33itinenlanb- STA ATS-LOTERIJ. 5e Klasse. 28 Febr., le lijst. No. 12204 f 15000, No. 3645, 16631, 16860, 20347 ƒ1000, No. 798, 18981, 20497 /400, No. 699, 3329, 5768, 8602, 9008, 19422, 20354 200, No. 3088, 3296 3549, 7977,10787, 11070, 11617, 15197, 15924, 16856, 17391, 18140 100. Dinsdag, 1 Haart, 3e lijst. No. 8259 1500 No. 20793 1000, No. 2079, 5149, 7341 f 400, No. 6968 ƒ200, No. 1324, 4294, 7145, 9701, 10683, 13938, 14373, 14733, 15469, 16272 18216 19088 19169 100. STeUgtrafiscïtc östricfatun.. dedat Griekenland zich naar den wensch der mo gendheden zou gedragen, zoolang die onderhandelingen duurden. Hij hoopte, dat Europa spoedig een besluit zou nemen omtrent de wijze, waarop aan de besluiten der berlijnsche conferentie uitvoering zou worden ge geven. ZUID-AMERICA. De vredesonderhandelingen tus- schen Chili en Peru hebben nog niet tot eene ge- wenschte uitkomst geleid. Peru hoewel geheel over wonnen schijnt de voorwaarden van Chili te zwaar te achten en heeft daarom de tusschenkomst van Enge land Erankrijk en Italië ingeroepen. Of dit veel hel pen zalmoet de tijd leeren. ZOTD-AFRICA. De Volksraad van den Oranje- Vrijstaat nam den 25 met 22 tegen 15 stemmen een besluitwaarbij betreurd wordt de handelwijze der kaapsche regeeringdiezonder voorafgaande waar schuwing en zonder voldoende redenen, den uitvoer van krijgsvoorraad aan de bewoners van den Oranje-Vrij staat verbood. Deze daad werd in strijd geacht met den geest der overeenkomst met Engeland en daarom werd de president uitgenoodigdaan de engelsche re geering eene herhaling van eene dergelijke handelwijze te voorkomen. Een den 26 te Newcastle verspreid geruchtdat Wakkerstroom door de boeren genomèn, maar door de engelsehen hernomen waswerd niet bevestigd. Een inboorlingdoor de boeren gevangen gehoudenhad medegedeeld dat 7000 boeren de Langsnekpas bezet hielden en voorzien waren van 2 oude kanonnen. Het berichtdat de engelschen aanzienlijke versterkingen ontvangen hadden zou de boeren uit Utrecht hebben doen besluiten huiswaarts te keeren doch zij zouden hierin verhinderd zijn door die uit Zoutpansbèrg. Den 26 te middernacht deed generaal Colley met 6 com- pagniën een uitval uit Moun-prospect en maakte zich meester van den Spitskop een heuvel aan de linker zijde van de Langsnekpas. Bij het aanbreken van den dag vielen de boeren de engelschen hier aan en sloe gen hen terug. Vier malen werd die heuvel door hen bestormd en zij waren op het punt van den strijd op te geven toen de engelschen door gebrek aan munitie terug moesten trekken. Daarop ontstond eene ver schrikkelijke slachting. De engelschen deden ten slotte een wanhopenden aanval met de bajonet, doch het hielp niet de Boeren schoten ze neer. Het 60e re giment kon zich door den vijand heenslaan naar het kamp der Hooglanders. Van het 58e regiment bleven slechts 7 man over. De artillerie dekte den terugtocht zoo goed mogelijk en er werden geene kanonnen ver loren. Het engelsche kamp werd versterkt. Generaal Colley en de voornaamste officieren sneuvelden, STATEN-GENERAAL. In overeenstemming met de meening der Alge- meene Rekenkamer, dat, bij gemis eener stellige bepa ling do afgifte van het saldo der rekening van het fonds tot het geven van voorschotten aan planters voor de kosten van aanvoer van vrije arbeiders in Suriname alleen krachtens eene nadere wet zal kunnen plaats hebben is aan de 2e Kamer een wetsontwerp aange boden tot toewijzing van bedoeld voordeelig slot over 1879 ten bedrage van 9199,67% ten bate van het immigratiefonds der kolonie. De le Kamer heeft den 28 hare werkzaamheden hervat. De voorzitter wijdde eene korte toespraak aan het afsterven van den heer Dullert. De heer Schim- melpenninck v. d. Oye bekwam verlof, op 1 Maart tot den minister van buit. zaken de vraag te richten: brekend oog van den verslagene rust e een poos, als met eene vreeselijke aanklacht op Erichmaar deze wendde zich met een onverschillig schouderophalen van zijn ziektogend slachtoffer af. De natuur van den edel- martervan het roofdierwas in hem volkomen ontwikkeld. Niettegenstaande dit duel, scheen het meerendeel der Wiesbadener