No. 1268, 5398, 8037, 20332 f 1000, No. 5136, 112S5 4C0No. 1)763S595734, 14713, 17537 200 No. 74648629 9841, 12413, 1528315902, 16028 f 100. DonderdagA Klaart, le Ijjst. No. 846, 15791 1000, 1864, 4111, 630L 400, No. 521, 5024, 16222 200, 1603, 18392 100. telegrafische Berichten. m het grootste gedeelte daarvan is nog niet onderzocht. Men moet trouwens erkennen dat dit ook niet moge lijk is, zoolang de controleurs zoo met schrijfwerk over laden zijn als nu. De israëlietische gemeente te Groningen, die zich 30 jaren geledennaar aanleiding van de invoering van koorgezang splitste in 2 gemeenten is den 23 hereenigd. Bij kon. besluit van 24 Febr. is bepaald dat de Koning kan benoemen 36 ingenieurs van den wa terstaat verdeeld in 3 klassen dat de bezoldigingen bedragen hoofdinspecteur 6500 inspecteur 5500 hoofdingenieur le. kl. f 5000, idem 2e. kl. f 4500, ingenieur le. kl. f 3600, idem 2e. kl. 2800, idem 3e. kl. 2000 aspirant-ingenieur f 1200 en dat de verhooging van bezoldiging der thans in dienst zijnde titularissen met ingang van 1 Jan. 1881 door den Ko ning kan worden toegekend. Door de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" werd den 27 aan Victor Hugo ter gelegenheid van zijnen 79en verjaardag, een prachtige krans gezonden, bestaande uit lauwer-, eike- en klimopbladen, doorvloch ten met viooltjes, theerozen en vergeet-mij-nietjes, vast- gestrikt met zware zijden linten in de nationale kleu ren waarop inscriptie met gouden letters. Zondag avond keerde een echtpaar uit Ooststel lingwerf van Makkinga huiswaarts, de vrouw haar zui geling van nog geen 3 maanden, goed toegestopt tegen de koude, dragende, of liever te goed, d. w. z. ver keerd, want te huis komende was het kind door gebrek aan lucht reeds gestikt. Te S. Maarten werd den 28 het 25jarig jubilé van den heer P. Peetoom als hoofdonderwijzer aldaar gevierd. Overheidingezetenen en leerlingen toonden hunne belangstellingo. a. door de aanbieding van eene fraaie pendule en een barometer. Het schoollocaal was versierd de woningen waren gevlagd. Het concert, den 28 Febr. in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" te Haarlem gegeven voor het doeldat de hoogleeraar Harting tracht te bereiken heeftg ruim f 2000 opgebrachtwaarvan aan entrees ruim 1200 en in 2 kioskenwaarin Transvaal-al bums de heer Tjeenk Willink bad er 400 ten ge schenke gezonden transvaalsche liederen strikjes met de transvaalsche kleuren en allerlei andere kleinig heden door 6 dames werden verkochtongeveer f 850. De mannen-zangvereeniging „Crescendo", de heeren Appy Gijsberti Hodenpijl (van Delft), Schmölling, Steenman en een paar dilettant-violisten werkten mede tot het concert, dat besloten werd door het zingen van het transvaalsche volkslied van Cath. F. v. liees, waarbij de 2 voorste rijen van het koor het costuum der trans vaalsche boeren droegen. Bij het comité voor de Transvaal te Amsterdam is van de zangvereeniging te Broek in AVaterland ont vangen 77,50. Het Transvaal-ambulanee-eomité te Botterdam wenscht zich te ontbinden en de voortzetting zijnet taak aan het Boode Kruis over te laten. \Te!en die het gelden verstrekt hebben in de meening, dat die uitsluitend den transvalers ten goede zouden komen keuren deze handelwijze afwaarom pogingen zullen aangewend worden om gelden te verzamelen en te zen den aan een vertrouwd adres in Natalzoodat zij wer kelijk ten bate onzer stamgenooten gebruikt kunnen worden. De heer de Beaufortlid der 2e Kamer beeft in het Maart-nummer van „de Gids" een opstel ge schreven over den oorlog in de Transvaalnaar aan leiding van het zeer partijdig artikel van den vroegeren gouverneur der Kaapkoloniesir Bartle Frere, in „the Nineteenth Century". Het verschijnt mede in het Maart nummer van dat engelsche tijdschrift. Het Handelsblad heeft het denkbeeld geopperd dat Engelandin ruil voor Borneo en nederlandsch Nieuw-Guinea de zuid-africaansche koloniën aan Ne derland zou afstaan hetwelk dan aan al die koloniën, voor zooverre daarvoor vatbaar, onmiddelijk onafhanke lijkheid zou verleenen. De eerste dag van den schiedwedstrijd te Am sterdam, ten bate der gewonden en zieken in de Trans vaal heeft f 210 opgebracht. In den nacht van 28 Febr.1 Maart hebben te Haarlem 2 brigadiers en 1 huzaar van het le. regi ment, op verschillende plaatsen, eenige burgers, zonder de minste aanleiding, met hunne sabels belangrijke verwondingen toegebrachtzcodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dinsdag nacht is in de Heerhugowaard het huis aan den Hondenweg bewoond door P. B., geheel af gebrand. Van den inboedel werd het grootste gedeelte gered. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 1 Maart 32000, uit de geldleening te vinden, toege staan tot inrichting van het gemeente-museum tot mu ziekschool. Den 2 is te 's Gravenhage aanbesteeda. het maken van den onderbouw eener groote draaischijf op het westelijk gedeelte van het centraal personenstation te Amsterdam en b. de uitvoering van het graaf- en baggerwerk °P het bovendeel der Nieuwe Merwede minste inschrijvers waren voor a. B. v. d. AVeerden te Amsterdam a 13,430voor b. A. G. Huyskes te Hedel voor 166,666. De gemeenteraad van Gouda heeft den 2 met algemeene stemmen gunning verleend voor den aanleg en de exploitatie eener IJselwaterleiding, aan den heer Oudschans Denz te Leeuwarden. Een passagier le. kl. uit Apeldoorn heeft den 2 Maart in den trein naar Zutfen op een amsterdamsch medereiziger een revolverschot gelost. Het slachtoffer is gelukkig niet doodelijk gewondde dader bevindt zich in handen der justitie. De justitie heeft in den Prins-Alexanderpolder een onderzoek ingesteld ter zake van het overlijden, in Juni 1830, van de vrouw van zekere K. en van den landbouwer B. in het begin van dit jaar. Er bestaat vermoeden van vergiftiging, dewijl men beweert, dat K. in ongeoorloofde betrekking stond tot de vrouw van B, De stuurman C. A. E. Martens, die den 24 De cember te Amsterdam, in het danshuis „de Stad Ham burg," door drank verhit, verscheidene niet gevaarlijke messteken toegebracht had aan de dochter der eigena res zijne ontrouwe minnares aan welke hij herhaal delijk zijn loon gezonden had en die hij op den schoot van een ander vond, is den 1 Maart door het gerechts hof te Amsterdammet toepassing in ruime mate van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot 1 jaar celstraf. Het O. M. had 2 jaren geëischt. Ook de commissie voor de Bijnvaart te Amster dam heeft bij de 2e Kamer een adres ingediend, waarbij verzocht wordt bet ingediende wetsontwerp voor een kanaal naar de Merwede te verwerpen en mede te werken tot eene „behoorlijke korte verbinding tusschen deze haven en Duitschland, uitkomende hoog op de Waal", De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot de 2e Kamer een adres van instemming met het door de regeering ingediende wetsontwerp betreffende de Keulsche Vaart te richten. De minister van oorlog beeft wederom bepaald dat voor do milicieplichtigen der lichting van 1881 de tijd voor eerste oefening tot 9 maanden verminderd wordt voor degenen die voldoende bewijzen van ge oefendheid geven en zich voortdurend goed hebben gedragen. A\rij!en de heer H. W. Dullert heeft 50000 vermaakt aan het protestantsche bestedelingenhuis en 7 50000 aan de algemeene armen te Arnhem, 50000 aan de Noord- en f 50000 aan de Zuidhollandsche Beddingmaatschappij f 50000 aan het instituut voor doofstommen te Groningen, 50000 aan dat te Botter dam f 25000 aan het blinden-instituut te Amsterdam, ƒ6000 aan het Thorbecke-fonds, en een aanzienlijk gedeel te zijner nalatenschap bestemd tot het oprichten eener Dullert-sticbting te Arnhem ten doel hebbende het uitkeeren van premiën van ƒ250 aan behoeftige personen. De afdeeüug Barsingerhorn der Holl. Maatschap pij van Landbouw heeft besloten tot het houden van eenen ploeg wedstrijd in het aanstaande najaar, en 1 gouden 8 zilveren en 2 bronzen medaljes beschikbaar gesteld voor de te Schagen te houden tentoonstelling der Maatschappij. Eene woning met ruim 9 bunders weiland onder Ursem is aldaar in publieke veiling verkocht voor 31000. buiten de onkosten 11 