Jugczoti&cti §<ukkcu. .Strtbtf-ijcricfWctt. Te Zutfen zal hij nog terechtstaan onder vermoeden het vat aan eene buurvrouw ontstolen te hebben. In den nacht van 34 Maart, omstreeks 12 uren, werd te Hoorn in de zeepziederij brand ontdekt, welke, door den sterken wind aangewakkerdspoedig een dreigend aanzien verkreeg en zich aan eene timmer manswerkplaats mededeelde. Aan den ijver der brand weer mocht het gelukken het vuur te beperken tot beide perceelen, die geheel uitgebrand zijn. Men meent, dat alles verzekerd was. In den nacht van den 3 op den 4 ontstond brand in de boerenhuizing van J. Bijmante Oudorp. Toen de bewoners de brandlucht bemerkten, stond het achter huis reeds in lichte laaie vlam en was er aan geen redden meer te denken. Huis en boet zijn tot den grond afge brand, terwijl 18 kalfkoeien benevens al het pluimvee in de vlammen zijn omgekomen. Dank zij de toevallige omstandigheid, dat de zeer felle wind langs het tegen over gelegen perceel de vlakte in woeiis het bij dit eene huis gebleven. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. Het huis was wel het vee niet verzekerd. Do gemeenteraad van Apeldoorn heeft den 4 aan den Nederlandschen Locaalspoorweg eene toelaag van f 40000 verleend. De Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier heeft besloten een prijs van f 100 uit te loven aan dengenedie vóór 1 November 1881 bij haren secretaris den heer Jb. Zijp Hzn. te Wieringerwaard inzendt een doel matig eenvoudig en tevens beknopt model van een aanteekenboek voor landbouwers en veehouders, waar uit op eene gemakkelijke wijze aan het eind van elk jaar de zuivere opbrengst hunner landerijen per bun der in gebruik opgemaakt kan worden. Eigenaren van perceelen aan de Keizerstraat te Helder en andere belanghebbenden hebben, onder aan bieding eener bijdrage van 1500 in de kosten den gemeenteraad verzocht te besluiten tot het bestraten van de Keizerstraatvoor het verkeer een der hoofd straten welke in onbegaanbaren toestand verkeert. De heeren Vos en Duinker, eigenaren van den open baren weg in die straatzijn bereid den grond koste loos aan de gemeente af te staan. Bij de doopsgez. gemeente te Hoorn op Texel is beroepen de proponent W. P. J v. Haarst. De vijftiende opgaaf der Algemeene Vereenigde Watersnoodcommissie beloopt aan giften 5415, waar onder voorkomen gemeente Kaalte ƒ490 gein. Oostzaan f 69, gem. Beets 75, zangvereeniging aldaar ƒ64,55, voordrachten bij gelegenheid van het 25jarig jubilé van den burgemeester van Noordscbarwoude 59,77, con cert van den heer Hermann in Eelix Meritis te Am sterdam f 584assaut door de bemanning van de in structiebrik „Zeehond" te Hellevoetsluis /"l88, militair assaut te Hoorn 195, bij 't casino der socie'eit „Ge zelligheid" aldaar verzameld f 31,70, tooneeluitvoering te Zeist door de rederijkerskamer van Driebergen 100, gedeeltelijke opbrengst der fancy-fair te Zierikzee f 192, ingekomen bij den burgemeester van Leeuwarden 975. Bij het comité van te Erankfort a. M. wonende nederlanders is in het geheel 10,284 mark voor de watersnoodlijdenden ingekomen. De talrijke school te Diagtstercompagnieruim 200 leerlingen tellende is ten eenemale ontvolkt omdat een paar landeigenaren bij advertentie hebben verboden over hunne eigendommen te gaan. Eene po ging vroeger door de ingezetenen bij het gemeente bestuur van Smallingerland aangewend tot verkrijging van eenen rijweg door de Compagnie, was vruchteloos geweest. Eenige onderwijzers met hoofd-actewerkzaam aan de gemeentescholen te Helder hebben zich eerst tot den gemeenteraad en daarna tot Ged. Staten van Noordholland gewend om verhooging hunner bezoldi ging te verwerven, maar beide keeren met ongunstigen uitslag. Het bouwen van een schoolgebouw met raadzaal en bijbehoorende werken voor rekening der gemeente Oudendijk is gegund aan den minsten inschrijverJ. C. Nieuwsled te Beets, voor 18641. De hoofden der scholen in de gemeente Wolvega hebben zich tot den raad gewend met gemotiveerd ver zoek om terug te komen op het vroeger genomen be sluit en de kinderen niet op 6- maar op Sjarigen leeftijd op de school toe te laten. Mr. O. Pijnakker Hordijk, reetor-magnificus der amsterdamsche universiteit, is benoemd tot hoogleeraar bij de rechtsgeleerde faculteit aan 's Rijks