S T .%.%Tf4-g4«»T 34 li S.B. 4e Klasse. 14 Febr., Ie lijst. No. 19176 2000. No. 20600 1500, Nos. 2138, 12561 en 14575 1000, No. 3470 en 18608 f 200, No. 4402, 7549, 9553, 13556, 13802 en 18908 f 100. iBSissdag 15 JFePis*., Se Sijst. No. 129S7 5ÜOÜ, No. 15311 1500, No. 2698 jtlOJO, No. iI/7, 2963. 10265 400No. 7960 200 No. 2948 4565 6069 eu 26994 100. Jngezottben tTclstjrafisjdïc Bctftcftfen. &tabff~i5ct*tcütcn> werkzaamheden in de groote fabriek der heeren Backer en Bueb op nieuw gestaakt worden. De gemeenteraad van Epe heeft den 11 besloten, aan de Nederl. Locaalspoorweg-maatschappij eene be drage toe te kennen van f 30,000. In eene den 12 te Amsterdam op verzoek van eenige aandeelhouders gehouden buitengewone alge- meene vergadering der Algemeene Stoomtramwegmaat- schappij die de gunning heeft voor aanleg van lijnen in het Westland, is, wegens gebleken oneenigheid in den boezem der directie n. 1. tussehen den directeur C. G. v. d. Meulen en commissarissen en wegens ge bleken te lage raming van de ontworpen lijn 's Graven- hage, Loosduinen, Naaldwijk, Poeldijk, Monster,'s O ra- vesande, eerst op 3 thans op meer dan 4% ton begroot, het bestuur uitgenoodigd om een voorstel te doen tot ontbinding der maatschappij. In den nacht van 1112 Eebr. is in de Tuin straat te Amsterdam, door het omvallen van een lamp, een binnenbrand ontstaan is, die echter spoedig ge- bluscht was. De bewoonster en een marinier hebben daarbij zware brandwonden bekomen eerstgenoemde zoo hevig dat zij den 12 in het gasthuis is overleden. 2 Kleine kinderen zijn met moeite gered. Van een detachement schepelingen den 12 van het Nieuwcdiep te Amsterdam aangekomenom den volgenden dag per stoomschip Celebes naar O. Indie te worden overgevoerd hebben zich, bij de aankomst van den spoortrein 15 zonder vergunning verwijderd. Den 14 heelt de advocaat-generaal v. Maanen voor den Hoogen Baad het cassatiemiddeldoor mr. v.Bossum ten guuste van W". M. deJongh aangevoerd, als ongegrond bestreden de voorbedachtheid van den gepleegden moord uitdrukkelijk volgehouden en gecon cludeerd tot verwerping der voorziening en veroordee ling van den requirant in de kosten. De uitspraak is op 14 Maart bepaald. Te Amsterdam is den 14 aanbesteed: het maken van een gebouw aan den Kloveniersburgwal voor model apotheek en laboratorium der gezondheidsleer minste inschrijvers waren J. T. Ereule en H. P. Schoonenbnr°', voor 27.300. De rederijkerskamer „de Ware Vrienden'', van den wedstrijd te Meehelen waar zij den eersten prijs (gouden medalje en 1000 francs) en 2 personeele prij zen (gouden medaljes) verwierf, terugkeerendeis den 14 te Haarlem opgewacht en ingeleid door de kamers „Melpomene en Thalia" en „Inspanning "Uitspanning" en door de muziekcorpsen van de schutterij en de huzaren. De 14 werd den afgetreden burgemeester van Botterdam, den heer v. Vollenhoven, door eene com missie van 30 leden, bij monde van den heer J. Jacobson, namens de burgerij een huldeblijk aangeboden, n.l. zijne toestemming verzocht om zijne bustein marmer ge houwen in het stadshuis te mogen plaatsen. Den vorigen avond was hem namens alle ambtenaren der gemeente een prachtig album aangeboden en vervol gens door Eotte's Mannenkoor eene serenade bij fakkel licht gebracht. De leden der sociëteit te Apeldoorn hebben in beginsel besloten tot bet oprichten van een gebouw, geschikt tot het geven van concerten en tooneelvoor- stellingen en tot het houden van lezingen en verga deringen. In plaatsen ten platten lande waar dit wegens den afstand der naaste postinrichting wenschelijt is zullen bij de postboden postzegels briefkaarten geze gelde omslagen en postwisself'ormulieren verkrijgbaar worden gesteld, en tegen voorloopig bewijs afgegeven kunnen worden gewone aangeteekende brieven, aange- teekende brieven met aangegeven waarde van hoogstens 000 en postwissels m.et de daarbij behoorende gelden, ter overbrenging naar het naastbijzijnde post- of hulp kantoor. Door wijlen den heer Barends, vroeger predikant te Kuilenburg, is aan de berv. diaconie f 1000 aldaar ge legateerd, onder voorwaarde, dat elk jaar op 19 October eene buitengewone bedeeling zal plaats