ISitmenlanb. te gaan. Op verzoek van den minister van justitie werd de behandeling echter verdaagd, daar hij verklaarde, zijn gevoelen over deze zaak te willen zeggen. Den 8 deed hij dit in eenen voor het ontwerp ongunstigen zin, doch niet in naam der regeering hij sprak alleen zijn persoonlijk gevoelen uit en wenschte volstrekt geen dwang op de Kamer uit te oefenen. De heer de Mar- cere verklaarde zich vóór de echtscheidingterwijl de heer de Brisson zich daartegen verklaarde en op de verwerping van het voorstel aandrong. Leon Renault stelde voor, art. 1 van het ontwerp aldus te lezen de wet van 1816, (waarbij de echtscheiding werd afgeschaft) wordt ingetrokken. Dit voorstel werd met 261 tegen 225 stemmen verworpen. De republikeinsche meerder heid is omtrent dit punt zeer verdeeld. Sommigen schrijven dit verschil van gevoelen toe aan de omstan digheid dat de vrouwen te Parijs en in enkele andere groote steden zeer beslist tegen de wederinvoering der echtscheiding gestemd zijn en vooral de afgevaardigden uit de departementen zullen zich, met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen wel tweemaal be denken welk gevoelen zij zeiven ook toegedaan zijn alvorens de vrouwen tegen zich te krijgen. Bovendien, al vereenigde de Kamer zich met het ontwerpde Senaat zal het zeker niet goedkeuren. De Senaat nam den 8 na korte beraadslaging het wetsontwerp op het recht van vergadering aan en stelde eene interpellatie van het lid Gavardie over het griek- sche vraagstuk over eene maand aan de orde. De tot republikein bekeerde bonapartist Dugué de la Fauconneriedie daarom zijn ontslag nam als lid der Kamer wordt zoowel door de conservatieven als door een deel der republikeinen ernstig bestreden voor eene herkiezing. GRIEKENLAND. In de officiëele kringen wordt de stemming kalmer. De president-minister kwam bij de vertegenwoordigers der groote mogendheden zelfs op tegen de geruchtendie aan de regeering toeschreven een inval in den Epirus en Thessalie. Inmiddels werd door den minister van oorlog den 8 aan de kamer me degedeeld, dat de regeering besloten had de manschap pen der nationale garde van 31 tot 40 jaren tot den werkelijken dienst op te roepen. Deze lichting bedraagt 113.993 man. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De naar Konstanti- nopel vertrekkende engelsche gezant Goschen en de engelsche gezant te Weenen hadden den 8 een onder houd met den president-minister von Haymerle, dat verscheidene uren duurde. Bij den aanvang waren de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden uit gezonderd den russischen gezantook tegenwoordig. Later maakte de nuntius zijne opwachting bij von ïïaj- merle. De gezant Goschen zond na genoemd onderhoud tijdingen aan de engelsche regeering en begaf zich 's avonds 6 uur over Triest naar Konstantinopel, zon der iemand meer te hebben ontvangei^. RUSLAND. De Agence Russe deelt mede dat de binnenlandsche hervormingstaatkunde der regeering be oogt de bevrediging en bevordering der plaatselijke be hoeften onder medewerking van de daarbij belangheb benden. Aan iederen prefect wordt een raad toege voegd die over plaatselijke zaken besluit. De stads- en landspolitie en de gendarmerie worden onder de bevelen der prefecten gesteld. De thans van kracht zijnde regle menten op de drukpers worden door nieuwe vervangen, waardoor ook de persovertredingen onder het gemeene recht komen. SPANJE. De ministerraad besloot de feestelijke bij eenkomsten te verbieden waarmede de federale partij en de democraten te Madrid en in andere groote ste den hunne hervorming wilden vieren alsmede de ver jaardag van de afkondiging der republiek in 1873 nadat Koning Amedeus de Kroon had nedergelegd. Den 7 werd in de Kamer een voorstelom dien maatregel af te keuren verworpen met 164 tegen 44 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde bij de behandeling van dat voorsteldat hij zich verzetten zou tégen alle bijeenkomsten vijandig aan Spanje's tegenwoordige instellingen. Inmiddels is het ministerie onverwacht afgetreden. Minister Canovas del Castillo had in de inleiding van zijn wetsontwerp op de conversie der aflosbare staats schuld de verklaring opgenomen dat het kabinet het vertrouwen der Kroon verdiende. De Koning weigerde echter deze verklaring te onderteekenen en