allerlei. Jngczoubcn jStufrfscti. ^tabö-öcricfiteu. Vervolg' en slot der zitting van den Gemeenteraad van ft Februari. ifiarftt cn fijwrs-ftencbttn. gen van door hun beroep omgekomen vissehers van Scheveningen Ylaardingen of Katwijk. In den boedel van wijlen jr. D. Bicker te Am sterdam zijn 2 antiek gesneden barnsteenen bokalen verkocht voor 578 en 410, een geëmailleerde zegel ring ter innerlijke waarde van 14 voor 900, een oude biscuit pendule voor 405. De beer Oscar Carré is door den hertog van Nassau begiftigd met bet gouden kruis van verdiensten der nassausche huisordede heer J. Hollman violon cellist des Konings, door den Groothertog van Saksen- Coburg met de Ernestus-orde. Bij eene openbare verkooping te Gorsel is door eenige boerenjongens gevochten met messenwaardoor een hunner zoo gewond werddat hij den 9 aan de gevolgen is overleden. B. Zweers heeft bij den rechter-commissaris te Amsterdam bekend de dader te zijn van al de inbraken, aldaar in de laatste maanden van 1880 „langs een achterdeurtje" gepleegd. Tot hoofdingeland van den Anna-Paulownapolder is bij herstemming met 109 stemmen gekozen de heer C. Schenk te Wieringerwaardtegen 93 st. op den heer P. Koning te Anna Paulowna. De afdeeling van het Boode Kruis „Schermeer en Omstreken" heeft 200 uit hare kas gegeven voor zieken en gewonden in de Transvaal terwijl aldaar voor hetzelfde doel collecten zullen worden gehouden. De eerste officiëele telefoondienst treedt den 15 in werkingter verbinding van de-Cocksdorp met het telegraafkantoor Texel. Den heer W. Bakker Gz., van Nieuwediepis door de commissie tot het examineeren van varenslie den te Amsterdam zitting houdende het diploma van len stuurman voor de groote vaart uitgereikt. Het beroep naar S. Maarten en Valkoog is door ds. H. v. d. Hoeven aangenomen. De zoutsmokkelarij aan de zuidelijke grenzen des Bijks neemt zoozeer toe dat in deze week niet minder dan 20 gevallen voor de rechtbank te 's Hertogenbosch behandeld werden. Volgens het Utr. Dagblad heeft het Groot-Oosten werkelijk een adres aan het Groot-Oosten in Engeland gereed gemaakt, maar werd, toen het concept ter goed keuring rondgingdoor de loge te Arnhem voorgesteld, afgevaardigden te benoemen voor het ontwerpen van dergelijk adreswelk voorstel is aangenomendaar het bleekdat het reeds opgestelde niet krachtig genoeg de gronden van recht en billijkheid der transvaalsche vrijheidsmannen uiteenzette. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voorden buitengewonen hoogleeraar Hugo de Vries, wien een leerstoel aan de te Berlijn op te rich ten landbouw-academie is aangeboden, te benoemen tot gewoon hoogleeraar, in de hoop hem daardoor voor zijn vaderland en voor de amsterdamsche universiteit te behouden. De regeering heeft voor de bibliotheek der uni- •versiteit te Leiden aangekocht eene, haar door de firma E. J. Brill aangebodenallerkostbaarste verzameling chineesche boeken, 50 nummers in getal over alle vak ken van wetenschap, vervat in 2610 deelen, die bewaard worden in ongeveer 200 chineesche banden, overtrok ken met blauw linnen en gesloten met twee ivoren grendeltjes. Het bij Bammekens gestrande noorsche schip Sa- phir is vlot geraakt en zwaar lek te Vlissingen in het dok gekomen, het op de Caloot gestrande nederlandsche schip Susanna Elisabeth vol water geraakt en wrak geworden. Bij de spaarbank van het Nut te Hoogwoud is in 1880 ingebrachtƒ4681,18, teruggevraagd f 3129,37%. Het aantal deelhebbers vermeerderde met 32, vermin derde met 12 en bedroeg op het einde des jaars 128, te goed hebbende 16011,50, tot dekking waarvan de bank bezat 18944,47%. Alkmaar, 11 Febr. 1881. Waarde Uitgever. Wees zoo goed in uw eerstvolgend nummer het