§TAiTS-LOTER IJ. No. 6128, 13291, 15160 en 16660 f 1000 No. 9839 11438 en 13131 400, No. 10835, 15633, 19457 en 20124 /200, No. 3789, 6240, 10636,11645, 13528 13552 16390 en 18973 f 400. Donderdag, ÏO Slaarl, Se lijst. No. 104':3 f 100,000, No. 7o21 ƒ10,000, No. 6164, 9066, 10439 en 15537 1000, No. 2462, 3442 4278, 5274, 8819, 9665, 12260, 12508 en 20132 f 400. No. 13462 15664 15786 1616117560 en 20452 200, No. 201, 1842, 2106, 3644,5002,7698, 11061, 12188, 13022, 15125, 15203 en 19953 100. 3ng«z0»i&eu /Stukken. jS&tabö-ücricfiten. Den 6 's avonds zijn te Tilburgin de wijk Veldhoven afgebrand het logement en tapperij „de Eoode Haan" en eene daarnevens staande woning. 2 Jongelingendie zich waarschijnlijk in het brandende huis hadden gewaagd om iets te redden zijn in de vlammen omgekomen, en een man heeft eenige brand wonden en door het vallen van een muur een been breuk bekomen. Oen 6 overleed te 's Gravenhagein 72jangen ouderdom, de heer S. F. v. Hasselt .secretaris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Den 7 is eene algemeene vergadering gehouden der Botterdam3che Handelsvereniging, ter behandeling van het voorstel van directie en commissarissen, om te besluiten of tot uitgifte van prioriteitsaandeelen of tot likwidatie. Met 256 tegen 10 stemmen is besloten, dit alternatief ruimer te stellen en niet terstond tot likwidatie over te gaan als de 7 miljoen aan prioriteits aandeelen geen plaatsing vindtmaar directie en com missarissen te machtige i al het overige te doen in het belang der zaak o. a. ook het overgieten der zaai in eene andere combinatie. Den 7 in den avond is de boerenhofstede te Overasselt, bewoond door Tb. Laraers, door den bliksem in brand geslagen en met inboedel en have vernield. Te Sassenheim is de toren van de r. c. kerk getroffen en de spits daarvan zeer gehavend. Te Nieuwerkerk a d IJsel ging het onweder vergezeld van een wind hoos, waardoor 2 pas gebouwde molentjes in den Zuid- plaspolder vernield en op den IJsel eene schippersvrouw en 2 kinderen verdronken zijn. De Hooge Raad beeft den 8 verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door den engelschman J. T., tegen een arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, waarbij hij ter zake van het uitgeven van valsehe cheques al daar, veroordeeld werd tot 18 maanden celstraf en 4 boeten van 50. Door hoogen waterstand van de Maas zijn den 8 de Beersche overlaten weder gaan werken. Den 8 's avonds is de watermolen in den pol der Heerhugovvaardonder Yeenhuizen geheel afge- brand. Door de snelheid waarmede het vuur zich verspreidde, en de afgelegen standplaats van den molen, is er weinig of niets gered geworden. Den 8 zijn twee engelsche vischmacks op de Vliehors gestrand. Twee der opvarenden zijn verdron ken. Aangaande het lot der bemanning eener Cocks- dorperschuitdie ter hulp was uitgezeild maakt men zich zeer bezorgd daar tot beden niets van haar be kend is. Ta Heemskerk is den 9 eene oude boerderij, van buitengewoon grooten omvang, plotseling ingestort niet zoo donderend geraas, dat men een uur in het rond een zwaren donderslag meende te hooren. Als door een wonder zijn er geen menschenlevens te betreuren en ook van het vee dat gelukkig op dat oogenblik met in groote hoeveelheid aanwezig was, zijn slechts 2 koeien verpletterd. In den nacht van 9—10 Maart is, ten gevolge van het stormachtige weder, in de Zuiderzee even bui ten den Ketel de naar Groningen met steenkolen be stemde tjalk van schipper Schimmel gezonken. Hij en zijn knecht hebben zich met eene roeiboot gered. Dr. Kan, vroeger te Deventer, die voor eenigen tijd naar flen Oranje-Vrijstaat vertrok en zich laatstelijk onder de banier van het Eoode Kruis geschaard had in ongelukkigerwijze getroffen door een kogel, die oogen- blikkelijk een einde maakte aan zijn leven. In eene vergadering van de commissie voor de watersnoodlijdenden in Limburg met gedelegeerden der Algemeene Commissie is besloten dat laatstgenoemde in die provincie schadevergoeding zal uitkeeren op den voet en naar den maatstaf als in andere provinciën, t. w. aan hen, die minder inkomen hebben dan 400 