ontbood den 8 de hoofden der oppositie Sagasta en Martinez Campos bij zich. Eerstgenoemde werd met de samen stelling van een nieuw ministerie belast. Denzelfden dag reeds werden de volgende ministers benoemdpre sident Sagastabuitenlandsche zaken Arminjo finan ciën Camacho justitie Alonzo Martinez oorlog Mar tinez Campos marine Pavia openbare werken Alva- reda koloniën Cuesta; binnenlandsche zaken Gonzales. Des avonds werden zij beeëdigd. Volgens een gerucht zou maarschalk Concha den heer Molins als gezant te Parijs vervangen en zoudea de Cortes ontbonden worden. ZUID-AFRICA. De kaapsche regeering verbood den invoer van oorlogsmateriëel naar den Oranje-Vrij- staat, omdat het van daar naar de Transvaal vervoerd werd. Dit verbod, in strijd met de verdragen wekte volgens aan de Daily News gezonden bericht groote ontevredenheid. De vertegenwoordiging in Natal, dat indertijd 3,000,000 moest bijdragen voor den Zoeloe oorlog, nam het besluit, dat de kolonie in geen enkel opzicht verantwoordelijk zou zijn voor de kosten ver oorzaakt door de maatregelen, die de engelsche regee- ringspersonen tegen de Transvaal mochten nemen. De boeren versterkten zich te Langsnek op krachtige wijze. Generaal Colley deelde den engelschen minister van oorlog den 5 per telegram mededat hij tijding uit Pretoria ontvangen had loopende tot 23 Januari. De stad was verlaten en omstreeks 5000 personen waren in een versterkt kamp onder bescherming van het fort bijeen. Voor verscheidene maanden waren levensmid delen aanwezighet garnizoen was aanzienlijk toege nomen door de vele vrijwilligersdie zich aangemeld hadden. De boeren waren op ongeveer 8 mijlen afstand rondom het kamp gelegerd. Een door de bezetting gedane uitval op 16 Januari was met goed gevolg bekroond. De forten Lijdenburg en Rustenburg waren nog in het bezit der engelschen en aanvallen der boeren wa ren afgeslagen. Uit Durban werd den 8 berichtdat de boeren de postgemeensckap tusschen het engelsche legerkamp voor Langsnek en Newcastle afgesneden hadden en men ver wachtte dat zij de telegraafdraden zouden afsnijden. Eene afdeeling boeren 1000 man sterk zou achter den linkervleugel der engelsche afdeeling gekomen zijn en daarvoor gegaan zijn over het grondgebied van den tot nog toe onzijdigen Oranje-Vrijstaat. Een aanval op het fort Amiel zou het doel ziju. Generaal Colley had eene afdeeling troepen met 4 stukken geschut afgezon den, om den straatweg van Newcastle van de boeren te zuiveren. Tusschen Newcastle en de rivier Ingago had den 8 een gevecht plaatswaarbij de boeren te ruggeslagen werden. De engelschen zouden 150 dooden en gewonden hebben en de boeren daarentegen aan zienlijke verliezen. Niettegenstaande het afslaan van dien aanval der boeren, wordt generaal Colley's toestand hachelijk geachtdaar de boeren aan alle kanten stel lingen innemen, waardoor zij de engelschen beheerschen. De tijd zal leeren, of het aanzienlijk verlies der boeren juist is. Vertrouwen kan men het in ieder geval niet. Het berichtdat de boeren bij het jongste gevecht te Pretoriana het opsteken der witte vlagde engel schen verraderlijk zouden aangevallen hebben is vrij zeker even onjuist als de reeds meermalen opgedischte berichten dat de boeren de gewonden slecht behan delden. Men kan zulke daden niet verwachten van mannen wier hoofden in eene uitvoerige proclamatie bekend makendat uit de door hen aangehaalde feiten blijktdat zij Owen LanyonEngeland's beheerder der Transvaalvoor de geheele wereld beschuldigen1°. den oorlog te hebben aangevangen zonder kennisgeving 2°. dien oorlog te voerenin strijd met alle regels van oorlogonder beschaafde vol ken aangenomen 3°. in het bizonder van de barbaar- sehe gruwelen te Potchefstroom het bombardeeren eener open stad zonder waarschuwing en van niet al leen te schieten op gewapende burgers der patrouille maar ook op vrouwen en kinderen terwijl men enkele engelsch- gezinde famili'èn met vrouwen en kinderen naar het versterkte kamp der troepen had laten komen. Volgens de officiëele opgave verloren de boeren bij Langsnek 14 dooden en 10 gewonden en zouden de engelschen 334 man verloren hebben. Bij kon. besluit van 27 Januari is bepaald dat aan officieren wien in het belang van 's Rijks dienst eene andere standplaats wordt aangewezen eene scha