vol gende op te nemen: Dezer dagen overleed alhier de vrouw van een fat soenlijk burgerman, sinds korten tijd van elders geko men. De twee aansprekers, die het overlijden rondzeg den de gewone uitnoodigingen ter begrafenis deden en de teraardebestelling bijwoondenbeschikten bij kwitantie over de som van vijf en dertig gulden voor lijk diensten zooals zij daarin vermeld hebben. Daar die aansprekers zich zeiven moeielijk kunnen aanbevelen, om bij voorkomende gelegenheid de ingezetenen zoo goedkoop te behandelen, ben ik zoo vrij u beleefd te verzoeken in uw veel gelezen blad hunne namen bekend te maken, niet twijfelende of een ieder zal zich, mocht hij ooit in de noodzakelijkheid zijn, van hunne diensten gebruik te moeten maken, haasten naar die aansprekers te gaan. Zij zijn Uw dankzeggende, noem ik mij, Uw Dienaar, N. Hopende, dat de belanghebbenden zich zeiven zullen herkennen en deze mededeeling hun tot waarschuwing zal strekken, blijven voor- loopig de namen achterwege. Red. De secretaris der gemeente Jutfaas heeftten voordeele van de watersnoodlijdenden de watersnood van 1880 in Noord-Brabant en Limburg in versmaat geschetst. De opbrengst van dit werkjedat tegen dertig centen verkrijgbaar iszal gestort worden bij de hoofd-com- missie. Op het prospectus staat afgedrukt het 73e couplet: Het zoet gevoeldat- 't hart doorstraalt Als men d' ellende lenigt Is, of een Engel nederdaalt En God en mensch vereenigt. en het 103e couplet: D'Oranje Vorst Uw Vorst ging voor Met Koninklijke gaven Leen, volk van Neerland! leen gehoor, Helphelp ze mede laven Naar wij vernemen heeft het Comité van het Boode Kruis alhier in hare vergadering van den li besloten500 optezenden aan het Hoofd-Comité, ten behoeve der Transvaalsche Boeren. Eenige leerlingen der H. Burgerschool alhier bie den dezer dagen hunnen medescholieren een lijst ter inteekening aan, ten einde eene bijdrage te verzamelen ten behoeve van het Transvaalsche Volk. Aanvankelijk zijn hunne pogingen met gunstigen uitslag bekroond. Het totaal bedragdat aan het Hoofd Comité van het Boode Kruis zal worden opgezonden maken wij nader bekend. Vooral de bewoners der daarbij belanghebbende dorpen zullen met leedwezen vernemen dat de stoom boot Zijpe, haren dienst heeft gestaakt. In vele opzich ten is het waar, dat concurrentie het publiek ten goede komt en indirect den concurrenten voorzeker ookdit geval echter mag als uitzondering op de regel beschouwd worden. Want niemand zal beweren dat werkelijk gebleken is, dat er geen behoefte was aan een derge- lijken dienst. Blijkens achterstaande advertentie, zal Maandag a.s. de laatste der opera-voorstellingen „de Troubadour" plaats hebben. Het programma, waarop o.a. de naam van mej. Dahne voorkomt, die tot veler teleurstelling bij de Fidelio ontbrak, belooft veel goeds. Van Burgemeester en Wethouders. 15. Rapport op het verzoek van J. J. Tesselaar, aannemer van de uitvoering van verschillende gemeentewerken in 1879 om uitbetaling der van hem ingehouden boeten, ten bedrage van 650,voorde te late oplevering dier werken. Onder over legging van de besluitenwaarbij de boeten toegepast werden wordt de beslissing aan den Raad overgelatenonder opmer king dat wanneer na de aanzienlijke kwijtschelding van boeten (er werd toch f 4450,kwijtgescholden) nog meer terug ge geven wordtde bepalingdat boete zal worden geheven voortaan voor iederen aannemer veel van hare waarde zal ver liezen, want de aannemers zullen er op gaan rekenen, dat, al leveren zij het werk nog zoo lang na den bepaalden tijd op de boeten toch kwijtgescholden wordendat het kampen met ijs en sneeuw door den aannemer alleen een gevolg is geweest van den tragen voortgang der werken in het