STAATS-^OTEBSiJ. Itonderda^ 3 Februari 4e. fijffst. BoclkAanliotibtging. GtUcrlci. ^Telegrafische Berichten, Tot leniging van den nood der behoeftigen aan den Helder en te Nieuwediep is door 2 samenwerkende commissiën 876 ingezameld. De heer J. v. Hasseltte Botterdam heeft aan Gedep. Staten van Noordbrabant vergunning gevraagd voor een stoomtram van Veghel over S. Oedenrode Schijndel en S. Michielsgestel naar Vught, in aanslui ting aan den geconcessioneerden tramweg Vught 's HertogenboschHelmond. Het stedelijk museum van schilderijen en oudhe den op het stadshuis te Haarlem werd in 1880 door 3323 personen tegen betaling en door 5839 personen kosteloos bezocht. Te Bergen op Zoom zijn 2 knapen van 12 en 13 jaren, die zich op het brooze ijs waagden, er door ge zakt en verdronken. Te Beemster zijn in 1880 ter markt gebrachtop de paardenmarkt 313 op de stierenmarkt 479 en op de 3 koemarkten 2916 stuks. Ten voordeele der noodlijdenden door den waters nood zal op 18 Februari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterd m een groot feest worden gegeven. Tot de onderdeelen daarvan behoort eene fancy-fair waar voor reeds zeer vele voorwerpen ingezonden of toegezegd zijno. a. ook eene bijdrage van den kunstschilder Joseph Israëls. Van Java zijn van uit". December de volgende be richten ontvangen Tot het keeren der verwoestingen, onder de bevolking van Bantam door de koorts aangerichtzijn door de regeering aangewezen de inspecteur van de burgerlijke geneeskundige dienst4 europeesche genee3heeren 4 ambtenaren van binnenlandsch bestuur en 20 zieken verplegers. De resident is gemachtigd om dierlijk voed sel aan de geteisterde bevolking te verschaffen. Ook in de Preanger neemt het aantal koortslijders met den dag toe en is geen chinine genoeg voorhanden om de zich om geneesmiddelen aanmeldende lieden te helpen. De vertegenwoordigers van verschillende groote stoom vaartmaatschappijen te Batavia hebben zich tot de re geering gewend met verzoek om gronden te Priok, ten einde daar loodsen, kantoren, werven enz. op te,richten. Te Samarang isop last der regeering, aan de chi- neezen en andere vreemde oosterlingen de meerdere belasting terugbetaaldwaartoe de beruchte taxatie- commissie aldaar hen verplicht had. Tevens is eene andere commissie benoemd. Te Grissee heeft wederom een groote brand gewoed 40 huizen zijn vernield en een kind is aan bekomen brandwonden overleden. Te Batavia is opgericht eene „Vereeniging tot uit oefening van christelijke liefdadigheid." Omtrent de veepest blijven de berichten ongunstig. De regenmousson schijnt een ongunstigen invloed te hebben op de ziekte die zich ook buiten de cordons vertoond heeft. Trekking der 3e. klasse 2 Februari, 3e. lijst. No. 1004 en 2402 400, No. 8616 en 18373 200, No. 922y 100. No 13365 f 100. De heeren P. v. d. Veen, te Alkmaar, en H. F. Beynvaan te Nieuw Vossemeer hebben bij D. Mijs te Tiel een tweeden bundel in het licht gegeven van hunne „Beeldengalerij uit de Kerkgeschiedenis." Deze bundel bevat de levensschetsen van een twintigtal personen die zich als verdedigers of bestrijders van het christendom of van een zijner kerkgenootschappen naam hebben gemaakt. Nevens de bijzonderheden van hun leven wordt de tijd gekenschetst waarin zij werk zaam waren alsmede de invloed, die zij hebben uitge oefend ten goede of ten kwade al naar mate van het standpuntwaarop de beoordeelaars zich gelieven te plaatsen.