EEN EDEEMARTER. Drie en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. No. 26. 4881. WOENSDAG 2 M A A 15 T. ER Prijs der gewone Advertentiën Buitcnlunb f Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk 1, De 3 nummers 0.06. E COURANT Vran 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs COS- TER ZOON. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Januari 1881 Cornelis Kaater, Alkmaar; Mevr. S. Winter Piccardt, Amers foort H. BrandH. Burgers, P. Blik, A. Korbato, JMulder, Amsterdam G. v. d. SebaakHaarlemlis. Larêt, Hilversum; J. Bakker, HoogwoudC. Brouwer, Veenhuizen. Van de Hulpkantoren Broei op Langendijk: Trijntje van Rijn, Schagen. Hensbroek: J. Ruiter, Wogmeer. Schoorldam: W. Verkeus, Amsterdam. ffarmenhuizenJ. TuimanWed. Tuiman, Anna Paulowna. DUITSCHLAND. De Keizer ontving den 25 te 5 uren 's namiddags de buitengewone gezanten van Spanje, Erankrijk, Portugal, Denemarken, Belgie, Nederland. Roumanie en Servie, die hunne geiukwenschen kwamen aanbieden met het huwelijk van den oudsten zoon van den Kroonprins van Duitschland, prins Wilhelm met prinses Augusta Victoria van Sleeswijk Holstein. De bruid was dien dag te 3"U oren aan de station te Pots dam aangekomen en door den kroonprins en den brui degom ontvangen. Onmiddelijk begaven zij zich naar het slot Bellevue, alwaar de prinses door de keizerlijke familie ontvangen werd, na met geestdrift door de tal rijke menigte verwelkomd te zijn. Te 6 uren had een groot feestmaal plaats, waaraan de gezanten deelnamen. Na afloop daarvan werd de ballet-voorstelling in de opera bijgewoond. Des avonds kwamen nog aan de prins van Wales de hertog van Edinburg en de kroon prins van Zweden. Den 26 's namiddags had te Ber lijn de feestelijke intocht der bruid plaats onder het gejuich van honderd duizenden. Te half 3 kwam de stoet met gunstig weder onder het lossen van kanon schoten door de Brandenburgerpoort. Daar werd zij begroet door den eersten burgemeester wien zij dank betuigde voor de tot haar gerichte toespraak onder het uiten van den wenseh dat de bevolking van Berlijn haar geheel zou mede rekenen als tot haar behoorende. Te 3 uren kwam de stoet bij het koninklijk paleis. Aldaar werd de bruid door den kroonprins en overige prinsen opgewacht en naar de zwitserscbe zaal geleid waar de prinsessen haar begroetten. Van daar werd zij geleid naar de Brandenburgerzaal, alwaar de Keizer met de Keizerin en de overige vorstelijke gasten haar ontvingen. Vervolgens werd in de keurvorstenzaal het huwelijkscontract geteekend, waarna de Keizer de bruid naar hare vertrekken bracht. Des avonds was Berlijn tot in de meest afgelegen wijken schitterend verlicht. De verlichting van de straat onder de lindenvan het midden-gedeelte der stad, van den toren van het raad huis en van de openbare gedenkteekenen muntte voor namelijk uit. De pleinen werden afwisselend met ben- gaalsch vuur verlicht. Den 27 's avonds te 7 uren werd het huwelijk kerkelijk ingezegend in de kapel van het koninklijk paleis door den hofprediker Kogel. Daarna werden in de Witte Zaal de geiukwenschen ontvangen en had het gala-diner plaatswaarbij de Keizer op°de gezondheid der jong gehuwden dronk. ENGELAND. Door de regeering werden den 25 in het Lagerhuis op verschillende vragen de volgende antwoorden gegeven. Er was niets bekend van eene aan Rusland gegeven belofte om niet te Kandahar te blijven, De onderhandelingen met de Basoeto's wa ren zonder uitkomst gebleven. Griekenland had niet zijne geheele reservemaar slechts zekere klassen on der de wapenen geroepen. Eene algemeene