ftimmtlanb, tegen 114 stemmen. Met 281 tegen 138 stemmen werd het artikel aangenomen waarbij strafbaar werd gesteld het aanzetten of ophitsen van militairen nadat de mi nister van justitie Cazot daarop zeer aangedrongen had. Daarentegen werd verworpen het artikel bizondere straf bedreigende tegen aanranding van den President der republiek en de voorzitters van den Senaat en de Kamer. Den 2 werden de artikelen op de vergrijpen tegen de goede zeden aangenomen doch die tot be straffing ven beleedigingen jegens de republiek verwor pen. De artikelen 29 30 en 31 werden aangenomen. GRIEKENLAND. De president-minister Koumoun- douros deelde den 1 in de Kamer mededat hij de voorgestelde conferentie te Konstantinopel voor Grie kenland nog nadeeliger achtte dan het scheidsgericht dat hij mede bestreden had. De gezanten trachtten te Konstantinopel onder de hand aan de weet te ko men hoever de Porte in hare toegezegde schikkingen zou gaan. Op eene vraag van het lid Trikoupis, welke inzichten de regeering had omtrent 's lands verdediging werd door hem geantwoorddat de regeering ijverig bezig was met het nemen van militaire voorzorgsmaat regelen opdat Griekenland op waardige wijze het toe gekende grondgebied in bezit zou kunnen nemen. ITALIË. De minister van justitie diende bij de Kamer een wetsontwerp betreffende echtscheiding in. Minister Cairoli antwoordde op eene vraag van den heer Massari dat de Porte zich verzoeningsgezind be toonde en dat de toegenegenheid van Italië en de andere mogendheden voor Griekenland niet verminderd was. Hij hield zich daarom overtuigd van eene spoedige bevredigende oplossing van het turksch-grieksche vraag stuk. RUSLAND. De pers is in het algemeen zeer inge nomen met de overwinningdoor generaal Skobeleff over de Tek-Turkomannen behaald doch wenscht, dat de strijd in die streken thans geëindigd worde. Er zijn genoeg verliezen geleden en er is reeds reeds te veel geld betaald voor dergelijke ondernemingen. ZWITSERLAND. Den 29 werd in den grooten raad van het kanton Bern behandeld de door 21 leden ge dane vraag, hoe en wanneer de regeering het verzoek schrift van bijna 13000 burgers tot wederinvoering der doodstraf wenschte te behandelen: zij meenden, dat het ter zijde leggen van dit vraagstuk gedurende dit zitting jaar op de bevolking een zeer ongunstigen indruk zou maken. De bizonderheden dezer beraadslaging zullen in het volgend nommer worden vermeld. Den 28 was in den Grooten Raad van het kanton Lucern met 70 tegen 28 stemmen besloten tot het weder opnemen der doodstraf in het kantonnale wetboek. YEREENIGDE STATEN. De Senaatscommissie voor de geldmiddelen heeft besloten, de wet betreffende de conversie der staatsschuld te wijzigen in dien zin dat de schuldbekentenissen in 5 jaar kunnen en in 20 jaar moeten afgelost worden en dat zij 3%°/c rente zullen geven. ZTJID-AFRIKA. De tot G Januari loopende be richten deelon de briefwisseling mede tusschen den engelschen beheerder der Transvaal en het Drieman schap door de boeren benoemd. De volgende bekend making van genoemden beheerder was het sein tot den opstand Gouvernements-Kennisgeving No. 264, 1880. „Als de aankomst van eenigerlei gewapend getal van meuschen in de dorpen van deze provincieom vele reden gevaarlijk en geheel onwettig zou zijnen de openbare vrede in gevaar zoude brengen en in het oog houdende de moeielijkheid om zoodanige gewapende verzamelingen van menschen te kontroleeren zoo ge last Zijn Esc. de Administrateur bekend te doen maken dat alle gewapende partijen van menschen belet worden „Ik zou dien verwenschten troep wel weer met ge weld willen wegjagenzwoer Martensmet de ge balde vuist op de tafel slaande. „Stilniet zoo luid waarschuwde Mirski„om dien wensch vervuld te zienmoet ge vooral stil en om zichtig te werk gaan." „Zoo weet gij er iets op P Uw welzijn vriend, leve de wraak „Leve de wraakherhaalde Mirskien nam we derom een stevigen teug van het bedwelmende vocht, terwijl Martens nauwelijks zijn glas met de lippen aan raakte. „Ik zou wel een middel weten vervolgde hij fluisterend „maar als deze Birzowski's Wolno verlie zen zullen er anderen komenwien ik het