^ Dat van de schrijvers is het z.g. modern-pro- testantsche, zoodat alles wat verricht werd om den menschelijken geest te onttrekken aan het gezag, eerst van Kerk en later ook van Schrift, hunnen bijval al wat het tegenovergestelde bedoelde hunne afkeuring vindt. Dat zij wat dit laatste betreftniet schrootnen zich krachtignaar veler meening zeker te scherp uit te drukken daarvan getuigt menige bladzijde. De inhoud ontleent hieraan zekeren gloed, welke gelijkge zinden wellicht behagen en medeslepen maar onpar- tydigen kalm laten en andersdenkenden afstooten zal. De schrijyers hebben zich waarschijnlijk slechts lezers van hunne eigen richting voorgesteld en het is hun recht slechts voor dezulken te schrijven. Maar odk onder dezen zullen er zijn, die het hoofdstuk „Pius IX" gaarne voor een ander hadden willen missen, overtuigd, dat deze Paus te na aan onze dagen stond, om nu fee.. gelardeerd te worden in eene „Beeldenga- Jerij die, hoe aangenaam en bevallig soms geschil derd geen vrucht is van diepe historische stude en geene bronnen vermeldtook daar niet, waar men, bij gemis van geloofwaardige aanwijzingeen vraawtee- en zou willen plaatsen. Niet voor geleerden, die zich ot andere bronnen kunnen wenden, maar voor leeken, en wel voor geestverwante leeken zijn deze schetsen gesc.ireyen, en zij zullen er, vaak met veel voldoening Jienms m kunnen maken met het leven en streven van merkwaardige personen en daaronder van sommigen van wie zij tot nu toe misschien niet veel meerdan°de namen vernomen hadden, maar die allen het hunne toegebracht hebben tot den staat van godsdienstige-en zedelijke ontwikkeling, waartoe onze tegenwoordige maat- sc appij gekomen is. De stof is overigens zoo goed o-e- rangsckiktde stijl zoo boeiend, dat men van tijd tot IJ in gedachte een comma verplaatsende een jaartal erbeterende en glimlachende, waar in den tijd van de Xiaoadie van Amsterdam als hoofdstad gesproken wordt onwillekeurig voortleestindien men n.'i., ook bij verschil van gevoelen met de schrijvers, een open oo^ heeft voor het vele schoone en goede, dat in hunne te vinden is. Dezer dagen werd voor het gerechtshof te Dortmund een zaak behandeld die veel belangstelling wekte. Op de bank der aangeklaagden zat een jong werkman, die beschuldigd werd eene verwonding te hebben toege bracht, waardoor de dood veroorzaakt was. Hij had namelijk in October, aan tafel zittende, zijn buurvrouw om hulp hooren roepen. Met een bijl gewapend was hij naar hare kamer gegaan en daar zag hij dat haar man haar met een groot mes dreigde. Om het mes uit de handen van den woestaard te krijgen had hij hem met den stompen kant der bijl een slag op den arm willen geven maar de bijl was zoo ongelukkig op het hoofd van zijn slachtoffer gekomen dat deze na twee dagen overleed. Verschillende getuigen werden gehoord; allen legden een gunstige verklaring omtrent den aan geklaagde af. Zelfs de vrouw van den overledene sprak zeer gunstig over den moordenaar en vertelde dat hij haar slechts had willen bevrijden. De rechtbank die overtuigd was, dat de aangeklaagde niet met boos opzet gehandeld had sprak dan ook het niet-sehuldig uit wat met luid gejuich door de talrijke toehoorders werd begroet. Prof. Young te Cambridge heeft eene verzameling onderwerpen uitgegeven welke behandeld werden door de studenten van Harvard College die van 1655 tot 179 L bevorderd werden. Onder de vraagstukken zijn de opmerkelijkste „Zullen de heiligen in den hemel, na het laatste oordeel, Hebreeuwsch spreken?"— „Als Lazarus voor zijn dood eeu testament had gemaakt waarbij hij al zijne bezittingen wegschonk zou hij die wettig kunnen terugeischen na zijn opstanding?" Zijn de berichten talloos geweest van de sta kingdie de jongste sneeuwstorm in het verkeer allerwege heeft teweeggebrachtzeker mogen voor beelden van dienstijver niet worden onvermeld gelaten. Zoo wordt berichtdatniettegenstaande dat barre weêr de postconducteur Versteeg den 18 Januari des avonds te 11 uren met paard en slede van Hoorn is vertrokken, en na zijn verschillende stations des nachts te hebben aangedaandes morgens ongeveer tien uur te Buiksloot aankwam, waar hem de verdere sledevaart door de opeengehoopte massa sneeuw onmogelijk werd. Ofschoon natuurlijk zeer vermoeid, heeft hij toch zijne vracht met behulp van anderen, van Buiksloot te voet naar het Tolhuis en over het toen nog allesbehalve sterke ijs (de stoombootdienst was gestaakt) behouden en wel in Amsterdam gebrachtGetuigt dit feit van een sterken lichaamsbouw, die nachtelijke tocht bewijst tevens eene lofwaardige plichtsbetrachting. 