universiteit te Utrecht. Te Zaltbommel is voor het Roode Kruis gecol lecteerd 147. Het comité te Barneveld heeft aan bet centraal comité f 111dat te Bergen op Zoom f 250 overgemaakt. Een gymnastiekfeestden 2 te Haarlem door den heer A. A. Sprenger en een lOOtal leerlingen ten voor- deele van het Roode Kruis gegevenheeft ongeveer 350 opgebracht; eene uitvoering door de gymnastiek- vereeniging Achilles te Zaandamten voordeele der transvalersbruto 335. Bij de commissie te Amsterdam ten behoeve der zieken en gewonden in de Transvaal is o. a. ingekomen 300, met het bijschrift: „11 Transvaalsche Boeren en 1 Leonidas 12 helden?' De gemeenteraad van Leiden heeft bewilligd in de overdracht van de aan de heeren Crans Cie. ver leende gunning voor den aanleg van paardensporen aan de Tramways Trust Company te Londen. In de engelsche dagbladen wordt een manifest openbaar gemaaktgeteekend door den heer Stuyt president van het purmerender Transvaal-comité, waarin een ernstig beroep gedaan wordt op het engelsche volk, om aan den onrechtvaardigen oorlogdie het geen eer en roem kan aanbrengen maar droevige oilers vergt, een einde te maken. -De paters-jezuitendie hun verblijf houden op de buitenplaats Goeree bij Bergen op Zoom, zullen met Mei a. s. voor goed die gemeente verlaten. Het stoomschip Atjehin het laatst van Januari van dc reis naar Australië ter reede van Batavia aan gekomen voldoet als vaartuig niet. Het had de ope ning der tentoonstelling te Melbourne moeten bijwo nen maar kwam 5 dagen te laat. Het lossen van een pistoolschot in den spoortrein tusschen Apeldoorn en Zutfen is niet opzettelijk, maar door onvoorzichtigheid geschied, door den ontvanger van Apeldoorn dienaar Zutfen gaande stortenals gewoonlijk van een revolver voorzien was en daarmede speelde. De passagier, wien de kogel langs het hoofd ging greep hem naar de keelmaar vernam tot zijne geruststelling weldra de toedracht der zaak waarvan bij evenwel te Zutfen aan de policie kennis gaf. Na afloop van eene boerenbegrafenis heeft in de buurtschap Woolde onder Hengeloo eene bloedige vecht partij met messen plaats gehad waarbij 3 personen aan het hoofd of de handen ernstige verwondingen bekwamen. De plaatseljke commandant van Amsterdam, de heer G. T. W. Vijgh dringtnaar aanleiding van de herhaalde verliezen door de in het schieten zoo geoe fende transvalers aan de engelsche troepen toegebracht, bij uitvoerig schrijven in het Handelsblad aan op veel vuldige oefening in het schieten en het aanleggen van schietbanen hier te lande. De kamer van koophandel te Gorinchem heeft de 2e Kamer bij adres verzochthet ontwerp tot ver betering der Keulsche Vaart „in het algemeen en fi nancieel belang van Nederland" goed te keuren kan het zijn verbeterd met de bepaling van onmiddelijke opheffing en afkoop der bestaande tol-, sluis- en brug gelden. Te Beverwijk worden pogingen aangewend tot het verkrijgen van een post- en telegraafbureau. De gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin heeft den burgemeester tevens tot secretaris benoemd. De minister van binn. zaken heeft ter algemeene kennis gebrachtdat de pokken in de gemeente Ameide epidemisch verbreid zijn. De afdeeling van „Volksonderwijs" te Oude Schild op Texel poogt aldaar eene bewaarschool tot stand te brengen. Mijnheer de Redacteur! In de Nieuwe Courant van Alkmaar en omstreken wordt, evenals in uw geacht blad, een verslag gegeven van mijn lezing op j.l. Dinsdag. Beide bladen maken te recht aanmerking op de orde in de zaal. Ik moet u dan ook eerlijk bekennen, dat ik zelden zoo slecht heb gelezen (niet dat ik daarmede wil zeggen, dat ik anders goed lees) ais Dinsdag, 't Was voor mij zeer hinderlijk, dat ik jongelui met kaarten zag spelen, dat er door kinderen werd gesproken dat leden van de Commissie den toegang moesten bewaren. Aan wio de schuld en hoe het te keeren? De schuld ligt m.i. voornamelijk aan de ouders, die hun kinderen naar eeu volksvoorlezing laten gaan waar ze anderen hinderen. Een aandachtig toehoorder zegde: waar die jongen komt, kan hij zich niet fatsoenlijk gedragen. Aan 'tNieuwe- diep, en nu kom ik tot verbetering, stellen ze 5 of 10 cents entree, en altijd is 't er stil en ordelijk; kan men dat ook niet bij onze volksvoorlezingen toepassen