooy, een tweede wildzwijn gevangen. Vermoedelijk zijn deze dieren af komstig uit het Ardennerwoud. Een 15 's avonds is tusschen Winterswijk en Lichtenvoorde een spoorwegwerker door den trein over reden. Nog 2 andere treinen passeerden eer den 16 het lijk ontdekt werd. De man Jaat eene weduwe en 2 kinderen na. Den 16 heeft te Purmerende eene voorloopige vergadering plaats gehad voor een op te richten Trans- vaalschen Bond. Als leden van een voorloopig bestuur werden benoemd de heeren D. H. Schmüll, te Amster dam Zijlstra en J. C. Stuytte Purmerende. Te Beusichem is den 16 een anderhalfjarig kind verbrand dat door de moeder alleen gelaten en waar schijnlijk met zijne kleederen met den kachel in aan raking gekomen was. Ds. Wildeboer is den 16 te Heyloo bevestigd door dr. Gunning van 's Gravenhage. De bevestiger had tot tekst Joh. 10, 11, de bevestigde Rom. 8,31b. Den 17 is te Hoorn van wege de Harddraverij- club eene harddraverij met paard en arreslede gehou den met 14 deelnemers. De prijseene pendule werd gewonnen door Suzanne, van Paarlberg, teZijpe, de premieeen barometer, door de bruine Marie, van J Koster, te Beemster. In eene den 17 te Scheveningen door de veree- i'ging Eendracht gehouden buitengewone vergadering zijn verschillende bepalingen vastgesteld wat betreft het aandeel van de visschers in de voordeelen der visscherij, en zulks tot verbetering der zoo geschokte verstandhou ding tusschen de reeders en de bemanning der vaar tuigen. De dienst van Zwolle naar Friesland, Groningen en Almelo moest den 18 wegens de sneeuw op de spoorwegen gestaakt worden. 4 Locomotieven hadden te vergeefs getracht een trein door de sneeuw te slepen. De reeds afgegeven plaatskaarten werden teruggenomen. 3 Treinen van Utrecht vertrokken zijn vastgeraakt nabij Elburg Nunspeet en Harderwijk. Den 19 moest ook op den Centraalspoorweg de dienst gestaakt worden. Aan het departement van waterstaat is den 19 aan besteed het maken der werken voor het gedeelte SneekLeeuwarden van den spoorweg Stavoren Leeuwarden minste inschrijvers J. Hille, te Grave, en Th. Verhoevente Deventer, voor f 596,000. De^ Amsterdamsche Omnibusmaatschappij had den 19 800 a 900 mannen aan het werk om de lijnen van sneeuw te ontdoen en kon dan ook schier overal hare dienst voortzetten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 19 den ge wezen kantoorbediende J. H. Zimmer schuldig verklaard aan 24 valschheden in onderhandsehe en 57 in authen tieke en publieke geschriften en het 81 maal des be wust gebruik maken dier vervalschte stukken en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden op grond van jeugdigen leeftijd veroordeeld tot 2 jaren celstraf en 162 boeten van 50. Het O. M. bad eene tuchthuisstraf van 5 jaren geëischt. De heer Domela Nieuwenhuisdie thans de noordelijke gewesten bereist om zijne sociaal-demo cratische denkbeelden te verspreidenheeft aldaar niet veel succes. Te Assen vond hij na zijne lezing duchtige tegenspraak en liet hij den indruk achter dat hij zijne, met zooveel ophef aanbevolen denkbeelden niet voldoende kon verdedigen. Te Winschoten ontbrak het ook niet aan mannen die hem te woord konden staan. Te Wildervank en te Veendam ontbrak het echter aan toehoorders. Op de eene plaats waren drieop de andere twee hoorders verschenen. Het verdient opmerking dat eene dergelijke ontvangst in het noorden plaats heeftwaar men anders voor geene soort van radicalisme bang is. De boheemsche oud-catholieke priesterdie met het kerstfeest de geestelijke bediening te Banholt ver richtte, is er thans voor goed gevestigd en wordt door de ingezetenen rijkelijk van levensmiddelen voorzien. Zijne geldelijke inkomsten zijn echter kariger. Hij draagt de mis niet op in de door de banholters ge bouwde kapelmaar in een gewoon vertrek. -Te Londen heeft zich onder voorzitting van on zen gezantgraaf v. Bijlandteene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de noodlijdenden hier