gunstige jaarge tijde en dus van eigen schulddat het ijzerwerk voor de graan- en zaadmarktom het werk ten einde te krijgen, bij de tweede aanbieding door den gemeente-architect goedgekeurd is, na bij gewerkt te zijn doch niet zoodanig afgewerkt isdat men kan zeggendat aan de eischen uitnemend voldaan is. De commissie van bijstand stelt voor, afwijzend op het verzoek te beschikkenomdat zij na onderzoek der stukken overtuigd is, dat deze aannemer bizonder billijk behandeld is. Zijn be- weerendat hij niet vroeg genoeg over de noodige dctailteeke- ningen heeft kunnen beschikkenwordt weersproken door ie verklaring van den architect, dat alle teekeningen reeds vóór de aanbesteding gereed waren. Uit de verschillende stukken blijkt, dat het ongunstige weder in ruime mate in aanmerking is genomen en dat het eerste ijzerwerk voor de graan- en zaad- markt op 5 Juli 1879 ter keuring aangeboden werd, niettegen staande het geheele werk op 1 Aug. opgeleverd moest worden zoodat de te late aanbieding ter keuring oorspronkelijk oorzaak is geweest van de vertraging in de aflevering van het ijzerwerk en niet de afkeuring zelve. Nadat eene vraag van den heer Vonk, of de gemeente schade of nadeel had geieden van de te late oplevering der werken beantwoord was met de mededeeling, dat het nadeel alleen daarin bestaan had, dat de overdekte graan- en zaadmarkt later in gebruik is kunnen worden gesteld dan anders het geval zou zijn geweest, stelt de heer Vonk voor, den aannemer de helft der ingehouden boeten terug te geven. Dit door de heeren C. W. Bruinvis, Stoel en Mr. A. P. de Lange ondersteund voorstel wordt, na bestrijding door de heeren Bruinvis de Lange en Wellan, verworpen met 5 tegen 9 stemmen van de heeren H. J. BruinvisConijnJC. KoornBruinvis de Lange BosmanHellingT. L. KoornWellan en den Voorzitter, waarna met algemeene stemmen afwijzend op het verzoek be schikt wordt. 16. Mededeeling, dat na het raadsbesluit van 22 Dec. 1880, om in 1881 de tegenwoordige school voor onvermogenden te verbouwen, den gemeente-architect opgedragen werd een plan te ontwerpen met inachtneming der thans bestaande voorschrif ten. Daar de bestekken voor den bouw en herbouw van scholen door den districts-schoolopziener goedgekeurd moeten worden, werd het plan in handen van den schoolopziener te Haarlem gestelddie in hoofdzaak het ontworpen plan goedkeurde. Alleen wenschte hij 12, in plaats van 10 lokalen te maken. Daar Burg. en Weth. bij nadere overweging instemmen met den door het hoofd der school gedeelden wensch van 12 lokalen, afgescheiden van de door den schoolopziener in overweging ge geven splitsing der school in 2 helften, eene jongens- en eene meisjes-afdeelingwordt een plan voor 12 lokalen ter vaststel ling aangeboden. De kosten zijn geraamd met inbegrip van banken, kagchels en ander ameublement op ƒ48673,waarvan na aftrek der 30 ®/0, VSI1 'le' rijk genoten wordende, 34071,10 voor rekening der gemeente blijven, te dekken door het sluiten eener leening. De commissie van bijstand, aan wie het eindcijfer der be grooting bizonder hoog was voorgekomen, had naauwkeurig on derzocht, of ook veranderingen, die tot bezuiniging zouden lei den, aangegeven konden worden. Na dat onderzoek deelt zij mededat zij zich bij dat plan moet neerleggen. Alleen wil zij nog mededeelen, dat de sloopwaarde der bestaande school op ƒ1511,15 geschat wordt en dat, mocht ooit het aantal leerlin gen op deze inrichting zoo toenemen, dat aan het stichten eener tweede school moest worden gedachter gelegenheid zou be staan, om van dit plan twee schoolgebouwen te maken en twee. zoo noodig zelfs 3 lokalen, van dezelfde afmetingen by te bouwen, De heer C. W. Bruinvis bestrijdt uitvoerig