verdie nen, de geheele schade, aan hen, wier inkomen van 400 tot 600 bedraagt, 2/3, en aan hen, die van 600 tot 800 verdienen, 1/3 der schade terwijl aan hen, wier inkomen meer dan 800 bedraagt, niets wordt vergoed. De bij de limburgsche commissie in kas zijnde f 12000 zullen in mindering strekken van het door de Alge meene Commissie uit te keeren bedrag. De zestiende opgaaf der bij de Algemeene Oom missie ingekomen gelden beloopt 18,881. Daaronder komen voor opbrengst caroussel en assaut van het 3e. reg. huzaren te 's Gravenhage 2050 commissie te Groningen f 4000J. H. W. K. 500 nader inge komen bij den vice-consul te Nizza 700 francs inge zameld door het comité der Nederl. Vereeniging te Lunden f 4855 gemeente Gaasterland f 279 gem. Oud-Beierland f 444, gem. Lopik f 179, gem. Win terswijk 856, gem. Uithoorn 284, gem. Noordwijk 411gem. Texel f 315 gem. Zoelen f 252, gem. Steenbergen 470 gem. Wisch 501 gem. Nibbix- woud f 187 gem. Gendringen f 203 opbrengst con cert aldaar f 126idem te Uitgeest 100 uitvoering rederijkerskamer te Z. en N. Schermer f 149,85 ver eeniging Nut en Genoegen te Dirkshorn 29. Het assaut en concertden 1 Maart door de leden van den Onderlingen Amsterdamsehen Scherm- cursus ten voordeele der watersnoodlijdenden gegeven heeft 951 opgebracht. De schietwedstrijd te Amsterdam, ten voordeele der gewonden in de Transvaal zal wegens de groote I deelneming op zondag e.k. worden voortgezet. De opbrengst der beide vorige schietdagen was ruim/'360. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft mej. B. Middeldorf, die in 1880 eenige maanden in het Tochthuis te Berkhout de deensche wijze van boterbereiding heeft toegepast, aangezocht om dit jaar die methode op friesche boerderijen te komen onderwijzen daar zij echter reeds eene betrekking in Nassau aanvaard heeft, zal men beproeven eene andere bekwame boterbereidster in Friesland te krijgen. De Bchoenmakersbazen te Oosterhout hebben wegens den stilstand in de schoenmakerijen, welke toe geschreven wordt aan den toenemenden invoer uit het buitenland tal van knechts moeten ontslaan. In de haven van Enkhuizen hebben meer dan 250 vaartuigen, meerendeels visschers, eene schuilplaats tegen het ijs gezocht. Nadat de gemeente Delden in der tijd voor 50000 aandeelen genomen had in den locaalspoorweg Apeldoorn—Dieren heeft de gemeenteraad den 6 nog besloten, een bedrag van 40000 rente te garandeeren. De gemeente IJzendijke is aangewezen als stand plaats van een postkantoor. Het hoofdbestuur van het Nut heeft aan de de partementen eene circulaire gericht betreffende de her stemming voor de betrekking van algemeen secretaris waarin het tevens zijn recht handhaaft om praeadvies te geven door het stellen van den heer Kerdijk als eersten candidaat en verklaart dat de heer Bruyn nooit, als de heer v. Hees, den titel van adjunct-secre taris heeft gevoerd en dat het zich met het oog op het gewicht van den werkkring van algemeen secretaris, niet gerechtigd achtte, den heer Bruyn de eerste plaats aan te wijzen, waar andere candidaten meer waarborgen voor eene juiste opvatting en goede waarneming der werkzaamheden schenen op te leveren. Door eenige ingezetenen van Ursem is het plan gevormd met 1 April a s. eene plaatselijke vereeniging te stichten, ten doel hebbende het aanschaffen van ziekenstoelenledekanten en dergelijke voorwerpen waaraan vooral door behoefcige zieken dikwijls groote behoefte wordt gevoelden die voorwerpen bij voor komende gevallen gratis ten gebruike af te staan. De opbrengst van de te Groningen gehouden fancy-fair, a f 6700, is dus verdeeld de commissie van onderstand 4000, de vrouwenvereniging f 1000, de werkliedenverenigingen „Hulp in Nood" en „Pa trimonium" elk 800 het Eoode Kruis 100. Het Transvaal-album, verzameld uit „Eigen Haard," de portretten van prof. Harting Paul Kruger en P. J. Jouberteenige gezichten uit de Kaapkolonie en een kaartje bevattende, is op den dag der verschijning, 8 Maart, reeds geheel uitverkocht. Ben tweede druk is ter perse gelegd. De staatsraad in buitengewone dienst, mr. A. F. X. Luybenheeft zijne benoeming tot lid van den Eaad van