oproeping lag wel in het plan, maar wegens de afkeuring daar over door de mogendheden uitgesproken had de re geering zich tot eene gedeeltelijke bepaald onder ver klaring dat die maatregel volstrekt geene bedreiging bedoelde. De engelsche regeering had bovendien den raad gegeven geen enkelen stap te doen welke op gevat zou kunnen worden als eene poging om de han den te binden aan de te Konstantinopel vergaderde gezanten. De mogendheden waren overeengekomen zoowel Turkije als Griekenland aan te sporen ,°zich van elke daad van vijandschap te onthouden gedurende de onderhandelingen. Van het uitvaardigen eener onzij digheids verklaring kon eerst sprake zijnzoodra de oorlogstoestand feitelijk bestond. Vervolgens herhaalde minister Hartington dat hij hoopte dat Gladstone den 28 weder tegenwoordig zou kunnen zijn hoewel hij tot zijn leedwezen d'i niet met zekerheid kon zeggen. Minister Eorster verl. larde tot den 1 de indiening te verdagen van het wetsontwerp betrefiende het dragen van wapenen in Ierland, opdat den 28 de begrooting van oorlog ingediend zou kunnen worden. Tegen die verdaging kwamen verscheidene conservatieve leden opdaarin ziende schending van het votum van het Huis op 25 Januari. De voor zitter amtwoorddedat hij niemand kon dwingen tot het indienen van een wetsvoorstel. De derde lezing der ïersche dwangwet werd ve-^olg.ys hormat. Minis ter Eorster verdedigde haarhet werd tijd dat aan het schrikbewind in Ierland paal en perk werd gesteld. Hij hoopte, dat het Huis, zich sterk genoeg toonende tot herstelling der orde in Ierlandook de maatrege len zou goedkeuren welke noodig werden geacht om het iersche volk tevredenheid en welvaart te verschaf fen, waardoor deze dwangwet van zelf onnoodig zou worden. Na verwerping met 321 tegen 51 stemmen van een voorstel van het iersche lid Maccarthyom het wetsontwerp niet aan te nemen werd de wet ten slotte bij derde lezing aangenomen met 303 tegen 46 stemmen. De voorzitter vroeg toen, of het huis °de wet als aangenomen beschouwdewelke vraag door de iersche leden ontkennend werd beantwoord. De voorzitter meendedat het Huis de beraadslagin gen toch wenschte te sluiten. Minister Hartington stelde die sluiting bepaald voor, welk voorstel aange nomen werd met 282 tegen 31 stemmen, waarna de wet bij eindstemming werd goedgekeurd met 281 tegen 36 stemmen. Bij het Lagerhuis is eene suppletoire begrooting van marine ingekomen voor kosten wegens den transvaal- schen oorlogin eindcijfer bedragende 1,044,000 verdeeld in .- troepenvervoer f 396000, vracht van be- noodigae artikelen 36000, huur enz. van schepen voor het vervoer f 606000 en vervoer van officieren ƒ6000. Minister Kimberley deelde den voorzitter van het Hollandsche Transvaal-comité mede, dat het verzoek schrift ten gunste van het herstel der onafhankelijk heid van de Transvaal door het ministerie in gezette overweging wordt genomen. In Oost-Cumberland werd'tot lid van het parlement gekozen de liberale candidaat Howard met 3071 stem men tegen 3041 op zijnen tegenstander. FRANKRIJK. De begrooting voor onderwijs bedroeg in 1870 omstreeks 19,000,000, in 1876 f 21,000,000, in 1881 f 39.500,000 terwijl thans voor 1882 wordt aangevraagd bijna 43,000,000. Het Journal des Dé- bats met genoegen wijzende op dezen vooruitgang acht het voor 1882 aangevraagde bedrag nog bizonder klein in vergelijking van hetgeen in de Vereenigde Staten voor openbaar onderwijs wordt besteed, name lijk jaarlijks f 220.000,000. De Senaat zet de behandeling van het tarief der in- en uitvoerrechten nog steeds voort. Voorstellen om hoogere