IMfSTAir. Sloos, Q Openbare Verknoping Openbare Verkooping. te Heer-Hugowaard Abr. SÈOOS XhutcnlAtib. Qlboertenttën. publiek verkoopen: Publiek Werkoopeu gen van waterschapsbesturen gegeven zullen moeten worden kan worden getwist. De Regeering merkt te recht aan, dat de bevoegdheid, die hier den Koning wordt gegeven een uitvloeisel is van zijn oppertoezichtmaar zonder dit tegen te spreken zou misschien niet ten on rechte beweerd kunnen worden dat in de wet op het bijzonder bestuur van den waterstaat de bevoegdheid der waterschapsbesturen in dit opzicht volledig geregeld behoort te worden en dus ook deze bepalingen niet mogen ontbreken. Of men zou kunnen vragen waarom in het wetsontwerp tot verzekering van 's Konings op pertoezicht geen bepalingen voorkomen omtrent de be noeming van de voorzitters en de leden van sommige waterschapsbesturen en van secretarissen en penning meesters door den Koning daar toch deze bevoegd heid des Konings wel evenzeer een uitvloeisel zal zijn van zijn oppertoezicht. Waarschijnlijk geeft de Eegee ring, wat dit punt betreft, de voorkeur aan een regeling in de wet op het bijzonder bestuur van den waterstaat. Wij voor ons verlangen daarover niet te twisten en wij hopen maar dat anderen het ook niet te veel zullen doen. Als men het bijzonder bestuur van den water staat het bestuur van provinciënwaterschappen gemeenten enz. omtrent waterstaatszaken gaat regelen, krijgt men met 's Konings oppertoezicht te doen en bij de regeling van 's Konings oppertoezicht moet men gewag maken van het bijzonder bestuur van den wa terstaat. De zaken grijpen in elkander, en daarom is het moeielijk over de volledigheid van ingediende ont werpen te oordeelen zoolang men niet alle ontwerpen bijeen heeft. Het is een schaduwzijde van de overigens zeker aanbevelenswaardige regeling der waterstaatszaken in verschillende ontwerpen. In elk geval zal ook de bevoegdheid van voordracht en benoeming door de wet moeten worden geregeld. Het Koninklijk besluit van 29 Maart 1822 (staatsblad n° 7), op een enkel punt gewijzigd door dat van 14 April 1850 (Staatsblad n° 16), dat thans nog bepaalt, welke benoemingen door den Koning geschieden kan niet blijven bestaan. Voor waterschappen, waaraan de zorg voor zee» of rivierwaterkeerende werken is toever trouwd, worden de dijkgraven, presidenten en bestuurs leden door den Koning benoemd. Daarvoor is dezelfde grond aan te voeren als voor de vereischte koninklijke goedkeuring van de sieringen voor deze soort van wer ken die van algemeen belang zijn. Maar als nu ver der bepaald wordt, dat de secretarissen, dijkschrijvers, griffiersrentmeesters of penningmeesters bij deze be sturen en de besturen der binnenpolders mede door den Koning worden benoemdwanneer zij voorheen vóór 1795 plachten benoemd te worden door den Souverein, den stadhouder de voormalige provinciale hoven of andere publieke autoriteiten dan mag men vragenwaaromop welken grond Dat iets vóór 1795 op deze of gene wijze gpschiedde is toch zeker geen voldoende grond voor een regeling hoe het thans behoort te geschieden. Bij zijn onderzoek kan men niet blijven staan bij de vraaghoe was dat vroeger geregeld? Men dient er op te laten volgen: en op welke gronden? Ook de meermalen genoemde wetten van 1841 en 1855 zullen moeten vervallen, en bare bepalingen zul len opgenomen moeten worden in de wetten, die het bijzonder bestuur van den waterstaat zal regelen. Een gedeeltelijke regeling en een voorloopige regelingtel ken male gegeven toen de nood drong, kunnen niet aangevuld worden niet blijven bestaan naast een vol ledige regeling, maar behooren zich in deze laatste op te lossen. SPANJE. De weigering des Konings om te onder teekenen het wetsontwerp betreffende eene conversie der schuld wordt daaraan toegeschreven dat het voor het slagen van dien maatregel noodzakelijk is dat de re geering