deloosstelling voor verhuiskosten zal worden verleend berekend naar den afstand. De minima bedragen voor ongehuwden luitenants 18kapiteins en hoofdoffi cieren 24 generaals 33 de maxima 32 44 en f 77 voor gehuwden of weduwnaars met kinderen de minima's 38 53 en f 66 de maxima's 77 110 en f 143. Gaat de verplaatsing met bevorde ring gepaard, dan wordt de vergoeding slechts voor de helft genoten. Bij tijdelijke verplaatsing wordt zoowel bij de heen- als de terugreis van de bepaalde som men voor blijvende verplaatsing vergoed. Den 3 is in een der scholen van de Rotterdamsche Vereeniging voor Oatholiek Onderwijs eene vormschool ter opleiding van catholieke hoofdonderwijzers geopend. Den 3 is te Nieuwkuik in het zand bedolven ge vonden het lijk van den lOjarigen knaap A. v. Spijk die in de nacht van de doorbraak verdronk bij zijne poging om den dijk te bereiken. Vrijdag vond eene weduwe te Leeuwarden te huis komendehare ISjarige dochter, met een touw om den halsnaar het scheen bewusteloosop den grond liggen. Met behulp der buren bijgebracht, ver klaarde het meisjedat een mandien zij nauwkeurig beschreefgetracht had haar met het touw te worgen, en daarna eenige gouden voorwerpen en geld uit de linnenkast ontvreemd had. De policiehiervan verwit tigd kon geen spoor van den dief ontdekken en begon aan de waarheid van het verhaal te twijfelen met het gevolg dat zij haar onderzoek in andere richting voort zette en de ontvreemde voorwerpen vond in het bezit van het meisje dat ten laatste bekende alles verzon nen te hebben om zich het gestolene (eigendom van haren broeder) toe te eigenen. Den 4 Eebr. zijn te 's Heer Arendskerke, ten huize van den landbouwer J. B., de dienstmeid en het eenige dochtertje een meisje van 13 jaren dood in bed ge vonden. De dienstmeid zal in een hoek der bedstede gedrongen en was reeds koud terwijl de dochter op hare plaats lag en nog warm was. Op de bedplank stond een doos met pepermuntdie vermoedelijk ver giftigd was. De hertog van Nassau is den 5 uit Amsterdam te 's Gravenhage aangekomen. Na een bezoek aan prins Erederik dejeuneerde hij bij prinses Hendrik. Den 3 is hetzij bij ongeluk hetzij met opzet een geweerkogel door de glazen geschoten in de woon kamer van ds. Hagete Oosterland op Wieringen waarin diens pleegdochter en een ander meisje zich bevonden die gelukkig niet getroffen werden. Te 's Gravenhage hoort men in de laatste dagen gedurig van inbraken. In den nacht van 67 Febr. had dit plaats bij den heer E., aan de Piet-Heinstraat, waar verschillende gouden voorwerpen en kostbaarheden, alsmede zilveren vorken en lepels ontvreemd zijn. Het nieuwgebouwde laboratorium voor pharmacie te Groningen is den 7 plechtig in gebruik gesteld. Dinsdag-avond omstreeks 7 uren brak er een hevige brand uit in het logement van den heer C. van ■Hamaan de Nieuwe Laagzijde te Schagenwelk per ceel geheel is uitgebrand, terwijl het huisraad grootendeels gered werd. Met- moeite heeft men het naastbijzijnde perceel behouden. Huisraad en inboedel waren ver zekerd de oorzaak is onbekend. Honderden leerlingen en oud-leerlingen van den hoogleeraar v. Oosterzee wier tolk dr. Kruyf uit Gro ningen washebben hem den 7 een geschenk aange bodenzijnde een zilveren vrouwebeeld, voorstellende de godsdienst, waarom eene guirlande in goud is aan gebracht houdende de wapenschilden der gemeenten Eernnes, Alkmaar, Rotterdam en Utrecht, waarin de jubilaris aehtervolgens werkzaam is geweest. Het beeld staat op een zwart marmeren voetstuk met naamcijfers enz. Den 8 is te Scheveningen overleden de oud-gou- verneur-generaal van N. Indie mr. P. Mij er. Hij was in 1812 te Batavia geboren. Zijne benoeming tot land- oogd van Indieweinige maanden nadat hij voor de tweede maal minister van koloniën geworden was had de bekende motie van den heer Keuchenius en de ontbinding der 2e Kamer ten gevolge. Te Hoorn werd den 8 aan 300 leerlingen der kostelooze en tusschenscholendie in het vorige jaar weinig of in het geheel niet de school verzuimd had den een recht aangename avond in de Parkzaal be reid door den burgemeesterondersteund door ver scheidene notabelen. Voor de watersnoodlijdenden is gecollecteerd te 's Gravel and (met inbegrip van Kortenhoef en Anke veen) f 572, te Loenen f 648, te Vreeland 184 te Beverwijk 276, te Zijpe f 