STAATSLOTERIJ. Dinsdag8 Haart, le lijst. Jngszon&en Stukfecu. ■SfAbsr-ficrtcfi ten. weerwil van het zeer ongunstige weder waren alle plaatsen bezet en ruim 1500 belangstellenden aanwezig. Voor den aanvang der vergadering waren 3 resolutiën ver spreid, waarin warme sympathie betuigd werd voor den transvaalsehen vrijheidsoorlog, het vertrouwen werd uit gesproken dat de engelsche natie na beter ingelicht te zijn, den plicht om recht te doen kooger zou stellen dan eene onjuiste opvatting van prestige en eeren eindelijk het vertrouwen werd geuit, dat de nederlana- sche diplomatie geen stap ongedaan zou latendie strekken kaD tot bet verkrijgen van een voor de boe ren en voor Engeland eervollen vrede op den grond slag van het herstel der transvaalsche onaf hankelijkheid. Nadat de voorzitter met een warm woord de vergadering geopend de aanwezigen verwelkomd en hulde aan prof. Harting voor zijn initiatief gebracht had gaf de heer I. E. Lion Cachet, predikant te Valkenburg bij Leidenvroeger in de Transvaalin eene bezielde rede eene schets van den toestand van land en volk aldaaren eene stellige wederlegging van de beschu digingen, door de engelschen tegen de transvalere, wat dezer verhouding tot de kaflers betreftingebracht. De schoolopziener v. Gorkom vroeger super-intendent van het onderwijs in de Transvaal toonde daarop aan het recht der Transvaal op onafhankelijkheid, dat niet ver kort is door de annexatie en voorts, dat de beschuldiging van onbekwaamheid tot zelfregeering ongegrond is. Jr° mr. G. J. T. Beelaerts v. Bloklandreferendaris bij het departement van justitie lid vau het utrechtscb hoofdcomitédeed vervolgens verslag van hetgeen dat comité hier te lande en vooral in Engeland tot voor lichting der openbare meening aldaarverricht had waarbij hij warme hulde bracht aan het comité te Lom den voor de daarvan ondervonden medewerking. Hij drong er op aanniets te verzuimen wat binnen de grenzen der neutraliteit mogelijk is, maar ook absoluut na te laten al wat buiten die grenzen ligt. Hij ber innerdodat er in de 2e Hamer gesproken was van opgewondenheiddie tot bedaren moest worden ge bracht hij bespeurde mets van opgewondenheid, maar alleen die zekere mate van bezielingwelke bij geene groote daad ontbreken magen naar hij vertrouwde ook op liet Binnenhof niet zou ontbreken, als de zaak daar aan de orde kwam. De heer J. Jansonsecre taris van het comité te Sloten maakte zich tot tolk van hen die meenden dat de boeren door adressen geneeskundigen en geld niet te helpen, en er krach tiger handelingen van volk en regeering noodig waren, zou de Transvaal met ten onder gaan. Professor T. Jorissen maande aan tot voorzichtigheid en herinnerde, dat YY illem de Zwijger God tot bondgenoot koos de niet neutrale macht, die aan de zijde van de vrijheid en ontwikkeling der volken staat. Professor A. Pierson ondersteunde de resolutiën van het comité en lichtte de beteekenis daarvan toe. Ds. Leemans van Sloten noemde de derde te flauw en verlangde ook wijziging in de tweede, terwijl de heer Kater, van de vereeni- ging Patrimonium, het antwoord van den minister van buit. zaken op het adres van die vereeniging critiseerde en protesteerde tegen het geloot in den rechtschapen zin van het engelsche volk. Professor N. G Pierson, directeur der Ned. Bank, resumeerde ten slotte, dat de vergadering was eene demonstratie van alle standen eene volksdemonstratie, niet tegen Engeland, maar voor de Transvaal, niet eene „indignation-meeting," maar eene die tot de regeering zegt: „Wilt gij iets anders zijn dan het orgaan der nederiandsche bureaucratie spreek dan in uwe taalin uwe vormen maar met onze warmte, een woord ten gunste van de Transvaal." De voorgestelde resolutiën werden onder luide toejui ching aangenomen. Meermalen heerschte in deze bij eenkomst groote beweging, als zich tegenover de bij valsbetuigingen ook stemmen van afkeuring over het ontzien van de eischen der neutraliteit lieten hooren. De woordenwaarmede prof. Pierson het debat ein digde verwekten eene onbeschrijfelijke geestdrift. Bij het haarlemeche Transvaai-comitésamenwer kende met het Harting comité is tot dusver ontvangen 2956, waaronder, behalve de opbrengst