No. n\ Drie en tachtigste Jaargang. 1831. ZONDAG 20 FEBRUARI. TWEEDE BLAJX tiimtentanb. Prijs der gewone Advertentiën jSnitcnUnb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. ^Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer /0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TEE ZOON. Ingekomen giften bij den Burgemeester voor den watersnood Van N. N. f 6,— van P. M. 10,— zijnde met vroeger ingekomen giftenin deze Courant vermeld, f 111,75. ENGELAND. Parnell schreef den 16 uit Parijs een brief aan het Landverbond waarbij hij verklaart dat hij zich niet naar America zou begeven omdat hij meentdat zijne tegenwoordigheid in Ierland en het Parlement nuttiger is. Een beroep op geweld wordt door hem verworpen maar de bond zal de beweging onder de werkende en landbouwende klasse in Enge land en Schotland uitbreiden. Zij zal trachten een verbond tot stand te brengen tusschen de democratie in Engeland en de volkspartij in Ierland, en de wetgevende zelfstandigheid voor Ierland zal daaraan tot grondslag strekken de voorrechten van het grondbezit in beide landen moeten verdwijnen; de arbeid moet van de drukkende lasten bevrijd worden. De geheime genoot schappen keurt hij af. Ten slotte doet hij een beroep op de pachtersom aan de beginselen van den bond getrouw te blijven en de uitbreiding te bevorderen. Den 14 vroeg lord Cadogan nog in het Hoogerhuis, of Gladstone ooit ontvangen had een door hollandsche africanen aan hem gericht stuk en zoo ja of hij er op geantwoord had. Lord Kimberley antwoordde, dat hij aan Gladstone naar dat stuk gevraagd had die echter geantwoord had, zich niet te kunnen herinneren bij al de beweging van den verkiezingsstrijd, of hij dat be doelde stuk ooit ontvangen of beantwoord had. De voorzitter van het Lagerhuis kondigde den 17 nieuwe regelen aan voor ue behandeling van spoeuver- eischende zaken. Minister Gladstone kondigde aan dat hij mocht de beraadslaging over de artikelen der iersche dwangwet niet vroeger eindigen, den 21 zou voorstellen dat zij vóór middernacht moest afgeloopen zijn. Het nieuwe reglement bepaaltdat over zulk een voorstel zonder beraadslaging gestemd moet worden en dat het aangenomen is, wanneer zich eene meerderheid van drie vierden vóór verklaart. De beraadslaging over die wet zelve vordert zeer weinig. ERANKRIJK. De nieuwe gemeenteraad van Parijs kwam den 15 voor het eerst bijeen. Bij de derde stemming werd tot Voorzitter verkozen de ultra-radicale Sigismond Lacroix de voorsteller van het ten vorigen jare verworpen communistische ontwerp omtrent de in richting van het gemeentelijk beheer met 35 tegen 34 stemmen op den meer gematigden Thulié. De Senaat zet de behandeling van het tarief der in- en uitgaande rechten voort. Den 17 nam de Kamer de wet op de drukpers aan met een amendement om voor alle drukpersovertredingen kwijtschelding te verleenen behalve voor die van zede- kwetsenden aard. Eene door den heer Haentjes voorgestelde motie, om af te keuren de handelingen van het Crédit foncier, werd verworpen. Het voorstel betreffende het Scrutin de liste wordt in overweging genomen. ITALIË. Da minister-president Cairoli verklaarde bij de voortzetting der beraadslaging over de afschaffing van den gedwongen koers der bankbilletten den 18, dat de mogendheden het in het belang van den vrede volkomen eens waren over het turksch-grieksche vraag stuk en andere zaken. Er was grond voor het ver moeden dat de vrede, eene noodzakelijke voorwaarde voor den goeden uitslag van de afschaffing van den gedwongen boers, niet verstoord zou worden. De artikelsgewijze behandeling is den 18 aangevangen. Het wetsontwerp tot instelling van een pensioenfonds voor burgerlijke en militaire ambtenaren werd goedge keurd. YEREENIGDE STATEN. De commissie uit den Senaat verleende hare goedkeuring aan het besluit waarbij verklaard wordtdat vooraf de toestemming der Yereenigde Staten noodig is voor de uitvoering van het plan tot aanleg van het Panamakanaal en voor de reglementen omtrent het gebruik van dat kanaal in oorlogs- en vredestijd. De Nederlanders te New York besloten eene groote openbare bijeenkomst te beleggen om hunne instem ming te betuigen met de transvaalsche boeren eene vereeniging van het Roode Kruis voor de Transvaal op te richten en een adres aan Engeland te zenden tegen het voortzetten van den oorlog. ZUID-AERICA. Den 16 ving de wapenstilstand met de Basoeto's aan. De president van den Oranje VPijstaat ontkent, dat hollanders uit den Yrijstaat in Natal gelegerd zijn tot het tegenhouden der engelschen. Den 12 Januari had bij afgekondigd, dat alle