170, te Wageningen 1002, waaronder f 52 Tan de vereeniging „Nut en Gezellig Verkeer." Een concert van het Haagsche Mannekoor heeft 600 opgebracht. negende opgaaf der Algemeene Vereenigde Qommissie vermeldt een bedrag van 43,571, waaron der gemeente Wieringerwaard f 203, gem. Nieuwendam en Buiksloot f 298, commissie te Schagen f 509, pre dikant herv. gemeente te Oudcarspel f 119, commissie te IV ageningen collecte f 728, voorstelling door de r. c. re derijkerskamer J. v. d. Vondel te Leeuwarden f 312, toneelvoorstelling door onder-officieren te Delft 463, dito dito te Nijmegen 300, commissie te Leiden, opbrengst concert f 704, collecte vereeniging „de Club" te Sneek 203, gemeente Utrecht 10.606, gymnas- tiekuitvoering van leerlingen der h. burgerschool te Hoorn 118. Het kasteel te Gemert vroeger een eigendom der Duitsche Orde is door de paters-jezuieten van Rijsel aangekocht, ten einde aldaar een groot college te stichten. Ook de amsterdamsche kiesvereeniging de Grond wet heeft den ingenieur J. Dirks tot candidaat voor het lidmaatschap der 2e. Kamer verkozenen wei met algemeene (24) stemmen. De duitsche regeering heeft dr. Hugo de Vries buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Am sterdam het hoogleeraarschap in de planten-physiolo- gie aangeboden aan de tot eene volledige academie te vervormen landbouwschool te Berlijn. Gedep. Staten van Limburg hebben vernietigd een besluit van den districts schoolopziener, waarbij een schoollocaal te Roermonde, als schadelijk voor de ge zondheid werd afgekeurd. De gemeenteraden van Sneek en Wijnbritseradeel hebben aan de Nederlanasche Tramwegmaatschappij vergunning verleend tot het aanleggen van een tramweg langs den puinweg van Sneek naar Bolsward. Te Steenbergen heeft zich eene afdeeling van het Roode Kruis gevormd. Door de stoombooten der Maatschappij „Zeeland" wordt thans dagelijks versche melk van Middelburg naar de markt te Londen vervoerd. De minister van waterstaat heeft bepaald dat over den Rijnspoorweg in de gemeente Leersum een brug zal worden gebouwd voor den spoorweg Amers foortNijmegen. -De herv. gemeente van Ooster- en Westerblokker heeft de bezoldiging van haren pas van Aarts woud beroepen predikantdr. Bruinsmet f 200 verhoogd. De nederlandsche bark Susanna Elisabethvan Antwerpen in ballast naar Philadelphia, is op de reede van Ylissingen van de ankers geslagen en, na de mas ten verloren te hebben, op de Kaloot gestrand. Ook de noorsehe schoener Saphir in ballast naar Huil is door het breken van den ankerketting bij Ramme- kens gestrand. Beide schepen zitten gevaarlijk. Door de regeering is toestemming verleend tot meerdere verdieping van het zijkanaal E van het Noord- zeekanaal naar de gemeente Westzaan. In de Kalverstraat te Amsterdam tegen den muur van Zeemanshoop, is een fraai bord geplaatst, waarop in émail de namen van de bewoners der straat met de nummers hunner perceelen. Ondernemer dezer nieuwe wijze van adverteeren en uitvoerder der émail bewerking is de heer A. Juin te Parijs. Men leest in de N. Rott. Ct.: In de laatste dagen zijn te Schermerhorn opmetingen gedaan in verband met den aan te leggen stoomtramweg van Purmerende via Schermerhorn naar Alkmaar. Het aanvangen der werkzaamheden wacht nog slechts op de concessie der polderbesturen „B eemster" en „Scher mer." Is die verkregen dan laat het zich aanzien dat genoemde lijn nog vóór 1 October dezes jaars voor het publiek zal worden geopend. Van de Werkmansvriend is, op verzoek der com missie van het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimoni um", op 9 dezer een buitengewoon nummer verschenen, bevattende de stukken tot het ontwerpen waarvan op 21 Jan., na het houden eener rede over de transvaal- sche kwestie door ds. Lion Cachetvan Valkenburg in het locaal „de Vrede" te Amsterdam, besloten is, t. w.: 1° een adres aan den Koningmet verzoek om bemiddeling 2° een adres aan de 2e Kamer, met ver zoek de transvaalsche boeren ter sprake te brengen en bij de regeering aan te dringen zich hunner aan te trekken 3° een adres aan Koningin Victoria, met ver zoek „de hollandsche boeren onze broeders vrijelijk (te laten) bezitten wat de God des hemels en der aarde hun geschonken heeft; opdat Hij, van "Wiens troonge^

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2