rechten te heffen van tarwe en meelsoorten werden verworpen daarentegen werd in weerwil van het verzet der regeering een recht aangenomen op rogge, haver en turksch koren. Den 3 komt het artikel tabak in behandeling. Het wetsvoorstel Bardoux tot invoe ring van departements gewijze verkiezing van afgevaar digden schijnt niet veel kans te hebben, om aangenomen te worden. an de 11 leden der commissie van onder zoek zijn slechts 3 voorstanders. Te Saint-Denis werd den 27 tot lid der Kamer ge kozen de heer Rogues geamnestieerde met 3530 stem men tegen 3288 op den republikein Deschamel. GRIEKENLAND. Den 25 ondervroeg de afge vaardigde Messinizi in de Kamer de regeering over het lijden der grieksche christenen in Epirus en°Thes- salië en over den stand der onderhandelingen te Kon stantinopel. Minister Koumoundouros antwoordde, dat de regeering evenals hijslechts ééne beslissing kende en wel die van de berlijnsche conferentie. Zij handhaafde hare meeningdat in het grieksche vraag stuk reeds uitspraak was gedaan en dat er geen en kele reden bestond om daarin verandering te brengen. Den 26 brachten alle gezanten der groote mogend heden een bezoek aan den minister-president. Zij deel den hem mede, dat de Porte zich hangende de onder handelingen van eiken vijandelijken aanval op Grieken land zou onthouden en drongen bij de grieksche reo-ee- nng op dezelfde houding aan. De minister antwoord- (Naar het Hoogduitsch.) Snel vlogen de volgende jaren voorbij in den geest van den eenzamen man in het huis bij de Apostelkerk te Oostburg al waren ze voor den jeugdigen Erich von Martens ook nog zoo aangenaam voorbij gegaaan. TV aar hij kwam, ontving men hem met open armen, want overal genoot hij de reputatie van een wellevend, talentvol jongeling van goede familie en van vermogen, den naam van iemand die hoogst aangenaam was in gezelschap en onvermoeid en vlijtig in den arbeid. Dat alles was voorbij Menig lief meisjeskopje vertoonde zich aan v. Martens' geest, menig liefelijk paar oogen, menige lachende mond met kersroode lippen. Ook dat was voorbij! Hij had met die meisjes gespeeld, met hen geschertst en gekoosd, had de roode lippen gekust en om de tranen gelacheD, die schoone oogen om hem weenden als hij ze ter wille van een paar andere ver liet. t Was voor hem slechts een tijdverdrijf geweest - zijn hart was er koud bij gebleven. Wat bekommerde hij er zich omof zijn lichtzinng spel meer dan één levensgeluk verwoestte en zoo menig meisjeshart brak Ook het tweede examen legde Erich met glans af. Toen hij daarna evenwel den stand van zijn vermogen naging bevond hij dat zijn kapitaal belangrijk kleiner was geworden. Hij verwonderde er zich niet over want hij wist zelf het best, waar zijn geld gebleven was. NV el was het iets sneller gegaan dan hij zich eer- tijds had voorgesteld en bij berekende datindien hij voortleefde zooals hij tot heden had geleefd, het kleine verschot in een jaar zou ten einde zijn en toch was J -V nog geen het minste uitzicht op eene behoorlijke bezoldiging, Toen nam v. Martens een kordaat besluit, 't Was in den tijd, dat overal in Duitschland, tenge volge eener bijna epidemische zwendelznehtnieuwe ondernemingen en maatschappijen als uit den grond verrezen. Jonge, kundige rechtsgeleerden waren daarbij zeer gezocht en werden overvloedig betaald. Deze ge legenheid om vooruit te komen in de wereld, besloot v. Martens niet te laten voorbijgaan. Hij verliet den staatsdienst en vond eene betrekking als rechtsgeleerde raadsman bij eene maatschappij in Maintz waarin hij zelf met de rest van zijn vermogen