der soirée van 28 Eebr eene gift van f 100 een van 50 2 van 1 253 van 10 gecollecteerd op het gemaskerd bal m de societeit-Vereeniging" 111,30, onder de leer lingen van het gymnasium f 56,75, der hoogere bur gerschool f 75 enz. Den 3 is te Leeuwarden door verscheidene jonge dames eene dramatische en muzikale voorstelling ten voordeele der zieken en gekwetsten in de Transvaal gegeven welke zuiver ruim f 400 heeft opgebracht. Eene muz ek-gymnasiiek- en tooneeluitvoering te Goes door eemge jongelieden meest leerlingen der hoogere burgerscholen heeft zuiver 172,75 voor het ±voode Kruis opgeleverd. Het boofdcomité van het Roode Kruis heeft per telegram vernomen dat het nederlandsch comité te Jvaapstad 2 artsen en 2 assistenten over Bloemfontein heeft gezonden naar Transvaal en 1 arts naar Durban m Natal, wiens hulp waarschijnlijk ook ten bate zal Komen der transvaalsche gewonden. Bij het hoofdcomité van het Roode Kruis is sedert de opgaaf van 1 Maart ontvangen f 14,470,16. Het 8707 82%'°rlge °Pgaaf WaS nïet/ U>110'52*> '^ar Op 2 Maart zijn tot hoofdingelanden van de Zijpe w Zn on W!t T P: S'ijkerman respectievelijk ff f u 06 51 u,tgebrachte stemmen. Op de aftredende hoofdingelanden G. Schuyt en G Boekei werden 21 en 19 st. uitgebracht. Defranscbe operazanger Lhérie gaf den 3 te s Gravenhage zijne benefiet-voorstelling tea voordeele der armen Hij ontving bij die gelegenheidnevens tal van bloemkransen en palmen, een album met de handteekeningen van de voornaamste ingezetenen, van eemge aanzienlijke familiën een zilveren prachtbeker en van eemge kunstliefhebbers een massieven zilveren Krans. De heer Lhérie is in staat geweest bij de op brengsta f 646,07%. nog 500 namens een onbe- Kende aan den burgemeester te overhandigen. Eene collecte voor de watersnoodlijdenden den rf, na de tooneelvoorstelling te Haarlem, ten huize I van den commissaris des Koningsdoor eenige heeren en dames gehouden, heeft ruim"/' 700 opgebracht. Te Kesteren en Opheusden is gecollecteerd f 239, te Hum melo, door jonge dames, f 171. Den z'jn 'e Middelburg de nieuwgebouwde lo calen der leerschoolverhouden aan de Rijks-kweek school voor onderwijzers met daartoe behoorende gym nastiek-, muziek- en teekenzalen in het hijzijn van provinciale gemeentelijke en schoolautoriteiten, plechtig geopend. De gemeenteraad van Leiden heeft den 3 met 14 tegen C stemmen afwijzend beschikt op een verzoek schrift tot invoering van haven- en doorvaartgelden met verhooging van liggelden en de afschaffing van bruggelden. Door de gladheid der bevroren straten, gepaard aan den feilen wind zijn te Amsterdam verschillende ongelukken gebeurd. In den nacht van vrijdag op zaterdag verdronk E. v. Schilfhout, bediende in „Die I ort van Cleve [hij laat eene weduwe en 2 kinderen achter], des zaterdags een ander man, terwijl een agent van policie met gebroken been op straat is gevonden. Een melkboer die met een kar met ongeveer 120 kan nen melk in den Singel vielwerd spoedig gered. Door de zwaarte van den ijzel zijn vele telegraaf draden gebroken en palen omver geraaktzoodat de spoortreinen belemmering ondervonden en sedert zater dagavond de telegrafische gemeenschap in bijna geheel Nederland gestoord is. Don o is door B. en W. van Utrecht aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de gemeente-bewaar school aan het Paardenveld waarvoor minste inschrijver was E. S. W. N. v. d. Veer, a f 12000. In eene den 5 gehouden vergadering der Al^e- meene Stoomtramwegmaatschappij is besloten tot hare ontbinding. Op 30 Maart zullen de aandeelen met 100% p.c. worden afgelost, daar de onkosten door de renten van het kapitaal gedekt zijn en daarvan non- ruim f 900 overschiet. Directeur technisch adviseur en commissarissen hebben voor hunne bemoeiingen enz. niets in rekening gebracht. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 5 met 12 tegen 9 stemmen besloten de gemeentereiniging te beginnen met 1 Nov. a. s aan te besteden, omd°at de geldelijke uitkomsten der eigen exploitatie geenszins aan de verwachting beantwoord hebben. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 7 het vonnis der rechtbank aldaar tegen den inspecteur van policie P. A M. J. Geseisd ap (veroordeeling tot f 100 boete) vernietigden op nieuw rechtdoendehem schuldig verklaard aan het als openbaar ambtenaar willekeurig inbreuk maken op de vrijheid van een bur ger en hem onder aanneming van verzachtende om standigheden veroordeeld tot eene boete van f 200 of 14 dagen gevangenisstraf. De kusten der Zuiderzee zijn hier en daar nog zeer door ijs tezet. Ook het Marsdiep, zoodat de post schuit eerst den b met brieven en couranten van 3 da gen Texel kon bereiken. Door bet ministerie van justitie is den 7 aanbe steed het oprichten van een gebouw voor het kanton gerecht te Ommen, waarvoor het minst werd ingeschre ven door E. W. Geurden, te Apeldoorn, a 13100. Zondag den 13 des namiddags te half drie zal ds. H. van der Hoeven te Schermerhorn afscheid van zijne gemeente nemen. Een hondenscheerster te 's Gravenhage is voor de zeventigste maal wegens dronkenschap veroordeeld. Arme honden De oprichting eener hoogere burgerschool te Ber gen op Zoom is thans definitief vastgesteld. Bij kerkvoogden der ned. herv. gemeente te •s Gravenhage is eene gift van f 3500 ingekomen voor ae herstelling van de regeeringsbanken in de Groote kerk. Tot leeraar in de natuurkunde aan de normaal school te Hoorn, in plaats van wijlen den heer v. lloolwerff, is benoemd dr. Steenliuis, leeraar aan de hoogere burgerschool tot leeraar in de ned. taal en letterkunde aan 's Rijks h. burgerschool te Apeldoorn ce heer AV. Moerdijk, hoofd der burgerschool te Me dembiik. Reeds 2 soldaten van de bezetting te 's Herto genbosch die tijdens de overstrooming te Nieuwkuik zijn gedetacheerd geweestzijn aan zware koortsen overleden. Aan den inspecteur van den waterstaat jr. J. R. T. Ortt is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met den titel van hoofdinspecteur benoemd zijn tot hoofdinspecteur de inspecteur P. Caland tot inspec- t6U^S vu6 hoofllingenieQrs le kl- H. S. J. Rozse en J. 1. W. Conrad, tot hoofdingenieurs le kl. die der 2e ki. £i. H. J. J. Mazel en A. K. de Bruyn Kops. De Amsterdamsche Rijtuigvereeniging is veran derd in eene naamlooze vennootschap met een maat schappelijk kapitaal van 5 ton, in 3 seriën, de eerste van 3 de beide andere elk van 1 ton. De uitgifte der eerste serie, waarvan reeds j 191,500 is geplaatst, wordt aangekondigd. 4n 1880 zijn te Meppel ter markt gebracht 1.372,455 ponden boter. Door wijlen den heer W. B. Barends, emeritus predikant te Arnhem, zijn aan de herv. gemeenten te Willemstad, Lopik en Kuilenburg legaten van 1000 gemaaktom uit de renten daarvan jaarlijks op den 19 October eene buitengewone uitdeeling aan de armen te doen. De Koning heeft aan het instituut voor doofstom men te S. Michiels-gestel voor het loopende jaar eene Ryks-toelaag van f 2000 verleend. le Rumpt heelt men, bij aanplakking, onder be dreiging van doodschieten of brandstichting, de polder meesters aangemaand het overtollig water uit de polders Gellikum en Rumpt te malen. ^00'' ^6t doen van buitengewone herstellingen aan den provincialen weg van 's Hertogenbosch naar Drutien met zijtak van Nieuwkuik naar Helvoirtis minste inschrijver A. de Kost te Baardwijk, tegen 8572. Onderwerpen ter bespreking op het 34ste Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres, in Juni a.s. te En schede te houdenmoeten vóór 25 Maart schriftelijk opgegeven worden aan dr. C. P. ter Kuile aldaar. 5e Klasse. No. 5213 f 1000, No. 4455, 6577, 6993, 12272 f 4J0- No. 3864, 4543, 8752, 16275 18158' 19263 f 200No. 895, 3523 9114 9159 14226 15846, 16754, 18646, 19880 20423 100. Uit de Preanger Regentschappen (Java) bericht men, dat de koortsen onder de inlandsche bevolkino- zeer hevig zijn en even ergzoo niet erger, als fn het -Bantamsche. De berichten omtrent de veepest op Java luiden nog alles behalve rooskleurig. Een invloedrijk atchinees, Toekoe Sheich Marababan, hootdpanghoeloe der 3 sagieene bedevaart naar Mecca willende doen heeft vóór zijn vertrek den vrede met het gouvernement willen sluiten en den genl. v. d. Heyden zijne onderwerping aangeboden. De strooptochten van ontevredenen en boosdoeners blijven m Groot-Atchin aanhouden en strekken zich dikwijls uit tot de nabijheid onzer beatings en zelfs tot die van