bezit van die fraaie goederen nog minder gun." „Gij kunt d i e menschen onmogelijk zóó haten als ik de tegenwoordige bezitters." „"Wacht eens, jongmenseh riep Mirski, wat weet gij daarvan. "Wat heeft u die jonge Birzowski gedaan Om zijnentwil hebt gij drie maanden achter de traliën moeten doorbrengen bah wat beteekent dat vergeleken met een vernietigd levensgeluk „Zou die oude Birzowski uw levensgeluk verwoest hebben vroeg Martens ongeloovig. „Zeker heeft hij datmaar daarom heb ik hun ook te gronde gerichtgrijnsde de grensbeambte terwijl zijn gelaat een afschrikwekkende uitdrukking aannam „o, hij had zijne kinderen zoo lief, vooral den jongen zoo lief en toen de rest ging over in een on duidelijk geprevelzoodat zelfs het geoefende oor van Martens, ondanks de grootste inspanning, er niets van kon verstaan. „Die knaap zou de naaste erfgenaam van Wolno geweest zijn, niet waar?" vroeg Martens verder. Mirski ontwaakte als uit een droom. „Erfgenaam Jadie is hij." „Als hij het ten minste bewijzen kan," voegde Mar tens er bij. Wordt vervolgd.) eenigerlei dorp in deze provincie binnen eenen mijl te naderen of binnen te trekken. Op last van Zijne Excellentie 14 December 1880. w. g. GEO. HUDSON, Kol. Sec. In dien geest werden militaire bevelen uitgevaardigd en alle soldaten uitgerust voor een hevig gevechtieder werd voorzien van 100 patronen. Genoemd driemanschap blijft zich bij herhaling be klagen, dat bevel tot schieten gegeven is, voordat nog uitgemaakt was, dat er vijandelijkheden zouden ontstaan en dat de boeren, zonder het vroeger gebeurde in acht te nemen als oproerlingen behandeld werden. Daar tegen werd met kracht opgekomen in een uitvoerig schrijven aan den gouverneur van Natal. De door de boeren behaalde overwinning doet, vol gens telegrafische berichten hen stijven in hun voor nemen om tot het uiterste te volharden en menigen twijfelaar tot hen overgaan. Op zijn vroegst schijnen de engelschen den 20 den aanval te kunnen hervatten. Omtrent het juiste aantal troepen dat dan beschikbaar zal zijn voor dien veldtochtheerscht nog onzekerheid. EGYPTE. Geruchten betreffende een opstand onder de troepen den 1 's namiddags te Caïro in omloop kwamen hierop neder, dat twee regimenten ontevre den over handelingen van den minister van oorlog in opstand waren gekomen. Die minister, de openbare orde niet in gevaar willende brengen bood zijn ont slag aandat door den Khedive aangenomen werd. De orde werd toen hersteld. Den 27 Jan. is te Rustenburg een wedstrijd met priksleden gehouden. C. de Boer en P. Molenaar ver kregen als winners van prijs en premie ieder een wol len deken en de 26 andere mededingers ieder eenige ellen katoen. Zaterdag-avond tijdens de tooneelvoorstelling te Groningenontstond brand in eene bergplaats onder de koffiekamer van den schouwburg, in het hooi van de wijnmanden. Daar er tijdens de voorstellingen al tijd een handbrandspuit met het noodige personeel ge reed staatwerd het vuur gebluschtzonder dat de talrijke bezoekers van den schouwburg iets van het gevaar bespeurden. De mailboot Prinses Elisabeth van Vlissingen naar Queensborough is in den nacht van 2930 Jan. door dikke mist in aanvaring gekomen met het stoom schip Moorsley en zwaar beschadigd zoodat zij niet uit Engeland kan terugkeeren. Den 30 is uit de rivier de Dommel bij S. Oe- denrodeopgevisekt het lijk van den heer J. de J., notaris aldaar. Te Zutfen is in den nacht van 31 Jan.1 Eebr. de slagerij van den heer Oorsprong en de naastgelegen stal van v. Gend en Loos afgebrand. In de slagerij kwam een man in de vlammen om. J. B. v. V., zoon van een spiegelfabrikant te Amsterdam, is den 1 Eebr. door het gerechtshof aldaar schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting en ver oordeeld tot 183 dagen celstraf en geldboete. Het hof heeft als bewezen aangenomen, dat hijvoorgevende engelschman te zijn en onder den valschen naam van Bauer, zich door den spiegelfabrikant M. H. monsters heeft doen afgeven van spiegellijsten, welke hem onder zijnen waren naam niet zouden zijn verstrekt en welke niet als waardeloos te beschouwen zijn. Yan dit arrest is onmiddelijk cassatie