dit voorstel, dat zulk eene groote uitgaaf van de gemeente zal vorderen. Hij kan zich niet vereenigen met het denkbeeld, om de vóór 20ja- ren gebouwde armenschool als onbruikbaar omver te werpen en eene school te bouwen voor 480 kinderenniettegenstaande de wet als maximum voor eene school 400 leerlingen stelt. Daar, door alleen kan reeds 8000, bespaard worden. Hij erkent- dat men in het belang eener goede klassenverdeeling tot 6 lo calen of de veelvouden van 6 moet komen. Kleine scholen voor J40 leerlingen zijn voordeeligerwat de bouwkosten be treft, dan groote scholen voor 400 leerlingen. De bestaande school biedt overvloedige ruimte aan tot het maken van zes aan de eischen voldoende localen. Voor ongeveer 10000 zal de bestaande school, frontverandering daaronder begre. pen, wel verbeterd kunnen worden. Er moet dan nog eene tweede school voor 240 kinderen gebouwd wordenwaar van de kosten 24000 zullen bedragen. Het hebben van twee scholen is in ieder opzicht aan te bevelen alleen zal men twee hoofden moeten hebben waardoor de gemeente jaarlijks 1400, meer zal uitgeven, of na aftrek der 30°/o, f 980,—. Voor de plaatsing dier tweede school, natuurlijk in het oostelijk deel der gemeente, komen z. i. de volgende terreinen in aanmerking: het steenerf aan de Oudegracht, het plantsoen achter de ijzer fabriek of aan den Achterweg tegenover het pakhuis van den heer Blok of het terrein achter de nieuwe tusschenschool. Het voor stel vanBurg.en Weth. kost na aftrek der sloopwaarde 47162. en vordert van de gemeente dus in ronde som f 33000,Dit bedrag leenende tegen 4°/0 en aflossende in termijnen van 2000,zal aan rente kosten 11560,zijnde aan kapitaal en rente 44600,Zijn plan zal kosten f 34000waarvan voor de gemeente in rond cijfer 24000,komt. Deze som zal, op dezelfde wijze geleend wordende, 6240,aan rente vorderen en aan kapitaal en rente dus ruim 30000,Zijn plan levert dus eene besparing van 14600,de rente waar van reeds een aanzienlijk deel van de bezoldiging van een tweeden hoofdonderwijzer vertegenwoordigt. Hij beveelt zijn plan dus aan in het belang der gemeente-geldmiddelen, van het onderwijs en van de gezinnen die kosteloos onderwijs behoe ven onder opmerkingdat de bouw der nieuwe school zou moeten plaats hebbenalvorens de bestaande armenschool te veranderen. De Voorzitter deelt mede, dat de architect, on dervraagd naar de kosten van verbouwing der bestaande armen school, heeft opgegevendat die kosten 17600,zullen be- loopen en dat het steenerf aan de Oudegracht voor eene nieuwe school ongeschikt is. Over het voorstel van den heer Bruinvis ontstaat eene langdurige beraadslagingwaarbij verscheidene leden verklaarden, het denkbeeld om 2 scholen te stichten te ondersteunen. De leden der vaste commissie van bijstand ver klaarden dat zij ieder middel dat bezuiniging kon aanbrengen, onderzocht wenschten te zien, daar zij, alleen zwichtende voor de aan de wettelijke voorschriften ontleende argumenten, zich nedergelegd hadden bij een zoo kostbaar plan, dat zij volstrekt niet goedkeurden. Tegen het voorstel van den heer Bruinvis werd aangevoerddatdaargelaten het wenschelijke om 2 scholen in plaats van eene school te stichten, zijn plan volstrekt geene bezuini ging zou doen ontstaan en dat in ieder geval eerst eens een nauw gezet onderzoek moest worden ingesteld naar de door hem aangegeven plannen, want dat dan eerst zou kunnen blijken, of er werkelijk eene besparing zou plaats hebben. In ieder geval werden de jaarlijksche kosten hooger. Ook moest niet vergeten wordendat de armenschool indertijd gebouwd was van de afbraak der kazerne en dus toch weldra belangrijke herstellingen zou vereischen. Sommige leden wenschten een