allerlei. .^(abs-xscricïïlcM» f 1,400,000. Aan de gewone inschrijvers zal waarschijn lijk GO p. c. worden toegewezen. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Panorama-maatschappij Kopenhagen", ge vestigd te Amsterdam, ten doel hebbende het oprichten en exploiteeren van een gebouw te Kopenhagen tot bet tentoonstellen van panorama's of andere voorwerpen betreffende wetenschap of kunst. Haar kapitaal is be paald op f 275,000, in 275 aandeelen van 1000. Een nederlandsche visscherKlaas Vermeulen, is op de engelsche kust gered na 2 dagen en 2 nach ten in den mast van de vischsloep „de Vrouw Klazina" te hebben doorgebracht, en in het gasthuis te Mar gate opgenomen, waar hij van de doorgestane vermoeie nis eenigermate hersteld is. Hij is de eenig overgeble vene der bemanning, welke 5 weduwen en 16 kinderen achterlaat. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is door B. en W. een voorstel ingediend om hen te machtigen tot het voeren van onderhandelingen met het hoog heemraadschap van Delfland aangaande den aanleg van een alvoerkanaal naar zee. Van „een onbekende" is bij den penningmeester der afdeeling Amsterdam van de Maatschappij van Welda digheid ƒ4000 ten behoeve dier Maatschappij ontvangen. Te Aalsmeer heeft eene collecte voor de waters- noodlijdenden 225 te Wormerveer 692 te Does burg 500 te Haarlemmermeer 1000 te Bergen op Zoom eene tooneelvoorstelling door eenige heeren en dames netto f 204, te Kampen eene soiree musical© et littéraire door eenige heeren en dames ruim 300 opgebracht. Het plan tot oprichting van een Nederlandschen Landbouwraad zal niet tot uitvoering komen, daar de groote Hollandsche en Friesche Maatschappijen van Landbouw zich hebben teruggetrokken. De op 3 Febr. 1880 geopende stuivers-spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Multapatiorsbond is uitnemend geslaagd en breidt haren werkkring ook reeds tot Velsen Spaarndam en Houtrijk en Polanen uit. Tot 31 Dec. werd in 7946 posten ingebracht f 4613,50Y2 en in 281 posten opgevraagd 1565.54%. De stuiversbons zijn thans op 13 verschillende plaatsen verkrijgbaaro. a. bij eenige winkeliersdie zich be- angeloos met het verkoopen belast hebben. Door bemiddeling van het dep. tot Nut van het Algemeen te Venhuizen is eene Floralia opgericht, waarvoor het hoofdbestuur van genoemde maatschappij de bepaalde som van 50 toegestaan heeft. Er is naar men aan 't U. D. meldt een nieuwe bond opgerichtdie zeker wel op oorspronkelijkheid bogen mag. Eenige stroopers nameliik van Ameide en Tienhoven hebben een vereeniging tot stand gebracht (en waarvoor contributie geheven wordt), tot onder steuning bij vervolgingen wegens overtredingen van de jachtwet. Dit wilddievenbond heeft tot zinspreuk „Veel honden zijn der hazen dood." Verleden Vrijdag is te Parijs een negenjarig mei-je in de gapende opening van een der riolen gestort waardoor men bezig was sneeuw weg te spoelen en onmiddelijk door den snellen stroom medegpsleept. On danks alle nasporingen had men niets meer van het kind kunnen ontdekken. Onbeschrijflijk was de wan hoop des vadersdie het als voor zijne voeten zag wegzinken. Evenzoo is verleden maandag aldaar een werkman die bezig was sneeuw bij de opening van een riool klein te maken door den stroom plotseling medegesleept. Twee anderen zagen hem onder het verwulfsel verdwij nen en volgden hem zes honderd meter ver tot het hun gelukte hem door eene andere opening uit het water te helpen. Het stadje Enns in Boven-Oostenrijk is in de af- geloopen week door een zwaren brand geteisterd die eene reeks van welgevulde schuren in de asch gelegd heeft, lïeeds herhaaldelijk waren bij het gemeentebestuur brandbrieven ingekomenmaar niemand had gedacht dat de daarin voorkomende bedreigingen ernstig gemeend waren. Toen echter de eerste van die schuren plotse ling in brand stond en bijna te gelijker tijd op nog twee andere punten van het stadje brand ondekt werd" bleek hetdat men hier werkelijk met een