Huishoudster. Broodbakkerij BOOM VEILING, lloiitverkooping te Bergen, Schipper C. MOSK Mcj. A. KOST IJL Mient, Caboertetttictï. 32 gerooid liggende Eikenboomen 17 gerooid liggende Beukenboomen 24 lepenboomen, staande aan den Straatweg, Circa 2500 Takkenbossen, Eenige parken zwaar Tophout en eene partij Kachelblokkenmeest Beu kenhout. mocht niet langer aan den spot van het buitenland blootstaan. Northcote verklaarde zich over het algemeen met het voorstel te kunnen vereenigen hij wenschte echter nog eenige wijzigingenwaartoe de regeering zich bereid verklaarde. Het iersche lid Mitchell stelde toen voor, de beraad slaging te verdagenom de afwezige iersche leden in de gelegenheid te stellen daaraan deel te nemen. Gladstone en Northcote wenschten dadelijk de zaak af te doen. Het voorstel tot verdaging werd met 371 tegen 28 stemmen verworpen. Northcote stelde voor, dat de meerderheid ter bepa ling der noodzakelijkheid voor dadelijke behandeling ten minste 300 zou moeten bedragen. Gladstone be streed dit amendementdat met 231 tegen 150 stem men verworpen werd. Nadat Gladstone nog eenige wijzigingen in zijn voor stel had gebrachtwerd het zonder stemming aange nomen waarna zijn voorstel om het dringende der thans aanhangige wetsvoordracht te verklaren mede zonder stemming aangenomen werd. Onder luiden bijval ging het Huis uiteen. In den loop der beraadslaging verklaarde Gladstone op eene vraag van Mac Iver (iersch lid), dat hij om trent het wetsontwerp tot wijziging van het grondbe zit in Ierland eerst inlichtingen zou kunnen geven waaneer het ontwerp ter tafel nedergelegd was. De onder-minister van buiteniandsche zaken ant woordde op eene tot hem gerichte vraag, dat het bericht, als zouden afzonderlijke opmerkingen aan de Porte zijn gemaakt over het vraagstuk der grieksche grensre geling volkomen ongegrond was. Na hunne verwijdering uit het Lagerhuis hielden de iersche leden eene bijeenkomst van 3 urenwaarin eene reeds verzonden kennisgeving aan het iersche volk werd vastgesteld waarbij aangeraden wordt alles te vermijden wat met de grondwet strijdt en tot geduld wordt aangespoord. Daar hunne schorsing slechts voor de zitting van den 3 van kracht wasbestond het plan den 4 de zitting weder bij te wonen. Den 3 werd 's namiddags 3 uren nog een buitenge wone door 8 ministers bijgewoonde ministerraad ge houden, FRANKRIJK. De secretaris generaal van de ques- tuur der Kamer deed aan Rochefort weten, dat zijne aanvraag om uitbetaling der vergoeding als afgevaar digde over de eerste 7 maanden van 1870 bevonden was niet overeen te komen met het artikel van het reglement van 1849 bepalende dat een afgevaardigde gedurende zijne gevangenissehap geen recht op vergoe ding heeft. De republikeinsche linkerzijde der Kamer besloot den 2 met algemeene stemmen de staatkunde van den minister van bailenlandsche zaken goed te keuren bij de interpellatie van den heer Proust over de staatkunde in zake het grieksche vraagstuk. De minister antwoordde den 3 op die interpellatie, dat Griekenland zich ont wapenen en aan Europa's welwillendheid toevertrouwen moest. Hij stelde ten slotte het behoud van den vrede met nadruk op den voorgrond. Eene motie, houdende goedkeuring zijner verklaringen, werd met algemeene stemmen aangenomen. De République francaise Gambetta's orgaan zegt, dat bij de beraadslaging in de Kamer over die inter pellatie verzuimd werd het bizonder karakter te doen uitkomen van het berlijnsche verdragdat vóór alles Europa's rechten verdedigde en van het vraagstuk be treffende Thessalie en den Epirus een grieksch vraag stuk maakte. De staatkunde van den tegenwoordigen minister v. buitenl. zaken scheen uit den aard der zaak tot eene botsing tusschen Turkije en Griekenland te moeten leiden. Door de geestkracht en vast beraden heid van zijnen voorganger de Ereycinet zou de zaak reeds aan een eind zijn geweest, die door de onpartij dige welwillendheid van den tegenwoordigen minister die het gevoel in plaats van het belang steltgevaar lijk wordt voor den vredewaarvan hij toch zoo groot voorstander is. Dit artikel doet eenige waarde hechten aan het in omloop zijnde gerucht, dat Gambetta de ver wijdering van den minister van buiteniandsche zaken zou beoogen. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft een adres ingediend tegen het wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt, om de leerlingen in de Seminariën niet meer geheel van de krijgsdienst vrij te stellen, maar hen een jaar hospitaaldienst te laten waarnemen. Dit reeds door 17 bisschoppen en aartsbisschoppen ondersteunde adres schijnt geen invloed te zullen uitoefenen de com missie voor dat wetsontwerp schijnt het voornemen te hebben nog verder te gaan dan de regeering en die leerlingen geheel gelijk te stellen met andere jongelieden. ITALIË. Den 2 werd door de Kamer goedgekeurd de verlenging der wet van 1875, tot hervorming van het rechtswezen in Egypte. -f RUSLAND. Volgens de Agence russe worden wel dra de volgende maatregelen genomen opheffing van het verbodzoo voor den handel als voor bizondere personen omtrent de in goud betaalbare wissels. De suikerbelasting wordt niet verhoogd, maar de wijze van belasting veranderd. De commissie voor de inkomsten belasting heeft haren arbeid ten einde gebrachtde belastingen zullen aan eene herziening onderworpen worden waarvan eene meerdere opbrengst van 35% miljoen verwacht wordt. Dat zelfde blad zegtin strijd met russische tele grammen in het Memorial diplomatique, dat Engelands antwoord aan de Porte geen enkele bizondere voorwaarde behelst. Engeland heeft, evenals Rusland en de andere mogendheden de voorgestelde onderhandelingen aan genomen welke onderhandelingen beschouwd moeten worden als een bewijs, dat de Porte geneigd is af te wijken van hare voorstellen van October 11. en zich meer wil schikken naar de besluiten der berlijnsche conferentie. De mogendheden zullen nu onderzoeken, of een schikking mogelijk is en ter aanneming aan Griekenland kan voorgesteld worden. De kabinetten deelen elkander de bevelen mededie zij aan hunne gezanten te Konstantinopel zenden. Verder doet dat blad uitkomen, dat Turkije aanzien lijke versterking van troepen naar de grenzen zendt. Het hoopt, dat geen der beide partijen de verantwoor delijkheid op zich zal willen nemen van het eerste sein te geven tot vijandelijkhedendie aan de onderhande lingen van Europa een einde zouden maken. Generaal Skobeleff deelt eenige bizonderheden mede over de inneming van Geok-Tepe. De verliezen van den vijand werden door hem als buitengewoon groot opgegeven. De grachten rondom de vesting waren met lijken gevuld. Vele vijandelijke soldaten werden vluch tende gedood. Bovendien zijn 4000 lijken in de vesting gevonden. De russen maakten een groot aantal gewe ren en kanonnen, veel -krijgsvoorraad, meel en voeding voor de paarden, benevens eenige vaandels buit. Vier duizend personen waaronder 3 Imans zoomede 700 Perzen werden krijgsgevangen gemaakt. Het verlies der russen van 1 tot 24 Jan. bedroeg 16 officieren en 267 man gesneuveld 42 officieren en 647 man ge wond 13 officieren en 123 man licht gekwetst. Volgens de Times zou prins Gortschakoff als rijks kanselier aftreden in April a.s., na de viering van ziin 25jarig kanselierschap. TURKIJE. Men zegt, dat de Porte een nieuw schrij ven gereed maakt om het antwoord der mogendheden op haar schrijven van 14 Januari te bespoedigen. Den 4 zouden verscheidene bataillons