No. 19*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. O A 13 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. BERICHT. Prijs der gewone Advertentiën iSniteuIanb Ëimtettlattb. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,08. COUBAAT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ingekomen giften bij den Burgemeester voor den watersnood Van N. bankbillet van f 25, Nog kwamen bij de uitgevers dezer courant de volgende giften in voor de watersnoodlijdenden Van W. 1,Van een Dominoclub uit liet Café Central alhier 8,50. DUITSCHLAND. Prins Bismarck gaf aan den afge vaardigde von Bennigsen de verzekeringdat hij be treurde de tegen hem gerichte beschuldigingen en de stukken uit het archief van het departement van bui- tenlandscbe zaken te zijner beschikking stelde zoo hij zijne in 1866 aangenomen houding wilde verdedigen dat hij onnoodig achtte. Verder had hij het onnoodig geachtdat von Bennigsen zijnen beschuldiger von Ludwig met eene uitdaging verwaardigd had maar dit was eene zaak van persoonlijke opvatting. Bij de tweede lezing der verzekeringswet tegen on gelukken heeft de vaste commissie van den econumischen raad eene andere regeling der premiebetaling aangeno men dan bij de eerste. Zij wil de werklieden nu in 3 soorten splitsen a. zij die 450 's jaars verdienen zouden niets in de premie bijdragen die premie zou betaald worden voor 1/3 door het Rijk of den Staat en voor 2/3 door den werkgever; b. zij, die van 450 tot 720 verdienen, zouden 1/3 en de werkgevers 2/3 der premie betaleD c. zij, die van 720 tot 1200 verdienen, zouden de helft der premie en de werkgevers de wederhelft betalen. Het tweede voorstel van dr. Windthorstlid van het centrum in het pruisisc'ne Huis van Afgevaardigden tot intrekking der wet van 22 April 1875 waarbij de bezoldiging van geestelijken die zich niet aan de wet ten van den Staat onderwerpen, geschorst werd, is nog niet in behandeling gekomen en zal waarschijnlijk nog niet spoedig behandeld worden nu de Rijksdag reeds den 15 bijeen komt. De verwerping kan echter vrij zeker worden geachtdaar alleen het centrum het voorstel ondersteunen zal. GRIEKENLAND. Den 9 verklaarde de president- minister in de Kamer, dat de werkelijke sterkte van het legerthans 54000 man bedragendeweldra tot 74000 zou kunnen gebracht worden. ITALIË. Dezer dagen werd in de Kamer behandeld en aangenomen het voorstel om eene commissie te be noemen tot onderzoek van den toestand der handels marine. Een lid verklaarde zich tegen het stelsel van premiën voor het bouwen van schepen en voor de scheepvaartals in strijd met de economische beginse len en den eerbied voor de verdragen. Erankrijk had zich door het onlangs aangenomen besluit, om zich met het premiestelsel te vereenigen, van de bestaande be palingen tusschen de verschillende rijken los gemaakt. De minister van financiën stemde zulks toe: bet pre miestelsel was niet alleen in strijd met de verdragen, maar had ook het karakter van een repressieven maat regel, die zelfs voor Italië nadeelig kon werken. 300 Personen voorstanders van algemeen stemrecht, kwamen den 10 te Rome bijeen. De pers werd niet toegelateu; de beraadslaging schijnt zeer onstuimig te zijn.geweest, doch tot geene uitkomst geleid te hebben. LUXEMBURG. De Kamer nam den 8 de vijf eer ste artikelen van het wetsontwerp op het lager onder wijs aan. Artikel 5, waarbij het onderwijs verplichtend wordt gesteld werd na langdurige bespreking met eenige wijzigingen aangenomen met 21 tegen 12 stem men. Het bepaalt thans dat alle kinderen van 6 tot 12 jaren onderwezen moeten worden in godsdienst en zedeleer, de duitsche en fransche taalhet rekenen de beginselen der aardrijkskunde en der vaderlandsche geschiedenis, het zingen en de meisjes bovendien in het naaien. Den volgenden dag vorderde de beraadslaging tot art. 29de op het te geven godsdienstonderwijs betrekkelijke bepalingen werden breedvoerig besproken. Een amendement, om aan de onderwijzers voor te schrij ven den catechismus te overhooren gedurende een kwartier, voor dat het eigenlijke door een geestelijke te geven enderwijs aanving werd verworpen. Ook werd verworpen de bepalingvoorschrijvende het onderwijs in de gewijde geschiedenis. De Koning-Groothertog noodigde de duitsche en de fransche regeering nit, een officier van hoogen rang te zenden naar Luxemburg, om zich te overtuigen van de wijzewaarop de verplichte slooping van de vestingwer ken dier hoofdstad plaats heeft gehad. Voor dat doel zijn afgevaardigd geworden de bevelhebber der militaire school te Atrecht en de plaatselijke ingenieur van Maag denburg. TURKIJE. Het uitstel