No. 28*. Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 6 MAART. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. Bnitcnlauh. ftimietilanb. W.kl! IRSCIIi'. COl RAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het gehee'e rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEM». COS- TER ZOON. ENGELAND. Den 3 lichtte lord Lytton in het Hoo"erhuis in eene rede, die bijna 2 uren duurde, zijne aangekondige motie tegen de ontruiming van Kandahar toe. Het bezit dier plaats was voor Engeland nood zakelijk om Rusland's invloed in Afghanistan tegen te gaan. Lord Enfield verdedigde de ontruiming; het bezit dier plaats was nadeelig uit een militair, staat kundig en geldelijk oogpunt. Lord Waveney stelde als amendement voor, aan regeerings-commissarissen op te dragen, te onderzoeken op welke wijze Kandahar het best beheerd zou kunnen worden. Lord Derby verde digde en lord Salisburij bestreed de ontruiming: laatst genoemde betoogde dat Engeland zich niet tevreden kan Hellen met Ruslands verzekeringen, dat het niet in de richting van Afghanistan zou voortrukken. Mi nister Northbrook verdedigde de staatkunde der regee ring waarna de beraadslaging tot den volgenden dag verdaagd werd. Opmerkelijk is het, dat de Indische Times een telegram bevat, inhoudende, dat de russen Merv bezet hebben of binnen weinige dagen zullen be zetten ten gevolge eener met de hoofden van Merv gesloten overeenkomst. Of liet juist is, zal later moeten blijken. Den 2 werd in het Lagerhuis de beraadslaging over de ierscbe wapenwet ten slotte tot den 3 verdaagd. Den 3 verscheen Gladstone weder; hij werd met luide toejuichingen ontvangen. Minister Childers deelde mede, dat in Natal 15000 man aanwezig zullen zijnzoodra alle versterkingen aangekomen waren. Daarna diende hij zijn wetsont werp op de legerhervorming in en lichtt hij het toe. In hoofdzaak komt het hierop neer. De lijfstraffen bij het leger af te schaffen. Steeds meet eene voldoende macht beschikbaar zijn om in Let buitenland dienst te doen. De leeftijd voor het in dienst treden te verhoo- gen van 18 tot 19 jaar; den diensttijd te behouden op 12 jaren den werkelijken diensttijd te verhoogen van 6 op 7 jaren en voor buitenslands dienenden in geval van nood op 8 jaren 2 voor in Indië dienenden op 8 jaren te behouden. Ter vermeerdering van de re serve in het moederland, onder zekere omstandigheden het overgaan tot de reserve te vergunnen na 4jarigen werkelijken dienst. Verder eenige wijzigingen te bren gen in de bepalingen omtrent de soldij en de pensioenen. Het iersche lid Dillon verklaarde zich voor den bur geroorlog en voor het doodschieten van landheeren in Ierland indien zij de pachthoeven betraden zoolang de pacht op de tegenwoordige wijze geheven werd na welke verklaring hij door den voorzitter tot de orde werd geroepen. Het iersche lid Healy werd wegens minachting van het gezag des voorzitters met 233 tegen 15 stemmen voor die zitting als parlementslid geschorst. Parnell woonde de zitting bij. De beraadslaging over de wapenwet werd tot den 4 verdaagd. Generaal Roberts vertrekt den 5 naar de Transvaal. Volgens bij het ministerie van koloniën ontvangen be richten was te Pretoria den 2 alles goed de gezond heidstoestand zelfs uitmuntend; er hadden geene sterf gevallen plaats gehad en de levensmiddelen waren over vloedig. Het Transvaal-genootschap te Purmerend richtte eene oproeping tot het engelsche volkdoor de engelsche bladen opgenomen, waarin bet wordt aangemaand, niet te verslappen in het zich verzetten tegen de voortzet ting van den oorlog in de Transvaal. Blijft aandringen op het terugroepen uwer troepenwordt ten slotte gezegd, en laat dat ver verwijderde volk de zegeningen genieten welke gij zelf als vrije mannen zoo duur ge kocht hebt en door u zoo zeer op prijs wordt gesteld. Het engelsche genootschap neemt maatregelen tot het houden eener reeks van bijeenkomsten in verschillende plaatsen van Engeland ter bevordering van onvoor- waardelijken vrede met de Boeren. FRANKRIJK. De commissie uit de Kamer in zake generaal Cissey, heeft verslag uitgebracht over de twee hoofdpunten der beschuldiging1°. Is Cissey een ver rader 2°. Heeft bij als minister een ongeoorloofden druk uitgeoefend De commissie heeft de eerste vraag met algemeene de tweede met 17 tegen 5 stemmen ontkennend beantwoord. Met betrekking tot den ver koop van 100,000 chassepotgeweren werd Cissey met 12 tegen 6 stemmen niet verantwoordelijk verklaard. Tot algemeen verslaggever werd de heer Le Paure be noemd. Uit een door den beer de Lesseps uitgebracht ver slag omtrent de Panama-kanaa'.maatsehappij is gebleken, dat onder de 102230 aandeelhouders 16000 vrouwen zijn. 