met krijgsvoor raad en geld naar Salonika gezonden worden en zou Derwisch-pacha over eenige dagen volgen. ZUID-AFRICA. Te Kroonstad m den Oranje-Vrij staat werd eene vergadering gehouden, waarop besloten werd de boeren te helpen door het zenden van paarden en vee. VEREENIGDE-STATEN. De president zond eene boodschap aan het congres waarbij mededeeling ge schiedde van een brief van den minister van marine waarin een crediet werd aangevraagd voor de vestiging van zeestations aan de landengte van Panama. op den Huize NIJENBURGte Heilo, op Maandag 14 Februari 1881's morgens »10 uur, van Betaling van Boomen 14 Mei 1881. Informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris P. VAN LEEUWEN, te Alkmaar. Donderdag, 10 Februari, voormiddag 10 uur, van SO 80 parken eiken en berken HAKHOUT, lig gende op de Zuidergeest. Die iets te vorderen heeft van of ver schuldigd is aan Mej. de weduwe K. PAN DER te Alkmaar, overleden 23 Januari 1881, wordt verzocht daarvan vóór 19 Februari 1881, opgaaf of betaling te doen ten kantore van den No taris P. VAN LEEUWEN, te Alkmaar. Wordt gevraagd, in een klein gezin, om dadelijk in dienst te tredeneene Huishoudster van middelbaren leeftijd liefst van de Prot. Godsd., van goede getuigen voorzien. Men vervoege zich bij de Uitgevers dezer Courant. TE HUUR of TE KOOP aangebodenom met 1 Mei 1881 of eerder te aanvaarden staande te Schoorl en te bevragen bij C. ZOMER te Zuid- Scharwoude. 1* liSLOSB te Heer Hugo Waard, biedt inijjj'i TE HUUR aan een 93uis met circa 3/4 ''vv bunder WeïSamtï, staande en gelegen in den Heer Hugo Waard, aan den Middenweg, nabij kerk en school. Te aanvaarden 1 Mei 1881. vaart van af Maandag, 7 Februari a.s., 's morgens 9| uren van AUktliatir en 's namiddags 3 uren van Schagerbriig. vraagtom terstond in dienst te treden eene Dienstbode goed kunnende koken en werken. in de oogen ziendefluisterde hij „Ik bedoel den Birzowski dien g ij kent." Een siddering doorliep de leden van den dronkaard, hij trachtte den strengen blik van Martens te ontwij ken en een poging doende om op te staan stamelde hij „Ik begrijp u nietlaat mij gaan". Maar Martens hield hem met vaste hand op zijnen stoel terug. „Weet gij dan niet meer, wat gij mij gisteren avond verteld hebt In Mirski's hoofd kwam een onbestemd vermoeden op, eene flauwe herinnering aan datgene, wat gisteren avond gesproken was, maar zoo vaag en zoo onzeker, als bij ieder menscb die zijne hersenen pijnigtom zich te herinneren wat hij den vorigen avond in zijn roes gedaan of niet gedaan heeft. Eluisterend zonder zijne hand van Mirski's arm te nemen, of een seconde zijn dreigenden blik van hem af te wenden, ging Martens voort: „Gij hebt mij verteld, mijn waarde dat de brand op het slot Wolno in gee- nen deele aan toeval was te wijten dat verder niet beide kinderen bij dat ongeval waren omgekomen maar alleen het meisje, dat de knaap daarentegen nog leeft en wel in uw huis eindelijk dat alle dokumen- ten in uw bezit zijn die de afkomst van den knaap bewijzen en voor bet geval dat ik aan uwe woorden twijfelde, boodt gij mij zelfs aan, ze mij te laten zien." Wat F Heb ik u dat gezegd F Dat is niet waar riep Mirski. „Hoe zou ik het anders weten F" antwoordde Mar tens bedaard, „gij weet zeer goed, dat behalve gij en ik niemand eenig vermoeden had van hetgeen ik u mededeelde." „Gij zijt een spion riep Mirski. „Dat ben ik niet. Een spion handelt voor anderen en wordt betaald ik handel in mijn eigen belang. Ik baat de Birzowki's, die tegenwoordig op Wolno wonen, misschien even zeer, als gij de vroegere eigenaren ver- foeidet, en ik beweer, dat uwe wraakzucht thans genoeg bevredigd is en dat het niet meer dan billijk is dat gij ook een ander eens aan