§T«ilT§ LOTERIJ. 19 Jan., 3e. lijst. No. 5918, 13954 ƒ2000, No. 6021 1000, No. 2675, 17395 400, No. 16047 200, No. 76969990, 13624, 18925 100. Donderdag SO Januari. Je. Lijst. CUlcrici gevX w h'iA mm °f meer SchuldiS waren' Hefc gTelegrafiffche Berichten» &tab0~Bet*ichtcn. de genoten wordt. De commissie heeft een beroep gedaan op de milddadigheid der ingezetenen. Te Anna Paulowna zijn in 1880 geboren 118 gevestigd 197overleden 60 en vertrokken 344 per sonen en gehuwd 20 paren te Wieringerwaard ge boren 45 kinderen overleden 27 personengehuwd 5 paren. Trekking der 2e. klasse 18 Januari, 2e. lijst. No, 17650 20000, No. 8424 5000, No. 9400 f 1500, No. 9498 1000, No. 9329 400, No. 5684, 9381 200 No. 7603 2657, 18019 100. No. 8907 en 11791 1000, No. 18731 en 19442 ƒ400. De heeren dr. V. Bruinsma leeraar bij het middel baar en hooger enderwijs te Leeuwarden, en dr. G. W. Bruinsma, geneesheer te Steenbergen hebben onlangs „Vereeniging tegen de kwakzalverij" opgericht 4U n v, n 1 d O 1 v.' 4 /\1 4 TT a 1 eene welke thans 163 leden' telt. Deze vereeniging is bij H. v. Belkum Kz. te Leeuwarden de uitgaaf begon nen van een „Maandblad", dat den leden die 3 contributie betalen, kosteloos toegezonden wordt. Yoor niet-leden is de prijs per jaar 1,25, franco per post. Bij den uitgever H. W. v. Marle te Arnhem ziet het licht„De Zangkunst, naar de duitsche methode door Hertn, Benden, leeraar aan 's Bijks Kweekschool voor Onderwijzers en aan de Muziekschool te Deventer." In zijn velerlei deelen behelst dit werk eene volledige methode voor het zangonderwijs, onderwijs in het zingen naar het gehoor en naar noten beiden met oefeningen en aan schouwelijke voorstellingen voor den leerling, studiën voor koorklassen en 4 liederbundels voor een tot vier stemmen. De uitgever vertrouwt iets deugdelijks en volledigs geleverd te hebben, zooveel voor de inrichtin gen van onderwijs ais voor kringen buiten de scholen, in welke men de zangkunst wenscht te beoefenen. Te Amsterdam zijn thans voorhemdenboorden en manchetten verkrijgbaardie men een half, ja soms een heel jaar achtereen dragen kan wanneer men ze tusschen beide maar eens met eene spons reinigt. Louise Michel, de tegenwoordige groote voorstandster der commune maakte voor 20 jaren toen zij aan het hoofd eener openbare school in de provincie stond verzen van godsdienstige strekking welke zeer volde den. Te Parijsalwaar zij diezelfde betrekking aan vankelijk bekleedde is zij geheel van denkwijze veran derd en geworden wat zij nu is. Te Metz zijn van 22 November tot 3 Januari jl. niet minder dan 70,000 kannen kunstwijn ingevoerd ten be hoeve van de groothandelaren in wijnen. De aanvoer geschiedde voor het meerendeel uit den omtrek van Manheim. In het Engelsche Lagerhuis deed verleden vrijdag de lieer Anderson de vraagof het waar wasdat een schotsch overheidspersoon te Wigtown de heer Blair openlijk gezegd bad te wenschen, dat de heer Gladstone vergiftigd mogt worden. De minister Harcourt ant woordde dat, naar hem gebleken was, de heer Blair alleen den wensch had geuitdat de heer Gladstone genoeg vergift mogt binnenkrijgen om hem wat pijn m de maag te veroorzaken. Deze uiting was geheel ter loops geschied de heer Blair had erkend dat het eene ongepaste scherts was geweest en de minister had er geene reden in gevonden om hem zijn ontslag te geven. De heer Anderson deed nog opmerkendat de heer Blair een Ier en geen Schot was dit deed een der lersche leden opstuiven en vragen, of de heer Blair als hij magistraatspersoon in Ierland geweest was, wel zou afgezet zijn. Het geheele incident, dat veel gelach verwekteeindigde biermede, dat de heer Parnell con stateerde, dat