1 erleden vrijdag stortte op de spoorweglijn van Saint- Bambert d Alban naar Annonay in het fransche de partement Ardècheop het oogenblik dat een trein door een tunnel bij Midon reed 1200 kubiek meter rotsen en aarde op den wegzoodat er een hevige schok ontstond en de machinist en de stoker door den tender die op de locomotief liep verpletterd werden. In den nacht van 27 op 28 Jan. 11. is te Sainte Gem- mes d' Andigué bij Segré (Angers) gedurende een ge weldigen orkaan eene klok van den kerktoren en door het dak der kerk geslagen. Er waren vele mensohen in het gebouw. Drie vrouwen werden doodgeslagen en drie anderen gewond. Geweldige regens hebben in Californie groote schade aangericht. Bij Santa Cruz had eene verzakking van grond plaats waarbij acht chiueescbe houthakkers zijn omgekomen. Naar de Medical Press and Circular vernam zijn er zeven dames uit Engeland naar de Transvaal ver trokken, om aldaar, behulpzaam te zijn in de militaire hospitalen gedurende den oorlog tegen de boeren. De Lauenburger Zeitung bevat de volgende aankon diging „Heeren uitgevers in het duitsche Bijk worden ver zocht schriftelijk aan mijn adres een bod te doen op mijne oorspronkelijke opera's. Ik heb er 21 van 5 be drijven gereed. Iedere opera beslaat 200 a 300 blad zijden. Aan den meestbiedende zend ik terstond een werk tegen overmaking van het bedrag per postwissel. Friedr. Theod. Eggertdichter en componist Lauen- bürg in Pommeren." Het hof van appèl te Parijs heeft een arrest vernie tigd waarbij zekere Didier wegens onzedelijke hande lingen tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Het bewijs werd namelijk geleverd dat de man een somnambule en wegens hetgeen hij in zijn staat van be wusteloosheid verricht had niet verantwoordelijk was. Een geneesheer maakte hem in een antichambre van het hof in slaap, door hem strak aan te zien en noemde op een afstand zijn naam, waarop de slapende, ondanks de pogingen der wachters om hem vast te houden op hem toesnelde. Voorts schreef hij met gesloten oogen, in tegenwoordigheid van de leden van het hof, een gedicteerden brief en verried geen teeken van eenig gevoel, toen hem een speld in den nek werd gestoken. Naar het schijnt valt Didier soms op straat in slaap. In een hospitaal verpleegd zag men hem slapende muziek copieerenwaarvan hij zich later niets meer herin nerde enz. Londen 3 Febr. Carlyle is stervende. Den Haag, 3 Febr. Het is officieel, dat het hoofd bestuur van het „Boode Kruis" thans onderhandelt over de uitzending van hulp naar de Transvaal. Ten vorigen jare werd aan de hoogste klassen der school voor onvermogenden en der tusschenschool eene schoolspaarbank geopend. Die maatregel heeft de vol gende uitkomst gehad aan eerstgenoemde inrichting werd over nagenoeg een half jaar door 25 jongens en 18 meisjes ingelegd dat getal was eind Januari teruggebracht tot 17 jon gens en 12 meisjesdoch werd met 1 dezer weder vermeerderd met 7 jongens en 5 meisjes, De meisjes brachten in f 51,94 jongens 53,15% te zamen 105,09%*" Teruggegeven werd aan de meisjes 35,38% jongens 39,79% 75'18 zoodat in kas bleef f 29,91% waarvan f 16,55% van de jongens en f 13,36 van de meisjes. Aan de tusschenschool werd van 6 September 1880 1 Januari 1881 ingelegd door 25 kinderen in September f 13,66 October 15,68 November 14,43 December 9,01 te zamen 52,78 Terug betaald werd iu October 6,10 November 4,54 December 0,50 11,14 Blijft alzoo f 41,64 Deze uitkomst heeft aan burgemeester en wethouders aanleiding gegeven tot het besluitom dien maatregel ook toe te passen op de middelste klassen aan die inrichtingen met 1 Maart a. s. Dr. Waalewijn gaf Dinsdag 1.1. zijnen