Binnciilanb. menomda hij wenschte over te gaan naar de zijde der republikeinen. De kiezers moesten nu weten of zij hem verder al dan niet tot vertegenwoordiger ver langden. Een berichtgever der Indépendance meldt dat dit voorbeeld door nog 3 andere afgevaardigden gevolgd zou worden. Zijn aan de Kamer ingezonden schrijven gaf na de voorlezing aan den Voorzitter Gam- betta aanleiding tot het gezegdedat hij geloofde de tolk te zijn van de gevoelens der Kamer, wanneer hij zeidedat zij bij het uitspreken van haar leedwezen over het aftreden van dezen ambtgenootniet anders dan de gevoelens van kieschbeid kon toejuichen, welke hem daartoe genoopt hadden. Eelix Pyatde bekende deelnemer aan de Commune, raadt uit Engeland alwaar hij zich bevindt met het oog op de tegen hem uitgesproken gevan genisstrafhet houden eener vergadering te Bellevillede wijkwaar Gambetta eenmaal de lieveling van het volk wasaan, om een adres aan het engelsche volk te zenden ten voordeele van de boeren. Wij hebbenschrijft hij America Griekenland Belgie Italië verlost laten wij ten minste opkomen voor de Hollanders aan de Kaap. De Kamer nam den 24 het ontwerp op de drukpers in behandelingde artikelen 1 en 2 werden aangehou den en de artikelen 3 tot en met 13 met geringe wij ziging goedgekeurd. Den 25 werd de beraadslaging voortgezeteen amendement om den vrijen omloop van buitenlansche bladen toe te staan werd verworpen. Den 23 werd te Versailles tot lid der Kamer geko zen de heer Journault. ITALIË. De Diritto beantwoordende de duitsche bladendie in een onlangs door Garibaldi openbaar gemaakt schrijven aanleiding vonden om nieuwe arg waan op te wekken tegen het italiaansche volk en zijne regeering betuigt zijn leedwezen, dat die bladen voor den grondslag hunner algemeene beschouwingen afgaan op de meening van enkele op zich zelf staande perso nen zonder acht te slaan op de stemming van een geheel volk dat zich beijvertom door zijn arbeid de bestaande instellingen te bevestigen. De italiaansche regeering zal in ieder geval haren plicht weten te doen, zonder dat anderen haar dien behoeven te leeren, OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de zitting van het Huis der Afgevaardigden van den 25 antwoordde graaf Taaffe op eene vraag van den heer Hohenwart over den achteruitgang der landbouwende bevolkingmet een beroep op de reeds door de regeering genomen maatregelen. Onder de aangekondigde wetsontwerpen was er een tot vermindering der overgangsrechten. Bo vendien zou de regeering trachten lagere spoorwegta rieven te verkrijgen voor het vervoer van landbouw- voortbrengselen. Ook werd overwogen in hoe ver het mogelijk was, de conversie van op het grondbezit rus tende schulden in minder drukkende gemakkelijk te ma ken of wellicht door toegevendheid van staatswege bij de heffing van rechten te bevorderen, Zij zou daartoe niet alleen de medewerking van den Rijksraad maar ook die der landdagen inroepen. Met ingenomenheid werden deze mededeelingen ontvangen. RUSLAND. De Köln. Zeitung bevatte onlangs een bericht uit Petersburgdat de Keizer zich bijna geheel aan de regeering onttrekken zou doch meldt thans dat de vrede in de keizerlijke familie herste d is. De „Zonder twijfel," beaamde Pleissenbaeh blijkbaar zeer in zijn schik dat hij zoo gemakkelijk het gewenschte verlof bekwam, waarop hij nauwelijks had durven ho pen. „Wij 'hebben inderdaad veel te bepraten, en indien gij het goedvindtlieve Georgine dat ik u zoo lang alleen laat, blijf ik ook den geheelen avond uit." Martens had schijnbaar zonder iets op te merken voor zich gezien, maar inderdaad meer dan eens een zijde- lingschen blik geworpen op Georgine's gelaat. Duidelijk had hij daarop de afwisselende gedachten en gevoelens gelezen die hare blikken zoo levendig uitdrukten. Na de laatste woorden van zijnen vriend zeide hij lachend: „Gij zult mij moeten toegeven mevrouw dat gij een uiterst galanten echtgenoot hebt. Zelfs aan eenen vriend zijner jeugd schenkt hij eerst dan het genoegen van zijn gezelschapnadat hij daartoe van u verlof heeft bekomen." „O, ik ben ook soms zeer ongehoorzaam," riep Pleis senbaeh schertsend. „Als ik mij eens iets in het hoofd heb gezetvolvoer ik dat