SEclsgrafiscïtc ficrichtctn SUlcrlct. JÜlarfei en fieurs-frevichten» 1 De Bachvereeniging te Haarlem heeft den 5 haar lOjarig bestaan gevierd met een concertwaartoe het Parkorkest van Amsterdam en de heeren dr. Joh. Brahms en B. Barth medewerking verleenden. Aan dr. Brahms werd het eerelidmaatschap aangeboden en ook op andere wijze hulde gebracht. Den 5 is te Amsterdam in ruim 77 jarige ouder dom overleden de notarit Bruns Tideman stichter en tot voor korten tijd secretaris der Broederschap van Notarissen. De minister van buit-zaken heeft ter kennis van het hoofdcomité van het Boode Kruis gebracht, dat de onzijdigheid van het nederlandsche Boode Kruis door de britsche autoriteiten in Zuid-Africa erkend, de hulp aan gekwetsten van wederzijden te betoonen met erken telijkheid ontvangen en de noodige medewerking ver leend zal worden. Het hoofdcomité heeft daarop be kend gemaakt, dat de Yereeniging werkdadig is opge treden tot het verleenen van hulp aan zieke en ge kwetste strijders in de Transvaal. Yoorloopig worden alleen geldelijke bijdragen gewenscht. Den 5 heeft het 12000 aan den nederlandschen consul te Kaapstad toegezonden, en per telegraaf aanvraag gedaan, of eene nederlandsche ambulance' zou doorgelaten worden. Te Leeuwarden heeft zich een comité gevormd tot het inzamelen van giften voor de gekwetsten in de Transvaal. - Het nederlandsch comité voor het adres aan Ko ningin Yictoria, dat reeds 11000 handteekeningen telt, heeft van het bestuur der afdeeling Leipzig van de Yereeniging voor Handelsaardrijkskunde en bevordering van duitsche belangen in het buitenland bericht ont vangen dat die afdeeling den 28 Januari een besluit heeft genomen waarbij ingenomenheid betuigd wordt met de pogingen der hollandsche kolonisten in de Trans vaal om hunne staatkundige zelfstandigheid te handha ven. Ook te Dusseldorp en Stuttgardt zijn dergelijke besluiten genomen. Uit Blburg is een adres ten gunste van de trans- vaalsche boeren aan Koningin Victoria opgezonden. Dr. J. J. v. Oosterzee vierde den 6 in de dom kerk te Utrecht zijn 40jarig jubilé als predikant, met eene rede naar aanleiding van Joh. 1,16. Den 7 is voor den H. Baad behandeld het beroep in cassatie van "W. M. de Jongh. De advocaat v. Bos- sum wilde geen middel voorstellen omtrent de bewijs- constructie, want de veroordeelde vreesde niets zoozeer als de verwijzing naar een ander hof, waardoor hij ge vaar zou ioopen pijnlijke vragen te moeten beantwoor den waarom hij voor het hof anders gesproken had dan tegen zijnen verdediger. Welke straf hem opgelegd werd, was hem onverschillig en alleen op aandrang van zijne moeder en zusters was hij van het tegen hem ge wezen arrest in cassatie gekomen, waartoe mr. v. Eos- sem trachtte te betoogen, dat de moord niet met voor bedachten rade was gepleegdzoodat de levenslange gevangenisstraf door eene tijdelijke zou moeten vervan gen worden. De advocaat-generaal zal den 14 conclu sie nemen. Te Gennep is men reeds langer dan een jaar zonder geneesheerniettegenstaande eene bezoldiging werd uitgeloofd van 1200 tot 1300. In de omstreken is het niet beter: tusschen Venloo en Nijmegen, een afstand van 12 uren bevindt zich geen doctor of apotheker. r Wijlen mevr. de wed. mr. W. de Sitterten Berge, overleden op den huize Glimme te Haren heeft ver maakt aan de herv. gemeente te Noordlaren 4 boeren plaatsen aan de herv. kerk en het weeshuis te Haren elk 2000 aan de herv. gemeente het groene wees buis en het doofstommen-instituut te Groningen elk f 2000aan het middengasthuis aldaar f 6000het vrouwen-hulp-zendelinggenootschap 400 de Moeder lijke Weldadigheid 300 de Vrouwenvereeniging en Gustaaf-Adolfvereeniging elk f 200. Te Borkuloo is voor f 114,000 deel genomen voor den spoorweg EnschedeHaaksbergenNeede Borkuloo, in aansluiting met den Nederl.