EEN EDEEMARTER No. 12 Drie en tachtigste Jaargang, 1881. V R IJ l> A G 28 JANUARI. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Ingekomen giften bij den Burgemeester voor den watersnood Letter E. f 5, ÜDfficiëel (Bcbccïtc. Biïitctilanb. (in ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag9 le- bruuri aanstaandeten Raadhuize der gemeente ALKMAAR, des voormiddags ten 9 urewaarbij de lotelingen of de ou ders of de voogden tegenwoordig behooren te zijn, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die ter zake van de Militie ingebracht kunnen worden. Voor de vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonmoet de loteling zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegen, om de noodige op gaven te doen en bovendien op Donderdag3 Maart e.k., des namiddags ten 6 ure, aldaar verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onder teekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Jan. 1S81. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het heden door hen vast gestelde suppletoire kohier der plaatselijke direete-belasting dienst 1880, gedurende 14 dagen na heden ter gemeentesecre tarie ter lezing is nedergelegdbinnen welken tijd bezwaar schriften daartegenop ongezegeld papier kunnen worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Jan. 1881. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Gommissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een sleedjeeen wit engelsch hemd, een paar zwarte handschoenen, een zijden das, een onderstukje van een gouden oorbelletje (kegelvorm), een zilve ren cylinder-horloge met stalen kettingeen kinder-lijfriem, een kastsleuteltjeeen haarringetjeeen gouden oorbelletje, een gouden vrouwenring en een sigarenkoker. BELGIE. De rechtbank van Kortrijk heeft in eersten aanleg uitgemaaktdat de pastoor te Heule indertijd te recht geweigerd heeft aan den bizonderen regeeringscommissaris over te geven het schoollokaal, tot het in bezit nemen waarvan die commissaris gemachtigd was en bij welke gelegenheid ongeregeldheden voorvie len, die daarmede eindigden, dat de hem vergezellende gendarmen, door de volksmenigte met den kapellaan aan het hoofdaangevallen een persoon doodschoten en een ander kwetsten. De clericalen verheugen zich zeer over deze uitspraak, waarbij de regeering in het ongelijk is gesteld. Het is echter zeer de vraag of deze uitspraak in kooger beroep bevestigd zal worden. Door het overlijden van den heer D'Hanis, liberaal Senaatslid voor Antwerpen, wordt aldaar eene verkie zing noodzakelijk. Men verwacht, dat Antwerpen's bur gemeester Leopold de Wael de liberale candidaat zal zijn. Uit opgemaakte opgaven omtrent het aantal school gaande kinderen op de openbare en bizondere scholen is o. a. gebleken, dat in het zeer elericaa.1 gezinde Lim burg de bizoudere scholen bezocht worden door 28686 leerlingen en daarentegen verscheidene gemeentescho len door slechts een paar leerlingen. DENEMARKEN. Tussclien de beide takken der wetgevende macht is verschil van gevoelen ontstaan over het wetsontwerp waarbij aan alle staatsambtena ren verhooging van bezoldiging werd toegekend. Door een tak werd het aangenomen doch door den ander verworpen. Eene commissie uit 30 leden van beide Ka mers is benoemd om tot overeenstemming te geraken. ENGELAND. Den 24 toonde de rechter Eitzgerald voor de jury in het geding tegen Parnell c. s. aan dat het landverbond eene onwettige vereeniging was en dat de deelnemers aan de bijeenkomsten dier ver eeniging zich aan onwettige handelingen schuldig maak ten. Hij veroordeelde ten sterkste de i: die bijeen komsten gehouden redevoeringen, in het izouder die van Biggar en DillonGedurende zijne rede kwam Parnell in de zaalwien door de tegenwoordig zijnde personen luide hulde werd gebracht. De zitting werd verdaagd, voordat de eisch voorgedragen was. Den 25 te 12 uren verwijderde de jury zich om te beraadslagen over het vonnis. Te 5 uren liet de recbter haar ontbieden, om haar te vragen, of zij tot een besluit was gekomen. De voorzitter der jury antwoorddedat dit nog niet het geval was en voegde daarbij 'dat men waarschijn lijk niet tot overeenstemming zou geraken. De rech ter gelastte haar daarop zich andermaal te verwij deren. Te 8 uren keerde de jury in de zaal terughaar voorzitter verklaardedat zij het nimmer eens zou kunnen worden. De jury werd toen door den rechter