8C839 zijn houders van 1 tot 5, 19143 van 6 tot 20 en 32080 van 20 tot 50 aandeelen. De interpellatie van den heer Clémenceau over het zenden van wapenen naar Griekenland is den 3 door de kamer tot den 5 uitgesteld. In den Senaat had dien dag de interpellatie van den heer Gavardie over het ministerie plaats. Hij viel de ministers scherp aan en sprak over ongeoorloofde macht door Gambetta uitgeoefend. De ministers weigerden op die ongegronde beschuldigingen te antwoorden, waarop de beraadslaging voor gesloten werd verklaard. RUSLAND. Batoem is tot vrijhaven verklaard. TURKIJE. Server-pacha en Ali-Mizami-pacba zijn benoemd tot gemachtigden der Porte voor de onder handelingen over de grieksche grensregeling. VEREENIGDE STATEN. Den 27 werden te New- York en te Brooklijn verscheidene bijeenkomsten ge houden ten gunste van het iersche landverbond. Op eene dier bijeenkomsten te Brooklijn spoorde een Ne derlander de Ieren aan, het voorbeeld der boeren in de Transvaal to volgen. Het Wetgevend lichaam van New-Yersey nam eene motie aan waarbij ingenomenheid met de transvaalsehe boeren uitgesprokeu werd. President llayes bracht den 3 zijn veto uit tegen de vermelde wet betreffende de schuldaflossingdie op de geldmarkt zulk een schrik deed ontstaan. De agent der schatkist ontving last, om tot 9 dezer 5% en 6°/0 schuldbekentenissen, al of niet ter aflossing opgeroepen, tot een bedrag van 12,500,000 in te koopen. ZUID-AFRIKA. Generaal Wood kwam den 3's na middags in liet engelsche kamp te Mount-Prospect aan. Aanvankelijk meende men dat de verslaggever der Daily News omgekomen was, doch dat blad heeft thans ook eene beschrijving van het gevecht op den Spitskop, die vrij wel overeenstemt met het geen reeds medege deeld is door andere verslaggevers. Alleen meldt hij dat de uit liet engelsche kamp gezonden huzaren om de vluchtende troepen te dekken, terug moesten trek ken met achterlating hunner krijgsvoorraad zoodra de boeren hen aanvielen, daar hunne paarden wild werden van het schieten. Eenparig wordt het gedrag der boeren jegens de gewonden en gevangenen geroemd. Het lijk van gene raal Oolley die reeds gewond was, toen hij door een boer op 4 pas afstand werd dood geschoten, werd door hen naar hun kamp gebracht. Toen het gevonden werd, verzamelden zij zich er om heen en ontblootten eerbiedig et hoofd. Toen uit het engelsche kamp het verzoek kwam om uitlevering van het lijk, antwoordde Joubert op aanraden van zijn raadgever Aylward, vroeger uit gever van een bekend blad in Ierland, en schrijver van een zeer lezenswaardig boek over de Transvaal, dat aan het verzoek voldaan zou worden, wanneer de op perbevelhebber het vroeg. Dit geschiedde en den 1 's avonds werd het begraven. De aanvankelijk ver miste en later teruggekomen majoor Eraser had zich 40 uren, zonder eenig voedsel te gebruiken, schuil ge houden. Dat het verlies der boeren bij dat gevecht zoo gering was, wordt van verschillende zijden beves tigd. En hoewel dit aanvankelijk vreemd voorkwam zoo wordt het toch min of meer bevestigd door het feit, dat de engelsche soldaten bij het zoeken naar hunne gewonden geene lijken van boeren vonden. Joubert had aan den verslaggever der Times gezegd, dat hij niets had, wat hij openbaar wenschte te zien ge maakt. Drie jaar lang was te vergeefs naar Engeland geschreven ter voorkoming van den oorlog; dat zij vol strekt geen bezwaar hadden tegen het deelgenootschap van de Transvaal aan een Africaanschen bonddoch dat de boeren thans hunne vrijheid moesten hebben. Daar voor moesten zij vechten en al zouden de engelschen zonder twijfel vechten, om hunne overmacht te toonen, om hiervan het bewijs te leveren, zouden zij eerst alle boeren moeten doodschieten. Deze berichtgever roemt zeer de beleefdheid, waarmede hij behandeld is. De meening, dat de aanval den 26 onverwacht was en geschiedde hangende onderhandelingen over vrede wordt bevestigd door een telegram van Joubert aan den president van den Oranje-Vrijstaat Brand, luiden de uw brief had mij bijna in eene valsche veiligheid doen insluimeren. Generaal Colley deed Zondag een aanvalterwijl wij bezig waren te schrijven aan u en aan hem. Wij willen onderhandelen, maar ons niet on derwerpen of het verzet opgeven. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat magtigde voor zijn uiteengaan zijnen voorzitter, zoo noodig en zoo mo gelijk, als scheidsrechter tusschen de Transvaal en Enge land te handelen. STATEN-GENERAAL. Den 4 heeft de heer Mirandolle door den Koning tot voorzitter der 2e. Kamer benoemd die betrekking aanvaard. Zijn voorstel om den heer Lenting verlof te verleenen tot het houden eener interpellatie over de Transvaalwerd met 52 tegen 16 st. aangenomen. De heeren Sandberg en Iïeydenrijck keurden haar over bodig na de interpellatie in de le. Kamer, en de heer Gratama achtte i^ar nadeelig voor onze neutraliteit en niet zonder gevaar voor ons land, als slechts kunnende dienen om de verbittering tegen Engeland aan te wak keren. De heer v. d. Kaay daarentegen verdedigde de interpellatie als geschikt om de opgewondenheid te doen bedaren. De heer de Casembroot verlangde baar met gesloten deuren te houden. Zij zal plaats hebben den 7. De gemeenteraad van Avenhorn heeft den 24 Febr. met 4 tegen 3 stemmen besloten, de bezoldiging der 3 hoofdonderwijzers op 850 te handhaven niet tegenstaande Ged. Staten en het Rijks-schooltoezicht reeds herhaaldelijk op eene verhooging tot 1050 heb ben aangedrongen. Voorts werd besloten eene school commissie van 6 leden in te stellen uit elk van de 3 dorpen der gemeente 2 onder de benoemden komen 3 der van tractementsverhooging afkeerige raadsleden voor. Eindelijk werden aan de 3 scholen onderwijzeres sen in de handwerken benoemd, en wel in zoover met afwijking van het vroeger genomen en niet ingetrokken besluit, slechts één in het bezit eener acte, te Aven horn ongeëxamineerden daarentegen te Grosthuizen (eene OOjarige vrouw) en te Scharwoude. Vau die ter laatstgenoemde plaatse wordt beweerd dat zij niet in staat is een hemd te knippen. Piimo Maart is in het oostelijk deel der gemeente Avenhorn een aanvang gemaakt met de aardwerken voor den spoorweg PumerendeHoornwaarvan de baan 1°. December moet voltooid zijn. De stads bank van leening te Wageningen is met 1°, Maart opgeheven. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 2 eene toelaag van 800 verleend voor feestelijkheden, bij ge legenheid van de algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid op 12 Juli te houden. Aan den geul. v. Wrangel auf Lindenbergto Utrechtwerd den 2 ter gelegenheid van den 50en verjaardag zijner indiensttreding bij het leger, door bestuurders, oud-leden en den concierge van het Te huis voor militairen, benevens door eenige militairen, bij monde van den heer Wolbers, een prachtige bijbel met zilveren slot aangeboden. De gemeenteraad van Tietjerksteradeel heeft den 2 met 11 tegen 3 stemmen besloten, op den geprojec- teerden tramweg Veenwouden—BergumDrachten geen stoom als trekkracht toe te laten. Den 2 is te Oterleek met algemeene stemmen als hoofdonderwijzer benoemd de heer P. Grip. In den nacht van 23 Maart zijn 2 metselaars, die zich met eene lading kalk naar hun werk te Vin- keveen begeven hadden in den slaap gestikt, ten ge volge van den damp van een turfvuur in het vaartuig. Den 4 is de herberg van Snel te West woud door een feilen brand geheel in de asch gelegd. Bij het depót van het le reg. infanterie in gar nizoen te Hoora is den 4 weder een militair, wegens aanhoudende dronkenschap van voor het front der troepen weggejaagd. Bij de herv. gemeente te Monnickendam is beroe pen ds. L. S. de Bruyn Jr., van Gelwen en Rijswijk. - In den nacht van 23 zijn de bussen in da consistoriekamer der Broederkerk te Kampen doer on bevoegde handen gelenigd. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 3 met 28 tegen 2 stemmen, goedgekeurd het voorstel van B. en W. om meisjes toegang te geven tot het gym nasium en met alg. st. de ontwerp-overeenkomst met het Rijk, omtrent de overdracht van gronden langs en ten behoeve van den Staatsspoorweg door de gemeente. Volgens die overeenkomst blijft de open grond onder de bogen van den viaduct gemeente-eigendom. Op een verzoek der at'deeling Rotterdam van het Ned. Werk liedenverbond om verbodsbepalingen vast te stellen op arbeid van kinderen beneden de 12 jaren is afwijzend beschikt. De Pollux van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij heeft den 3 de eerste reis van Amsterdam naar Nieuw-York aanvaard aan boord hebbende 203 passagierswaaronder 170 den vorigen dag met de harlinger boot aangebrachte landverhuizers. De over tocht, met inbegrip van voeding en geneeskundige hulp, kost 50 per passagier kinderen van 5 tot 12 jaren betalen baifgeld en kinderen beneden de 5 jaren wor den geheel kosteloos meegenomen. De Koning heeft het nieuwe wetboek van straf recht den 3 bekrachtigd. Voor het vernieuwen en herstellen van de kaden en vleugelmuren langs den Rijn binnen Woerden, was den 3 aldaar laagste inschrijver J. W. Blokvoor 13989. De rechtbank te Zwolle heeft den 3 den land bouwer J. Vorstman, te Heerde, wegens bedrog in den aard der koopwaar tot 3 maanden celstraf en 25 boete veroordeeld. Hij had op 15 Oct. te Zwolle een vat boter verkocht, te deele gevuld met hout en water.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5