aangeteekend. De gemeenteraad van Gouda heeft den 1 Eebr. den heer A. Kaptijn te Woerden gunning verleend voor een stoomtramweg van Bodegraven naar Gouda. Den 1 Eebr. zijn te Nijmegen de 14 dagen ge leden ingezette vestinggronden verkocht. Zij brachten f 138,480gemiddeld ruim 9 per vierkante elop. In den vroegen morgen van 1 Eebr. heeft een zware brand gewoed in de meubelfabriek van den heer E. H. v. Herpen aan de Barndesteeg bij de Nieuw- markt, te Amsterdam. De tot werkplaatsen ingerichte bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand. Het boven gedeelte van een perceel aan de overzijde der steeg geraakte mede in brand, doch deze werd spoedig gebluscht. Den 1 Eebr. is te Watergraafsmeer aanbesteed het leggen van de spoorbaan met wissels en toebehoo- renbenevens de daarin voorkomende kunstwerken van het gedeelte AmsterdamMuiden van den gooischen stoomtramweg minste inschrijvers waren K. Hollander te Utrecht en W. L. Schram te Sliedrecht, voor f 47000. Den 1 Febr. is te 's Gravenkage eene door de heeren Gramberg en Crévecoeur bijeengeroepen ver gadering van belangstellenden gehouden met het oog op het verleenen van geneeskundige hulp aan gewon den en zieken in den transvaalschen krijg. Eerstge noemde deelde mede dat de nieuwe vereeniging door de oprichters het Oranjekruis genoemd wasdat 2 geneesheeren (waarvan een schot) en 14 ziekenverple gers zich aangeboden hadden om met hem naar Zuid- Africa te gaan dat bereids f 1246 aan giften inge komen en door den heer Insinger f 1000 toegezegd was. Hij stelde voor, dat men over zou gaan tot het benoemen van een bestuur. De heer Beelaarts v. Blokland lid van het utrechtsche comité voor de transvaalsche boerenmeende dat de staat van zaken door het besluit der engelsche regeeringom den boe ren de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen zeer veranderd was, en het Roode Kruis nu wel geen bezwaar zou maken hulp te verleenen in welk geval de door het Oranjekruis voorgenomen taak en de ingekomen gelden daaraan overgedragen zouden kunnen worden. Ook wees hij op de groote moeilijkheid van het zenden van eene ambulance naar* het tooneel van den krijg, en hij achtte het beter onzen consul-generaal te Kaap stad geldelijk in staat te stellenvan daaruit hulp te verstrekken. De heeren Gentis en Gramberg waren nu het Roode Kruis geweigerd had voor eigen handelen en achtten zich niet vrij om de ingezamelde gelden aan het Roode Kruis over te doen. Verschillende sprekers deelden echter het denkbeeld van den heer Beelaarts en na een zeer onstuimig debat werden aan het voor lopig comité 4 heeren toegevoegd, met opdracht om zich ten spoedigste met het Roode Kruis in verbinding te stellente vernemen wat dit denkt te doen en deswege nadere voorstellen aan de vergadering te on derwerpen. In eene den 2 te Rotterdam gehouden verga dering ter bespreking van het uitzenden van genees kundige hulp naar de Transvaal, is namens het Roode Kruis verklaard, dat het hoofdbestuur zich na het door den engelschen ministers Childers gezegde gerechtigd achtte met den minister van oorlog in overleg te tre- deD en dit doen zouen door den heer Gramberg datals het Roode Kruis optrad het Oranjekruis zich zou terugtrekken en al het reeds ontvangene aan het Roode Kruis zou overdragen. Het gevraagde kapitaal van 5 miljoen voor de op te richten Koloniale Bank is meer dan volteekend. Wijlen mej. E. de Bruin heeft aan de herv. ge meente te Schaarsbergen (Gelderland) f 2010 gelega teerd onder voorwaarde, dat deze som zou dienen tot bouw van een kerktoren. Volgens het Hb. heeft de justitie te Maastricht de door den burgemeester van Mheer bevolen sluiting der kapel te Banholt gehandhaafden wordt in een bijzonder locaal nog geregeld dienst gedaan en gepre dikt door een oud-catholiek geestelijke. De oorzaak van het geschil is te zoeken in de plaatsing der nieuwe r. c. kerk te Mheer welke in het dorp van dien naam ge bouwd is tegen den wensch der banholters die haar halverwege Mheer en Banholt20 minuten gaans van elkander gelegen gewenscht hadden. Het hoofdbestuur van het fonds voor de gewapen de dienst heeft de toelaag aan de verminkten in den strijd met Atchin over 1881 uit te keeren bepaald op 56 voor een soldaat60 voor een korporaal en f 78 voor een sergeant. Deze toelaag spruit uit de renten van het kapitaal, door den Koning bij gelegen heid zijner 25jarige regeering tot dat doel verstrekt. 