burgers eu ingezetenen van den Oranje-Vrijstaat zich ten strengste moesten onthou den van eenige inmenging iti de inlichten en vijan delijkheden thans in de Transvaal bestaande en dat alle ambtenaren opgedragen werd voor de naleving zorg te dragen. Generaal "Wood trok den 17 met zijne troepen over de rivier Ingago en kwam des middags te Newcastle aan. Onderweg ontmoetten zij eenige boeren, die waar schijnlijk naar den Langsnekpas terugkeerden. De ver broken telegrafische gemeenschap was hersteld en de weg vrij. Op het fort Amiel hielden de generaals Colley en Wood krijgsraad. De boeren hadden hunne stellingen op den Biggars- berg verlaten. Het groot militair assaut door land- en zeemacht, den 4 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ten be hoeve der watersnoodlijdenden gegeven, heeft, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, 4282,15, een concert der liedertafel Euterpe aldaar tot hetzelfde doel 2058,58, een concert van de sociëteit „de Nieuwe Harmonie" te Bergen op Zoom f 600 eene voorstelling der vereeni ging H. W. N. te Helder f 200, eene verb ing door het dames-comité te Ede voorloopig 400, da collecte te Haaften f 126 opgebracht. Te Arnhem zijn twee dames in hechtenis geno men die 12 centen boden voor dubbeltjes die nieuw of van zeker jaartal zijn en naar evenredigheid voor kwartjes en guldensmaar terwijl naar zulke munt stukjes in de winkels gezocht werdzich van een stuk of' watdie haar niet toekwamen meester maakten. Zondag j.l. hadden zij aldus bij een hakker 8 kwartjes en 12 dubbeltjes ontfutseld. Men vermoedtdat er meer personen in het spel zijn, die wellicht elders deze wijze van stuivertje wisselen zullen trachten toe te pas sen zoodat een waarschuwing niet overbodig is. Het dagelijksch bestuur van den Haarlemmermeer- polder heeft den 15 den heer mr. J. P. Amersfoordt ter gelegenheid van zijn 25jarig bestuur van den pol der, een feestmaal aangeboden, en daarbij een zilveren lauwerkrans met inscriptie. Te Scharwoude is den 15 een 13jarige jongeling, die zich ondanks alle waarschuwingen met schaatsen rijden wilde vermaken, door het ijs gezakt en verdronken. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 15 goedgekeurd de bestekken voor de sluis en door- laatbrug en het verleggen der Dommel buiten de Vugh- terpoort, begroot op f 106,400 en de keersluis aan den havenmond, begroot op 63,700, zijnde een der werken voor de watervrijmaking der stad. De gens. luitenant-generaal A. C. A. Schönstedt, adjudant des Konings in buitengewone dienstis den 16 te 's Gravenhage in den ouderdom van 68 jaren overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 dr. G. A. v. d. Mey Jr. benoemd tot hoogleeraar in de verloskunde aan de universiteit, in plaats van wijlen prof. Lehmann. Door het werpen van peterolie in een kachel is den 16 te Westerblokker eene boerenhofstede, be woond door 3 gezinnen, afgebrand. Alles was verzekerd. Aan het station Groede is den 16 de postcon- dueteur Soppe door eene locomotief overreden en ver pletterd. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen na. Den 16 is begonnen met de werkzaamheden voor den tramweg TilburgWaalwijk. Te Eindhoven is den 17 een zakje met wit zand gevonden, waaraan gehecht was een briefje van 2 fran- sche luchtreizigersgedateerd 15 Eebr., die met de ballon l'Aigle de 52e graad noorderbreedte gepasseerd waren en wanhoopten ooit Erankrijk terug te zien. De nieuwe dijk te Nieuwkuik is den 17 gereed gekomen zijnde 7 dagen vóór den gestelden tijd zoo dat de aannemers eene premie van 7 maal f 800 ver diend hebben. Den 17 is, onder toezicht van beambten van wa terstaat en torpedodienst te Hellevoetsluishet wrak van het in het Bokkengat gezonken schip „Amy of Whitby" opgeruimd door het doen springen van een mijn met 460 ponden buskruitdoor duikers in het wrak gelaten. Den 17 is in de Beemster, nabij de Rijp, een boerenarbeider, C. Pot genaamd, bezig zijnde met riet- scheeren, voorover in het water gevallen en verdronken. Hij was een oppassend man en laat eene weduwe met 3 jonge kinderen na. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft d.d. 17 Eebr., eenige mededeelingen van zijne hande lingen in zake den transvaalschen oorlog gegeven. Het beroept zich op de bepalingen der conventie van Ge neve en de statuten der vereeniging, wat de aanvanke lijke onthouding betreften herinnert, dat, zonder toe stemming van Engeland het verleenen van rechtstreek- sche hulp aan de alleen over engelsch gebied te berei ken transvalers onmogelijk was. Zoodra Engeland ech ter de werking der vereeniging vergund had was f 12000 aan onzen consul-generaal te Kaapstad gezon den, en thans was door dezen een nederlandsch comité aan de Kaap de Goede Hoop gevestigd om van daar uit te doen wat mogelijk en nuttig zou zijn. Het zen den eener ambulance uit Nederland wordt, wegens den verren afstand de ontoegankelijkheid van het bergach tig terrein van den strijd en de hooge kosten, ondoel matig geachtvoor uitzending van geneesheeren wor den echter maatregelen genomen. De centrale commissie van het Roode Kruis te Berlijn heeft besloten 5000 mark 3000) te zenden aan het hoofdeomité hier te lande, voor de gekwetsten in de Transvaal. Het comité te Meppel heeft f 100 aan het hoofd comité gezonden en nog f 100 toegezegd bij langeren duur van den oorlog. Door de Nutsdepartementen te Enkhuizen, Beem ster en Houtrijk en Polanen is de heer Bruyn tot al gemeen secretaris gekozendoor het dept. Hoogwoud de heer v. Gorkom door het dept. de Rijp de heer Kerdijk. De raad van justitie te Samarang heeft jr. A. de Koek, gewezen geëmployeerde van de factorij der Ned. Handelmaatschappij te Pekalongan, wegens verduistering ten eigen bate van hem toevertrouwde koopwaren, ver oordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. In de gemeente Opsterland kregen ter gelegen heid der loting voor de nationale militie 2 jongelingen een hevigen twistwaarbij de een den ander zulk een geduchten schop gaf', dat hij ter neder zeeg en binnen weinige oogenblikken den geest gaf. De nieuwe koninglijke stallen te 's Gravenhage zijn thans aan het staldepartement van Z. M. overge geven en in gebruik genomen. Zes onderwijzers te Amsterdam hebben eene op roeping uitgevaardigd aan hunne mede-onderwijzers in Nederland, om de jeugd op te wekken van hare spaar penningen iets af te zonderen voor de transvaalsche slachtoffers van den krijg, voor hen die daardoor wor den verminkt of verarmd voor weduwen en weezen en de bijdragen in te zenden bij prof. Hartmg heb bende het comité onder diens leiding zijne goedkeuring aan deze uitvaardiging gehecht. Het Purmerender Comité is te Londen met har telijkheid ontvangen door het engelsche comité, door hetwelk vorm en inhoud van het nederlandsche adres zeer geprezen werd zullende het in de engelsche bla den opgenomen en in afdrukken onder het engelsche volk verspreid worden. In antwoord op een verzoek om audiëntie bij de Koningin werd beleefd bericht, dat verzoeken betreffende openbare zaken slechts tot H. M. kunnen gebracht worden door middel van een harer ministers, terwijl aan de deputatie in overweging werd gegevenzich in dit bijzonder geval te wenden tot den nederlandschen gezant. Graaf v. Bylandt ver klaarde echter, op grond der strikte neutraliteit, welke zijne regeering in acht wenscht te nemen zijne tus- schenkomst niet te kunnen verleenen, en daarop is het adres in handen gesteld van den minister van buit. zaken lord Granville. Den 14 woonde de deputatie, daartoe verzocht, eene meeting ten gunste der Transvaal bij, bij welke gelegenheid de heer Stuyt zijnen dank betuigde voor de in Engeland bestaande medewerking. De heeren werden aan verscheidene Parlementsleden voorgestelden door leden van het Hoogerhuis in de vergaderzaal daarvan geleiden namen vervolgens deel aan een diner ten huize van den heer Yerney voorzitter van het engelsche comité. Het comité voor het ondernemen in 1883 van eene koloniale tentoonstelling te Amsterdam heeft van den gemeenteraad het kosteloos gebruik verzocht van het ongeveer 20 bunders groot terrein achter het in aanbouw zijnde Rijks-Museum, van primo Maart dezes jaars tot ultimo Maart 1884. Dit verkregen wordende, zal de onderneming zonder eenigen steun van Staats- of gemeentewege tot stand komen. Het denkbeeld eener koloniale tentoonstelling is nieuw en de verwezen lijking er van gewenscht in ons land, als een der oudste en voornaamste koloniale mogendheden. Het programma vermeldt in 5 groepen de volgende afdeelingen I. 1 Scheepvaartvervoermiddelen2 post- en telegraafwe- zen 3 marine leger4 benoodigdbeden en huisraad voor passagiersreizigers en kolonisten draagbare wa penen II. 5 zeden en gewoonten der inlandsche be volkingen 6 onderwijsstelsels van kolonisatieIII. 7 aardrijkskundebouwkundemiddelen van binnen- landsch vervoer, openbare werken, 8 woningen, inrich tingen van koloniale exploitatie9 geneeskunde en hygiene; IY. 10 landbouw, boschcultuur, 11 mijnwezen, 12 voedingsmiddelen voor vervoer geschiktV. 13 jacht en visscherij, 14 voortbrengselen en modellen. Dit alles vormt het voornaamste deelmaar nog slechts ééne i

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5