misdadh' plan te doen had. Gelukkig is het doel der daders" de vermetiging van het geheele stadje niet bereikt want de wind draaide en daardoor bepaalde het vuur zich tot de genoemde schuren. Het blusscben was door de strenge koude die het water in de brandspuitslan gen deed bevriezen zeer moeielijk toch slaagde men er in, den brand in de twee andere gedeelten der stad meester te worden.' Sedert dien tijd zijn wederom brandbrieven gevonden zoodat de bevolking in groote spanning verkeert. Sterke patrouilles houden dag en nacht de wacht. Een restauratiehouder te Berlijn, zonder eenig farni- ie beeft zijn geheele vermogen," ten bedrage van ruim een halt miljoen mark vermaakt aan de Yereenigmg voo. Dierenbescherming, onder voorwaarde dat die gel den afzonderlijk zullen worden beheerd opdatwan neer de \ereemging ophield te bestaan, het alsdan overblijvende worde uitgekeerd aan het stedelijk bestuur, om te dienen voor premiën aan politiebeambten of agen ten die eene dierenmishandeling constateeren welke door eene veroordeeling van den schuldige gevolgd wordt. Het adres ten gunste van de onafhankelijkheid van de 4 rans vaal, uitgegaan van de Antwerpsche afdeelino- van het Willemsfondswordt in geheel Belgie door velen onderteekend. Zoo hebben dezer dagen, naar de 1 iandre liberale meldt, een twintigtal hoogleeraren der Luiksche hoogeschoolmet Emile de Laveleye aan het nootd hunne handteekening daaronder geplaatst. Een bakker te Koningsbergen heeft het voorbeeld van dr. Tanner willen navolgen met dit onderscheid dat hij om de 4 of 5 dagen een flesch bier zou drinken. Na dit 24 dagen te hebben volgehouden was hij zater dag jl. zoo verzwaktdat men vreesdehem weldra te zien bezwijken. De politie, dit vernemende, verklaarde het spektakel niet langer te dulden en bracht den pa tient, in weerwil van zijn tegenstribbelen, naar het ziekenhuis alwaar bevel werd gegeven al het mogelijke te doen om hem tegen wil en dank voedsel te doen gebruiken. Door het bestuur der stad Zittau is bij een verorde ning bepaald dat de buiten geplaatste hondenhokken gedurende den winter zoo door de een of andere stof moeten worden bedekt, dat de honden tegen de koude beschut zijn. Hebben deze dieren te veel van de koude te lijdendan worden zij namelijk even goed dol als door te groote hitte. Het niet naleven van deze be paling die overal verdient te worden gevolgd wordt met eene boete van 15 mark (ƒ9) of gevange nis gestraft. Het is waarlijk niet te verwonderen dat de omstan- heden waaronder de heer Yesters redacteur van het Huisgezin het leven verloor, de, algemeene ontzetting en verontwaardiging hebben gaande gemaakt. Van on derscheiden kanten wees men op het onverantwoordelijke gedrag der vier heeren, die den ongelukkige hulpeloos hebben laten liggen. Men oordeele echter niet licht vaardig. De vraag is of bedoelde heeren in staat ge weest zijn den ongelukkige te helpen. Het volgende, aan de Noord-Brabanter ontleénd verdient alle over weging Wel is waar werd het slachtoffer door vier heeren gevondenzittende op eene schuittusschen Groot Deuteren en de Hut, en bloedende uit neus en mond, maar hunne pogingen om V. mede te voeren waren vruchteloos, zeiven bevonden zij zich in zoodanigen er- barmelijken toestand, dat zij in groot levensgevaar ver keerden. Te Groot Deuteren aangekomen waren die heeren in de eerste ©ogenblikken niet in staat een woord te uiten. Dank zij der goede zorgen van den heer van der Heuvel eenigszins bijgekomen, verhaalden zij hunne bevinding. Terstond werden pogingen tot redding aangewend o. a. door den wakkeren IT. de Leeuw doch alles te vergeefs. De sneeuwstorm woei zoo ontzettend dat er aan geen redden te denken viel. De Koning van Spanje is ook een van de velen, die dezen winter hunne onvoorzichtigheid met een nat pak moesten boeten. In de nabijheid van het paleis was een vijver dichtgevroren en de Koning kon den lust niet wederstaan om ook eens schaatsen te rijden. Hij begaf zich