fiimtenlanb. staten-genEraal. gerhuis aan de hertogin van Edinburg overhandigen. John Bright heeft zijn dank betuigd voor het hem door Karl Blind overhandigde internationale adres be treffende de Transvaal en de hoop geuitdat er uit zicht op vrede mocht zijn en eene oplossing gevon den mocht worden, bevredigend voor het Transvaal che volk en eervol voor Engeland. Hij verzekerde al zijnen invloed ten voordeele van den vrede te zullen aanwen den. Engeland kon door den strijd niets winnen, zelfs geen militairen roem. Te Coventry werd dezer dagen de conservatieve can- didaat Eaton lid van het lagerhuis met 400 stemmen boven zijnen liberalen mededinger. Het iersche lid Parnell had zijne verkiezing sterk aanbevolen omdat hij verklaard tegenstander van het vrijhandelstelsel was. FRANKRIJK. De Kamer der afgevaardigden be sloot den 14 met algemeene stemmen op voorstel van den heer Dubodan lid der rechterzijde ondersteund door den voorzitter om de zitting tot den volgenden dag te ve'dagen, als bewijs van deelneming in den slag, dien Rusland getroffen had, onder protest van de uiterste linkerzijde. Ook de Senaat, waar de heer Batbie zijne interpellatie over de uitvoering der Maartbesluiten wilde houden, ging uiteen, toen zij het besluit der Kamer vernam, nadat de Voorzitter Leon Say een woord aan des Keizers nagedachtenis gewijd had dien hij onder luide toejuichingen een der grootste hervormers dezer eeuw noemde, een Keizer, die miljoenen slaven de vrijheid schonk. Die. interpellatie had daarop den 15 plaats. Minister Ferry verdedigde de genomen maatregelen tegen c'.e jesuiten. Voor Paschen moesten alle leeraren der jesuitenorde vervangen zijn door wereld lijke priesters. Er werd overgegaan tot de orde van den dag. De stemming der ultra-radicale bladen getuigt vol strekt niet van deelneming in den moord op den Kei zer van Rusland. In de meeste bladen wordt deze moord met ingenomenheid vergeleken bij de onthoofding van Karei I en van Bodewijk XVI. OOSTENRIJK-HONGARIJE De onder-voorzitter van het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden Smolka, las den II een brief van den voorzitter Coronini voor, waarin deze verklaarde uit verschillende omstandigheden te mogen opmaken dat hij het vertrouwen van het Huis niet meer bezat en daarom zijne betrekking neer legde tevens bedankende als afgevaardigde. Over dit besluit gaf het Huis zijn diep leedwezen te kennen. Den 14 werd genoemde onder-voorzitter tot voorzitter verkozen met 184 van de 339 uitgebrachte stemmen. Op Rechbauer van de linkerzijde, waren 146 stemmen uitgebracht en 9 billetten oningevuld. De benoemde bedankte de Kamer voor dit bewijs van vertrouwen en gaf de verzekering, zich met vlijt en onpartijdigheid van zijne plichten als voorzitter te zullen kwijten. Den 15 werd tot le onder voorzitter verkozen de heer Lobko- vitz, met 163 stemmen tegen 149, op den heer Demel, van de linkerzijde. De dagbladen geven eenparig hunne verontwaardiging te kennen over den moord op den Keizer van Rusland. De Keizer zond onmiddelyk eigenhandig een telegram aan den troonopvolger en aan de keizerlijke familie om zijn leedwezen te betuigen. RUSLAND. Latere berichten bevestigen de in het vorig nommer opgenomen mededeelingen omtrent den zoo goed gelukten moordaanslag op den Keizer. Slechts enkele bizonderheden zijn nog bekend geworden. Zoo spoedig mogelijk werden bij den Keizer caout-chouc- verbanden aangelegdook aan de rechterhanddie ernstig gekwetst was De trouwring was diep in het vleesch gedrongen. Na het afbinden der aderen en het aanbrengen van ijs en opwekkende middelen kwam hij nog een oogenblik bij zijn kenniswaarvan door den priester gebruik werd gemaaktom hem de Hei lige Sacramenten toe te dienen. De laatste woor den die men van hem vernam waren breng mij naar het paleis', daar sterven. In het paleis zelf sprak hij alleen den naam vau zijnen opvolger uit. Toen hij weinige oogenblikken later stierf, lagen al de leden van het keizerlijk gezin om zijn bed geknield terwijl de pries ter de gebeden voor stervenden las De Keizer schijnt gewaarschuwd te zijn, om de parade bij te wonen doch „Hoe? Wil Rubiwill Pratzin verkoopen vroeg Birzowski verbaasd. „Dat verwonderd