Jngczaubcn Ülairht en fieuP0-bcnc!lten. rechtigbeid en gericht de vastigheid zijn, niet het mach tige Albion vernedere en aan de gerechte wraak der door Brittanië onderdrukten prijs geve, en niet de naam des Heeren Jezus door velen Uwer onderdanen gepre zen, om dezer oorzake wille gelasterd worde!" 4° een woord van sympathie aan de zuid-africaansche broeders en stamgenooten; en 5° vorm van een adres van adhaesie aan den Koning. Aan het ministerie van waterstaat is den 9 aan besteed het maken van de aardebaan enz. voor den spoorweg Tiel-Kesteren en van gebouwen op de halten Hemmen en Valburg; voor het eerste werk was minste inschrijver (1. Straatman, te Linne, voor 303,800, voor het tweede Ch. Eckhardtte Almeloo voor 92,987. He Dingshof, een der laatste kasteelen in den omtrek van Wijhe wordt gesloopt. De afdeeling Dordrecht van het Roode Kruis heeft besloten aan het hoofdcomité ten behoeve der Transvaal dadelijk f 1000 toe te zenden. De afdeeling "Wageningen zendt aanvankelijk ƒ200 en heeft, behalve vele° giften 130 van de leerlingen der Kijks Land bouwschool ontvangen. De leerlingen der h. burger school te Zaandam hebben f 41 bijeengebracht. De voorbereidende maatregelen tot het oprichten van een comité aan de Kaap zijn geslaagd. De gemeenteraad van Smilde heeft eene verorde ning vastgesteld waarbij bepaald is, dat de onderwijzers zullen moeten zorgdragen voor scboolvegenlampen- poetsen en kachelaanleggen en wel gratis. De hoofden der scholen worden verplicht de kolen voor de kachels te leveren. Te Schellinkhout is tot hoofd der bewaarschool en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken benoemd mej. S. Koos te Uitgeest. In het centraalstation te Amsterdam worden 4 ijzeren schermen gehangen, die in geval van brand ne gergelaten kunnen worden om de vlammen in hunnen weg te stuiten. Zij zijn ingericht als tooneelschermen. - Het opvisschen van het lijk van den notaris D. de J., van S. Oldenrode, uit den Dommel wordt tegen gesproken. Men vermoedt slechts, dat hij verdronken isomdat hij op 28 Jan. bij die rivier gezien werd. Keeds sedert meer dan een jaar was hij wegens me lancholie en duizelingen onder behandeling van dr. v. d. Lith van Utrecht. De Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Tesselschade", in aanmerking nemende dat voortaan geene gelegenheid bestaat om eene acte van bekwaam heid in fraaie handwerken te verkrijgen, heeft besloten de gelegenheid open te stellen tot het verwerven van een diploma van bekwaamheid in kunst-naaldwerk, door het jaarlijks doen houden van een examen te Amster dam, voor het eerst in het voorjaar van 1882, volgens een programma, dat voor belangstellenden aan het bu reau dezer courant ter lezing ligt. Mijnheer de Redacteur! Voorzeker tot veler leedwezen is in uw blad na de bespreking van de eerste der voorstellingen, dit saizoen gegeven door de rederijkerskamersdie aan den door „Bilderdijk" uitgeschreven wedstrijd deelnemen, op ver zoek van 't bestuur dezer kamer, geen andere gevolgd. Dit doet mij te meer lèed daar bij het behandelen van die van Woensdag 1.1. uw verslaggever moeielijk eenige opmerkingen had achterwege kunnen laten die ook ik tijdens de voorstelling maakte. Ik heb het oog op het hinderlijke en ongepaste ge lach van sommige personen bij scènes die waarlijk niet verdienden door hen op die wijze beoordeeld en veroor deeld te worden. Daargelaten de mogelijkheid dat ie mand, door den bizonderen aard zijner zenuwen in een lachbui vervalt in oogenblikkenwaar de ander een tegenovergestelden indruk ontvangtis het toch zeker niet de uiting van een fatsoenlijk manwanneer hij personen, als Woensdag optraden en die inderdaad blijken gaven van veel talentin het gezicht luide uitlacht, al moge nu deze of gene spreekwijze of een of ander ge baar eene reden tot lachen kunnen geven. Het ver wonderde ons dan ook niet, dat de rederijkerskamer „Tha lia", door het niet doen ophalen van het scherm, bij de aanhoudende en luide bijvalsbetuigingentoonde de hnlde niet te willen aannemen van een publiek dat haar op die wijze behandelde. Want zij moest in dit geval de geheele zaal aansprakelijk stellen voor het onbetamelijk gedrag van enkelen. Met beleefden dank voor de opnamemijnheer de Kedacteur teeken ik mij met de meeste hoogachting, Uw Dw., K. Dr. Waalewijn zette Dinsdag 1.1. zijnen cursus voort met de behandeling van het zenuwstelseleen der belangrijkste tot heden besproken onderwerpen. Dat het zijn eigenaardige bezwaren heeft dit populair wetenschappelijk te behandelenis velen bekend maar 'zullen weinige willen gelooven die bij deze lezing tegenwoordig geweest zijn. Met belangstelling zien wij het vervolg tegemoet. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente is met ingang van 1 Maart a s. eervol ontslag verleend aan den heer J. J. Molenaar als president brandmeester onder dankbetuiging voor de in die be trekking aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten. In zijn plaats is benoemd de heer P. Kool Jzn. Voor het maken van gebouwen en eenige andere werken op de halten Hemmen en Valburg voor de spoorweg AmersfoortNijmegen9 Februari aanbe steed is een der inschrijvers de heer P. Brugman alhier voor 104,850. Den 9 Febr. had des namiddags drie uur de ontvangst plaats der Vereeniging Thalia van Amster dam en Vrede en Vriendschap van Rotterdan; de voor zitter v. Bilderdijk dankte hen, dat zij ondanks de be letselen die zich hadden voorgedaan op den dag voor de opvoering bestemd toch niet geaarzeld hadden hun woord gestand te doen. Hij twijfelde niet of in hun werk zouden zij de voldoening smaken van hun volhou den. De heer Bloch antwoordde namens Thalia en deelde mede dat Thaliadie met Bilderdijk vroeger reeds kennis had gemaaktgaarne de gelegenheid had aangegrepen om die kennismaking te vernieuwen en dat zij de verwachting koesterde dat deze wedstrijd zou strekken tot knoping van een band tusschen de verschil lende gezelschappen. De voorzitter van V. en V. sprak in denzelfden geest en de voorzitter van Bilderdijk drukte daarna de wensch uitdat die vereenigingen welke niet bekroond werdentoch mochten gestand doen wat zij beloofd hadden, en de vriendschapsband, binnen Alkmaar aangeknooptniet om die reden zou den losmaken. Dinsdag-avond was de groote zaal van den heer Switzar weer overvolzooals telkenmale wanneer eene volksvoorlezing door kinderzang wordt opgeluisterd. Of zulks de voorlezingen ten goede komt mag betwijfeld worden daar zeer velen de zanguitvoering bijwonen die geen prijs stellen op het aanhooren der lezingen immers gewoonlijk afwezig blijven, en, komen zij om der kinderen wil, door gemis aan aandacht de belang stellende hoorders der lezing hinderlijk zijn. De heer H. v. d. Berg besprak den vernederden toestand van ons land tijdens de vereeniging met Frankrijk en de blijde verlossing van vreemden druk in 1813 op zeer onderhoudende wijzeen oogstte zoowel voor dezen arbeidals voor de resultatenwelke van zijn zang- onderricht werden vernomen verdienden lof. De heer Cohen Stuart richtte ten slotte een warm woord tot den heer D. Kat, secretaris der commissie, hem bij zijn aanstaand vertrek uit de gemeente dank brengende voor hetgeen hij in deze en andere betrekkingen ten nutte van het algemeen verricht had welke dankzegging luide toejuiching bij de vergadering vond. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 9 Februari 1881. No. 2. Voorzitter aanvankelijk de heer J. G. A. Verkoeff, oudste wethouder en later de heer A. Maclaine Pont, Burgemeester. Tegenwoordig aanvankelijk 13, later 14 leden. Afwezig de heer P. A. van der Drift wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat gisteren eenige boschgron- dep ter bepooting net aardappelen verpacht zijn voor ƒ16,25 en het grasgewas in deh hout en de plantsoenen gedurende 1881 voor 567,35. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. 3. Uitnoodiging van Gedep. Staten, om bij het in te zenden berigt omtrent de heffing der wik en weegloonen over te leg gen den recapitulatiestaat van den hoofdelijken omslag over 1880. Aangehouden tot het later aan de orde komende voorstel in zake de heffing van wik en weegloonen. 4. Brief van den heer dr. D. A. Kerkhoff. 5. v I. Holtz. daarbij aannemende de op hen uitgebrachte benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van de heeren G. A. Conijn en Zoon, houthande laars alhier, daarbij genoegen nemende met de bij raadsbesluit van 19 Januari 1.1., aangenomen verdeeling van gemeentewater in de Oude- en Nieuwe Hoornsche Vaart tusschen hen'en den heer H. J. Conijn alhier. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Adres van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, waarbij zij dankbaar erkent, dat door de vaststelling eener verordening met betrek king tot de ziekte van schapen, lijdende aan kwaadaardig klaauw- zeer (rotkreupel)de Raad blijken heeft gegeven dat hij wil medewerken die door alle schapenhouders zoo zeer gevreesde ziekte te bestrijden, doch zich verplicht acht, te moeten wijzen op het onvoldoende dier verordening. Uit art. 1 blijkt toch, dat de Raad zich stelt op het standpunt der vereeniging en de groote besmettelijkheid der ziekte erkent. Er blijkt echter tevens uit, dat de aanvoer op de markt en de doorvoer door de stad niet verboden is, doch zoo dit geoorloofd blijft, wordt de goede bedoeling der verordening geheel te niet gedaan. Wanneer aan die ziekte lijdende schapen op de markt mogen komen, al is het ook op eene afgezonderde plaats, dan zijn alle straten, waarlangs zij gedreven zijn, besmet en kunnen de gezonde op de markt aan gevoerde schapen door de ziekte aangetast worden, gaan zij langs die wegen. Wil de Raad werkelijk mede werken tot vernietiging der ziekte, dan meent de vereeniging in overwe ging te moeten geven, de verordening in dien geest te wijzigen, dat alle aanvoer op de markt en doorvoer door de stad verbo den is op veel zwaardere straf, dan artikel 2 bepaalt en met de bepaling, dat de schapen op kosten van den eigenaar per as buiten de gemeente zullen worden gebracht. Gesteld in handen der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd. 8. "Verzoek van den heer W. E. Stoel, industrieel alhier, om, nu de sloot langs zijn terrein de Vogelezang gedempt en er een riool gemaakt is en hij een weg door dat terrein heeft aan gelegd en behard, de scheidingslijn tusschen zijn terrein en den gemeentegronddoor den gemeente-architect aangewezen door roode paaltjes, tot bevordering van den welstand aan te nemen, zooals zij door hem aangegeven is met wit geverfde paaltjes Bij het aannemen dier scheidingslijn zou de gemeente verliezen ongeveer 50 en winnen ongeveer 25 vierk. ellen, maar daaren tegen is bij bereid aan de gemeente in eigendom over te dra gen voornoemden geheel gereed gemaakten nieuwen weg, ter op pervlakte van ongeveer 500 vierk. ellenzoodat hij bij aanne ming der ruiling zou toegeven 475 vierk. ellen. In verband daarmede verzoekt hijBurg. en Weth. te machtigen tot het aangaan dier ruiling van grond. Gesteld in banden van Burg. en Weth. om berigt en raad. 9. Adres van F. A. de Witt, tijdelijk zonder beroep alhier, houdende nogmaals verzoek om een uitgang over gemeentegrond ten dienste van zijn nu geheel ingesloten perceel in den stads- hout nabij Middenhout welken uitgang hij nu zou wensehen ter breedte van slechts 1 meter ten zuidwesten van zijn perceel tot aan de Wester laan, aan die laan met een hekje en vervol gens tot aan zijn ingang, ter wederzijden behoorlijk afgesloten, zooals op eene overgelegde teekening is aangegeven, onder be paling, dat zijnjperceel, voor zooveel het aan gemeente-eigendom grenst, geheel voorzien worde van een rasterwerk, volgens tee kening hoog 1% meter, voor zijne rekening te maken en voort durend te onderhouden en verder onder zoodanige bepalingen, als de Raad mocht goedvinden en tegen betaling van alle ge maakte onkosten en van eene jaarlijksche recognitie. Volhardt de Raad bij zijn voor hem zoo noodlottig besluit van 24 No vember 1.1., dan blijft hem niets anders over dan het gebouw, dat hem 5000 heeft gekost, welke som hij met moeite en vlijt bijeen had gespaardaf te breken. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek, nu omtrent de daarin behandelde zaak reeds zoovele commission van berigt en raad gediend haddente stellen in handen der vaste commissie van bijstand voor de plantsoenen. De heer Vonk stelt voor, het adres ter lezing te leggen, ten einde in eene volgende zitting behandeld te kunnen worden. Na eenige bespreking tusschen den heer Vonk en den heer C. W. Bruinvis, die nader onder zoek door de commissie van bijstand voor de plantsoenen wen- schelijk achtte in verband met de tegen den Raad geuite be schuldiging, dat niet met gelijke maat gemeten werd, want dat door den huurder van een even verder gelegen tuin, tevens nogwel gemeente-ambtenaar, een uitgang over gemeentegrond zon der vergunning gemaaaktwas, waarop de heer Vonk antwoordde, dat die beweering van de onjuistheid waarvan hij overtuigd wasvolstrekt niets te maken had met deze zaakdaar de Raad thans alleen nader te onderzoeken had het ingediende verzoekschrift, terwijl er voldoende gelegenheid bestond tot het onderzoeken van het door den heer C. W. Bruinvis aange voerde, afgescheiden van deze zaak, wordt met 7 tegen 6 stem men van de heeren Stoel, Wellan, H. J. Bruinvis, Conijn, C. W. Bruinvis en den Voorzitter het voorstel van den heer Vonk aangenomen. Er was nog opgemerktdat ook de com missie van bijstand voor de plantsoenen reeds van bericht en raad had gediend. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van Gedeputeerde Staten. 10. Uitnoodiging, om de verordening tot heffing van school gelden te wijzigen overeenkomstig het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken, door daarin alsnog op te nemen be palingen omtrent de vrijstelling van min- en onvermogenden. De wet verbiedt wel niet voor die soorten van leerlingen af zonderlijke scholen in te richten, zoodat zij dan niet op andere scholen behoeven toegelaten te wordenmaar dit belet niet datook waar zulke scholen bestaan, in het heffingsbesluit die vrijstelling opgenomen moet worden. Aan ieder moet gelegen heid gegeven worden om in alle vakken van lager onderwijs, in de gemeente onderwezenonderricht te ontvangen maar dan dienen min- en onvermogenden voor die vakkenwaarmede armen- en tusschensehool zich niet bezig houdentoegang te hebben tot de scholen, waar zij wel onderwezen worden. Burg. en Weth. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen, alleen den Raad wijzende op de gevolgen, welke daaruit kunnen voort vloeien. Daar zich over deze wetsuitlegging en over hare gevolgen verschil van gevoelen openbaarde, wordt bij de belangrijkheid van de zaakdie het hier geldtmet algemeene stemmen be sloten, de stukken te stellen injhanden eener speciale commissie, bestaande uit 3 ledentot de benoeming waarvan onmiddellijk wordt overgegaan. Daartoe worden benoemd de heeren Mr. A. P. de Lange met 12, J. M. F. Wellan met 1L en C. W. Bruinvis met 9 st.verder bekwam de heer Vonk 4 st. en ieder der heeren Verhoeff, J. C. Koarn en Bosman 1 st. 11. Uitnoodiging tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1881. Die wijziging betreft hoofdzakelijk de posten voorlager onderwijsin verband met de in sommige besluiten reed3 ge maakte veranderingen; den post van 600uitgetrokken voor verkoop van gemeente-eigendommen, zonder dat daartegen over een post in uitgaaf is gebragt voor belegging en om de tijde lijk ter leen opgenomen wordende gelden zoo in ontvang als in ontvang als in uitgaaf te brengen. Met algemeene stemmen wordt besloten, aan de gemaakte op merkingen gevolg te gevenuitgezonderd aan die omtrent den post van 600,als geheel berustende op eene verkeerde op vatting van Ged. Staten. Van Burgemeester en Wethouders. 