dan ook op het ijsmaar op een slechte plek gekomen zakte hij er door. Natuurlijk was er hulp genoeg en binnen enkele oogenblikken was de koninklijke drenkeling op het droge gebracht en kon hij met een nat pak naar huis keeren. Een japansch blad verzekertdat de proteslantsche godsdienst in Japan hce langer hoe meer veld wint. Te Tokio wordt eene zaal voor godsdienstoefeningen gebouwd en men zal in de acht noordelijke provinciën op veertig plaatsen met het bouwen van dergelijke zalen voortgaan naarmate, daaraan behoefte blijkt te bestaan. Zaterdag jl. te middernacht is bij Elmira op den Eriespoorweg de as gebroken van eene locomotief, die met 35mijlsvaart per uur een trein naar New-York bracht. De middenste wagens werden van de rails ge worpen en rolden eenige malen om. Ongelukkig ont stond brand in den postwagen en eer de passagiers redding konden brengen waren vier beambten en de postdirecteur in de vlammen omgekomen. Van de an- deré passagiers werden elf min of meer ernstig gewond. De koning van Pruisen heeft den heer Alma Tadema' onzen voormaligen landgenootthans gevestigd te Lon den tot buitenlandsch ridder der orde pour le mérite benoemd. Ook aan den componist Niels Gade te Ko penhagen, is diezelfde eer te beurt gevallen. In het jongste nummer van de Bibliographie de la France komt de mededeeling voor, dat te Parijs door de Cercle de la Librairie eene buitengewone vergade ring zal plaats hebben tot bespreking van het Bestel huis van den Ned. Boekhandel te Amsterdam. Deze samenkomst zal geleid worden door den heer B. van Dijk, lid der firma van Bakkenes C0., die daartoe door zijne parijsche vakgenooten is aangezochtaange- zien het plan bij den franschen Boekhandel bestaat om dergelijke inrichting ook te Parijs in het leven te roepen. Maandag middag sloeg een voor eene slede gespaa nen paard van Peperkamp op hol. Zonder voerman lende het dier, dat door het bonzen der slede tegen stoepen te meer aangezet werd tot de slede tegen de stoep van den heer Kluppel stietde strengen braken en het beest op de stoep van den heer Maclaine Pont neder vielen aanstonds weder overeind stond zinder de pooten gebroken te hebben. Voor de betrekking van concierge aan 's Rijks hoogere burgerschool hebben zich reeds 170 sollicitan ten aangemeld. Op de bij de firma Frederik Muller en Cie, te Amsterdam gehouden auctie van antiquiteiten is een merkwaardig schilderij de abdij van Egmond voorstel lende afkomstig van wijlen professor W. Moll, aange kocht voor het Stedelijk Museum alhier. Dat de poging onzer liedertafelom door eene ^ang- en muziekuitvoering eene bijdrage te leveren ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, warme sympathie bij de ingezetenen gevonden heeft daarvan getuigde Dinsdagavond de propvolle zaalwaarin voor de vele opgekomenen schier geene plaats te vinden was. het doel der poging voor oogen kon men er vrede mede Demen geen stoel te kunnen veroveren en des noods in de even volle warande maar enkele tonen op te vangen. Immers kwam het er op aan den hulp behoevenden eene zoo groot mogelijke bijdrage te ver schaffen en daartoe belooft de bruto ontvangst van p. m. 1000 zeker veelindien de onvermijdelijke onkosten tot een zoo klein mogelijk bedrag terugge bracht worden. Tot dit laatste werkt zeker niet mede eene uitgaaf van54,39 voor kosten van pa tent. Indien de wet dit eischtmag zij barbaarsch heeten. Of ligt het aan hare toepassing? Herinneren wij ons goed dan is er in het begin van het vorige jaarnaar aanleiding eener uitvoering van de volks zangschool te 's Gravenhage, door den minister van financiën eene voor zanggezelschappen gunstige resolutie uitgevaardigd waardoor dergelijke heffing verboden wordt. Hoe het zij de liedertafel heeft zich bij rekest tot den minister gewend en wij vertrouwen, dat het geëischte geld zal teruggegeven worden. Wat nu de uitvoering betreft, het is moeilijk hier van veel te zeggen. Over het buffet in de warande aangekomen, gelukte het