de lieer Blair van schotsche afkomst was. Hoe verregaande onvoorzichtig men soms met petro- eum omgaatbleek op eene fabriek te Baardwijk. De Kachel, die overvol was wilde niet branden en nu nam men het reservoir eener lamp en goot het in de kachel uit. Daarop hield men er eene brandende lucifer onder- ae olie vatte v] en onder een0 verschrikkelijke ont- L "g tacIiel in een oogwenk tot aan den b der in volle vlam. Het deurtje was openge- A °®,n ®n de vlam had zich daardoor een uitweg §2K„ Lb°Venudi.? Was aan het «inde der lange kl nnprf ne schuif (dienende tot wegneming van roet) weg erf mer 6 ontmoette gslukkfg niets op haren der kachel Sp0edig meester door het sluiten u°dat men met den schrik zou vrijgekomen zijn, maar bet roet dat uit de schuif gevallen was had eenige schade aangebracht, die, hof gering ook oor^kwam^D fet voorgevallene den pratroon ter de verman' Deze' dell on™orzicktige eene welverdien- lieden hü '"k A' 6 geven ''et zeven zijner werk te vrij Z1L 1 ome° 'lun naar bet voorgevallene zij ïa„ f' ma!r 'llelden ten stelligste vol dat 'J van n'ets wisten, ofschoon ze overal bit geweest en iendè°ppvpS 5 Païr00n hün W tot denbeu wil lende geven, de zeven heeren uit zjjn dienst ontsloeg. do^den^ bijd^eh°eZfer h6t nederlandsche gebak ge7de dLT1Dg g6Waardeerd ka" bet vol- sterdamD t V6fbHjf der Kon>ngin van Zweden te Am- fels gedaL6 D- ^t^i van wm- H. M zoowel al6 nat'0DaIe 'ebbernij schijnt nu aan hebben rW a s aan haar gevolg zoo goed gesmaakt te niet o-aa' mef eenmaa' in Zweden teruggekeerd rne van het kostelijk gebak wenschte verstoken werd daarom een flink wafelijzer aange kocht terwijl een der heeren van het gevolgen voor zeker niet de minste zich de kunst van het wafelbak- ken eigen maaktewaartoe hij eenige malen in het aardige wafelneeringtje in de Kalverstraat zelf voor den haard ging zitten bakken. 's Gbavenhage, 20 Jan. Eerste Kamer. De Hoofd stukken Justitie, Einanciën en Marine zijn unaniem aan genomen Binnenlandsche zaken met 24 tegen 7 stem men na bestrijding van het scboolbouwbesluit door den heer Pické en Oorlog aangenomen met 22 tegen 9 stemmen, nadat de minister de nieuwe organisatie als op zichzelf noodig, had verdedigd. Morgen overige hoofdstukken. Handelde dr. Waalewijn een vorig maal over de ver schillende storingen in de organen, natuurlijke of door eigen schuld veroorzaakte Dinsdag 1.1. schetste hij de nadeelige invloeden van buiten, die daartoe het hunne bijbrengen. Het nut van het ademen door de neus en niet zooals veelal of liever méestal geschiedt door den mondde noodzakelijkheid 'om de longen te oefenen vooral op te merken wanneer men zonder het spreken bepaald gewend te zijn eens lang achter elkander het woord moet voeren waarbij zich al spoedig eene prik keling in de keel voordoeten waartegen men gewoon lijk een teug water zeer dienstig oordeelt, terwijl de oorzaak alleen hierin moet gezocht wordendat de daarbij werkende spieren te sterk gespannen worden, sterker dan zij gewoon zijn het wenschelijke om ter bevordering van eene geregelde luchtstrooming de hoofdstraten in de steden te bouwen van het noorden naar het zuidende geheele slechte inrichting onzer moderne huizenwaarbij meer gelet wordt op spoed en goedkooptedan op de eenvoudigste eischen der gezondsheidsleer; de wel zonderlinge maar toch met het oog op den nadeeligen invloed op meubelen kleeden, enz., verklaarbare gewoonte om alle zonlicht in de ver trekken buiten te sluiten; het vreemde begrip, dat hier en daar heerschtals zou door het zonlicht de stof deeltjes worden opgewekt, omdat men die juist dan ziet rondwarrelen; deze en meer andere kwade gewoonten en toestanden werden door spreker