hebben. Door de Liscompagnie te Maassluis zal op een voor 10 jaren te huren terrein, aan de Handelskade te Amsterdam, een gebouw worden gesticht tot het bewa ren van noordsch blok-ijs. He boerin die verdacht wordt van een remon toir-horloge uit het magazijn van den heer W. te 's Gra- venhage te hebben ontvreemd, terwijl zij zich alleen in den winkel bevond is in handen der justitie. Ten gevolge eener verkeerde meting van het ontworpen Ijonger-kanaalis de subsidie der gemeente Schoterland 5000 te laag berekend. Zij schijnt niet genegen om die som bij te passen. -Hugo de Vries te Amsterdam heeft voor de benoeming tot hoogleeraar aan de landbouw-academie te Berlijn bedankt. Door wijlen mevr. Vergroessen is haar geheele vermogen, ten bedrage van ƒ25000, aan de r. c. armen te Venloo vermaakt. De Koningin heeft den titel aanvaard van dona trice der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en beschermvrouw van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem. T !Iage van Oosterland, op WIeringen, deelt mede, dat bij hem hagelkorrels door de glazen zijn ge drongen en geen geweerkogel en dat het onhandige schot niet op zijne huisgenooten maar op kraaien o-e- ncht was. üs. Horstte Barchem heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Aartswoud. Het comité voor de nederlandsche inzending op de vee- en zuiveitentoonstelling te Lohden heeft uitge geven ƒ16894, tegenover eene ontvangst van ƒ16,788. Het nadeelig verschil is door de Eriesche Maatschappij van Landbouw gedekt. BÜ 2e. Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot vaststelling van het slot der rekeningen van Suri name en Curapao over 1877. Die van Suriname sluit met een tekort van 428,481,49, of 64,509,22* min- oer dan volgens de staatsbegrooting is uitgekeerd, welk bedrag tot de schatkist terugkeertdie van Curacao met een tekort van f 200,393,45, of f 83,595,77 meer dan op de staatsbegrooting voor 1877 is toegestaan maar vermits bij de wet van 26 Dec. '79 reeds f 85,289,52) tot dekking van het geraamde tekort is verleend, vloeit f 1693,75% in de schatkist terug. Te tiende opgaaf van giften, ingekomen bij de Alge meene Walersnoodcommissie beloopt 12522. Daar onder komen voor: f 2006 en 1088 mark, ingekomen bij onzen gezant te Berlijn 3000 fr. en 15 fl. ingeko men bij onze consuls te Bordeaux, Nizza en Mentone, gemeente Sloterdijk f 270 gem. Terschelling f 280 gem. Obdam 190, gem. Diemen en Watergraafsmeer f 240, gem. Westzaan f 175, gem. Wervershoof f 310, gem. Westwoud f 120, gem. Zwaag f 119 gem. Opperdoes f 46 collecte te Delfshaven 604, gem. Bheeden f 1655opbrengst loterij te Zierikzee 450commissie te Zeist derde zending 400. De collecte te Ede heeft opgebracht 515 te Franeker f 126, te Belland-Bath 525, te Bussum f 250, te Bernmel f 477, te Yarik f 120, eene soiree musicale te Charlois ongeveer f 100, eene harddraverij met paard en arreslede te Hilversum f 282. De ka- detten der Kon. Mil. Academie schonken 145. Het hoofdbestuur van den Multapatiorsbond heeft zich, ter voldoening aan eene opdracht der jong ste algemeene vergadering tot alle spoorweg-directiën van Nederland gericht met het dringend verzoek, aan bare beambten te verbieden in dienst sterken drank te gebruiken. In navolging van den Geneesk. Baad van Overijsel en Drenthe zegt het hoofdbestuur: „Het zijn niet zoozeer dronken personen welke de schuld van spoorwegongelukken dragen, dan wel de zoodanigen, die zonder ooit in den eigelijkon zin dronken te wor den, door bet gestadig gebruik van jenever ontzenuwd, suf en vergeetachtig geworden zijn. Het bestuur van bet Aardrijkskundig Genootschap heeft besloten, eene bijdrage van f 500 te verstrekken voor de beraamde meteorologische waarnemingen op een achttal stations in de Poolgewesten gedurende een ge heel jaarvolgens het op de vergadering te Bern aan genomen voorstel van Weypreeht, te verrichten met medewerking van alle beschaafde natiën. Het aandeel van Nederland in de kosten wordt geschat op 50- a 60,000. De heeren J. C. StuytCh. Zijlstra en D. H. Schmull, uitmakende het comité voor het adres aan de Koningin van Engeland, zijn den 11 over Vlissin- gen naar Londen