-Westf. spoor weg te Buurloo. De landbouwer Meinema, te Nietap, van moord op zijne bij hem inwonende nicht verdachtheeft de wonden welke hij zich aan den hals had toegebracht, in een onbewaakt oogenblik met een spijker weder ge opend ten gevolge waarvan hij is overleden. Yoor de herstelling van de Groote kerk te 's Gravenhage is eene gift van 1600 ontvangen. Het Nutsdepartement te Ylissingen heeft aan de andere departementen een schrijven gericht, waarin het zijne verwondering betuigtdat het hoofdbestuur den heer Kerdijk bovenaan op het drietal voor de ver kiezing van een algemeenen secretaris gesteld heeften niet den heer Bruyn die sedert 1877 bij het secreta riaat werkzaam is. Ook de heer v. Hees is indertijd 6 jaren adjunct-secretaris geweest, en het departement acht zoodanige voorbereiding voor de gewichtige be trekking van secretaris zeer gewenscht. - Te Purmerende hebben zich op uitnoodiging van eenige heeren130 ingezetenen bereid verklaard tot het oprichten eener floralia-vereeniging. ®ij de 2e Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 11 en 12 der wet, regelende het hooger onderwijs. Deze herziening is noodig we gens de bezwaren zich voordoende bij de eerste uit voering der daarin bedoelde examens." De grondge dachte blijft behouden, namelijk jaarlijksche eindexamens op de gymnasia door leeraren, onder het toezicht van regeeringswege en daarnevens een examen eener door den Koning te benoemen commissie. Alleen de neven bepalingen worden gewijzigd. Aan den gecommitteerde der regeering wordt meer invloed op het examen toe gekend, zoowel op het schriftelijke als mondelinge. Hij steltna overleg met den rector, de onderwerpen vast, waarover het examen zal loopen, en onderzoekt het schriftelijk werk voordat het mondeling-examen aanvangt. Zijdie niet aan het gymnasium zijn opgeleid, kunnen niet meer aan het gymnasiaal eind-examen deelnemen, maar moeten voor een speciale commissie examen doen. Gred. Staten van Gelderland hebben de gemeente besturen uitgenoodigd, door het uitloven van beloonin gen en het geven van schoolfeesten aan kinderen, die trouw ter school komen, en door het instellen van commissiën ter bevordering van getrouw schoolbezoek, mede te werken tot het tegengaan van schoolverzuim en het te vroeg verlaten der school. De heer Yermeulen te Amsterdam heeft gunning gevraagd voor een stoom- of paardentram van het sta tion Naarden-Bussum naar Naarden. Te Haarlem bestaat plan om ter plaatse van het proveniershuis tusschen de Groote Hout- en Doelen straten, waarvan het voorgebouw dient tot burgeravond school en het overige in verschillende woningen door de gemeente verhuurd wordt, een schouwburg te stich ten met winkels aan beideD zijdenen daarboven aan den eenen kant woningen en aan den anderen kant een logement en koffiehuis. De boheemsche oud-catholieke geestelijke Svitek, wien aangezegd was, dat hem, als vreemdeling, zonder vergunning des Konings de uitoefening eener kerke lijke bediening