mij zeer. Hij heeft altijd een bizondere voorliefde gehad voor dit deel zijner bezittingen." v. Martens liet dit onderwerp rusten en vroeg zij nen medgezeltoen zij het huis voorbijgingen, waar Wanda Sumiroff woonde: „Weet gij, wie daar woont?" Birzowski's eenig antwoord was een lichte hoofdknik, die hij van een zwaren zucht vergezeld deed gaan. „Hoe staat gij met die kleine kunstrijderes vroeg v. Martens verder. O noem haar niet zoosmeekte Birzowski. „Dat hoor ik niet gaarne. „Nu, zij is toch niet meer dan een dame uit een paardenspelspotte v. Martens. „Dat is ze en eene der elegantste en schoonste, die ik ooit heb ontmoet," zeide Birzowski met warmte. „Ze is daarbij tevens zulk een rein en beminnenswaar dig schepseltje, ze bezit zulk een edel gemoed, zulk een zacht en voortreffelijk karakter, dat zij zich gerust met ieder van onze dames meten kan." „Uit den toon uwer woorden zou men bijna opma ken dat gij plan hadt mejuffrouw Sumiroff tot een dier dames te verheffenmisschien wel tot mevrouw von Birzowski „Niets zou mij ook weerhouden dat te doen, indien mejuffrouw Sumiroff er zelf mede instemde." „Wat? Wijst ze een dergelijk aanzoek van de hand?" „Ronduit." „Onbegrijpelijk. Welke idealen schept zich dan dat meisje, als ze zelfs u afwijst?" „Dat is het nietwat haar weerhoudtze verkiest een ander boven mij." „En wie is dat?" hij had aan die waarschuwing geen geloof willen slaan. De moordenaar was door de ontploffing ook tegen den grond geslagen doch had volstrekt geen letsel bekomen. Opmerkelijk is het, dat de Köln. Zeitung onder dag- teekening van den 13meldtdat den vorigen dag zijn petersburgsche berichtgever per brief naar het pruisieche grensstation Eydtkuhnen en van daar per telegram omdat de rechtstreeksche afzending uit Pe tersburg door weigering der censuur onmogelijk was mededeelde dat men op het spoor was gekomen eener uitgebreide samenzwering tegen het leven des Keizers, en dat een zeker bepaald omschreven persoon vervolgd werd in de hoop het onheil nog te kunnen afwenden. Lie persoon moest zijn groot van gestalte bruine ge laatskleur en zwarte bakkebaarden. Volgens bekendmaking van den minister van binnen- landsche zaken heeft een der hoofdaanleggers van den moord op den Keizer, den 11 in hechtenis genomen, bekend, voornemens te zijn geweest aan de uitvoering dier daad deel te nemen. Ook de in hechtenis geno men Russakoff behoorde tot de hoofdaanleggers. Laatst genoemde herkende in het lijk van een hem vertoond persoon van wien gezegd werd dat hij de tweede bom wiorp en daarbij doodelijk gewond werd,-zijnen mede plichtige. In den nacht van den 14 op den 15 werd de woning ontdektwaar de bommen afgeleverd wer den. De bewoner schoot zich bij de aankomst der politie dood de bij hem inwonende vrouw werd gevan gen genomen. Er werden ontplofbare voorwerpen en eene proc amatie gevonden waarin verklaard werd, dat de aanslag door twee personen verricht was. Des voor middags te 11 uren verscheen in diezelfde woning een jong man die dadelijk aangehouden werd en toen zes revolverschoten loste, waardoor drie politie-agenten ge wond werden. De volledige naam van een der moor denaars is Nikolai Iwanoft Russakoff Tichwin 19 jaar oud. Hij ontving zijn eerste opleiding aan de militaire academie te Wytegra, bezocht daarop de hooge- schcol te Tscherepowetz en trad in 1879 in de mijn- academie te Petersburgwelke hij sedert Dec. 1880 niet meer bezocht. Bij den moordaanslag werden in het geheel achttien personen gewond twee hunner zijn sedert bezweken. De voorwerpen waarmede de daad werd volvoerdwaren glazenmet nitroglycerine ge vulde kogels. Een der later overledenen weigerde zijnen naam te noemen maar of die persoon de werke ijke moordenaar is geweestkan nog niet uitgemaakt worden. Den 14 's namiddags 1 uur had in het winterpaleis de inhuldiging van Keizer Alexander III overeenkom stig het vastgestelde programma plaats. De stoet trok in de voorgeschreven orde naar de Nicolaikerk. Toen de Keizer in de met hoofd- en andere officieren gevulde zalen van het paleis verscheenhad hij aanvankelijk moeite zijne tranen te bedwingen maar nadat hij met inspanning zijne aandoening overwonnen had, hield hij met vaste stem een