ontbonden onder verklaring datna de heden voorgevallen manifestatie van baar geen vrij en een stemmig vonnis te wachten was. Parnell werd, bij het verlaten der zaal, met geest drift toegejuicht. Het op de iersche kusten dienstdoende eskader is met twee kanonneerbooten versterkt. Den 24 stelde de minister Forster in het Lagerhuis voor, tot 30 September 1881 de kabeas-corpus acte in geheel Ierland voor handelingen van hoogverraad te schorsen en haar ook buiten werking te stellen voor agrarische misdrijven en misdadige handelingen tegen de wet en de openbare orde in die districten waar onlangs versterking van politie werd aangevraagd. Northcote (conservatief) verdedigde dat wetsontwerp dat door verscheidene iersche en radicale afgevaardigden bestreden werd. De beraadslaging werd daarna tot den volgenden dag verdaagd. Den 25 antwoordde de onder-minister van buiten- landsche zaken op eene vraag van het lid Bourke, dat volgens een telegram van den engelschen commissaris voor de montenegrijnscbe grensregeling het weder oor zaak wasdat de commissie onmogelijk haren arbeid kon voortzetten. Twee leden der commissie waren naar Corfu gegaan terwijl de engelscbe commissaris gelast was, te Antivari te blijven. De regeering zou met de andere mogendheden in overleg treden over de beste middelen om deze zaak in orde te brengen. Minister Gladstone vroeg daarop den voorrang voor het wets ontwerp tot bescherming van personen en eigendom in Ierland, waartegen de iersche leden zich verzetten. Een hunner stelde verdaging der beraadslaging voorwelk voorstel met 269 tegen 35 stemmen verworpen werd. Een daarop gevolgd voorstel van het iersche lid Gray om de zittingen van het Huis te schorsen, werd mede met 277 tegen 34 stemmen verworpen waarna de be raadslaging over Gladstone's voorstel hervat werd. Na een nieuw voorstel van een iersch lid om de beraad slaging te verdragen raadde Gladstone aan met het oog op de door de iersche leden aangenomen houding de zitting niet op te heffen voordat beslist zou zijn of aan dit wetsontwerp de voorrang zou worden toe gekend. Het lid Northcote (conservatief) stemde daar mede in. Gedurende de beraadslaging werd het iersche lid Biggar herhaaldelijk tot de orde geroepen. Op des voorzitters aanmerking dat dit lid zich schuldig maakte aan minachting van het gezag, stelde minister Forster voor, het lidmaatschap van dien heer voor den duur dezer zitting te schorsenwelk voorstel aangenomen werd met 160 tegen 30 stemmen. Den 26 's m ;rgens te 10% ure duurde de zitting nog steeds voort. De iersche afgevaardigden dienden voort durend voorstellen in tot verdaging der beraadslaging, welke achtereenvolgens, na bestrijding door de regee ring verworpen werden. Te 10 uren was Parnell uit Dublin in de vergaderzaal gekomen en door de iersche afgevaardigden met gejuich ontvangen. Gladstone bleef verklarendat de regeering in geene schikking treden kon en dat eene beslissing over haar voorstel moest genomen worden. Werd dit goedgekeurd, dan zou de beraadslaging over het wetsontwerp van minister For ster den 27 worden voortgezet. Te twee ure werd ein delijk Gladstone's voorstel aangenomen met 251 tegen 33 stemmen en de zitting daarna verdaagd. Het huis was 22 uren achter elkander vergaderd geweest. FRANKRIJK. Het bonapartistische kamerlid Dugué de la Fauconnerie beeft in een aan het blad de France ingezonden artikel verklaard, zijn ontslag te willen ne- (Naar het Hoogduitseh.) Mevrouw had oplettend toegeluisterd en van tijd tot tijd voldaan met het hoofd geknikt. „Mijn man had ook meer moeten reizen meende zij„meer moeten zien alles is bij hem slechts theorie gebleven n'est-ce- pas? Hij kent alle schilderscholen en alle schilders, benevens de voortbrengselen van hun penseel weet precies wanneer die zijn uitgevoerd en in welke verza meling ze thans te zien zijn. O, hij heeft voor der gelijke zaken een bewonderenswaardig sterk geheugen. Maar zijn smaak zijn smaak is bizonder vreemd, n'est-ce-pas Martens' eenig antwoord was een licht schouder ophalen dat even goed ja als neen beteekenen kon. Georgine hernam „stel u voor, hoe het ons te Dresden ging. Wij staan te zamen voor Raphael's wereldbe roemde madonna, ik ben geheel verdiept in de be schouwing van die onbeschrijfelijk schoone oogen en Max kiikt nauwelijks naar de schilderij om maar bla dert voordurend in de catalogus, zoodat ik hem