171 Verminkten genieten tegenwoordig deze uitkeering boven hunne gewone toelaag. „Het Vaderland" meent te weten, dat noch door het Groot-Oosten, noch door prins Erederik, als grootmeester-nationaaladressen betreffende de trans vaalsche kwestie gericht zijn aan de groote loge in En geland en aan Koningin Victoria. De onbezoldigde Rijksveldwachter te ,Veghel H. v. Poppel, die verdacht wordt van poging tot moord en naar Belgie geweken was is, op aanvraag onzer regeering te Roosendaal door do belgische maréchaussees uitgeleverd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft B. en W. gemachtigd, het leveren en stellen van ovens met generatoren in de gasfabriek ondershands op te dragen aan den uitvinder den ingenieur A. Klönne, te Dort mund voor f 60,000. De afdeeling Schagen van „Eigen Hulp" wordt wegens gebrek aan levenskracht ontbonden en het nog voorhanden kasgeld aan de watersnoodlijdenden afge staan. Bij de spaarbank van het Nutsdepartement te de Rijp is in 1880 ingebracht 1258,60% teruggenomen 665,29%; bij die te Ilpendam opgericht 1° Mei, in gebracht f 1200 teruggenomen f 50. De minister van waterstaat heeft op het verzoek van verschillende maatschappijen van landbouw om sub sidie voor eene nederlandsche inzending van vee en zui velproducten op de a. s. tentoonstelling te Birmingham, geantwoord, dat men, evenals bij de vorige tentoonstel lingen, beproeven moest in hoever, zonder op den Staat te steunen, de deelneming algemeen en voldoende kan worden geacht. Mocht dat tegen 's ministers ver wachting niet gelukken dan zal hij in overweging nemen in hoeverre de verkregen belangstelling eene geldelijke ondersteuning van den Staat rechvaardigt. De bevolking van Amsterdam is in 1880 vermeer derd met 9,192 en bedroeg op het einde van dat jaar 326,203 zielen. Ds. S. de Waard te Westzaan heefc bedankt voor het beroep der doopsgez. gemeente te Krommenie. De N. R. Ct. verneemt, dat bij de regeering het voornemen bestaat, binnen kort tijdsverloop de kleinere gemeenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van een gewoon telegraafkantoor niet kan dekken in het genot van telegrafische gemeenschap te stellen door den telephoon. De collecte voor de watersnoodlijdenden te 's Gra venhage heeft, volgens officiëele bekend making, f 27,055 opgebracht die te Haarlemmerliede en Spaarnwoude 160, te Helder f 826 te Zaitbommel f 623, te Ed 203, te Bennekom 111 te Woudenberg f 254, te Ubbergen 326, te Utrecht ruim f 9000, te Ber gen op Zoom f 789 in de buitenwijken van Nijmegen 342. Eene gymnastiek-voorstelling door de leerlingen der h. burgerschool te Hoorn leverde p.m. f 100 eene soirée door leden van het studentencorps te Delft 2306 eene tooneelvoorstelling door de vereeniging Geestbe schaving aldaar f 602eene zanguitvoering door de vereeniging Caecilia te Schoonhoven f 162 eene hard draverij met paard en slede te Baarn 123, een con cert te Wouw f 255, een concert van het corps hoorn blazers der schutterij te Rotterdam 319 op. De zevende opgaaf, a f 54541, der bij de algemeene com missie ingekomen gelden vermeldt weder eene gift van 1000 voorts gemeente Nederhorst den Berg ƒ3730, gem. Eindhoven f 987 gem. Wognum 180 gem. Heemskerk f 137,76%, commissie te Hengeloo 827. Bij de algemeene commissie is tot nu toe f 226,500 ontvangen. Het berichtals zou de geul door het ijs voor het stoomschip Celebes f 12000 gekost hebben, is min stens 2/j overdreven. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 29 Jan. den schipper B. v. Z., van Rotterdam, die in twisj met een ander schipper, over eene aanvaring in de Leu- vehaven aldaardezen een slag met een haak op het hoofd toebrachtwaaraan de man 5 dagen later over leed, onder aanneming van verzachtende omstandigheden (ook de verslagene sloeg met een haak) veroordeeld tot 18 maanden celstraf.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2