gedurende de uitvoering daarvan in dezelfde handen blijft, hetgeen volgens de memorie van toelich ting daarop zou neerkomen dat het ministerie on afzet baar was gedurende de eerstvolgende anderhalf jaar. Den 9 werd in de Cortes een besluit voorgelezen waarbij zij ontbonden werden verklaard. In een den 10 door den Koning voorgezeten minister raad werd besloten tot eene uitgebreide amnestie aan de veroordeelde dagbladen. Al de Spaansche uitgewekenen worden gemachtigd naar Spanje terug te keeren. ENGELAND. Volgens de Times zou de toestand in Ierland veel verbeterd zijn dus nog vóór de invoe ring der thans door het Lagerhuis goedgekeurde uit zonderingswet. Zoo dit bericht met de waarheid over eenstemt kan men het betreuren dat de regeering niet vroeger tot dezen stap overgegaan is. De gevonden briefwisseling tusschen de russische ge neraals en Shir Ali wordt door de Standard geheel en door de Times bij uittreksels bekend gemaakt. Laatst genoemd blad teekent daarbij aandat het uit die briefwisseling aan ieder duidelijk zal worden, dat de in val in Afghanistan in November 1878 het onvermijdelijk gevolg was van een steeds toenemend gevaar voor Indië. Den 10 antwoordde minister Gladstone in het lager huis aan Campbell, dat aan generaal Colleij den 8 op gedragen was aan den president van den Oranje-Vrij staat te verklaren, dat de regeering aan de boeren alle billijke waarborgen voor hunne behandeling na hunne onderwerping wilde verleenenmits zij van verderen gewapenden tegenstand afzagen en dat een voorstel ten aanzien der Transvaal zou worden gedaan met het oog op eene afdoende vriendschappelijke beslechting van alle moeielijkheden. Minister Hartington antwoordde den heer Worms, dat het ontdekken der geheime russische brief wisseling geene verandering bracht in het besluit der regeering omtrent Kandahar. Bij de voortgezette behandeling der iersche dwangwet werd verworpen een door de regeering bestreden amen dement, dat tot strekking had om van hoogverraad ver dachte personen alleen op verklaring van 2 personen in hechtenis te nemen. Den 11 deelde minister Childers op eene vraag van Stanley mededat de regeering aan generaai Colley aanzienlijke versterking van infanteriekavallerie en artillerie had aangeboden en telegrafisch antwoord af wachtte. Zijne laatste telegrammen uit Newcastle waren van middernacht. De minister van buitenlandsche zaken antwoordde in het Hoogerhuis, dat de regeering omtrent het griek- sche vraagstuk geen afdoend antwoord kon geven. De oplossing van dit vraagstuk was bizonder moeilijkde daaraan verbonden bezwaren waren sedert 3 jaren reeds duidelijk aan het licht gekomen. Eene afdoende ver klaring op dit oogenblik kon het gevaar voor oorlog tusschen Turkije en Griekenland slechts vermeerderen en de hoop op het afwenden van dien oorlog berustte alleen hierop, dat alle mogendheden hem oprecht wensch- ten te vermijden. Bovendien bestond er, voor zoover hem bekend, geen enkel verschil van meening tusschen de mogendheden over het beste middel tot het verkrij gen dezer uitkomst. EEANKEIJK. Yolgens het thans aangenomen wets ontwerp regelende het recht van vergadering kunnen vergaderingen gehouden worden 24 uren na kennisge ving en kiezersvergaderingen na de uitschrijving der betrokken verkiezing zelfs twee uren daarna. De pre fect onder-prefect of burgemeester kunnen een amb tenaar zenden om de vergadering bij te wonen en haar te ontbinden mits door het bureau daartoe uitgenoo- digd of tot handtastelijkheden worde overgegaan. Den 10 heeft de minister van financien in de Kamer geantwoord op de tegen zijn beleid door de afgevaar digden Haentjens en Eouher ingebrachte bedenkingen en de onjuistheid hunner aanmerkingen getracht te weer leggen. Hij verklaarde zich het recht voor te behouden, om den dag der uitgifte van de aflosbare leening te bepalen. De commissie uit