niet veroorloofd was en die het limburg- sche dialect niet verstond is terwijl den banholters uitzicht op een eigen r. c. geestelijke gegeven werd, in het begin dezer maand weder vertrokken. Uit Botterdam wordt gemeld, dat ook de overige drie schipbreukelingen van het stoomschip Ingerid, van Bergen naar Napels bij Harwich totaal verongelukt aldaar zijn aangekomen en in het nieuwe ziekenhuis opgenomen, even als de vorige 4. Hun toestand is nog geenszins bevredigend te noemen, daar de meesten nog de bevrozen ledematen niet kunnen gebruiken terwijl kapitein v. d. Yloot zeer waarschijnlijk eenige teenen en vingers zal verliezen. Nu zij bier zijn en bezoek van familiebetrekkingen ontvangen kunnen, is hun stem ming ten minste opgeruimdermaar het aanzicht der lijders is zeer droevig. Van de sloep met 7 man, die na de stranding het stoomschip verlaten hebben, is nog niets vernomen. Men schrijft ons uit Beverwijk De buitengewone belangstelling, door het in het af- geloopen jaar uit de kiem ontsproten Noordzeebad Wijk aan Zee ondervondengeeft die onderneming aanlei ding omblijkens achterstaande advertentie, tot den bouw van een groot badhuis over te gaan ten einde, tegen nagenoeg dezelfde billijke tarieven van het laatste saizoen aan een minstens viermaal grooter aantal be zoekers eene in alle opzichten betere gelegenheid te verschaffen, om in kalmte en onder aangename afwis seling genezing door zeelucht en zeebaden te vinden. De binnen 3 minuten van het Badhuis op het strand dwars door de hooge groene duinen leidende straatweg is sedert acht dagen door 150 arbeiders begonnen! de tevens dubbel vergrootte tuin door de badhuizen ingeslotenwordt smaakvol ingericht en beplantmet den bouw van villa's voor en op de duinen zal veelzij dige boschbeplanting gepaard gaan. Men verwacht, dat binnen kort eene prijsvraag zal worden uitgeschreven voor het beste plan van den aanleg van rij- en voet wegen en de aan de inrichting verbonden uitgestrekte schilderachtige duinenen naar hetwelk huizen worden gebouwdtuinen ingericht en de boschbeplantingen in gedeeld. Bij eene geregelde tramweg-verbinding met het sta tion Beverwijk is Wijk aan Zee binnen VU uur uit Amsterdam te bereiken enzoodra de spoorweg Am- sterdam-IJmuiden bestaat, binnen 3U uur. Wij vernemen, dat bij de onderneming een plan in overleg is om, in navolging van Engeland en Duitsch- landeen uitgebreid herstellingsoord, in een gedeelte der noorderduinen op te richten, ten einde voor hon derden minvermogende kinderen zes weken oponthoud aan de zee mogelijk te maken op zoo weinig kostbare wijze dat alle milddadige instellingen in Nederland met geringe geldelijke opoffering daaraan kunnen deel hebben. De ondervinding toont langs de duitsche en neder landsche Noordzeekusten de minste gevallen van klier ziekte en tering aan terwijl alleen te Amsterdam eerst genoemde verwoestende ziekte jaarlijks ruim 800 jeug dige levens ten grave sleept! Welk aandeel Wijk aan Zee verleden zomer in de be trijding der klierziekte heeft gehaddoordien zijne ligging den lijders gedu rende den geheelen dag het verblijf in de open lucht mogelijk maakte wordt door allen bewezen die aldaar hebben gewoond. Beden genoeg voor alle instellingen van weldadigheid in ons land om aan het voornemen der onderneming met ernst te gemoet te komen en de verwezenlijking daarvan krachtig te bevorderen. Dat dergelijke