deel nam. Eenigen tijd daarna werd hij met de betrekking bekleed van direkteur van eene dergelijke maatschappij in Wiesba den en verheugde zich daaralle kleinere inkomsten mede gerekend, in een inkomen, dat bijna gelijk stond met dat van zijnen voormaligen chef, den minister van justitie. Hij wist echter een dergelijk inkomen uitste kend te gebruiken. Eene fraaie woningeen nette equipage een paar prachtige rijpaardende jacht en het spelkortom het geheele leven in deze weelderige omgeving, zooals zich dat in Wiesbaden openbaart, verslond volkomen v. Martens' inkomen jahet was zelfs niet geheel toereikend en gewaagde beursspecu laties en eigenaardige vingervaardigheden die in de gewone spreektaal met den naam van „vervalsching der balans" worden aangeduid, moesten meermalen te°baat worden genomen om de benoodigde sommen te verschaffen. Doch het geluk van den zwendelaar is slechts van korten duur. De crisis bleef niet uit en daarin ging ook de maatschappij te grondewaarvan v. Martens direkteur was. Hij had in de jaren van overvloed na tuurlijk niets overgespaard voor minder voordeelige tijden, die mochten komen, in tegendeel, hij was genoodzaakt een zoo groot mogelijk gebruik te maken van het goed vertrouwen dat hij genoot. Krediet had hij genoeg maar om dat te behouden, was hij verplicht zijne weel derige levenswijze te blijven voortzetten. Waar zou hij echter na het gebeurde de middelen daartoe vinden Tusschen den beursspeculant en den speler is de af stand niet bizonder groot. Tot dusver had hij het spel slechts als tijdverdrijf beschouwd maar thans werd hij speler van beroep. En daar het geluk hem niet altijd gunstig was, ging bij weldra nog een schrede verder en werd valsck speler. Hoe zwak en wankelbaar thans de grondvesten wa ren waarop zijn uiterlijk zoo schitterend bestaan rustte, wist stellig niemand beter dan v. Martens zelf. Het ontbrak hem niet aan treffende waarschuwingen bij zijn gevaarlijk bedrijf. Een jong officierals invalide ge pensioneerd, een landgenoot van Erich en in de verte met hem verwantvan goede familie en zeer aanzien lijk vermogen, maakte in dezen tijd met v. Martens kennis. Ofschoon de jeugdige man na een lijden van verscheidene jaren pas langzaam begon te herstellen van zijne zware wonden, door hem in den veldslag van Mars-ïa-Tour opgedaan en juist daarom alleen het zachte klimaat van Wiesbaden voor zijne herstelling had uitgekozen, maakt v. Martens er zich geene gewetens zaak vanhem zoo ver mogelijk mede te slepen in het lichtzinnig leven der jeunesse dorée van de schoone badplaats. Eindelijk trachtte hij hem te doen deelne men aan de verstrooiingen der speelbank en dit gelukte maar al te wel. Weldra bracht de jonge Hanoveraan het grootste deel van den nacht aan de speeltafel door en zeer belangrijke sommen verdwenen uit zijne han den in die van v. Martens. Dat wekte het wantrouwen van den officier op hij sloeg v. Martens' handelingen aandachtig gade en meende op zekeren avond eene verdachte beweging bij hem op te merken. Dit leidde tot eene heftige woordenwisseling en uit den aard der zaak den daaraan volgenden dag tot een tweegevecht, v. Martens' tegenstander deed het eerste schot, maar de jonge mandie tengevolge zijner verwonding in verscheidene jaren geen pistool in de hand had gehad, schoot mis. Koelbloedig hief toen v. Martens zijn wapen op en drukte het los, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. In 't volgend oogenblik stortte zijn te genstander, in het hart getroffen, ter aarde. Het

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 1