ook wat Georgine daartegen ook zeggen moge." Wij laten in het midden of de nauwelijks hoorbare zucht, die aan de lippen der jonge vrouw ontsnapte, het gevolg was van den wensch om haren man werkelijk eens zoo kordaat en stijfhoofdig te zien of wel voort kwam uit leedgevoel over diens eigenzinnigheid. Uit hare woorden zou men het laatste hebben opgemaakt, want ze zeide: „Ja, ja, Max kan inderdaad soms erg weerspannig zijn maar dat is goed ook want wat zou men zeggen van eenen man die zich bij iedere gele genheid als om den vinger laat winden n'est ce pas? Deze woorden waren tot Martens gerichtmaar deze begreep zeer goed dat zij eigenlijk eene kleine terecht wijzing waren, gericht aan het adres van zijnen al te mee- gaanden vriend. Mevrouw scheen overigens op dit on derwerp niet verder te willen doorgaan want zij ver volgde zonder eenig antwoord af te wachten „En wat zullen de heeren den geheelen dag uitvoeren „Ik had het plan Pleissenbaeh een toer te paard voor te "slaan antwoordde Martens. „Men kan daarbij zoo aangenaam praten en leert meteen op genotvolle ma nier de omstreken der stad kennen." Men sprak nog eenigen tijd over de fraaiste punten der stad. die de vrienden vooral niet moesten vergeten, en eindelijk vertrok Martens met het bewustzijn niet alleen op mevrouw von Pleissenbaeh eenen goeden in druk te hebben gemaaktmaar ook een diepen blik geworpen ts hebben in het bizonder leven der twee jonge echtelieden. Wordt vervolgd). grootvorst-troonopvolger en zijne gemalin schikken zich in het vroeger medegedeelde tweede huwelijk des Keizers en er is geen sprake meer van een aftreden des Keizers of van een mede-regentschap van den grootvorst troon opvolger. De staatkunde van dit rijk schijnt werkelijk vredelievend te zijn en alleen ernstig bedacht op het herstel der geldmiddelen. Het geschil met China schijnt op deze wijze uit den weg te zijn geruimd. Rusland geeft aan China bijna de geheele provincie Kouldsja terugmaar ontvangt daarentegen van China eene zeer aanzienlijke vergoe ding voor gemaakte kosten. Skobeleff heeft den 24 na een .gevecht van 9 uren Geok Tepe en Densil Tepe stormenderhand ingenomen. De Turkomannen werden over de geheele lijn verslagen en vijftien werst ver vervolgd. Een menigte geschut en krijgsvoorraad werd buit gemaakt. TURKIJE. Volgens bericht uit Konstantinopel zouden de mogendheden, naar aanleiding van het laatste voor stel der Porte in zake de turkseh-grieksche grensrege ling tot het houden eener conferentie, over de volgende voorwaarden onderhandelen. Geheimhouding der be raadslaging: niet toelating van Griekenland: aanwijzing eener nieuwe grenslijn door Turkijeaanwijzing der middelen van uitvoering, zoo eenstemmigheid over die grenslijn verkregen wordtkennisgeving der mogendhe den aan Griekenland dat zij zich niet langer tegeno ver dat rijk gebonden achten bij verwerping van de te nemen besluiten. ZUID AERIKA. Uit Durban wordt aan de Times den 24 bericht, dat de boeren nog altijd Wakkerstroom belegerden en dat zij trachtten de opperhoofden der Zoeloe's over te halen, met hen vijandig op te treden tegen de Engelschen. De stam der Maqulisivers, bekend om zijne roof- en moordzucht, had daaraan alleen gehoor gegeven. De Gouverneur van Natal zou dien dag met zijne troepen ten bedrage van ongeveer 1000 man naar de Transvaal oprukken, welke daad door velen als onvoordccht werd beschouwd men meende, dat de ver sterkingen uit Engeland en Indie afgewacht hadden moeten worden. Volgens anderen zou uitstel onverant woordelijk geweest zijn met het oog op de moeielijkheid voor de engelsche garnizoenen hier en daar, om zich staande te houden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Een voorstel is ingediend tot verhooging der begroo ting voor het domeinfonds voor 1880 met 85,575 welke som met een vrijvallend bedrag van 15000 moet dienen tot betaling van 82000 meerdere uitga ven ter bespoediging der ontmanteling van Breda en Groningen, en van f 18000 aan koopers van S. Agatha- goederen. Het nederl. stoomschip Ingered is den 17 op de Sunk (Engeland) gestrand en spoedig vol water geloopen. Den 18 werd eene boot te water gelaten waarin zich 8 man begaven bij welke gelegenheid de tweede ma chinist over boord viel en verdronk. Van de boot is niets meer vernomen. Eene poging om de tweede boot uit te zetten mislukte, en daarbij verdronk een tweede stoker. 