in het breede ont wikkeld jammer genoeg voor een zeer gering aantal toehoorders. De verbazende massa sneeuw, door den hevigen wind tot hooge ondoorwaadbare massa's ope- voerd, had vele anders getrouwe bezoekers, blijkbaar den moed tot den tocht naar den Hoogere Burgerschool benomen. De ontzettende hoeveelheid gevallen hier en daar door den wind tot bergen opgehoopte sneeuw brengt groote stoornis in het verkeer. Slechts een enkele spoortrein bereikt nu en dan met moeite de stad. De vijfde avond van den tooneelwedstrijd, op Woensdag toen Thalia van Amsterdam en Yrede en Vriendschap van Botterdam zouden optredenkon dan ook niet doorgaan. Eveneens waren Dinsdag-avond maar en kele toehoorders ter volksvoorlezing verschenen, en bleef de voordracht van den heer Eogteloo „de oorlog in Polderland" achterwege. De heer Cohen Stuart gaf evenwel de aanwezige jongelui eene kleine les in de aardrijkskunde, en wel met het oog op den strijd die tegen het water en ijs onzer rivieren gevoerd moet worden. Yan gemeentewege wordt het mogelijke ver- richt om de toegangen naar de stad begaanbaar te houden. Wegens stremmiug in het verkeer van spoortrei- nen enz. werden op den 19aen dezer aan het Bijks- telegraaf kantoor alhier 153 telegrammen gewisseld. 4 olgens de aan de leden der afdeeling van Volksonderwijs toegezonden lijst, telde die afdeeling op 1 Oct. 1.1. 230 leden zijnde 57 minder dan op i Oct. 1879door het verlies van 14 alhier en 43 in de buitengemeenten. tjewaarder in het huis van opvoeding en verbetering is benoemd J. W. Goskerwachtmeester bij bet 2e. reg. huzaren te Yenloo. Door K. Pijperszeilmaker alhieris voor f 217, aangenomen het onderhoud der brandspuiten gedurende 1881. De weldadigheidscommissie in het vorige jaar ingesteldheeft den 20 besloten het toen overgeble ven bedrag, dat in de spaarbank belegd was, aante- wenden tot het houden van extra bedeelingen onder de armen der verschillende godsdienstige gezindten alhier. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 19 Januari 1881. No. 1. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren van der Drift en Vonk, eerstgenoemde wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, a. den afloop der op 28 Deo. gehouden aanbesteding (reeds vroeger in dit blad vermeld), zijnde het gezamenlijk bedrag der aannemingsommen f 330 boven de raming geweest; 6. dat op 30 Deo. voor 682,'ö5 aan boomen en hakhout verkocht isc. dat hij overeenkomstig de in de vorige vergadering gedane toezegging de vraag, hoe te handelen met honden, die losloopen zonder dat daarvoor belasting betaald wordt, ter sprake gebracht heeft in de com missie voor de strafverordeningen; dat het gevolg van die be spreking is geweest, dat hij als burgemeester uitgenoodigd werd de strenge handhaving der in de algemeene politieverordening opgenomen bepalingen omtrent het laten losloopen der honden bij nacht en aan de daarop gestelde straffendat hieraan vol daan is, terwijl de ingezetenen aan de naleving bij publicatie herinnerd werden dat de commissaris van politie zich volgaarne bereid verklaart aan die uitnoodiging te voldoen doch vraagt eenig geld ter zijner beschikking te mogen hebben tot het aanschaffen van eenige voorwerpen tot het opvangen der honden en hem aan te wijzen eene tijdelijke bergplaats voor die beesten. Na eenige bespreking worden deze mededeelingen voor kennis geving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Yan Gedeputeerde Staten 3. Brief, ten geleide der goedgekeurde gemeente-rekening over 1879. 4. Brief, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit, hou dende machtiging tot het tijdelijk opnemen van geld gedurende 1881, ter voorziening in het gebrek aan kasgeld. 