p. c. bedragende. Prins Frederik heeft aan de Algemeene Veree- nigde AVatersnoodeommissie de aanzienlijke gift van f 3000 doen toekomen. De tooneelkunstenares Catharina Beersraans heeft eene vrij ernstige bloedspuwing gehad. Ter gelegenheid van het carnaval heeft de so ciëteit Momus te Maastricht 2000 brooden aan de ar men uitgereikt. De heeren H. Boerssecretaris der Centraal- spoorwegmaatschappij J. AV. B. Gerlach commissaris en S. Hamelink directeur der Nederl. Tramwegmaat schappij en K. H. Schadd 'directeur der Amsterdam- sche Omnibusmaatschappij hebben eene circulaire uit gevaardigd waarin zijin het belang der betrokken ondernemingen en van het publiek het nut betoogen van de oprichting eener „Nederlandsche A'ereeniging voor locaalspoorwegen en tramwegen in bedoeling overeenkomende met de Duitsck-Oostenrijksche Ver eeniging van Spoorwegmaatschappijen. Zij wenschen dat zoowel particulieren als ondernemingen Ut de be raamde vereeniging zullen toetreden, en voegen bij hunne circulaire ontwerp-statuten waarin de jaarlijksche con tributie op f 10 bepaald wordt. Belangstellenden ge lieven zich vóór 15 Maart aan te melden waarna zij tot eene bijeenkomst zullen worden opgeroepen. De gemeenteraad van Lemsterland heeft besloten voor 100C0 deel te nemen in den aan te leggen stoom tramweg van Lemmer over Joure naar Heerenveen. De minister van binn. zaken heeft eene aanschrij ving uitgevaardigd, waarin, wegens de bedragen waarin het Bijk voor schoolbouw betrokken is, wordt aan gedrongen op openbare aanbestedingvoldoende en tijdige aankondiging er van en verkrijgbaarstelling der bestekken en teekeningen, de bestekken hoogstens tegen 10 cent per vel van 4 bladzijden schrijfformaat, gedrukt met dessendiaan let-terde teekeningen hoogstens te gen 30 cent per stuk. De winst- en verliesrekening der Botterdamsche Handelsvereenigingdie thans alleen ten doel heeft de exploitatie der eigendommen op Fijenoord is in 1880 weder verhoogd met een verlies van 634,561,05, dat thans sluit met eene som van ruim 7 miljoen. De heer A. F. J. Beiger te Lunteren heeft thans ook aan de openbare school te Ederveen gemeente Edeeene schoolbibliotheek vereerdmet uitloving van premiën, in den vorm van spaarbankboekjesvoor hen die er het beste gebruik van maken. Eenige heeren hebben aanvraag gedaan om op de bermen van den Zuiderzeeschen straatweg van de sta tion Nunspeet naar Kampen een stoomtramweg te mo gen aanleggen. Het hoofdbestuur der Vereeniging „Schuttevaer" heeft aan den minister van water.-taat verzochtvoor het in goeden staat brengen der haven van Kuinre begroot op f 60000eene Kijksbijdrage te verleenen zijnde de provincie Overijsel en de gemeente Kuinre bereid tot het geven van dergelijke bijdragen. De gemeenteraad van Melissant heeft met alge meene stemmen eene verordening vastgesteld tot be perking van den kinderarbeid krachtens de desbetref fende bepalingen der wet op het lager onderwijs. De prachtige gevel der nieuwe gehoorzaal van Teylers stichtingaan het Spaarne te Haarlemis thans voltooid. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft besloten, de ovens van de vóór 4 jaren gebouwde gasfabriek te vernieuwen, overeenkomstig bet systeem-Klönne. De kosten zijn op 12500 begroot. Door de kantoren van den Kijks-telegraaf zijn in 1880 verzonden 1,915,349 gewone telegrammen naar binnenlandsche en 461,292 gewme en 795 kaartteeJ- grammen naar bD'tenlandsehe kantoren en ontvangen 1,915,349 gewone telegrammen van binnenlandsche en 517372 gewone en S77 kaarttelegrammen van buiten- landsche kantoren. De opbrengst beliep f 1,001,490,91. Het ministerie van waterstaat heeft den heer Gruberte Utrecht, vergunning verleend voor den stoomtramweg Middelburg Vlissingen. Een fancy-fair te Groningen ten bate van ver schillende vereenigingen tot verschaffing van hulp aan minvermogenden heeft p. m. 5000 opgebracht. De koninglijke bewilliging is verleend aan de statuten der naamlooze vennootschap „Amsterdamsche Bijtuigvereeniging" (concessie I. de Groot)met een kapitaal van 5 ton in aandeelen van f 1000, waarvan er 178 zijn