's Nachts nam de manschap de toevlucht in de fokkemastbond zich daar vast en bleef daar in de strenge koude en zonder voedsel tot den 21, 's morgens te 4 uren toen de reddingboot haar kwam verlossen. De lieden waren ellendig gesteld, maar men hoopt hen door liefderijke zorg te behouden. De effectenmakelaar P. J. Ogier te Amsterdam is den 18 naar Parijs vertrokken, vergezeld van iemand, door hem wegens zijne geringe kennis der fransche taal daar toe aangezocht. Na te Parijs samen een dag doorge bracht te hebben is O. verdwenen en zijn reisgenoot teruggekeerd naar Amsterdamwaar bij verscheidene personen, die geld aan O. hadden toevertrouwd, kwaad vermoeden wegens diens vertrek gerezen was. Ogier werd intussehen te Parijs opgespoord en aldaar door den ne- derlandschen inspecteur-rechercheur H. J. C. Diederiks in hechtenis genomen. De winkelier Kleisen den 18 van Almeloo naar Tubergen terugkeerende, is in den sneeuwstorm omge komen. Een boer zag hem aan den weg neergezegen, doch reed hem voorbij en vertelde het aan de eerste herberg waar hij pleisterde. De herbergier rnensch- lievender dan de boer begaf zich met eenige mannen naar de aangewezen plaats doch toen zij Kleisen op tilden blies deze den laatstee adem uit. De man laat vrouw en kinderen achter. Voor de f 160,000 van het kapitaal der Eerste Groninger Tramwaymaatschappij te Veendam bij de eerste inschrijving gereserveerd werd den 21 tot een bedrag van f 434,250 tegen pari en hooger ingeschreven. De militaire zadelmaker C. M. te Amersfoort is in den nacht van 2223 gestikt en zijne vrouw in zorgelijken toestand geraaktdoordat zij, om de koude, de deuren hunner bedstede nagenoeg toegehaald had den terwijl een peterolielamp op de bedplank stond te branden. Op het geroep der kinderen toegesnelde buren ontdekten zondag-morgen het onheil. Den 24 is een der klerken werkzaam op de griffie van het gerechtshof te 's Hertogenboscb, in hech tenis genomenverdacht van diefstal van geldswaarde uit eene gesloten schrijftafel. De tamboer der d.d. schutterij te Leeuwarden P. E. Erank, den 18 Jan. 1831 als vrijwillig tamboer bij de mobiele schutterij uitgetrokken en sedert bij de schutterij in dienst gebleven vierde den 24 zijn SOjarig jubiléwaarmede officieren onderofficieren en kamera den op verschillende wijze hunne ingenomenheid be toonden. Bij eene hardrijderij op, schaatsen den 24 te Leiden door de studenten-ijsclub uitgeschreven is de prijs van f 200 behaald door J. Rijpkema van Die- men de eerste premie van 75 door A. Jonker, van Groningen de tweede premie van f 25 door M'. V'. Soest, van Haarlemmermeer. Bij eene hardrijderij van wege de IJsclub Vooruit te Utrecht, met 18 mededingers, is de prijs van f 150 gewonnen door Entjes van Slochteren de premie van f 50 door Weyma van Apeldoorn de 2e premie van 25 door Verleum van Vreeswijk. Te Uitgeest werd den 23 van wege de IJsclub een wedstrijd gehouden in hardrijden, tonrollen en hoe pelen te Ursem denzelfden dag eene hardrijderij door 41 parenom spek erwten turf en katoen waarvan ook de niet-winners een aandeel verkregen en te Wie- ringerwaard eene tonrijderij op schaatsen door 32 per sonen mede om erwten, spek, turl'en dekens, waarvan ieder wat bekwam. Te Akersloot werd den 25 van wege de IJsclub „de Meer", daartoe door veler bijdragen in staat ge steld een wedstrijd in 't vaatje-sleden gehouden, waar voor zich 73 personen hadden aangemeld. Al deze personen ontvingen eene zekere hoeveelheid brood spek en andere levensmiddelen, terwijl prijs, eersteen tweede premie betaald werden door A. Voorhout, P. Huyps en O. Pel. De IJsclub te Kralingen heeft den 25 's avonds een ijsfeest gegeven, met giorno-, electrische en ben- gaalsche verlichting en muziek van het 3e reg. huzaren uit 's Graven'nage. Ook te Anna Paulowna is eene ijsvereeniging op gericht, onder de zinspreuk „Eendracht maakt macht.'' Voor deze week zijn in Eriesland omstreeks 50 hardrijderijen op schaatsen aangekondigd. Aan de harddraverij uitgeschreven door de IJs club