badgasten van oordeel te zijn dat zelfs met het bloed van den officier de verdenking, die deze had durven uitspreken nog niet was te niet gedaan. Wel is waar waagde niemand het die te uiten maar v. Martens merkte het toch zeer goed uit het gedrag zijner bekenden. Ook over zijne finan- tieele aangelegenheden verspreidden zich ongunstige geruchtenzijne talrijke sehuideischers drongen op be taling aanen slechts op zeer harde en nadeelige voor waarden mocht hij er in slageneen kort uitstel te verkrijgen. Zijne voornaamste bron van inkomsten, het valsche spel, hield natuurlijk op te vloeien. Daar hij wist dat iedereen hem met wantrouwende blikken gadesloeg, kon hij er voorloopig niet aan denkenzijne listige kunstgrepen daarbij aan te wenden maar moest zich tevreden stellen met datgenewat Fortuna hem van tijd tot tijd in den schoot wierp. Dat was echter niet bizonder veelwant v. Martens behoorde niet tot de gelukkige spelers. Erich met zijn helder verstand en scherp doorzicht zag volkomen in hoe onhoudbaar zijn toestand allengs werd. Drie wegen lagen voor hem open. Hij zou zich met zijne sehuideischers kunnen verzoenen door hen namelijk alles achter te laten wat hij bezat. Ze zouden daarmede tevreden moeten zijnhoe gering ook de procenten zouden zijn, die hun ten deel zouden vallen; dan kon hij zich in een kleine, afgelegen, hanoverscbe stad als advokaat vestigen en daar van voren af aan begin nen. Deze uitkomst was zoo weinig uitlokkend voor den verwenden man der wereld dat hij er zelfs niet verder aan dacht. Maar wat dan Zich een kogel door het hoofd schieten, dat was de tweede weg, maar die bleef hem nog altijd open. En de derde Een rijk huwelijk Dat was het gemakkelijkst en voorspelde het meeste succesv. Martens besloot dan ook spoedig op deze wijze zijn geluk te beproeven. Wordt vervolgd.) „Heeft de oorlogstoestand in de Transvaal de regeering aanleiding gegeven om te trachten tot herstel van den vrede mede te werkenof bestaat daartoe het voor nemen F" Aan den Nieuwen Neuzenpolder, langs den Brak man, heeft den 21 weder eene oeverafschuiving plaats gehad, waarbij op nieuw nagenoeg 1600 vierkante ellen grond in de diepte zijn verdwenen. De fancy-fairden 22 te 's Gravenhage door leden van „het Nederlandsch Tooneel" ten voordeele der watersnoodlijdenden gegeven, heeft ongeveer 1300 opgebracht. 2 Voorstellingen door „Door oefening vol maakter" te Hilversum verschaften 274 een orgel concert te Uitgeest ruim 100. De veertiende opgaaf der Algemeene Commis sie loopt over 23,242 waaronder gemeente Assen delft 254, gem. Wijde Wormer, Jisp en Wor- mer 370, gem. Castricum 169, gem. Edam 535, (waarvan in de stad 352, te Volendam 160 en in een deel der Purmer 23), gem. Hèer- hugowaard 216, gem. Oosterbeek en Renkum 641, gem. Ridderkerk 613, gem. Zwijndrecht 211, gem. Ouddorp 315 gem. Slochteren 276 commissie te Deventer collecte 2875, commissie te Schiedam col lecte 1961, concert der schutterij-muziek aldaar 160, ingekomen bij den burgemeester van Amersfoort/413, soiree door eenige heeren en dames aldaar 415, too- neelvoorstelling typografische vereeniging „Genoegen" te 's Gravenhage f 203concert der Kon. Nat. Zang school voor handwerkslieden aldaar 1023, voorstelling van eenige dilettanten te Nieuwediep 230 concert sociëteit „de Nieuwe Harmonie" te Bergen op Zoom 577 ingezameld op eene bijeenkomst der Kon. Let- terk. Vereeniging „Hooger zij ons doel" te Amsterdam 650, ingekomen bij onzen gezant te Berlijn 706 mark, comité te Wiesbaden 4095ingezameld door onze consuls te Bordeaux en Marseille en eenige particu lieren te Parijs 2560 franc, ingekomen bij onzen ge zant te Petersburg 1755, waaronder 500 roebels van de ned. herv. gemeente aldaar. Te Monnickendam hebben de ingezetenen den 24 gevlagd toen de heer T. v. d. Zee gepens. kapitein van het o. i. legerzijn ambt als burgemeester aan vaardde. De gemeenteraad van Grave beeft den 24 beslo ten, om de vestinggronden van bet Rijk over te nemen voor 22000, tot het oprichten van eene wekelijksche botermarkt op vrijdag. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 25 een adres vastgesteld, waarin zij zich verklaart tegen de voordracht der regeering om de Keulsche Vaart te verbeteren, als middel om het Noordzeekanaal op voor den handel geschikte wijze met den Rijn te verbindenen ernstig aandringt op een voorstel tot aanleg van een nieuwen ruimen en korten waterweg tusschen Amsterdam en de Bovenwaal. Den 25 zijn te Zandvoortop de terreinen der heeren Eltzbacher te Amsterdam, door de dames Rosa en Hedwig Eltzbacher met de gebruikelijke plechtig heden de eerste steenen gelegd voor het daghótel en de passagebeiden te bouwen naar de ontwerpen van den heer v. Wijk te Rotterdam. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 25 de ontwerp-overeenkomst met het Rijk tot overneming der nog onverkochte vestinggronden goedgekeurd. Den 26 is op den Rijnspoorweg een van Utrecht naar Gouda bestemde sneltreinte Woerden doorrij dende aan het station aldaar door verkeerden wissel stand op een dood spoor geloopen en na een wagen met pannen verbrijzeld te hebben, tegen het gebouw, zoo dat de wachtkamer le. en 2e. kl. vernield werd. De loco motief en tender zijn in het zand vastgeloopen en de eerste goederenwagen is tot splinters geslagen boven op een le en 2e klassewagen die mede verbrijzeld is. Van den stoker is een been gebroken en eene dame heeft eene lichte kneuzing bekomen. De rederijkerskamer „van Halmael" te Leeuwarden heeft haar 25jarig bestaan gevierd. Den 26 werd door de leden opgevoerd ,,'t St. Jansschot", naar Sardou, den 27 „In het slot van den dwerg", door P. F., lid der kamer, 's Middags om 1 uur had de heer Troelstra lid der Prov. Staten een van de opzichters der kamer eene feestrede gehouden en het feest werd 's avonds be sloten met een bal, kermis en harddraverij (nabootsing). In den nacht van 2627 is een vrij belangrijke diefstal van geld gepleegd in het sigarenmagazijn der firma Weinthal Cie. te Rotterdam. Een keldergat aan de straatzijde heeft den dieven door den kelder den weg naar den winkel doen vinden zonder dat zij braak of geweld behoefden te plegen. In den nacht van 2728 Febr. is te Krommenie de broodbakkerij van G. Werker afgebrand. Niette genstaande den vrij hevigen wind mocht het aan den ijver van de brandweer gelukken de belendende van bout gebouwde perceelen te behouden. De rechtbank to Utrecht heeft den 28 den jonge ling v. S. J., die op!8 Dec. jl. zijn medescholier van de hoo- gere burgerschool bij ongeluk had doodgeschoten ver oordeeld tot 3 weken celstraf en de kosten en zulks in aanmerking nemende zijnen jeugdigen leeftijd en gunstige antecedenten. De eisch was 3 maanden cel straf en 25 boete. Den 28 heeft te Arnhem de begrafenis van den heer Dullert plaats gehad. Eene onafzienbare reeks van rijtuigen stond geschaard nabij het sterfhuis, alwaar vele autoriteiten en vrienden zich hadden vereenigd ofschoon niemand speciaal was uitgenoodigd. De naaste buren van den overledene geleidden den stoetnaast de dragers gaande; in het eerste rijtuig zat kapt. Bei- jerman, als vertegenwoordiger van den prins v. Oranje, in de volgende eenige famielieleden de executeur- testamentair mr. Henny de ministers v. Lijnden, Six en Moddermande leden van den raad van toezicht der orde van advocaten's Konings commissaris van GelderlandGedep. Statenhet dagelijksch bestuur van Arnhem en schier alle leden der 2e Kamer. Op de begraafplaats werden redenen uitgesproken door den heer Henny, den minister v. Lijnden namens de regee ring den heer Cremers, lid van het bureau der Kamer» den burgemeester van Arnhem namens de ingezetenen, en den deken van de orde van advokaten mr. Everts namens de balie. De architecten en ingenieurs A, Dumont, O. Cham- bon en M. Raffalovich, te Brussel, die het plan hebben om te Amsterdam een nieuwen schouwburg, een „Thea tre Indien", te bouwen hebben afgezien van het ter rein aan de Leidschepoortten einde de geschiktheid van andere, hun aangeboden terreinen te onderzoeken Sedert de vorige opgaaf is bij het hoofdcomitó van het Roode Kruis ingekomen 11,110,52, waaron der 5000 mark van het centraal-comité in Duitschland. Door het hoofdcomité is een vijfde geneeskundige, de heer 