de beurt laat komen. Geef mij dus dien knaap en zijne papieren, in ruil daarvoor ontvangt gij dadelijk een som in klinkende munt en een levenslang jaargeld. Ik ben geen arme baanwach- terszoonmaar een man van vermogen en aanzien. Slaat gij mijn aanbod van de handdan zend ik da delijk iemand naar het naastbijgelegen politiebureau en laat u in hechtenis nemen, terwijl ik daarbij openbaar, wat gij gisteren in uwe dronkenschap gebabbeld hebt. Het zal niet moeilijk zijn als men uw huis doorzoekt, de bewijzen uwer misdaad machtig te worden. „Gij hebt slechts te kiezen Martens had niet zonder rijpe overweging juist dit oogenblik voor het doen van zijnen voorslag geko zen. Hij rekende op de zenuwachtige afgematheid die zich bij alle menschen maar vooral bij den dronk aard van beroep na een drinkgelagvertoontop de daarmede gepaard gaande slapheid van het denkvermo gen en het gebrek aan wilskracht. En zijne berekening faalde niet. Mirski gaf zich reeds dadelijk ten halve gevangen toen hij nijdig mompelde „Beloften doen kan ieder wel maar wie staat er mij voor in dat gij de uwen houdt F'' „Dit ontvangt gij nn en ieder half jaar eene even groote som tot aan uwen dood antwoordde Martens, hem een aantal klinkende goudstukken voortellende. Mirski schudde onvergenoegd het hoofd. „Ik wil alles op eens knorde hij. „Het zal achterdocht wekken indien gij plotseling zooveel geld blijkt te bezitten," „Dat is mijne zaak." „Noemt dan uw eisch." „Vijfduizend thaler." „Drommels dat is niet weinig." „Als u de som te groot is, komt er van de zaak niets." Nadenkend zag Martens een tijdlang voor zich uit eindelijk zeide hij „Ik zal u dien prijs betalen of schoon hij onbeschaamd hoog is maar ik verbind er ééne voorwaarde aan. Nog heden avond verlaat gij Oostburg met uwe dochter die stellig in het geheim moet zijn ingewijd, en keert er nimmer terug. AVilt gij mij dat beloven F" „Het meisje weet niets verzekerde Mirski. „Maak dat aan anderen wijs, ze was reeds oud genoeg, toen de jongen in uw huis kwam." „Bij alle Heiligen ik zweer u dat ze niets weet. Ik heb haar na den dood harer moederbij vreemde lieden besteed en toen zij later weer bij mij kwam in wonen en ik haar den knaap vertoonde, zeide ik haar, dat hij de zoon van mijnen overleden broeder was, dat ik hem als pleegkind had aangenomen en zij hem voortaan als haren broeder beschouwen en behandelen moest." „Om 't evenzij moet weganders loopt zij den knaap na en ik wil dergelijke vriendschap niet. Neem haar mede." „Dan moet ik haar ook onderhouden, en daarin heb ik geen lust. Ik wil mijn geld voor mij alleen hebben." „Er blijft genoeg voor u over. Indien gij mijne voor waarde niet aanneemtmaak ik een einde aan de zaak door ze in handen der politie te geven. „Het meisje is hare eigene meesteres," wierp Mirski nog tegen. „Ik kan haar niet dwingen, mij te volgen." „Als gij haar slechts geld laat zien zal ze wel met u gaan." De schelm krabde zich achter de ooren. „Voeg er nog iets bij dan zal ik het doen." „Hoe groot is dat iets F" „Een paar honderd thaler." „Twee honderd dan." „Hm drie honderd zou mij meer aanstaan." „Twee honderd is meer dan genoeg. Die zal ik er nog aan toevoegen. Hoort nu goed toehoe gij de zaak moet aanvatten. Als gij te huis komtzegt ge aan uwe dochter dat de voogd van den knaap op 't onverwachtst verschenen is en hem wil meenemen. Maak haar wijs dat u het kostgeld uitbetaald is voor den tijd dien het kind bij u vertoefd heeft. Dan laat gij haar de twee honderd thaler zien en voegt er bij dat gij geen lust gevoelt het geld in handen van uwe schuldeischers te zien overgaan schuldeischers hebt ge immers F" „Meer dan genoeg verzekerde Mirski. Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2