te Zaandam hebben 7 paarden deelgenomen. De prijs 200 werd gewonnen door Wilhelmina van H. v. Haren te Amsterdam, gemend door P. Koek, de premie, 75, door de Goedheid, van D. Munmkhuiï te Purmerende gemend door L. G. Lampe. In den nacht van 2526 dezer heeft te Amster dam een hevige brand gewoed in een groot pakhuis aan het Droogbak beneden dienende tot stalling van den heer Lange veld boven «tot berging van tabak, thee, meubelen, ijzerwaren, hooi en stroo. Van 1 tot 6 uren waren 3 stoom- en 3 handspuiten werkzaam om het vuur te beteugelen. Het perceel, waarin 9 paarden zijn omgekomen is geheel uitgebrand en het nevensstaande pakhuis en magazijn van tabak en sigaren heeft zwaar geleden. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 25 besloten tot het aangaan eener 4 p. ets leening van hoogstens f 307,000, tot aflossing van hot restant der in 1875 en 76 gesloten 4% p.cts leeningen respectie velijk nog bedragende 180,000 en f 122,000. In de op 25 Januari gehouden zitting is door den Gemeenteraad van Anna Paulowna tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken Hand benoemd de heer jhr. inr. J. H. van Eoreest van der Palm. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 26 aangenomen het voorstel van B. en W. tot aanleg eener tweede openbare zwemplaats in de Dijkgracht en tot verhuring van water langs het Oosterhoofd tot aanleg van een zwemschool aan Th. v. Heemstede Obelt. Aan B. en W. is een crediet van f 12000 verleend voor buitengewone uitgaven der sneeuwwegruiming en de reiniging bij invallenden dooi. Woensdag 26 Januari had te Rustenburg een wedstrijd plaats met priksleden ten voordeele van en door de behoeftigen der plaats, waaraan achtentwintig mededingers deelnamen. De eerste prijs werd behaald door C. de Boer de tweede door P. Molenaar. Bei den ontvingen een deken.- De overige deelnemers ver kregen naar rangordeelk 22 18 14 en 10 el ka toen terwijl bovendieD nog eene uitdeeling in katoen aan ouden van dagen plaats had. Door schoon win terweder begunstigdliep alles in de beste orde af. Eene talrijke menigte bewoog zich rondom de fraai versierde baan, zoodat het geheel een prachtig schouw spel opleverde. Voor de geldleening ten behoeve der gemeente Hoorn serie B groot 85000 is ingeschreven voor een totaal bedrag van f 440,000 a 100 tot 102 p.c. Van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij gevestigd te Utrechtis bij de betrokken gemeentebe sturen gunhing gevraagd voor een tramweg, met stoom- of paardenkracht, van Heerenveen naar Joure. - Te Groningen heeft de heer E. Dotnela Nieuwen- huis bij zijne lezing slechts 16 toehoorders gehad. De koude de prijsuitdeeling van de studenten-hardrijderij en de vergadering der Debatingclub mogen tot deze geringe opkomst medegewerkt hebbenin hoofdzaak mag zij toegeschreven worden aan gemis van sympathie met de theoriën van den heer Nieuwenhuis. Het Batav. Handelsblad en de Java-Bode melden, dat de toestand in het bantamsche zeer ongunstjg blijft. In sommige dessa's zijn van de 100 inwoners slechts 3 of 4 overgebleven. Groote uitgestrektheden blijven onbebouwd. De gemeenteraad van Westdongeradeel heeft het aantal scholen in die gemeente op 13 bepaald, alle met kosteloos onderwijs. Ten gevolge van eene briefwisseling tusschen het departement van oorlog en het gemeentebestuur van 's Hertogenboschis aldaar weder eene gezondheids commissie ingesteld. De Vereeniging tot het bezoeken van armen te Middelburg heeft f 1000 ontvangen van iemand, die in de vorige week ook f 1000 in de watersnoodcollecte gaf. F De visseberij-maatsehappij „den Helder", directeur de heer W. C. M. v. Bruggen, keert over 188 0 62/5 p.c. uit. De heer mr. M. Buchner, benoemd kantonrechter te Alkmaar blijftmet toestemming van den minister van binn. zaken schoolopziener in het arrondissement Helder. De concessionarissen voor den stoomtram Hoorn- I Enkhuizen, de heeren de Kruyf en Vaillant, van Delfs- haven zullen eene inschrijving openen van f 450,000. Op de 4 p. ets. leening der gemeente Groningen van f 2,522,000 is ingeschreven voor ongeveer 32% ton, waarvan door houders van oude schuldbrieven voor j

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2