EEN EDEEMARTER, No. 13. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 30 JANUARI. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën: Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE BLAD. #fftctceï (QcbccKc. e; Oostburger studiën. i ALK1H1ARSCHE 01 R\M. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. GEDEPUTEERDE STATEN van Noordholland, Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Stbl.'n0. 57), betreffende de matengewigten en weegwerktuigenwaarvan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 29 November 1874 (Stbl. n°. 143); Gelet op het Koninklijk besluit van 6 December 1880 (Stbl. n°. 219), waarbij onder anderen is bepaald, dat in het jaar 1881 aan den herijk, bedoeld in art. 15, litt. a der genoemde wet, zijn onderworpen: de maten en gewigtenen voorts dat die herijk zal geschieden binnen het tijdvakdat aanvangt op 1 Januarij en eindigt op 1 October van dat jaar, Hebben goedgevonden I. te bepalen dat de herijk der bedoelde maten en gewigten in de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben als volgt: in de gemeente Alkmaarmede voor de ingezetenen van AkerslootBergenHeerhugowaardEeiloo OterleekOudorp KoedijklAmmenSt. Pancras en Schoorl (welke gemeenten met Allernaar voor den herijk worden samengevoegd) op het kantoor van den waarborg der gouden en zilveren werken te Alkmaar op 21 Eebruarij voor de ingezetenen van Alkmaar van 22 Eebruarij tot en met 27 Maartop alle werkdagen voor de ingezetenen van Akersloot en Bergen op 28 Maart; voor de ingezetenen van Heerhugowaard en Heiloo op 29 Maart; voor de ingezetenen van Oterleek en Oudorp op 30 Maart voor de ingezetenen van Koedijk en Limmen op 1 April voor de ingezetenen van St. Pancras en Schoorl op 3 April; in de gen eente Haarlemmede voor de ingezetenen van Schoten en Zandooort (welke gemeenten met Haarlem voor den herijk worden samengevoegd) voor de ingezetenen van Haarlem van 5 April tot en met 22 April, uitgezonderd 18 April, en verder van 28 April tot en met 8 Meiop alle werkdagen voor de ingezetenen van Zandvoort op 9 Mei; voor de ingezetenen van Schoten op 10 Mei; in de gemeente Bloemendaal en wel te Overoeen: op 11 Mei; in de gemeente Spaarndamop 12 Mei; in de gemeente Heemstedeop 13 Mei in de gemeente Bennebroekop 14 Mei; in d.e gemeente Haarlemmermeer: te Hoofddorp op 16 en 17 Mei;te Nieuw Vennep, voor de bewoners van dat dorp en van het dorp Abenesop 18 en 19 Mei in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarmcoudeen wel te Halfwegmede voor de bewoners van de buurt genaamd de Lijndengelegen onder de gemeente Haarlemmermeer (welke buurt met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarmcoude voor den herijk word samengevoegd): op 20 Mei; in de gemeente Velzen: op 21 en 23 Mei; in de gemeente Beverwijkmede voor de ingezetenen van Wijk aan Zee en Duin (welke gemeente met Beverwijk voor den herijk wordt samengevoegd): op 24 en 25 Mei; in de gemeente Zuidscharwoudemede voor de ingezetenen van Broek op Langedijk, Noordscharwoude en Oudkarspel (welke gemeenten met Zuidscharwoude voor den herijk worden samen gevoegd): op 27 en 28 Mei; in de gemeente Schermerhornmede voor de ingezetenen van Zuid- en Noordschermer (welke gemeente met Schermerhorn voor den herijk wordt samengevoegd) op 30 Mei in de gemeente Hgmond aan Zee: mede voor de ingezetenen van Ëgmond-binnen (welke gemeente met Ëgmond aan Zee voor den herijk wordt samengevoegd): op 3L Mei; in de gemeente Oost zaan: op 2 Junij in de gemeente Zaandam: van 7 Junij tot en met 16 Junij, op alle werkdagen in de gemeente Koog aan de Zaan op 182021 22 en 23 Junij in de gemeente Zaandijk: op 28, 29 en 30 Junij in de gemeente Wormerveerop 4, 5, 6 en 7 Julij in de gemeente Krommenie: op 8, 9 en 11 Julij; in de gemeente Assendelft: op 12 en 13 Julij; in de gemeente Westzaan: op 14, 15 en 16 Julij; in de gemeente Uitgeestmede voor de ingezetenen van Heems kerk en CastHcum (welke gemeenten met Uitgeest voor den herijk worden samengevoegd)op 18 en 19 Julij in al de hiervoren vermelde gemeenten telkens op uren die door den ijker vooraf aan de betrokken gemeentebesturen zullen worden opgegeven; in de gemeente Amsterdam: mede voor de bewoners van den Overtoomvoor zoover die buurtschap tot de gemeente Nieu- weramstel en Sloten behoort, en van het dorp Sloterdijk (welke gedeelten der gemeente Nieuiceramstel en Sloten met Amsterdam voor den herijk worden samengevoegd voor de ingezetenen van Amsterdam van 31 Januarij tot en met 15 Julij, op alle werkdagen, behalve des Zaterdags en de week van 10 tot 17 April, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ureen wel voor de gewone ijzeren en koperen gewigten: van 31 Januarij tot en met 30 April voor de gewigten in gebruik lij de verschillende veemen: van 31 Januarij tot en met 18 