aanspraak waarin hij zijn leven- digen dank betuigde voor de aan zijn vader gegeven blijken van trouw en gehechtheid en verzocht het aandenken aan hem te bewaren. Verder verzocht hij dat men hem met dezelfüe trouw mocht dienen. Na eenige oogenblikken van diepe stilte, alleen door snikken afgebroken ontstond een eindeloos gejubel, dat aanhi. ld tot dat tie Keizer het kerkgebouw was binnengetreden. Aldaar hield hijmet moeite zich zelf meester blijvende eene gelijke aanspraak tot de leden van den rijksraadde ministers en de andere hoogwaardigheid bekleeder?, die daarop achter elkander den eed aflegden. Vervolgens ging de stoet in dezelfde orde terug. De troepen hebben zoowel den 14 als den 15 den eed op het vaandel afgelegd. Tegen enkele door hem ontvangen personen verklaarde de Keizer dat hij onder smartelijke omstandigheden de troon be klom maar met vertrouwen op den steun en de op rechte medewerking rekende van allendie het wèl meenden met het vaderland. Hij zou trachten de ge negenheid van geheel Rusland in dezelfde mate te ver dienen als zijn overleden vader die verdiend had. Te half 3 uur begaven de Keizer en de Keizerin zich naar de hoofdkerk en werden met gejuich begroet door de volksmenigte. Een keizerlijk besluit herinnert aan het den 19 Feb. 1861 afgekondigde manifest van den overleden Keizer, waarbij de boeren die vroeger als liifeigenen den eed „Zij wil mij den naam niet noemen." „Dan is hare weigering ook niets dan koketterie." „O neen, gij kent Wanda al bizonder weinig, in- dien gij haar koket noemt. Gij had moeten zien met welk eene lieftallige hartelijkheid en jonkvrouwelijke schuchterheid zij mij hare liefde voor een ander bekende. Den naam zeide zij moest eeuwig haar geheim blij ven omdat degenewien haar hart behoordezelf niets van hare gevoelens vermoedde. Maar zij beminde hem en had hem reeds als kind bemind toen hij in het huis harer ouders verkeerde. De liefde voor dien man was zij zich echter eerst bewust gewordentoen zij hem hier te Oostburg wederzag. „Nu, als de zaak nog niet verder gevorderd is;" glimlachte v. Martensbehoeft gij de hoop nog niet op te geven. Als mejuffrouw Sumiroff een tijdlang te vergeefs heeft gewacht en gehoopt of de bewuste per soon ook komt opdagen en eindelijk tot de overtuiging komt, dat zij hem onverschillig is, zal ze met dank baarheid aan andere mannen denken, die haar vroeger hart en hand hebben aangeboden." De torenklok sloeg zes uur. „Reeds zoo laat," riep Birzowski uit„dan moet ik mij haasten in de kazerne te komen. Adieu, mijnheer von Martens, voorspoedige reis! Wat we gesproken hebben, blijft onder ons, niet waar P" „Natuurlijk ik zal zwijgen als het graf. Tot weer ziens waarde Birzowski v. Martens zag den wegijlenden jongeling lachend na. Er lag eene groote mate van zelfvoldoening en gestreelde ijdelheid in dien glimlach. Zou hij misschien Wanda's geheim geraden hebben? Wordt vervolgd.) van getrouwheid niet aflegdenvrijgemaakt werden en het noodigt de boeren uit om thans overeenkomstig de wettenwelke voor alle burgers gelijk zijn den eed af te leggen. De Senaat is met de uitvoering van dat besluit belast. ZUID-AFRICA. Volgens verklaring der engelsche regeering in het Lagerhuisden 14had zij last ge geven tot verlenging van den wapenstilstand met de Boeren tot den 18omdat zij den 12 aan generaal Wood eene mededeeling gezonden had die hij aan de Boeren moest overbrengen en waarop antwoord ver wacht werd. Volgens bericht uit Durban van den 15 houden de boeren vast aan den eisch tot nietigverklaring der proclamatie van Shepstone waarbij de Transvaal voor ingelijfd werd verklaard en tot geheele onafhankelijkheid zonder bemoeiing van Engeland met hunne binnenland- sche zaken. Alleen zouden zij een engelscben resident toelatenwien opgedragen zou zijn de belangen der inlanders en der engelschen in de Transvaal te behar tigen. Zij verklaren zich bereid om den wapenstilstand te verlengen en de onderhandelingen voort te zetten zoo het aanrukken van versterkingen door Engeland gestaakt werd. Tweede Kamer. 