menschlievende instellingen en bad plaatsen de belangstelling der bemiddelde klasse niet verminderen bewijzen Margate, alwaar zomers duizen den arme kinderen uit Londen genezing vindenen Norderney het meest bezochte duitsche Noordzeebad alwaar aanstaanden zomer gelijktijdig 400 kinderen door bemiddeling van den hoogleeraar Beucke, te Marburg, kosteloos geplaatst worden. Londen. Yolgens offieiëele berichten zouden bij het jongste gevecht te Pretoria de engelschen ernstige ver liezen hebben geleden, omdat de boeren na het opste ken der witte vlag verraderlijk de engelschen aanvielen. Geheele ladingen americaanseh spek in italiaansche en duitsche havens afgewezenzijn in Frankrijk ter markt gebracht en verschillende gevallen van trichinose hebben zich in kazernen en bij particulieren voorge daan. In het laboratorium aan de prefectuur van po litie te Parijs verbonden zijn in verscheidene monsters van het bedoelde spek trichinen gevonden. Ten gevolge van een en ander heeft de prefect, de heer Andrieux, eene waarschuwing in de dagbladen geplaatst de markt- inspeeteurs tot verdubbelde waakzaamheid aangespoord en op grond van geneeskundige adviezen degenen die het met americaanseh spek willen wagen den raad gegeven het ter dege te kokenb. v. een stuk van mmder dan twee kilogram zelfs drie uur lang. Ook moet men diepe insnijdingen maken om den maatregel des te doeltreffender te doen zijn. Grootere stukken moet men zes uren kokenen om de trichinen te beter te dooden, doet men wel er wat azijn bij te voegen. De heer C. S. Adama van Scheltema dichtte het volgende versgewijd aan de transvaalsche boeren II e u Hollandseh hart vergeet zijn broeders niet. Wijze: 't En souviens tu. Hebt gij t gehoordhoe onze broeders lijden Het Zonental door Neerland steeds betreurd, Dat Britsch geweld, sterk door den nood der tijden, Ons met de Kaap als heeft van 't hart gescheurd? Maar t Boerenras boog nooit zijn nek als slaven, Daar t eer zijn grond dan vrijheidsvaan verliet, En t Hollandseh hart, trotsch op die wakkre braven Vergeet, verlaat in nood zijn broeders niet. Gehoondgeplaagddoor haat en list besprongen Vervreemdde 't hart der Boeren van hun grond En weken ze ooksteeds meer teruggedrongen Tot waar, naar t scheen, hun vrijheid ruste vond, Vergeefs geen stroom, geen bergpas maakten veilig De heldenschaar door 's Luipaards oog bespied. Maar was geen woord van eer den Brit ooit heilig, Ons Hollandseh hart vergeet zijn broeders niet, Kan onze machtgeknot in bange dagen Door Eransch geweld en Englands vriendschapsschijn Heen schild hun biên voor valschheids list en slagen, Toch kunnen wij den broedren broeders zijn. Laat broedertrouw in woord en offer spreken, Voor vrijheid staan en pleiten daad en lied', Zoo spreke ons hart der broedren hart ten teeken, Oud-Nederland vergeet zijn kinderen niet. Kwakzalvers zijn slim en onuitputtelijk in de midde len om het publiek te misleiden en hunne waar aan den man te brengen men ontvangt daarvan dage lijks bewijzen te over, de wijze echl waarop 1.1. Zondag zekere heer van Elderen het publiek heeft beetgenomen is voor zoover ons beken ten minste fonkelnieuw. Door advertentie en strooibiljetten werd Alkmaars ingezetenen medegedeelddat genoemde heer in het Cafe Central een volksvoordracht zou houden. De ge heimzinnige titel (wederopstanding of herleven uit den doode) maar vooral het tevens daarbij uitgedrukte