Maart; voor de lengtematen en de malen voor brandhoutmede van 31 Januarij tot en met 18 Maart; voor de vochtmatenvan 1 Mei tot en met 15 Junij voor de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij behoo- rende strijkers: van 16 Junij tot en met 15 Julij; voor de gewigten voor fijnere wegingen, in gebruik bij medi- cijnbereidersgoud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbank- houders en andere in goud en zilver handelende personenvan 16 Mei tot en met 15 Julij voor de bewoners van de •■■vtscbap den Overtoom en van bet dorp Sloterdijkde dagen én uren dat te Amsterdam voor den herijk wordt gevaceerd in de gemeente Watergraafsmeer: op 4 Julij, des voormid dags van 9 tot 11% ure; in de gemeente Diemenen wel te üiemerbrugop 4 Juli, des namiddags van 1 tot 4% ure; inde gemeente Muiden: voor de bewoners van Muiderberg op 5 Julij, des voormiddags van 9 tot 10 ure; voor de bewoners van Muiden mede op 5 Julij des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; en op 6 Julij, des voormiddags van 8% tot 12 ure; in de gemeente Weespmede voor de ingezetenen van Wees- perkarspel (welke gemeente met Weesp voor den herijk wordt samengevoegd) en wel voor de ingezetenen van Weesperlcarspel op 6 Julij des na middags van 2 tot 4 ure voor de ingezetenen van Weespvoor de gewigten voor fijnere wegingen en die in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingenop 7, 8 cn 9 Julij, des namiddags van 1 tot 2 ure; voor de maten en gewone geicigten op 7 Julij voor de bewoners der wijken A en B D 9 n n H C E j telkens des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure in de gemeente Bussuniop 11 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure; in de gemeente Naar den: voor de gewigten voor fijnere we gingen en die in gebruik bij rijks- en gemeente instellingenop 12 en 13 Julij, des namiddags van 1 tot 2 ure; voor_ de maten en gewone gewigten: op 12 en 13 Julij, des voormiddags van 8% tot 12 en des namiddags van 2 tot 4% ure; in de gemeente Huizenop 14 en 15 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4% ure; in de gemeente Blaricumop 16 Julij, van des voormiddags 10 tot namiddags 2 ure; ia de gemeente Laren: op 18 Julij, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Hilversum: voor de gewigten voor fijnere we gingen: op 19, 20, 21, 22 en 23 Julij des namiddags van 1 tot 2 ure voor de maten en gewone gewigten: op 19, 20, 21, 22 en 23 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente 's Graveland: op 25 Julij, van des voormid dags van 9% tot des namiddags 12% en des namiddags van 1% tot 4% ure; in de gemeente Ankeveenop 26 Julij, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure iu de gemeente Kortenhoefop 26 Julij, des namiddags van 2% tot 4% ure; in de gemeente Nederhorst den Berg: op 27 Julij, des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure; in de gemeente Nieuweramstelaan den Amsteldijkvoor de bewoners van den Amsteldijk en de W eesperzijdeop 28 Julij, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure, en voor de bewoners van de Paden, op 29 Julij; des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; te Amstelveenvoor de bewoners van dat dorp, op 6 Augus tus, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure in de gemeente Ouderamstel: mede voor de bewoners der tot Nieuweramstel bekoorende buurt Over-Ouderkerk (welke buurt met de gemeente Ouderamstel voor den heryk wordt samenge voegd en wel voor de bewoners van den buurt Over-Ouderkerkop 2 Au gustus, des voormiddags van 8% tot 12 en des namiddags van 1 lot 4% ure; voor de ingezetenen van Ouderamstel, op 3 Augustus, des voormiddags van 8% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4% ure; in de gemeente Uithoornvoor de bewoners van de buurt de Kwakelop 4 Augustus, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 urevoor de bewoners van het dorp Uithoorn mede op 4 Augustusdes namiddags van 3 tot 4 ure, en op 5 Augustus, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Aalsmeer: op 11 Augustus, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 5 ure, en op 12 Augustus, des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure in de gemeente Sloten, en wel voor de bewoners van het dorp Sloten: op 13 Augustus, van des voormiddags 9% tot des namiddags 12% ure; (12) (Naar het Hoogduitsch.) Y. De- dag verliep overeenkomstig het programma dat Martens des morgens had ontworpen. Hij reed een uurtje met Pleissenbach te paard en gebruikte daarna met zijnen vriend een keurig middagmaal in de restau ratie waarin de elegante oostburgsche jonge heeren plachten samen te komen. Daar maakte hij kennis met verscheidene van Pleissenbach's kamaradendie na derhand in het circus werd voortgezet, waar Martens door zijn scherp en grondig oordeel over paarden