12. Verzoek om magtiging tot het vernieuwen der kadas trale plans dezer gemeentesectie C, E en F, waarvan de ver nieuwing geëischt is, eene uitgave vorderende van ƒ51,—later op de onvoorziene uitgaven, dienst 1881, te vereffenen. 13. Verzoek, om in afwachting van de verder te nemen be sluiten omtrent de weldra in te dienen plannen in verband met de invoering van het tonnenstelsel onder eigen beheer, mag tiging te verleenen tot het aanbesteden van de benoodigde ton nen met toebehooren, welke in ieder geval, boe omtrent de andere punten ook besloten moge wordennoodig zijn op 1 Aug. 1881tijdstip van invoering van dat stelsel en om die aanbesteding te doen plaats hebben op de door den directeur der gemeente-reiniging voorgeschreven wijze. Aanbesteding in dezen tijd van het jaar zal ook ten gevolge hebben, dat de kosten minder zullen zijn. De commissie van financiën kan zich met dat voorstel volkomen vereenigen en stelt voor, de ge vraagde machtiging te verleenen. De behandeling van dit pnnt bracht de commissie van zelf tot de nog onbesliste vraag hoe zal met de aanschaffing der tonnen gehandeld worden? Zullen zij verkrijgbaar zijn voor de eigenaren of de bewoners der per- ceelen, en zullen zij alleen tegen betaling der kosten of ook ge deeltelijk kosteloos verkrijgbaar gesteld worden Zooals bekend is, wordt in andere gemeenten op verschillende wijze gehandeld en daarom stelt zij voor, Burgemeester en Wethouders uit te noodigenbij bet in te dienen pian omtrent de wijze van ex ploitatie eene voordracht te voegen omtrent dat voor de ge- meente-financiën niet onbelangrijke punt. De heer burgemeester komt ter vergadering. Na eene korte bespreking over de inrichting der tonnen wordt het voorstel aangenomen. 14. Ontwerp-antwoord aan Gedeputeerde Staten omtrent de voortdurende heffing der wik- en weegloonen. Onveranderd vastgesteld. Vervolg en slot dezer zitting in het volgend nummer. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 7 Feb. Willem, Z. van Jan Harwijne en Cornelia Roek. 8 a Marinus WillemZ. van Hendricus Bernardus Grans- jean en Wilhelnina Margaretha Meijer. Dirk, Z. van Dirk Poll en Neeltje de Vries. 10 h Maria, D. van Pieter de Boer en Antje Kaandorp. OVERLEDEN. 9 Feb. Otto Kuipers 17 j. en 9 in., wonende te Drutenal hier werkelijk verblijf hebbende. Amsterdam 9 Febr. 134 vette Kalveren 1,15 a 1,40 per P., 141 nucht. dito 6 a 12, 168 vette Varkens 54 a 63 et. per P. Aardappelen. Zeeuwsche spuische jammen 3,70 a 4,75, tlakkeesche dito f 3,70 a 4, dito blauwe 2,25 a 3,25 dito watten ƒ3. zeeuwsche poters 2 a 2,30, friesche jammen 3,50 a 3,60dito eng. ƒ2,40 a 2,60, pruisische roode 1 a 3,20, Saksische 3,25 a 3,50, hamburgers 3,90 a 4 p. mud. Raapkoeken 100 a 105 per 1000 P., Lijnkoeken 12 a 15 per 100 P. Peterolie loco f 11,25 entr. betaald, najaar f 12,25 entr. Haarlem 9 Febr. 7 Koeien 130 a 175 43 nuchtere Kal veren ƒ4 a 8, 4 Schapen 8 a 12. Kleine kaas ƒ36, aangevoerd 24 st., wegende 4262 P. Schagen 10 Feb. 12 Geldekoeien 180 a 220, 16 nucht. Kalveren f 6 a 20300 Schapen 17 a 22 Boter f 1,10 a 1,20 per kop, Kippeneieren 5 a 5,50 per 100. Schiedam 9 Febr. Moutwijn 13,50, Jenever f 19 per vat. Sneek 8 Febr. Boter le. soort 63 a 672'. 603». 58Vereeniging le. soort 66,50 a 67,50 2e. 66 a 67 3«. 65 a 66. Aanvoer 236 kwart- en 79 achtste vaten. Texel 8 Febr. Stalprijzen. Ossen 130 a 175 43 nucht. Kalveren 4 a 8 4 Schapen ƒ8 a 12. PER TELEGRAAF. Hoorn 10 Feb. Kleine kaas f 39,50Commissie 42 aangevoerd 33 st., wegende 8773 P„

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3