van de terugkeer van den duitsehen gezant Hatzfeld naar Konstantinopel wordt als een vredelievend teeken beschouwd. De gezanten zullen de aanneming van het turksche voorstel van 14 Januari ter kennis van de Porte brengen in een vorm, die hen voor de toekomst niet bindt. De oostenrijksche gezantbaron Calice, verklaarde bij het overhandigen zijner geloofsbrieven dat de Keizer hem voor goed in zijne betrekking had bevestigd, om de wederzijdsche betrekkingen van inniger aard te doen zijn. Hij vroeg des Sultans vertrouwen, als onmisbaar voor de vervulling zijner moeielijke taak. VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. In eene den 9 gehouden vereenigde zitting van Senaat en huis van vertegenwoordigers tot het tellen der stemmen, bij de verkiezing van eenen nieuwen president uitge bracht, werd verklaard, dat Garfield wettig tot presi dent en Arthur tot onder-president gekozen was. Op 11 December is de gedetacheerde post te Boekit Kramat (Delil, uit wraak over een twist met een europeesck sergeant, aangevallen door 20 a 25 at- chineezen die 4 militairen en den ma< linist eener stoombarkas vermoord en 8 anderen zwaai gewond heb ben. De autoriteiten van Langkat en Sumatra's Oost kust zijn met energie opgetreden en meest alle schul digen zijn gevat. Voor de levering van den metalen bovenbouw van 34 bruggen voor de staatsspoorwegen op Java den 7 aan het ministerie van koloniën besteed is minste inschrijver het Actiengesellschaft für Brückenbau Har- kort te Duisburg voor 78,889. De gemeenteraad van Deventer heeft den 7 be sloten dat in het burgerweeshuis zullen worden opge voed de weezen van groot- en kleinburgers en in het kinderhuis de weezen van de overige ingezetenen in beiden zonder onderscheid van geloofsbelijdenis dat de r. c. weescommissie wordt opgeheven en hare fondsen en weezen overgaan naar het kinderhuis dat het be stuur van het burgerweeshuis en van het kinderhuis wordt opgedragen aan ééne commissiedie beide ge stichten afzonderlijk administreerten dat uit de fond sen van het burgerweeshuisouder goedkeuring van den gemeenteraad subsidiën kunnen worden verleend aan het kinderhuis. De nieuwgebouwde leerschoolverbonden aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, is den 7 geopend. Zij telt 180 leerlingen. In de consistoriekamer der Nieuwe kerkaan het Spui in den Haag is in den nacht van 78 Eebr. inbraak gepleegd, waarbij einige kasten op de meest ruwe wijze opengebroken en eenige offerbussen die geen aanzienlijk bedrag bevat'ten geledigd zijn. In eene den 8 gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Panorama-maat schappij te Amsterdam is besloten tot het sluiten eener f p.cts. obligatieleening ten bedrage van ƒ50,000. Den 8 is aan de spoorwegwerkplaats bij Haarlem een arbeider bezig met het schuren van stangen der draaimachinedoor eigen onvoorzichtigheid in aanra king gekomen met de drijfriem medegesleepttusschen de machine geraakt en verpletterd. Hij laat eene we duwe en 4 kinderen na. Op de station Winterswijk werd den 8 een werk man tusschen 2 rangeerende treinen zoo bekneld dat een arm moest worden afgezet en zijn hoofdzwaar ge kneusd is. Hij zal er het leven wel bij inschieten. Den 8 is even buiten Sneek het lijk gevonden van een 25jarig jongelingdie op zijn terugtocht van Leeuwarden derwaarts vermoedelijk in den jongsten sneeuwstorm is bezweken. De heer E. S. Reymer te Rotterdam is den 8 voor f 30,850 bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aannemer geworden van het omhoog brengen van gebouwen en inrichtingen op het gemeen schappelijk station aldaar. De raming was f 38000. De geboortedag der leidsche hoogeschool is den 8 op gebruikelijke wijze gevierd door eene rede van den rector-magnificus in het groot auditorium, een rij- jooleen diner in de stads-gehoorzaalvoorstelling in den schouwburg en serenade aan de aan een feestdisch vereenigde professoren. Onder de groepen der rijjool muntten uit Minerva omringd door de faculteiten en eene herinnering aan onze transvaalsche broeders. In de gemeente Westerbork zijn in den avond van den 8 vier woningen afgebrand. Een concert en tooneelvoorstelling den 8 te Amersfoort door eenige heeren en dames ten voordeele der watersnoodlijdenden gegeven heeft na aftrek van onkosten 415 opgebracht. Te Barneveld is gecollec teerd 202 te Waardenburg en Neerijen 226, te Gameren/177, te Dirksland 514, te Maarssen en Maarsseveen f 380. In den nacht van 910 Eebr. zijn, door inbraak, uit de r. c. kerk te Voorburg alle sieraden, tot eene gezamenlijke waarde van 50,000, geroofd. Den 11 heeft in de diergaarde te Amsterdam, door den