de Kamer, belast met het onder zoek van het wetsontwerp tot het verleenen van schade vergoeding aan de slachtoffers van de Staatsgreep van 2 December 1851, zal voorstellen, 5 miljoen toe te staan voor 3 soorten van lijfrenten, van f 600, f 400 en f 200. ZUID-AEEICA. Aan de Daily News werd uit de Kaapstad gemeld dat generaal Colleij den 23 Januari aan de boeren een ultimatum had gezonden waarin zij aangezegd werden de wapenen neer te leggen. Ge neraal Joubert had het gezonden aan het te Heidelberg gevestigde republikeinsche bewind der Transvalers, dat den 29 d. a. geantwoord had. Daarbij weigerde men aan die aanzegging te voldoen, alleen reeds omdat zij oproer lingen genoemd en als volksmisleiders voorgesteld wer den. Met nadruk werd de verzekering herhaald dat het bewind bereid waszich naar de wenschen der engelsche regeering omtrent het confederatieplan te voe gen en tevreden te zullen zijn met het vernietigen der inlijving en het herstel der transvaalsche republiek onder engelsche bescherming. Eenmaal 's jaars zou dan de engelsche vlag geheschen mogen worden. Bij verwerping dezer voorwaarden zou de strijd voortgezet worden. De nadere berichten omtrent het gevecht van den 8 maken het hoogst twijfelachtigof de engelschen werkelijk eene overwinning behaalden. Het in het Lagerhuis voorgelezen bericht van generaal Colley meldde dat hij als gevolg van het afsnijden der ge meenschap van zijn kamp en Newcastle door de boe ren uitgetrokken was met 5 compagniën van het 60e regiment2 veld- en 2 bergkanonnen en eene afdee- ling ruiters om den weg vrij te maken. Op de hoog vlakte aan de overzijde der rivier de Ingogo vertoonde de vijand zich in aanzienlijken getale. Hij tastte het plateau aan en werd onmiddelijk van alle zijden door de boeren krachtig aangetast, die, aanvankelijk 500 man sterk voortdurend versterking kregen. Yan kwartover twaalven tot 6 uren werd de aanval volgehouden, maar op alle punten afgeslagen. Tegen zons ondergang trok ken de boeren af en bracht hij zijne troepen weer naar het kamp. De Standard ontving een berichtdat generaal Colley eene nederlaag had geleden en zijn toestand ernstig was. De berichtgevers der Times en Daily News spreken noch van overwinningnoch van nederlaag. W el wordt in eerstgenoemd blad gemeld, dat bevoegde beoordeelaars niet inzien wat er met zulk eene beweging met zware verliezen gewonnen is en de meening voorgestaan dat een groot aantal boeren uit den Vrijstaat onder Joubert vechten. Meer versterking is noodigwant de boeren versperden de wegen en beletten allen vervoer. Kapitein Mac Gregor, de bi- zondere secretaris van generaal Colley, sneuvelde. Den 10 werden de huzaren te Newcastle verwacht. Een tweede bevelhebber werd dringend noodig geacht. Het vermoeden bestaat, dat generaal Colley gebrek aan levensmiddelen heefthij rukte althans uitomdat hij een konvooi verwachtte. Te Durban heerschte groote ongerustheid en te New castle groote opgewondenheid. Vervolg der Buitenlandsche lerichten in het tweede Had. Gedurende eenigen tijd komen er in de Holland- sche dagbladen advertentiën voordie ten doel hebben het publiek te waarschuwen tegen zekere teercapsules die vervaardigd met bedorven lijm zijnde een onzuiver bestanddeeleen moeielijke spijsvertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weten niet of er dergelijke capsules gemaakt wordenmaar wij kunnen verzekeren, dat de Teer capsules van Guyot waarvan de flacon voorzien is van een etiquet met de handteekening in drie kleuren, vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde gelatine, dezelfde die bij de kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigen van de door de kenners zoo geliefkoosde doorschijnende geleien. Wij herinneren er aandat de Teercapsules van Güyot de eenige zijnwaarvan de invoering in Eusland door de gezondscommissie te St. Peters burg is