Kotta-Radjah. Ziet heer Redacteur hoe men weder tracht de harts tochten der burgers van Alkmaar in opstand te bren gen en zulks wel ter zake van het besluit van den Gemeenteraadom het huis van C. Kramer aan de Korte Mientaan te koopen. Ik wil u wel zeggen, dat mij dat hindert en zal reden daarvan geven. In de eerste plaats hebben belastingbetalende inge zetenen het recht de handelingen van de leden van den Gemeenteraad te beoordeelen, ja zelfs te veroordeelen die leden hebben echter dan ook het recht te vorderen] dat men ruiterlijk met open vizier voor den dag komt en die vermeende aanmerkingen onderteekent. In de tweede plaats noem ik het op zijn minst zon derling, dat juist dat vergrooten der kaasmarkt en het daartoe asnkoopen van huizen aan de Korte Mient bn vele belastingbetalenden aanstoot zou vindeaof schoon dat woord „vele" bij mij zeer verdacht voorkomt terwijl toen de nieuwe verordening op de hoofdelijke gemeente-belasting die oneindig meer de zakken der burgers raakte hen koud en onverschillig deed blijven. Zoo zijn er meer zaken, die de belangen der bur gers raken doch die men maar aan de wijze heeren van den Gemeenteraad overlaat. Ik heb gemeend, dat zonderlinge verschijnsel in deze gemeente openbaar te moeten vermelden. Of dat pamphletheden morgen per post door mü ontvangen waarheid of leugen behelst, ik laat er mij niet over uit. Diegenen die het verlangen, zal ik rekenschap mij ner stem geven ze hebben zich persoonlijk tot mij te vervoegen. p. BRUINVIS DE LANGE, lid vun den Gemeenteraad. Door den hevigen ijzel en wind zaterdagavond en nacht heeft het geboomte zeer geleden. De grond la» zondagmorgen overal bezaaid met takken. Van een der boomen op het Monniken-bolwerk werd een zeer zware tak afgeworpen, alsook van een der boomen nabij de woning van den heer Blom aan den straatwegzoo dat de leuningen van het bruggetje verbrijzeld werden. In het Verdronkenoord bij de S. Laurenskerk geraak ten 's zaterdags een turfwagen en een wagen met brood te water, en moet ook een hond verdronken zijn. s Avonds zag men hier en daar lieden zich van hun schoeisel ontdoen om op kousen hunnen tocht te ver- volgen. Bij kon. besluit van 5 Maart is aan den heer mr J. P. Kraakmanop zijn verzoekeervol ontslag verleend als kapitein bij de d.d. schutterij alhier, en is de op 12 Januari gedane benoeming van den heer M. Cohen Stuart tot majoor-commandant van genoemde schutterij op diens verzoek ingetrokken. Maandag tegen den avond ontlastte zich boven deze stad eene hevige onweersbui. De woning van mej. de wed. Verver, aan het laantje ter zijde van Mariën- hof, werd getroffen gelukkig zonder dat de bewoners letsel bekwamen of er brand ontstond. Van het dak werd een 80tal pannen verbrijzeld en binnenshuis wer den eenige voorwerpen omver en door elkander geworpen. Als een opmerkelijke bijzonderheid verdient vermelding," dat de stukgeslagen pannen, wier oorspronkelijke kleur blauw was, door den invloed van het vuur, rood ge worden zijn. Bij de den 8 ten Stadhuize gehouden aanbeste ding voor de levering van: a. een grooten tonnenwagen; b. een handwagen voor tonnenten dienste van het in te voeren tonnenstelsel, is van 7 inschrijvers aanne mer geworden de heer A. H. Driesen te Alkmaar, voor f 444,44. In den regel verheugen de vergaderingen met dames van het genootschap S. N. S. S. zich in een talrijken opkomst. Het slechte weder in den avond van den 7 bracht hierin echter een groote verandering, zoodat dr. Waalewijn slechts voor een betrekkelijk klein getal hoorders optrad. Spreker had tot onderwerp ge kozen het geluid en de menscheiijke stem. De heldere duidelijke voordracht, gepaard met belangwekkende' proeven verschafte voorzeker allen een nuttigen en aangenamen avond. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat met eene betere inrichting der brandweer het getal branden in deze gemeente is afgenomen. Het eenige, wat op dit ge bied te berichten valt, bepaalt zich dan ook in den laatst tijd tot een of ander binnenbrandje dat door spoedig aangebrachte hulp, alras wordt gebluscht. Zoo ook Zon dag 1.1. toen de bewoonster, wed. K., in de Hofstraat

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3