doel (iedereen te leeren wat noodzakelijk isom ge zond lang en gelukkig te leven) hadden verscheidene personen overgehaald zich de toegangsprijs van 0,25 te getroosten. Al spoedig echter bemerkte men met wien men te doen had. Wat men te hooren kreeg was zoo beneden alle gezond verstand niet alleenmaar werd in zulk eene platte en terugstootende taal meegedeelddat weldra verscheidene toehoorders de zaal verlieten. Het slot was dat hij met onfeilbare kruiden voor den dag kwamdie hij het publiek poogde aan te praten. W ij zouden dan ook van die persoon en zijne lezing geen melding maken ware het niet mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat hij ook op de plaatsen rondom deze stad op dezelfde wijze zal trachten het publiek beet te nemen waarom wij dan ook onze lezers waarschuwen, nietris vele hier ter stede de dupe te worden van eene dergelijke misleiding. Den 8 is de locomotief van den trein te 11,31 van hier naar den Helder vertrekkendeop de hoogte van St. Pancrasdoor het springen van een band van het wiel ontspoord. Ongelukken zijn niet te betreuren terwijl de materiëele schade van niet zeer groot belang schijnt te zijn. Het oponthoud echter was vrij belang rijk daar de trein van 2,22 naar Amsterdam eerst te ongeveer 4 uur kon vertrekken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctionele Terechtzitting van 8 Februari. 1. C. K., te Alkmaar, spoorwegovertreding, f 3 boete, subs, een dag gev. 2. N. de J. en A. J. J., beide te Alkmaar, verdacht vee op de markt brengen zonder aangifte bij het gemeentebestuur, de eerste twee boeten, ieder van 3, de tweede twee boeten, ieder van f 5, subs, van beide, voor iedere boete een dag gev. **3. W. de V., te Schagen, mishandeling, f 12 boete, subs, drie dagen gev. 4. A. G. O., huisvrouw van J. Z„ te Helder, mishandeling, 8 boete, subs, twee dagen gev. 5. C. W., te Zuidscharwoude, bedelarij, 1 maand gev. BURGERLIJKE STAND.. GETROUWD. 6Febr. Theodorus Johannes Nicolaas Gooij en Cornelia Helena Louisa Erkamp. Bernardus Hendricus Snijder en Anna Adriana Sophia Kneulman. Barend Koeman en Johanna Clasina van Vasen. Bernardus van El en Maria Duiin. GEBOREN. 4 Febr. Hendrika, D. van Abraham Mattheus de Jong en Grietje Koorn. 5 v Antje, D. van Bartel Harteveld en Johanna Cornelia van der Linde. Elisabeth, D. van Jacob Swaab en Maria Kruijer. 6 Simon Gijsbertus Nicolaas, Z. van Jacobus Johannes Nijman en Johanna Catharina Goes. LeendertAnne Adrianus, Z. van Wouter van Haaften en Geertruida Kruijer. 8 h Evert, Z. van Simon Heemskerk en Lijdia Schipper wonende te Alphen a/d Rijn. OYERLEDEN. 6 Febr. Petrouella Hogeland, echtg. van Jean Pierre Guillaume du Crocq, 51 j. en bijna 9 m. Alkmaar 7 Febr. Aangevoerd 12 Koeien 160 a 215, 54 vette Kalveren f 45 a 130, 23 nuchtere 5 a 13, 6 Scha pen 22 80 vette dito f 0,50 a 0,64 per P. Amsterdam 7 Febr. 713 Runderen, vette 76 a 88 ct. per P., Melk- en Kalfkoeien f 140 a 270, 121 nucht. dito f 7 a 12 2 Schapen, vette Varkens 54 a 64 ct. p. P. Aardappelen. Zeeuwsche spuische jammen f 3,70 a 4,75, ilakkeesehe dito f 3,70 a 4, dito blauwe f 2,25 a 3,25, dito watten f 3 zeeuwsche poters f 2 a 2,30friesche jammen f 3,50 a 3,60dito eng, ƒ2,40 a 2,60, pruisische roode 1 a 3,20, saksische f 3,25 a 3.50, hamburgers f 3,90 a 4 p. mud. Wederom aanvoer per spoor uit Duitschland. I I

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3