5. Untvang-bericht der politieverordening tot wering van sekapenlijdende aan kwaadaardig klaauwzeer, rotkreupel, van Q6 marKT. 6. Machtigingom over de helft der op de gemeentebegroo- ting voor 1881 uitgetrokken sommen te beschikken in afwach- ting van de verdaagde goedkeuring dier begrooting. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van de kweekelingen bij het onderwijs in de vrouw, handwerken aan de openbare scholen. 8. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen. Nos. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek om voor 10 Februari 1881 mede te deelen, of en zoo jaop welke grondenverlenging verlangd wordt van den termijn, aan de gemeente Alkmaar bij de wet van 30 De cember 1870 (Staatsblad No. 285) gegund voor de heffing van wik- en weegloonenonder overlegging der rekeningen en be- grootmgenover de laatste 5 jaren. Gesteld in handen van Burg. en Wetli, om bericht en raad. 10. Brief van Burg. en Wetli. ten geleide van het op 7 Januari 1.1. opgemaakte proces-verbaal der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Yoor kennisgeving aangenomen. 11. Brief van den heer I. Holtz, daarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. 12. Brief van den heer P. Kool JCz., houdende gelijk bericht als No. 11. J 13. Brief van den lieer Th. Koek, daarbij berichtende; dat hij aanneemt de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. 14. Brief van den heer A. Goede Dz. en 1®- C. Jiskoot, daarbij bedankende voor de op hen uitgebrachte benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Nos. 11 tot en met 15 voor kennisgeving aangenomen. 16. Verzoek van 37 landeigenaren en veehouders iD de Scher- meer, om verbetering der gemeenteverlichting langs den Steeweg. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek ter Secretarie neder te leggen, ten einde bij eene eventuele uitbreiding der straatver lichting daarop zooveel acht te slaan als de Raad zal ver- meenen te behooren. Nadat de heer Stoel op verbetering der verlichting aange drongen had, vooral ook langs den weg van de Vlotbrug naar de 1 riesche draaibrug, waarop door den Voorzitter ten ant woord werd gegevendat de gemeente hieraan niets kan doen want dat die weg een Rijksweg waswordt door den heer mr. A. P. de Lange voorgesteld, Burg. en Weth. uit te noo- digen een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de verlich ting van den Steeweg. Het gevaarlijke wordt niet zoo zeer veroorzaaktdoordat daar te weinig lantaarns staanals wel omdat die lantaarns verkeerd geplaatst zijn. De Voorzitter verklaart zich namens Burg. en Weth. volkomen bereid tot dat onderzoek. Dienovereenkomstig wordt besloten. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van Burgemeester en Wethouders. 17. Rapport op het verzoek van de weduwe K. de Groot en kinderenom vergunning tot het leggen van riolen in gemeen tegrond, tot afvoer van vuil- en hemelwater uit 4 perceelen aan de Sandersbuurt naar de gemeente-riolen. Het voorstel strekt om de vergunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 18. Rapport op het verzoek van bewoners der Molenbuurt om verbetering der bestrating en riolering aldaar. Burg. en V et.h. erkennendat de daar liggende keijen bekend onder den naam van balkeijenvoor het verkeer niet zeer gemakke lijk zijn maar dat bij het weinige verkeer langs die straat daaruit zeer weinig ongerief ontstaat. De voor eenige weken bestaan hebbende gaten in die straat zijn hersteld geworden Wat de riolering betreft, hierin kan niet zoo gemakkelijk voor zien worden. De afvoer van het hemelwater kan alleen geschie den naar de Singelgracht, welk werk eene vrij belangrijke