geplaatst. In 1851 waren hier te lande 20,072 tapperijen en wijnhuizen en 404 koffiehuizen, in 1879 35,090 tap perijen en wijnhuizen en 1027 koffiehuizen. Het aantal patenten voor tappers, slijters en koffiehuishouders klom van 33,663 tot 45,154 de opbrengst van 231,200 tot 317,000. Door de 321 departementen van het Nutdie aan de verkiezing voor het algemeen secretariaat heb ben deelgenomen (2 verklaarden zich te onthouden) zijn uitgebracht 460 stemmen op den heer Kerdijk 345 op den heer Bruyn, 193 op den heer v. Gorkom. Het hoofdbestuur heeft besloten, dat tusschen de beide eerstgenoemden zal herstemd en de opgaven vóór 1 April ingezonden moeten worden. Te Amsterdam is een schooljongen overleden als gevolg van woede opgewekt door eene twist- en vecht partij met een anderen schoolknaap. Aangaande de door ons reeds gemelde weigering van den burgemeester van Oudorp om in het tot die gemeente behoorende deel van de Sehermeer eene col lecte voor het Boode Kruis toe te laten schrijft de Nieuwe Botterdammer Courant Bij de collecte voor de Transvaaldoor het comité Sehermeer en omstreken van het Boode Kruis gehou den werd eene zeer onaangename ontmoeting onder vonden, die niet mag worden verzwegen. Ook in de gemeente Oudorp zou de collecte gehouden worden maar de burgemeester, de heer AV. Bos weigerde de vergunning door het comité aangevraagd. Bij de le den in Oudorp mocht wel ingezameld worden (waar voor evenwel geen vergunning noodig was), maar geen rondgang bij de huizen. De secretaris meende eerst dat genoemde burgemeester wel tot andere gedachten zou gebracht worden indien hem herinnerd werd, dat de Oudorpenaars, even goed als anderen, deelen moch ten (en er ook gebruik van maakten) in het voorrecht, van het comité voorwerpen in bruikleen te ontvangen ten dienste van ziekenvan welke voorwerpen het comité Sehermeer eene vrij aanzienlijke verzameling zich heeft aangeschaft, met het doel om in vredestijd in eigen kring nuttig werkzaam te zijn. Maar ook deze poging was ijdel, De collectanten moesten onver richter zake terugkeeren. In de vergadering, gehouden bij gelegenheid van de storting der gelden is dit onaangenaam incident ern stig besproken en besloten in deze weigering voors hands niet te berustenmaar onderzoek te doen of het Boode Kruis voor zijne inzamelingen werkelijk de vergunning van den burgemeester behoeften zoo ja zoodat daarop geen verhaal is, eene ministeriëele auto risatie aan te vragen om in de gemeente Oudorp te collecteeren. Eene commissie van obligatiehouders der Stoom vaartmaatschappij „Zeeland" is met de erfgenamen van prins Hendrik overeengekomendat ter vervanging der zake zekerheid in de acte van borgtocht voor het ge val van overlijden van den borg vermeld, 's prinsen nala tenschap zal blijven onder het beheer der daartoe be noemde eomm'ssie van 3 leden totdat de gewarborgde leening geheel zal zijn afgelost. Daarentegen zien de obligatiehouders af van hun recht om de leening als opeischbaar te beschouwen ten gevolge van het niet stellen der zakelijke zekerheid binnen zestig dagen na het overlijden van den borg. Aan de obligatiehouders zal tot 31 Maart e.k. de gelegenheid gegeven worden, door het doen stempelen hunner obligatiën van hunne toetreding te doen blijken. De obligatiën, binnen den bepaalden termijn niet ter stempeling aangeboden, zul len worpen opgeroepen ter aflossing a pari. STA ATS-LOTERIJ. 5e Klasse. 2 Maart, 3e lijst. BUKöERLIJ K.E STAND. GEBOREN. 1 Mrt. Laurens, Z. van Frederik Madder en Neeltje de Graaf. Dirk, Z. van Jacobus Johannes Pesseren Hendrica van den Brink. 2 v Geertrui, D. van Aris Groot en Guurtje Stam. OVERLEDEN. 1 Mrt. Pieter, Z. van Gerrit Teerhuis en Maartje Jonges, 24 w. Londen, 3 Mrt. Het Groot Oosten der vrijmetselaren weigerde de petitie der Nederlandsche vrijmetselaren in zake de Transvaal te behandelen omdat zij de staatkunde raakthet nederlandsch transvaal-comité verspreidt eene opwekking aan het Engelsche volk om de soldaten uit de Transvaal terug te roepen.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3