State niet aangenomen. De overste van het klooster aan het Heicke heeft elke geldelijke subsidie, haar door de watersnoodcum- missie aangeboden voor de voeding en verpleging der sedert 1 Januari in het klooster opgenomen watersnood lijdenden (ongeveer 50) geweigerd, en hun zelfs bij hun vertrek nog reisgeld verstrekt. Te S. Oedenrode is in de rivier de Dommel in een inham het lijk gevonden van den vermisten nota ris J. de J aldaar. Uit de door B. en W. van Ilpendam opgemaakte lijst van kinderen van 6 tot 12 jaren in die gemeente blijkt, dat van de 252 slechts 4 de school niet bezoeken. De gemeenteraad van Texel heeft bepaald dat voortaan van 15 Maart tot 15 November, wekelijks eiken maandag aan den Burg markten zullen worden gehouden voor den handel in veelammeren boter en eieren. Bij de herv. gemeente te Zuid-Zijpe is beroepen ds. E. G. Hoëfer te Laren c. a. 5e Klasse, 9 Maart, 6e lijst. onthaal bij eventueel meer dan stilzwijgende belang stelling. Wat het hoofdartikel aangaat, ook met den geheelen inhoud daarvan kan ik mij niet vereenigen. Ik voor mij vond de tijding van den aankoop der perceelen van Kramer ook zeer onverwachtmaar tevens ook zeer onwelkom. Eekenschap van dit laatste ben ook ik bereid per- oonlijk te geven, aan wie zulks mocht verlangen. De steller van het hoofdartikel schijnt geïnformeerd dat slecht één raadslid in beginsel tegen den aan koop waseene wetenschapdie de anonieme schrij ver van de circulaire, inet mij, voorzeker niet heeft kunnen putten uit het eouranten-raadsverslag der zitting welke omstandigheid in mijn oog eenigszins als excuus voor den anoniemen schrijver zou kunneu gelden. Had één der raadsleden er prijs op gesteld dat de burgerij in deze bekend stekelige kwestie juist ingelicht werd hij had uitdrukkelijke melding kunnen verzoeken van den gang en aard der discussiën. Zou dit onmogelijk geweest zijnzonder de geheimzinnig heid te schaden Of moet deze handelwijs misschien dienen ter sta ving der bewering: dat de raadsleden wenscben beoor deeld en gecritiseerd te worden? In 't algemeen echter, zooals ik begon te zeggen, ben ik 't met steller en inzender eensdat anoniem ge schrijf in deze zaak in 't bizonder verkeerd is. Ook mijne opinie is, dat men zijn naam moet noemen. Wanneer men schrijftde geheele marktkwestie is een uitvloeiselof liever nog noodlottig gevolg van be ginselloos stelselloos, ondoorgrondelijk regeeringsbe- leid waarvan de sporen op bijna elk gebied zijn aan te wijzen. "Wanneer men schrijft: de beweegbare Bokkensluübrxig is de onrijpe (te vroeg geboren) vrucht van een niet waterpeilecd en metend genie. Wanneer men schrijfsHet IJklcantoor daarwaar net nu staat en sooals het nu staat, is de vrucht van een geniedat de halve frontbreedte geringer achtte dan de breedte van den plantsoenweg. Wanneer men schrijftDe Rootorembrug is hoe, en waardoor dan ook een ergernis voor stedeling en marktbezoekers en moest noodig aan de^ galg van de Bokkensluisbrug worden opgehangenvoor Alkmaars ingezetenen en marktbezoekers om bun eeuwig geduld vermaard worden. Wanneer men schrijft over gedempte Keetkolken te stichten scholen in voor de industrie bestemde plant soengedeelten enz. enz. enz. Bij al zulke beweringen of uitingen van gedachten moet men zijn naam zetten zeer juistmaar of het dan nog wel eens zoo veel effect zal hebben als het ij3selijke pamflet dezer dagen, zou ik haast, met deze ondervindingdurven betwijfelen. Achtend, onder dankzegging voor de verleende plaats ruimte J- POT. Inzender geeft blijkons hoofdartikel in het vorig nummer zeer verkeerd gelezen te hebben. Daar staat niet, dat slechts één lid in beginsel tegen den aankoop wasmaar dat slechts één (in de openbare zitting) het woord er tegen heeft gevoerden dat niet alle tegen stemmers bezwaar tegen den koop hadden dewijl al thans één hunner „nog op verdere daling van de ge vraagde koopsom" gerekend had. Wellicht was dit met meerderen het gevalslechts van één hadden wij vol doende zekerheid om het te vermelden. Eed. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het hoofdartikel en ingezonden stuk in uw blad van gepasseerden Woensdag kan ik niet nalaten steller en inzender te doen opmerken dat de daarin bedoelde anonieme circulaire bij alle schaduwzijden naar mijn oordeel toch ééne lichtzijde heeft; en wel deze dat zij misschien den stoot zou kun nen geven of gegeven heelt, aan de ontwikkeling van eenig meer publiek leven in onze goede stad Alk maar. Ik voor mij ben het in beginsel met steller en inzender eensdat anonieme circulaires vau de onderhavige soort, betreffende een geval als het onder havige, allezins afkeuring verdienen Met den geheelen inhoud van hoofdartikel en ingezonden stuk kan ik mij echter minder goed vereenigen. Aan den inzender zon ik wel willen opmerken dat zijne vergelijking tusschen markt- en belastingkwestie eigenlijk geen vergelijking kan zijn. De marktkwestie met zijn blok marktperceelen, timmert zoowel in figuur lijken als in eigenlijken zin (nog wel aan vier zijden) aan den weg. Het aantal gerechtigde en ongerechtigde beoordeelaars van onze marktkwestie is van het begin af aan legio gebleken. Een belastingkwestie als de regeling van de hoof delijke gemeentebelasting heeft nimmer de eer gehad belichaamd te zijn in een blok huizen of iets dergelijks, voor ieders oog en blik waarneembaar. Het aantal gerechtigde beoordeelaars in deze isdunkt mij, vrij beperktterwijl het aantal ongerechtigde enkel am- sterdamsche of middeleeuwscbe belastingkwestien uit gezonderd ten allen tijde Vrij gering is geweest. Dat er meer zaken zijndie de belangen der bur gerij raken dook die men maar aan de wijze Heeren van den Gemeenteraad overlaat, is in mijn oog, behalve een zonderling ook een treurig verschijnsel. Maar aan wien de schuld Mijne ondervinding op dat gebied is van te jongen datum om zulks te beslissenmaar het nu ingezonden stuk geeft geen schitterenden dunk van het te wachten Een stadgenootdie zich verbergt achter den naam van „Dolfje Ekster," heeft een werkje van p. m. 100 bladzijden druks geschreven dat hij ten voordeele van de weduwen en weezen der in de Transvaal voor hunne vrijheid snevende mannen in het licht wenscht te geven, 't Is eene letterkundige causerie, welke hij getiteld heeft: „Sympathie of Antipathie Praatjes over weinig en veelvoor dames en heeren van iederen leeftijd." Zooals deze titel aangeeft, spreekt hij over allerlei onderwerpen zijn gevoelen uit, echter zorg dra gende datgeen te vermijden, wat zijnen lezers aanstoot zou kunnen geven. De opbrengst zal na aftrek der onvermijdelijke kosten aan het Hartiug-comité gezon den worden. Bij de verschillende boekhandelaren en in de sociëteiten zijn inteekeninglijsten nedergelegd die ter wille van het goede doel van vele namen mogen voorzien worden. Zaterdag is de wisselwachter S. aan het spoorweg station alhier ernstig aan de beenen gekneusd daar hij op een ladder bezig zijnde aan het plaatsen van lichten aan den achtersten wagen van een goederen trein, zich verplicht zag plotseling naar omlaag te sprin gen dewijl de machinist, zonder vooraf door de stoom fluit'te fluiten, den trein eene achterwaartsche beweging deed aannemen. Zondagmorgen heeft het van hier naar den Hel der bestemde schip van J. Jonker, door aanvaring met de stoomboot Diana, op het Njordhollandsch Kanaal nabij de stoom meelfabriek, een groot gat in den achter steven bekomen. Door het over boord werpen van eenige vaten peterolie en het lossen van eenige andere voorwerpen was bet vaartuig echter in staat, de reis te vervolgen. Er heeft zich bier eene nieuwe rederijkerskamer gevormd die den naam van Fidelio voert en aanvan kelijk 11 werkende leien telt. Ook de heer mr. F. F. Karseboom, 2e luitenant by de d.d. schutterij, heeft zijn ontslag als zoodanig gevraagd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 7 Mrt Aafje, D. van Jan Dijkman en Trijntje Ploeger. S Anna Catlmrina, van Gerardus Martin us van Rei) sen en Maria Johanna Bosman. -Carolina Johanna Maria, D. van Antonius George Theodoor Lievendag en Maria Josepha Martina Vester. 9 Joseph, Z. van David Spier en Klaartje Englander. JanZ. van Cornelis Vredenburg en Geertruida van der Hoeven.

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3