onderzoek door eene speciale commissie; anderen wenschten zulks op te dragen aan Burg. en Weth., die nog opmerkten, dat hun aanvankelijk plan f 40000 kostte, doch dat het cijfer tot 48000 geklommen was na de opmerking van den dis tricts-schoolopziener. Nadat verschillende voorstellen gedaan waren wordt met algemeene stemmen aangenomen een door den Voorzitter van den heer Bosman overgenomen voorstel, om Burg. en Weth. uit te noodigen, den Raad in te dienen een plan met begrooting van kosten tot het in 1881 stichten eener school voor 240 kinderen op een in het oostelijk deel der stad gelegen terreinin verband waarmede de verbouwing der bestaande school dan tot 1882 aangehouden zou kunnen worden. 17. Brief van het bestuur der bad- en zweminrichting, hou dende mededeelingdat de statuten dier inrichting zijn goed gekeurd bij Kon. besluit van 14 Nov. 1880 n°. 25, en uitnoo- diging om over te gaan tot het benoemen van een commissaris van toezicht uit des Raads midden in voldoening aan eene der bepalingen dier statuten. Bij de eerste stemming bekomen de heeren Helling 5, Bos man 4Bruinvis de Lange 2 en J. O. KoornVerhoefT en H. J. Bruinvis ieder 1 stem. Bij de tweede stemming wordt benoemd de heer Helling met 9 stemmen. De heer Bosman bekwam 4 stemmen en de heer Bruinvis de Lange 1 stem. 18. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deurenna heropening waarvan 19. bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden, of iemand nog iets in het midden had te brengen, de heer Stoel vraagt, of, nu de heer Wethouder van der Drift voortdurend door ongesteldheid verhinderd wordt zijne betrek king waar te nemenniet moet worden overgegaan tot zijne tijdelijke vervanging door een ander lid van den raad volgens art. 90 der gemeentewet? De Voorzitter antwoordt, dat bij dit punt in de overwe ging der leden aanbeveeltten einde zoo noodig in de volgende vergadering beslist te kunnen worden. 20. Daarna wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Eebr. Leopold Pieter Salomon Wijnkamp en Grietje Veld huizen beiden alhier, onlangs te Edam. Adrianus Blokdijk en Trijntje Veldhuizen. Dirk Balder en Maria Johanna Kwast. 11 Sijbrand Swart, te Alkmaar, en Geertje Appel, te Purraerende. GEBOREN. 11 Eebr. AndriesZ. van Andries Wailaart en Geertje Jonker. OVERLEDEN. 10 Eebr. JacobZ. van Willem Koster en Jantje van der Meer, 6 w. 11 f Hendrik, Z. van Erederik Mulder en Hendrikje Brou wer, 9 w., wonende te Zwartsluis. Jansje de Goede, wed. Klaas de Graaf, 80 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 8 Eebr. Door den Notaris J. G. A. VERHOEFE. 1. Koffiehuis e Schoonzicht met Kegelbaan en Tuin, Geester singel E 357. Str. J. van Kleeff 6550, 2. Bouwterreinn.z. Druivenlaangroot 0,02,33. Str. J. de Groot770, 3. Dito aldaar, groot 0,02,33. Str. dezelfde725, 4. Villa, z.z. Achterweg, C Nos. 25 en 26. Str. P. Nol2060,— 5. Warmoezierstuinmet 3 Huizen en Loods, aan KennemersingelHoevervaart en Korenlaan, E 259, 260 en 261groot 0,26,65. Str. A. W. van der Voort 3100, 6. Winkelhuis z.z. Koningswegbij de Doelenstraat, B 39. Str. dezelfdee 2060, (Afslag 15 Eebr.). Alkmaar 11 Eebr. Kleine kaas hooi ƒ38,50, Commissie f 40, Middelbare hooi ƒ42,50, gras 42, laagste prijs ƒ20, aange voerd 94 st., wegende 21498 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1552 mudden, Tarwe 9,50 a 10, Rogge 8,50 a 9, Gerst 5,75 a 6,20id. Chevalier 6,50 a 7, Haver 3,50 a 5 Paardenbonen ƒ7,10 a 8 bruine dito 10,25 a 13, citroen dito 14,50, Erwten: groene 16 a 20, grauwe ƒ13 a 18 vale 12 a 16. 13 Eebr. Aangevoerd 4 Paarden 95 a 2408 Koeien. ƒ160 a 225, 42 nucht. Kalveren 4 a 19, 74 Schapen 13

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6