minister van waterstaat, de uitreiking plaats gehad der bekrooningen in het vorige jaar op de ten toonstelling van vee en zuivelbereiding te Londen ver worven. Z. Exc. werd toegesproken door den heer Jongkindt Coninck namens het comité en door den heer v. d. Chijs uit Delft namens de inzenders. De minister roemde zeer het goede figuur, dat Nederland te Londen gemaakt had en bedankte namens de re geering het comité voor zijne bemoeiingen. Eene inteekeningslijst ten behoeve der strijders in de Transvaal te Enschede rondgezonden, heeft 280 opgebracht, welke som is overgemaakt aan prof. Harting. In eene vergadering van belangstellenden in de Trans vaal den 9 te Haarlem onder voorzitterschap van den heer J. E. W. Conrad gehouden, is voor het doel van prof. Harting 265 ingezameld. De Tijd spreekt het bericht van de Noordbrabanter, wat het openen van een groot college te Gemert door de jezuïeten betrefttegen. Msgr. P. M. Snickers bisschop van Haarlem, is door den Koning tot ridder van den Ned. Leeuw benoemd. De Koning heeft de adressen van het utrechtsche hoofdcomité en van de vereeniging Patrimonium, waar bij het aanbieden der diplomatieke bemiddeling van Nederland aan de engelsche regeeringin zake de Transvaal, verzocht wordt, naar den ministerraad ver zonden om advies. De minister van waterstaat heeft aan de gemeente Rotterdam geschreven dat volgens het nader rapport der staatscommissie, een voldoende toegang uit zee naar die koopstad voor niet minder dan de geraamde 30 mil joen kan worden tot stand gebracht. Die hooge kosten worden vereischt om de grootst mogelijke diepte te be reiken die voor Rotterdams scheepvaart wenschelijk geacht wordtvoor het uitsluitend rivierbelang zou eene mindere diepte kunnen volstaan. De minister ver wacht daarom, dat Rotterdam naar vermogen zal willen bijdragen tot behoud van haar aandeel in den wereld handel, en vraagt of de gemeente bereid is van elk der nog door den Staat te besteden miljoenen een tiende te dragentot een maximum van 3 miljoen. De heer P. Yiersen te Driesum, gemeente Dan- tumadeeldie eenige jaren geleden de gelden'tot het bouwen eener nieuwe kerk en pastorie voor de christ.- gereformeerden aldaar had voorgeschoten heeft thans dat bedrag p. m. 10000, aan de gemeente geschon ken. Eenige andere gemeenteleden hebben daarop de overige schulden der gemeente betaald. Naar wij vernemen hebben de Heer en Vrouwe van Obdam den armen dier gemeente weder eeno ruime geldelijke bijdrage doen toekomen. De 41ste alg. vergadering der Hollandsche Maat schappij voor Landbouw zal 15 Maart a. s. in de dier gaarde te Amsterdam gehouden worden. Alsdan zullen de volgende voorstellen van het hoofdbestuur worden behandeld a. voorstel tot het indienen van een adres bij de Tweede Kamertot ondersteuning van het ont werp van wet op de registratie; b. voorstel om eene som van ten hoogste f 3000 uit te trekken voor eene inzen ding van vee en zuivel op de internationale tentoon stelling, dit jaar te Birmingham te houden. De af- deeling Wormerveer en omstreken heeft, aangezien de bereiding van boter en kaas hier te lande grootendeels geschiedt door vrouwelijke personen de vraag gesteld: „Wat kan er gedaan worden om vrouwen en meisjes theoretisch en practisch op te leiden tot bekwame kaas- en boterbereidsters Ten slotte zal de gewijzigde begrooting voor 1881 moeten vastgesteld worden. Bij de groote feestviering op 18 Eebr. in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdamten voordeele der watersnoodlijdenden zal de toegangsprijs voor een heer 5, voor eene dame 3 bedragen en voor de bijza len waarin concertcafé-cbantant en tentoonstelling van kunstwerken, nog eene afzonderlijke entrée geheven worden. In de groote zaal wordt eene fancy fair ge houden en tooneelvoorstelling gegeven. In 22 kraamp jes zullen dames in fantasie-costuum allerlei voorwer pen in massa geschonken te koop aanbieden. Ook voor de buffetten zijn door leveranciers velerlei ver- verschingen afgestaan. Zomerdijk Bussink levert een souper van 1000 couvertswaarvan de opbrengst ten deele in de kas der commissie zal vloeien. De Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen heeft van den heer E. Robin te Parijs de beschikking gekregen over een fonds, waaruit telken- jare aan den nederlandschen gezagvoerderdie in het afgeloopen jaar de gevaarlijkste redding volbracht, 200, aan den stuurman of matroosdie zich heeft onder scheiden 50 kan uitgekeerd worden zullende deze gelden indien er geene termen zijn om de premie uit te reiken, ten bate komen der achtergelaten betrekkin-

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5