te lande door watersnood. Volgens de derde opgaaf der Algemeene Veree- nigde Commissie is tot 17 Jan. bij haar aan geld of geldswaarde ontvangen 38,966. Onder deze derde opgaaf komen voor: gemeente Haarlem 5000, com missie te Delft f 2000comité te Parijs f 3000 in gekomen bij het haagsche Dagblad f 2800, ingekomen bij het Handelsblad 600 gemeente Sneek f 1020 voorts weder 4 giften van 1000, 2 van 600 (een hiervan uit Engeland), 2 van f 500. Te Koog aan de Zaan is gecollecteerd f 156,20, te Schipluiden 211eene uitvoering der zangvereeni- ging te Heemstede beeft f 123,27 opgeleverd. Bij den minister van binn. zaken is van onzen gezant en onzen vice-consul te Brussel f 1310,25 ont vangen als eerste storting op de door hen verzamelde bijdragen voor de noodlijdenden. Volgens nauwkeurige opneming is door de door braak te Nieuwkuik overstroomd geweest eene uitge strektheid van 16000 bunders, met eene bevolking van ruim 30,000 zielen. Door de zorgen der commissie te 's Hertogenbosch zullen op den Konijnenberg houten tenten worden opge slagen tot het stallen van het vee van lieden, wier wo ningen en stallen verwoest zijn en zulks ook met het oog op de mogelijkheid dat hooge waterstand en ijs gang nieuwe rampen ten gevolge kunnen hebben. De herstelling van den Heidijk is gegund aan N. v. Haarente Driel, en de Vries te Rossumvoor f 49,500. Voor eiken dagdat het werk minder dan in eene maand voltooid is, ontvangen de aannemers eene premie van f 800, De heer Preuytemeritus-predikant te Ouden bosch, heeft aan het Nederlandsch Museum ten geschenke gegeven een koperen hondenhalsband gegraveerd met fraai bladwerk het wapen van Nassau en het jaartal 1689. Vermoedelijk is die gedragen door een hond, die op 14 Juli 1711 met zijnen meester, prins Jan Willem Friso aan den Moerdijk verdronk. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft, naar aanleiding van menigvuldige vragen om inlichting aan gaande het verleenen van hulp in de Transvaal ver klaard dat de regeering geene hulp aan zieken en gewonden daar te lande kan verleenen, omdat de daar- gevoerde strijd niet is een oorlogwaarin hulp ver leend wordt overeenkomstig de bepalingen van het kon. besluit van 19 Juli '67 en van de statuten der vereeniging. Aan B. en W. van 's Gravenhage is op hun verzoek een crediet van f 4000 toegestaan voor het wegruimen van sneeuw. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeftnaar aanleiding van een verzoek om uitgifte op erfpacht van het seinpostduin te Scheveningen met 15 tegen 13 st. verworpen hetin het belang van het natuurschoon sterk door den heer Mesdag ondersteund, afwijzend ad vies van B. en W., en op voorstel van den heer Schim- melpenninck v. d. Oye besloten, eene openbare inschrij ving naar dit duin open te stellen. Het nederlandsch schip Arabistan, van Sundswall naar Harlingen is bij het binnenslepen door het ijs bezetnaar zee gedreven en in het Schuitengat door het volk verlaten, dat door de sleepboot te Terschelling is aangebracht. Aan het kapitaal voor den locaalspoorweg Win terswijkZevenaar ontbreekt nog ruim 2 ton, of 3 ton zal de lijn langs Doetinchem komen. De gemeenteraad van Bolsward heeftop straffe van boete van 1 tot 5, tuin- en veldarbeid verbo den aan kinderen beneden de 12 jaren alsmede hui- selijken arbeid en persoonlijke diensten gedurende de uren voor het lager onderwijs vastgesteld. In het eer ste jaar wordt de verordening slechts toegepast op kinderen van 10, in het tweede op die van 11 jaren. Te Apeldoorn is door de vereenigde pogingen van het Nut en de commissie van werkverschaffing van den vorigen winter, eene commissie voor algemeene armenzorg opgerichtbestaande uit 30 leden van alle gezindten met den burgemeester als voorzitter Er is ook eene kamer van navraag aan verbonden en geen onderstand wordt verleenddan nadat de overtuiging verkregen is, dat er van de andere armbesturen niet.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2