ons eindelijk eene staanplaats achter in de zaal te vermeesteren, waar wij, juist terwijl de serenade van Rubinstein werd voorgedragenge noodzaakt waren te vluchten voor het gevaar, waar- mêe de krakende tribune ieder, die er onder stond bedreigde. Dit deed veel schade aan het succes van dit nummervoor zoover we dit en de liederen voor tenor, gezongen door den heer Venverloo van Amster dam, hebben kunnen hooren, gelooven we, dat hier met ambitiedaar met talent werd gemusiceerd. Beter was het mannenkoor te verstaan, dit gaf blijken van degelijke studie en groote vorderingen. Met de wijzewaarop gewoonlijk onze kamers worden verwarmd ving Dinsdag 1. 1. dr. Waalewijn zijne rede aan. Niet alleen dat de inrichting onzer kachels en het gebruik dat men daarvan maaktdik wijls te wenschen overlaat wordt ook voor goede lucht- verversehing meestal onvoldoende zorg gedragen. Beide voor de gezondheid zoo belangrijke vraagstukken werden uitvoerig besproken de nadeeleh aan de gewoonlijk voorkomende wijze van verwarming verbonden uiteen gezet en gewezen op de middelen, die daarin verbete ring zouden kunnen brengen. Hiermede liep af de bespreking van de nadeelige invloeden door slechte woningen met al haar ap- en dependenties op onze gezondheid uitgeoefend en ging spreker over tot de behandeling van een ander onderwerp dat voorzeker niet minder belangrijk is de waarde en samenstelling onzer huid in verband met do af- en uitscheidingstoffen uit het lichaam waarbij al spoedig de noodzakelijkheid om de huid rein te houden sprekers rede geheel in beslag nam. Belangwekkende en verontrustende bij zonderheden werden daarbij ten beste gegevenbetref fende de verregaande onverschilligheid, die omtrent dit gewichtig vereischte voor een goede gezondheid, bij velen heerschten niet alleen bij de individu's voor zich zelf, maar ook b:j vele autoriteiten, die belast zijn met de zorg voor het algemeen. Het vaak voorkomende gebrek aan goed water, de weinige zwem- en badinrich tingen, zoowel openbare als particuliere, die men, zelfs in vrij belangrijke steden te vergeefs zoekt, zijn er be wijzen te over voor. Met een kort woord maakten wij in ons vorig nummer reeds melding vqm liet besluit der vergadering der afdeeling Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw, om op 8 April a. s. alhier eene vee-ten toonstelling te houden. Onze ruimte schoot toen ech ter te kort om de uitgeloofde prijzen specifiek op te nemen. Zij zijn de volgende A. RUNDVEE, uitsluitend met hard voeder gemest. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Osgeboren in 1876. le. Prijs f 302e. f 20 en 3e. 10. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, geboren in 1877. le. Prijs 30 2e. f 20 en 3e. 10. Voor den besten fijnsten en zwaarst gemes ten Osgeboren in 1878. le prijs f 20 2e 10 en 3e f 5. Voor de beste fijnste en zwaarst gemeste Koe (afgewisseld). le prijs 35, 2e 20 en 3e 10. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe (niet afgewisseld). le Prijs f 30 2e 15 en 3e f 5. RUSTIEREN van inlandsch ras. Voor den besten Rijstier, geboren in 1878. le prijs f 40 2e 25 en 3e f 10. Voor den besten Rijstier. geboren in 1879. le prijs 25, 2e 10 en 3e f 5. Voor den besten Pinkstier, geboren in 1880. le prijs f 20 en 2e 10. C. MELKVEE, de beste Melkkoedie gekalfd heeft 1 Januari 1881. le prijs 30 en 2e 20. de beste Melkkoegeboren in 1878 (Twinter), die gekalfd heeft na 1 Januari 1881. le prijs 20 en 2e 10. No. 3. Voor de beste Melkvaarsdie gekalfd' heeft 1 Januari 1881. le prijs f 20 en 2e 10. D. KALVEREN. Voor het bestefijnsteblankste en zwaarst gemeste le prijs 15 en 2e 10. E. SCHAPEN. Voor de vier beste fijnste en zwaarste vette Schapen, onverschillig van welk ras. le prijs 10 en 2e 5. F. VARKENS. Foor de twee fijnste en zwaarst gemeste Varkens. le prijs 10 en 2e 5. No. 1. No. 2. No. 3. No. 4. No. B. No. 1. No. 2. No. 3. No. 1. Foor na No, 2. Voor na Kalf.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3