uitgaaf en opgraving van een deel van het plantsoen zou vor deren, om welke bezwaren zij geene vrijheid vinden, voor te stellendaartoe over te gaan. En zy vinden daartoe te meer vrijheid, omdat meermalen de demping der Geest ter sprake is gebracht en mocht hiertoe te eenigert.ijd worden overgegaan dan zou in dien afvoer op gemakkelijke en min kostbare wijze kunnen worden voorzien. Zij stellen dus voor, thans afwijzend op het verzoek te beschikken, onder bijvoeging, dat daarop te zijner tijd acht zal worden geslagen. Nadat door den heer Stoel aangedrongen was op verbetering van den waterafvoer langs deze straat, door den architect noodzakelyk geachten de Voorzitter er op gewezen had, dat, zoo men daartoe wilde overgaanmen ook moest overgaan tot riolering van andere gedeelten der stad, waarop door den raad afwijzend beschikt, was, zooals in de Boekenlaan, de Geest enz. werd het voorstel van het rapport aangenomen, nadat de Voor zitter verklaard had, dat Burg. en Weth. voornemens waren de alhier liggende balkeijen te vervangen door andere steenen zoodra de op de gemeente-begrooting voor 1881 ter vernieuwing voorgedragen straten gereed waren, bij welke gelegenheid getracht zou worden, den waterafvoer zooveei mogelijk te verbeteren en waarbij gelet zou worden op het door den heer Bruinvis de Lange aangegeven denkbeeld, of het maken eener greppel aan weerszijden ook verbetering zou aanbrengen 19. Rapport op het verzoek van E. Vester, aannemer van openbare werken alhier, om vergunning tot het maken van een uitgang over gemeentegrond ten dienste eener nieuwe woning te stichten aan het plantsoen nabij de Baangracht en eener daarnaast gelegen steeg. Tegen dat verzoek bestaat geen be zwaar het voorstel strekt om de vergunning onder dezelfde voorwaarden te verleenen, waaronder bij raadsbesluit van 14 Juli 1880 vergunning is verleend aan A. Overtoom. 20. Het rapport van Burg. en Weth. op het nader verzoek van de heeren G. A. Conijn en Zoonom gebruik van ge meentewater in de Hoornsche vaarten. De heer C. W. Bruinvis had als amendement ingediend, om de verdeeling van het water in de nieuwe Hoornsche vaart zoo danig te doen plaats hebben, dat de heer H. J. Conijn aldaar 252 vierkante water minder in gebruik kreeg en de heeren G. A. Conijn en*Zoon daarentegen die hoeveelheid meer, ten gevolge waarvan de heer H. J. Conijn 5148 en de heeren G. A. Conijn en Zoon 3162 vierkante ellen in het geheel zou den bekomen. Bij dat amendement werd medegedeeld, dat beide partijen met die verdeeling instemden. Na eenige bespreking over den vormwaarop deze zaak behandeld zou worden wordt op voorstel van den Voorzitter besloten het raadsbesluit van 20 October 1.1. betrekkelijk de verdeeling van het water in die vaarten in te trekken en de verdeeling alsnu te doen plaats hebben op de wijze, als bij bet amendement is aangege ven onder verplichting tot aanzuivering der recognitie over 1880, yoor het zooveel meer in gebruik genomen water, als na opneming blijken zal verschuldigd te zijn. Voor de uitgifte van het besluit zullen Burg. en Weth. onderzoeken, of werkelijk beide partijen met die verdeeling genoegen nemen. 21. Is overgegaan tot het benoemen van: a. eene onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, en wei voor de met I Februari a.s. geopend wordende aanvangs- klasse, waarvoor Burg. en Weth. in overleg met den arrondis- sements-schoolopzienerna gehoord te hebben het hoofd der school, waarvan het bericht wordt overgelegd, voordragen 1°. mej. B. Leendertz, te Barsingerhorn2°. mej. G. Brauns te Assen; 3°. inej. C. A. de Roever, te Dedemsvaart. Aanvan-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3