toegestaan. W. APPEL Jr., Vendumeester alhier, zal as. Dinsdag, 15 Pebruari, des morgens te 10 uur, in het locaal Harmonie (kleine zaal) in de Lombardsteegin het openbaar verkoopeneenige Inboedels, bestaande uit linnenkasten, secretaire, diverse soorten stoelen spiegels piano schilderijen en schilderstukken vloerkleeden karpetten bedden met toebehooren gazornamentenglas-, koper- en blikwerk, Onder-I&leedingstukken, Win keldoozen, IKroekstoffen enz. enz eenige gouden en zilveren Voorwerpen. Alles te bezichtigen op a s. Maandag, van 12 tot 4 uur. De verkooping vaugt aan te 10 uur, aan de Nieu- weslootmet grove MeubelenIMout en verdere Straatgoederen. W. APPEL Jr., Vendumeester alhier, zal ten ver zoeke van den Heer Curator in het faillissement van Jb. VAN DAM, winkelier in porcelein glas- en aar dewerk alhier, in het openbaar verkoopenop Dins dagden 1 Maart 1881, des morgens te 10 uur, vóór het huis bewoond door Jb. VAN DAM, aan het Lut- tik Oudorp te Alkmaar, Alle voorhanden zijnde AWinkeigoederen bestaande uit porcelein, glas- en aardewerk en vele artikelen voor huishoudelijk gebruikbenevens Meu belen Huisraad en Inboedel, bij biljetten breedvoerig te omschrijven. Te bezichtigen op Maandag 28 Pebruari a.s., van 11 tot 3 uur. De Notaris Mr. A. J. HAAESELHOEST i|lte Obdam, zal op Woensdag, 16 Februari 1881, JR'a morgens 10 uur, ten herberge van Dirk Wester, in het openbaar verkoopen Een flluis Erf, twee perceelen Weien twee perceelen Sloaiwlandstaande en geleden aan den Kustenburgerweg, onder HEEE-HUGOWAAED, kad. Sectie A, Nos. 177, 177a, 197, 257 en 258, te zamen groot 11 hectaren 06 aren 60 centiaren. Toebehoorende aan AEIE BEOUWEEen Consorten. Te aanvaarden de landerijen dadelijk en het huis en erf met 1°. Mei aanstaande. Notaris te Winkel, zal op Dinsdag, 15 Februari 1881 des voormiddags 11 uren op de plaats van den heer J. L. VAN HERWERDEN, op de Wate.- ringskantonder de gemeente Nieuwe Niedorp Ongeveer 15000 kilo prima kwaliteit HOOI. Een kolossale stuit oude en nieuwe MEST. Een partijtje STROO. 12 puike KALFVAARSEN 1 dito GELDE. 1 bruin MERRIEPAARD, oud 8 jaar en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. --*5^1»Notaris te Winkel, zal op Don derdag, 17 Februari 1881 des middags te 12 uren, in een der localen van het koffiehuis van de Weduwe A. Knikker, te Schagen 1. De kapitale BSocrcilfffaatS, genaamd Johanna Hoeve" met daarbij behoorende 9tciiuur, Ar beiderswoning en diverse perceelen uitmun tend Wei- en IKotawlitnd en een perceel ÜWaier, alles aan- en bij elkander gelegen aan den Lotweg gemeente Anna Paulownate zamen groot 43 hectaren 22 aren 70 centiaren. 2. Het onverdeeld 1/3 gedeelte in twee perceelen Water van den Lotweg, te zamen groot 12 hec taren, 12 aren, 50 centiaren. 3. Een Eluisnmnswoningmet Erf en diverse perceelen Wei- en Itouwland en Water, helend aan de gemeente Helder en de Hollandsche Spoor, gemeente Anna Paulowna te zamen groot 17 hectaren 48 aren 88 centiaren. Deze plaats is vrij van polderlasten, Alles toebehoorende aan den Heer C. BLAAUBOER Jbz. Sr., te Wieringerwaard. Breeder bij biljetten omschreven. De Notaris 1*. J. EAU zal op Woens dag 2 Maart 1881, 's morgens te 11 uren, in het logement de Eendrachtvan den Heer H. Peek in de Rijppubliek te koop aanbieden I. Eenige perceelen best lAciland, aan den Zuid- dijkin de gemeente de Rijp, sectie C, Ns. 215, 213, 214, 212, 210a, 212a,'211, 201,202, 204en 210, te zamen groot 11 hectaren, 22 aren, 70 cen tiaren. Deze perceelen worden afzonderlijk en in massa aangeboden en 2. Twee Boomgaarden, een Tuinen diverse perceelen best lAellandin de gemeente de Rijpte zamen groot 1 hectare54 aren, 39 cen tiaren. Alles behoorende aan den Heer Jb. BEETS en te aanvaarden dadelijk na betaling der kooppenningen. Uitvoeriger bij biljetten omschreven.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2