15 Ma-art. De heer Bahlman bekwam verlof, den minister van waterstaat te interpelleeren over de laat ste dijkbreuk te Nieuwkuik, en wel omtrent 's minis ters plannen tot verbetering van den onhoudbaren toestand in het n. o. gedeelte van Noordbrabanthet verleenen van hulp tot wegruiming van het zand te Nieuwkuik, en den uitslag van het onderzoek naar de handelingen van het dijksbestuur. Bij acclamatie werd op voorstel van den heer Gremers besloten de regee ring te verzoeken om aan de russische regeering het leedwezen en de verontwaardiging der Kamer over het vermoorden van den Keizer kenbaar te maken. De minister Vissering betuigde de instemming der regee ring met deze motie. Aan den heer de Casembroot is insgelijks verlof verleendden minister van koloniën te interpelleeren over de behartiging van de belangen der javaansche bevolking door de exploitatie der Staats spoorwegen op Java. Over de motie van den heer v. Houten, tot uitstel van de behandeling der rentewet, voerden ter bestrijding daarvan het woord de heeren BlusséRutgersIdzerda en v. d. Kaay, ter harer verdediging de heeren Heydenrijck Oorver Hooft, de Savornin Lohman en den voorsteller. De heer v. Eek was niet tegen uitstelmaar tegen de redactieen stelde als amendement voor de motie te lezen „De Kamer, de beraadslagingen gehoord, besluit de rente- wet vooralsnog niet aan de orde te stellen''. De heer v. Houten verklaarde zich bereid zijne motie in te trekken indien de minister zich gunstig uitliet over het voorstel van den heer de Bruyn Kops om het pa tent af te schaffen bij invoering der rentebelastiug. De minister weigerde zich uit te laten over een amende ment op een ontwerp, dat nog niet aan de orde is ge steld, betoogde de noodzakelijkheid van nieuwe middelen ter bestrijding der komende uitgavenen bestreed de motie, welker aanneming hij zou beschouwen als eene afkeuring zijner financiëele politiek. 16 Maart. De motie-v. Houten is bestreden door de heeren Brouwers, Nijst en Bastert en verdedigd door de heeren Schaepman, Keuchenius, v. Baar en v. Nis pen alsmede op nieuw door den heer Heydenrijck die, de door den minister aangenomen houding lakende, de intrekking der motie aanried. De heer v. Houten, verklarende, dat het doel der motie alleen met flinke samenweiking der regeering kon worden bereikt en de regeering er eene politieke kwestie van maakte, nam zijne motie terug. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye, niet door den minister overtuigd zijnde, nam haar over. De heer de Bruyn verklaarde er voor te zullen stem men. De heer v. Eek handhaafde zijne motie. De minister bleef ontkennen dat de motiën vriendschap pelijk waren en kon geen genoegen nemen met uitstel van de behandeling der rentewet. De motie-v. Eek werd verworpen met 51 tegen 30de motie-v. d. Oye met 52 tegen 29 stemmen. Den 4 Maart zijn de nieuwe bepalingen tot hef fing van beurs- en waagrechten te Leeuwarden in wer king getreden. De vrees van sommigen dat het beurs- recht het beursbezoek zou doen verminderen is onge grond gebleken. Reeds dien dag bezochten meer dan 500, den volgenden vrijdag nog meer personen de beurs tegen 10 centbehalve de talrijke voor een jaar gea- bonneerden. Op het Noordhollandsch Koffiehuis met kolfbaan te Schagen den 10 in veiling gebrachtwas hoogste bieder W. Roggeveen Cz voor 27300. Den 10 is een brand, aangekomen op den zolder bij den bakker J. Jonker te Akersloot door tijdige bulp gebluschthoewel er niemand te huis was Door een glasruit wist men toegang tot den zolder te verkrijgen. Den 11 is door eenige dames te Arnhem een concert gegeven ten voordeele der nagelaten betrekkin gen van den heer Vesters, den in den sneeuwstorm omgekomen medewerker der „Katholieke Illustratie." De opbi engst beliep 620. De gemeenteraad van Smallingerland heeft den 12 met II tegen 1 stem besloten den stoomtram op de wegen der gemeente toe te laten, zoodat de aanleg van den tramweg HeerenveenGorredijk—Beetster- zwaagDrachten verzekerd is. Door den Rijks veldwachter te Meeipel (Limburg) is bij nacht eene aanhaling gedaan van niet minder dan 12 feesten gedestilleerd van 9414 p. c., vermoede lijk bestemd naar 's Hertogenbosch en afkomstig uit Pruisen. De bewoners van de IJseloevers te Deventer zijn den 13, voor de vierde maal in dezen winter, door het

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 2