Ik schrijf dit eerst aan u, ge kent mijn verhouding tot de Nieuwe Courant, die ook in haar volgend num mer iets daarover zal opnemen. Hoogachtend C. EOGTELOO. Mijnheer de Redacteur Niets kon mij natuurlijk aangenamer zijn dan oen critiek te lezen over mijn stukje voorkomende in uwe courant van 27 Eebr., 'hoewel ik, gelijk zeer begrijpelijk iseen toon had verwacht, die niet zoo van gekrenkten persoonlijken trots getuigde, als die van het artikel in uwe courant van den 4 j.l. Uw verslaggever raadt mij aan rekening te houden met de omstandigheden, maar wanneer ik zulks bij mej. Gips doe en daardoor geleid word tot een gunstig oor deel, dan deelt hij in een Titanenwoede a la Offenbach mij mede, dat hij mij wel minstens drie plaatsen zou weten aan te wijzenwaar mej. Gips het spoor bijster was. Ook ik zou hem nog wel pleizier kunnen doen met nog een paar plaatsen indien hij zich maar niet zoo hemelhoog boven mij verheven waande. Hoe jammer, dat hij zich zoo boos maakt over mijn stoutmoedigheidom anders te hooren dan hijdat hij zich zoo vroolijk gevoelt over mijn geringe, muziekale ontwikkeling, want nu moet ik wel gelooven, dat de zijne nooit gering is geweest! Indien zulks zoo is, dan zijn er twee gevallen denkbaar: 1°. dat hij zich nooit heeft ontwixkelaen dat zou al te dwaas zijn voor een kunstcriticus; 2°. dat hij reeds bij zijn geboorte zijn tegenwoordig hoog standpunt had bereikt. Wat hij dan is? Wel voor 't minst een genie! Overigens zou het geen kwaad kunnen wanneer hij bedachtdat de muziek eene godin isdie ook door leeken (anders ware zelfs de M. t. b. d. T. onmogelijk) en niet enkel door priesters kan worden genaderd, ter- wijl er, zelfs indién het laatste het geval ware, nog altijd, eenige gegronde twijfel zou bestaan of uw verslag gever wel een onfeilbaar priester zou zijn. Over eene dilettante laat men zich gewoonlijk niet uit, tenzij raeD in haar eenige waarlijk uitstekende gave heeft ontdekt, die echter wordt ontsierd door een of andere eigenaardigheid, die nu nog verholpen kan worden maar met de jaren tot een fout zou aangroeien. Maar men sleept voorzeker geen dilettante in een weinig bezadigd courantartikel. Mijn criticus vraagt mij wat „hooge forte" toonen zijn dat weet ik evenmin als hijmaar hadde hij mün verslag eenigzins nauwkeurig gelezen, en niet getracht geestig te schijnen, dan zou hij bemerkt hebben, dat ik schreef „hooge, forte uitgebrachte" toonen. Hoeveel genoegen het mij deed te zien, dat hij met mij instemt aangaande de uitvoering van „Confutatis maledictis" zult gij begrijpen wanneer gij met mij leest, hoe hij voor zijn doen guitig genoeg schreef: „Wij wenschen Q. op te merken (te doen opmerken?) dat die bewuste plaats niet triviaal is, wanneer zij maar niet triviaal wordt voorgedragen. Ofschoon natuurlijk niet de geringste twijfel aan de onpartijdigheid van uw verslaggever bij mij kan op ko men zoo had ik toch gaarne met hem de plaats ge deeld, waar het koor zoo flink klonk, dat de sopraan- solo verloren ging in het koor, want op de plaats door mij ingenomen was zulks niet het geval. erder schrijft hij„het is de taak van een verslag gever rekening te houden met" enz. Natuurlijk wil ik niets liever doen dan dat, maar ik zou hem tevens willen vragen „Is het het streven der M. t. b. d. T. om groote werken middelmatig, op sommige oogen- blikken zelfs minder dan datuit te voeren met krachten, niet berekend voor zul een taak of wenscht zij hare concerten te verheffen boven het middelmatigedoor werkelijk rekening te houden met de omstandigheden? En nu ik hoop dat uw verslaggever niet zal verge ten, dat men slechts daarover „preekt, waarin men be lang stel., en in de Afdeeling Alkmaar doe ik dat voor zeker, gelijk reeds mijn tegenwoordigheid op hare uit voering bewees. Overigens kan ik het uw verslaggever niet euvel duiden, dat hij geheel afwijkt van mijne zienswijze, vooral nu ik weet hoe hij zulks doet, al kan ik dan ook zijne apodictische gezegden maar niet zoo oogen- blikkelijk voor onomstootelijke waarheden erkennen. U dank zeggende voor de opname dezer regelen blijf ik M. H. de Redacteur met de meeste hoogachting Uw Dw. Q- De Redactie meent het debat over deze zaak hier mede gevoegelijk te kunnen sluiten. CORRESPON D BA TIE. Wij ontvangen een