eenig- zins verontwaardigd toevoegde„Maxde catalogus schijnt u veel meer belang in te boezemen dan dit meesterstuk van schilderkunst. En wat denkt gij dat hij mij met een zwaren zucht antwoorddeAchwij hebben nog zes zalen en elf kabinetten te bewonderen. Plet genot schijnt voor u niet bovenmatig groot te zijn, antwoordde ikhalf verstoord over deze onverschillig- beid en mijne verwondering bemerkendeliet hij er dadelijk op volgen Het mooiste krijgen we nog nu komen de nederlanders Teniers' kroegen Wouwer man s veldslagen Ruijsdael's landschappen daarom komt het mij beter voor hier niet al te veel tijd te verliezen. Nu vraag ik ugeen tijd verliezen voor de sixtijnsche madonne ten einde meer aandacht te kun nen wijden aan de dronken boeren van Teniers of aan dien eeuwigen schimmel van Wouwerman. Is zoo iets niet ongehoord Ik gaf Max zijn zin, maar met het be wustzijn dat onze smaak zeer veel verschilde. Gaarne erken ik de verdiensten van de nederlandsche schilders, maar de voorliefdedie mijn man voor hen koestert gaat alle perken te buiten n'est-ce-pas De heer v. Martens glimlachte veelbeteekenenden antwoordde Toegestemd, mevrouw, maar Weissenbach staat in die meening niet alleen. De smaak van den een helt naar het ideale over terwijl de andere meer met het naturalistische en realistische dweept. Dit verschil van opvatting is even oud als de kunst zelve maar schaadt de kunst nietintegendeel het brengt haar voordeel aan; beide richtingen verbeteren en vol maken elkander. En eigenlijk ben ik eer geneigd u geluk te wenschen dan u te beklagen, dewijl uw smaak niet altijd met dien van uwen man overeenkomt. Voort durende overeenstemming is vervelend en veroorzaakt eenzijdigheid men overdrijft daardoor evenzeer den lof van het eene als de afkeuring van het andere; gij beiden bezit in uwe uiteenloopende inzichten een voorbe hoedmiddel dat u voor uitersten bewaart. Mevrouw v. Pleissenbach had wel gewenseht dat haar echtgenoot, die in dit oogenblik het salon binnentrad nog wat uitgebleven ware. Zij praatte zoo aangenaam met den heer v. Martens hij beviel haar bepaald uit muntend, aan aangename en hoffelijke manieren paarde bij naar hare meening eene groote mate van ver standelijke ontwikkeling. En toen zij thans de beide vrienden naast elkander zag staanharen kleinen blonden echtgenoot met zijn aangenaammaar toch onbeduidend uiterlijk en de hooge gestalte van Mar tens, wiens voorkomen, hoewel niet zoo gunstig, haar toch veel geestiger en flinker voorkwam toen was het haar alsof haar geliefde Max plotseling in hare oogen iets verloor dat zij onmogelijk nader wist te omschrij ven, maar dat zij toch zoo ongaarne aan hem ontbeerde. De vrienden hadden elkander hartelijk begroet en Martens zeideterwijl hij zijne plaats weder innam „Ik heb u een dringend verzoek te doen, waarde Pleis senbach. „Ik heb namelijk het planu voor heden middag en heden avond van het bijzijn van uwe vrouw te berooven.'' „En indien ik mijne toestemming daartoe weiger?" vroeg mevrouw, zich lachend oprichtende, alsof zij de onaangename gewaarwording die zij zooeven bij het maken der vergelijking had opgedaan van zich wilde afzetten. „Den middag en avond," zeide Pleissenbach, zijne vrouw bedenkelijk aanziende, „dat is vrij lang, maar indien ik u van dienst kan zijn, waarde vriend Georgine, gij kondet toch even goed heden avond professor Hansius alleen ontvangen niet waar dat zou wel te schikken zijn." Hoe onbeslistja bijna schuchter klonk dat alles Georgine zou veel liever haren man hebben hooren ver klaren met of zonder verlof, vandaag laat ik mij niet terughouden. Maar die besluiteloosheiddie uit ieder zijner woorden sprak ergerde haartengevolge waar van zij veel onvriendelijker, dan zij eigenlijk zelf wilde, antwoordde „Professor Hansius wilde de photographiën van de schilderijen medenemen waarover wij gisteren spraken. Maar hij kan ze even goed hier latendan kunt gij ze morgen zien." „Misschien ben ik nog wel vroeg genoeg terug," hernam Max ijlings en zich tot Martens wendend voegde hij er bij „Den geheelen namiddag ben ik tot uw dienstmaar den avond „Neen, neen," viel Georgine hem in de rede," „ik wil u niet terughouden gij moet ook den avond met uwen vriend doorbrengen gij hebt elkander in zoo langen tijd niet gezien en zult elkander wel veel te vertellen hebben."

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1