0. P. Burger, arts te Rotterdam, aan de ex peditie naar Zuid-Afriea toegevoegd. - Het comité van het Roode Kruis te Hattem heeft 80 aan het hoofdbestuur overgemaakt. Ten behoeve der gewonden in de Transvaal is bij het comité te Leewarden reeds bijna 700 ingekomen; ter gelegenheid der inwijding van een stoomgemaal te Stolwijk is 50 bijeengebracht, te Ameide is 113, te Edam 812 ingezameld. Ten voordeele der Transvaal is den 27 door de 3 amsterdamsche scherpsehuttersvereenigingen Claudius Civilis Gilde Eendracht en Neêrlandsch Burgerwacht een wedstrijd geopend waartoe ook leden van scherp sehuttersvereenigingen uit Rotterdam, Leiden, Utrecht, Gouda Zaandam Bloemendaal en Hilversum en vele niet tot vereenigingen behoorende scherpschutters wa ren opgekomen. Door vereenigingen en particulieren waren 75 prijzen ingezonden. De wedstrijd wordt a.s. zondag en zoo mogelijk nog volgende zondagen voort gezet. Het bestuur en vele scherpschutters vereenigden zich te 7 uren bij Krasnapolsky aan een middagmaal. Ruim 1100 ingezetenen van Amsterdam hebben een adres aan den gemeenteraad gericht in het belang der voorgenomen koloniale tentoonstelling. De Nutsdepartementen llpendam Beverwijk, Mon nickendam Terschelling hebben den heer Kerdijk de departementen Edam en Twisk den heer Bruyn het departement Bergen heeft den heer v. Gorkom als al gemeen secretaris verkozen. Te Utrecht is door ongeveer 20 personen, onder de leiding van ds. Lindeboom van Zaandam eene bij eenkomst gehouden ter vorming van een centraal comité voor de leiding der verkiezingen in Juni a. s. in anti revolutionairen zin. De samenkomst heeft nog niet tot bedoelde uitkomst geleid. De uitgestrektheid vruchtbaar land welke door de doorbraak te Nieuwkuik verzand is bedraagt 120 bunders. De leverancier van grauwe en groene erwten aan het leger, H. L. v. Baarle, te Breda, die aan een offi cier van administratietevens lid der keuringscommis sie te 's Gravenhage eene som gelds gezonden had is door den minister van oorlogdoor den officier van het gebeurde onderrichtvan verdere leveringen ten behoeve der soldaten-menages uitgesloten. Te Hoorn zal het aantal raadsleden met 2 ver meerderd moeten wordendewijl bij de algemeene volkstelling gebleken isdat de gemeente meer dan 10000 inwoners heeft. Ds. G. H. Dornseiffente Terhorne heeft be dankt voor het beroep der doopsgez. gemeente te Krom menie. Ds. A. H. Claassen te Egmond a. d. Hoef, is beroepen te Hensbroek. Op den dag der loting waren te Kuilenburg van 9 tot 4 uren de tapperijen en drankwinkels gesloten. Bij policie-verordening was eene straf van 10 tegen de overtreders bedreigd. Bij de loting voor de nationale militie te Sittard bleek het tegen den afloop dat er voor de 45 lote- lingen niet meer dan 44 briefjes in de bus aanwezig waren geweest. Voor eene talrijke schare, te groot bijna voor het kerkgebouw, nam ds. de Vries zondag namiddag met een eenvoudig maar hartelijk woord naar Ruth 2 8b afscheid van zijne gemeente. Na het eindigen der gods dienstoefening werd hem staande door de schaie eene zegebede toegezongen, doqr een der gemeenteleden, op eene bekende zangwijze vervaardigd. In de op Woensdag 16 Maart a.s. in het lokaal van mejuffrouw wed. A. Knikker te Schagen te houden voorjaarsvergadering der leden van de „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier" zullen o. a. behandeld worden de volgende punten van beschrijving Benoeming van 3 leden van het bestuur in plaats van de H. H. mr. W. K. Baron van Dedem te Hoorn, N. Loder, te Winkel, en T. Groot Jbz. te Midwoud, die 31 December a.s. moeten aftreden en niet herkiesbaar zijn voorstel van de af- deeling Waard en Groet der Holl. Maatschappij van Landbouw tot het uitloven van prijzen voor de beste melkgevende koeienverslag omtrent den stand van zaken betreffende de voortzetting der proef in zake zuivelbereiding in 1881vaststelling van de begrooting, dienstjaar 1881. Lokden, 1 Maart. De Generaal Roberts is benoemd tot Gouverneur van Natal en opperbevelhebber in de Transvaal ter vervanging van den gesneuvelden generaal

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2