schrijvenwaarin als de open bare zedelijkheid zeer kwetsend wordt afgekeurd, dat dezer dagen te Broek op Langedijk op den openbaren weg, ten aanschouwe van een aantal mensehen en kinderen, eene koe in gemeenschap gebracht werd met een stier. Niet alleen daar, maar ook elders geschiedt dit, misschien te Langediik waar de veeteelt niet het hoofdbedrijf is, minder veelvuldig. "Wij deeleu geheel des schrijvers meening, dat het op den weg der ge meentebesturen ligt, door doeltreffende bepalingen der gelijke onzedelijke tooneelen te verhoeden. Donderdag avond t rad in de bovenzaal van het Café Central de heer dr. Debrincke op, voor het genootschap 8. N. S. S. Ondanks de gelegenheid tot kosteiooze introductie, was het gehoor niet zoo talrijk als wij wel verwacht naddenhetgeen wij na de voordracht des heeren D. inderdaad betreurden. Die voordracht, in de duitsche taal gehouden, was bij het belangwekkende van het onderwerp tevens een proefje van des heeren D.'g redenaarstalent. Spr. handelde over het groote austra- lische vasteland, het grootendeels door hoüanders ont dekte i*:ieuw-Holland en wees er op hoe weinig dit vooral in de toekomst merkwaardige land zooweF wat aanschouwing als zijue plaats in de litteratuur betreft, naar waarde gekend en geschat wordt. Na eenige geo grafische berichten omtrent den bodemliet spr. ons hem vergezellen op eene door hem in 1875 voor een wetenschappelijk doel ondernomen reis van Adelaide door het binnenland heen naar Palmerston en gal" hij zijne meening te kennen, dat eene verbinding tusschen N.-Hollands noord- en zuidkust, zooals die nu reeds telegrafisch bestaatdoor middel van een spoorwe^ volstrekt niet onuitvoerbaar zou zijn, ja, zulk eene ondernemingzoowel wat gesteldheid des bodems als tegenwerking der inboorlingen betreft, met veel minder bezwaren zou te kampen hebben dan het geval is ge weest met den Pacific-spoorweg in Araerica. Had dit eerste gedeelte der voordracht reeds de aan dacht der toehoorders geboeid nog meer was dit het geval, toen de beer D. in het tweede gedeelte ons de drie voornaamste deelen van N. Holland Zuid-Australië, Victoria en Nieuw,-Zuid-Wales (net oudste) met hunne respectieve hoofdplaatsen Adelaide, Melbourne en Syd ney in hunne voornaamste eigenaardigheden afschilderde. Eerst gaf spr. in het algemeen eene schets van de geogra fische gesteldheid, den politieken toestand en het klimaat, om daarna alles meer in bijzonderheden na te gaan. Zoo wees hij op de door de gouddelverij in het zuiden in het leven geroepen toestandenen beschreef' hij een feest der woesteop nog zeer lagen trap van be schaving staande austraalnegersmaar meer nog wist hij zijne hoorders mede te slepen door de schildering van het levendige en prachtige Melbourne, het austra- lisch Parijs, en van het in korte jaren uit het niet tot wereldstad geworden Sydney; of toen hij gewaagde van den reusaehtigen veestapel van N. Z. Wales en het patriarchale leven der squatters. Het is dan ook geen wonder, dat lieden, wien hun land te eng wordt, daar een toevluchtsoord zoeken eene waarheid is hetver zekerde de heer D., dat hij, die zich aldaar vestigt en in zijn banier de leuze „vlijt, arbeidzaamheid" voert, zeker is te zullen vinden, wat bij zoekt. Dat alles werd ons verhaald in de uitgezochtste bewoordingen en met eene duidelijk geaccentueerde uitspraak waarvoor wij den spr. dank weten. Zijne mededeeling, dat het in Europa heerschende eastenonderseheid in het zich zoo krachtig ontwikkelend Australië niet te vinden isen slechts bekwaamheid op onderscheiding recht geefc, mag tot achting wekken voor de jeugdige en gezonde maat schappij aldaar, en tevens de hoop doen koesteren op eene van haar uitgaande verbetering van de toekomst der westersehe samenlevingzoowel op materieel als op moreel gebied. Met het woord van dank, den heer D. door den voorzitter toegebracht, stemden ale aan wezigen gaarne in. In eene vergadering met damesvan de leden van het natuurkundig genootschap, „Solus Nemo Satis Sapit" zal Maandag avond in de zaal Harmonie te 7% uur als spreker optreden Dr. Waalewijn met eene ver handeling over het geluid en de menschelijke r-tem. Vooral met het oog op het recht van de leden tot vrije

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 6