vertrokken, ten einde persoonlijk het verzoekschrift aan te bieden. Het telt 10000 handtee- keningen uit Nederland en 1000 uit Belgie. Het co mité bestrijdt de kosten uit eigen middelen en heeft de ingekomen gelden aan de schenkers teruggezonden, met het verzoek die liever aan het Boode Kruis te doeu toekomen. De secretaris van den engelschen Vredebond, de heer W. B. Cremerheeft aanvraag gedaan om nog 1000 exemplaren der proclamatie van het transvaalsch driemanschap ter verspreiding daar waar zij ten mees ten nutte kunnen worden aangewend. In eene vergadering van het Groot-Oosten den 13 in tegenwoordigheid van prins Frederik gehouden is een adres vastgesteld aan het Groot-Oosten van En geland in het belang der Transvaal. Het te Amsterdam gevormde comité voor de Transvaal heeft besloten tot het hoofdcomité van bet Boode Kruis de vraag te richten of hetnevens hulp aan de strijdende partijen ook nog afzonderlijke hulp aan de, transvalers wil verleenen, daar, indien het laatste niet mogelijk ishet comité zich niet gerechtigd acht de ingekomen gelden aan het Boode Kruis over te dragen. Tot zondag is bij het amsterdamsche comité f 1650 ingekomen. Den heeren H. B. v. Nes en P. H. Baudetmed. doctorandi aan de universiteit te Utrechthebben zich bij het Boode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve der gewonden in de Transvaal. Desgelijks rnej. Groen, die reeds als ziekenverpleegster fungeerde in den fransch- duitschen oorlog en het ook 7 jaren m de Transvaal deed. Het hoofdbestuur der vrijmetselarij in Nederland heeft 1000 voor het Boode Kruis toegestaan, terwijl ook verschillende loges giften inzenden. Het comité van het Boode Kruis te Arnhem heeft besloten om f 1000, dat te Zaltbommel om f 250 van de nog aanwezige gelden op te zenden aan bet hoofd bestuur, nu dit in de Transvaal werkdadig zal optreden. Door het departement van het Nut te Koedijk is in eene vergadering en vervolgens in de gemeente 101, door de commissie voor het houden van godsdienstoefe ningen op Zondagavond in de Walekerk te Utrecht den 14 f 188 ingezameld en aan het Boode Kruis opgezonden. Volgens opgaaf in de Staats-Courant van den 14 was bij het hoofdcomité 9138,67 ingekomen. De departementen Hoorn en Hoogcarspel van het Nut hebben zich voor den heer P. Bruin, het de partement Anna Paulowna zich voor mr. A. Kerdijk als algemeen secretaris der Maatschappij verklaard. Te Zaandam zijn de daar geplaatste commiezen der Eijks-belastingen plotseling door anderen vervan gen. De oorzaak schijnt men te moeten zoeken in de afneming der opbrengst van den accijns op het ge slacht in 1880 n. 1. 1200 minder dan in 1879. De hoofdcommies moet ontslagen en de 3 andere commie zen moeten met verlaging in rang naar elders ver plaatst zijn. CORRESPONDENTIE. De redactie wijkt niet af van haar beginseldat ingezonden stukkenwaarvan de naam van den inzender bij de uitgevers niet bekend is, niet worden geplaatst. P. S Jr. gelieve daarom eerst zijnen naam aan de uitgevers mede te deelen. Red. Aan de Uitgevers der Alkmaarsche Courant. Een ingezonden stukje in de courant van zondag handelende over eene buitensporige berekening van sa laris door lijkbezorgerszonder dat met name aange wezen werd wie zich daaraan schuldig gemaakt hebben, brengt alle aansprekers te dezer stede in verdenking bij het publiek. Wij stellen er daarom prijs op te verkla ren, dat wij niet gewoon zijn ons salaris te bepalen en dit overlaten aan hen die onze diensten inroepen, ter- vvijl wij geene rekeningen indienen of kwitantiën aan bieden, dan alleen in geval zulks door administrateuren in boedels ter hunner verantwoording verlangd wordt. U beleefdelijk verzoekende deze regels te plaatsen, tee kenen wij ons D. DEVBIES GEBTENAAE H. GOOS- SENS H. GBANSJEAN, D. GEEBLING, C. STADEGAAEDT, G. J. KU1PEB. 