en ruiters den bijval der kavalerie-officieren verwierf. Na afloop der voorstelling stelde een der oudste offi cieren, de ritmeester, graaf Zeek, voor om in de officiers- societeit te gaan soupeeren. De oostburger kurassiers hielden anders weinig omgang met menschen buiten hunnen kringmaar de heer von Martensdie door eenen officier van het regiment was geïntroduceerd en daarenboven in Oostburg gekomen was met bet plan in den omtrek een landgoed te koopen werd natuur lijk zoo beleefd mogelijk uitgenoodigd zich bij hen aan te sluiten. Luitenant v. Pleissenbach verontschuldigde zichmet te zeggen dat hij te huis verwacht werd, maar Martens volgde met de meeste bereidwilligheid de hem gedane uitnoodiging. De sociëteit der kurassiers was een zeer fraai inge richt gebouwgeheel overeenkomstig het aanzien en den rijkdom van de officieren van het regiment. Aan de prachtige eetzaalvoorzien van eikenhouten meu bels en versierd met de levensgroote portretten der keizerlijke veldheeren en van den beheerschsr van een machtig naburig rijk, de chef van het regiment, grens den twee gezellige speel- en gezelschapszalen, benevens een grootere billardzaal. Niettegenstaande de uitmun tende inrichting werd de sociëteit weinig bezochtbe halve in de middaguren waarin de ongehuwde officie ren er te zamen kwamen, en op de vaste zoogenaamde regimentsavonden waren het alleen de ouderen onder de leden van het kurassierscorps die haar trouw be zochten. De jongere officieren vermeden liefst het eenigszins onbehagelijke gezelschap hunner superieuren en bezochten andere etablissementen waarin ze allicht aangenamer omgang vonden. Ook dezen avond vonden de uit het circus komende heeren in deze weelderige aangenaam verwarmde en schitterend verlichte lokalen slechts een enkelen gast, den adjudant van het regiment, v. Walsing, door zijne kameraden wegens zijne buitengewone lengte „de lange Israël" genoemd. „Ik meen vroeger de eer te hebben gehad met een zekeren heer von Martens in een zelfde regiment te dienen sprak dezemet een opvallend berlijnsch ac cent, toen hij aan Martens werd voorgesteld, „misschien familie van u „In welk regiment kan dat geweest zijn vroeg Martens. „Bij het vierde, kurassiers." „Indien ik mij niet vergis, diende mijn neef voor twee jaren in dat regiment." „Ja, het zal ongeveer in dien tijd geweest zijn." „Vroeger was hij bij de hannoversche garde geweest, blonde knevel niet bizonder groot." ,,'t Komt alles uit, behalve het laatste." „Walsing ziet alle menschen voor klein aan, die niet zoo onmogelijk lang zijn als hij," kwam graaf Zeek tusschenbeiden. „Dat ben ik niet geheel met u eens maar „Een regiment kan er trotsch op zijn als het zulk een langen adjudant bezitvoleinde de graaf. „A propos, Walsing, wanneer laat ge uwen vos den staart knippen „Nooit antwoordde de adjudant kortaf. „Ik kan die mode niet uitstaan." „Zoo denk ik er ook over," verklaarde Martens, „die korte paardenstaarten zijn niet alleen leelijk, maar te vens onpraktisch. Ik noem het wreedaardig de arme dieren van het eenige middel te beroovenwaarmede zij zich van de vliegen kunnen bevrijden." „Het is nu eenmaal de mode zeide baron v. Krall schouderophalendeen officier met een meisjesachtig gezicht. „Ik heb mij er ook lang tegen verzet," gaf graaf Zeek toe„want eigenlijk is die nieuwe mode bizonder leelijken ik ben er alleen toe overgegaan omdat ik eene uniforme uitrusting der paarden in ons regiment tracht te bewaren en te bevorderen." De adjudant haalde de schouders opde andere beeren zetten zich aan tafel en graaf Zeek die gaarne praattewendde zich weer tot Martens „Het is toch jammerdat Pleissenbach niet medegegaan is. Gij kent hem uit vroeger dagen is hij altijd zoo soliede geweest „Wel neen," antwoordde de aangesprokene. „Integen deel bedreef hij altijd de aardigste grappen en wrs hij meestal de hoofdaanlegger van de dolste dwaasheden." „Dan is hij door zijn huwelijk ontzaglijk veranderd," merkte baron Krall op. „Trouwen is goed, maar niet trouwen is beter riep de adjudant, die bij den haard een sigaar zat te rooken. ,,'n Prachtig paarddie Agamemnon van v. Pleis senbach meende v. Krallik heb veel lust het dier tegen mijn „Diana" te verruilen maar hij verlangt dat ik vijf honderd gulden toegeef." „Vijf honderd gulden dat is niet te veelzeide Zeek „Agamemnon" is een echt raspaard een jong van de „Souverein" en de „Onoverwinnelijke." „Weet gij dat zeker?" vorschte Walsing. „De ritmeester knikte ernstig met het hoofd en Martens merkte op: „Het paard is inderdaad magni- fique ik heb het heden midddag bereden." Graaf Zeek boog bevestigend hij had Martens des middags zien voorbijrijden en met genoegen diens losse en ondanks zekere achteloosheid toch flinke houding te paard opgemerkt.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1