toehoorders, door middel van eene duidelijke en zeer vergrootte af beelding van de huid in doorsnede een helder denk beeld van hare samenstelling en functiën. Zeer belangrijk o. a. waren daarbij de mededeelin- gendie spreker gaf omtrent het haar en de vele haarmiddelendie men dagelijks ziet aangeprezen en bij onderzoek veelal blijken of zelfs zeer schadelijk of dikwijls onschuldig en dan ook onvoldoende te zijn. Eenvoudige goede reiniging van het haar kan dikwijls reeds een uitstekend middel zijn om den groei te bevorde ren. Ten onrechte wordt vrij algemeen het gebruik van water, als schadelijk voor het haar, afgeraden. Spreker wees verder op de kwade gewoonte om de huid aan den hals', armen en knieën onbedekt te dragen, in welk geval de sterke afkoeling den bloedsomloopdie op deze plaatsen juist het sterkst is, belemmert, en vaak, vooral bij kinderen tot storingen in het lichaam aan leiding geeft. Het groote nutaan het gebruik van baden verbon den in verband met de noodzakelijkheid oin de huid rein te houden en daardoor belemmering in hare func tiën te voorkomen werd daarna in het breede uiteen gezet. Met eene bespreking van verschillende soorten van baden waaraan spreker een beknopte geschiedenis van het bad van de oudste tijden af, liet vooraf gaan, eindigde deze belangwekkende rede. De in het vorig jaar nieuw gebouwde ijzeren stoomboot „Alkmaar Packet" n°. 5 heeft Donderdag morgen te elf uren, door het ijs brekende, de reis naar Amsterdam aanvaard. Aanvankelijk ging alles naar wensch en vorderde men vrij goed maar weldra kwam men tot de overtuigingdat de krachtig inge vallen dooi evenwel nog van weinig invloed was ge weest op de sterkte van het ijs. Want al spoedig kon men niet dan zeer langzaam vooruit, zoodat eerst te half drie ongeveer de steiger te Akersloot in het ge zicht kwam. En daar werd de reis nog moeielijker. Herhaalde malen was men genoodzaakt een eind terug te gaan om met nieuwe kracht het 14 a 15 duim dikke ijs te breken om nog geen bootlengte verder op nieuw hetzelfde te doen. Te half vier werd Akersloot bereikt, van waar de boot den volgenden morgen de reis zou voortzetten. Donderdag waren wedoor de welwillendheid der damescommissiein de gelegenheid het nieuwe vaandel te bezichtigen dat eerlang door Alkmaar's jufferenrei aan de Turnclub „Kracht en Vlugheid" zal worden aangeboden. De banier vertoont een donker rood flnweelen veld, van boven begrensd door een met goud afgezetten blauw fluweelen overslag. In het mid den prijkt de traditioneele zilveren burg en in ieder der vier hoeken de letter F. (flink, ferm f'risch, fier), het symbool der vereeniging. Het geheel is rijk ver sierd met gouden franjeen aan den zwarten stok be vestigd door zware gouden koorden met gouden kwas ten. Boven op den stok troont een gouden hercules, het zinnebeeld der gymnastiek. De ontwerper, de heer W. Verbeet alhier, heeft eer van zijn werkniet minder de vervaardigers de hee ren Gebrs. van Oven te 's Gravenhagedie met de uitvoering van dit ontwerp waren belast. In den aanstaanden zomer heeft alhier eene ver kiezing plaats voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor vijf leden van den Gemeente raad als gevolg van periodieke aftreding, en menigeen komt dan met de vraag voor den dag, waarom werd mij geen sterubillet toegezonden? Ik betaal toch zoo veel in de directe belastingen. En menig burger komt dan tot de op dat oogenblik treurige ontdekking, dat hij niet op de kiezerslijsten voorkomtomdat hij verzuimde in de maand Februari aan het gemeentebe stuur zijner woonplaats op te geven zijnen aanslag in de Bijks personeele-, of in de grond-, of in de patent-belasting in andere gemeenten dan in zijne woonplaats. Wij ge ven daarom thans nu het tijd is den ernstigen raad te zorgen, dat men zich in den aanstaanden zomer niet op die nattigheid bétrappe.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3