's Graveniiage, 15 Eeb. Men verneemt, dat niet de Koning het paleis van wijlen den Kroonprins zal be trekken doch uat Z. M. bedoeld paleis wil koopen ten behoeve der Koningin. Berlijn 15 Eebr. Graaf Stolberg las namens den Keizfer ae troonrede ter opening van den Bijksdag voor. Over de grieksche questie wordt daarin zeer vredelie vend gesproken. Gisteren avond trad in de afdeeling Alkmaar van den Ned. protestantenbond de heer M. J. Adriani van Warmenhuizen als spreker op. Hij handelde over het Piëtisme. Voor de pauze gaf hij een geschiedkundig overzichtom de algemeene beginselenwaarvan het Piëtisme uitging te doen kennen alsmede een aan wijzing van wat daarin goeds en schoons was; na de pauze wees hij zijn hoorders op den schaduwkant waaraan het ook deze beweging uit het laatst der 17e eeuw niet ontbrak. Doch waarin bet P. ook faalde, hierin dwaalde het niet dat het godsdienst een zaak achte van het gemoed. Deze schoons rede werd door het talrijk publiek met aandacht en inspanning gevolgd. Gedurende de pauze erlangde de heer P. Bruinvis de Lange, Voorzitter der kommissie voor het vrijzinnig gereformeerd godsdienstonderwijs, het woord en bracht den heer de Vries van Oudorp den dank der kommissie voor wat hij als katecheetvoor Alkniaars hervormde jeugd was geweest. Als souvenir bood de kommissie Zwew. ter Haars werken in prachtband aan. De heer Wicherink gevoelde zich genoopt hieraan, nog een enkel woord van dank toe te voegen meer bepaald met het oog op wat ds. de Vries voor zijne kinderen is geweest. In antwoord hierop sprak ds. de Visies zijn erkente lijkheid uit, alsmede de vrees, dat men hem we! wat overschatte. Zijn handdruk mocht den leden der kom missie zeggenwat hij met ttoorden niet zeggen kon doch wat hij gevoelde. De voorzitter, ds. de Holl, bracht den heer de Vries den dank der afd. Alkmaar van den Ned. prot. bond voor wat hij voor haar was geweest. Den 15 waren van de bierbrouwerij 't Fortuin de vlaggen uitgestoken ter eere van G. Kuys, ter ge- legenk id dat deze zijne 25jarige dienst in die fabriek vierde. De Alkmaarsche Turnclub „Kracht euVluglieid" zal donderdagavond ter gelegenheid van de ontvangst der banier, een feest geven waarvoor talrijke uitnoodigin- gen zijn gedaan. De aanneming van de tegen heden uitgeschreven levering van verschillende voor de gemeeutedienst be- noodigde boomen- en beestergewassen bij bet nieuw aan te leggen plantsoen, werd uit verschillende in schrijvers gegund aan J. J. Jurrissen, boomkweeker te Naarden, voor f 385. - De heet P. Kooi Jez. heeft zijne benoeming tot president-brandmeesier aangenomen. Naar wij vernemen heeft de heer M. Cohen Stuart voor de benoeming tot majoor-commandant der d.d. schutterij bedankten beeft de oudste kapitein mr. J. P. Kraakman, zijn eervol ontslag verzocht. Door den minister van binn. zaken is tot con cierge van 's Bijks hoogere burgerschool alhier benoemd J. de Visser te Leiden. De heer J. J. Hulskamp beëedigd klerk ten kantore der hypotheken en van het kadaster, herdacht den 13 zijne 25jarige dienstverrichting aan dat kantoor. Dat hij in zliae betrekking door ijver nauwgezetheid en hulpvaardigheid de achting zijner chefs mede- ambtenaren en van belanghebbenden heeft verworven bleek uit veler belangstelling in zijne feestviering. Beeds 's morgens werd bij verrast door geschenken van de heeren landmeters de klerken van het hypotheekkan toor en van den notaris Gouwe en diens personeel en 's avonds in het gebouw der hypotheken en het kadaster genoodigdvond hij daar vereenigd den be waarder de landmeters en klerken den surnumerair bij de registratie en eene deputatie van de kantoren der notarissen Verhoeff, de Lange, Bakker Schut en v. Leeuwen waarop hij op de hartelijkste wijze werd toegesproken eerst door den heer de Grave en vervol gens namens de notarissen en hun personeel, door den heer Keysperbeiden onder aanbieding van sierlijke geschenken. Terwijl men onder het gebruik van een glas wijn nog eenigen tijd genoegelijk bijeen was, werd de jubilaris ook nog een cadeau aangeboden door den concierge van het gebouw. Nadat de heer Switzar ons een drietal opera's van duitsche componisten had doen genieten was het zonder twijfel toe te schrijven aan de nieuwsgierigheid om ook eens van nabij met italiaausche muziek kennis te maken, dat Maandag avond de Troubadour door zulk een talrijk publiek werd bijgewoond. Als men tussehen beiden eene vergelijking tracht te maken, is het hoogst

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3